Esileht Kodunurk Kas vahetate toiduvalmistamise ajal pannilabidat?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 30 )

Teema: Kas vahetate toiduvalmistamise ajal pannilabidat?

Ma ei ole siiani seda teinud, aga täna kanalihaga vokirooga segades tuli pähe, et tegelikult on ju pannilabidas algul toore lihaga koos. Toit ise saab pannil küpseks, aga kas see toore lihaga kokkupuutes olnud pannilabidas ka toidutegemise käigus piisavalt kuumeneb, et hävineks nt salmonellabakterid vmt? Äkki peaks poole toituvalmistamise pealt ka pannilabidat vahetama?

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ei pea, ära mine hulluks
kõige rohkem baktereid on lihalõikelauas. pese palju tahad, neid baktereid sealt välja ei saa. aga on siis keegi haigestunud? inimene koosnebki bakteritest, soolikates on neid triljoneid, naha peal teist sama palju.

+18
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.04 19:24; 04.04 22:06; 05.04 13:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei ole siiani seda teinud, aga täna kanalihaga vokirooga segades tuli pähe, et tegelikult on ju pannilabidas algul toore lihaga koos. Toit ise saab pannil küpseks, aga kas see toore lihaga kokkupuutes olnud pannilabidas ka toidutegemise käigus piisavalt kuumeneb, et hävineks nt salmonellabakterid vmt? Äkki peaks poole toituvalmistamise pealt ka pannilabidat vahetama?

Arvan, et kuumus tapab bakterid, sest labidas läheb isegi rohkem panni vastu, kui toit igalt poolt.

ei pea, ära mine hulluks

kõige rohkem baktereid on lihalõikelauas. pese palju tahad, neid baktereid sealt välja ei saa. aga on siis keegi haigestunud? inimene koosnebki bakteritest, soolikates on neid triljoneid, naha peal teist sama palju.

Tegelikult bakterid igavesti ka ei säili, kui neil seal lõikelauas enam midagi süüa pole. Kui lõikelaud vee ja puhastusvahendiga ära pesta, siis eemaldab see ka toidujäägid. Kõik bakterid pole muidugi kahjulikud ka ja uued bakterid peavad vanadega võistlema.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei vaheta, nii hull see lugu ka ei ole.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No vahest ikka vahetan küll tõesti kui lihaga tegelen või kui kooki praadides jääb taignaga kokku. Mehega olen ka vahel hädas. Tema tahab liha lõigata samal lõikelaual kus juurvilju või leiba. Käterätiga pühib töötasapindu. Kooselu algul ma suisa karjatsin, kui nägin teda vannitoas vannilinaga põrandat kuivatamas ja seejärel ennast hõõrumas.

Mul on majapidamises kolm lõikelauda. Üks neist on suur ja massiivne ning seda kasutan tõesti ainult liha jaoks – selle peal saab ka lihakirvega mugavalt majandada. Teised kaks on väiksemad ning neid kasutan kõige jaoks – kui kanafilee ja köögiviljad lähevad hautisesse, siis samal laual lõigun need tükkideks. Sama nuga kasutan ka, vahepeal ei pese.

See salmonellahüsteeria on veidi ülepaisutatud. Toidukäitlemise turvalisus on muidugi oluline asi, aga üle mõistuse ei tasu ka sellega minna. Lõikelaudasid kasutad toiduliigi järgi erinevaid, aga samas sööd pooltoorest steiki, beef a la tatari, creme bruled või carbonara kastet. Kõigis neis on toores liha või muna, seega su lõikelaudade eristamine on lihtsalt silmakirjalikkus. No ja pastöriseerimata piimast, toorest kalast ja muudest mereelukatest, kuumutamata köögiviljadest ei hakka üldse rääkimagi – listeeria ju.

Muide, ma käitlen toorest liha oma koduses köögis väga suurtes kogustes. Mu kassid on toortoidul, mida neile ise valmistan, mis tähendab, et vähemalt kord kahe nädala tagant lõigun ma üle kümne kilo liha ja erinevaid siseorganeid suupärasteks tükkideks, purustan hakklihamasinaga konte nii, et killud lendavad, segan kõike seda suures ämbris kokku, pakendan karpidesse ja külmutan. Iga päev võtan külmikust need toore liha karbid, serveerin loomadele. Ja needsamad loomad pärast sööki lakuvad ennast sama keelega, millega on söönud toorest liha ning siis inimesed paitavad loomi. Ahjaa, kasside sööginõusid pesen samas kraanikausis, kus inimeste nõud käivad ja toidukarbid lähevad koos inimnõudega nõudepesumasinasse. Kas mina ja mu teised pereliikmed on ülepäeviti salmonelloosis? Ei, pole kunagi midagi sellist põdenud. Väiksem laps on võrreldes oma eakaaslastega ikka märkimisväärselt harvemini haige ning seda, millal vanem laps haige oli, ei mäleta üldse.

+13
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina vahetan kana puhul küll, aga mul on ka eriliselt suur kiiks toiduhügieeni osas :/

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No vahest ikka vahetan küll tõesti kui lihaga tegelen või kui kooki praadides jääb taignaga kokku. Mehega olen ka vahel hädas. Tema tahab liha lõigata samal lõikelaual kus juurvilju või leiba. Käterätiga pühib töötasapindu. Kooselu algul ma suisa karjatsin, kui nägin teda vannitoas vannilinaga põrandat kuivatamas ja seejärel ennast hõõrumas.

Mul on majapidamises kolm lõikelauda. Üks neist on suur ja massiivne ning seda kasutan tõesti ainult liha jaoks – selle peal saab ka lihakirvega mugavalt majandada. Teised kaks on väiksemad ning neid kasutan kõige jaoks – kui kanafilee ja köögiviljad lähevad hautisesse, siis samal laual lõigun need tükkideks. Sama nuga kasutan ka, vahepeal ei pese.

See salmonellahüsteeria on veidi ülepaisutatud. Toidukäitlemise turvalisus on muidugi oluline asi, aga üle mõistuse ei tasu ka sellega minna. Lõikelaudasid kasutad toiduliigi järgi erinevaid, aga samas sööd pooltoorest steiki, beef a la tatari, creme bruled või carbonara kastet. Kõigis neis on toores liha või muna, seega su lõikelaudade eristamine on lihtsalt silmakirjalikkus. No ja pastöriseerimata piimast, toorest kalast ja muudest mereelukatest, kuumutamata köögiviljadest ei hakka üldse rääkimagi – listeeria ju.

Muide, ma käitlen toorest liha oma koduses köögis väga suurtes kogustes. Mu kassid on toortoidul, mida neile ise valmistan, mis tähendab, et vähemalt kord kahe nädala tagant lõigun ma üle kümne kilo liha ja erinevaid siseorganeid suupärasteks tükkideks, purustan hakklihamasinaga konte nii, et killud lendavad, segan kõike seda suures ämbris kokku, pakendan karpidesse ja külmutan. Iga päev võtan külmikust need toore liha karbid, serveerin loomadele. Ja needsamad loomad pärast sööki lakuvad ennast sama keelega, millega on söönud toorest liha ning siis inimesed paitavad loomi. Ahjaa, kasside sööginõusid pesen samas kraanikausis, kus inimeste nõud käivad ja toidukarbid lähevad koos inimnõudega nõudepesumasinasse. Kas mina ja mu teised pereliikmed on ülepäeviti salmonelloosis? Ei, pole kunagi midagi sellist põdenud. Väiksem laps on võrreldes oma eakaaslastega ikka märkimisväärselt harvemini haige ning seda, millal vanem laps haige oli, ei mäleta üldse.

Creme brule ja toores muna?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Iga päev võtan külmikust need toore liha karbid, serveerin loomadele.

Kui ma annaks oma kassile (kelle nimi on Hairy Potter) sügavkülmast pärit toitu, siis ilmselt asi lõpeks sellega, et ma peaks ise mingite nõidadega sel õhtul ringi lendama ja tema sööks minu sinepist seapraadi…

+1
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei ole siiani seda teinud, aga täna kanalihaga vokirooga segades tuli pähe, et tegelikult on ju pannilabidas algul toore lihaga koos. Toit ise saab pannil küpseks, aga kas see toore lihaga kokkupuutes olnud pannilabidas ka toidutegemise käigus piisavalt kuumeneb, et hävineks nt salmonellabakterid vmt? Äkki peaks poole toituvalmistamise pealt ka pannilabidat vahetama?

Arvan, et kuumus tapab bakterid, sest labidas läheb isegi rohkem panni vastu, kui toit igalt poolt.

ei pea, ära mine hulluks

kõige rohkem baktereid on lihalõikelauas. pese palju tahad, neid baktereid sealt välja ei saa. aga on siis keegi haigestunud? inimene koosnebki bakteritest, soolikates on neid triljoneid, naha peal teist sama palju.

Tegelikult bakterid igavesti ka ei säili, kui neil seal lõikelauas enam midagi süüa pole. Kui lõikelaud vee ja puhastusvahendiga ära pesta, siis eemaldab see ka toidujäägid. Kõik bakterid pole muidugi kahjulikud ka ja uued bakterid peavad vanadega võistlema.

kui sul on puidust kasutatud lõikelaud, siis võta nuga ja tõmba teraga vastu puitu, näed ise milline ollus su noa alla koguneb. kõik see mädanenud baktereid täis puiduosakesed ja ega plastiga pole parem lugu. nuga tõmbab sälgud sisse ja sealt ei saa kuidagi baktereid välja pestud.

kui tahad puidust lõikelauda hoida, siis tasuks seda aegajal panna ahju kuuma või põletada kergelt leeklambiga või ehitusfööniga.

0
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.04 19:24; 04.04 22:06; 05.04 13:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas vahetate toiduvalmistamise ajal pannilabidat?

Ei vaheta, aga pesen vahepeal küll.

+7
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.04 22:19; 04.04 22:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See salmonellahüsteeria on veidi ülepaisutatud.

Nii ütleb see, kes ei ole salmonelloosi põdenud. Kui korra ära proovida, siis teist korda enam ei taha – garanteerin. Isiklik kogemus.

+4
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.04 22:19; 04.04 22:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on kanaliha jaoks eraldi lõikelaud. Selline, mille saab panna nõudepesumasinasse.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Puidust pannilabidaid ja lõikelaudu ma valan regulaarselt pärast pesemist keeva veega üle – pärast iga pesu. Regulaarselt kraabin nii pannilabidaid kui lõikelaudu traatharjaga (mo bakterite vastu see midugi ei aita, aga et pind oleks lihtsalt uuem) ja puhastan regulaarselt 80-kraadise viinaga. Kord paaris-kolmes nädalas. Lapp pärast pesu ja keevat vett viinaseks ja kiiresti pind üle. Kas just 100% aitab, vaevalt, aga endal on parem tunne.

Kanaliha ma toorena ei haki, st mul pole toore kana jaoks lõikelauda vaja. Liha jaoks on eraldi lõikelaud ja kala jaoks teine, juurikate jaoks kolmas. Pannilabidaid kasutan üldse paar kuud max, siis lähevad kaminasse ja poeg, mees või hädajuhul mõni laadamüüja valmistab uue. Lõikelauad kestavad kauem, aga ka kindlasti lähevad paar korda aastas väljavahetamisele. Välja arvatud suur liharaiumislaud, mille ma enne unustasin. Sellelt lükkab mees höövliga kihi paar korda aastas maha. Alguses oli u 12 cm paks, nüüd on vast 9.

+1
-7
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.04 22:34; 06.04 10:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei, ma ei vaheta pannilabidat, küll aga panen toore lihaga koos oleva pannilabida alati otsapidi pannile peale ja katan panni kaanega, et pannilabida alumine ots, mis on lihaga kokku puutunud, ka koos lihaga läbi “praeks”. Pärast pesen pannilabida üle ka.

Lõikelaudu on kaks – üks kõige muu jaoks ja teine igasuguse toore liha jaoks. Toore liha lauda loputan üle, aga hoian ikkagi muudest köögitarvikutest eraldi, ei lase muude köögitarvikutega kokku puutuda. Toore liha laud on minu jaoks alati (isegi, kui see on pestud) “must” laud.

Toore muna ega toore liha toite ei tee. Munad alati kas keedan kõvaks, praen või küpsetan. Toore munaga (näiteks taigen) kokkupuutunud metallkausid ja lusikad, samuti munakoore katkilöömiseks kasutatud noa pesen kuum vee ja nõudepesuvahendiga. Munaste kätega ei puuduta muud toitu ega köögitarbeid, enne pesen käed seebiga.

Kui oleks vaja toore munavalge toitu teha, siis kasutaksin kanistris (näiteks Ott Kiivikase pildiga) munavalgeid. Need on pakil oleva kirja järgi pastöriseeritud.

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.04 12:00; 06.04 10:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kui sul on puidust kasutatud lõikelaud, siis võta nuga ja tõmba teraga vastu puitu, näed ise milline ollus su noa alla koguneb.

Puidul on see hea omadus, et sinna tekivad sellised bakterid, mis toituvad patogeensetest bakteritest, puidust lauad ja labidad on seega üsna hästi isepuhastuvad. Kui neid kasulikke baktereid mitte ahjus ära tappa.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kui sul on puidust kasutatud lõikelaud, siis võta nuga ja tõmba teraga vastu puitu, näed ise milline ollus su noa alla koguneb.

Puidul on see hea omadus, et sinna tekivad sellised bakterid, mis toituvad patogeensetest bakteritest, puidust lauad ja labidad on seega üsna hästi isepuhastuvad. Kui neid kasulikke baktereid mitte ahjus ära tappa.

hallitus tuleb sinna ju.

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 04.04 19:24; 04.04 22:06; 05.04 13:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pannilabidat ei vaheta, aga peale toore kana tükeldamist panen küll lõikelaua ja noa masinasse, et keegi ei hakkaks nendega nt õuna lõikama. Muude asjade suhtes võtan väga lõdvalt.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina vahetan alati poole toiduvalmistamise pealt pannilabida ära. Ma ei tuleks selle pealegi, et toore lihaga kokkupuutunud pannilabidaga hiljem valmis toitu taldrikule tõsta.

+2
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen sama mõelnud, aga pannilabidas on kogu toiduvalmistamise aja panni peal ja eks ma raputan ta kohe puhtaks ka, mingeid suuri toore liha tükke külge ei jäta… Igatahes pole olnud siiani probleeme. Noad ja kahvlid panen küll kohe pessu, millega on toorest liha/muna katsutud.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Iga riist, mis on kokku puutunud toore liha või munaga, tuleb koheselt ära põletada. Hullud olete või, et neid oma majapidamises veel peate? Minul on kööki ehitatud eraldi ruum pannilabidate ja lõikelaudade jaoks, mida ma ainult ühekordselt tarvitan. Kui tühjaks saab, siis mees ostab selle jälle täis.
Mingid räpakäiad olete vist.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.04 18:32; 06.04 10:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas vahetate toiduvalmistamise ajal pannilabidat?

Ei vaheta, aga pesen vahepeal küll.

ma pole seda kunagi registreerinud, aga kui nüüd Sinu lause peale mõtlema hakkasin, siis mina pesen ka vahepeal pannilabidat 🙂 ma ei tee seda isegi mitte teadlikult, et ma nüüd liigutasin toorest liha, ma nüüd pesen ära, aga millegipärast ma tõesti vahepeal teen seda.
kui ma pannilt ta ära võtan, ta on ju must 😀 ja kuidagi imelik on musta pannilabidat uuesti toidu sisse panna. appi, mul on ilmselgelt mingi kiiks.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Toore liha, köögiviljade, kala ja küpse liha jaoks on eraldi noad ja lõikelauad. Natuke košer 🙂 Kui liha on pruunistunud, vahetan mingil ajal labidat. Puust lõikelaudade ja ka muude pindade bakterite pärast ei muretse, midagi ekstra ei steriliseeri ega ühtegi desinfitseeriva vahendit kodus regulaarselt ei kasuta. Köögirätikut ja laualapi vahetan korra nädalas.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei vaheta. Ei pese ka vahepeal.
Lõikelaudu ka miljon pole, nuge ammugi mitte. Sellised vaesed rotid. : )

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei vaheta. Ei pese ka vahepeal.

Lõikelaudu ka miljon pole, nuge ammugi mitte. Sellised vaesed rotid. : )

Aga näe – ikka elus. Ja üsna hea tervise juures vist ka.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Toore liha jaoks on eraldi lõikelaud ning see koos kasutatud noaga lähevad peale kasutamist kohe pessu, et keegi nendega nt leiba või tomatit lõikama ei hakkaks. Pannilabidat toiduvalmistamise käigus ei vaheta aga veendun, et toorest liha sinna külge ei jääks ning sätin labida pannil nii, et see ka kuuma saaks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

või ehitusfööniga.

Mis asi on ehitusföön?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.04 09:03; 06.04 09:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas vahetate toiduvalmistamise ajal pannilabidat?

Ei vaheta, aga pesen vahepeal küll.

ma pole seda kunagi registreerinud, aga kui nüüd Sinu lause peale mõtlema hakkasin, siis mina pesen ka vahepeal pannilabidat ???? ma ei tee seda isegi mitte teadlikult, et ma nüüd liigutasin toorest liha, ma nüüd pesen ära, aga millegipärast ma tõesti vahepeal teen seda.

kui ma pannilt ta ära võtan, ta on ju must ???? ja kuidagi imelik on musta pannilabidat uuesti toidu sisse panna. appi, mul on ilmselgelt mingi kiiks.

See ei ole ju must – on selle sama toiduga koos mida teed?
Aa, nüüd ma saan aru, miks osadel on nõud peale söömist “sitased”.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.04 09:03; 06.04 09:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sellised hügieeniteemad, kus on alati kaht sorti inimesi, näitavad hästi selgelt, kui ületähtsustatud kogu see bakteri- ja puhtusetsirkus on. Kõik on ühtemoodi terved, ainult ühtedel on pidev stress, või vähemalt nende pereliikmetel ja tuttavatel.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.04 18:32; 06.04 10:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen see, kes puidust lõikelaudu aegajalt viinaga tupsutab ja rääsunud pannilabidad ahju viskab. Puitu on, mets on, mehel käed küljes – asi pole niivõrd hügieenis, kuivõrd selles, et pehme pinnaga hallikat pannilabidat enam ei taha, kui mees saab metsakuivast 40 minutiga uue teha. Kui pärast pidu on pudelipõhjas sorts viina, mida uuel peol lauale ju niikuinii ei pane, ikka puhastan sellega midagi. Isegi ukselinke, lüliteid, prill-lauda olen puhastanud ja moosipurke 🙂 Samas kindlasti pole ma mingi äärmine puhtusehull. Lihtsalt milleks see peost üle jäänud viin ära valada, kui saab kuidagi ära kasutada.

Söön böffi linnas senimaani, toores liha, toores muna. Koogel-moogel pole just mu lemmik, aga paar korda aastas ikka teen. Mune enne pannile panemist ei pese.

Ristsaastumine on muidugi asi, millega peaks arvestama, aga nüüd loobuda böffist ja pooltoorest steigist, medium rare lambalihast…ma ei tea. Igav hakkaks.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.04 22:34; 06.04 10:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sellised hügieeniteemad, kus on alati kaht sorti inimesi, näitavad hästi selgelt, kui ületähtsustatud kogu see bakteri- ja puhtusetsirkus on. Kõik on ühtemoodi terved, ainult ühtedel on pidev stress, või vähemalt nende pereliikmetel ja tuttavatel.

Jah, ma tean, et enamus baktereid ei ole ohtlikud (patogeensed, haigusi tekitavad) ning enamuse bakteritega pole seetõttu vaja ka võidelda. Salmonella siiski selline mõnus ohutu bakter pole.

Mis siis viga oleks, kui kõik salmoneloosist “ühtemoodi terved” oleks. Aga kuna teatud hulgal Eesti inimestest diagnoositakse iga aasta salmonelloos (ja kindlasti mingi osa jääb diagnoosimata) – siis tähendab see, et kuigi Eestis müüdav toit on ÜLDISELT salmonellavaba (enamus poes müüdavat kanaliha ja mune võiks kasvõi toorelt nahka pista – mitte midagi ei juhtuks, need lihtsalt pole Salmonellaga saastunud), siis VÄIKSEM OSA toidust – salmonella puhul reeglina ikka kanamunad ja -liha või toore munaste-lihaste kätega kokkupuutunud ja ristsaastunud toit – on siiski salmonellabakteriga saastunud. Ka toiduainete tehnoloogia üliõpilaste uurimused on näidanud, et sallmonellaga saastunud kanaliha siiski liigub. Iga aasta esinevad salmoneloosijuhtumid näitavad, et on ikkagi teatud määral loterii, kas su kööki või grilline satuvad tavalised, puhtad või siis salmonellaga saastunud toored kanatooted. Võibolla ka muu liha, kuigi võimalus näit. toorest söödavast veiselihast midagi saada on kindlasti palju väiksem kui kanast.

Kanaliha ja kanamunade kui teatud viisil käitlemine on lihtsalt rutiin, harjumus. See oli meil juba lapsepõlvekodus nii, et toorest kana ja mune käideldi köögis teatud ettevaatusega. Ma ei ütleks, et see mingi stress oleks. Samamoodi, nagu ma ei leia,et poest või ühistranspordist koju tulles käte pesemine oleks eriline stress – lihtsalt rutiin.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.04 12:00; 06.04 10:44;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 30 )


Esileht Kodunurk Kas vahetate toiduvalmistamise ajal pannilabidat?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.