Esileht Lapse ootamine Kergemale tööle üle viimine – mõtekas?

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: Kergemale tööle üle viimine – mõtekas?

Postitas:
Kägu

Tere!

Olin raseduse alguses haiguslehel. Siis kasutasin ära oma puhkuse.
Tänaseks olen nädala kergemal tööl käinud ja avastasin just perekoolist sellise jutu:

<span style=”caret-color: #373a3c; color: #373a3c; font-family: ‘Helvetica Neue’, Helvetica, Arial, sans-serif; -webkit-tap-highlight-color: rgba(0, 0, 0, 0); -webkit-text-size-adjust: 100%;”>Vanemahüvitise ehk nn.emapalga arvutamisel (arvutatakse arvutamise vajadusele eelneva kalendriaasta teie keskmise tulu põhjal, millelt on tasutud sotsiaalmaks) jäävad välja tavalised töövõimetuslehe päevad ja selle eest saadud hüvitis, seega ei vähenda see teie keskmist tasu. Küll aga on üks erand ja see on aeg, mil naise töötingimusi on kergendatud või ta on üle viidud kergemale tööle või tööst vabastatud arstitõendi alusel seoses rasedusega. Ka selleks ajaks väljastatakse talle töövõimetusleht ja kuna see aeg ja selle eest Haigekassa poolt makstud hüvitis läheb keskmise arvutamisel arvesse, siis see võib vähendada keskmist tasu.
</span>

viide: https://perekool.ee/kuidas-emapalga-arvutamisel-arvestatakse-haiguslehel-oldud-paevi-kuidas-arvestatakse-sunnitushuvitist/

Siit ka küsimus: Kuna ma teenin lihtsamal tööl reaalselt 3x väiksemat palka (1300€ asemel 300-400€, samas peaks haigekassa mulle vahe kompenseerima) siis kas see siis lõpuks mõjutab emapalka või ei? Kui vahe kinni makstakse siis lõpptulemus on ju ikka 1300€ või läheb arvutamisel arvesse ainult firmalt saadud palk?

Lisan, et ma ise tahan tööl käia. Arst pakkus, et ma veel haiguslehel oleksin aga ma mõtlesin, et ma saan kodus olla kyll ja ma pigem teeksin tööd (tõeliselt kerge töö, sisestan andmeid lihtsalt arvutisse). Samas pool aastat kergemat tööd teha ja siis vähem emapalka saada ei tundu ka mõistlik. Pigem siis juba haiguslehel igavleda ja korralik emapalk saada?

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga vanemahüvitise(emapalk) arvutamisel läheb arvesse rasedusele eelnenud aasta tulu, mitte selle aasta. Seega see haigusleht ei läheks sellesse arvestusse. Küll aga läheb dekreedi arvestamisel.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jääb mulje, et see juristi vastus pärineb praeguse vanemahüvitise arvutamise eelsest ajast. Hetkel saad ju vanemahüvitist rasedusele eelnenud aasta palga põhjal.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja see, kas dekreediraha mõjutab, oleneb sellest, et millal sünnitad. Kui veel selle aasta sees, siis arvutatakse 2020 järgi. Kui tähtaeg on järgmisel aastal, siis arvutatakse selle aasta järgi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja kuhu jääb su tähtaeg? Mina üritasin lootusetult samadest asjadest aru saada, leida uusi artikleid jne.

Lõpuks jõudsin selleni välja, et kuna tähtaeg on veebruari keskel ning kergemale tööle üle viimisega tuli kaasa kohustus jääda sünnituspuhkusele 70p enne sünnitustähtaega siis varasema arvamuse asemel, et sünnituspuhkusele jään jaanuaris pean minema hoopis detsembris ning seeläbi lähevad ka kõik toetused 2020. palga järgi. Juhul kui sinu sünnitusleht jääb siiski aastasse 2022. loodan, et keegi targem oskab sulle siin nõu anda!

Emapalka arvutatakse su rasedusele eelneva palga järgi ning seda kergemale tööle üleviimine kuidagi ei mõjuta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lisan juurde,et kuna sa oled vastu võtnud kergema töö ja ülemusel ongi sulle pakkuda kergemat tööd siis sa enam ei saa haiguslehega koduseks jääda Vaid käidki kuni dekreedini kergemal tööl ja valid kas jääd koju 70 või 30 päeva enne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

<span style=”caret-color: #555555; color: #555555; font-family: ‘Open Sans’, Arial, ‘Helvetica Neue’, Helvetica, sans-serif; font-size: 14px; -webkit-text-size-adjust: 100%;”>Valida saab kuid siis peab arvestama ka väiksema sünnitushüvitisega</span>

<span style=”caret-color: #555555; color: #555555; font-family: ‘Open Sans’, Arial, ‘Helvetica Neue’, Helvetica, sans-serif; font-size: 14px; -webkit-text-size-adjust: 100%;”>“Kui raseduse ajal kergendati arsti või ämmaemanda otsuse alusel raseda töö- või teenistuskohustusi või viidi ta üle teisele tööle, siis on tal õigus saada sünnitushüvitist 140 päeva eest vaid juhul, kui ta jääb sünnituspuhkusele vähemalt 70 päeva enne eeldatavat sünnitamiskuupäeva. Kui kirjeldatud juhul jääb naine sünnituspuhkusele hiljem, peab arst või ämmaemand vähendama vastavalt ka sünnituslehe kestust, misläbi kahaneb hüvitis nende päevade võrra, mille võrra hiljem sünnituslehele jäädi.“</span>

 

viide: https://www.haigekassa.ee/inimesele/rahalised-huvitised/sunnitushuvitis

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üldiselt on rahaliselt mõtekas, sest KOKKU saad 100% eelmise aasta keskmist (tööandja osa+ Haigekassa kompensatsioon), haiguslehel olles vaid 70%.

 

Leitud vastus on vananenud- nüüd (nagu juba vastati) ei saa kergemale tööle üleviimine kuidagi mõjutada VH, sest see arvutatakse raseduse algusele eelnenud 12k põhjal.

Kas mõjutab sünnitushüvitist, saad vastuse Haigekassast.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

käidki kuni dekreedini kergemal tööl ja valid kas jääd koju 70 või 30 päeva enne.

Ei, sel juhul, kui on väljastatud leht “üleviimine kergemale tööle2, kas see töö leiti v ei st töötad v oled kodus, ikka tuleb minna dekreeti 70p enne tähtaega, et saada raha 140 p eest, valida ei saa algust.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui sinu rsp algab 2022.a siis sünnitushüvitis arvutatakse 2021.a alusel.

Seega mida rokem saad töist tulu, seda suurem see on (isegi 300/kuus on suurem kui 0/kuus).

Sest arvutamisel kahjuks ei jää arvestusest välja ei töötuna oldud aeg, ei töövõimetuslehel oldud aeg…st kas oledki haiguslehel kodus või oled kergemal tööl tööl, mõlemad on töövõimetuslehega kaetud ja aeg arvestusest välja ei jää, kahjuks. Seega pigem töötada ja saada pisutki palka.

 

Kui rsp algus 2021.a (kas või 31.12.2021) saad 2020.a alusel.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lisan juurde,et kuna sa oled vastu võtnud kergema töö ja ülemusel ongi sulle pakkuda kergemat tööd siis sa enam ei saa haiguslehega koduseks jääda Vaid käidki kuni dekreedini kergemal tööl ja valid kas jääd koju 70 või 30 päeva enne.

Minu teada saab kergemale tööle üleviimise haiguslehega iga kell ka täitsa koju jääda. Mina olin selle aasta alguses kergemale tööle üle viidud ja ämmakas alati küsis, kas ikka tahan tööl käia. Et kui ma ei jaksa, võin kohe koju jääda. Ma olin poole kohaga tööl ehk siis tegin kergemat tööd ja 4h päevas. Ja valida polnud midagi. 70 päeva enne jäin dekreeti.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on tähtaeg jaanuaris 2022.

Kuna olen kergemal tööl siis pean dekreeti jääma 70 päeva enne tähtaega ehk siis novembris 2021.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sellisel juhul ei pea sa muretsema ei sünnitushüvitise ega ka mitte emapalga pärast, sest neid praegune töövõimetusleht ei mõjuta

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )


Esileht Lapse ootamine Kergemale tööle üle viimine – mõtekas?