Esileht Tööelu, raha ja seadused. kodulaenu tagasimakse *täies ulatuses, kas on mõistlik?

Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )

Teema: kodulaenu tagasimakse *täies ulatuses, kas on mõistlik?

Postitas:

Tekkis väikene mõttega ummuksisse minek. Kuidas teie teeksite ja miks?

Mul on kodulaenuga korter. Laenujääk 69tuhat. Aastatega on sääste ca 50tuh.
( müüsin kunagi suvila).
Soovin umbes 4-5a pärast maja ehitada ja korteri müüa.

Kas oleks mõistlik see 50tuh praegu kohe ära maksta või pigem mitte? Korteri turuväärtus ca 190-200tuh.

Ise mõtlen, et selle nn vaba rahaga saaks veel tegutseda, samas oleks hea, kui laenukoormus oleks väiksem. ( ei ägise aga siiski.)

*täies ulatuses lisasin pealkirja asjus

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ise mõtlen, et selle nn vaba rahaga saaks veel tegutseda,

Ja siis ütled, et “aastatega on sääste”, ometigi nende aastte jooksul ei ole sellega tegutsenud.
Või nüüd teed kannapöörde ja hakkad lõpuks ka tegutsema?

+2
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas teie teeksite ja miks?

Mina arvutaksin välja, kumb variant soodsam on (nt palju enne tähtaega lepingu lõpetamine lisakulusid kaasa toob, palju vaba raha praegu teenib jne). Mõistlikkus sõltub sellest.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mis rahadest maja ehitad? kas korteri müügist? kus ehituse ajal elad? Need küsimused esmalt.

Sa saad korteri alati hiljem ka müüa, kui maja valmis. Või välja üürida.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul pisut väiksem laenujääk, aga ei kavatse tagasi maksta. Põhjus lihtne: negatiivne euribor on panga marginaali pea ära söönud ja 10.- kuus intressi maksta pole probleem.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas 50 000ga 69 000 laenu täies ulatuses tagasi saab makstud?
Sa ei saa uut kodulaenu, kui vana laen peal. Muidu hoiaks selle 50 000 maja sissemakseks.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paar mõtet:
– kui sul pole just väga vana ja väga kallis kodulaen, siis ilmselt saaksid selle vaba raha täna üsna turvaliselt ja likviidselt investeerida kõrgema intressiga kui kodulaenu eest maksad (kasvõi nt pankade võlakirjadesse);
– pankade tingimused majaehituse finantseerimiseks on üsna keerulised ja ranged. Kas saaksid selle 50 000 euro eest tulevikus välja osta plaanitava maja krundi ja ehk ka seal töid alustada, et siis juba nende tagatisel majaehituseks laenu võtta? Kui pere sissetulek lubaks praegusest suurema kodulaenu teenindamist, siis ei pruugi olla võimatu, et saaksid olemasolevas korteris edasi elades maja valmis ehitada ja alles siis korteri maha müüa.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui laenu intress on alla inflatsioonimäära – loomulikult ei puutu seda laenu. Pank maksab ju peale.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui laenu intress on alla inflatsioonimäära – loomulikult ei puutu seda laenu. Pank maksab ju peale.

Ma ei saa sellest aru: kuidas ja kellele pank peale maksab?

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Selleks, et 50 000 enda käes hoida, peaks olema ka mingi mõte, et mida sellega peale hakata.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas oleks mõistlik see 50tuh praegu kohe ära maksta või pigem mitte?

Kindlasti mitte.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loomulikult tuleks see ära maksta. Eeldusel, et muid laenusid ei ole hetkel. Krediitkaart, auto liising.

Tavaliselt inimesed elavad võlgu ja sellepärast peetakse seda normaalseks. Räägitakse madalatest intressidest ja sellest kuidas seda raha võid mujal suurema protsendiga kasvatada. Pigem on see ühiskonnas see effekt, et ise tahetakse oma käitumist ja igavest võlgu elamist õigustada.

Võid maksta selel 50 000 kodulaenu praegu ära. See 19000 mis on jääk tuleks ka esimese hooga ära maksta. Kogu raha mis üle jääb võid vastavalt oma riski tunnetusele panna kas kuskile hoiu laenu ühistusse või väiksema protsendiga pangalitsentsiga asutusse. Näiteks paned iga kuu 400-500€ mis muidu oleks laenu makseks läinud kõrvale ja iga 3 kuu tagant investeerid. Hetkel Holm pank pakub niisama hoiustele ka suht ok intressi.
4-5 aasta pärast võib kinnisvara turul olla teistsugune olukord.
Oleneb missugust maja tahad ja kuhu kohta. Arvatavasti igasugused vanadesse suvilarajoonidesse ja linnalähedale ehitatud kommuun majad ning paarismajad ükshetk lähevad veel odavamaks. Nende müük on juba praegu üsna kehvake. Samas ise pakun, et korralikud maamajad tänapäevaste kommunikatsioonidega lähevad nii kalliks, et seda jõuab ainult see osta kes oma tütre sõbrannasid 5000€ reisile saab kaasa kutsuda.
Tallinna kesklinna ja selle ümbruse korteri turg ei tohiks praeguste prognooside kohapealt nii palju kõikuda kui igasugused põlluarendused.

Ehk ideaalis kui suudate iga kuu panna näiteks 1000€ kõrvale peale laenu maksmist ja nii 4 aastat ehk teise 50 000€ koguda siis see sobiva ajastuse kohapealt võiks olla väga hea pind oma maja ehitamiseks. Võimalik, et nii hea, et saad maja ehituseks võtta hoopis uue laenu mida maksad ehitamise ajal ise. Aga kui juba majas elad saad korteri välja üürida ja üür võib olla suurem kui laenumakse. Samas ikkagi oleks soovitus korter maha müüa ja maja laen ära tasuda. Samas nii toimides jääks see võimalus, et saate müügi perioodi pikemaks venitada või kinnisvara hinnalanguse ajal kui on soodne maja ehitada ei pea korterit müüma. Samas sobiks korter pangale tagatiseks ja saab ka raskel ajal paremini laenu.

+2
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei maksaks. Mulle meeldib elada pigem nii, et olgu mul 20 000 võlgu ja 25 000 sääste, kui et lihtsalt 5000 sääste. Mulle meeldib, kui mul on võimalik iga hetk oma laen tagasi maksta, see on hea vaba tunne, kuid enamasti ma seda ei tee, sest vaba raha kasutusvõimalus on ka oluline teadmine mulle.

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paar mõtet:

– kui sul pole just väga vana ja väga kallis kodulaen, siis ilmselt saaksid selle vaba raha täna üsna turvaliselt ja likviidselt investeerida kõrgema intressiga kui kodulaenu eest maksad (kasvõi nt pankade võlakirjadesse);

– pankade tingimused majaehituse finantseerimiseks on üsna keerulised ja ranged. Kas saaksid selle 50 000 euro eest tulevikus välja osta plaanitava maja krundi ja ehk ka seal töid alustada, et siis juba nende tagatisel majaehituseks laenu võtta? Kui pere sissetulek lubaks praegusest suurema kodulaenu teenindamist, siis ei pruugi olla võimatu, et saaksid olemasolevas korteris edasi elades maja valmis ehitada ja alles siis korteri maha müüa.

Arvan ka nii. Majaehituse kaoks laenu võtmine on natuke teistmoodi kui korteri ostmiseks ning see 50 000 võib väga marjaks ära kuluda, et asja lihtsustada.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 14 postitust - vahemik 1 kuni 14 (kokku 14 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. kodulaenu tagasimakse *täies ulatuses, kas on mõistlik?