Esileht Väikelaps Kuidas õpetada 5-aastane kõnehäirega laps…

Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )

Teema: Kuidas õpetada 5-aastane kõnehäirega laps…

Postitas:

…näiteks arvutama?
Alustas Soomes eelkooli, nõuandlast suunati juba kevadel logopeedile ja tegelusterapeudile. Nüüd ta alustas tegelusteraapiat 1x nädalas, kokku 10x. Lisaks saime ka psühholoogi juurde. Seal tuleb lapsel käia 3x ja siis saab mingi diagnoosi vms. Kooli viisin ka esimesel päeval kohe logopeedi kokkuvõtte visiidist. Eelkoolis on tal koguaeg täiskasvanu kõrval ja veendub, et ta on aru kõigest saanud ja aitab teda. Lapsel on tajumisega ka suuri raskusi ja täna õpetaja rääkis, et nad olid numbreid vaadanud ja koguseid võrrelnud vms ja minu lapsel on ikka väga raske sellega. Näiteks kolm õuna = 3
Tegelusterapeut soovitas ainult palju puslesid kokku panna ja kääridega lõigata ja meisterdada jne. Eesti keel on tal ka nõrk, räägib grammatiliselt valesti ja väga segaste lausetega. Eestis käisime ka logopeedil, tema hinnangul on lapse kõneline areng umbes 2-3 aastase lapsel tasemel. Täpsema hinnangu annab septembris eripedagoog kuhu siis läheme. Füüsiline areng on eakohane ja mingeid väärarenguid vms tal ei ole. Koolis nüüd oodatakse kuni lapsel on kõik need teraapia korrad läbi ja psühholoog ka oma hinnangu andnud ja siis hakatakse mõtlema millist abi mu laps koolis vajab. Ma juba hirmuga mõtlen, et kuidas ta küll 1.klassis hakkama saab, vist ei saagi. Nii tahaksin, et ta saaks 2 aastat eelkoolis käia, see oleks ilmselt parim talle.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.08 19:39; 22.08 14:15; 24.08 13:55; 27.08 12:53; 28.08 10:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Arvutamine on küll väiksem mure. Tee, mida tegevusterapeut soovitas – kõnekeskus ja peenmotoorika keskys on aju samas osas, seetõttu soovitaski puslesid, lõikamist jmt. Peenmotoorika arendamine peaks soodustama kõne arengut. Oma teise lapsega pidas paika – nii nagu tal peenmotoorika oli kehv, arenes ja kõne hiljem. Ja tõesti märkasin, et paralleelselt mõlemad parenesid ja kõne läbimurre oli, kui tekkis puslevaimustus.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks ei välista ju teist, võib nt numbreid voolida, näiteks “1” ühe voolimismassi värviga, “2” kahega jne. Tähti samuti. Loendamisel ka tõstke esemeid ühest hunnikust teise ja loendage kaasa. Sorteerige ja loendage väikseid asju.

Ära palun solvu, aga võimalikud on muudki õpiraskused, nt düsleksia. Nt minu düsartriaga viiese kohta neuroloog ütles, et düsleksia on tõenäoline (tal ilmselt siiski pole). Seda ma ei kirjuta selleks, et heidutada, vaid igale raskusele on omad meetodid, mida võiks uurida.

Kui mul oleks tütar, kelle peenmotoorikat oleks vaja arendada, siis ostaksin muuhulgas pop beads‘e.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.08 08:55; 28.08 12:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks ei välista ju teist, võib nt numbreid voolida, näiteks “1” ühe voolimismassi värviga, “2” kahega jne. Tähti samuti. Loendamisel ka tõstke esemeid ühest hunnikust teise ja loendage kaasa. Sorteerige ja loendage väikseid asju.

Ära palun solvu, aga võimalikud on muudki õpiraskused, nt düsleksia. Nt minu düsartriaga viiese kohta neuroloog ütles, et düsleksia on tõenäoline (tal ilmselt siiski pole). Seda ma ei kirjuta selleks, et heidutada, vaid igale raskusele on omad meetodid, mida võiks uurida.

Kui mul oleks tütar, kelle peenmotoorikat oleks vaja arendada, siis ostaksin muuhulgas pop beads‘e.

Ma omal algatusel olen minemas sept lõpus tallinnasse neuroloogile ka, sest siit soomest vist ilmselt sinna ei suunata. Ma ei teagi kas psühholoog oskab diagnoosida erinevaid arenguhäireid? Ja soome logopeed-tegelusterapeut-psühholoog ütlesid kõik, et need testid mis nad teevad minu lapsega, on mõeldud soomekeelsetele lastele ja ma ise mõtlen, et ehk ongi kergem käia eestis arstide juures, sest lapsel on ka keelebarjäär, ta lihtsalt ei oska soome keelt nii palju, et kõigest aru saada ja siis arvatakse, et mu laps üldse ei räägi ja üldse ei oska midagi. Selle tõttu nad ei saa ka kõnearengut väga täpselt hinnata jne.
Me läheme lapsega midagi toredat ja peenmotoorikat arendavat otsima siis 🙂

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.08 19:39; 22.08 14:15; 24.08 13:55; 27.08 12:53; 28.08 10:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on juba varem tekkinud teemaalgataja postitusi lugedes küsimus… Kas on vaja siis ilmtingimata seal Soomes elada ja lapse elu kakskeelses keskkonnas veel keerulisemaks teha? Mul on lapsest lihtsalt kahju…

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.08 21:14; 24.08 16:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on juba varem tekkinud teemaalgataja postitusi lugedes küsimus… Kas on vaja siis ilmtingimata seal Soomes elada ja lapse elu kakskeelses keskkonnas veel keerulisemaks teha? Mul on lapsest lihtsalt kahju…

Sama siin. Ja ometi ise ta on öelnud, et ta ei tahagi, et laps soome keelt õpiks.
Ma eelmine kord sain selle hurjutamise eest pahameele osaks. Ometi ma ise elan ka samas riigis ja mu laps käis ka (puhe)terapeudi juures.
Ma kahtlen, kas teemaalgata ise ka üldse keelt oskab.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 23.08 22:03; 24.08 15:06; 27.08 13:18; 27.08 16:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on juba varem tekkinud teemaalgataja postitusi lugedes küsimus… Kas on vaja siis ilmtingimata seal Soomes elada ja lapse elu kakskeelses keskkonnas veel keerulisemaks teha? Mul on lapsest lihtsalt kahju…

Sama siin. Ja ometi ise ta on öelnud, et ta ei tahagi, et laps soome keelt õpiks.

Ma eelmine kord sain selle hurjutamise eest pahameele osaks. Ometi ma ise elan ka samas riigis ja mu laps käis ka (puhe)terapeudi juures.

Ma kahtlen, kas teemaalgata ise ka üldse keelt oskab.

Pole kunagi kuskil väitnud, et ma ei taha, et laps soome keelt oskaks 🙂
Meie kodu on soomes, teisel lapsel on kool siin ja kõik sõbrad. Eestis elavale vene lapsele, kellel on mõlema keele areng kehva, sa ei ütle ju, et mis sa siin eestis elad, mine venemaale tagasi. Olen elanud siin 11 aastat ja keel on vägagi suus.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.08 19:39; 22.08 14:15; 24.08 13:55; 27.08 12:53; 28.08 10:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on juba varem tekkinud teemaalgataja postitusi lugedes küsimus… Kas on vaja siis ilmtingimata seal Soomes elada ja lapse elu kakskeelses keskkonnas veel keerulisemaks teha? Mul on lapsest lihtsalt kahju…

Sama siin. Ja ometi ise ta on öelnud, et ta ei tahagi, et laps soome keelt õpiks.

Ma eelmine kord sain selle hurjutamise eest pahameele osaks. Ometi ma ise elan ka samas riigis ja mu laps käis ka (puhe)terapeudi juures.

Ma kahtlen, kas teemaalgata ise ka üldse keelt oskab.

Pole kunagi kuskil väitnud, et ma ei taha, et laps soome keelt oskaks ????

Meie kodu on soomes, teisel lapsel on kool siin ja kõik sõbrad. Eestis elavale vene lapsele, kellel on mõlema keele areng kehva, sa ei ütle ju, et mis sa siin eestis elad, mine venemaale tagasi. Olen elanud siin 11 aastat ja keel on vägagi suus.

Sa ei ole seda siin otseselt väitnud aga Fb ühes grupis küll.
Sa oled öelnud, et tahad, et laps hakkaks ennem korralikult oma emakeelt rääkima ja siis alles tuleb soome keel. Pealegi oled väitnud, et vähemalt 15 a elate Soomes.
Ma ei viitsi oma aega kulutada, et neid kõiki tsitaate üles otsida.

Sul endal oleks hulga lihtsam, kui sa keskendukd soome keele treenimisele, et ka oma elukohast vajalikku abi saada. Peagi eelkool/kool ju kohe tulemas. Kui kõne saab korda, saad vaikselt ka emakeelt tutvustada lapsele.

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 23.08 22:03; 24.08 15:06; 27.08 13:18; 27.08 16:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on juba varem tekkinud teemaalgataja postitusi lugedes küsimus… Kas on vaja siis ilmtingimata seal Soomes elada ja lapse elu kakskeelses keskkonnas veel keerulisemaks teha? Mul on lapsest lihtsalt kahju…

Sama siin. Ja ometi ise ta on öelnud, et ta ei tahagi, et laps soome keelt õpiks.

Ma eelmine kord sain selle hurjutamise eest pahameele osaks. Ometi ma ise elan ka samas riigis ja mu laps käis ka (puhe)terapeudi juures.

Ma kahtlen, kas teemaalgata ise ka üldse keelt oskab.

Pole kunagi kuskil väitnud, et ma ei taha, et laps soome keelt oskaks ????

Meie kodu on soomes, teisel lapsel on kool siin ja kõik sõbrad. Eestis elavale vene lapsele, kellel on mõlema keele areng kehva, sa ei ütle ju, et mis sa siin eestis elad, mine venemaale tagasi. Olen elanud siin 11 aastat ja keel on vägagi suus.

Eestis on venekeelne kogukong võrreldes eestlastega palju suurem kui eestikeelne võrreldes soomekeelsega Soomes. Eestis on venekeelset alus- ja põhiharidust pakkuvad lasteaiad-koolid. Eestis on venekeelsed logopeedid. Situatsioon on ju absoluutselt erinev!
Eestis elavale vene lapsele ütleme meie siin, et palun mine oma emakeelse logopeedi juurde ja sa saad adekvaatset abi.

Ma arvan, et peaksid keskenduma lapse soome keelele, kui oled veendunud, et selles keskkonnas ta tulevikus elama ja koolis käima hakkab. Vaevalt, et Soomes eestikeelseid logopeede on.

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.08 21:14; 24.08 16:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on juba varem tekkinud teemaalgataja postitusi lugedes küsimus… Kas on vaja siis ilmtingimata seal Soomes elada ja lapse elu kakskeelses keskkonnas veel keerulisemaks teha? Mul on lapsest lihtsalt kahju…

Sama siin. Ja ometi ise ta on öelnud, et ta ei tahagi, et laps soome keelt õpiks.

Ma eelmine kord sain selle hurjutamise eest pahameele osaks. Ometi ma ise elan ka samas riigis ja mu laps käis ka (puhe)terapeudi juures.

Ma kahtlen, kas teemaalgata ise ka üldse keelt oskab.

Pole kunagi kuskil väitnud, et ma ei taha, et laps soome keelt oskaks ????

Meie kodu on soomes, teisel lapsel on kool siin ja kõik sõbrad. Eestis elavale vene lapsele, kellel on mõlema keele areng kehva, sa ei ütle ju, et mis sa siin eestis elad, mine venemaale tagasi. Olen elanud siin 11 aastat ja keel on vägagi suus.

Sa ei ole seda siin otseselt väitnud aga Fb ühes grupis küll.

Sa oled öelnud, et tahad, et laps hakkaks ennem korralikult oma emakeelt rääkima ja siis alles tuleb soome keel. Pealegi oled väitnud, et vähemalt 15 a elate Soomes.

Ma ei viitsi oma aega kulutada, et neid kõiki tsitaate üles otsida.

Sul endal oleks hulga lihtsam, kui sa keskendukd soome keele treenimisele, et ka oma elukohast vajalikku abi saada. Peagi eelkool/kool ju kohe tulemas. Kui kõne saab korda, saad vaikselt ka emakeelt tutvustada lapsele.

Aga oma emakeel ongi kõige tähtsam. Seda on öelnud mulle eestis 2 logopeedi ja soomes lapse õpetaja ja siinne neuvolatädi ja samuti logopeed. Nad on kõik öelnud, et kui lapsel pole oma emakeele näol tugevat põhja all, siis ei suuda ta korralikult ka soome keelt omandada. See pole mingi minu jonn mida ma ajan. Eesti logopeed soovitas üldse lapsega eestisse kolida, et saaks võimalikult palju eestikeelses keskkonnas kasvada.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.08 19:39; 22.08 14:15; 24.08 13:55; 27.08 12:53; 28.08 10:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on juba varem tekkinud teemaalgataja postitusi lugedes küsimus… Kas on vaja siis ilmtingimata seal Soomes elada ja lapse elu kakskeelses keskkonnas veel keerulisemaks teha? Mul on lapsest lihtsalt kahju…

Sama siin. Ja ometi ise ta on öelnud, et ta ei tahagi, et laps soome keelt õpiks.

Ma eelmine kord sain selle hurjutamise eest pahameele osaks. Ometi ma ise elan ka samas riigis ja mu laps käis ka (puhe)terapeudi juures.

Ma kahtlen, kas teemaalgata ise ka üldse keelt oskab.

Pole kunagi kuskil väitnud, et ma ei taha, et laps soome keelt oskaks ????

Meie kodu on soomes, teisel lapsel on kool siin ja kõik sõbrad. Eestis elavale vene lapsele, kellel on mõlema keele areng kehva, sa ei ütle ju, et mis sa siin eestis elad, mine venemaale tagasi. Olen elanud siin 11 aastat ja keel on vägagi suus.

Sa ei ole seda siin otseselt väitnud aga Fb ühes grupis küll.

Sa oled öelnud, et tahad, et laps hakkaks ennem korralikult oma emakeelt rääkima ja siis alles tuleb soome keel. Pealegi oled väitnud, et vähemalt 15 a elate Soomes.

Ma ei viitsi oma aega kulutada, et neid kõiki tsitaate üles otsida.

Sul endal oleks hulga lihtsam, kui sa keskendukd soome keele treenimisele, et ka oma elukohast vajalikku abi saada. Peagi eelkool/kool ju kohe tulemas. Kui kõne saab korda, saad vaikselt ka emakeelt tutvustada lapsele.

Aga oma emakeel ongi kõige tähtsam. Seda on öelnud mulle eestis 2 logopeedi ja soomes lapse õpetaja ja siinne neuvolatädi ja samuti logopeed. Nad on kõik öelnud, et kui lapsel pole oma emakeele näol tugevat põhja all, siis ei suuda ta korralikult ka soome keelt omandada. See pole mingi minu jonn mida ma ajan. Eesti logopeed soovitas üldse lapsega eestisse kolida, et saaks võimalikult palju eestikeelses keskkonnas kasvada.

See Eestisse kolimine ju meie jutu point niisamuti oli!

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 23.08 22:03; 24.08 15:06; 27.08 13:18; 27.08 16:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps on ju Soomes sündinud ja keskkonna vahetus ei pruugi olla hea mõte. Või on sul endal plaan naasta Eestisse? Kui ei, siis võta rahulikult. Lapsel on kaks keelt ja mõtetu teda eri maade spetsialistide vahet jooksutada. Kas ta sul Soomes lasteaias ei käinud?
Koolikohustus hakkab Soomes 7a, ja saab ka pikendust.
Mida sa teha saaksid? Vaata kirbukalt raamatuid Opi sanoja. Tegele sõnavara rikastamisega.
Arvuti on? Lae alla Ekapeli. Seal on väga lihtsaid silbitamis, matemaatika jne ülesandeid.
Kuulake soome keelseid muinasjutte.
Kas lapsel sõpru on?
Ja ära anna alla, nähtud vaev tasub end 100% tagasi. Edu

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

pole mingi minu jonn mida ma ajan. Eesti logopeed soovitas üldse lapsega eestisse kolida, et saaks võimalikult palju eestikeelses keskkonnas kasvada.

Meie kodu on soomes, teisel lapsel on kool siin ja kõik sõbrad.

Kui te ei kavatsegi Eestisse tagasi kolida, hakka usinasti siis soome keelele keskenduma.
Ja ju siis tuleb leppida tulevikus asjaoluga, et teine laps lihtsalt ei ole oma emakeeles nii tugev.
Aga niimoodi mitut asja poolikult teha ka ei tasu. Sa peaksid valima poole, kus riigis siis lõplikult asju ajada. Laos ise ka satub muidu sellest kõigest segadusse.

Mu poiss on ka Soomes sündinud. Hetkel 5ne ja miks peaks Soome riigis sündimine ja Eesti tagasi kolimine lapsele halvasti mõjuma?
Eestis me ei käi ulmetihti(3-4x aastas) aga ometi on laps huvi tundnud, et miks me Eestisse ei koli.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 23.08 22:03; 24.08 15:06; 27.08 13:18; 27.08 16:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps on ju Soomes sündinud ja keskkonna vahetus ei pruugi olla hea mõte. Või on sul endal plaan naasta Eestisse? Kui ei, siis võta rahulikult. Lapsel on kaks keelt ja mõtetu teda eri maade spetsialistide vahet jooksutada. Kas ta sul Soomes lasteaias ei käinud?

Koolikohustus hakkab Soomes 7a, ja saab ka pikendust.

Mida sa teha saaksid? Vaata kirbukalt raamatuid Opi sanoja. Tegele sõnavara rikastamisega.

Arvuti on? Lae alla Ekapeli. Seal on väga lihtsaid silbitamis, matemaatika jne ülesandeid.

Kuulake soome keelseid muinasjutte.

Kas lapsel sõpru on?

Ja ära anna alla, nähtud vaev tasub end 100% tagasi. Edu

Kindlasti ei koli eestisse ju tagasi. Mis saab siis teisest lapsest, mehest ja meie kodust? Lisaks noorem laps on nii issis kinni ka. Terve elu on meil alaliselt soomes.
Laps käis 8 kuud soome lasteaias. Hetkel ta 5-aastane ja alustas eelkooli. Lasteaias oli ikka sõpru aga kõik jäid lasteaeda ja eelkoolis on tekkinud paar sõpra.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 21.08 19:39; 22.08 14:15; 24.08 13:55; 27.08 12:53; 28.08 10:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õpetan ka natuke, sest tundsin end ka oma lapse kõnehäirega väga üksi.

Ära rapsi – tee plaan.
Kõigepealt katsu aru saada hetketasemest (ka ekspressiivse kõne osa võta tükkideks ja otsi seaduspärasid, milles täpselt probleem on; pluss teadmised-oskused-tajud-erinevad tähelepanu ja mälu komponendid jms – uuri).
Siis püüa mõista, kuidas laps kõige paremini õpib (kasutades ja kombineerides erinevaid meeli).
Siis tee plaan, võta näiteks kolm kindlalt piiritletud asja (väike samm hetketasemest edasi), mida lapsele õpetama hakkad. Nii, nagu tema õpib – ja selliste asjade kaudu, mis meeldivad. Ja siis otsi-otsi-otsi neid õigeid nuppe. Kui need käes, on edaspidi juba palju lihtsam.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.08 08:55; 28.08 12:27;
To report this post you need to login first.
Näitan 15 postitust - vahemik 1 kuni 15 (kokku 15 )


Esileht Väikelaps Kuidas õpetada 5-aastane kõnehäirega laps…