Esileht Kodunurk kuidas saada ilus ampel?

Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )

Teema: kuidas saada ilus ampel?

Postitas:

Palun jagage oma tarkusi, kellel ripuvad koduaias või rõdul ilusad amplid? Rikkalikud, suvi läbi õitsevad?

1. Esiteks, kas praegu juba võib amplitesse taimed istutada või on vara veel?

2. Millised lilled on amplisse parimad? Kui tahta mõni kirevam kooslus panna, siis milliseid eri sordist lilli võiks samasse amplisse kokku panna? (kui sellist asja üldse soovitada)

3. Olen aru saanud, et amplisse on parem istutada taimi kitsamalt, kui liiga palju kasvuruumi neile jätta?

4. Kuidas amplitaimi hooldada: kui tihti peaks kastma? Millega ja kui tihti väetama?

5. Kas samad taimed veavad suvi läbi välja, või selleks, et ka augustis-septembris oleks ampel veel ilus, peaks keset suve taimed siiski välja vahetama?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 10.05 14:47; 11.05 10:14; 11.05 17:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

https://kodu.geenius.ee/rubriik/aed/ihaldatud-rikkaliku-lilleampli-kasvatamine-nouab-mone-nipi-teadmist/

https://kodus.ee/artikkel/tee-ise-lilleampel

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kastna peab, et muld niiske püsiks. Väetama vedela lilleväetisega vähemalt kord nädalas.

Taimed valid ise. Mulle meeldivad lobeeliad.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ampleid tuleb kasta igapäevaselt, väetada oleks hea kord nädalas või mulla sisse väetisegraanulid, mis siis aegamisi lahustuvad. Petuunial tuleb igapäevaselt vanu õisi noppida, on ka teisi sellised, kelle õied rahavad iga päev nokkimist, olen neid vältinud. Muidugi võõrasemadel nokin ka pottides/amplites vanu õisi, siis kestavad juulikuuni ikka.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

3. Olen aru saanud, et amplisse on parem istutada taimi kitsamalt, kui liiga palju kasvuruumi neile jätta?

ei, neil on seal niigi kitsas ja kasin olemine. tavalise suurusega amplisse piisab kolmest taimest. ilusa tiheda mütaka saamiseks peab taimi kärpima (nii paar korda suve jooksul). see pidurdab küll õitsemist ajutiselt, aga pärast on jälle palju ilusam.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mina olen lihtsalt igal aastal umbes mai keskel ostnud kristiine aiandist ripppetuuniatega ampli  ja see õitseb kenasti kuni oktoobri lõpuni, aegajalt kallan amplisse kannutäie vett.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mina olen lihtsalt igal aastal umbes mai keskel ostnud kristiine aiandist ripppetuuniatega ampli  ja see õitseb kenasti kuni oktoobri lõpuni,

Sounds like a good plan.

Aga inimene ju hoopis küsis, et kuidas seda ise saaks teha ja kujundada.
Ja kindlasti saaks ise ilusama teha, kui Kristiine masstootmise oma. Lill tahab armastust ja on vahe, kas ta saab seda 5min nädalas või 10min päevas.

Mina teeks üldse midagi “lollakat”, näiteks

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siin räägiti ka amplitest: https://maakodu.delfi.ee/artikkel/93354949/maakodu-saate-napud-mulda-teine-osa-kuidas-istutada-suvelilli-maasikaid-ja-tomatitaimi

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina teeks üldse midagi “lollakat”, näiteks

Ma tahaks ka sellist teha, aga kuidas seda hooldada tuleks, et ilus püsiks?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga inimene ju hoopis küsis, et kuidas seda ise saaks teha ja kujundada.

Olen teemaalgataja. Mul on varasematest aastatest need amplipotid olemas. Ei näe mõtet, ei rahalisest ega keskkonnahoiu küljest, osta aiandist ampel koos potiga, et sügisel oleks jälle kaks potti juures. Odavam ja keskkonda säästvam on osta aiandist olemasoleva poti sisse kolm ripptaime. Mul on need amplid, mille sisse soovitatakse kolm taime. Need vist kõige tavalisema suurusega. Ühel aastal panin kaks, et on neil rohkem ruumi, ja tulemusena nad kasvasid hoopis viletsamalt. Seepärast ka arvasin, et tahavadki tihedalt külg-külje kõrval olla.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 10.05 14:47; 11.05 10:14; 11.05 17:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

kõige-kõige tähtsam on õitsenud õite ära lõikamine. olenevalt sordist, mõni vajab seda üle päeva, mõni kord nädalas.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks küll eestlased tammuvad aastakümneid üht ja sama rada. Mingid plastmassist ripp-potid no nii 2004 ju…

0
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 11.05 13:56; 11.05 16:40; 11.05 18:05; 12.05 16:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks küll eestlased tammuvad aastakümneid üht ja sama rada. Mingid plastmassist ripp-potid no nii 2004 ju…

Kus sa neid potte näed? Rippuvate taimedega amplid katavad selleks ajaks, kui neid juba õue panna kannatab, kenasti kogu selle plastmasspoti ära ja ei ole seda kuskilt näha.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks küll eestlased tammuvad aastakümneid üht ja sama rada. Mingid plastmassist ripp-potid no nii 2004 ju…

Kus sa neid potte näed? Rippuvate taimedega amplid katavad selleks ajaks, kui neid juba õue panna kannatab, kenasti kogu selle plastmasspoti ära ja ei ole seda kuskilt näha.

Kogu see idee on nii ära tüüdanud. Umbes sama nagu need advendikolmnurgad akendel. Vaimuvaene.

0
-11
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 11.05 13:56; 11.05 16:40; 11.05 18:05; 12.05 16:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kogu see idee on nii ära tüüdanud. Umbes sama nagu need advendikolmnurgad akendel. Vaimuvaene.

Mida moodsamat siis sina välja pakud?

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 10.05 14:47; 11.05 10:14; 11.05 17:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Praegu on hilja. Ette tuleb kasvatada. Või kui sul on kasvuhoone, siis ööseks kasvuhoonesse nt.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kogu see idee on nii ära tüüdanud. Umbes sama nagu need advendikolmnurgad akendel. Vaimuvaene.

Mida moodsamat siis sina välja pakud?

Mina pakun välja otsida inspiratsiooni mujalt kui naabri aiast või rõdult. Aga no kui fantaasiat üldse ei ole, eks siis tuleb ka järgmised 20 aastat neidsamu lobeeliaid ja petuuniaid kasvatada.

0
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 11.05 13:56; 11.05 16:40; 11.05 18:05; 12.05 16:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina pakun välja otsida inspiratsiooni mujalt kui naabri aiast või rõdult. Aga no kui fantaasiat üldse ei ole, eks siis tuleb ka järgmised 20 aastat neidsamu lobeeliaid ja petuuniaid kasvatada.

Mina soovitan jälle vähem kritiseerida, kui endal midagi paremat välja pakkuda pole. Aga ei saa ju midagi pakkuda, sest siis on oht, et ka sinu idee tehakse maha. Lihtsam on viriseda ja teisi halvustada, et ennast kuidagi upitada.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas kellelgi on mõnda youtube linki või siis konkreetsemat artiklit või pilti kuidas ma lobeeliaid ja petuuniaid pean nn.tagasi lõikama ja õisi eemaldama?

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kasvatan amplid ette aiapoest ostetud noortaimedest juba aastaid. Tavaliselt märtsi lõpus tulevad need taimed müüki, valin endale meeldivad välja, lemmikud on lobeeliad ja raudürdid, aga ka topeltõiega südajas suutera ja väikeste õitega ripp-petuuniad. Istutan kolm taime amplisse, tavaliselt kombineerin nii, et iga taim on erinev. Ampli põhja läheb kergkruusakiht, siis suvelillemuld, kuhu segan veel eraldi pikaajalise väetise graanuleid ja kui viitsin, siis ka geelkristalle, mis aitavad teoreetiliselt niiskust hoida. Tegelikult vajab ampel nii või naa suvel iga päev kastmist. Ja siis taimed kolmekaupa.

Esialgu tundub, et need kolm taime on ampli kohta niru tulemus, aga kohe algusest peale näpistan ära taimede tipud, iga haru on vaja pidevalt näpistada, et see hargnema hakkaks. Mulda ei lase läbi kuivada, aga üle kasta ka ei maksa. Paar korda nädalas näpistan neid, kuni mai alguseni, isegi kui taimed tahavad õitsema minna, tuleb teha süda kõvaks ja õienupud-harude tipud ära näpistada – see muudab taime aina tihedamaks. Mai keskpaigaks ongi ampel kohe õitsema puhkevaid taimi täis ja siis jätan nad lõpuks rahule, lasen õitsema minna.

Juulikuuni lisaväetist ei anna, aga sealt edasi lisan korra nädalas ka väetist kastmisvette. Ja nii on kõik mu amplid ka sügiseni vastu pidanud, ilusti õitsenud. Mu kogemusest mõjub kõige paremini just kastmisvees lahustatud väetis, hoiab lilled kaua õitsvana.

 

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kogu see idee on nii ära tüüdanud. Umbes sama nagu need advendikolmnurgad akendel. Vaimuvaene.

Mida moodsamat siis sina välja pakud?

Mina pakun välja otsida inspiratsiooni mujalt kui naabri aiast või rõdult. Aga no kui fantaasiat üldse ei ole, eks siis tuleb ka järgmised 20 aastat neidsamu lobeeliaid ja petuuniaid kasvatada.

no aga kui mul muud ei taha kasvada ja need kasvavad väga hästi või mulle lihtsalt meeldivad just need, et siis tuleb keegi naaber ja ütleb, et mul pole fantaasiat

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kogu see idee on nii ära tüüdanud. Umbes sama nagu need advendikolmnurgad akendel. Vaimuvaene.

Mida moodsamat siis sina välja pakud?

Mina pakun välja otsida inspiratsiooni mujalt kui naabri aiast või rõdult. Aga no kui fantaasiat üldse ei ole, eks siis tuleb ka järgmised 20 aastat neidsamu lobeeliaid ja petuuniaid kasvatada.

no aga kui mul muud ei taha kasvada ja need kasvavad väga hästi või mulle lihtsalt meeldivad just need, et siis tuleb keegi naaber ja ütleb, et mul pole fantaasiat

Ei tule, ära karda – su naabril on täpselt samasugused ja ta arvab ka, et need on ägedad 🙂

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 11.05 13:56; 11.05 16:40; 11.05 18:05; 12.05 16:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks küll eestlased tammuvad aastakümneid üht ja sama rada. Mingid plastmassist ripp-potid no nii 2004 ju…

Eeldatavasti oled sa täiskasvanud inimene. Ja arvad ikka, et elus on oluline olla moodne?

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lobeelia, südajas suutera, kaksikkannus  ei taha närpimist, selles mõttes lihtsam.

Mina sega pikaajalise väetise graanuleid ja kastmiskeeli mulda enne taimede amplitesse istutamist ja suvel aeg-ajal lisan veel vedelväetist. Kingituseks toodud amplitesse surun väetisepulgad ja ka lisaks vedelväetist kastmisvette, no nii kord nädalas

Plastamplite asemel kasutan metallvõredega kooskos- vms sisuga ampleid, mulle ka need plastpotid ja konksud ei meeldi, Vahel olen plastamplist võreamplisse ümber ka istutanud, aga see on hirmsat ettevaatlikust nõudev tegevus, taimed tikuvad kuigipalju kannatada saama.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei tule, ära karda – su naabril on täpselt samasugused ja ta arvab ka, et need on ägedad ????

Lilli ongi ainult teatud arv erinevaid liike. Ega see, et Eesti lilleaasadel on üsna sarnane liigiline kooslus, ei tee lilleaasi veel koledaks. Sama asi on amplitega. Õitsevad asjad on universaalselt ja ajatult ilusad. Kõik maailma asjad ei pea pidevalt moevoolude käigus kaduma ja tekkima. Kui kaob, siis  järelikult polnud universaalselt ilus. Kirsid on aedades ka juba aastasadu õitsenud, aga ikka veel arvatakse igal kevadel, et see on äge kui nad õuel õitsevad.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )


Esileht Kodunurk kuidas saada ilus ampel?