Esileht Kodunurk Kuidas tehakse praekartuleid?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )

Teema: Kuidas tehakse praekartuleid?

Postitas:

Lugu lihtne – olen sündinud ja kasvanud Eestist väljaspool ja tagasi siia kolinud alles hiljuti. Seega praekartulitest ei tea ma midagi. Minu 5-aastane laps käis oma sõbral külas ja seal oldi pakutud praekartuleid, mis väga hästi maitsesid. Kuidas neid tehakse? Kas praetakse toorelt või keedetult? Millise õliga? Millisel kuumusel? Kaanega või ilma?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.02 19:51; 18.02 20:11; 19.02 11:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

toorelt, kaanega veidi ja ilma, et tekiks krõbe koorik, õli võib rohkem olla, kuna kartul õli sisse ei võta aga kasutab küpsemisel.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul tekkis küsimus kuidas keeta muna?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 19:56; 18.02 20:48;
To report this post you need to login first.
Postitas:

http://www.perekool.ee/index.php?id=36995&class=forum_schnell&action=view_post&post=7761392

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oi-oi, nüüd läheb keeruliseks:D Pean ilmselt sõbra emalt järele küsima, millist meetodit tema kasutab:D

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.02 19:51; 18.02 20:11; 19.02 11:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

…. Ka keedetud kartuleid võib praadida, eriti head jäävad nad, kui lisada praadimise ajal ka paar muna ja päri lõpus maitserohelist.

kohe tuli isu peale, pole munaga praetud viimased 10 a vist soonudki. taitsa ara unustanud, ema ikka kunagi tegi muidu :)aitah meeldetuletamast!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen sündinud ja kasvanud Aafrikas ning Eestis ei ole käinud. Nüüd kolisin tagasi ja kahjuks ei oska vett keeta. Kuidas ma aru saan, et vesi on pehmeks keenud? Kas pean keetmise ajal rasvainet või maitseaineid lisama? Kaua peab lõpliku valmimiseni vett keetma?

0
0
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

alles eile tegin ja õpetasin jälle mehele nende tegemist, sest ta unustab. kuumas õlis ilma kaaneta pannil pruunistada kartuliviilud, aeg-ajalt segades(u. 10 min.), siis lisada tükeldatud sibul ja sool, segada viimast korda, keerata kuumus poole vähemaks ja hautada kaane all pehmeks(u. 10 min.).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]…. Ka keedetud kartuleid võib praadida, eriti head jäävad nad, kui lisada praadimise ajal ka paar muna ja päri lõpus maitserohelist.

kohe tuli isu peale, pole munaga praetud viimased 10 a vist soonudki. taitsa ara unustanud, ema ikka kunagi tegi muidu :)aitah meeldetuletamast![/tsitaat]

oota veidi, kui juba eesti tomatit ja kurki on müügil ja siis tee neist hapukoorega salatit kõrvale. ghrllll….

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Naera ribadeks:D:D

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.02 19:56; 18.02 20:48;
To report this post you need to login first.

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Koorid kartulid, viilutad ära. Ma loputan siis veel läbi ka, et tärklist vähem oleks. Ajad panni kuumaks, õli pannile, praed veidi, segad aega ajalt, lisad soola, praed veel. Kui on mõnusalt pruunikad, siis on valmis. Meie perele meeldib koos sibulaga pannikartuleid teha.[/tsitaat]

Miks see hea on, kui tärklist vähem on?
Vabandan, kui loll küsimus, aga tõesti ei tea ja tahaks ju teada 🙂
Muidu enda meelest kartuleid praadida ikka oskan 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

teate, see on täietsi reaalne, et inimene ei oska kartulist midagi valmistada, kui pole Eestis elanud.
USAs märkasin, et inimestel olid kartulid (jah, need tavalised!!) laua peal, vaagna peal koos teiste juurviljade ja puuviljadega! Nad kasutavad kartulit nii harva, arvavad enamasti, et kartulist saabki vaid kartulikrõpse ja heal juhul kartuliputru (koos koortega, tambitakse pudruks, lisatakse veel küüslauku kõvasti ja piima. päris maitsev saab!)
aga mingist keedu- või praekartulist pole nad undki näinud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, olengi sündinud ja kasvanud USAs.Ja tõesti, kartulit sööme püreena või fritituna. Kui vanaema oli elus, siis tema valmistas kartuleid ahjus. Need olid ka väga head, aga minu vanemad praekartuleid ei valmistanud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.02 19:51; 18.02 20:11; 19.02 11:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Allotar kirjutas:[/small]
[tsitaat] Mis praekartulitesse puutub, siis on väga palju erinevaid variante:
esiteks tükeldamine- kas \”rattad\” või \”pulgad\”, kas rohkes rasvas/õlis, või väheses, kas krõbedad või pehmed, kas tugeval tulel kiiresti praetud, või vähesel kuumusel kaane all n-ö hautatud.
Ise eelistan \”pulkadeks\” tükeldatud kartuleid, üsna rohkes õlis, tugeval tulel pidevalt segades küpsetatuid.
Ka keedetud kartuleid võib praadida, eriti head jäävad nad, kui lisada praadimise ajal ka paar muna ja päris lõpus maitserohelist.
[/tsitaat]Meil nimetati praekartuliteks ainult seda viimast varianti – eelmise päeva keedukartulid tükeldati pannile ja praeti mõnusaks pruuniks.
Toorest kartulist tehti kartulilipsu (lõigati rattad) või hautist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle meeldib nii, kui on pudrusest sordist keedetud kartulid(nt. Ando) ja siis lasen õli kuumaks ja tükendan ära ja pannilabidaga natuke veel surun pudrusemaks, ja siis praen ilma kaaneta….Pärast rohelist sibulat peale.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui kaua vett vahustada, et see ka vahtu jääks või millal talikartul maha panna. Kõik tore 🙂

Meie pere lemmik on viilutatud kartul praetud koos singi ja sibulaga. Alguses praen kaanega, et kartul ka valmis saaks ning hiljem võtan kaane maha, et ka pruuniks läheks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mulle lapsena meeldis, kui kartul viilutada õhuksesks, siis viilud kuuma puupliidi peale. Lasin krõbedaks, keerasin ümber, soola peale ja nii võisin mitu kartulit ära küpsetada ja süüa.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]teate, see on täietsi reaalne, et inimene ei oska kartulist midagi valmistada, kui pole Eestis elanud.
USAs märkasin, et inimestel olid kartulid (jah, need tavalised!!) laua peal, vaagna peal koos teiste juurviljade ja puuviljadega! Nad kasutavad kartulit nii harva, arvavad enamasti, et kartulist saabki vaid kartulikrõpse ja heal juhul kartuliputru (koos koortega, tambitakse pudruks, lisatakse veel küüslauku kõvasti ja piima. päris maitsev saab!)
aga mingist keedu- või praekartulist pole nad undki näinud.[/tsitaat]

Täiesti nõus sinuga.
Näiteks pärsia köögis on kartul harv tegelane ja seda kasutatakse nagu meil sibulat või porgandit – kuskil sees täiteainena.
Tuttavad Lähis-Idast on imestanud palju meie kartulipudru, ahjukartulite ja keedukartulite üle, mis on lisand nagu neil riis, läätsed või erinevad juurviljahautised. Tavalisest kartulist rohkem kasutavad nad bataati ja meil mittemüügilolevaid kartuli sugulasi.

Toorelt praetud kartulid praen tingimata pekisema lihaga, nn. \”triibulihaga\”. Suitsupeekon ei maitse mitte mingil kujul, kasutan alati toorest liha.
Praen sealt rasva välja, tõstan liha kõrvale ja kallan kohe valmislõigatud KUIVATATUD kartulikangid kuuma rasva sisse. Ei sega väga tihti, lagunevad liiga ja ei taha pruunistuda.
Poole praadimise ajal lisan sibula sa soola, mulle meeldib pipar ka. Keeran kuumust väiksemaks ja kaane all hautan lõpuni. Lõpus segan sisse lihatükid.
Liigse tärkliseväljapesemine on hea selleks, et kartul praadides ei laguneks. Peale koorimist-pesemist-lõikumist soputan kartulikange puhtas rätikus, et nad pisut kuivaks. On parem pruunistada.

Seda keedetud kartulite ülepraadimist munaga kutsusime lapsepõlves \”isa söögiks\”, sest see oli tema tehtult kuidagi eriti hea. Vahel praadis ta mingit tolleaegset hitti (nt. Krakovi või Odtelnaja vorsti) sisse ja siis oli peaaegu nagu pidusöök. Selle toidu kaudu öppisin rohelist sibulat armastama ja meie suhe on kindlana püsinud juba mitmeid aastakümneid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle maitseb praekartul kõige rohkem nii tehtult.
Kartulist lõikan viilud, harva kangid, pannile searasv, kuumutada särisemiseni, kartulid peale, sool juurde mingi aja pärast, aeg-ajalt segada õrnalt ümber pöörates, et kartul ei laguneks, kaant peale ei pane, mulle ei meeldi pudrused, lödid kartulid, praekartul peab olema krõbe ja pruun. Sibulat juurde panen vaid siis kui tahan pehmeid praekartuleid mehele pakkuda ja siis hautan neid ka kaane all.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie praekartuli-prohvet oli ka isa. Tema võttis eilsed keedetud kartulid, lõikas jämedatex viiludex, pani kaaneta pannile tulise poslamasla sisse — mitte kuhjas, vaid ilusti kõrvuti –, maitsestas vegetaga & keeras iga viilaka vahepeal eraldi ymber. Jumalik!

Emal ei olnud seda viitsimist, tema valas keedukartuli liistakud lihtsalt õlisele pannile, segas, kui meelde tuli, & pani alati liiga vähe soola;)

Mhmh, ma tean. Aga aasta oli umbes 1979 & toonane kokandus oli ysna yht nägu kogu tolle riigi majandusmudeliga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina teen nii:
Pann on 24 cm, sinna mahub kenasti praadima umbes 10 normaalses suuruses kartulid, üks suurem sibul ja mõned küüslaugu küüned. Ajan panni koos õliga kuumaks, valan viilutatud kartulid peale. Kohe segama ei hakka, lasen pruuniks.Siis veidi aja pärast proovin vaikselt pöörama hakata. Kui enam-vähem kiht peal, lisan sibula ja küüslaugu ning panen kaane peale, keeran kuumuse alla. Ja kõige lõpus lisan soola, pipart ning tüümiani. Hetkel asi teoksil.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ja ongi nii, et meile nii tavaline ja lihtne tunduv praekartul vöib teistele olla midagi uut ja erilist. Mul mees (ei ole eestlane) ikka vahel ütleb, et kuule ole hea, tee neid Eesti praekartuleid, need on nii head. Kuigi mees ise ka on täitsa käpp söögitegemises.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei lähe teemasse aga kuna siis jaburdavad muna ja vee keetmisest siis panin lingi mis mul välja ei tule, järsku ameerikamaal elanud annab nippe..

Mulle meeldis see link
how to bake potato
http://howtobakeapotato.com/

AGA teemasse teemalgatajale ..peaks googeldama
pan fried potatoes..mõnes kohas kohe pildiga seletus, panin lingi ilma pildita, järsku keegi perekoolikas paneb pildiseeria üles..
http://www.cooks.com/rec/view/0,1950,149175-238198,00.html

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.02 18:26; 22.02 19:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Minul tekkis küsimus kuidas keeta muna?[/tsitaat]

miks nii palju miinuseid:D mina sain küll kõhutäie naerda:D

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Miks see hea on, kui tärklist vähem on?
Vabandan, kui loll küsimus, aga tõesti ei tea ja tahaks ju teada 🙂
Muidu enda meelest kartuleid praadida ikka oskan :)[/tsitaat]
Kui kartuliviile pesta tärklise vähendamiseks külma veega ja kuivaks patsutada, siis saad krõbedamad kartulid, mis ei kleepu praadimise ajal kokku ja ei lähe liialt pehmeks.
Igast kartulist ei saa head praekatulit, kuna tärklisesisaldus ja niiskus on sortidel erinev. Palju tärklist ja vähe niiskust sisaldav kartul keeb/praeb kergemini pudruseks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

miks nii palju miinuseid:D mina sain küll kõhutäie naerda:D [/tsitaat]

ma ei tea, saan kindlasti oma läraka miinuseid, aga kui ringi vaatan siin siis suurem osa on täiesti huumorita närvihaiged siin.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.02 18:26; 22.02 19:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ära sibulat sisse unusta hakkida. üldiselt praetakse keskmisel kuumusel ja kaane all.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

ma ei tea, saan kindlasti oma läraka miinuseid, aga kui ringi vaatan siin siis suurem osa on täiesti huumorita närvihaiged siin.[/tsitaat]

Teise inimese mõnitamine ei ole normaalsete inimeste jaoks huumor.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jeerum, mul hakkas suu niimoodi vett jooksma, et kui mul kartuleid kodus oleks, teeksin praegu öise söömaaja…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Minul tekkis küsimus kuidas keeta muna?[/tsitaat]
muideks, alati kui ma tahan muna keete siis ma helistan enne isale ja küsin üle, kuidas see täpselt käiski… sest ma ei suuda meelde jätta, et kui ma tahan sellist muna, millel oleks kollane vedel ja valge kõva… siis kas ma pean muna panema külma vette või veevasse ja mitu minutit keetma… täielik raketiteadus!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )


Esileht Kodunurk Kuidas tehakse praekartuleid?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.