Esileht Kodunurk Kuldnokad ja muud linnud teie aias

Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )

Teema: Kuldnokad ja muud linnud teie aias

Postitas:
Kägu

Eelsõnana: unistustel on kombeks täituda 🙂

Tahtsin nii väga uut pesakasti kuldnokkadele, aga ei õnnestunud kusagilt hankida (natuke laisk olin ka ses osas, võinuks ju ka ise teha). Ja tüübid tegid pesa tuulekoja prakku! Veidi on seda ka suuremaks kõhvitsenud. Suht välisukse ja terrassi kohale. = saingi oma kuldnoka pere 😀

Nüüd käib vilgas sahmimine edasi-tagasi: lapsukesi toidavad mõlemad vanemad.  Kisakoor tõuseb taevani, kui emb-kumb oma ussiga saabub 🙂 Hämmastav, kust nad neid leiavad?

Jalutavad jah ka murul otsiva moega ringi, aga selle kamara all on peidus pigem vihmaussid. Neil noka vahel on aga valged jupatsid. Vahel jääb inimest märgates “jutustama” vihmaveerennil istudes, saak noka vahel.  Prääksuva tooniga. Et nagu “astu eelmale”. Astungi 🙂

Mulle nad meeldivad läheduses, sest on puhtad linnud. Ei tekita jama pesa alla nagu nt. pääsukesed. Kuigi nemadki on armsad. Tiirutavad ka räästa all (kus neil varem pesa on olnud ja see mitu korda alla on kukkunud :S = pääsukesedraama) , aga vast kuldnokkadele naabriks ei koli. Kuigi on sotsiaalsed linnud ja oma nn. territooriumi oluliseks ei pea. Elavad rahumeeli ka ridaelamu tüüpi pesades. Kuldnokad aga peavad küll oluliseks oma territooriumi… Seda tahaks öelda neile linnuarmastajaile, kes on usinasti pesasid ehitanud ja need lähestikku paigutanud. Ja imestanud, et on tühjad… Hajutage ära ja olukord muutub kohe.

Kuidas teil lindudega lood on oma aias? Rõõmustate nende kohaloleku üle või pigem sõdite nende vastu?

On ju veel ka kajakad, tuvid… Varesed, harakad… Keda mina oma aias pole kordagi kohanud.

+12
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mul on lisaks muudele lindudele (tihased, kuldnokad, varblased, linavästrikud jms) ka kaks varest, kellega ma selle kevade jooksul olen sõbraks saanud. Viin neile süüa. Mitte nii palju, et neil sellest pidevalt kõht täis oleks ja nad juurde otsima ei pea, aga natuke snäkki. Mõne lihariba näiteks.

Alguses nad kartsid, nüüd siblivad ümber minu juba nagu tuvid. Mulle need varesed meeldivad.

Kui oleks terve parv, siis ma neid muidugi ei toidaks, parves varesed nii meeldivad ei ole, aga paar tükki (varsti ehk paar tk veel) on tore küll. Varesed on targad. Mulle meeldib vaadata, kuidas nad oma toidu esimese asjana ära peidavad, kuskile rabarberilehe alla näiteks. Või tassivad kive ja oksi peale, et varblased nende toitu minema ei tassiks. Pääsukesed pole meile veel jõudnud. Tallinnas.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Varesed on lahedad, jaa. Viisakalt käitudes 🙂 Tore lugemine oli, aitäh!

Siin Tartumaa. Keskmaa ja eks pisut ka soojem ilmselt. Pääsukesed tiirutavad juba nädalajagu ringi.

Meil tavapärased linnud lisaks tihaselistele ja varblastele on metsvint, puukoristaja,  musträstas oma kauni meloodiaga! Rähne on väga palju, kätsatavad kirjurästad. Punarind.

Lemmikud on ka linavästrikud. Nii julged linnud ja üldse lahedad tegelased 🙂 Niidad muru, siis nad on sinust paari sammu kaugusel vaid ja heietavad  midagi omas keeles. Pesade kohad on ka teada, need on eemal. Nähtub suvel pisikeste poegade naabri kuurikatusel hüplemise näol.

 

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mõni ornitoloog tunneks mu aiast arvatavasti rohkem linde ära. Nädalavahetusel olid siis kohal kuldnokad, pääsukesed, rästad, harakas. Erinevatel aastaaegadel on näha rasva- ja sinitihaseid, leevikesi, rähne, suvel loomulikult linavästrikke. Põldpüüd on üsna sagedased. Kunagi paarkümmend aastat tagasi käis ka teder mõned korrad ning mõned aastad tagasi olid mingid tuvid.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Põldpüü ja teder on juba eksootilised linnud niisama hoovi peal jalutades 🙂 Lahe!

Meil siin elektripostide otsas toonekured etendavad ka oma armumänge, pead kuklasse ajades ja nokka plagistades.

Jalutavad ka konnatiigis ringi. Madalas on neil mõnus solberdada. Sama teevad ka sookured ja haigur (ühte isendit olen vaid näinud; kaasa istub ehk pesa peal?).

Nõnda jõuame välja partideni. Nendel on ka kindlalt tiigi tagumises servas pesa. Sest kui varem nad tiirutasid tandemina koos, siis nüüd papapart üksi. Ju emapart istub pesa peal. Suvel saab siis pisikesi ujuvaid karvapalle silmitseda 🙂

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Norras nt. on harakate hordid! Tavalisi aedline kohtab seal harva.

Siia tulles ahhetatakse, kui mitmekesine loodus meil on (A) Kuigi endil neil on fjordid ja mäed… Ent napib elusloodust nende vahel. Nagu meil vabalt ringi uitavad karud, rebased, kitsed, jänesed. Erinevatest lindudest rääkimata. Läbilennul parte võib seal küll väga lähedalt soovi korral uudistada. Mõne veekogu veeres jalutades. Ei pelga inimest, suht hämming 🙂

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil sel aastal kuldnokki polegi. Juba eelmisel aastal jäi paar pesakasti tühjaks ja sel aastal ei tuldud isegi sellesse, kus on viimased 15 aastat ALATI kuldnokapaar olnud :/ Aga meile tekkisid 3 aastat tagasi lähedusse hakid, algul mõned, eelmisel aastal rohkem ja sel aastal veel rohkem. Ja kardan, et nad on kuldnokad ära peletanud, sest nad kangesti kiusasid ja varitsesid neid eelmisel kahel aastal.

Aga õnneks teisi pisikesi linde on meil ikka aias palju, puukoristajad, tihased, kärbsenäpid, rähnid, erinevad lehelinnud. Pääsukesi veel pole. Öösiti aga ärkan ööbikute ja kägude peale, magan praokil aknaga, see on mu lemmikaeg aastast 🙂

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jaa, käod unustasin sootuks. Neid kuulsin kukkumas esmakordselt 11. mail. Rahvas vast teab, et n-ö kukuvad ainult isaslinnud paarilist otsides. Emalinnud on vakka.

Õõbikud ka muidugi. Aga nemad viiuldavad (imeliselt!)  majast kaugemal tihedas põõsastikus.

Ja lõokesed põldude vahel sammudes… lõõritavad nii rõõmsalt, et kaob ka endal viimnegi mure 🙂

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on igal aastal mitu hallrästa paari pesitsemas, aga sel aastal on lisaks ka kuldnokapaar. Nemad on tagasihoidlikumad. Toimetavad üsna märkamatult suure saare otsas ja aias. Olen korduvalt näinud, kuidas nad vihmaussi maast välja tõmbavad. Väga osavalt, kuidagi jõnksatusega, et uss tervelt välja tuleks ja katki ei läheks.

Kuskil on meil kindlasti üks või kaks pääsukeste pesa, aga pole veel üles leidnud, kus. Õues näen tihti korraga kolme ringi lendamas. Lisaks tatsavad õues tähtsalt sabaga liputades (tasakaalu hoides) linavästrikud. Üleeile õhtul nägin mingit öökulli või kakku lendamas. Lendas vaikselt nagu vari, paar väiksemat lindu närviliselt sabas.

Meie maatüki kaugemas nurgas on end sisse seadnud nurmkanad. Varem elasid nad kaugemal, aga nüüd, kui mul aia ümber on heinamaa, siis on nad siia kolinud. Päris tihti näen neid. Loodan, et rebane neid ei kimbuta. Üks ilusa koheva karvaga rebane on viimase nädala jooksul juba kaks korda mul aias pahandust tegemas käinud…

Pisut kaugemal, põllu peal jalutavad sookured. Põldude vahel kuivenduskraavis on mitu aastat järjest üks sinikaelpart pesitsenud, aga sel aastal pole teda näinud. Võibolla pettus eelmise aastal, et kraav millalgi juulis kuivaks jäi?

Pesitseb siin kindlasti veelgi igasuguseid linde. Aiatöid tehes leian tihti erinevatest kõrgustest ja kohtadest suuremaid ja väiksemaid mulluseid linnupesi. Kuskil peab see ööbik ka pesitsema. Kuulen ta laulu, aga teda ennast pole kunagi näinud. Ööbik pidi võserikes suhteliselt maad ligi pesitsema. Võserikke siin leidub.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jaa, käod unustasin sootuks. Neid kuulsin kukkumas esmakordselt 11. mail. Rahvas vast teab, et n-ö kukuvad ainult isaslinnud paarilist otsides. Emalinnud on vakka.

Õõbikud ka muidugi. Aga nemad viiuldavad (imeliselt!) majast kaugemal tihedas põõsastikus.

Ja lõokesed põldude vahel sammudes… lõõritavad nii rõõmsalt, et kaob ka endal viimnegi mure ????

Ööbikud ikka.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üleeile õhtul nägin mingit öökulli või kakku lendamas. Lendas vaikselt nagu vari, paar väiksemat lindu närviliselt sabas.

Mis mõttes närviliselt?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sookured on meil ka ja sel aastal veel ka mingisugused metstuvid! Väga kodu lähedal, sageli paarikesi koos, teevad nii naljakat… noh… tuvilikku häält.
Pardid aga ei pettu sugugi, kui kraav tühjaks jääb, meil käib juba aastaid üks pardipaar varakevadeti, kui tiik vett täis, nad elavad-kosuvad meil paar nädalat ja kui soojemaks läheb ning tiik kuivama hakkab, lendavad edasi, ju oma pärispesitsuspaika. Aga selliseks väikseks romantiliseks puhkuseks enne taaskordse pesakonna saamist sobib pardipaarile meie igal aastal kuivetuv tiik väga hästi.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas teil lindudega lood on oma aias? Rõõmustate nende kohaloleku üle või pigem sõdite nende vastu?

Linde on huvitav vaadata, ikka rohkem rõõmustan. Kajakaid aias ei ole veel näinud, ümberkaudsetel põldudel on küll. Vareseid, ronki ja harakaid natuke liigub, aga neid on huvitav vaadata. Kotkas lendab metsa kohal, aeda ei tule, aga pistrikud liiguvad aias küll ja püüavad hiiri. Metstuvid, puukoristajad, linavästrikud, rähnid, metsvindid, rohevindid, leevikesed, musträstad, kuldnokad, erinevad tihased, varblased. Kuna veekogu on lähedal, siis liib üle aia ka palju parte, hanesid ja luiki.

Midagi hullu seni korraldanud ei ole ja massiliselt ka aeda ei tule, et peaks nendega sõdima. Linavästrikud kipuvad kõige rohkem probleeme tekitama, ehitavad pesasid igasse prakku. Ka väljas seisva auto mootori vahele, lasevad auto täis jne. Vareste ja ronkadega on selline asi ju ka, et kui hakkad nendega sõdima, siis neil on väga hea mälu. Kui teed neile midagi halba, siis nad “räägivad” sellest teistele ja tulevad kambaga koos sulle ka jama keerama. Nii et parem on nad rahule jätta ja mingeid toidujäätmeid ei tasu niikuinii vedelema jätta.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas teil lindudega lood on oma aias? Rõõmustate nende kohaloleku üle või pigem sõdite nende vastu?

Ma meeletult kardan linde ja seetõttu ei taha neid oma aia läheduseski näha. Kõige hullemad on mingid varblased või tihased, kes meie katuse alla on pesa teinud. Pojad röögivad hommikul vara, lahtise aknaga magada ei saa. Üks juba lendas tuppa ja välja saada oli õudne. Lisaks see s..tt autodel ja maja seinal. Sügisel laseme ehitajal katuse linnukindlaks teha.

Suvistest marjavarastest ei räägigi. Kõik punased marjad lähevad loosi. Koer ka ei jõua neid taga ajada. Hirmsad olendid.

+1
-13
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oma aeda ei ole, aga linde ikka vaatan vahel. Eriti kevadeti on lahe jälgida, kuidas nad toimetavad. Ühtlasi kiidan teemat, nii armsalt kirjeldatud ja hea lugeda.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Linnud katuseräästas ja seda kiidetakse? Kõik sodi jne… Ehituse vahel ei tohi ühegi pesa olla, selleks on pesakastid! Varesed! – on nähtud küll kasse ründamas, küll ka pesapuurist kuldnokapoegi söömas. Neile sobib kõik.

Maal kuldnokapuuris elu käib.
Ööbikud laksutavad.
Kägu kukub.
Sookurg on tore.

Kusagil on ka pääsukesepesa ja pääsukesed toovad minule heldimuse hinge – see on minule lapsepõlvest jäänud suvehääl, tiirutavate lindude vidin.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Linnud katuseräästas ja seda kiidetakse? Kõik sodi jne… Ehituse vahel ei tohi ühegi pesa olla, selleks on pesakastid! Varesed! – on nähtud küll kasse ründamas, küll ka pesapuurist kuldnokapoegi söömas. Neile sobib kõik.

Maal kuldnokapuuris elu käib.
Varblaste sädin on ka selline, mis käib igal pool kaasas. Oled sa Roomas või Tallinnas.
Ööbikud laksutavad.

Kägu kukub.

Sookurg on tore.

Kusagil on ka pääsukesepesa ja pääsukesed toovad minule heldimuse hinge – see on minule lapsepõlvest jäänud suvehääl, tiirutavate lindude vidin.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ajavad linnud järjest enam hoopis harja punaseks. Vähe sellest et erinevad tasapinnad on nende sitamedaleid täis, on nad ka täielikud vigursitturid: pesed maja aknad ära ja juba varsti õnnestub mõnel tiivuslisel aken täis pasandada!

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hea teema! Meil Tallinna üsna kesklinnas on ka aias palju linde. Tihased-varblased-tuvid niikuinii, aga ka erinevad rästalised, kuldnokad. Ööbikuid kahjuks ei ole, aga on kajakad ja varesepaar elab ka pikalt juba. Nimeks panin Mart ja Moonika. Lapsed küsisid, et kuidas ma neil vahet teen, kumb on Mart ja kumb Moonika. Moonika passib rohkem pesas ja Mart on tavaliselt kõrgemal puu otsas. On ka kajakaid ning pistrikke olen ka näinud paar korda ringi tiirutamas. Peaks ka pesakastid panema, aga pole ideest veel kaugemale jõudnud.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma sai peetud lahingut pääsukestega, tahtsid teha pesa täpselt välisukse kohale. Ükski muu koht ei sobinud, aga minule jälle ei sobi see, et sinna situtakse. Lõpuks said ikkagi aru, et nad ei ole sinna oodatud. Meil on maal mets linde täis, rähnid toksivad ja käod kukuvad. Linavästrikud jooksevad mööda muru ja ajavad kassi närvi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Luiged, haned (tänaseks küll edasi rännanud), pardid, kajakad, tiirud jm.

Kuldnokad, tihased, varblased, rästad ja veel mõned värvulised lisaks, kes puudes-põõsastes ja maja juures endale pesapaiga leidnud. Tundub, et talvel toidetud linnud on siiakanti jäänudki.

Varesed ja harakad. Üks varesepaar on “sisse kolinud” – kui puud olid raagus, paistis pesa vana paju ladvas selgesti kätte. Rongapaar tuleb me õuele vaid talvepakasega, suvel kuuleme vaid harva ja kaugelt nende “kronksumist”.

Pääsukesed räästapesades. Ööbikud õhtuti ja öösiti laulu laksutamas. Sookured on praeguseks ära pesapaikadesse peitunud ja tulevad siiakanti tagasi suve lõpul.

Igakevadisele “linnulaadale” on tänavu lisandunud toonekured – tavapäraselt on meil taamal üks pesa ja kurepaar. Tänavu on lisaks nendele siin veel lausa hulgi  ringi askeldamas. Üks paar üritab lausa kodu luua – pesapõhi posti otsas võtab juba vaikselt ilmet – ehitusmaterjali “virutatakse” mh jaanilõkkehunnikust.

Kohalik (me ja naabrite jaoks) ornitoloogiline suursündmus on olnud merikotka sattumine siiakanti.

Elame maal ja mere ääres. Aprill ja mai ongi siin tõeline “matsalu”.

 

 

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul Tartumaal ka linde jagub. Ma muidugi toidan neid talvel hoolsalt, see talv läks vast paarsada eurot nende toidu peale aga mulle väga meeldib aknalaual istuda ja vaadata kuidas nad toidukoha ümber toimetavad. Need on mul pandud nii, et saan nii majast kui ka saunast neid vaatamas käia. Talvel kodukontorit oli nendega väga mõnus teha.

Olenevalt aastajast käivad mul siin tihased, varblased, kuldnokad, pääsukesed, harakad, varesed, pasknäärid, mõni leevike sekka ja pardid. Ümber maja põldudel käivad sookured, metsatukas kukuvad käod. Kindlasti on veel linnuliike, keda ma lihtsalt tuvastada ei oska. Nüüd kevadel-suvel on terve õu linnulaulu täis. Pesakaste on meil mitu pandud, pääsukestel küll on katuseäärde pesa ka tehtud aga las olla. See aeg kui nad pesas, pargime auto lihtsalt natuke kaugemale. Pole nad mul ka suvel marju söönud ega muud pahandust teinud.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sama tädi heietus, kes siin nahkhiirest kunagi kirjanduslikku katsetust tegi?
Suht läila. Aga noh, kes saab keelata.

Aias ja kodu ümber on: hakud, harakad, varesed, ronk, kured, linavästrikud, pääsukesed, kolme sorti rästaid ja tihaseid, varblased, kuldnokad, punarind, ohakalinnud, rähnid, ööbik, mingid näpid, puukoristajad, meigased, maja kõrval põllul kiivitajad, rukkiräägud, sookured, põllu taga võpsilus kukub kägu ja hüüavad metsvindid. Ilmselt jäi keegi nimekirjast välja, aga nimetatud on põhilisemad olijad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )


Esileht Kodunurk Kuldnokad ja muud linnud teie aias