Esileht Väikelaps Laps lasteaeda ja kodune ema?

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: Laps lasteaeda ja kodune ema?

Postitas:

Sügisel hakkasime oma 3- aastast last harjutama lasteaeda. Lasteaia päeva pikkuseks  umbes 7 tundi, lisaks üks või kaks puhkepäeva nädalas, vastavalt lapse väsimusastmele. Laps kohanes suhteliselt raskelt, aga novembris jäi juba ilma nututa lasteaeda, õpetajate sõnul päeva jooksul ta ei nutnud ja mängis ilusti. Detsembris koroonanumbrid kasvasid ja jätsin lapse koju, sest ise pisemaga kodune.

Plaan oli jaanuaris jätkata, nüüd on need koroonanumbrid veel kõrgemad ja ei tahaks last üldse lasteaeda viia. Samas on hirm, et kogu see sügisene harjutamine oli asjatu. Lisaks läheb augustis ka pisem lasteaeda ja kaks nutvat last maha jätta on mulle väga raske.

Kuidas teie teeksite?

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.12 13:41; 31.12 10:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jaanuarist hakkaks ta niikuinii jälle uuesti kohanema. Kui ema tööl ei käi, siis ei ole ju nagu põhjust last aeda viia?

+16
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps kasvab ju ka sügiseks ja hakkab rohkem ise tahtma eakaaslastega koos olla, siis läheb valutumalt. Pealegi ei jää ka väiksem emmega koju, mis samuti võib praegu klammerdumist põhjustada.

Eraldi teema on viirused, mida esimestel aastatel nagunii tuleb (kui vanem käiks hootigi aias, oleks osa võib-olla juba sel hooajal mõlemal lapsel ära põetud ja tööle naastes vähem vaja kodus istuda).

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jaanuarist hakkaks ta niikuinii jälle uuesti kohanema. Kui ema tööl ei käi, siis ei ole ju nagu põhjust last aeda viia?

See on küll ebatäpne jutt ja sõltub vägagi sellest, mida ema kodus teeb. Mõni teeb kodus tööd, mõni (mitte see teemaalgataja) hooldab nooremat imikut, mõni haldab majapidamist (loomad, pisiremondid jne). Kui ema mitte midagi kodus ei tee, siis las olgu laps tõepoolest pigem kodus (kuigi ka see pole absoluutne, mida vanem laps, seda rohkem vajab suhtlemist teiste lastega).

Olen siin teemades varemgi näinud suhtumist, et kui kodus asuv ema viib lapse lasteaeda, on ta nagu paaria. Ja ise tööl e-koosolekutel näen neid “koduseid emasid” teisel pool ekraani, pidevalt keegi kisab taga ja ema keskendumine on 50% selle asemel, et olla 100%. Naised ise tõmbavad teiste naiste karjäärivõimalusi alla sellega, et marginaliseerivad lasteaia ainult nende emade jaoks, kes viibivad päeval kodust eemal.

+12
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 2,5 a alustas ka sügisel, harjumine läks väga raskelt ja u nov alguses sain ta aeda ilma hüsteeriata, käis lõunauneni ainult. Nov keskel sai nohu ja jätsin ta üldse koju, plaanisin viia jaanuaris uuesti, aga arvatavasti ei vii. Olen beebiga kodus, tööd ei tee samal ajal, seega minu jaoks pole see probleem. Laps läks lasteaeda üldse logopeedi ja psühholoogi soovitusel, aga mulle tundub, et ta pole üldse valmis nii suureks kollektiiviks, seega las kasvab veel ja ehk läheb sügisel hoopis lihtsamalt.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on 2,5 ja 5,5 mõlemad oktoobri keskelt kodus, lasteaed on selle aja jooksul kaks korda karantiinis käinud. Ei kavatse viia enne, kui olukord normaliseerub – mehega oleme nagunii kodukontoris ja teismelised koduõppele saadetud, hakka siis väikelapsi viis korda nädalas nakkuskoldesse viima.

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jaanuarist hakkaks ta niikuinii jälle uuesti kohanema. Kui ema tööl ei käi, siis ei ole ju nagu põhjust last aeda viia?

See on küll ebatäpne jutt ja sõltub vägagi sellest, mida ema kodus teeb. Mõni teeb kodus tööd, mõni (mitte see teemaalgataja) hooldab nooremat imikut, mõni haldab majapidamist (loomad, pisiremondid jne). Kui ema mitte midagi kodus ei tee, siis las olgu laps tõepoolest pigem kodus (kuigi ka see pole absoluutne, mida vanem laps, seda rohkem vajab suhtlemist teiste lastega).

Olen siin teemades varemgi näinud suhtumist, et kui kodus asuv ema viib lapse lasteaeda, on ta nagu paaria. Ja ise tööl e-koosolekutel näen neid “koduseid emasid” teisel pool ekraani, pidevalt keegi kisab taga ja ema keskendumine on 50% selle asemel, et olla 100%. Naised ise tõmbavad teiste naiste karjäärivõimalusi alla sellega, et marginaliseerivad lasteaia ainult nende emade jaoks, kes viibivad päeval kodust eemal.

Ma ei usu, et keegi praegusel ajal mõtleb, et töö tegemine tähendab vaid tööl käimist. Kõik, kel vähegi võimalik, on ju kodukontoris. Lapsega kodune olemine tähendab ikka LHP-l olemist. Majapidamine ja teised lapsed on ju normaalne elu, sellepärast ei pea ometi last kodust minema saatma!

Praegu viiakse kõik kontaktid miinimumini ehk siis loomulikult ei lähe lapsed, kelle perel see hädavajalik pole, lasteaeda.

+5
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis valemiga need lapsed üldse on nõus aeda minema, kui teavad, et ema teise lapsega kodus? Minul laste vahe 2,5 aastat ja vanem laps käis aasta enne teise sündi sõimes, ise käisin ülikoolis. Vanem laps jäi nututa lasteaeda (esimene kuu muidugi mitte), aga nii kui teine sündis, polnud ta nõus enam mingi valemiga aeda minema. Nooremaga oli nii, et läks hoidu aastaselt (mina tagasi ülikooli), algus oli raske, aga peale jõule oli suht normis kõik. Vanem laps läks suure heameelega, kui teadis, et väiksem ka hoius mitte kodus. Suvel olid 2 kuud kodus ja sügisel hakkasin nooremat taas nagu nullist harjutama: täis hüsteeria iga hommik – hullem veel, kui aasta varem.

Mina vist jätaks küll mõlemad TA asemel praegu koju, kui laps ise pigem ei taha minna ja suvel nagunii pikemat puhkust planeerid. Võibolla kevade poole viiks, kui nakatumine langema peaks ja laps ise nõus minema on.

 

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eestis peaks olema lasteaed kohustuslik alates kolmandast eluaastast. Vanemad teaksid, et selleks ajaks tuleb laps kasvatada lasteaiakõlbulikuks. Oleks lihtsam nii lapsel kui ka vanemal.

+1
-13
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eestis peaks olema lasteaed kohustuslik alates kolmandast eluaastast. Vanemad teaksid, et selleks ajaks tuleb laps kasvatada lasteaiakõlbulikuks. Oleks lihtsam nii lapsel kui ka vanemal.

Ah?

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu mõlemad lapsed on olnud kodused ja kui keegi tunneb hirmu, et siis ei arene sots. oskused siis tegelikult on pigem vastupidi. Soovitan võimalusel kui ise saad kodus olla lasta ka lapsel rahulikult kodus kasvada. Nii väike laps vajab eelkõige turvatunnet ja ema lähedust. Mida tugevam on turvatunde vundament, seda enesekindlam on laps tulevikus. Kodune laps ei tähenda sugugi nelja seina vahel istumist. Mulle meeldis näiteks ka mõte, et laps on see kell lõunal just õues kui tavaliselt lasteaias magatakse. Soovitan lugeda sellist raamatut nagu psühholoog Keltikangas-Järvineni: https://www.rahvaraamat.ee/p/sotsiaalsus-ja-sotsiaalsed-oskused/38142/et?isbn=9789985028360&gclid=CjwKCAiA57D_BRAZEiwAZcfCxVAVBsrQy3TIO2JFGtEk3_nTWsEF6yGX8QCGFMBQtpTkiHtKkc6YBxoC4iQQAvD_BwE

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Selle arengu pärast ei muretseks üldse. Kindlasti kohaneb ka hiljem. Pigem vaatakse viirusejama järgi ja kuidas laps ise arvab. Kuna koht nagunii olemas ja maksta, võibolla käib nt 2-3 päeva, spordi/muusikatunni päevadel näiteks (või mis talle meeldib), poole päeva kaupa jne
Kuna sa oled kodus, siis saad ju klapitada.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vanema lapse rühmas on enamus emmesid kodused st väiksemaga kodused.  Facebooki rühmagrupi juttudest jääb mulje, et ma olen ainuke lapsevanem, kes koroonat kardab, teistel kõigil lapsed lasteaias. Eks sellepärast tekkis ka segadus, et äkki peaksin ikkagi viima lapse lasteaeda.

Aitäh kaasa mõtlemast, meie laps jääb kevadeni koju ja siis vaatame edasi .

+10
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 30.12 13:41; 31.12 10:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma saadan oma viiese ka pärast aastavahetust lasteaeda, kuigi kodus kaks koolilast ja tehniliselt veel vaheaeg. Lasteaias on sõbrad, huviringid, seltskond. Laps ise küsib,millal lasteaeda.

 

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu 2,5-aastane läheb ka lasteaeda. Tal kohanemisega pole raskusi olnud ja käib poole päeva kaupa, teen ka vabu päevi. Detsembris ta peaaegu üldse ei käinud ja kui lasteaiast rääkida, siis ütleb, et tahab minna. Lisaks olen riskirase ja raskusi tõsta ei tohi, palju liikuda ka ei saa, sest pean ettevaatlik olema.  Muidugi muretsen koroona pärast, aga hetkel tundub niimoodi parem.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapsel on ka õigused. Lapsel on õigus sõpradele nt. Samuti saada eakohast õpet. Aga ka meelelahutust ja vaheldust ja palju muud. Eestis ollakse nii negatiivsed lasteaia osas, ma ei mõista miks. Lasteaiad on ju praegu teistsugused kui need nõukaaegsed, kus ise käisime. Ma elan Soomes ja siin hästi palju räägitakse just viimasel ajal sellest, et lapsel on õigus lasteaiale, ka siis, kui ema kodune. Algas see ilmselt immigrantperede, eriti moslemite, aga ka teiste võõrkeelsete, hulga suurenemisest. Lihtsalt võrdluseks toon, sest kõik ilmselt on nõus, et võõrkeelsel moslemilapsel on õigus lasteaias omandada soome keel enne kooli ja kogeda teistsugust kultuuri ja lasteaed on ka kaitse väärkohtlemise vastu, sest väike laps räägib välja, mis kodus toimub. See jutt on lihtsalt selguse mõttes. Aga ka normaalsest soome perest pärit lapsele on lasteaed kasulik koht ja tore koht ja lapsel on sellele õigus. Nii peaks olema ka Eestis, arvan. Koroonaga kontaktide piiramine ei tähenda, et vanemad võivad lapsi hoida kodus kinni. Tuleb kaaluda riske lapse seisukohast. Kui ei ole põhjust arvata, et laps raskelt põeb, siis peaks saatma lasteaeda. Piirata võib lasteaiaväliseid kontakte.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen väiksema beebiga kodune ja vanem laps, kes on alla 2-aastane, käib 3x nädalas hoius. Lapse hoidu panemine sel sügisel oli meie pere jaoks parim otsus, sest ta kohanes ülikiiresti ja pole peaaegu üldse haige olnud, mina sain samas raseduse lõpus natuke puhata (ei tohtinud enam last tõsta ja temaga oli päris raske, sest aktiivne laps) ja nüüd saan keskenduda mõned päevad nädalas ka beebile. Kuna lapse isa oli ka eelmise aasta lõpus mitu kuud kodukontoris, siis sai ta nendel päevadel rahulikumalt tööd teha, kui laps hoius oli. Lisaks on laps väga palju arenenud pärast hoius käima hakkamist.

Olin ise varem väga palju kohanud seda suhtumist, et lapsel on kõige parem olla kodus võimalikult kaua ja et pooleteistaastane polegi üldse valmis lasteaiaks, aga sõprade-tuttavate näitel näen, et vanemad lapsed kohanevad lasteaiaga palju raskemini. Ma käisin ise lapsega kaasas ainult esimesel päeval ja siis ka olin seal ainult ühe tunni. Pärast esimest kuud hakkas ta seal ka lõunaund magama, esimesest päevast peale magas ilusti. Laps läheb hoidu rõõmuga, piltide ja videote järgi näen, et toimetab seal aktiivselt. Meie oleme igatahes väga rahul.

Ning minu teada käivad praegu enamus lapsed hoius kohal, ei ole teised ka lapsi koju jätnud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu äsja 2 saanud käib ka ikka lasteaias. Käima hakkas 1a9k, kohanes kiiresti. Hetkel töötan ise kodukontoris, aga koju teda võimalik jätta ei ole, sest siis ei saaks tööd teha. Ainuke variant, et laps oleks terve päeva teleka ees, siis ehk saaks midagi teha. Seega praegu viin ikkagi lasteaeda, kus talle meeldib, kus on põnevad ja arendavad tegevused, võimlemise ja muusika tund, kaaslased, kellega mängida. Koroonat küll kardan, aga samas ei näe ka muud võimalust. Enamik lapsi tema rühmas käivad ka ikkagi kohal.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )


Esileht Väikelaps Laps lasteaeda ja kodune ema?