Esileht Koolilaps Õiglus ja laste kodused kohustused

Näitan 29 postitust - vahemik 31 kuni 59 (kokku 59 )

Teema: Õiglus ja laste kodused kohustused

Postitas:

Mu laps on läbiviieline Tallinna tippkoolis. Sinu pakutud variant ilmselgelt ei puutu asjasse. Ja mingit tundide arvu vähenemist pole ka kuskilt paista. Läheb hommikul 8-ks või mõnikord 9-ks, kool lõpeb enamasti 16 paiku.

ju siis on suured erinevused kooliti, sest minu laps ka tln kesklinnagümnassiumis. nende suuna lõpuklassil konkreetselt neli tundi iga päev (va need, kes ei ole kahe aastaga valikaineid läbinud).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 03.02 12:32; 03.02 12:35; 03.02 13:00; 03.02 13:04; 03.02 13:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No nõudepesumasina tühjendamine on tõesti kiire töö, aga koeraga jalutamine on meil peamine tüliõun ja see pole mingi viieks minutiks õue sipsamine, vaid vähemalt tund, kui päeval koer vähe liikuda saanud, siis isegi poolteist tegelemist. Aeganõudev tegevus on ka pesu kuivamapanek.
Mis teistesse kodutöödesse puutub, siis ega nende mõte pole niipalju see, et vanemad üksi ei jõua – rohkem ikka laste kasvatamine, normaalse maailmapildi tekitamine, kus lisaks õigustele on ka kohustused.

Kas koer on võetud laste soovil, lubadusega, et nad käivad temaga väljas? Kui jah, siis käivadki kordamööda mõlemad; kui võeti ühe lapse soovi ja lubadustega, siis käib see laps. Kui aga koer võeti perre mingil ühisel väi vanematepoolsel kokkuleppel, siis ärge lükake oma koera laste vastutusele. Pesu kuivamapanek on ka minutite küsimus.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps on gümnaasiumis (ei ole veel lõpuklass) ja tema päevad on pikemad kui minu omad. Ja mina isiklikult ei näe põhjust talle mingeid kindlaid koduseid töid kohustuseks teha. Ma ei hakka ju nt. nõudepesumasina kõrval ootama kuni laps koju tuleb ja selle tühjaks teeb. Ja prügikasti saab välja viia see, kes parasjagu välja minemas on.
Mis puutub teemaalgataja probleemi, siis mina seletaks nooremale lapsele asja nii, et peres hoolitakse üksteisest ja osa sellest hoolimisest on ka see, et tehakse mõnikord teineteise eest asju ära ja et täpselt samamoodi ei pea ka tema end ribadeks tõmbama kui tal on koolis või trennis suurem koormus.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me kodus pesu ei triigi, seetõttu pesu kuivama panek võtab rohkem aega – riided on kõik riidepuude peal.
Kodused tööd võiks ära jagada iga päev pere peale. Meil nt nii, et kui ühel lapsel on väga kiire, aitame tal ka trenniasju kokku panna, tavapäevadel teeb ta seda ise. Kui mul on kodukontoris vaja töö tähtajaks ära teha, teevad lapsed ja mees ise sel päeval kõik kodused ülesanded. Oluline on koostöö ja üksteisega arvestamine.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on ka need mõtted peast läbi käinud. Aga siis mõtlesin, et meie peres on laste kohustus nõudepesumasina täitmine-tühjendamine. Kolm last, iga kolme päeva tagant tuleb 10 minutit veeta koduse kohustusega. Pole just palju. Ilmselt teeksin nii, et kui koeraga jalutamine liiga palju aega võtaks ja lapsel õppimisega raskusi tekib, võtaksin selle kohustuse enda peale ja vahel lihtsalt küsiksin noorema lapse abi. Kui teil ei saanud koer just selle klausliga võetud, et jalutamas käivad temaga lapsed.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teema on mulle teravalt tuttav, ise olin see nö noorem laps. Ühe suurima ebaõiglusena lapsepõlvest on meelest, kuidas vanema õe koolilõpetamise eelselt kui eksamiteks valmistumine jne algas, sain tema kohustused endale teha. Teismeaja päevikutes leiab selle kohta mitmeid nõretavaid märkmeid 🙂
Ebaõiglustunnet ei leevendanud, kui minul lõpetamine kätte jõudis ja ema ise tegi osad asjad, kuna vanem õde oli siis kodust lahkunud.
Tegelikult pole muidugi probleem neid ülesandeid täita ja praegu muigan meenutades, aga tean täpselt, et teismelise jaoks tundub see maailma suurim ebaõiglus tõesti. Otsustasin juba toona ja tean seni, et kui oma lastel aeg nii kaugel, siis teen ise ajutiselt need vanema lapse ülesanded. Mulle tundub nii õiglane.
AGA see võib muidugi erinev olla ja teemaalgataja peab hindama, kui palju vanemalt lapselt üldse peab ülesandeid ära võtma.
Teemaalgataja, mõtle ka sellele, et millal andsite üldse lastele ülesanded? Ilmselt mõlemale samaaegselt, ei saanud vanem varem neid? Nüüd aga kui vanem lahkub kodust, peab noorem nagunii kauem (aastaid) tegema ja võtaksid ju nagunii osa asju enda peale.
*Jah, minus räägib siiani noorem õde 🙂

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pesu kuivamapanek on ka minutite küsimus.

Ma tahaks näha seda pesu, mis on minutitega kuivama pandud. Isegi nöörile panek võtab oma veerand tundi, rääkimata riidepuudel kuivatamisest, mida meiegi kasutame nagu üks teine vastajatestki. 20-25 minutit võtab kogu see protsess kokku, ruumi kuivatamiseks pole ju priisata, tuleb pidevalt leiutada, kuidas asju paigutada, et ära mahuks. See oli niisama remark.

Mina olen küll puhtaid nõusid täis nõudepesumasina juures oodanud (piltlik väljend), kuni laps koju tuleb. Pean kohustusi vajalikeks.

+1
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 03.02 00:31; 03.02 12:34; 03.02 13:16; 03.02 19:22; 05.02 12:39; 05.02 14:23; 05.02 15:45; 06.02 00:03; 06.02 14:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me ei pese päris igapäevaselt nõusid, aga jah, teismelised tühjendavad seda kordamööda. Kui ma kannatada ei viitsi, siis panen ise ära, mis tähendab, et ma lihtsalt trügisin järjekorda vahele niiöelda – järgmise teismelise kord (ja ka teise teismelise järgmine kord, jne) lükkus edasi, mitte ei olnud ma tema asemel.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 03.02 19:26; 03.02 20:31; 05.02 12:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma tahaks näha seda pesu, mis on minutitega kuivama pandud. Isegi nöörile panek võtab oma veerand tundi, rääkimata riidepuudel kuivatamisest, mida meiegi kasutame nagu üks teine vastajatestki. 20-25 minutit võtab kogu see protsess kokku, ruumi kuivatamiseks pole ju priisata, tuleb pidevalt leiutada, kuidas asju paigutada, et ära mahuks. See oli niisama remark.

Kulutasin just 9 minutit, et panna kuivama masinatäis t-särke, aluspükse, sokke, sealjuures ainult t-särgid panin pesupulkadega kinni, teised viskasin lihtsalt niisama nöörile, riidepuudele midagi ei pannud. Pesukauss oli juba resti juures ootamas, nii et koos masinast väljavõtmise ja allatassimisega oleks ümmarguselt 10 minutit.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 03.02 19:26; 03.02 20:31; 05.02 12:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Enda noorusajast mäletan seda, et koolipäevad olid väga intensiivsed – muudkui kuula ja pane tähele, ole valmis vastama ja kaasa mõtlema, vahele paar kontrolltööd või tunnikontrolli. Päevad olid pikad ja õhtul veel mitu tundi õppimist ka.

Tööl käia on palju lihtsam!

Täiskasvanul on muidugi ka õhtuti toimetamist, aga mina isiklikult teen kümme korda meelsamini kodutöid kui et õpiks keemiaeksamiks. Kas perekonnas on kodutööd ka laste/täiskasvanute suhtes võrdselt jaotatud? Mis on isa ülesanded? Emad kipuvad üldiselt piisavalt tegema. Kui tihti täiskasvanud koeraga õues käivad? Enamikel täiskasvanutest on üsna istuv töö, koerajalutamine tuleks kasuks. Lapsed liiguvad nagunii päeva jooksul palju.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen aru saanud, et isegi kui ma suudan välja mõelda enda meelest maksimaalselt õiglase süsteemi mingite kohustuste või hüvede jagamiseks, siis laste jaoks tundub see ikkagi ebaõiglane. Meil on just üks laps eriti tundlik selles küsimuses, teine võtab lõdvemalt asju ja mina üritan siis lihtsalt ennast nii palju kontrollida, et asjad väga esimese kasuks ei kisuks. No ja lõppude lõpuks tuleb neil ju niikuinii aru saada, et elu ongi ebaõiglane, selles mõttes ma väga ei põe ka – ma ise ju tean, et ma kedagi neist tegelikult ei eelista.
Mis kodustesse töödesse puutub, siis meil on kuidagi niimoodi kujunenud, et lastel erilisi ülesandeid polegi, peale enda järelt koristamise muidugi. Vanim laps tegeles põhikooli ajal väga paljude huvialadega ja tal olid tõesti koolipäevad õhtuni planeeritud, ma oleksin sinna nõudepesumasina kõrvale seisma jäänudki. Kui aga mul mõnikord endal kiire on või näen, et neil parasjagu midagi targemat teha pole, siis lihtsalt palun neid appi või midagi konkreetset teha ja niisama laiskusest nad küll keeldunud pole. Ma vist ei viitsiks mingeid kordi lugeda ja arvet pidada, mul on üsna lihtne hommikul see masin pudrukeetmise kõrvalt ise tühjaks tõsta.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.02 08:36; 05.02 15:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga jatoage kodused tööd natuke ümber mõttega, et kui vanemal on tõesti koolipäev pikk ja tihe, siis temal on mingi kodune abistamise kohustus nädalavahetusel. Või arutada ka sellest vaatenurgast, et vanem laps on suurem tugevam, tema panustab küll harvem, aga tema üks abistamine võrdub ehk 2/3.. lihtsamat abistamist.
Ma siiski arvestan lapse “koduste” kohustuste hulka kodust õppetööd, trenniskäimisi/võistlusi, (see ju ka võetud kohustus treeneri, trennikaaslaste, enda ees), kooli esindamisi. Minu lapsel on küll erinevus õppetöös isegi 3 kl versus 8 kl – juba koolipäev ise on 2-3 koolitundi pikem, trenn asub kaugemal (enne oli koolis, nüüd kaugemale minek/tulek ühistranspordiga), ühekordse trenniaeg pikem, trennide kogus suurem ning ka koduste tööde maht siiski suurem. Seega kui on näha, et koolipäev(ad)on tihedalt täis, siis põhimõtte pärast ei lase mustadel nõudel kuhjuda, sest esialgne (kunagine, kui kohustused teised)kokkulepe oli, et laps peseb nõud vms. Meil on üldjuhul jooksev abistamine ja tööde jaotamine mehegagi ning samamoodi on laps kaasatud. Koristamisel aitab mind laps ning mees teeb aeg-ajalt süüa. Lapsel ei tule mõttesegi protestida ebavõrdsuse pärast, et miks isa reede õhtuti kodu ei korista. See on ammu paigas, et tema teeb nädala jooksul jälle muud. Samamoodi oli meil vennaga, et tema vanemana tegi teisi abistamisi ja teistel aegadel, kui mina. Me ei ajanud näpuga järge, kas kohustuste kogus oli täpselt võrdne. Ja taskuraha oli kindlasti vanemal vennal suurem, kui minul nooremal (mina sain selle suurema taskuraha, kui ise olin vanem ning vend siis enam ei saanudki). Tegelikult on vanemad meid kohelnud alati võrdselt, aga lihtsalt vanuse tõttu saime me oma õigused ja kohustused erinevatel aegadel.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil oli eelmisel aastal see teema käsil. Ei vähendanud kohustuste hulka (ega neid kohustusi tegelikult palju polegi) – mida suurem inimene, seda suurem koormus ongi. Laps saab aasta pärast täisealiseks, paras aeg vaikselt täiskasvanuelu harjutama hakata. Loomulikult ma toetan ja aitan teda, see on ikkagi perekonnaelu alus.
Mul on nt talvel rohkem kohustusi – pean oma majapidamises ahjusid kütma. Ma ei saa ju näiteks ülemuse jutule minna, et ta mu töökoormust vähendaks (ja kolleegid tehku minu eest ära, aga palka tahan ju ikka), sest mul on kodus ka pesu pesta, koristada jne – selline ju see täiskasvanu elu ongi.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.02 11:59; 05.02 16:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on nt talvel rohkem kohustusi – pean oma majapidamises ahjusid kütma. Ma ei saa ju näiteks ülemuse jutule minna, et ta mu töökoormust vähendaks (ja kolleegid tehku minu eest ära, aga palka tahan ju ikka), sest mul on kodus ka pesu pesta, koristada jne – selline ju see täiskasvanu elu ongi.

Ma ei tea, kuidas sina, aga mina jätan küll väga kiiretel päevadel köögi koristamata või pesu pesemata. Võib olla sina tõesti teed alati kõik ära, aga ma ei ole kindel, et see mõistlik on. Ja ka tööl ei tee mitte keegi sinu eest kunagi kiirel hetkel midagi ära (või sina teiste eest)? Eeldusel muidugi, et su töö on selline, kus saab ülesandeid ümber jagada.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 03.02 00:31; 03.02 12:34; 03.02 13:16; 03.02 19:22; 05.02 12:39; 05.02 14:23; 05.02 15:45; 06.02 00:03; 06.02 14:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on nt talvel rohkem kohustusi – pean oma majapidamises ahjusid kütma. Ma ei saa ju näiteks ülemuse jutule minna, et ta mu töökoormust vähendaks (ja kolleegid tehku minu eest ära, aga palka tahan ju ikka), sest mul on kodus ka pesu pesta, koristada jne – selline ju see täiskasvanu elu ongi.

Su analoogia pisut tagurpidi ei ole? Keegi ei soovita siin ju lapsel koolist poppi teha või jätta osad kontrolltööd tegemata, sest et kodus on vaja nii palju nõusid pesta. Oh jah, võib-olla sa muidugi arvadki, et lapse põhitöö on kodus nõude pesemine ja koolis õppimine on lisakohustus…

Sa parem ütle, kas siis tõesti kõigil teistel sinu peres jääb talvel koduste tööde hulk samaks, ainult sinul on rohkem? Keegi ei võta osa sinu muudest töödest endale, lihtsalt vahivad pealt, kui sina rabad?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 03.02 19:26; 03.02 20:31; 05.02 12:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga mis saab järgmisel aastal? Suurem laps lõpetab kooli ja läheb ühikasse elama, nooremal lapsel veel rohkem kohustusi. Kui tema jõuab lõpuklassi, kes sisi tema kohustusi kergendab?

KOeraga jalutamine on värske õhk ja just vajalik, kui palju koolitöid! Pealegi, kas mõtlesid ise probleemi välja või laps kurtis? Kui laps kurtnud pole, ära mõtle probleeme välja. kui kurtis, sisi ta manipuleerib sinu ja ülejäänud perega. Lõpuklassi laps on 18 ja täiskasvanu, selles vanuses minnakse juba tööle ja eraldi elama ja peab peale 8h tööpäeva (+ 30 min mineku ja teine samapalju tulekut) kõik oma kodused toimetused ära tegema.

Ah, mäletanise lapsepõlvest seda ebaõiglust. Meil oli õdedega kõik kodutööd täpselt jaotatud. Sh, millist tuba keegi koristab ja kuna toad olid eri suurusega, siis see käis nagu ringiratast, mida keegi millalgi koristas. Aga meist mõned aastat noorem vend oli veel 10-aastaseltki kõigeks liiga väike. Olin 14, kui mõlemad vanemad õed olid kodunt läinud ja nii jäid kõik toimetused minu kanda. Ema ei saa siiamaani aru, et midagi oli valesti, vastab ainult et “vaata ise, kui poja saad”. Läksin ka ise aasta hiljem teise linna õppima ja siis vist hakkas vend tolmuimejat kasutama. Aga mingit nõudepesu või kaertulikoorimist või põrandate pesu küll ei oodatud temalt, sest ta ju ei oska ja “lihtsam on ise ära teha”.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.02 13:33; 05.02 15:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ema ei saa siiamaani aru, et midagi oli valesti, vastab ainult et “vaata ise, kui poja saad”. Läksin ka ise aasta hiljem teise linna õppima ja siis vist hakkas vend tolmuimejat kasutama. Aga mingit nõudepesu või kaertulikoorimist või põrandate pesu küll ei oodatud temalt, sest ta ju ei oska ja “lihtsam on ise ära teha”.

Aga tegelikult saan su emast aru ka. Tõesti on poega palju keerulisem selliseid asju aitama saada ja ema ei ole mingi imemasin, et jaksab oma elu õigluse saavutamisele pühendada. Lihtsam ongi ise asju ära teha nende eest, kes ei oska või kes on tõrksad. Sama on täpselt ju ka töökollektiivides, ka seal ei lase keegi kohe loodrit lahti, ikka tehakse tema asju ära ja torisetakse. Mingi piirini.

Pealegi, kas mõtlesid ise probleemi välja või laps kurtis? Kui laps kurtnud pole, ära mõtle probleeme välja. kui kurtis, sisi ta manipuleerib sinu ja ülejäänud perega. Lõpuklassi laps on 18 ja täiskasvanu, selles vanuses minnakse juba tööle ja eraldi elama ja peab peale 8h tööpäeva (+ 30 min mineku ja teine samapalju tulekut) kõik oma kodused toimetused ära tegema.

Tema pole kurtnud midagi, ma ise olen tema vaeva vahepeal vähendanud – ja siis hakkab kurtma noorem. Sellest ka probleem.

Aga mis saab järgmisel aastal? Suurem laps lõpetab kooli ja läheb ühikasse elama, nooremal lapsel veel rohkem kohustusi. Kui tema jõuab lõpuklassi, kes sisi tema kohustusi kergendab?

Einoh, sul on segamini, mis on eesmärk. Eesmärk ei ole minu elu kergendada, vaid eesmärk on anda lapsele kohustusi, mida on vaja täita. Vastupidi, kui pole enam võrdlusvõimalust, läheb minu elu kordades lihtsamaks. Lihtne on ju lapselt koormat ära võtta, keerukus tuleb sisse siis, kui ühelt tahad ära võtta, aga teiselt mitte.

+1
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 03.02 00:31; 03.02 12:34; 03.02 13:16; 03.02 19:22; 05.02 12:39; 05.02 14:23; 05.02 15:45; 06.02 00:03; 06.02 14:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ema ei saa siiamaani aru, et midagi oli valesti, vastab ainult et “vaata ise, kui poja saad”. Läksin ka ise aasta hiljem teise linna õppima ja siis vist hakkas vend tolmuimejat kasutama. Aga mingit nõudepesu või kaertulikoorimist või põrandate pesu küll ei oodatud temalt, sest ta ju ei oska ja “lihtsam on ise ära teha”.

Aga tegelikult saan su emast aru ka. Tõesti on poega palju keerulisem selliseid asju aitama saada ja ema ei ole mingi imemasin, et jaksab oma elu õigluse saavutamisele pühendada. Lihtsam ongi ise asju ära teha nende eest, kes ei oska või kes on tõrksad. Sama on täpselt ju ka töökollektiivides, ka seal ei lase keegi kohe loodrit lahti, ikka tehakse tema asju ära ja torisetakse. Mingi piirini.

Pealegi, kas mõtlesid ise probleemi välja või laps kurtis? Kui laps kurtnud pole, ära mõtle probleeme välja. kui kurtis, sisi ta manipuleerib sinu ja ülejäänud perega. Lõpuklassi laps on 18 ja täiskasvanu, selles vanuses minnakse juba tööle ja eraldi elama ja peab peale 8h tööpäeva (+ 30 min mineku ja teine samapalju tulekut) kõik oma kodused toimetused ära tegema.

Tema pole kurtnud midagi, ma ise olen tema vaeva vahepeal vähendanud – ja siis hakkab kurtma noorem. Sellest ka probleem.

Aga mis saab järgmisel aastal? Suurem laps lõpetab kooli ja läheb ühikasse elama, nooremal lapsel veel rohkem kohustusi. Kui tema jõuab lõpuklassi, kes sisi tema kohustusi kergendab?

Einoh, sul on segamini, mis on eesmärk. Eesmärk ei ole minu elu kergendada, vaid eesmärk on anda lapsele kohustusi, mida on vaja täita. Vastupidi, kui pole enam võrdlusvõimalust, läheb minu elu kordades lihtsamaks. Lihtne on ju lapselt koormat ära võtta, keerukus tuleb sisse siis, kui ühelt tahad ära võtta, aga teiselt mitte.

Noh, ütleme nii, et keeruline on anda kohustusi siis, kui neid antaksegi alles teismeeas. Minu vennale isegi ei üritatud kohustusi anda – milleks, 3 õde on ju ees!

Kui sina arvad, et minu ema ei teinud midagi valesti, siis peagi tunneb sinu noorem tütar sama, mida mina tunnen. Sest sina tegelikutl lähtud ikka endast lõpuks. Keegi ei kurda, aga sinul on hirm ja sellest lased end juhtida. Miks sa sekkud? Kohustused on kohustused ja on väga oluline, et lapsi koheldaks võrdselt. Selline asi mõjutab lastevahelist suhtlust – mul olid vennaga väga halvad suhted, kuniks koos elasime. Sest lapsena ma ei saanud aru,e t tegelikult oli viga vanemates ja kogu oma viha, et vend ei pidanud midagi tegema, isegi oma legosid maast koristama, suunasingi venna vastu – kahjuks ei saa ka sellest vanemad aru, et meievahelistes kehvades suhetes oli just nende tekitatud olukord süüdi.

Sa rikud oma laste omavahelised suhted ära praegu. Sest noorem laps suunab viha vanema lapse vastu – ja sisi süüdista ainult ennast. Mõtle, kas jaksad samamoodi noorema lapse kohustusi kergendada, kui ta üksi on koju elama jäänud? Sisi saad kamaluga, kui samamoodi ei suuda käituda. Ja ära kasuta vabandust “aga ma ei jaksa”. Sa tekitad ise probleemi kohas, kus hetkel probleemi pole.

Ja kui eesmärk on anda lapsele kohustusi, et ta õpiks vastutama, siis elu ei olegi selline, et kui ühes kohas tuleb kohustusi juurde, siis emme tormab appi. Sa ei hakka ju tema ühikat eksami ajal koristamas käima. Või talle süüa tegemas, kui tööl on kiired ajad…

Ja sisi imestatakse, kust lumehelbekesed tulevad – vanemad ise kasvatavad, mõeldes välja pseudoprobleeme, sisestades laspele, et nad on nõrgad ja saamatud ja vajavad igas asjas abi

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.02 13:33; 05.02 15:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja kui eesmärk on anda lapsele kohustusi, et ta õpiks vastutama, siis elu ei olegi selline, et kui ühes kohas tuleb kohustusi juurde, siis emme tormab appi. Sa ei hakka ju tema ühikat eksami ajal koristamas käima. Või talle süüa tegemas, kui tööl on kiired ajad…

Mina jätan vabalt vähemprioriteetsed asjad tegemata, kui kohustusi mingil perioodil liiga palju tekib. Ühika jätsingi enne olulisi eksameid koristamata ja sõin võileibu vms. Loomulikult ei sunni ma ka lapsi lihtsalt oma kinnisidee tõttu mingeid majapidamistöid tegema, kui neil on järgmiseks päevaks palju õppida, oluline arvestus vms. Ja kui mul on endal vahel tööl ülikiire periood, siis olengi õhtul kauem tööl ja ei tee neid asju, mis tavaliselt minu kohustused on. Teeb see, kes saab ja jõuab, mõni asi võib tegemata jääda ka.
Nii et minu meelest üks variant ongi üldse loobuda sellest eesmärgist, et lastele on lihtsalt põhimõtte pärast kindlasti vaja mingeid koduseid kohustusi, eriti kui need vanematele endile üle jõu ei käi. Teemaalgataja ei tundu aga seda tüüpi inimene olevat, kes seda teed läheks. Järelikult on vaja siiski püüda saavutada selline olukord, et lapsed ei tunnetaks ilmselget ebavõrdsust. Võibolla toimiks mingi selline süsteem, mis võimaldaks kodutööde aega paindlikumalt valida? Näit. mingi erinevate lahtritega leht, kuhu saavad mõlemad lapsed iga tehtud tegevuse eest kriipsukesi vedada ja kui vanemal lapsel kiirel perioodil sinna neid vähem tekib, saab nädalavahetustel või vaheaegadel “tasa teha”?

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.02 08:36; 05.02 15:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Keegi ei kurda, aga sinul on hirm ja sellest lased end juhtida.

Lugesid ikka korralikult? Mis hirm? Kui ma näen, et laps tuleb trennist kell 20.30, kugistab kiirelt midagi sisse ja hakkab siis õppima, siis mitte hirm pole see, mis mind paneb tema eest nõudepesumasinat tühjendama, vaid seda nimetatakse hoolimiseks ja aitamiseks. Ma tean, et ta täidaks oma kohustust, kui ma ta tööle rakendaks, aga ma jätan ta rakendamata. Seda aga märkab mu teine laps, kes logeleb teleka või arvuti taga õhtu otsa ning kui meenutan, et ta võiks nõudepesumasina tühjendada, siis ütleb, et aga vanemal lapsel sa pole mitu päeva seda teha käskinud, miks mina pean. Tal pole ju ühtegi põhjust erandiks.

Mõtle, kas jaksad samamoodi noorema lapse kohustusi kergendada, kui ta üksi on koju elama jäänud?

Pff. Miks ma ei peaks “jaksama”? Sa ikka veel ei saa aru, et mitte minu jaksus pole probleem, vaid selles, et lapsed ka midagi teeksid kodus ühise asja nimel?

Ja kui eesmärk on anda lapsele kohustusi, et ta õpiks vastutama, siis elu ei olegi selline, et kui ühes kohas tuleb kohustusi juurde, siis emme tormab appi. Sa ei hakka ju tema ühikat eksami ajal koristamas käima. Või talle süüa tegemas, kui tööl on kiired ajad…

Loomulikult ei hakka – aga ta ise on seal peremees ja jätab koristamata ning sööb kiirtoitu, kui on kiire. See on ju seesama, lihtsalt otsustaja on erinev, kodus kehtestan nõude mina, ühikas tema ise.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 03.02 00:31; 03.02 12:34; 03.02 13:16; 03.02 19:22; 05.02 12:39; 05.02 14:23; 05.02 15:45; 06.02 00:03; 06.02 14:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on nt talvel rohkem kohustusi – pean oma majapidamises ahjusid kütma. Ma ei saa ju näiteks ülemuse jutule minna, et ta mu töökoormust vähendaks (ja kolleegid tehku minu eest ära, aga palka tahan ju ikka), sest mul on kodus ka pesu pesta, koristada jne – selline ju see täiskasvanu elu ongi.

Su analoogia pisut tagurpidi ei ole? Keegi ei soovita siin ju lapsel koolist poppi teha või jätta osad kontrolltööd tegemata, sest et kodus on vaja nii palju nõusid pesta. Oh jah, võib-olla sa muidugi arvadki, et lapse põhitöö on kodus nõude pesemine ja koolis õppimine on lisakohustus…

Sa parem ütle, kas siis tõesti kõigil teistel sinu peres jääb talvel koduste tööde hulk samaks, ainult sinul on rohkem? Keegi ei võta osa sinu muudest töödest endale, lihtsalt vahivad pealt, kui sina rabad?

See näide ei olegi analoogiks mõeldud. Mõeldud on seda, et mingitel perioodidel võibki rohkem kohustusi tekkida. Talvel on teistel ka rohkem kohustusi – puude tuppa toomine, lumelükkamine (see talv õnneks pääsenud), lindude toidumaja täitmine jne.
Minu jutu mõte on selles, et peatselt täisealiseks saav inimene peakski tasakesi harjuma ka pingelisemate ja suurema koormusega perioodidega. Lõpuaasta on tõenäoliselt esimene selline aeg teismelise elus. Kui ta sellega hästi toime ei tule, siis hilisemas täiskasvanu-elus saab olema raske.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.02 11:59; 05.02 16:52;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on nt talvel rohkem kohustusi – pean oma majapidamises ahjusid kütma. Ma ei saa ju näiteks ülemuse jutule minna, et ta mu töökoormust vähendaks (ja kolleegid tehku minu eest ära, aga palka tahan ju ikka), sest mul on kodus ka pesu pesta, koristada jne – selline ju see täiskasvanu elu ongi.

Su analoogia pisut tagurpidi ei ole? Keegi ei soovita siin ju lapsel koolist poppi teha või jätta osad kontrolltööd tegemata, sest et kodus on vaja nii palju nõusid pesta. Oh jah, võib-olla sa muidugi arvadki, et lapse põhitöö on kodus nõude pesemine ja koolis õppimine on lisakohustus…

Sa parem ütle, kas siis tõesti kõigil teistel sinu peres jääb talvel koduste tööde hulk samaks, ainult sinul on rohkem? Keegi ei võta osa sinu muudest töödest endale, lihtsalt vahivad pealt, kui sina rabad?

See näide ei olegi analoogiks mõeldud. Mõeldud on seda, et mingitel perioodidel võibki rohkem kohustusi tekkida. Talvel on teistel ka rohkem kohustusi – puude tuppa toomine, lumelükkamine (see talv õnneks pääsenud), lindude toidumaja täitmine jne.

Minu jutu mõte on selles, et peatselt täisealiseks saav inimene peakski tasakesi harjuma ka pingelisemate ja suurema koormusega perioodidega. Lõpuaasta on tõenäoliselt esimene selline aeg teismelise elus. Kui ta sellega hästi toime ei tule, siis hilisemas täiskasvanu-elus saab olema raske.

Mu 8. klassi lapsel on neid pingelisi perioode olnud juba praegu, lõpuklassita, kuhjaga. Trenn ja huvikool, teatud aegadel võistlused ja esinemised ikka väga tihti. Pluss koolitöö.
Tuleb ilusti toime. Aga ma ise tahan teda kiirel ja pingelisel ajal aidata! Täpselt nagu tema aitab mind, kui ma haigena voodis või tööl hullukas. Ilma palumata teeb siis kõik ise. See ongi perekond ju. Ilma juuksekarva lõhkiajamata mingis nõudepesumasina küsimuses.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 03.02 10:17; 03.02 10:25; 03.02 12:01; 03.02 12:14; 03.02 12:20; 03.02 12:44; 03.02 12:48; 03.02 13:27; 05.02 17:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Palju neid ülesandeid ju ei ole. Kui teil on selgeks tehtud, millised on laste kohustused, siis edasi jagagu neid omavahel juba ise. Vaadaku oma graafikuid-õppimisi jne ja rääkigu omavahel kes mida seekord teeb. Vaevalt, et päris igapäev sellel vanemal lapsel meeletult pingelised päevad on. Kui on rohkem õppida, tehku noorema õega diil ja palugu abi, lubades
(ja lubadust täites) seejuures kohe nooremat mõne asjaga aidata jne. Vastumeelsust tekitab ka see kui midagi peab kohe tegema. Ajaliselt võiks näiteks olla, et ennem magamaminekut peab olema tehtud. Koeraga ei pea jalutama igapäev 1 tund korraga. Tehku vahetust 30 min + 30 min. Pool tundi värsket õhku õppimise vahel tuleb ainult kasuks.
Vanemad ei pea igal pool ja kõike koguaeg korraldama. Perekonnas käivad asjad ikka teineteisega arvestades. Aegajalt kui näed, et väga pingeline ja tegus aeg lastel, siis võid ju mõned asjad ise ära teha. Selgitadki, et ma märkasin, et sul pikad ja väsitavad päevad, ma teen ise täna ….

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

puutun kokku mitme 11. ja 12.klassi noorukitega, ja nad kõik käivad kooli kõrvalt veel töölgi – ju siis on jõudu ja aega. Õpivad osad lausa Tallinna tippkoolides.

Need Tallinna tippkoolides õppivad ja samaaegselt argipäeviti töötavad noored jõuavad kahjuks harva tundidesse, enamasti on neil kodutöö ette valmistamata ja õppeedukus kannatab väga. Kõikse nukram, et ma ei tea kedagi, kel oleks äraelamiseks vajadus tööl käia. Minu lapse klassis päästab puudujaid klassijuhataja puhver, kuid tean mitmeid teisi klassijuhatajaid, kes noori nii palju ei hoia.

Koolipäevadel on mu laste kohustuseks oma toidunõud masinasse panna. Vanim aitab vahel noorematel ka võõrkeelt õppida. Riided kogub igaüks oma mustapesukasti. Ja õhtuti huviringide järel õpitakse kuniks surmväsinult voodisse vajuvad. Koolid, nõuded, laste võimed ja motivatsioon on väga erinev.
Oleme koju ostnud võimalikult palju masinaid – kuivati, nõudepesumasin, automaatkastmissüsteem lilledele, mõlemale korrusele robottolmuimeja – nii on kodutöid, mida keegi ju teha ei armasta, veidi vähem.

Usun, et tööarmastus kasvab ka igapäevase orjandusliku korrata. Üks laps on juba iseseisva elu peal täiskasvanu ja tema peal vähemalt toimis.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Usun, et tööarmastus kasvab ka igapäevase orjandusliku korrata. Üks laps on juba iseseisva elu peal täiskasvanu ja tema peal vähemalt toimis.

Aga mina arvan, et tööarmastus kasvab sunnita neil, kellel on loomuses virkus ja pealehakkamine. Laisku tuleb tagant sundida, kuni nad harjuvad liigutama. Ma olen ise laisk. Ja mu teine laps on laisk. Esimene on virk. Tegelikult ma tean, mida ma teen. Küsin lihtsalt nõu, kuidas seda teha. Mind pole vaja õpetada, kuidas on õige lastele tööd anda, õpetage nippe, kuidas õiglane olla või õiglane näida.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 03.02 00:31; 03.02 12:34; 03.02 13:16; 03.02 19:22; 05.02 12:39; 05.02 14:23; 05.02 15:45; 06.02 00:03; 06.02 14:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga mina arvan, et tööarmastus kasvab sunnita neil, kellel on loomuses virkus ja pealehakkamine. Laisku tuleb tagant sundida, kuni nad harjuvad liigutama. Ma olen ise laisk. Ja mu teine laps on laisk. Esimene on virk. Tegelikult ma tean, mida ma teen. Küsin lihtsalt nõu, kuidas seda teha. Mind pole vaja õpetada, kuidas on õige lastele tööd anda, õpetage nippe, kuidas õiglane olla või õiglane näida.

Ma olen ise kogenud, kuidas tagant sundimine tagasilööke võib anda. Mind lapsena sunniti: nõudepesu, marjade korjamine, koristamine, rohimine, pesu triikimine. Kui sain teismeliseks, siis mingil hetkel jagasin lahti, et mu vanematel puuduvad minu sundimiseks hoovad – sellest peale ma ei teinud enam mitte midagi. Kui ema käskis esikus oma porijäljed lapiga ära pühkida, siis ütlesin, et pühib see, keda häirib – ehk sina (ema).

Samuti on mõnes mõttes tagasilöök see, et oma lapsi ma ei suuda sundida, kuigi meie suhete kvaliteet on hoopis teine, kui mul oli oma lastega. Mul on oma lastega siiski üsna märkimisväärne usalduskrediit, mida minu vanematel minu puhul üldse ei olnud.

Oma kodus koos abikaasa ja lastega (kaks teismelist poissi) olen paljus lähtunud sellest, et teeb see, keda häirib ja teeb nii palju kui jaksab. Laste puhul palun neil mingeid asju aidata, ei sunni otseselt. Usun, et positiivne eeskuju kasvatab paremini kui jõuga sundimine. Seda olen laste puhul ka mingites olukordades juba näinud.

Nõudepesu vihkasin lapsest saati, seega nõud kippusid kogunema ka oma kodus. Õnneks on mul juba palju aastaid nõudepesumasin, mis leevendab seda probleemi oluliselt. Nõusid panevad sisse kõik, välja võtavad üsna ebaregulaarselt ka kõik. Ka regulaarset koristamist ei salli (lapsepõlvekodus oli iga laupäev sunniviisiline koristuspäev). Nüüd koristan täpselt siis kui tahan ja kui ei taha, siis ei korista kasvõi mitu kuud. Robottolmuimeja on olnud, aga kahjuks see jäi paljudesse kohtadesse kinni ning seega seda ei saanud efektiivselt kasutada. Nüüd mõtlen uuesti selle peale, ehk on nüüdsed robotit selles osas edasi arenenud ning samuti saan ehk kodus mingid muudatused teha, et kinnijäämisi minimeerida.

Ühesõnaga, mina ei usu sunniviisilisse tööarmastuse tekitamisse. Tööarmastuse tekitab ikkagi see, kui inimene ise leiab, et mingi tegevus on talle vajalik. Sunniga võib osadel lastel aga pigem tekitada eluaegse vastumeelsuse (nagu mul on näiteks nõudepesu vastu) kodutööde osas, aga hullemal juhul ka sundija enda vastu.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.02 13:19; 06.02 18:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen ise kogenud, kuidas tagant sundimine tagasilööke võib anda. Mind lapsena sunniti: nõudepesu, marjade korjamine, koristamine, rohimine, pesu triikimine. Kui sain teismeliseks, siis mingil hetkel jagasin lahti, et mu vanematel puuduvad minu sundimiseks hoovad – sellest peale ma ei teinud enam mitte midagi. Kui ema käskis esikus oma porijäljed lapiga ära pühkida, siis ütlesin, et pühib see, keda häirib – ehk sina (ema).

Ja minul omakorda on vastupidine kogemus – üldse ei sunnitud midagi tegema, ma ei teinud ka, iseseisvaks saamine oli päris keeruline, midagi ei osanud ja eluviisi ümber harjumine oli ka omaette harjutus.
Ehk siis võtmesõna on mõõdukus. Sellist loetelu, mida sa siia panid – pesu, korjamine, koristamine, rohimine, triikimine – ei pane ma kunagi laste turjale, põhimõtteliselt olen nõus – teeb see, kes tahab. Aga midagi ja natuke osaleb siiski igaüks, mitte pole peres neid, kes vedelevad ainult oma toas ja siis kutsutakse sööma või tullakse tema tuba koristama.
Ja koera teema on muidugi veel omaette teema – suhtumine elusolendisse. Kui oled ta võtnud, siis tuleb ka tegeleda. See arusaam on vajalik igale inimesele, eeldus nii ise looma võtmiseks kui ka näiteks lapse saamiseks – ja olen aru saanud, et see tegelemisvajaduse tajumine ei tule mitte kellelgi ise, vaid ainult läbi isikliku kogemuse.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 03.02 00:31; 03.02 12:34; 03.02 13:16; 03.02 19:22; 05.02 12:39; 05.02 14:23; 05.02 15:45; 06.02 00:03; 06.02 14:58;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga mina arvan, et tööarmastus kasvab sunnita neil, kellel on loomuses virkus ja pealehakkamine. Laisku tuleb tagant sundida, kuni nad harjuvad liigutama. Ma olen ise laisk. Ja mu teine laps on laisk. Esimene on virk. Tegelikult ma tean, mida ma teen. Küsin lihtsalt nõu, kuidas seda teha. Mind pole vaja õpetada, kuidas on õige lastele tööd anda, õpetage nippe, kuidas õiglane olla või õiglane näida.

Ma olen ise kogenud, kuidas tagant sundimine tagasilööke võib anda. Mind lapsena sunniti: nõudepesu, marjade korjamine, koristamine, rohimine, pesu triikimine. Kui sain teismeliseks, siis mingil hetkel jagasin lahti, et mu vanematel puuduvad minu sundimiseks hoovad – sellest peale ma ei teinud enam mitte midagi. Kui ema käskis esikus oma porijäljed lapiga ära pühkida, siis ütlesin, et pühib see, keda häirib – ehk sina (ema).

Samuti on mõnes mõttes tagasilöök see, et oma lapsi ma ei suuda sundida, kuigi meie suhete kvaliteet on hoopis teine, kui mul oli oma lastega. Mul on oma lastega siiski üsna märkimisväärne usalduskrediit, mida minu vanematel minu puhul üldse ei olnud.

Oma kodus koos abikaasa ja lastega (kaks teismelist poissi) olen paljus lähtunud sellest, et teeb see, keda häirib ja teeb nii palju kui jaksab. Laste puhul palun neil mingeid asju aidata, ei sunni otseselt. Usun, et positiivne eeskuju kasvatab paremini kui jõuga sundimine. Seda olen laste puhul ka mingites olukordades juba näinud.

Nõudepesu vihkasin lapsest saati, seega nõud kippusid kogunema ka oma kodus. Õnneks on mul juba palju aastaid nõudepesumasin, mis leevendab seda probleemi oluliselt. Nõusid panevad sisse kõik, välja võtavad üsna ebaregulaarselt ka kõik. Ka regulaarset koristamist ei salli (lapsepõlvekodus oli iga laupäev sunniviisiline koristuspäev). Nüüd koristan täpselt siis kui tahan ja kui ei taha, siis ei korista kasvõi mitu kuud. Robottolmuimeja on olnud, aga kahjuks see jäi paljudesse kohtadesse kinni ning seega seda ei saanud efektiivselt kasutada. Nüüd mõtlen uuesti selle peale, ehk on nüüdsed robotit selles osas edasi arenenud ning samuti saan ehk kodus mingid muudatused teha, et kinnijäämisi minimeerida.

Ühesõnaga, mina ei usu sunniviisilisse tööarmastuse tekitamisse. Tööarmastuse tekitab ikkagi see, kui inimene ise leiab, et mingi tegevus on talle vajalik. Sunniga võib osadel lastel aga pigem tekitada eluaegse vastumeelsuse (nagu mul on näiteks nõudepesu vastu) kodutööde osas, aga hullemal juhul ka sundija enda vastu.

Huvitav. Kui ainult mulle tundub, et koristamine on vajalik, siis ainult mina koristangi?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Huvitav. Kui ainult mulle tundub, et koristamine on vajalik, siis ainult mina koristangi?

Eks sa ise tead, kuidas sul kodus lastega suhted on ja kui palju on mõistlik sundida. Mina, nagu seletasin, sain üsna korralikult traumeeritud lapsepõlves sellest lõputust sundimisest ning selle üks tagajärg on ka see, et ma ei suuda sundida, kuigi vahel võibolla peaks.

Kuidas ma peaks sundima lapsi iganädalaselt oma tuba koristama, kui ma ise vahel ei viitsi mitu kuud oma tuba koristada? No ei saa ju. Kui ma ise teen täpselt siis, kui viitsin ja vajalik tundub, siis ilmselgelt kehtivad samad reeglid ju ka teistele. Õnneks mees on mul valitud selline, kes teeb ka omal algatusel asju ja seega mingeid tülisid meil kodutööde osas ei ole. Poisid õpivad loodetavasti ka isa eeskuju najal ära, et kodutöid on täitsa ok ise teha.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.02 13:19; 06.02 18:44;
To report this post you need to login first.
Näitan 29 postitust - vahemik 31 kuni 59 (kokku 59 )


Esileht Koolilaps Õiglus ja laste kodused kohustused