Esileht Ilu ja tervis Olen tõsine (tervise)ärevik

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Olen tõsine (tervise)ärevik

Postitas:
Kägu

Tere

Tean, et teema on seotud just vaimse tervisega ja olen leidnud ka ühe sarnase (vana) teema, aga küsin ikka. Ehk saab rohkem teiste kogemusi, mis mulle abiks oleks. 

Pärast lapse sündi, ca aasta tagasi, sai minust tõeline hüpohondrik. Olin ka enne kerge ärevik, aga hoopis teisel tasemel – korra muretsesin, paari päeva pärast juba olin unustanud. Aga nüüd suudan ma endale peaaegu igakuiselt mõne raske haiguse külge mõelda. Kuna laps magab ikka veel halvasti, olen ka kurnatud ja eks siis tekivad ka tervise hädad – peavalud, kurnatus, väsimus jne.  Aga mina olen alati kindel, et olen raskelt haige, suren varsti ära jne. Kui seda siia kirja panen, tundub endalegi rumal, aga ma iga kord tõsimeeli arvan, et minuga on kõik. Kui vahepeal ka nö üle saan, siis kuu-kaks ja taaskord olen kindel, et olukord on väga halb. Siis tunnen, et eelmine kord ehk kujutasin ette, aga seekord on asi tõsine. Ja muidugi googeldades on mul kohe kõik sümptomid – isegi kui kohe pole, siis kahe päeva pärast juba on. 

Kas keegi on olnud sarnases olukorras? Kas olete saanud ab vaid spetsialistide poole pöördudes? 

Tunnen, et ei naudi elu üldse, kogu aeg olen mures, kogu aeg kardan, et midagi juhtub. Oma halva tujuga olen muidugi ju koormaks ka teistele – kes tahab sellise kurvameelse inimesega aega veeta. 

Tegelikult kardan samamoodi ka enda lähedaste tervise pärast. Kellelgi mingi väike mure ja mul kohe kõige kurvemad pildid peas. 

Olen sellest lihtsalt nii väsinud… 

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah, sellega on paljud hädas. On neid, kes saavad jagu, st. leiavad sisemise relva, on neid, kes ei leia.

Minu ema on eluaeg olnud ärev inimene, kuid selline päris hull ja haiguse mõõtu ärevus tabas teda kõrges eas alles, kuskil 70+ oli. Eks ta alguses tegi kõik testamendid ja kirjutas hüvastijätukirjad, käis kõik maailma arstid läbi ja tegi kõikvõimalikud uuringud. Seejärel jäi lõpuks uskuma, et on tegu ärevusega, mitte tegeliku haigusega. Arst kirjutas ka AD, aga ainult neist olnud küllalt. Vastumürgid on ilmselt igaühel erinevad, aga tema leidis enda jaoks abi oma hirmumõtete üles kirjutamisest. Kirjutas oma hirmu üles ning siis lasi kellelgi teisel (minul) sellele mõttele realistlik vaade kirjutada. Kui tuli taas mõni vana mõte kallale, otsis märkmikust üles ja luges, luges, luges neid mõtteid. Teine tõhus abi oli kõndimine. Kui tundis, et ärevus hakkab tulema, läks kõndima. Isegi öösel oli mõnikord õue läinud, kui magada ei saanud. Või kõndis toas edasi-tagasi.

Ma arvan, et sa leiad mingid tegevused, mis sind aitavad, kuula iseennast – mida tahaks teha neil ebameeldivatel hetkedel. Ja ei ole vaja seda AD-d ka niiväga karta. Kui ikka elukvaliteet on selline, nagu kirjeldad – ei jaksa enam – siis tuleb arstile minna, enne kui hilja. Ainult AD ei tee sind terveks, aga komplekt AD + iseendaga tegelemine võib aidata küll. Suutis minu 70+ ema, siis suudab arvatavasti ka noorem inimene.

Armumine aitab ka kindlasti, kui see peaks lihtsam tee olema :), üks arst kunagi soovitas minule, kui mul depressioon oli.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nagu ma teema algataja tekstist aru saan siis ta psühhiaatri juurde nagunii ei lähe, rääkimata ravimite võtmisest? Siis ei jäägi muud üle kui edasi piinelda.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jube väsitav kontingent ja Haigekassa ressursside raiskaja. Selle asemel et minna ainsa õige arsti juurde (psühhiaater) ja võtta korralikult ja pikalt ainuõigeid ravimeid (AD + rahustid+ unerohud), tallutakse mööda kehaliste haiguste arste ja kaeveldakse ja otsitakse endale guugeldamise abil sadu surmahaigusi külge, mida kõiki siis kohe ka uurima peab hakkama.

Ei ütle, milline TA on (pole ju teada), aga nii üldiselt. Meditsiinimaailmas oleks kohe palju ilusam elada, kui sellised guugeldavad hüpohondrikud KOHE psühhiaatri juures maanduks ja  kui ka too ei hakkaks ’igaks juhuks’ neid ikka teiestele arstidele saatma, vaid julgeks nõustuda, et tegemist on tõsise psüüikahäirega ja teiste spetsialistide vahet jooksutamine on mõttetu ressursiraisk.

+6
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei ütle, milline TA on (pole ju teada), aga nii üldiselt. Meditsiinimaailmas oleks kohe palju ilusam elada, kui sellised guugeldavad hüpohondrikud KOHE psühhiaatri juures maanduks ja kui ka too ei hakkaks ’igaks juhuks’ neid ikka teiestele arstidele saatma, vaid julgeks nõustuda, et tegemist on tõsise psüüikahäirega ja teiste spetsialistide vahet jooksutamine on mõttetu ressursiraisk.

… aga seda ei juhtu kunagi, sest ärevushäire diagnoosimise üks etapp ongi justnimelt somaatiliste haiguste välistamine. Sa võiksid ka mingeid tablette võtta, tundub, et vajad neid ehk rohkemgi, sest muutud agressiivseks teiste inimeste vastu. Erinevalt terviseärevikest.

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu küsimus oleks-aga mis siis juhtuks? No sured ära, siis sured. Ise ju mingit hinnangut sellele anda ei saa ning ennast taga ka ju ei igatse. Nii et lepi sellega.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei ütle, milline TA on (pole ju teada), aga nii üldiselt. Meditsiinimaailmas oleks kohe palju ilusam elada, kui sellised guugeldavad hüpohondrikud KOHE psühhiaatri juures maanduks ja kui ka too ei hakkaks ’igaks juhuks’ neid ikka teiestele arstidele saatma, vaid julgeks nõustuda, et tegemist on tõsise psüüikahäirega ja teiste spetsialistide vahet jooksutamine on mõttetu ressursiraisk.

… aga seda ei juhtu kunagi, sest ärevushäire diagnoosimise üks etapp ongi justnimelt somaatiliste haiguste välistamine. Sa võiksid ka mingeid tablette võtta, tundub, et vajad neid ehk rohkemgi, sest muutud agressiivseks teiste inimeste vastu. Erinevalt terviseärevikest.

Eksid mõlemas punktis.

1. Somaatiliste haiguste välistamiseks piisab sellest, kui see esimene etapp läbida ühekordselt. Terviseärevikud aga tuuritavad ringe ja ringe, sest eriarste on nii palju ja nende valik on suur. Kui üks neuroloog haigust ei leidnud, tuleb minna teise ja kolmanda juurde. Ja kui kõik eriarstid on läbi käidud, siis algab uus ring, et saada teisest, kolmandast ja neljandast jne jne arvamust. Läbivaks motoks sellisel inimesel on ‘keegi ei leia mu haigust üles’. Halvemal juhul ka ‘keegi ei viitsi süveneda’.  Sageli vahetab terviseärevik ka oma psühhiaatrit/psühholoogi ja iga kord see uus tegelane avastab (sest ta on oma töös ebakindel ja ei tunne kehalisi haigusi), et ‘somaatilised haigused tuleb välistada’ – ja kõik algab otsast peale.

2. Terviseärevikud on meedikute suhtes vägagi agressiivsed. See mul lahti seletatud ka juba eelmises punktis. Nad on süüdistavad, ründavad ja rahulolematud, vaidlevad ja jauravad, selgita neile nii kannatlikult ja nummilt kui tahad. Kuna guugel kirjutab nii ja psühhiaater ütles nii, siis leitagu see haigus lõpuks üles!

+5
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Eksid mõlemas punktis. 1. Somaatiliste haiguste välistamiseks piisab sellest, kui see esimene etapp läbida ühekordselt. Terviseärevikud aga tuuritavad ringe ja ringe, sest eriarste on nii palju ja nende valik on suur. Kui üks neuroloog haigust ei leidnud, tuleb minna teise ja kolmanda juurde. Ja kui kõik eriarstid on läbi käidud, siis algab uus ring, et saada teisest, kolmandast ja neljandast jne jne arvamust. Läbivaks motoks sellisel inimesel on ‘keegi ei leia mu haigust üles’. Halvemal juhul ka ‘keegi ei viitsi süveneda’. Sageli vahetab terviseärevik ka oma psühhiaatrit/psühholoogi ja iga kord see uus tegelane avastab (sest ta on oma töös ebakindel ja ei tunne kehalisi haigusi), et ‘somaatilised haigused tuleb välistada’ – ja kõik algab otsast peale.

Ei anna keegi terviseärevikule nii palju saatekirju erinevate neuroloogide juurde. Ja kui ta oma raha eest tasulise arsti juures “ringe ja ringe” käib, siis mis see sinu tagumikku torgib? Enamasti ikkagi piisab terviseärevikule ühest ringist arstidest, kui perearst ise hagu alla ei loobi, vaid ärevikule otse ütleb, et tead, nüüd lähed psühhiaatrile.

2. Terviseärevikud on meedikute suhtes vägagi agressiivsed. See mul lahti seletatud ka juba eelmises punktis. Nad on süüdistavad, ründavad ja rahulolematud, vaidlevad ja jauravad, selgita neile nii kannatlikult ja nummilt kui tahad. Kuna guugel kirjutab nii ja psühhiaater ütles nii, siis leitagu see haigus lõpuks üles!

On igasuguseid inimesi – veidraid ja vähem veidraid, agressiivseid ja vähem agressiivseid. Ei iseloomusta see agressiivsus arsti suhtes midagi just terviseärevuses inimesi. Neil on iseendagagi piisavalt muret. Näe, sina oled ärevuseta, aga ikka agressiivne.

+4
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ärevus mingis mõõtmes on meie kõigi kaaslane – kes oskab paremini hakkama saada, kes ei oska. Seostub ka eelnevate “traumadega” – näiteks lähedase kaotus. Empaatilisemad inimesed võtavad ka võõraste lugusid rohkem endasse – näiteks lugedes järjepidevalt neid kutseid, kus vähihaigetele noortele emadele raha kogutakse ja kuidas surevad ja väikesed lapsed maha jäävad. Sellisel juhul võtabki see hirm ka enda üle, et aga ma olen samasugune lihtinimene, ma ei taha oma lapsi maha jätta, kuidas nad hakkama saavad jne. Ehk mõne ellu suhtumine on “ma olen surematu”, teine on just see “Ma olen lihtsurelik. ma pole eriline, et minuga seda juhtuda ei võiks”. Lisaks sinna juurde hirm oma kaaslase pärast kui ta õues on ja nt telefonile ei vasta – aga temaga võis midagi juhtuda.

 

Abiks on enda mõtete analüüsimine – ära jää ärevuse mõtte juurde pidama, vaid mõtle lahti kuidas sa selle tundeni jõudsid.

Kas sa oled oma lähedase kaotanud (õnnetuse läbi, haiguse läbi, lugenud sellest hiljuti)?.

Kas sel hirmul on põhjust? Muidugi on raske siin piiri tõmmata sellel, et kas peavalu on nüüd “lihtsalt peavalu” või tõsisem. Küll aga saab natuke tagasi tõmmata enda ärevust sellega, et kui kaaslane väljas on ja kõnedele ei vasta, siis muretsemine ei muuda midagi.

Umbkaudse lihtsalt hirmu ees surra aitab ka see, et lihtsalt mõelda lahti see, et me ei saa paljusid asju mõjutada ega muuta. Sama palju kui võimalus on vähki surra on võimalus autoavariis surma saada. Üldiselt see ärevus võibki tabada iga autosõit ise sõites või kui kallid inimesed sõidavad, aga niipalju enamasti suudetakse funktsioneerida, et hirmu ees selliseid asju tegemata ei jäeta (kui siis tõesti mõned kardavad paaniliselt lennata).

 

Ma usun, et paljudel on need hirmud, aga paljud ka saavad nendega “ise enda peas” hakkama. Tegelikult enamus meist ju ei taha surra ja lähedasi maha jätta ega oma lähedasi kaotada.

Proovi pigem oma ärevust maandada – kui tead ise, et need episoodid käivad paari kuuga siis peavalu korral proovi lõõgastada, joo vett ja jaluta. Võid pidada päevikut ja panna kirja enda kaebusi ja endaga kokku leppe teha, et suhtled perearstiga kui X sümptom ei ole möödunud näiteks kahe/kolme kuuga.

Ehk kuluks ka midagi lõõgastavad ja tervistavat ära – näiteks lähed proovid joogat?

 

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas sa vaid kardad, või käid regulaarselt tervisekontrollis, nii nagu soovitatakse. Günekoloog, perearstil korra aastas?

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina olen ka ärevik. Olen ilmselt lapsest saadik olnud ja täiskasvanuna väljendus omakorda just terviseärevus tugevamalt. Eriti pärast lähedase ootamatut haigestumist ja surma. See on väga vastik tunne, milles olla. Tean. Mina hakkasin lõpuks ikkagi nõustamises käima, sest kuigi teoorias olin lugenud abistavaid materjale ja kuulanud podcaste, peaasi.ee loenguid jne jne, siis lugemisest/kuulamisest järgmine samm – tegutsemine – jäi kuhugi kinni. Minul isiklikult oli vaja välist spetsialisti, kes kuulab mind ja annab nõu just konkreetselt mulle. Tunnen nii ka teatavat vastutust, et ma pean tegutsema, sest ma olen nagu lubanud. Jah, ma peaks seda tegema enda jaoks, aga alguses võib motivatsioon olla ka väline, peaasi, et tegustema hakkad. Eks see on individuaalne. Mõni saab ise, mõni vajab abi.

Terviseärevusest sain kusjuures kiiresti lahti, umbes paar kuud läks. Õigemini, see on kontrolli all. Muud ärevused on veel tükk tööd, sest vabanenud auku (kus enne oli terviseärevus), suudab ärevik kohe uued probleemid leida. Minu teekond veel kestab. Näiteks tahab terviseärevus nüüd üle kanduda lähedaste pärast muretsemisele. Küll aga ei ole mul enam enamusi kehalisi sümptomeid, mille nõiaringis olin. Sümptom tekitab ärevuse, ärevus süvendab sümptomeid, need suurendavad ärevust jne.

Aga minu süsteem tervisega seotud mõtetega tegelemisel: kõigepealt märka, et see mõte on jälle kohal. Järgmine samm: ütle “stop”. Sellest järgmine peaks olema vaidlustamine – miks see mõte ei ole õige. Vaidlustamine mul väga lihtsalt kohe ei tulnud. Pikalt praktiseerisin lihtsalt “stop”i ja siis millegiga tähelepanu mujale viimist. Mis iganes see sinu jaoks on, selle pead ise leidma. Kindlasti ei ole see sümptomite guugeldamine, vaid miski, mis ei luba sul samaaegselt tervisesümptomile mõelda. Ma näiteks läksin poodi, lahendasin sudokusid, hakkasin kappe sorteerima ja koristama. Lugeda ma ei suutnud, sellest jooksis ärevuse mõte üle.

Ajapikku hakkasin tagantjärele märkama, et kui mõte läks juba mujale, siis tegelikult enam ei valutanud/käinud ringi/iiveldanud/hingeldanud jne. Ehk siis järelikult ikka ei olnud midagi häda, kui meelest läks. Pearinglus on mul aeg-ajalt siiani, puhtalt ärevuse sümptom. Sellest lähen hambad risti läbi. Igasugune ajukasvaja/vereringehäire/vähk mõte saab koheselt “stop” ja nüüd suudan sealt ka edasi vaidlustada, sest mul on juba isiklik kogemus eelnevatest kordadest, et see ei läinud hullemaks ja mõne ajaga kadus sootuks. Seega kaob ka seekord. Ja kaobki.

Kõik muud asjad – piisav uni, korralikud toidukorrad, värskes õhus liikumine või mis iganes füüsiline tegevus – need on ka olulised, aga kui pea on ärevuse mõtteid täis, siis mina näiteks ei suutnud niipidi alustada. Seega minul töötas:

1. stop! (tee midagi, mis tähelepanu kõrvale viib)

2. vaidlusta see mõte (“eelmisel nädalal oli sama imelik tunne ja siis ma läksin jalutama ja see tunne läks üle, seega see oli lihtsalt ärevus ja ärevusega on võimalik tegeleda ja sellest lahti saada”; “mu pea valutab, sest ma istusin pinges asendis telefoniga diivanil. Vaja on sirutada ja venitada”; “kõhus on imelik, sest ma jõin liiga palju kohvi ja mõne tassi lausa tühja kõhu peale” jne. Mitte ajuvähk, maovähk, piinarikas surm).

Kui inglise keelt valdad ja eelistad pigem omal käel uurida/kuulata, siis soovitan Youtube’ist Anxiety Guy. Inimene on ise tervise jm ärevusest läbi tulnud. Minul oli ta kirjeldustes palju äratundmist ja see aitas kuidagi rohkem ka kaasa, kui saad aru, et inimene teab, mis tunne on selle ärevusega elada. Aga jah, äratundmisest edasi on vaja ka tegutsema hakata. Oodates ei muutu midagi. Ma ootasin ja lootsin aastaid ja esimene kergendus tuli tegutsedes (seesama “stop!”)  vaid paari kuuga.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen teemaalgataja.

Suur aitäh vastuse eest! Sain juba palju häid nõuandeid ja neid lugedes hakkas kuidagi kergem juba. Kindlasti vaatan ka soovitatud videosid youtubest.

Vastuseks ühele kommenteerijale: ma tegelikult ei koorma enda murega eriti kedagi teist kui enda rahakotti, sest ma pole aastaid käinud riiklikus haiglas või arsti juures (v.a kui lapsed sündisid). Isegi enne, kui minust sai tõsine ärevik, häiris mind, kui pidin 3 kuud järjekorras olema ja kuna nii sage arstide külastaja ma pole, käin erakliinikutes. Siiski ega ma ka seal palju ei käi, pigem muretsen-põen kodus. Siiski regulaarselt naiste-, nahaarsti juures jne käin küll.

Veel: tegelikult käisin ka kolm korda spetsialisti juures, aga kahjuks meil kuidagi ei klappinud. Ta kippus mu mure pisendama ja sünnitusjärgse depressiooni kaela ajama, mis pidavat olema tavaliselt mööduv. Aga proovin asja uuesti ette võtta, sest arvan samuti, et vajan ka välist abi. Sest muidu muretsen ja põen üksi, teistele ma tegelikult enda murest rääkinud pole.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


Esileht Ilu ja tervis Olen tõsine (tervise)ärevik