Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Sünnitus Pettumus keisrilõikest

Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )

Teema: Pettumus keisrilõikest

Postitas:
Kägu

Kas keegi on kogenud pettumust pärast erakorralist keisrilõiget ning kuidas olete sellest üle saanud?

Nii raske on leppida sellega, et ei saanud last ise sünnitada. Ega muidugi see ka ei aita, et osa ühiskonnast näeb mind nüüd emana (või kas üldse emana?), kes sai lapse “kergemat teed pidi” ja pole miski õige naine, kuna pole sünnitanud. Ei aita ka see teadmine, et ilma keisrilõiketa poleks kas meid kumbagi või ühte meist praegu elus.

Olen tänulik igasuguste nippide eest, kuidas ennast sellest mustast august välja tirida.

+2
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See, et sa tunned, et osa ühiskonnast näeb sind teisiti, on ainult sinu enda peas. Tulevikus istuvad kõik emad koolis lastevanemate koosolekul kõrvuti ja on võrdsed emad – kedagi ei huvita, kes kuidas sünnitas ja keegi pole sellepärast vähem ema või vähem naine.

+13
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Raseduskriisinõustaja jutule? Kui tõesti ennast mustas augus tunned olevat.

 

Mul puudub kogemus keisrilõikega. Aga sa tead ju ise nagunii, et see pole mingi “kergem tee”. Enamus inimesi ikka teab, et Eestis ei tehta keisrilõiget ilma näidustuseta. Kui keegi arvabki vastupidist, siis so what. Kõige tähtsam, et teiega on kõik hästi.

 

Võrdluseks võin tuua, et mul on raske leppida, et mu beebi viidi peale sünnitust intensiivi. Ei saanudki teda hoida, ei saanud imetada. Õnneks sain ta enda juurde järgmisel päeval. Aga ma mõtlen kogu aeg, et kui oleksin olnud osavam sünnitaja, kiiremini pressinud, veel rohkem pingutanud, mida iganes, siis äkki poleks neid probleeme olnud, mistõttu ta ära viidi. Äkki… väga haiget teeb, et nii läks. Mu beebi on terve, lihtsalt väga rahutu olnud sünnist saadik. Ja ma ikka mõtlen kogu aeg, kas see on sellega seotud. Ja kas mina olin selles süüdi. Ega sünnitusmajas mulle eriti midagi ei öeldudki. Pean lihtsalt leppima sellega.

Naudi oma beebit, see aeg läheb nii kiirelt.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei aita ka see teadmine, et ilma keisrilõiketa poleks kas meid kumbagi või ühte meist praegu elus.

Mõtle sellele, et tegelikult sa elus sellist varianti ju ei valiks…  See tekitab tänutunde sellest, mis sul on (terve laps), mitte puudusetunde sellest, mida sul pole (ei saanud ise sünnitada).

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul oli erakorraline keiser.

Järgmisel või ülejärgmisel päeval tuli lapseohtu õde kohmetult rääkima, et te olete ikka samaväärne ema, mis sest et oli keiser.

Ma vaatasin teda taldrikusuuruste silmadega, sest polnud poole sõnagagi seda teemat tõstnud. Minu arvamus oli ja on, et mis vahet sellel on, kuidas laps sünnib, oluline on et laps on elus ja terve ning nii talle ka ütlesin.

Kui mustad mõtted kiusavad, mõtle, et kuidas su elu oleks, kui sul last ei oleks, kuna laps ei elanud seda üle, või ta oleks sünnitrauma tagajärjel suurte terviseprobleemidega (nt ratastoolis, ajukahjustusega vm). Kas need võimalused oleks su esimene eelistus?

Mina viskasin nalja, et sain haiglast kogemuste täispaketi – kõigepealt korduvalt rasedana haigla, siis esilekutsumine, siis erakorraline keiser – tehke järgi. 😉

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Juurde: keisreid on rohkem, kui me oskame arvata ja siiani pole küll kuulnud, et keegi minu tuttavatest peaks mind 13 aasta jooksul seetõttu vähem emaks, et laps keisriga sündis.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle meeldis naistearst, kes mulle sünnituseelses ütles, kui mu emakakaela avanemist ootasime: no vaatame, kas tuleb vaginaalne sünnitus või kõhusünnitus. Ja see kõhusünnitus oli minu jaoks nii tore termin kuidagi 🙂

Minu meelest emana me põeme ja tunneme süüd pidevalt. Kuidas su beebi ilmale tuli on nii väike mure ja selle pärast ei peaks üldse põdema.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nii hea meel, et keisri sain. Teise lapse sünnitasin planeeritud keisriga.

Absoluutselt ei huvita mida teised arvavad, 2 last olen sünnitanud, vahet ei ole kuidas.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Erakorraline keiser, eriti veel kuna oli esimene laps, oli tõesti šokk ja sellele järgnes sünnitusjärgne depressioon ning ei tundnud end lapsega üldse seotud olevatki. Nagu oleksin talle olnud õde või tädi aga emana ma ennast ei tundnud. Läks terve aasta enne kui see meeletu emaarmastus ühel hetkel minust läbi voolas ja lapsele silma vaadates õnnetundest nutma hakkasin. Nüüd tuleb rõõmupisar silma peaaegu iga kord kui teda pikemalt vaatama jään.
Järgmine laps sündis loomulikul teel ja siis kirjutati mulle sõnum: “Palju õnne, nüüd oled päriselt ka ema ja naine” 🙂
Sellisest solvangust taastumine võttis ka hea paar kuud.

Ütle endale, et tahtlikult värskele emale haiget tegemine on kibestunud, õnnetute, elus läbikukkunud inimeste märk ja saan uhke olla, et olen neist parem ega tunne enam mingit süüd. Sinu elu on nii palju ilusam kui nende oma

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma väga loodan, et sellise ütlejaga sa enam ei pea suhtlema. Äärmiselt inetu käitumine.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Erakorraline keiser, eriti veel kuna oli esimene laps, oli tõesti šokk ja sellele järgnes sünnitusjärgne depressioon ning ei tundnud end lapsega üldse seotud olevatki. Nagu oleksin talle olnud õde või tädi aga emana ma ennast ei tundnud. Läks terve aasta enne kui see meeletu emaarmastus ühel hetkel minust läbi voolas ja lapsele silma vaadates õnnetundest nutma hakkasin. Nüüd tuleb rõõmupisar silma peaaegu iga kord kui teda pikemalt vaatama jään.

Järgmine laps sündis loomulikul teel ja siis kirjutati mulle sõnum: “Palju õnne, nüüd oled päriselt ka ema ja naine” 🙂

Sellisest solvangust taastumine võttis ka hea paar kuud.

Ütle endale, et tahtlikult värskele emale haiget tegemine on kibestunud, õnnetute, elus läbikukkunud inimeste märk ja saan uhke olla, et olen neist parem ega tunne enam mingit süüd. Sinu elu on nii palju ilusam kui nende oma

Appi kui kohutav asi, mida värskele emale öelda. Tundsin ise enda sees seda solvumist praegu. Kui on inimesi, kes julgevad selliseid asju välja öelda, siis võib arvata, et selliselt mõtlejaid on palju-palju rohkem.

Praegu on igatahes väga valus, ettekujutus millestki, mida nii väga tahtsin, on põrmuks põlenud. Loodan, et läheb paremaks. Lapsest rõõmu tundmine tõesti aitab.

Aitäh vastajatele!

TA

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Need ütlejad on jah väga nõmedad.
Mina tundsin ennast läbikukkunud emana, sest ei suutnud imetada. Mõned sõõmud laps rinda ikka sai aga praktiliselt kohe oli pudeli peal.
Läks ikka ca pool aastat kui ma enam süümepiinu ei tundnud, et laps rpa sai.
Mul raskendas rinnale saamist see, et laps oli peale sündi 4 päeva intensiivis ja seal ta küll sai doonorpiima aga pudelist.

Teine laps sai ka pm kohe peale sündi pudelit. Üritasin aga kui piima ikka 3.ndaks päevaks rinnas piima polnud ka seekord, ei hakkanud enam üldse stressama. Ja temaga ma olen beebiiga nautinud ja süümekaid ei tunne.

Väga ebaterve suhtumine ühiskonnas on see, et kui laps vaginaalselt ei tule, siis polegi “õige” ema. Nagu päriselt, wtf, ütleks selle peale 😢

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Raseduskriisinõustaja. Ma kohutavalt kartsin keisrit ja teadsin juba ette, et kui oleks keisriks läinud, ma oleks deprekas lõpetanud just nende samade mõtete pärast.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sünnitasin ise (esilekutsumisega), aga ei arva, et keisrilõikega sünnitajad kuidagi kehvemad oleks. Alati lihtsalt ei õnnestu ise sünnitada. Nii võib igaühega juhtuda. See ei tähenda, et Sinul midagi viga oli ja kuidagi halvem ema oleksid nüüd jne. Keskendu lapsele ja tunne rõõmu oma pisikesest imest. Ei ole absoluutselt oluline mida teised arvavad. Tegelikult on nii palju neid inimesi, kes ei suhtu negatiivselt keisrilõikega sünnitajatesse. Iga sünd on ime.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Eks see halvasti suhtumine on puhas kadedus , et keegi sai “ lihtsamini”

Minul oli erakorraline keiser ja jäin rahule.

Sama hästi võiksin  öelda, et see kes ennast sünnitusel täis s***b ei ole ema nime väärt. Kahjuks ei saa keegi valida ja tellida sünnituse kulgu. tuleb see mis tuleb. Lollus on teisi sellep. halvustada. Tähtsaim on ju see, et sünniks terve ja elujõuline beebi kelle suudab see sünnitaja ka suureks inimeseks kasvatada, mitte see kuidas ta välja tuli.

 

 

 

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tähtsaim on ju see, et sünniks terve ja elujõuline beebi kelle suudab see sünnitaja ka suureks inimeseks kasvatada, mitte see kuidas ta välja tuli.

Paljudel ei sünni ja see ei olene sünnituse viisist. Siinkohal võiks ka rohkem olla mõistmist ja üksteise toetamist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 16 postitust - vahemik 1 kuni 16 (kokku 16 )


Esileht Sünnitus Pettumus keisrilõikest