Esileht Beebi ja mitmikud Rinnapiima kasulikkus

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: Rinnapiima kasulikkus

Postitas:

Paljudes lääneriikides lõpeb emapuhkus beebi kolmekuuseks saades. Huvitav, paljud jätkavad imetamis? Ise Hollandis elades oli see arv tunnetuslikult madal. Sama vist USAs või vanades Euroopa riikides. Samas pole kuulda, et Eesti lapsed oleks nii meeletult tervemad kui mujal, ometi on meil rinnapiim pikalt põhitoit. Ma pole rinnapiima vastane, imetan veel oma kuuekuust, aga tekkis huvi, et kas on reaalseid uuringuid, mis näitavad rinnapiima tugevat kasulikku mõju nende ees, kes rpa peal.

Ning kui palju sõltub piima koostis ema toitumisest, meil pole väga tervislikud eluviisid inimestel, kui haiguste statistikat vaadata.

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 06.04 09:59; 06.04 11:15; 06.04 11:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Rinnapiima koostis ei sõltu olulisel määral ema toitumisest v a kui see on täiesti ekstreemne

st

väga pikka aega vaegtoitunud/lausa nälginud emal on rp ikka veel beebile sobilik st laps n ö sööb ema arvelt e saab kõik vajaliku ema organismist kätte, emal endal tekib defitsiit. Kuigi rinnapiima makrotoitaineline kooslus eriti ei varieeru, on uuringute põhjal siiski leitud, et taimetoitlastest emade rinnapiimas nende söögisedelile vastavalt pisut rohkem polüküllastamata rasvu (Omega 3 ja Omega 6) ning vähem küllastunud rasvu.

Beebide toitumise ja tervise vahelisi seoseid on maailmas küll ja veel uuritud ja üldjuhul jõutud ikka järeldusele, et üldistatult on rp imikule sobivama koostisega, kergemini omastatav jne + sisaldab aineid, mida rpa-sse veel lisada ei suudeta (kuigi ka rpa on tänapäeval palju täiuslikum kui kunagised Malõš ja Maljutka või Detolakt).

*Beebi enda immuunsüsteem asub antikehi tootma alles 6. elukuu paiku ning selle ajani kaitsevad teda haigustekitajate eest ema antikehad. Beebi pisut läbilaskvad peensoole rakud võimaldavad antikehadel rinnapiimast kiiresti verre imbuda ja teda kaitsta.

*Lehmapiima baasil toodetud toiduseguga võrreldes on emapiima kaltsiumi ja fosfori suhe kaltsiumi imendumiseks palju soodsam.

* Rinnapiimas on võrreldes lehmapiimaga vähem valku ja seda on kergem seedida. Kiire ja kerge seedimise tõttu magavad rinnapiimalapsed lühemalt, samas kui piimasegu saavate laste soolestik on kehavõõra valguga pikka aega ametis.

*Rinnapiimaasendaja ei sisalda antikehi ega beebile sobilikku kasvufaktorit. Lisaks kalduvad piimaseguga toidetud lapsed sagedamini ülekaalulisusele.

* Rinnapiima rauast imendub tervelt 49%, mis on ülikõrge määr võrreldes toitesegudes oleva raua vaevalt 10% imendumisega. Emapiima raua teevad beebile hästi omastatavaks raudasiduvad proteiinid laktoferriin ja transferriin.

jne

lihtsalt mõned kohe leitavad faktid, neid on muidugi veel.

Raske on leida vastupidist infot st seda, et rpa-l oleks eeliseid rp ees.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina arvan, et rinnapiima kasulikkus ei väljendu ainult lapseea tervises. Pigem on sellel pikk jälg ja pikemas perspektiivis.
Ma ei ole kursis nt sellega, kus maal meie rahvas oma eluea poolest on?
Kas saaksid tuua statistikat, kus kohas kui kaua on lapsed rinnapiimal? Ma poleks nii kindel, et Eestis enam ollaksegi nii palju rinnapiimal (statistikat ma ei tea, aga ei taha üldistada oma tuttavate pealt midagi). Tean, et tänapäeval on see (imetamine pikemaajaliselt) õnneks juba normaalsemaks muutumas, vanasti olid minu arust palju rohkem lapsed nende kunstpiimade jm asjade peal, toona ju räägiti hoopis teisi asju rinnapiimast jne (nõuka aeg). Tänapäeval ikka teaduslikult välja selgitatud ja tõestatud, millest rinnapiim täpselt koosneb ja millest rpa-l puudus on. Mida veel vaja on, et aru saada, et rinnapiim on lapsele parim toit? Kas sa kahtled selles? Milles üldse küsimus siin seisneb, hästi ei saanud aru.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.04 10:42; 06.04 13:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina arvan, et rinnapiima kasulikkus ei väljendu ainult lapseea tervises. Pigem on sellel pikk jälg ja pikemas perspektiivis.

Ma ei ole kursis nt sellega, kus maal meie rahvas oma eluea poolest on?

Kas saaksid tuua statistikat, kus kohas kui kaua on lapsed rinnapiimal? Ma poleks nii kindel, et Eestis enam ollaksegi nii palju rinnapiimal (statistikat ma ei tea, aga ei taha üldistada oma tuttavate pealt midagi). Tean, et tänapäeval on see (imetamine pikemaajaliselt) õnneks juba normaalsemaks muutumas, vanasti olid minu arust palju rohkem lapsed nende kunstpiimade jm asjade peal, toona ju räägiti hoopis teisi asju rinnapiimast jne (nõuka aeg). Tänapäeval ikka teaduslikult välja selgitatud ja tõestatud, millest rinnapiim täpselt koosneb ja millest rpa-l puudus on. Mida veel vaja on, et aru saada, et rinnapiim on lapsele parim toit? Kas sa kahtled selles? Milles üldse küsimus siin seisneb, hästi ei saanud aru.

No hakkasin just seetõttu mõtlema, et tunnetuslikult on läänemaailma beebid vähe rinnal, kuna emad lähevad kiiresti tööle tagasi, samas pole kindel, kas nad on kokkuvõttes nii palju rohkem haigemad kui pikalt rinda saavates riikides.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 06.04 09:59; 06.04 11:15; 06.04 11:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Rinnapiima koostis ei sõltu olulisel määral ema toitumisest v a kui see on täiesti ekstreemne

st

väga pikka aega vaegtoitunud/lausa nälginud emal on rp ikka veel beebile sobilik st laps n ö sööb ema arvelt e saab kõik vajaliku ema organismist kätte, emal endal tekib defitsiit. Kuigi rinnapiima makrotoitaineline kooslus eriti ei varieeru, on uuringute põhjal siiski leitud, et taimetoitlastest emade rinnapiimas nende söögisedelile vastavalt pisut rohkem polüküllastamata rasvu (Omega 3 ja Omega 6) ning vähem küllastunud rasvu.

Beebide toitumise ja tervise vahelisi seoseid on maailmas küll ja veel uuritud ja üldjuhul jõutud ikka järeldusele, et üldistatult on rp imikule sobivama koostisega, kergemini omastatav jne + sisaldab aineid, mida rpa-sse veel lisada ei suudeta (kuigi ka rpa on tänapäeval palju täiuslikum kui kunagised Malõš ja Maljutka või Detolakt).

*Beebi enda immuunsüsteem asub antikehi tootma alles 6. elukuu paiku ning selle ajani kaitsevad teda haigustekitajate eest ema antikehad. Beebi pisut läbilaskvad peensoole rakud võimaldavad antikehadel rinnapiimast kiiresti verre imbuda ja teda kaitsta.

*Lehmapiima baasil toodetud toiduseguga võrreldes on emapiima kaltsiumi ja fosfori suhe kaltsiumi imendumiseks palju soodsam.

* Rinnapiimas on võrreldes lehmapiimaga vähem valku ja seda on kergem seedida. Kiire ja kerge seedimise tõttu magavad rinnapiimalapsed lühemalt, samas kui piimasegu saavate laste soolestik on kehavõõra valguga pikka aega ametis.

*Rinnapiimaasendaja ei sisalda antikehi ega beebile sobilikku kasvufaktorit. Lisaks kalduvad piimaseguga toidetud lapsed sagedamini ülekaalulisusele.

* Rinnapiima rauast imendub tervelt 49%, mis on ülikõrge määr võrreldes toitesegudes oleva raua vaevalt 10% imendumisega. Emapiima raua teevad beebile hästi omastatavaks raudasiduvad proteiinid laktoferriin ja transferriin.

jne

lihtsalt mõned kohe leitavad faktid, neid on muidugi veel.

Raske on leida vastupidist infot st seda, et rpa-l oleks eeliseid rp ees.

Jah, kõik  väga õige, aga mu point on pigem selles, et kas beebid on tervemad neis riikides, kus imetatakse rohkem. Ja edasi lapsed ka.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 06.04 09:59; 06.04 11:15; 06.04 11:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tervist on raske võrrelda ja seostada ainult ühe näitajaga. Kas mõtled hooajalisi nohusid-köhasid, alletgiaid või muid kroonilisi probleeme?

Palju mõjutab ka muu elustiil. Palju värsket õhku, päriselt värsket? Kuidas D-vitamiin ehk päikest?  Hiljem toidulaud? Sh toidulauast rääkides – mahe köögivili vs tugevalt töödeldud köögivili jne.

Seetõttu on väga raske võrdlusandmeid tuua. Nt kui võrrelda täna 10-15aastaste Eesti laste tervist Prantsuse lastega, siis ei saa unustada, et suures osas selkes eas laste vanematest on sündinud 1980ndail – ka see mõjutab ju, kuidas on vanemad kasvanud, mis ravimeid tarbinud jne. Nt kuidas minu saadud NL-aegsed vb kahtlased vaktsiinid mõjutavad minu lapsi?

Või on ju ka räägitud antibeebibillide võimalikust seosest laste allergiatega – aga uuringuid raske teha.

Selge aga on, et RP on loomulik, looduse poolt nii ette nähtud. Ka emotsionaalset poolt ei tasu unustada, mida rinnal olemine lapsele tähendab vs kuskil lamamistoolis plastikpudeli hoidmine.

Aga kui peab tööle minema, siis peab. Kui elad sellises riigis, ei ole vaja end halvasti tunda, otsida õigustusi vmt.

 

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina arvan, et rinnapiima kasulikkus ei väljendu ainult lapseea tervises. Pigem on sellel pikk jälg ja pikemas perspektiivis.

Ma ei ole kursis nt sellega, kus maal meie rahvas oma eluea poolest on?

Kas saaksid tuua statistikat, kus kohas kui kaua on lapsed rinnapiimal? Ma poleks nii kindel, et Eestis enam ollaksegi nii palju rinnapiimal (statistikat ma ei tea, aga ei taha üldistada oma tuttavate pealt midagi). Tean, et tänapäeval on see (imetamine pikemaajaliselt) õnneks juba normaalsemaks muutumas, vanasti olid minu arust palju rohkem lapsed nende kunstpiimade jm asjade peal, toona ju räägiti hoopis teisi asju rinnapiimast jne (nõuka aeg). Tänapäeval ikka teaduslikult välja selgitatud ja tõestatud, millest rinnapiim täpselt koosneb ja millest rpa-l puudus on. Mida veel vaja on, et aru saada, et rinnapiim on lapsele parim toit? Kas sa kahtled selles? Milles üldse küsimus siin seisneb, hästi ei saanud aru.

No hakkasin just seetõttu mõtlema, et tunnetuslikult on läänemaailma beebid vähe rinnal, kuna emad lähevad kiiresti tööle tagasi, samas pole kindel, kas nad on kokkuvõttes nii palju rohkem haigemad kui pikalt rinda saavates riikides.

Olgu, sain aru. No nii ilmselt on raske ainult selle näitaja poole pealt tõesti öelda, et tänu sellele just ollakse tervemad või mitte. Ma ise arvan, et rinnapiim annab aluse terveks eluks mingil määral, kõik see diabeedi risk jne, mis ei peagi koheselt väljenduma väiksena. Aga ei oska ka midagi põhjapanevat öelda, ei ole ka nii kursis statistiliselt nende haigustega jm.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.04 10:42; 06.04 13:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on esimene laps 13a  sai rpa, teine laps sai rp 11k. Imetamine oli minu jaoks pigem raske. Ma ei väida, et rp pole kasulik aga see ei ole ainuke asi mis loeb. Mu 13 a on täitsa terve, ülekaaluline ka pole. Seega ma ei usu, et inimese tervis ainult sellest sõltub kas ta saab imikuna rp või rpa.  Samuti ei kujutaks mina ette, et imetaksin vanemat kui aastast last. Samas kui peab nii vara tööle minema saab ju rp pumbata välja ja anda pudelist. Juhul muidugi kui see sobib.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pikka vanemahüvitis ei põhjusta meil muud eripära kui palgalõhe ja eesti lapsed ei saa tänu sellele rohkem rinda.

Eestis on laps keskmiselt rinnapiimatoidul 6 kuud. USAs on tavaline, et naised on kodus nii kaua, või pumpavad ja hoidja toidab pudelist rinapiima.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

USAs saab minu teada ema pärast sünnitust koju jääda maksimaalselt 12 nädalaks, aga teatud tingimustel (mis kõigile ei laiene) ja siis on ta nn palgata puhkusel, mis tähendab ka seda, et paljud emad lähevad ikkagi varem tööle.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tööle minek ei pruugi tähendada rinnast võõrutamist. Ise läksin täiskohaga tööle tagasi kui laps oli 4 kuud vana. Rinda (õhtul, öösel, hommikul) sai ta aga üle 2 aasta.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )


Esileht Beebi ja mitmikud Rinnapiima kasulikkus