Esileht Koolilaps Suve- ja talveaeg ning koolitee ohutus

Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )

Teema: Suve- ja talveaeg ning koolitee ohutus

Postitas:

Minu arvates on oluline, et laps läheks kooli, kui hommikul on valge. Praegu on talveaeg ja hommikul läheb valgeks peale kell 8. Seega oleks mõistlik, et kool algaks kell 9.  Minu lapse kooli algavad tunnid kell 8.30, on ka veel suht normaalne alguseaeg, aga need kes peavad kell 8 koolis olema – need lähevad ju puhta pimedas kooli.

Mida arvate?

+8
-16
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.12 08:55; 09.12 08:04; 09.12 19:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Milleks see valges kooliminek oluline on?? Kui tegu pole just algklassi lastega, siis südatalvel nad ka tulevad koolist pimedas. Meie laiuskraadil loomulik. Algusaega võiks ju hilisemaks nihutada, kuid seda pikemaks koolipäev venib. Pärastlõunaste tundide ajal on enamus nagunii juba uimaste kärbeste tasemel.

+10
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.12 10:04; 08.12 12:06; 08.12 17:14; 08.12 18:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arvates on oluline, et laps läheks kooli, kui hommikul on valge. Praegu on talveaeg ja hommikul läheb valgeks peale kell 8. Seega oleks mõistlik, et kool algaks kell 9. Minu lapse kooli algavad tunnid kell 8.30, on ka veel suht normaalne alguseaeg, aga need kes peavad kell 8 koolis olema – need lähevad ju puhta pimedas kooli.

Mida arvate?

Algklassilaps ilmselt.

Suurematel on koolipäevad juba nii pikad, et lähevad pimedas ja tulevad pimedas.

+11
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.12 10:22; 08.12 13:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu meelest vahet ei ole, emb-kumb kas läheb või tuleb pimedas ikka. Minu teise klassi lapse trenn lõppeb kell 16, buss linnast maale tuleb alles kell 17, siis on siin pilkane pimedus. Teismelisele meeldibki pilkases pimeduses käia, teise klassi laps kasutab pealampi, sest põllu ja metsa vahel tänavavalgustust ei ole. Siin kliimas tuleb lihtsalt õppida pimedas eluga toime tulema, miskit parata pole.

+11
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.12 11:16; 08.12 23:19; 08.12 23:29; 09.12 16:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Milleks see valges kooliminek oluline on?? Kui tegu pole just algklassi lastega, siis südatalvel nad ka tulevad koolist pimedas. Meie laiuskraadil loomulik. Algusaega võiks ju hilisemaks nihutada, kuid seda pikemaks koolipäev venib. Pärastlõunaste tundide ajal on enamus nagunii juba uimaste kärbeste tasemel.

Aga kui nad saaks hommikul kooli minna valges, siis ehk ei oleks ka nii uimased kärbsed. See hommikune valgus on sisemise kella reguleerimiseks oluline, samuti meeleolule.

Ma gümnaasiumis praktiliselt magasin esimesed tunnid ning ka ülikoolis teadsin, et esimene loeng on õppimise seisukohalt suht mõttetu – see agusihkvalik unes õppimine ei ole kuigi efektiivne.

+7
-10
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.12 11:36; 08.12 13:51; 08.12 18:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kui nad saaks hommikul kooli minna valges, siis ehk ei oleks ka nii uimased kärbsed. See hommikune valgus on sisemise kella reguleerimiseks oluline, samuti meeleolule. Ma gümnaasiumis praktiliselt magasin esimesed tunnid ning ka ülikoolis teadsin, et esimene loeng on õppimise seisukohalt suht mõttetu – see agusihkvalik unes õppimine ei ole kuigi efektiivne.

Kui hommikune valgus oleks sisemise kella reguleerimiseks kõige olulisem (olulisem näiteks normaalsel ajal magama minekust) oleks uimaste kärbeste fenomen probleemiks vaid novembrist jaanuarini, nii see aga pole. Eks alati on neid, kes magavad esimesed tunnid maha ja teine seltskond, kelle keskendumisvõime pärastlõunastes tundides on allpool igasugust arvestust. Suurem enamus tundub kuuluvat viimaste hulka, nii sügis-, talve- kui kevadperioodil.

Kuna TA tõi sisse turvalisuse teema, siis hommikupimeduses kooli minek on kindlasti turvalisem kui õhtupimeduses tund-paar hiljem trennidest-ringidest koju liikumine.

 

+7
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.12 10:04; 08.12 12:06; 08.12 17:14; 08.12 18:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tunnid algavad sel ajal, et lastel oleks aega eraeluks ka, mitte ei oleks nad ainult õpimasinad. Saaks järgmiseks päevaks õpitud, aga jõuaks ka trenni või külla või kuhu vaja. Praegu on küll igasugu piiranguid, aga normaalsel ajal on see ju oluline ikka. Kasvõi õue jalutama, kui muud ei saa. Ja tõsi on see, et valget aega on detsembris ja jaanuaris nii vähe, et kooli ei jõua ainult sellele ajastada, muidu peaks hoopis suvel kooliskäimist pikendama, kui talvel ainult paaritunniseid koolipäevi teha, ja kuigi mõnele see meeldiks, siis enamik ikka eelistaks vaba suve.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Milleks see valges kooliminek oluline on?? Kui tegu pole just algklassi lastega, siis südatalvel nad ka tulevad koolist pimedas. Meie laiuskraadil loomulik. Algusaega võiks ju hilisemaks nihutada, kuid seda pikemaks koolipäev venib. Pärastlõunaste tundide ajal on enamus nagunii juba uimaste kärbeste tasemel.

Aga kui nad saaks hommikul kooli minna valges, siis ehk ei oleks ka nii uimased kärbsed. See hommikune valgus on sisemise kella reguleerimiseks oluline, samuti meeleolule.

Ma gümnaasiumis praktiliselt magasin esimesed tunnid ning ka ülikoolis teadsin, et esimene loeng on õppimise seisukohalt suht mõttetu – see agusihkvalik unes õppimine ei ole kuigi efektiivne.

Loogiliselt peaks ju siis ka õhtune pimedus organismile ütlema, et aeg on magama minna. Aga millegipärast ikka passitakse üleval. Ja hommikul tuleb tõusta nagunii pimedas, lapsed magavad liiga vähe ja ongi koolis uimased.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.12 10:22; 08.12 13:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kui nad saaks hommikul kooli minna valges, siis ehk ei oleks ka nii uimased kärbsed. See hommikune valgus on sisemise kella reguleerimiseks oluline, samuti meeleolule. Ma gümnaasiumis praktiliselt magasin esimesed tunnid ning ka ülikoolis teadsin, et esimene loeng on õppimise seisukohalt suht mõttetu – see agusihkvalik unes õppimine ei ole kuigi efektiivne.

Kui hommikune valgus oleks sisemise kella reguleerimiseks kõige olulisem (olulisem näiteks normaalsel ajal magama minekust) oleks uimaste kärbeste fenomen probleemiks vaid novembrist jaanuarini, nii see aga pole. Eks alati on neid, kes magavad esimesed tunnid maha ja teine seltskond, kelle keskendumisvõime pärastlõunastes tundides on allpool igasugust arvestust. Suurem enamus tundub kuuluvat viimaste hulka, nii sügis-, talve- kui kevadperioodil.

Kuna TA tõi sisse turvalisuse teema, siis hommikupimeduses kooli minek on kindlasti turvalisem kui õhtupimeduses tund-paar hiljem trennidest-ringidest koju liikumine.

Aga hommikune valgus aitabki ju normaalsel ajal uinuda (magama minemisest on üksi vähe, kui magama ei jää). Siin on ühest uuringust väike kokkuvõte (seal on viide uuringule ka):

https://www.kenevernik.ee/post/noortel-l%C3%A4heb-raskeks

Kui peab ärkama pimedas, minema kooli pimedas ja tulema koolist pimedas, siis on raske piisavalt valgust saada. Muidugi, meil detsembrikuu kipub sageli nii hämar olema, et terve päeva ei pruugigi piisavalt valge olla, aga näiteks tänane päev on vähemalt siinkandis valge ja päikseline.

Kui suurematest rääkida, siis pimedas minna ja pimedas tulla on kindlasti ebaturvalisem kui valges minna ja pimedas tulla.

+1
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.12 11:36; 08.12 13:51; 08.12 18:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui peab ärkama pimedas, minema kooli pimedas ja tulema koolist pimedas, siis on raske piisavalt valgust saada. Muidugi, meil detsembrikuu kipub sageli nii hämar olema, et terve päeva ei pruugigi piisavalt valge olla, aga näiteks tänane päev on vähemalt siinkandis valge ja päikseline.

Kui suurematest rääkida, siis pimedas minna ja pimedas tulla on kindlasti ebaturvalisem kui valges minna ja pimedas tulla.

On paratamatus, et meie laiuskraadil ärgatakse talvel pimedas ning ka suurem osa käike tuleb teha pimedas. Vanemate klasside lapsed näevadki päikesevalgust sel ajal vaid kooli aknast.

Mu jutu mõte oli selles, et kui koolialgus nihutada hilisemaks on ennelõunaseid tunde ca. 3, pealelõunaseid sellevõrra rohkem. Kogemus on näidanud, et keskendumisvõime langeb üsna palju, eriti märgatav progümnaasiumil lastel.

Algklasside tund hilisem lõpetamine oleks kõige väiksema mõjuga lastele AGA kui koolis on algklasse kahe vahetuse jagu, siis kui mõistlik õhtupoolsete 18.30 lõpetamine tundub?

Põhikooli koolipäev lõpeb kell 8 alustades ca.14.30-15.30…. vahel on veel valge, vahel mitte. Tund hiljem alustades kindlasti mitte. Hommikupoolsetes tundides õpitu omandatakse paremini, kiiremini ja see jääb kauemaks meelde. Tunniplaanegi koostatakse selle järgi, et lõpus oleks kehalised, tööõpetused jne. tundide alguse hilisemaks lükkamine suurendab pärastlõunaste tundide arvu. Lastel on keskendumine raskem ja ka kodutöödeks kulub aega rohkem.

Gümnaasiumiosa tundide lõpp on 16.30-17.30, kas hilisemaks lükkumine tundub mõistlik? Mingi eraelu võiks ju väljapool kooli ka olla.

Mis turvalisusse puutub, siis ma ei rääkinud pimedas kooliminekust ja koolist tulekust. Hilisem koolialgus tähendab ka hilisemaid huviringe. Seega jah, minu meelest on põhikooli lapsel ühtmoodi turvaline liikuda kooli 7.30 või 8.30 selles osas pole mingit vahet. Kindlasti aga ei saa sama öelda õhtul trennist tuleku kohta, on suur vahe kas (vara)teismeline liigub 20.30 üksi linnas või 21.30

Paljudes koolides on tehtud ka mitmeid arutelusid sel teemal, ja kui vanemad on pigem poolt või kahtleval seisukohal, siis vastu on justnimelt lapsed ise, sest tundide lõpu hilisemaks lükkumine mõjutab neid rohkem, kui see mõned kuud aastas pimedas alustamine.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.12 10:04; 08.12 12:06; 08.12 17:14; 08.12 18:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie koolis on muide olnud probleemiks ka see, et osa lapsi tuuakse kooli liiga vara enne tundide algust. Vist möödunud aastal tohtis tulla poole kaheksast, aga oli neid, kes tulid veel varem. Ja siis vanematekogu koosolekul on päevakorral kaks küsimust: 1) miks tunnid algavad nii vara, lapsed peaks saama kauem magada ja 2) miks tunnid lõpevad nii hilja, lapsed ei jõua trennidesse-ringidesse.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paljudes koolides on tehtud ka mitmeid arutelusid sel teemal, ja kui vanemad on pigem poolt või kahtleval seisukohal, siis vastu on justnimelt lapsed ise, sest tundide lõpu hilisemaks lükkumine mõjutab neid rohkem, kui see mõned kuud aastas pimedas alustamine.

Huvitav väide, sest ühe mu lapse koolis oli just vastupidi – gümnaasiumiõpilased, kes ise hääletasid, soovisid hilisemat tundide algust, põhikooli lapsevanemad aga hääletasid varasema alguse poolt. See hääletus on küll juba ca 3 aastat tagasi, on praeguseks tõesti olukord muutunud?

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.12 11:36; 08.12 13:51; 08.12 18:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Huvitav väide, sest ühe mu lapse koolis oli just vastupidi – gümnaasiumiõpilased, kes ise hääletasid, soovisid hilisemat tundide algust, põhikooli lapsevanemad aga hääletasid varasema alguse poolt. See hääletus on küll juba ca 3 aastat tagasi, on praeguseks tõesti olukord muutunud?

Minu väide põhineb erinevatel aastatel kahe erineva kooli hoolekogudesse jõudnud aruteludelt (aastatest 2015,2017,2019) ning kolleegide sarnastel kogemustel.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.12 10:04; 08.12 12:06; 08.12 17:14; 08.12 18:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seega oleks mõistlik, et kool algaks kell 9.

Väga nõus. Meie lapse koolis algasid tunnid varem 8.15, õnneks käesolevast aastast kell 9.00.  Lapsevanemad ei jõua ära tänada. See oli ikka täitsa kill bill, me pidime 6.30 üles tõusma, et laps kaheksaks kooli saaks. Nüüd tõuseme 7.30, see on juba okei.

+4
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.12 18:55; 09.12 16:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seega oleks mõistlik, et kool algaks kell 9.

Väga nõus. Meie lapse koolis algasid tunnid varem 8.15, õnneks käesolevast aastast kell 9.00. Lapsevanemad ei jõua ära tänada. See oli ikka täitsa kill bill, me pidime 6.30 üles tõusma, et laps kaheksaks kooli saaks. Nüüd tõuseme 7.30, see on juba okei.

Vanemad ise ei pea varem tööl olema?

Kõige tobedam on minu jaoks see, kui ühtedel lastel algab kool varem, teistel hiljem. Meie elame maal, lapsed käivad linnas koolis, meie linnas tööl. Kella 8-ks viisime vanema lapse kooli ja ise tööle. Esimese klassi lapse kool aga algas kell 9. Variante oli kaks, kas esimese klassi laps tuleb koos teistega kooli ja passib seal tund aega. Või hakkab 15 minutit peale pere lahkumist jalutama kilomeetri kaugusele bussipeatusesse, sõidab bussiga 30 minutit (maad, mis autoga võtab 15 minutit) ning seejärel kõnnib veel ühe kilomeetri bussijaamast koolimajani.

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.12 11:16; 08.12 23:19; 08.12 23:29; 09.12 16:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie koolis on muide olnud probleemiks ka see, et osa lapsi tuuakse kooli liiga vara enne tundide algust. Vist möödunud aastal tohtis tulla poole kaheksast, aga oli neid, kes tulid veel varem

Paljudest kohtadest Eestis ei ole ühistranspordiga kooli pääsemine üldse nii lihtne. Kui minu laps käis kohalikus valla koolis, logistas koolibuss 8 km kaugusele kooli kolmveerand tundi, sest kõik talud ja lapsed tuli läbi sõita. Minu lapsel aga läks bussis süda pahaks ja see igapäevane poolteist tundi loksumist oli päris piinarikas. Kui siis laps hakkas käima linna koolis (ka vaid 15 km meie talust) selgus, et busse käib nii harva, bussiga linna minek võtab koos jalutamisega kolmveerand tundi aega. Sama hästi võib siis laps selle tunni veeta koolimajas oodates ja tööleminevate vanemate autoga tulla.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.12 11:16; 08.12 23:19; 08.12 23:29; 09.12 16:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu kaks algklassilast lähevad Tallinnas jalgsi kooli kella 8ks umbes poolteist kilomeetrit ning muretsen nende pärast küll pimedal ajal. Lapsevanemate koosolekul igal aastal keegi küsib, kas saaks hiljem alustada, aga vastus on, et ei saa, kuna osad klassid õpivad õhtuses vahetuses ning nende päev läheks siis juba eriti õhtusse. Ainus lohutus on, et nii vara kell 7.30 paiku on meie kandis veel vähe autoliiklust. Kui tunnid algaksid kell 9, siis oleks aega, mil peab pimedas kooli minema, umbes 2 kuu võrra õppeaaastas vähem.

 

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paljudes koolides on tehtud ka mitmeid arutelusid sel teemal, ja kui vanemad on pigem poolt või kahtleval seisukohal, siis vastu on justnimelt lapsed ise, sest tundide lõpu hilisemaks lükkumine mõjutab neid rohkem, kui see mõned kuud aastas pimedas alustamine.

Huvitav väide, sest ühe mu lapse koolis oli just vastupidi – gümnaasiumiõpilased, kes ise hääletasid, soovisid hilisemat tundide algust, põhikooli lapsevanemad aga hääletasid varasema alguse poolt. See hääletus on küll juba ca 3 aastat tagasi, on praeguseks tõesti olukord muutunud?

Vanematel on mugav tuua laps autoga kooli ja minna tööle sp,. lapsevanemad ei tahagi hilisemat koolipäeva algust (kui  oleks küsitud lastelt – oleks vastus teine). Gümnaasiumi laps aga tuleb ise kooli ja sooviksid hilisemat  koolipäeva algust.

Seega need vanemad, kes tahavad, et lapse koolipäev algas sama vara, kui neil ongi selle vastu, et koolipäev algab hiljem. Samas ma näen, kui palju annab juurde pool tundi hilisem koolipäeva algus – minu laps ärkab siis, kui naabrilaps juba kott seljas kooli marsib.

Praegu on öist aega üle 17 tunni, aga jaanuari algusest hakkav päev pikemaks minema- seega läheb hommik valgemaks. Ise ka tunnen, et kui hommikul valges tööle minna, siis oled reipam.

Minu laps  (5 kl) käis rattaga koolis ja väga palju lapsi veel – sp ongi hea, et saaksid valges kooli sõita.

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.12 08:55; 09.12 08:04; 09.12 19:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vanemad ise ei pea varem tööl olema?

Varem kui kell 9? Ei.

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.12 18:55; 09.12 16:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps (5 kl) käis rattaga koolis ja väga palju lapsi veel

Vaevalt, et ta libedal ajal rattaga käib, või ongi tal talverehvid rattal? Üldjuhul pime aeg ja libe aeg ühtivad.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 08.12 11:16; 08.12 23:19; 08.12 23:29; 09.12 16:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas te räägite nüüd ohutusest või unest?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps (5 kl) käis rattaga koolis ja väga palju lapsi veel

Vaevalt, et ta libedal ajal rattaga käib, või ongi tal talverehvid rattal? Üldjuhul pime aeg ja libe aeg ühtivad.

Siis, kui on + kraadid, siis käib rattaga, eelmine nädal käis koguaeg rattaga. See aasta on pikalt  hommikuti plusskraadid olnud ja järgmine nädala lõpp läheb jälle (aga siis enam koolis ei käi). Ega ka jalgsti/bussiga koolis käivatel  lastel on valges ohutum liigelda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 08.12 08:55; 09.12 08:04; 09.12 19:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen nn öökulli tüüpi ja paraku ka lapsed. Hommikud on uimased ja näha on, et keegi eriti hommikul ajurakke liigutada ei viitsi. Magamaminekuga probleeme pole.

Oma kooliajast mäletan, et õhtupoolses vahetuses õppides olid hinded korras, hommikupoolne vahetus ei sobinud üldse. Aju ei tööta. Ka ülikoolis oli sama, hommikused loengud olid mõttetu ajaraiskamine, peale lõunat hakkas aju tööle. Osad on just hommikul erksamad. Kuidas kellele sobib

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga rääkige koolis sellest. Meie koolis ja mitme sõbranna lapse koolis algavad tunnid kell 9.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )


Esileht Koolilaps Suve- ja talveaeg ning koolitee ohutus