Esileht Pereelu ja suhted Üks laps isaga, teine emaga

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: Üks laps isaga, teine emaga

Postitas:

Ootan teie mõtteid ja ideid.
Oleme eksiga juba paar aastat lahutatud. Viimastel kuudel on vanem tütar hakanud rääkima, et soovib minuga elada. Ta sai kevadel 10 aastaseks. Siiani ei osanud sellest midagi arvata. Pidasin lapse uitmõtteks, kuid tal on vist tõsi taga. See aasta ilmselgelt ei jõua enam. Koolivahetus, trennid(elan Tallinnas ja lapsed Viljandis)…
Aga mis otsast sellele üldse läheneda? Eksiga on läbisaamine null. Suhtleme vaid kirja teel. Mis teisest lapsest saab? Nad on väga lähedased ja koguaeg koos kasvanud.
Kardan, et lapse ema on sellele kardinaalselt vastu. Kas lapse arvamust võetakse kohtus vms kuulda? Kas esimesena pöörduda üldse lastekaitseametniku poole? Olukorda on vaja kindlasti kolmas osapool kaasata.

Tallinnas on mul maja oma aiaga. Lapsi meil uue abikaasaga pole. Läbisaamine temal tütrega on väga hea. Seega tingimused on olemas.

+14
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.08 12:54; 19.08 11:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõige tähtsam on lapse soov. Esialgu pöördu info saamiseks oma elukoha lastekaitse spetsialisti poole.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega teiste elude detaile ju ei tea, aga mul on endal sõbranna, kellel on kaks tütart. Vanem tütar, 14, elab juba umbes 10 aastat isaga Lõuna-Eestis. Noorem, 9, sünnist saadik emaga Tallinnas. Nädalavahetuseti paar korda kuus võidab üks teise juurde – mõlemad sellises vanuses, et ekspressbussiga suudavad ju vabalt sõita teise linna, kus siis juba bussijaamas isa või ema neid vastu võtab. Kui väiksemad olid, siis viis lapsevanem vastavalt autoga. Lisaks igapäevased telefonikõned.

Kuigi sõbranna oma eksiga läbi eriti ei saa, siis laste asjad saavad ikka läbi räägitud.

Ja nüüd on olukord selline, et vanem tahaks tulla Tallinnasse ema juurde elama ja kooli ning noorem tahaks minna isa juurde elama, sest isal on rohkem ruumi, seal on maja, rohkem vabadust, loomi, teisi lapsi õues, lähedal trennid, ringid – ta ei tunne end Tallinnas mugavalt, korterielu on igav ja linn liiga suur, kõik liiga kaugel.

Niipalju kui ma tean, siis ka ei vahetata selles peres raha – isa maksab ühe tütre kulud, ema teise tütre kulud ja igasugused ühissõidud siis räägitakse ainult rahaliselt läbi, kumb seekord kui palju maksab. Igatahes pole see probleem.

Ilmselt siis vahetuvadki laste elukohad ja lapsed hakkavad samamoodi sünnipäevadel, pühadel, nädalavahetuseti ning koolivaheaegadel teineteisele külla sõitma. Ja emale ja isale.

Mõlemal on uus abielu ja mõlema abikaasad saavad mõlema lapsega hästi läbi.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.08 13:15; 18.08 18:29; 18.08 20:48; 19.08 10:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ka oma eksiga vilets läbisaamine. Lapse asjad siiski saame räägitud.
Kui nüüd juhtuks, et poiss – ta on praegu 14 – hakkaks isale rääkima, et tahaks tema juurde elama kolida, siis ma ikka loodaks, et isa selle soovi mulle edastaks. Parim oleks muidugi, kui laps ise seda räägiks, aga ma saan aru, et laps, kes näeb vanemate kehva läbisaamist, seda ise teha ei taha. Aga kui ma sellisest soovist teaksin, siis ma oleksin täiesti rahulikult suuteline seda lapse isaga arutama. On palju asju, mida ma temaga arutada ei saa ja ei taha – lapse soov sinna kolida nende alla ei kuulu. Samas tähendab see, et ka isa ise peab selliseks läbirääkimiseks võimeline olema, aga kuna ta solvub väga vähese peale, siis ma ei tea, mis sellest saaks. Nt ma küsin, et kas ta on mõelnud, mis kell ta peaks ärkama ja lapse äratama, et too õigeks ajaks kooli jõuaks – solvumine garanteeritud. Või vaikimine.

Teemaalgataja, seni oled sa ju eksiga laste teemadel siiski suhelda saanud, kuna suhted lastega on sul ju säilinud? Äkki sa siis saaksid nüüd ka selle teema käsitlemisega hakkama. Kõige targem oleks teha koolivaheajal mõni nn proovinädal. Kusjuures sellel proovinädalal võiksite läbi mängida ka selle igapäevase logistika teema, nt tõusete hommikul hoolimata vabast ajast piisavalt vara, et laps jõuaks sellesse kooli, kuhu ta eeldatavasti võiks minna; sina aga jõuaksid tööle. Laps võib marsruute läbi sõita, telefon taskus. Jne.

Üks asi on veel. Kümneaastane reeglina niisama lihtsalt teise linna kolimise plaane ei pea. Selleks ajaks on juba tekkinud kindlad sõbrad, kellest ei taheta loobuda, ja nn pesaheitmise soovi ka veel ei ole. Alusta hetkel sellest, et räägid lapsega ja küsid, kuidas tal kodukandis läheb. On olemas võimalus, et ta tahab mingite ebaõnnestunud sõprussuhete eest põgeneda.

+15
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.08 13:52; 18.08 15:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nt ma küsin, et kas ta on mõelnud, mis kell ta peaks ärkama ja lapse äratama, et too õigeks ajaks kooli jõuaks – solvumine garanteeritud. Või vaikimine.

No see on ka väga absurdne küsimus. Loomulikult vastutab lapse koolisaatmise eest see vanem, kelle juurest laps kooli läheb ja suudab ka ise välja mõelda, mis kell hommikul tõusma peaks. Ma arvan, et sa ka solvuksid, kui eksmees hakkaks kontrollima, kas sa ikka tead, mis kell tõusta, et laps kooli saata või mis kell kodust liikuma hakata, kui lastevanemate kooslekule lähed vmt.

Teemaalgataja, kas sa tead, kas su laps on emale ka rääkinud, et isa juurde elama tahab minna? Ja kui on, siis mis ema sellest arvas? Ja oled sa aru saanud, miks ta kolida tahab? Koolivahetus ei ole ometi lihtne teema, mida emotsiooni ajel tehakse, siin peaks olema mingi sügavam põhjus – läbisaamine emaga? Läbisaamine klassikaaslastega? Läbisaamine ema uue kaasaga, kui emal on uus kaasa?
Ma püüaks kõigepealt aru saada, miks ta seda soovib ja kas ema teab juba seda soovi ja siis siiski emaga rääkida. Jah, lastekaitse võite ka kaasata, kui ise räägitud ei saa, aga esimene kontakt emaga võiks olla siiski otse, kui vähegi võimalik.

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nt ma küsin, et kas ta on mõelnud, mis kell ta peaks ärkama ja lapse äratama, et too õigeks ajaks kooli jõuaks – solvumine garanteeritud. Või vaikimine.

No see on ka väga absurdne küsimus. Loomulikult vastutab lapse koolisaatmise eest see vanem, kelle juurest laps kooli läheb ja suudab ka ise välja mõelda, mis kell hommikul tõusma peaks. Ma arvan, et sa ka solvuksid, kui eksmees hakkaks kontrollima, kas sa ikka tead, mis kell tõusta, et laps kooli saata või mis kell kodust liikuma hakata, kui lastevanemate kooslekule lähed vmt.

Paraku minu eksmehe puhul see EI OLE absurdne küsimus, sest kui koos elades jäi see asi mõnikord temast sõltuvaks, siis laps õigel ajal kooli ei jõudnud. Ta ei tunne kella ega kalendrit. Ja mina ei taha, et teismelise lapse viimased põhikooliaastad läheksid mingi mittetoimiva süsteemi käimajooksmise vaevade nahka, see ei mõju lapsele ju mitte mingist otsast hästi. Tal on vaja õppida, mitte proovida, kas isa saab tema lapsevanemdamisega hakkama. Oleks tegu algklasside lapsega, siis ma veel oleks nõus natuke proovima, kuigi olen täiesti kindel, et see proovimine lõpeb katastroofiga. Mis selles halba on, kui ma kaootilisel eksmehel ei luba meie ühise lapse elu ära rikkuda? Ta pole otseselt paha inimene, lihtsalt… Nojah.

Õnneks minu laps ei tahagi isa juurde minna, ütleb, et isa peale ei saa loota – ja paraku see isa demonstreerib oma ebausaldatavust üsna korrapäraselt ikka ja jälle uuesti.
Teemaalgatajasse see ei pruugi puutuda. Kuna ta juba praegu suudab arvestada lapse kooli ja trennidega, siis paistab ta siiski olevat inimene, kes planeerida oskab.

+4
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.08 13:52; 18.08 15:46;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõige olulisem on küsimus, MIKS 10-aastane tüdruk tahab elama minna teise Eesti otsa isa ja kasuema juurde, õest eemale. Selleks peab olema mingi põhjus. Koolikiusamine?

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Konkreetset nõu ei oska anda aga nii palju tean, et kui lapsed niimoodi lahutada, jäävad nad teineteisele üsna kiirelt võõraks.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõige olulisem on küsimus, MIKS 10-aastane tüdruk tahab elama minna teise Eesti otsa isa ja kasuema juurde, õest eemale. Selleks peab olema mingi põhjus. Koolikiusamine?

Isa juurde, mitte kasuema juurde. Miks mitte. Miks ei võiks laps eelistada elada isaga? Ilmselt köidavad suurlinna võimalused ja võibolla meeldib kodune õhkkond rohkem.
Minu arvates on vaja alati valvas olla võimalike kusamisjuhtumite suhtes, Aga pidada kuidagi hirmsaks või arusaamatuks, miks mõni laps võib soovida elada omaenda lihase isaga, on küll arusaamatu.

Kui minu isa ja ema lahutasid, ma kaalusin varianti, et palun isaga minna. Olin 11. Samas ma sain aru, et ema saab pikapeale aru, isa saab aru, aga nõukogudeaegne ühiskond mu emast aru ei saaks ja see tekitaks talle tohutuid töö- ja eraelualaseid probleeme. Ema oli juhtival kohal ja otsapidi sellises natuke ohtlikus asutuses, mille juhtkond oli väga tugeva moraalse kõlbluse kontrolli all 🙂 Ja ma ei iitsatanud kellelegi midagi, aga isaga suhtlesin ülitihedalt edasi.

Isaga oleksin soovinud elama minna, sest minu kui lapse vaatevinklist oli ta paremas tujus. Ta ei ohkinud ega kaagutanud koristamise vms suhtes vaid lihtsalt konkreetselt ütles, mida vaja teha ja ei pööritanud silmi ja tormanud liigselt ringi “ah kuidas mul pole aega, oh, kui palju mul on tegemist”. Kusjuures kodutüid tulnuks isa juures teha palju rohkem kui ema juures, aga ilma liigse draama, pideva juhendamise ja ohkimiseta. Korraldused kätte ja ise teed ja ise vastutad ja kui ei oska, siis küsid isalt nõu ja ta RAHULIKULT selgitab ja näitab ette. Isegi neljandat korda ilma käsi õhku loopimata ja “kellesse sa oled küll läinud ja miks sa esimesel korral korralikult ei kuulanud”.

Teiseks tundus see mulle romantiline – laps, kes otsustas elada isaga. Kolmandaks ma arvasin, et ema siis muutub kuidagi rahulikumaks, kui mind jalus pole – muidu ma valmistasin talle nagu pidevalt muret hinnete, koolist tuleku ajaga, oma sahtlite koristamise, jalgade pesemise ja veel tuhande asjaga. Kogu aeg oli nagu minuga midagi pistmist ja ema kogu aeg tahtis minust midagi. Oma toaski ei saanud rahulikult olla üle tunni, et ema käiks ja uuriks: mis teed, mida sa loed, miks sa päeval magad, miks see seelik seal on, miks sul aken lahti on (või pole), miks sul need sokid jalas on, miks sul see kivi kirjutuslaual on, näe pastakal pole otsikut peal, mis kollane paber see sul prügikastis on, sussid jälle mööda tuba laiali, tõmba ometi kardinad ette (või eest ära) jne jne jne. Isa juures oleksin ma saanud rohkem omaette toa(d) ja oli isegi lapsele selge, et isa uus naine ei hakka mind naagutama ja hurjutama ega mul pidevalt seljas istuma.

Mis aastapärast ka osutus tõeks, kui üks mu vend (13 siis) otsustas isa juurde kolida.

PS seepeale ema ei sattunud kogukonna silmis non grata seisu, aga töölt tehti poole aastaga lahti küll ja peideti madalamale ametikohale.

+8
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.08 13:15; 18.08 18:29; 18.08 20:48; 19.08 10:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ainult paar aastat lahutatud, aga juba uuesti abielus. Oli ikka kiire!

+3
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lahutatud vanemate lapsed kasutavad seda teise vanema juurde kolimise soovi sageli selleks, et pääseda nö lopema elu peale. Kus ei nõuta nii palju, on reeglid lõdvemad jne.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tean mitut perest, kus üks laps elab emaga ja teine isaga, lastega on need läbiräägitud ning iganädalavahetus on nad emma-kumma vanema juures koos + puhkuste ajal. See eeldab, et vanemate vahelised suhted on head või vähemalt normaalsed.
Alusta lapse emast, et laps on seda rääkinud, norm. ema arutab lapsega läbi ja kui laps kinnitab seda – laps ei tohi tunda ema ees süüd ega ema ei tohi seda serveerida- a’la kas sa ei armasta mind, et tahad nii teha, kas sul ei ole minu juures hea. Nii käitub ebanormaalne ema ja siis järgneb lapse mõjutamine ja manipukeerimine, mis teen asja 100x hullemaks. Siis saab see väga keeruline olema, et lapse enda juurde saad.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui eksiga on läbisaamine null, siis on küll väga raske asju arutama hakata. Kõigepealt peaks püüdma aru saada, kas see soov lapsel ikka tõsine on, või on tegemist sellega, et tunneb, et isa juures käib nagu puhkamas, ei nõuta tõenäoliselt nii palju kui kodus, isasid on ka tavaliselt lihtsam ümber sõrme keerata, uus naine tõenäoliselt ka pingutab, et lapsega hästi läbi saada (ostab tähelepanu ja väikeste asjadega ära jne). Ja 10-aastane ei saa veel aru, mis tagajärjed sellel on, lahusoleks emast ja pere nooremast lapsest. Selline laste lahutamine on väga julm minu arust, eriti veel sellises vanuses ja kui teine laps on noorem. Oled mõelnud, mida noorem laps võib mõelda ja tunda?

Lapsed on väga osavad “mett mokale määrima” ja tabavad kiiresti ära, et ütle ainult õigeid asju ja vanem, eriti see, kes iga päev lapsega koos ei ole, hüppab täpselt nii kõrgele, kui laps tahab. Laps ei taju, et see soov ei tähenda seda, et hakkabki nii olema, et kogu edasine elu on siis nagu puhkepäevad isa juures, need muutused, mis see kaasa tooks, on vägagi suured. Ja kui eksiga ei ole läbisaamist ja head suhtlust, siis on teid 100% ees ootamas katastroof, kus kõige rohkem kannatavad lapsed.

Ise ma selliste elukorraldust ei soovitaks, see keerab laste elu ja psüühika korralikult tuksi, oma kahe sugulase pere puhul olen seda näinud. Lastest on muidugi sealjuures kõige rohkem kahju, et nad sellisesse ellu on sunnitud. Ühe pere puhul sai kõik alguse ka umbes sarnasest mainimisest, et laps justkui oli teisele vanemale öelnud, et tahaks temaga elada. Kohe hakati uisapäisa asju korraldama ja tulemus on nüüd see, et see laps ei tea nüüd ise ka, kus ta ikka elada tahaks, suhted õega on ka halvaks läinud, kuna on armukade, et õde on emaga, koolivahetus läks väga raskelt, isa uus kaasa hakkas pärast igapäevaelu lapsega nägema, et polegi nii lihtne sellises vanuses last kasvatada, tekkisid kohe tülid jne.

Mina pakuks hoopis, et kui laps tahab veidi vanemana, nt põhikooli lõpetamise järel tulla Tallinnasse kooli, et siis saaks teie juures elada. Aga praegu jätaks talle tema stabiilse elu ja lapsepõlve ning võimaluse elada pere noorema lapse ja emaga koos.

+1
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.08 20:10; 18.08 21:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Konkreetset nõu ei oska anda aga nii palju tean, et kui lapsed niimoodi lahutada, jäävad nad teineteisele üsna kiirelt võõraks.

Ei pruugi. Mina olen enda vennaga väga-väga lähedane.
Aga vennast lahus kasvanuna tean, mida see kõik tähendab ja sellist igatsust, koosolemise soovi, piina, valu ja pisaraid ei soovi kellelegi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Konkreetset nõu ei oska anda aga nii palju tean, et kui lapsed niimoodi lahutada, jäävad nad teineteisele üsna kiirelt võõraks.

Ei pruugi. Meie küll ei jäänud. Ei jäänud võõraks ka õega, kes läks samal aastal teises linnas ülikooli, kui mina sündisin. Siin on vanematel palju ära teha.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.08 13:15; 18.08 18:29; 18.08 20:48; 19.08 10:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Konkreetset nõu ei oska anda aga nii palju tean, et kui lapsed niimoodi lahutada, jäävad nad teineteisele üsna kiirelt võõraks.

Ei jäänud võõraks ka õega, kes läks samal aastal teises linnas ülikooli, kui mina sündisin. Siin on vanematel palju ära teha.

Teil on vanusevahe nii suur, õde läks ülikooli, sina sündisid, et see ei ole üldse sama ju enam, mis väiksema vahega laste koos kasvamine. Teie suhtlemise ehitas üles sinu õde, kes suhtles sinu lapseeas sinuga juba täiskasvanu positsioonilt.

+2
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.08 20:10; 18.08 21:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viimastel kuudel on vanem tütar hakanud rääkima, et soovib minuga elada. Ta sai kevadel 10 aastaseks. Siiani ei osanud sellest midagi arvata. Pidasin lapse uitmõtteks, kuid tal on vist tõsi taga.
Kardan, et lapse ema on sellele kardinaalselt vastu. Kas lapse arvamust võetakse kohtus vms kuulda? Kas esimesena pöörduda üldse lastekaitseametniku poole? Olukorda on vaja kindlasti kolmas osapool kaasata.

kohus arvestab alates 9aastase lapse soovi selle kohta, kumma vanema juures ta tahab elada. teatud tingimustel võetakse arvesse ka noorema lapse soov, kui laps jätab piisavalt adekvaatse mulje.
kui 10aastane soovib kolida isa juurde ja asi kohtusse jõuab, siis elukoht isa juurde ka määratakse.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.08 21:13; 19.08 13:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

A. Laps kasutab seda msnipuleerimiseks ema vastu, ju arvab, et mingid reeglid on liiga karmid vms
B. Ja laps tahab kolkast linna
C. Oled sa ise valmis ikka täiskohaga vanem olema? Mitte kasuema, vaid sina? Koolid, värgid jne

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viimastel kuudel on vanem tütar hakanud rääkima, et soovib minuga elada. Ta sai kevadel 10 aastaseks. Siiani ei osanud sellest midagi arvata. Pidasin lapse uitmõtteks, kuid tal on vist tõsi taga.

Kardan, et lapse ema on sellele kardinaalselt vastu. Kas lapse arvamust võetakse kohtus vms kuulda? Kas esimesena pöörduda üldse lastekaitseametniku poole? Olukorda on vaja kindlasti kolmas osapool kaasata.

kohus arvestab alates 9aastase lapse soovi selle kohta, kumma vanema juures ta tahab elada. teatud tingimustel võetakse arvesse ka noorema lapse soov, kui laps jätab piisavalt adekvaatse mulje.

kui 10aastane soovib kolida isa juurde ja asi kohtusse jõuab, siis elukoht isa juurde ka määratakse.

Ei ole nii, minu lapsed avaldasid kohtule soovi tulla minu uude elukohta lasteaeda ja kooli (10a ja 5a) ja kohus sellega ei nōustunud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teil on vanusevahe nii suur, õde läks ülikooli, sina sündisid, et see ei ole üldse sama ju enam, mis väiksema vahega laste koos kasvamine. Teie suhtlemise ehitas üles sinu õde, kes suhtles sinu lapseeas sinuga juba täiskasvanu positsioonilt.

Jälle üks selgelnägija kohal. Meie suhtlemise ehitas üles meie ema. Ema positsioonilt.
Ka ei jäänud me võõraks vennaga, kes elas isa juures alates 13. eluaastast. Saime ju kokku pea iga nädalavahetus + kõik riigipühad, suguvõsades sünnipäevad, pulmad, lõpetamised, katsikud + kõik koolivaheajad.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 18.08 13:15; 18.08 18:29; 18.08 20:48; 19.08 10:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja.
Vastan küsimustele.
Emale ta ei ole rääkinud. Ju kardab tema reaktsiooni(ja ta pole selles osas ainus). Kolimise soovi põhjuseks on läbisaamine emaga. Mina suudan säilitada rahu ka siis, kui pean lapsele mingit asja kümme korda meelde tuletama. Korista tuba või pane asjad kokku. Lisaks ma ei kontrolli igat tema sammu ja päevaseid tegemisi. Olen veendunud, et lapsel peab olema võimalus teha eakohaseid valikuid. Kui päeva ülesanneteks on näiteks toa koristamine ja õues mängimine, siis ta saab ise valida mis järjekorras need toimuvad. Eeldusel, et mõlemad saavad tehtud. Lisaks olen pigem kodune inimene, kes igasugustele üritustele ei kipu. Vanemale lapsele meeldib rutiin ja ta tunneb, et minu juures oleks rahulikum. Pole mingeid eksprompt minemisi ja käimisi. Vähemalt nii on ta mulle mõista andnud. Rõhutasin korduvalt, et kolimine ei tähenda ülesannetest pääsemist. Ikka tuleb õppida, trennis käia ja oma asjad korras hoida.
Koolikiusamine pole kindlasti teema. Mingite lastega tal vahel on probleeme, aga need pole klassikaaslased, vaid lapsed kellega mängitakse pärast kooli õues.
Olen laste sünnist saati kuni lahkuminekuni olnud täiskohaga vanem. Jättes vahele perioodi kui last veel rinnaga toideti. Mulle meeldib nende mõlemaga asjatada. Koolivaheajad veedame koos. Teeme koos süüa, koristame ja siiberdame ringi. Mulle see sobib. Abikaasat kasutan vaid siis kui vaja midagi teha kuhu lapsi kaasata ei saa.
Elatisraha saab olema peamine argument miks laps ei või tulla.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.08 12:54; 19.08 11:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viimastel kuudel on vanem tütar hakanud rääkima, et soovib minuga elada. Ta sai kevadel 10 aastaseks. Siiani ei osanud sellest midagi arvata. Pidasin lapse uitmõtteks, kuid tal on vist tõsi taga.

Kardan, et lapse ema on sellele kardinaalselt vastu. Kas lapse arvamust võetakse kohtus vms kuulda? Kas esimesena pöörduda üldse lastekaitseametniku poole? Olukorda on vaja kindlasti kolmas osapool kaasata.

kohus arvestab alates 9aastase lapse soovi selle kohta, kumma vanema juures ta tahab elada. teatud tingimustel võetakse arvesse ka noorema lapse soov, kui laps jätab piisavalt adekvaatse mulje.

kui 10aastane soovib kolida isa juurde ja asi kohtusse jõuab, siis elukoht isa juurde ka määratakse.

Ei ole nii, minu lapsed avaldasid kohtule soovi tulla minu uude elukohta lasteaeda ja kooli (10a ja 5a) ja kohus sellega ei nōustunud.

oleksid pidanud otsuse edasi kaebama, kui laps ikka tõesti tahtis sinu juurde tulla ning tal selleks ka sobivad tingimused olemas olid. või siis kahtlustas kohus, et oled lapsega manipuleerinud

riigikohtu otsus:
PKS § 58 kohaselt lähtub eestkosteasutus või kohus lapsesse puutuva vaidluse läbivaatamisel lapse huvidest, arvestades vähemalt kümneaastase lapse soovi. Arvestada tuleb ka noorema kui kümneaastase lapse soovi, kui lapse arengutase seda võimaldab. Enne 1. jaanuari 2009 kehtinud TsMS § 559 lg 1 kohaselt kuulab kohus vanema õigusi lapse suhtes puudutavas asjas vähemalt seitsmeaastase ning piisava kaalutlus- ja otsustusvõimega lapse isiklikult ära, kui lapse soovid, suhted või tahe omavad asja lahendamisel tähendust või kui see on ilmselt vajalik asjaolude selgitamiseks. Alates 1. jaanuarist 2009 kehtiva TsMS § 5521 lg 1 kohaselt kuulab kohus last puudutavas asjas ära vähemalt kümneaastase lapse isiklikult, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti. Kohus võib ära kuulata ka noorema lapse. Kohus kuulab lapse ära lapsele tavalises keskkonnas, kui see on kohtu arvates asja huvides vajalik. Vajaduse korral kuulatakse laps ära psühhiaatri, psühholoogi või sotsiaaltöötaja juuresolekul. Kohus võib ärakuulamise juurde lubada ka muid isikuid, kui laps või tema esindaja sellele vastu ei vaidle. Eelnimetatud sätete alusel peab kohus lapse elukoha määramisel lähtuma seega lapse huvidest, arvestades seejuures ka lapse soovi. https://www.riigiteataja.ee/akt/13172574

3) Hooldusõiguse avalduse menetlemisel määratakse riigi poolt lapsele advokaat, kes peab vestlema 10-aastase lapsega ja välja selgitama lapse eelistused ja vajadused. Laps saab siis väljendada, mida ja kus ta tahab edasi elada ja millist lapsevanema elukohta ta elamiseks eelistab. Kuna laps on vanemate poolt mõjutatav ja manipuleeritav, siis kaasatakse vestustesse lapsega kohaliku omavalitsuse lastekaitsespetsialistid. Kokku peab tulema arvamus, mis on aluseks kohtuotsuse tegemisel.Kohus järgib otsuse tegemisel vaid lapse huvidest. https://v1.juristaitab.ee/forum/viewtopic.php?t=4566

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.08 21:13; 19.08 13:16;
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Pereelu ja suhted Üks laps isaga, teine emaga