Esileht Tööelu, raha ja seadused. Üüritulu deklareerimine

Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )

Teema: Üüritulu deklareerimine

Postitas:
Kägu

Olen segaduses – sain eelmisel aastal lähedaselt korteri, mida välja üürisin. Täitsin ära tuludeklaratsiooni, kuid mulle tundub, et midagi läks valesti.  Nimelt eluruumi välja rentimisel on võimalik 20% tulumaksust tagasi saada. Tuludeklaratsioonis tuleb ära näidata kogu aasta üürisumma ja 20% mahaarvamine tehakse süsteemis automaatselt.

Kuid mulle tundub, et see 20% ei arvestatud tulult maha. Ka Rendini leheküljel olev arvutuskäik kinnitab seda.

Kuna ei ole selle teemaga kunagi varem kokku puutunud, siis kas ehk keegi kogenum ja targem oskab selgitada?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Otseselt ei arvestata midagi maha, vaid süsteem võtab ise tulumaksu arvestamisel selle 20% arvesse.

Ehk kui aastane üüritulu on 3000, sa paned 3000. Süsteem arvestab tulumaksu summalt 2400 ehk 480€.

 

Juhul kui ei arvesta siis kontrolli, kas sisestasid üüritulu õigesse lahtrisse. Ja kas kogutuludega on üldse õigust tulumaksu tagasi saada.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nimelt eluruumi välja rentimisel on võimalik 20% tulumaksust tagasi saada. Tuludeklaratsioonis tuleb ära näidata kogu aasta üürisumma ja 20% mahaarvamine tehakse süsteemis automaatselt.

Googeldasin seda ja see viib rendin lehele jah, st see on väga halb ja segadust tekitav sõnastus.

St sa ei saa eluruumi rendist 20% tulumaksu tagasi kuna see tulumaks on laekunud sinu kontole, on sinu kontol ja vajadusel vastupidi tasutaks juurde – st sina ei ole riigile sellelt summalt siiani midagi tasunud, et midagi oleks riigilt tagasi saada.

Vaid just see, et sisestades koguüüritulu arvestab süsteem tulumaksukohustust 20% väiksemalt summalt ehk sulle jääb juba ka tagasimakstes nö see 20% endale kätte.

See, kas midagi on tagasi saada sõltub kogu aasta tuludest-kuludest kokku. St üüritulu saades oleks justkui vaikimisi kohustus tulumaksu juurde maksta, aga võimalik, et muude tulumaksuvabastuste või kasutamata maksuvabatulu arvestuses võib see jääda nulli, saada tagasi või maksta juurde väiksema summa kui üüritulult tulumaksukohustus oleks.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

TA: nagunii pean juurde maksma, see on selge, kuid mulle tundub, et loetud info puhul tuli mul hetkel see juurdemakstav summa oluliselt suurem kui ise arvestasin.

Kas Rendini lehel olev arvutuskäik on siis vale? Kopeerin:

Kui üürnikuks on eraisik, siis peab üürileandja oma tuludeklaratsiooni andmed käsitsi sisestama. See nõuab küll pisut lisatööd, kuid sisaldab üht olulist kasutegurit. Nimelt, eluruumi välja rentimisel on võimalik 20% tulumaksust tagasi saada. Tuludeklaratsioonis tuleb ära näidata kogu aasta üürisumma ja 20% mahaarvamine tehakse süsteemis automaatselt.

  • Selgitus: üüritulu oli eelmisel aastal 7200 eurot, sellest on tulumaks 1440 eurot. Eluaseme puhul vähendatakse seda tulumaksu 20% – 288 eurot. Ehk lõpuks tuleb tasuda 1152 eurot tulumaksu.

Alles alustanud üüriturul tegutsejale võib see arvutuskäik tekitada omajagu segadust: kas ma olen asjadest ikka õigesti aru saanud? Mugavam on lähtuda teadmisest, et maksustamisele läheb 16% kogu üüritulust.

  • Selgitus: üüritulu oli eelmisel aastal 7200 eurot, tulumaks on 16% – 1152 eurot.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis su üüritulu aastas siis on? nt 10 000 (selle summa kirjutadki sinna aasta tuluks)

Sellelt lahutad 20%  – 10 000-20%=8000

tulumaksukohustus on summalt 8000 ehk 20% 8000 on 1600

 

Ma olen ise arvestanud, et ümmarguselt on tulumaksuks kahe kuu üür aastas.

Kui üür on 300eur kuus siis 300×12=3600

20% võtab süsteem maha ehk tulumaksu arvestatakse summalt 2880

20% 2880st on 576 eur. (kahe kuu üür on 600) – ehk sellega on üpriski lihtne suurusjärku arvestada.

 

Arvesta, et juurdemaksmise kohustus võib sulle tulla ka muudest asjadest!

Näiteks oled kasutanud tööjuures maksuvaba tulu, aga lisades palgale juurde üüritulu pole õigust maksuvaba tulu üldse kasutada või väiksemaks summas. Seega pead riigile tagasi maksma ka siis selle osa. Sest praegune arvestus ei ole mitte kuupõhine vaid kogu aastatulu põhine.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mugavam on lähtuda teadmisest, et maksustamisele läheb 16% kogu üüritulust.

Selgitus: üüritulu oli eelmisel aastal 7200 eurot, tulumaks on 16% – 1152 eurot.

See ei ole vale, aga minu meelest mitte päris korrektne selgitus ja muudab asja kokkuvõttes segasemaks.
Tulumaksumäär on ikka 20%, aga summa mille pealt seda arvestatakse on 20% väiksem võrreldes kogu üürituluga. Siin toodud näites, tulumaks 20% võetakse (7200 – 20%x7200=) 5760 eur pealt.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

kirjuta siia oma kogu töine tulu, makstud tm ning üürisumma, siis saab täpsemalt arvutada, kui suur su tm olema peaks

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ahjaa, kui sa kahtled, miks juurdemaksmisele kuuluv summa nii suur on siis liigu deklaris enne korra täiesti lõppu ilma üüritulu sisestamata. Sellisel juhul näed ilma üürituluta summat, kas kuuluks tagasimaksmisele või juurdemaksmisele. Samuti vaata üle kogu oma aastatulu ja kasutatud maksuvaba tulu.

Kuni 6000 on kõik maksuvaba.

Kuni 14400 vmt maksad tulumaksu summalt 6000-14400

Üle selle 14 000 piiri kuni siis miski 21 vmt summani hakkab maksuvaba vähenema.

Ehk kui palgaga oled täpselt allpool mingit seda piiri, aga üüritulu lisandudes see tagasimakstev summa on suurem kui vaid üüritulult see 20%, siis ilmselt ongi probleem selles, et kadus õigus kasutatud maksuvabale tulule.

 

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Üüritulu deklareerimine