Esileht Väikelaps Vanad muinasjutud tänapäeva lastele, arutlusteema

Näitan 2 postitust - vahemik 31 kuni 32 (kokku 32 )

Teema: Vanad muinasjutud tänapäeva lastele, arutlusteema

Postitas:

Ma mõtlesin vahepeal pikemalt selle sõnavara keerukuse üle – et ega tegelikult ei olnud need keerulised ajaloolised mõisted minule lapsena kuidagi lihtsamad kui mu lastele. Ei kandnud ka mina viiske, kedranud lõnga ega muud sellist, lihtsalt suure lugemisega sai kontekstist selgeks, millega umbes tegu.

Selle mõtte lõpetuseks näiteks guugeldasin, et mis asi täpselt on värten – eluaeg olen just tänu kirjandusele teadnud, et see vuriseb ja torkab ning kasutatakse ketramisel, aga kuidas välja näeb, pole olnud põhjust kunagi vaadata. ????

Kui ma meenutan, kuidas lapsena valimatult kõike järjest lugesin, kuna ega muud midagi eriti teha polnudki (telekast näitas 3 kanalit, lasteekraan oli kindlal ajal õhtul pool tundi jne), siis mind lapsena ei häirinud ka see, et ma aru ei saanud, lihtsalt ahmisin raamatuid lugeda. Minu vanemad olid sellised, et eeldasid, et lapsed tegutsevad omaette ja ei tüüta täiskasvanuid, see tähendas, et jäi ka ära võimalus minna ja küsida, mida mingi sõna tähendab (ma poleks julgenudki küsima minna), samas näen, et minu enda lapsed (praegu 7 a ja 5 a) küsivad väga palju erinevate sõnade tähendusi. Ja seda ka siis, kui ise omaette loevad ja midagi arusaamatuks jääb, või tulevad ja paluvad, et vaataksime koos internetist mingit asja, mis lugedes neile silma-kõrva jäi.

Mõtlesin veel, et üks põhjus, miks traditsioonilisi muinasjutte praegu vähem loetakse, on kindlasti see, et lasteraamatute valik on meeletu. Praegu on kasvõi igasuguseid loodus-, teadus-, kunsti- jne raamatuid lastele väga palju, mitte lihtsalt ilukirjandust.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.12 15:46; 05.12 13:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen ise keeletoimetaja ning naudin raamatutes rikast keelekasutust väga. See ei ole ju mingi vaev, lapsele võõrad sõnad üle seletada. Nii laienebki noore inimese silmaring. Ja eriti hea, kui võõra sõna seletuseks on kõrval veel arusaadavalt joonistatud pilt.

Rikkalik sõnavara ja “vanad” väljendid mind seega ei häiri, küll aga häirib kohmakas ja vilets lause. Kui ikka lasteaiaealistele mõeldud raamatus on 30 sõna pikad lohisevad laused, mida ette lugedes ununeb endalgi lause algus enne selle lõppu jõudmist juba ära, siis selline raamat ei täida oma eesmärke. Seetõttu pidin päris palju raamatuid oma lastele ise ümber jutustama: lihtsalt näitasingi näpuga pilte ja jutustasin, ise lugesin kiiruga pildi kõrvalt endamisi lugu ka. Ka niimoodi saab.

Sisu osas: minu algklassilapsed pole veel Perrault jutte lugenud, sest pidasin neid liiga koledaks. Arvan, et üle kümnestele võivad need tegelikult juba täitsa sobida. Päris kindlasti ei pea ma klassikalisi muinasjutte vananenuks ega iganenuks – see on meie kultuuriruum ja meie ajalugu, kust need pärinevad. Endal oleks küll häbi, kui mu lapsed kuuleksid rüütlitest ja ristisõdadest esmakordselt alles millalgi 6.-7.klassi ajalootunnis. Ja mõni arvaks veel täiskasvanunagi, et arvutid leiutati Jeesuse sünniga samal ajal.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 2 postitust - vahemik 31 kuni 32 (kokku 32 )


Esileht Väikelaps Vanad muinasjutud tänapäeva lastele, arutlusteema

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.