Esileht Koolilaps Ajalooraamatut algklassilapsele — kas üldse on olemas?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )

Teema: Ajalooraamatut algklassilapsele — kas üldse on olemas?

Postitas:

Raamatuid on ilmunud viimasel ajal triljon-miljon, aga sobiva leidmisega jäin hätta. Kas üldse on eesti keeles ilmunud midagi, mille abil anda algklassiealisele huvilisele lapsele esmane enam-vähemgi süsteemne ülevaade ajaloo olulisematest sündmustest? Huvitab nii maailma kui ka Eesti ajalugu. Laps küsib ja uurib väga palju, püüan ikka seletada talle arusaadavalt, aga eks ma olen ise ka palju unustanud. Põhikooli- ja gümnaasiumiealistele mõeldud kooliõpikud tunduvad siiski veidi liiga põhjalikud ja kuivad. Aga kui keegi oskab nimetada mõnd sellist pinnalisemat ja pealiskaudsemat (kuid siiski üldjoontes adekvaatset) ajalooülevaadet, mida koos lapsega lugeda ja mille najal tema teadmishimu rahuldada, oleksin väga tänulik.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 04.01 14:16; 04.01 16:22; 05.01 00:06; 05.01 00:31; 05.01 01:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Põhikooliõpikud ei pruugi talle kuivad olla, kui ta on ajaloohuviline. Sel juhul võib tegu olla üle keskmise intelligentse lapsega, kes suudab ka suurematele mõeldud raamatuid lugeda ja ei peaks lähtuma rangelt algklassitasemest.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.01 14:29; 04.01 16:31;
To report this post you need to login first.

muidugi on. mine raamatukokku (või poodi) ja neid on seal riiulitäied. Ilusad, suured, klantspaberil ja kirjud.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Põhikooliõpikud ei pruugi talle kuivad olla, kui ta on ajaloohuviline. Sel juhul võib tegu olla üle keskmise intelligentse lapsega, kes suudab ka suurematele mõeldud raamatuid lugeda ja ei peaks lähtuma rangelt algklassitasemest.

Ta on intelligentne tüdruk küll, jah. Aga tegelikult saab alles 6-aastaseks. Seega 8.-9. klassi laste õppekirjandus ikka veel päris hästi ei sobi, pigem ikkagi selline kirjandus, mille sihtrühm on algkooliealised või põhikooli esimeste klasside lapsed. Peamised teemad, millega ta mind näiteks viimastel nädalatel on painanud, et mis, miks ja kuidas täpselt, on II maailmasõja algus Euroopas, Eesti sündmused II maailmasõjas, Eesti esimene iseseisvumine ja Vabadussõda, Venemaa revolutsioon. Ma räägin temaga hea meelega, aga ei oska niimoodi kildhaaval improviseerides tema jaoks väga selget süsteemi luua, kuidas sündmused ja nende põhjused omavahel ajaliselt ja sisuliselt seostuvad, samuti avastan talle vastates alalõpmata, et endalgi on hulk üsna elementaarseid asju ainult uduselt meeles või sootuks ununenud.

Ja ma näen seda, et laps orienteerub ka arvudes ja ajas oma vanuse kohta super hästi ja oskab asju omavahel seostada, selles mõttes võiks tal nagu olla täitsa eeldused juba oma peas mingi hästi ligikaudne ajaline telg paika panna, aga niimoodi kildhaaval ühe küsimuse kaupa suulist infot kogudes on see talle siiski keerukas. (Oivaliselt ilmestav näide selle kohta on mulle jäänud meelde eelmisest kevadest, kui laps vaatas “Meie Eesti” raamatust presidentide pilte ja küsis, kes on Konstantin Päts. Mina siis rääkisin, et näe, esimese Eesti aja ainuke president oli, pärast teda, mäletad, tuli sõda ja Vene võim Eesti aladel ja polnudki hulk aastakümneid Eestis presidenti. Mispeale laps siis küsis vastu, et ah jaa, kas siis meil valitses Vene tsaar. 🙂 Mis on ju ühtpidi loogiline ja näitab viiese kohta kah üsna head silmaringi ja seostamisvõimet, aga osutab samas, et ajaliselt on tal paratamatult neid asju ikka raske juhuslikest kildudest kokku panna.)

Ega ma praegusi ajalooõpikuid ju ei tea, aga kui mina koolis käisin, õpiti ajalugu kronoloogiliselt, 5.-6.-7. klass seiklesid mitu aastat kiviajas ja antiikmaailmas ning 20. sajandini jõuti alles gümnaasiumis (mille õpikud on selgelt liiga keerukad). Kahtlemata võtaks laps huviga vastu ka vanema ajaloo lühema kokkuvõtte (nt eestlaste muistse vabadusvõitluse ja tollase olme küsimuste periood on meil ka ajuti olnud), aga mitme aasta jagu põhikooliõpilastele mõeldud infot, mis jõuab heal juhul kuhugi Euroopa keskaega välja, tundub ikkagi olevat liig. Ning ei aita tal 20. sajandi sümdmusi mõista. Või eks tausta mõttes aitab siiski, aga täpsemalt mitte.

Muidugi, juhul kui tänapäeval õpetatakse põhikooli alumises otsas ajalugu kuidagi teisiti ja teises järjekorras, siis ma olen väga tänulik viidete eest, mis klasside õpikute poole võiks vaadata.

Ideaalis sobiks hästi Euroopa (ja muu maailma) ajalugu lühikese mõnesajaleheküljelise üldülevaatena, mis jõuab 20. sajandi lõpuni ilusti välja. Ning samamoodi Eesti ajaloo lühikokkuvõte, mida siis ise ajaliselt mujal toimunuga seostada. Hullu populariseerumist ja meeletuid klantspilte pole tegelikult vajagi, kuigi illustreeriv materjal on ju tegelikult mõistmisel ja meeldejätmisel toeks, ning kui algkooliealistele ei leia,siis tõesti, sihtrühm võib olla ka veidi vanem (lihtsustamise ja lapse jaoks arusaadavalt ümberjutustamise ning täiendavate näidete toomisega tulen ma üldjuhul siiski toime, gloobus ruumilise perspektiivi tabamiseks on meil ka vajadusel käepärast), aga parem oleks, kui ei oleks käsitlus hirmus pikk ja detailne. Kui üht kitsast valdkonda või ajajärku liiga pikalt ja detailselt kohe võtta, kipub suur pilt silmist kaduma…

muidugi on. mine raamatukokku (või poodi) ja neid on seal riiulitäied. Ilusad, suured, klantspaberil ja kirjud.

Aga äkki Sa oskad soovitada siia midagi konkreetset? Ma olen küll esialgu vaid Rahva Raamatu netipoest vaadanud, aga esmapilgul ei jäänud midagi päriselt sobivat silma. Ma otsin just üldist ülevaadet, mitte mingi kindla valdkonna kohta (nagu pühakud ja ristirüütlid, kuritöö ja karistus läbi ajaloo, põnevaid lugusid vanast Tallinnast vmt). Midagi sellist, mis annaks üldise skeemi, mida lugedes ehk saaks visualiseerimiseks ise ajatelge kõrvale joonistada ja millele siis kõik need konkreetsemate valdkondade detailsemad käsitlused, ilukirjandus jmt edaspidi täiendusi lisaks. Mitte lihtsalt killustatud ja suhteliselt juhuslike pildikeste kogu, nagu moodsates klantspiltidega lasteraamatutes tihti näha võib. Minu meelest väga paljud tänapäevased lastele mõeldud populaarteaduslikud raamatud on koostatud põhimõttel, et üks põnev juhuslik killuke siit, teine sama juhslik ja intrigeeriv teisest kohast, kolmas hoopis kuu pealt — aga tervikut ega seoseid ei paista kuskilt.

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 04.01 14:16; 04.01 16:22; 05.01 00:06; 05.01 00:31; 05.01 01:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ok, ma sain aru, et ta käib algklassides. Ajalugu vist ongi selline suur ja pikk tervik, et seda paari raamatuga ei hõlma ja aastaga ära ei seleta ka. Lihtsalt tuleb kuskilt otsast pihta hakata. Raamatuid soovitada ei oska, kuigi nt 5.-6. klassi ajalooõpikud tunduvad üsna lihtsa tekstiga.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.01 14:29; 04.01 16:31;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitan siiski raamatukokku minna ja oma ise sobivad raamatud välja valida. Võibolla sobib mõni kooliõpik. Kirjastuste kodulehekülgedel ei pruugi vanu trükke olla.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võib-olla leiate midagi huvitavat “Ajalugu Oskariga” videotest. Neil on ka Facebook, kus päevakajalised teemad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.01 17:09; 06.01 18:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma 14.38 kägu (raamatukoguhoidja)
no 5-aastane ja algklassilaps – seal on päris suur vahe. mõned näited: alustuseks sobib ehk see https://www.lugeja.ee/record/1397163
üks päris lihtne https://www.lugeja.ee/record/1914085
üks raskem https://www.lugeja.ee/record/1933419
üldiselt on nii väikestele mõeldud ajalooteemalised raamatud siiski mõne konkreetse perioodi või nähtuse kohta. kõikehõlmav üldajalugu on sellele vanusele liiga suur tükk ja võimatu seda lühidalt esitada. ma soovitan ikka raamatukokku minna, lapsele võiks selles vanuses raamatukogu võimalusi tutvustada.
lisan veel ühe entsüklopeedia lingi, aga see on ka vast liiga raske https://www.lugeja.ee/record/296385

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

On olemas Laste ajalooentsüklopeedia, selline roheliste kaantega tavaformaadis. Minu ajaloohuviline poeg luges selle ribadeks. On ka muid raamatuid, tuleb ringi vaadata ja kindlasti on mingid teda rohkem hubitavad teemad.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.01 20:04; 06.01 10:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suur tänu soovituste eest, uurin!

Loomulikult ei saa ajalugu väga lühidalt kokku võtta, nii et see tõeliselt sisukas oleks, aga arvan, et kui laiskade koolilaste jaoks suudetakse ka mitmesajaleheküljelistest maailmakirjanduse suurteostest paarileheküljelisi kokkuvõtteid teha, nii et nende põhjal on võimalik kontrolltöid sooritada, ju siis maailma ajaloo tähtsündmustest on ka võimalik selline suhteliselt lihtsam ja lühem kondikava anda, mille ümber saaks edasidi täpsemat ja sisukamat teadmiste pagasit ehitada. 🙂

Aitäh!

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 04.01 14:16; 04.01 16:22; 05.01 00:06; 05.01 00:31; 05.01 01:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma 14.38 kägu (raamatukoguhoidja)

no 5-aastane ja algklassilaps – seal on päris suur vahe. mõned näited: alustuseks sobib ehk see https://www.lugeja.ee/record/1397163

üks päris lihtne https://www.lugeja.ee/record/1914085

üks raskem https://www.lugeja.ee/record/1933419

üldiselt on nii väikestele mõeldud ajalooteemalised raamatud siiski mõne konkreetse perioodi või nähtuse kohta. kõikehõlmav üldajalugu on sellele vanusele liiga suur tükk ja võimatu seda lühidalt esitada. ma soovitan ikka raamatukokku minna, lapsele võiks selles vanuses raamatukogu võimalusi tutvustada.

lisan veel ühe entsüklopeedia lingi, aga see on ka vast liiga raske https://www.lugeja.ee/record/296385

Eks ma küsisin ju meelega natuke vanematele lastele suunatud raamatute kohta, koolieelikutele mõeldud asjad jäävad minu juntsule üldjuhul liiga titekaks. Ma ise vaatan, et kui mu lapsel 1.-2. klassi juntsudega vahet on, siis eeskätt emotsionaalses plaanis. Akadeemilises mõttes on ta oma east pigem ees, eriti mis puudutab silmaringi, sõnavara, loogilist mõtlemist jmt. Hiljuti sattusime ajaloomuuseumis kokku silma järgi kuskil 4.–6. klassi laste ekakursiooniga, üldiselt hoidsime neist eemale, aga paaril korral sattusime kõrvuti ja siis ma pidin oma tüdrukut ikka tagasi hoidma, et ta giidi esitatud küsimustele ise vastuseid ette ei hõikaks (küsimused olid küll ülitriviaalsed, nii et mind ei üllatanud tegelikult mitte see, et minu laps enamasti vastuseid teadis, vaid hoopis see, et suurtest lastest ükski pahatihti vastata ei osanud).

Raamatud, mida ta ise uurib või mida kodus koos loeme, on pigem just sellised, mille tavapärane sihtrühm on pigem selline umbes 4.–7. klass. Et päris keskmine 5-aastane ta kah nagu pole ja selles mõttes ma usun temasse. Samuti võtan aega talle seletada, mitte ei eelda, et ta päris ise pusib. Nii et me ikkagi üritame nende veidi raskemate asjadega toimetada. Kui ei huvita, jääb pooleli ja pole kah miskit katki.

Raamatukogus ikka vahel käime, aga mitte väga tihti, sest esiteks on mu vanematel kodus tohutu raamatuvaramu ja enamiku huvipakkuvat kirjandust saame sealt ning teiseks ei ole mul enamasti väiksemat last kuhugi “ära panna”, aga temaga koos on väga keerukas raamatukogus käia pikemalt kui mingit eelnevalt kataloogist väljaotsitud kindlat raamatut kaasa nõutamas (või tagasi viimas). Nii et ses mõttes on varasem eeltöö — et mida üldse otsida, mille vahel valida, kust filiaalist üldse üht või teist köidet võiks leida — siiski tugevalt lihtsustav tegevus. 🙂

Tänan pika vastuse ja soovituste eest!

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 04.01 14:16; 04.01 16:22; 05.01 00:06; 05.01 00:31; 05.01 01:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma oleks nagu näinud päris lastele mõeldud ajalooraamatut kuskil raamatupoes või raamatukogus. Kahjuks nime ei mäleta.

Minu lapsed on 5-6. klassis ja nende ajalooõpikud on tegelikult väga ninnu-nännud, palju pilte, vähe teksti ja hästi lihtne jutt.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.01 00:52; 05.01 22:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma oleks nagu näinud päris lastele mõeldud ajalooraamatut kuskil raamatupoes või raamatukogus. Kahjuks nime ei mäleta.

Minu lapsed on 5-6. klassis ja nende ajalooõpikud on tegelikult väga ninnu-nännud, palju pilte, vähe teksti ja hästi lihtne jutt.

Ma arvan, et 5.-6. klassi õpikud oleksid muidu suurepärased, aga mida nad tänapäeval selles vanuses käsitlevad? Minu mälestustes jäi sinna klassidesse ainult väga ammune ajalugu (kiviaeg > … > antiikaeg). Tänan!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 04.01 14:16; 04.01 16:22; 05.01 00:06; 05.01 00:31; 05.01 01:02;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma usun, et sul on üliandekas laps, aga David Vseviov on ikkagi 6-aastasele pisut liig: https://pood.koolibri.ee/pilk-ajalukku-5-klassi-ajalooopik

Pigem keskenduge ikka sellele: https://pood.koolibri.ee/illustreeritud-ajalooatlas-lastele

Ilmselt ka see on eakohane: https://www.apollo.ee/koeramae-soome-ajalugu.html

Mine poodi ja lappa, antikvariaadis on ka häid leide.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Koostage viimase 100+ aasta teljeks parem perekonnaalbum:)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma oleks nagu näinud päris lastele mõeldud ajalooraamatut kuskil raamatupoes või raamatukogus. Kahjuks nime ei mäleta.

Minu lapsed on 5-6. klassis ja nende ajalooõpikud on tegelikult väga ninnu-nännud, palju pilte, vähe teksti ja hästi lihtne jutt.

Ma arvan, et 5.-6. klassi õpikud oleksid muidu suurepärased, aga mida nad tänapäeval selles vanuses käsitlevad? Minu mälestustes jäi sinna klassidesse ainult väga ammune ajalugu (kiviaeg > … > antiikaeg). Tänan!

Olenevalt kirjastusest võib sisu päris palju erineda. Aga 5. klassis käsitleti enam-vähem kogu teadaolev (kirjutatud) ajalugu läbi eri perioodide silmapaistvate inimeste lugude ja alguses tutvustati pisut ajalooteadust. 6. klassi 1. osa on vanaaeg, 2. osa pole veel koju toodud…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.01 00:52; 05.01 22:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma otsin just üldist ülevaadet, mitte mingi kindla valdkonna kohta (nagu pühakud ja ristirüütlid, kuritöö ja karistus läbi ajaloo, põnevaid lugusid vanast Tallinnast vmt). Midagi sellist, mis annaks üldise skeemi, mida lugedes ehk saaks visualiseerimiseks ise ajatelge kõrvale joonistada ja millele siis kõik need konkreetsemate valdkondade detailsemad käsitlused, ilukirjandus jmt edaspidi täiendusi lisaks. Mitte lihtsalt killustatud ja suhteliselt juhuslike pildikeste kogu, nagu moodsates klantspiltidega lasteraamatutes tihti näha võib. Minu meelest väga paljud tänapäevased lastele mõeldud populaarteaduslikud raamatud on koostatud põhimõttel, et üks põnev juhuslik killuke siit, teine sama juhslik ja intrigeeriv teisest kohast, kolmas hoopis kuu pealt — aga tervikut ega seoseid ei paista kuskilt.

Jah, minu laps on loodusehuviline ja nende klantsraamatute juures olen küll sellist tendentsi täheldanud.
Ma konkreetset soovitust kahjuks ei oska anda, aga lihtsalt tahtsin kommenteerida, et ajalugu on selline valdkond, kus väiksemal lapsel on üldjuhul eriti keeruline mingit ülevaatlikku pilti omandada. Tema enda ajakogemus on lihtsalt nii lühike. Nii et kui laps küsib ja uurib, siis äkki esialgu sobivad vastusteks just mingid konkreetsed killukesed, või isegi mitte killukesed, vaid lood. Tore muidugi, kui endal on teatud ülevaade sellest, mis sellele sündmusele või perioodile eelnes/järgnes või sama ajal teistes maailma osades toimus.
See 5. klassi ajalooõpiku kirjeldus, silmapaistvate inimeste lugude kaudu, tundub ausalt öeldes jama: see “silmapaistev” nimi ei pruugi esiteks lapsele midagi öelda, nii et teadmised ei saa selle abil küll mingit pidepunkti, teiseks see ei pruugi anda ülevaadet tegelikust elust, sest mittesilmapaistvaid inimesi on ju alati tohutult palju rohkem kui silmapaistvaid ja nende elu on sageli teistsugune.
Oma lapsele olen lugenud juturaamatuid, mis räägivad vanematest aegadest, ja vahel teinud pausi, et tollast elukorraldust seletada ja juhtida tähelepanu erinevustele tänapäevast. Muidugi saab laps seda infot esialgu läbisegi: “Mary Poppins” ja “Dr Doolittle” räägivad ca 100-200 aastat tagasi olnud elust, “Robin Hood” 500-600 aastat tagasi, “Naksitrallid” 50-60 aastat tagasi. Aga ma arvan, et nii väiksele lapsele ei olegi oluline kogu ajaloost kronoloogilist tervikülevaadet anda. Võibolla pigem just mõningaid seoseid ühest ajast teise ja tänapäeva välja. Aga siis just oma sõnadega, nii et kui endal nende jaoks teadmisi napib, siis esmalt just ise juurde lugeda.
Muidugi ma ei taha öelda, et ei tasu lapsega neid ülal viidatud raamatuid lugeda, kindlasti tasub.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu pojal oli seitsmeselt hulk teadmisi, aga segadus ajastute tajumisega. Tegime ajatelje, alustasin Aleksander Suurega, seejärel mõned muud väejuhid ja lahingud, lõppes tänapäevaga. Nagu aru saate, siis poissi haarasid eeskätt väejuhid ja sõdalased tol hetkel. Igal juhul tekkis tal arusaamine ajast ja sellest, kui palju aega erinevaid sündmusi lahutas. Ajatelg on lapse kindlasti kasuks.
Soovitan kindlasti lapse huvi igati toetada. Minu poeg on nüüd juba gümnaasiumi lõpetamas, ajaloohuvi on jäänud ja teadmised uskumatult laialdased.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.01 20:04; 06.01 10:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma usun, et sul on üliandekas laps, aga David Vseviov on ikkagi 6-aastasele pisut liig: https://pood.koolibri.ee/pilk-ajalukku-5-klassi-ajalooopik

Vseviovi õpik pole ainus.
https://www.avita.ee/14268
http://kirjastusmaurus.ee/oppematerjalid/ajaloo-opik-5-klassile/

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.01 17:09; 06.01 18:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle tundub, et 5. klassi õpik võiks olla hea algus. Ma täpselt ei mäleta, kumb siin lingitutest oli minu lapsel, aga see andis hea ülevaate ajaloo uurimisest ja olulisematest ajastutest/perioodidest alates antiikajast kuni tänapäevani.

Mulle tundub, et kui lapsel on küsimused konkreetsete sündmuste kohta, siis võta Vikipedia vms ette ja värskenda oma mälu ja räägigi konkreetsest sündmusest talle nii palju, kui ta küsib. Mulle endale tundub, et minu ajalooõpingud üldhariduses mulle kahjuks väga häid seoseid ei loonud ja põhjustest-tagajärgedest pilti samuti mitte. Nagu ei seotud minu jaoks piisavalt üldise ajalooga kunsti- ja muusikaajalugu.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui tal nt Venemaa vastu huvi on, siis ma just soovitaks David Vseviov‘i Müstilise Venemaa sarja kuulata erri arhiivist. Väga põnev ja ei ole liiga keeruline. Kui kõigest aru ei saa, siis paljust ikka saab. Vseviovil on samuti Rooma keisrite sari. Üldse on palju ajaloo materjali erri arhiivis. Kui mõni teema huvi pakub, siis tasub sinna vaadata. Eelkooliealisele ja algklassi lapsele võib-olla polegi veel nii süsteemset lähenemist vaja. Las uurib seda, mis huvi pakub. Küll hiljem jõuab need teadmised ühes süsteemiks kokku panna. Lapsed õpivad teisiti, kui täiskasvanud.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ohh…kadedaks teeb…kust te selliseid lapsi saate…nii huvitav!

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja, sa oled väga äge ema! Nii lahe, et ema tõesti püüab oma lapse huvisid arvestada ning vastavalt huvidele sobivaid materjale leida. Ja ei jää kinni selllesse, et oled alles kuuene, seega anname sulle kätte kahe- kuni seitsmeaastastele mõeldud raamatud. Ajaloo raamatuid soovitada ei oska, aga olen ise teinud sama läbi matemaatikaga, no ei ole mõtet anda lapsele kätte tema eale ettenähtud ülesandeid, kui ta tegelikult huvitub hulga keerulisematest teemadest.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitan siia juurde veel uurida erivajadustega laste ajalooõpikuid, nt on kindlasti olemas üks väga hästi koostatud õpik Leili Pukk´ilt. Käsitleb seda sama 5. kl, kuid rohkem pilte ja lihtsam tekst. Erikoolis on see 7. kl õpik (neil algab siis ajalugu). Kõik oluline on seal olemas, kuid lihtsamalt sõnastatud. See võib abiks olla ka neile tavalastele, kellel raskused ajaloos. Soovitan. Pealkiri “Kaugete aegade lood”

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vaadata mingeid selliseid raamatuid https://www.osta.ee/laste-entsuklopeedia-maailma-ajaloo-verstapostid-31628085.html

Kui teda ei huvita ainult ajalugu siis ma väiksena neelasin erinevaid laste entsüklopeediaid. Seal olid tähesüsteemid, planeedid, eelajaloolised loomad, erinevad riigid jmt ka sees.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ostsin omal ajal enda 5-aastasele ajaloohuvilisele selle raamatu:

http://www.rahvaraamat.ee/p/eesti-ajalugu/36551/et?isbn=9789949270859

Kuna laps ise veel lugeda ei osanud, lugesin talle ette. Kõige lihtsam ja ülevaatlikum on aga mingi kindla sündmuse kohta lugeda wikipediast. Pilte guugelda juurde ja ongi olemas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga eks ajalugu ongi kõikehõlmavalt raske hoomata ja käsitleda, seepärast on ka õpikutes kas ajastute (kiviaeg, keskaeg) või piirkondade järgi (Egiptus, Euroopa).
Raamatukogust äkki see: https://www.apollo.ee/luhike-maailma-ajalugu.html
Nende “laste aimeraamatute jms” on jah toredad pildid ja lõigukesed, aga süsteemi seal enamasti pole ja laps ei oska asju seostada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Küsitud oli küll raamatut, aga mind üllatasid mõni aeg tagasi positiivselt lapse ajalooõpetaja jagatud lingid, kus räägitakse lühidalt lahti erinevaid ajaloo teemasid. Lisan siia lingi, kus on kõik jutustaja videod: https://www.youtube.com/user/kristosiig/videos. Võiboolla leiad ka nende hulgast midagi sobivat!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eesti ajalugu selles küll pole, aga väga huvitav ja hariv raamat on
https://www.apollo.ee/vanade-tsivilisatsioonide-fantastiline-maailm.html

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mitte algklassilastele, vaid koolieelikutele otsid ju. Kui ta alles saab 6-aastseks.

siis sobivad igasugused laste entsüklopeedia sarjad. Mingid raamatud elu-oludest (olen näinud mingeid raamatuid a la Vana-kreeka tüdruk vmt. Võibolla ka Emilie Beaumont´i pildiraamatute sari (seal on nt dinosaurustest, transpordi arengust kui ka leiutistest – minu 5-aastasele väga meeldib)

Aga üldiselt ongi raske leida koolieelikutele konkreetsel teemal tarkasid raamatuid, mu oma 5-aastane ka väga huvitub tarkadest raamatutest. Kosmose raamatut otsin meeletult, aga enamus on kõik natuke liiga keerulised (liiga väikesed pildid ja liiga palju juttu, või on jutt nii kirbukirjas, et ma ei viitsi ette lugeda – kahjuks Pildiraamat kosmosest on läbimüüdud ja isegi kasutatult pole õnnestunud leida). Järjest rohkem küll tuleb müüki raamatuid stiilis “Kes, mis kus”” jne. Meil on laps andnud tellimuse sisse osta Suur Putukaraamat järgmiseks 😀

Kõige masendavam ongi see, et tihti on lastele mõeldud nendes põnevates raamatutes tekst nii väike, et mul endalgi halb lugeda, lapsest veel rääkimata (kui ta juba oskaks lugeda :D)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )


Esileht Koolilaps Ajalooraamatut algklassilapsele — kas üldse on olemas?