Esileht Väikelaps Kaheaastase toiduteema

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 44 )

Teema: Kaheaastase toiduteema

Postitas:
Kägu

Tere.

Minu peatselt kaheaastaseks põnnil on tekkinud mingisugune toiduteema. Enam ei söö üldse neid toite, mis enne kadusid kõhtu nagu mustaauku. Praegu sööb ainult värskeid puu-ja köögivilju, värsket salatit, värskeid marju, piima, leiba-saia. Liha ei taha, igasugused kastmed sülitab välja ja siis hõõrub keele ka puhtaks. Putru ei taha isegi proovida mitte. Vahepeal ei tahtnud ka tatart, riisi, makarone ega ka pannkooke. Ma olen üpris kindel, et asi pole maitsestamises vaid kontsistentsis hetkel. Eile sõi mõned pannkoogid. Täna oli nõus sööma lihtsalt riisi avokaadoga, kanakastme panin kõrvale – sülitas  kastmeampsu välja. Ma tean küll, et lapsed ei jäta end nälga. Ja ta oma köögivilju-puuvilju sööb isuga, energiline on ka. Lihtsalt natuke kurb ja väsitav on, kui ta muu toidu pidevalt välja sülitab. Eks ma pidevalt pakun talle ka, et ehk see periood saab plaksust läbi ja sööb jälle hästi.

Kas kellelgi lapsel on veel selline periood olnud? Kaua see kestab? Meil läheb hetkel teine nädal.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Osadel valivamatel kestab see periood kuni teismeliseks saamiseni.

See on tegelikult väga tavapärane, et väikelapsed muutuvad mingi hetk toidu osas valivamaks ja umbusklikumaks. Lapsevanemana saad talle pakkuda ikka edasi erinevaid toite ja loota, et ta neid millalgi uuesti hakkab sööma.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma jälestan ka kastet. Miks ta peaks seda sööma, see pole ju toit. Või püreesid?

0
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mõtle enda jaoks läbi, miks ta peab sööma just neid asju. Puu -ja köögiviljad ongi kõige olulisemad. Kui ta sööb neid suures koguses, siis on juba väga hästi. Juurde oleks vaja natuke kaunvilja, seemneid ja pähkleid ning olekski üsna täiuslik söögilaud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Okei, kaste kastmeks. Kui seda ei taha, siis ärgu söögu. Ma ei topi ka. Hetkel on lihtsalt veider see, et ei taha ei liha ega ka hautatud, ahjus, pannil vms köögivilju. Mingitest juurviljadest, nagu näiteks porgand, saab küpsetatud vormist paremini toitaineid kätte. Pähklid on laualt maas – allergia. Praegu on kõik näitajad normis, aga kui see periood venib ikka pikaks, siis tekivad erinevad puudused. Selles mul ongi see suurem mure koht, mitte just see, et “appi, ta ei söö kastet”.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja jällegi, mina ka jälestan hautatud või keedetuid porgandeid. Või keedetud kapsast. Tooreid söön iga päev.

Sa pakudki üldiselt mittemaitsvaid asju.

 

+3
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sa pakudki üldiselt mittemaitsvaid asju.

Kui täiskasvanu nii ütleb, siis tekib imelik tunne, et kas heoluühiskond on kujundanud “enamus toitu ongi väkk” suhtumist inimestes või milles asi.

2a muidugi on 2a tujud. Kaua kesta võib, on väga raske öelda – oma laste pealt olen näinud, et laps võib mõnda asja mitte süüa aastaid ja siis järsku oma kinnisideest “seda ma ei söö” loobuda ja jälle sööma hakata.

Puudusi ei maksa niiväga karta.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sa pakudki üldiselt mittemaitsvaid asju.

Kui täiskasvanu nii ütleb, siis tekib imelik tunne, et kas heoluühiskond on kujundanud “enamus toitu ongi väkk” suhtumist inimestes või milles asi.

2a muidugi on 2a tujud. Kaua kesta võib, on väga raske öelda – oma laste pealt olen näinud, et laps võib mõnda asja mitte süüa aastaid ja siis järsku oma kinnisideest “seda ma ei söö” loobuda ja jälle sööma hakata.

Puudusi ei maksa niiväga karta.

Loomulikult söön ma viimase näljaga ära ka hautatud porgandid. Aga jah, kui on veel rahuaeg ja toidulaud olemas, siis ma neid ei söö.

Miks peab lapses oksereflekse tekitama, ei saa ma aru.

+2
-5
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Kui need nii söödamatud on, kuidas ta siis enne sõi?

Ma pakuks edasi, aga ei teeks numbrit. Nii kiiresti need vaegused ei teki, ehk läheb üle.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuna minu laps sõi absoluutselt kõike enne  suure isuga, siis sellepärast mul tekkiski hämming ja mure sellise käitumise pärast. Esimene laps ka veel. Ma lisaks ütleks, et minu ja ka teiste arust pole minu hautatud/keedetud/ahjuköögiviljad mittemaitsvad. Kui mu hautatud porgand oleks lihtsalt soolases vees tehtud, siis oleks jah rõve. Eks muidugi maitsemeeled on erinevad. Ega ma ei kirjeldanud kuidas ma süüa teen, aga kellegi toidu mittemaitsvaks tembeldamine kohe on nats veider ka.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lapsed õppisid lasteaias toiduga pirtsutama. Eranditult kõik hakkasid paari nädala kuni kuu jooksul pirtsutama. Üks lõpetas päeva pealt oma lemmiktoidu söömise.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on lihtsalt selline iga. Mu kolmene pirtsutab ainult kodus, lasteaias sööb kõike. Varsti 1.5a on ka hakanud vanema lapse järgi pirtsutama.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No kui köögivilju sööb, oled õnnega koos. Ma olen loobunud ja ei sunni köögivilju sööma, sõda pean üksnes kartuli-riisi-tatra üle ja seegi on imeväike kogus.

Kas ta liha muidu puhtal kujul sööb? No et kastme asemel nt kanakoib või hoopuski šnitsel/kotlett/kana taignas/isetehtud nagitsad (mul nt süüakse just neid asju hästi).

Pudru asemel leib, kaerahelbe küpsised, isetehtud müsli

 

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hea maitse lapsel. Pannkook pole mingi söök – rasvas leotatud jahu ju lihtsalt. Kaste ka vaevalt eriliselt toitainete rikas on.

0
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Päris veider, et siia on sattunud kommenteerima inimesed, kel endal vist küll lapsi pole. Hautatud porgandi mahategemine… No ma ei tea, sulle ei maitse, siis ei maitse kellelegi? Tundub täitsa lapsik jutt.

Aga teemasse, siis see on täitsa tavaline, et lapse eelistused muutuvad. Mul 2,5aastane, kes ka väga valivaks muutunud, kuigi varem sõi hea meelega üsna kõike. Liha on praegu nõus sööma vaid lihapallidena või kana kondina näppudega. Mõnikord proovib mingeid ootamatuid kombinatsioone – ahjuliha ja melonit kõrvale. Jah, pole minu eelistus, aga kui talle nii maitseb, siis las sööb. Seega paku ikka, aga ära siis suuri lootusi sea. Läheb mööda see periood (ja tuleb uuesti).

 

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Päris veider, et siia on sattunud kommenteerima inimesed, kel endal vist küll lapsi pole. Hautatud porgandi mahategemine… No ma ei tea, sulle ei maitse, siis ei maitse kellelegi? Tundub täitsa lapsik jutt.

Aga teemasse, siis see on täitsa tavaline, et lapse eelistused muutuvad. Mul 2,5aastane, kes ka väga valivaks muutunud, kuigi varem sõi hea meelega üsna kõike. Liha on praegu nõus sööma vaid lihapallidena või kana kondina näppudega. Mõnikord proovib mingeid ootamatuid kombinatsioone – ahjuliha ja melonit kõrvale. Jah, pole minu eelistus, aga kui talle nii maitseb, siis las sööb. Seega paku ikka, aga ära siis suuri lootusi sea. Läheb mööda see periood (ja tuleb uuesti).

Et TA laps on lapsik, kuna talle hautatud porgand enam ei maitse? Või mis su point on?

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapsel pole kõht tühi ja on otsustanud kontrollida, kui kaugele lapsevanemad nunnutamisega on nõus minema.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei, ma loomulikult pidasin silmas siinseid kommenteerijaid…

Sa pakudki üldiselt mittemaitsvaid asju.

Loomulikult söön ma viimase näljaga ära ka hautatud porgandid. Aga jah, kui on veel rahuaeg ja toidulaud olemas, siis ma neid ei söö.

Miks peab lapses oksereflekse tekitama, ei saa ma aru.

 

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ära loobu normaalse toidu pakkumisest. Mitte mingil juhul ära asenda seda mingi muu asjaga, mis talle maitseb lihtsalt selle nimel, et ta midagigi sööks. Katsu toit teha nii, et oleks midagi, mis talle meeldib ja ülejäänut siis kas sööb või ei, paku eraldi, et üks toiduaine teist ära ei “saastaks”. Toored köögiviljad on oluliselt parem variant kui ainult makarone ainsagi lisandita süüa. Vähemalt saab oma vitamiinid kätte. Hommikupudru asemel võid pakkuda kodujuustu, muna, avokaadot vmt. Kindlasti mitte magusat jogurtit või magusaid müslibatoone või krõbinaid või kohukest. Kui harjub magusat toidukorrana sööma, siis sellest harjumusest on raske lahti saada. Liha paku tõesti isetehtud lihapallide või kotletina.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olid ka enda lapsel mingid faasid kui seni maitsenud toidud “söödamatuks” osutusid. Hiljem jälle maitsed muutusid ja asjad tulid menüüsse tagasi. Kui laps köögivilju toorelt sööb siis probleemi ju ei ole. Küll saab vajalikud ained kätta. Lihtsalt paku talle ikka järjekindlalt kõiki tavalisi toite ja kiida kui vähemalt maitsebki. Kui laps ei taha, et kaste oleks toidu pealt siis las sööb eraldi, see pole ju probleem. Peaasi, et sa ei hakkaks pakkuma “mida iganes, peaasi, et sööks”. Niimoodi õpib laps kiirelt ära, et tavatoitu ei peagu sööma ning pirtsutamise eest “premeeritakse” ketšupiga spagettide vms lihtsaga.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tegelikult ikkagi väga paljud lapsed ei söö hautatud porgandeid ja valgeid kastmeid, seega see pole midagi üllatavat. Tatart ka osad söövad, osad mitte. Köögivilju ongi parem toorelt süüa, keegi ei kaota midagi, kui neid keedetud peast ei söö, ka mina hakkasin keedetud juurvilja alles täiskasvanuna sööma, samas sõin toorelt väga hästi porgandit, kapsast, kaalikat, valget redist, peeti. Kastmeid ei ole minu laps hakanudki kunagi sööm, mis pole samuti eriline kaotus. Liha sõi aastas korra, restoranis mahesteiki, see oli ainuke, mida väga soovis süüa, aga seda üliharva. Mitu aastat oli see tema ainuke lihatarbimine. Tavalist kodust liha ei söönud, kala ei söönud, suppe ei söönud. Minu arust pole sinu lapsel ka midagi häda, ega kõike ei peagi sööma. Kui periooditi on toidulaud üsna ühekülgne, pole hullu, läheb üle. Minu laps sõi aasta aega hommikuti suvikõrvitsaga omletti iga päev. Nüüd jälle ei söö omletti üldse. Laps valib ise, mis tal vaja on, kui just suhkru ja rämpsuga isu ära ei rikuta.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu laps sõi ka selles vanuses vaid teatud asju. Liha läks ainult hakkliha kujul. Vahepeal isegi mitte hakkliha ei tahtnud. Sõi vaid kana. Kusagil 5-6a hakkas taas rohkem erinevaid maitseid proovima. Toitainete puudust ei tekkinud. Raud ja kõik olid korras(sai testid õietolmuallergia pärast tehtud).

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Naeruväärne jah, kuidas kellelegi jäi hambusse hautatud porgand, mida teemaalgatuses isegi ei mainitud 🙂
Ja mida imelikku on kastmetes? Hakklihakaste, lihakaste, kanakaste… kas see pole tavaline osa toidust siis, et nii imestatakse?

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Naeruväärne jah, kuidas kellelegi jäi hambusse hautatud porgand, mida teemaalgatuses isegi ei mainitud ????

Ja mida imelikku on kastmetes? Hakklihakaste, lihakaste, kanakaste… kas see pole tavaline osa toidust siis, et nii imestatakse?

Ei ole. Kastmega varjatakse liha vähest kogust, kui viletsat kokaoskust.

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei ole. Kastmega varjatakse liha vähest kogust, kui viletsat kokaoskust.

Jah, 2-aastase ees peab tõesti nii eesmärgipäraselt esinema 🙂
Võibolla võiksid ka vähem liha süüa hoopis.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis kastme söömisel viga on siis? Minule just meeldivad igasugused kastmed kartuli või riisi kõrval. Ilma ei kujutaks ettegi.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loomulikult söön ma viimase näljaga ära ka hautatud porgandid. Aga jah, kui on veel rahuaeg ja toidulaud olemas, siis ma neid ei söö. Miks peab lapses oksereflekse tekitama, ei saa ma aru.

Ei ole vaja oma lapsepõlvetraumasid nii valjuhäälselt esitada, kedagi eriti ei huvita, et SINA HAUTATUD PORGANDIT EI SÖÖ. Paku teemasse mingit nõu siis.

Ise pakun, et kui ei söö, siis ei söö, teatud aeg ära neid asju paku ega sunni vähimalgi määral. Vabalt võib nii tüki aja pärast olla juba meelest läinud, et ta neid asju “ei söö” ju, kui pakud uuesti. Kui ei söö liha, äkki sööb pasteeti või verivorsti jms, mitte millestki ei jää siis ilma. Lihasid on ka väga erinevaid ja võimalik teha erinevat moodi, alates minilihapallidest kuni kuni saslõkini, kanakoib jnejne. Kui ei söö liha, valguvajaduse saab ka kala või munaga katta kenasti jne. Köögi- ja puuviljaga on siis hästi. Ainult jah siis mitte asendada magusa või muu rämpstoiduga, muidu rikud lapse maitsemeele pikaks ajaks ära, ikka täisvaäärtuslikud asjad. Ja mitmekesine tuleb laud ikkagi hoida, et ta vähemalt näeks, mida kõike on olemas ja äkki tekib huvi ka ise maitsta. Meie lapsed vuhkisid valget kala ja mereande nt, mingid karbid ja kaheksajalad 🙂

Paljud lapsed ei armasta kastet ega segatud salateid jms kokkukeeratud asju, nad tahavad konkreetselt näha, mida nad söövad. Mul ka üks laps ei taha hautatud köögivilju (paprika, porgand jms), tema sööb samu asju toorelt kõrvale. Pole mõtet sellest probleemi teha.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja mida imelikku on kastmetes? Hakklihakaste, lihakaste, kanakaste… kas see pole tavaline osa toidust siis, et nii imestatakse?

Kõigil küll mitte. Ma pole elus neid söönud ega teinud.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja mida imelikku on kastmetes? Hakklihakaste, lihakaste, kanakaste… kas see pole tavaline osa toidust siis, et nii imestatakse?

Kõigil küll mitte. Ma pole elus neid söönud ega teinud.

Tõesti? Isegi mitte lasteaias või koolis?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tõesti? Isegi mitte lasteaias või koolis?

Ei söönud neid lasteaias ega koolis. Kui oli mingi kaste, sõin ainult riisi, tatart, salatit. Söön kastmeid küll, aga mitte jahukastmeid, kus on lisaks veel midagi sees.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 44 )


Esileht Väikelaps Kaheaastase toiduteema