Esileht Pereelu ja suhted Kas 16a saab restoranis…

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 36 )

Teema: Kas 16a saab restoranis…

Postitas:

… toidu kõrvale veini juua kui ta on vanematega seal?

samas minus tekitab nii suurt kummastust miks peaks 16a toidukordadel veini tarbima?

+1
-16
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

No teoreetiliselt ju saab (kui restoran kogemata müüb või kui vanemad enda klaasi annavad), aga restoran alaealisele müüa alkoholi ikkagi ei tohi. Kui kuskilt tuleb välja, et alaealine joob restoranis alkoholi, siis restoran vastutab. Mis küsimus täpselt on?

+13
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei.

+7
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.10 22:40; 26.10 09:34; 26.10 10:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole selle peale tulnudki ja lapsed ei ole ka tahtnud,  aga teoreetiliselt oleks vist võimalik – kuigi restoran võib ise keelduda. Minu 16-aastane on 195 cm pikk, seega on kahtlane – kas oleks tekkinud probleemi.

+6
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.10 08:08; 26.10 12:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No teoreetiliselt ju saab (kui restoran kogemata müüb või kui vanemad enda klaasi annavad), aga restoran alaealisele müüa alkoholi ikkagi ei tohi. Kui kuskilt tuleb välja, et alaealine joob restoranis alkoholi, siis restoran vastutab. Mis küsimus täpselt on?

Kui vanemad oma klaasist annavad, siis vastutavad ikka vanemad. Alaealisele alkoholi andmine on ebaseaduslik ja selle eest saab vanemaid trahvida. Võib ka lastekaitse teema teha sellest, kui tahta. Muidugi- mõned vanemad annavad kodus nt šampust vanaaastaõhtul sellisele 9. klassi teismelisele proovida vms, aga tegelikult on selline teguviis seadusega keelatud. Restoran peab dokumenti küsima teismelisele müümisel (või kui kahtlustab, et noor võib olla alaealine), kui ei küsinud, vastutab restoran, kuigi jällegi, kui vanemad olid juures ja lasid sel toimuda, on nemad ikka ka kaasvastutajad, vanemad peaks ju teadma, kui vana nende laps on.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.10 08:36; 26.10 10:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on umbes samaväärne küsimus, et kas 90ne alas saab 120ga sõita. Vastus on, et jah, saab loomulikult, aga ei tohi. Jääd vahele, siis vastutad.

+23
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seaduse järgi ei tohi. Restoran ei tohi tuua pokaali alaealisele. Kui vanemad valavad talle ise mahlaklaasi, siis vasturavad vanemad. Restoranipidaja võiks paluda sellise tegevuse lõpeyada ja lahkuda nt. Võivad ka politsei kutsuda, kuid alkoholipakkumise eest vastutab vanem.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui teismeline tahab ISE veini tellida, siis tekiks arvatavasti ettekandjaga probleem. Restoran ei tohi MÜÜA alkoholi alalealisele. Ja arvan, et lapse kohalt võetakse lauda istudes nagunii veiniklaas ära. Aga kui laps on koos vanematega restoranis, isa või ema tellivad veini, maksavad ja annavad ise oma klaasi lapsele, siis ma ei näe küll, kuidas restoran sekkuda ja klaasi käest ära võtta saaks. Lõppude lõpuks vastutavad oma lapse eest sel juhul ikka vanemad, kes sealsamas juures on ja teavad lapse vanust ise vast paremini.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

… toidu kõrvale veini juua kui ta on vanematega seal?
samas minus tekitab nii suurt kummastust miks peaks 16a toidukordadel veini tarbima?

Sattusid sugulastega kuhugi restorani ja need valasid lapsele veini?

Ja sul, perekoolikana, tekkis kohe kummastus ja loomulikult ka vastav teema. Lootes, et lapse vanemad loevad ja muutuvad?
Midagi otse küsida sa loomulikult ei julge.

Aga mul tekib sellise teema lugemisel pigem alati kummastus, et miks selliseid ussitajaid kutsutakse oma seltskonda?
Midagi nad rääkida/küsida ei julge; alles kodus, oma tugitoolis saab varblasest kotkas.
Kas tõesti puhtalt selle pärast, et selline on kellegi lehma lellepoeg või -tütar?

+8
-6
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Kui teismeline tahab ISE veini tellida, siis tekiks arvatavasti ettekandjaga probleem. Restoran ei tohi MÜÜA alkoholi alalealisele. Ja arvan, et lapse kohalt võetakse lauda istudes nagunii veiniklaas ära. Aga kui laps on koos vanematega restoranis, isa või ema tellivad veini, maksavad ja annavad ise oma klaasi lapsele, siis ma ei näe küll, kuidas restoran sekkuda ja klaasi käest ära võtta saaks. Lõppude lõpuks vastutavad oma lapse eest sel juhul ikka vanemad, kes sealsamas juures on ja teavad lapse vanust ise vast paremini.

Ei võeta midagi ära. Miks peaks? Kui vanem kallab, siis ka vastutab.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei võeta midagi ära. Miks peaks? Kui vanem kallab, siis ka vastutab.

Sedand küll, aga avalikus kohas ma oma 16a lapsele siiski veini ei valaks. Sest teemaalgataja suguseid on ju terve ilm täis ja kunagi ei või teada, mis s..ta nad sulle kokku keeravad.
See isend siin, ok, tegi veel mingi anonüümse teema, aga vblla on veel hullemaid olemas?

Ja 16a joovad, muidugi joovad ja neid ei saa ka paaniliselt alkoholist eemal hoida. Kodus võib talle anda proovida küll, miks mitte.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu sõbranna on suur veininautija, ka mitmetel veinitundmise kursustel käinud ja veinireisidel. Poeg tal praegu juba 19, aga juba mitu aastat on ema teda veinireisidele kaasa võtnud. Kui meil koos külas on, annab alati pojale ka proovida, et mis maitseid tunned ja kuidas meeldib? Ikka 14 võis poeg olla, kui juba ema tal degusteerida lasi. Ei mingit joomist, lonks suhu, loksutas suus, ja ütles mida arvab, mida maitses tunneb. Ma arvan, et need veinimõisnike lapsed Prantsusmaal, Itaalias, Hispaanias ja mujal hakkavad ka otse loomulikult väga noorelt juba veini proovima. Mitte jooma, vaid maitsma.  “Hea aasta” filmis ju ka vanaisa lasi väikesel poisil proovida.

+9
-3
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

See proovimise jutt on muidugi BS, ükski laps ei oska hinnata veini maitset vaid paari lonksu kaupa maitstes, kui mingisugust muud kogemust pole. Veinist arusaamiseks peab seda ikka olema harjunud veidi rohkem jooma. Kui ma annan oma lapsele väga head veini kas või nuusutada, ütleb ta, et see haiseb alkoholi järele ja on ebameeldiv. Olen suur veinisõber ja tean väga hästi, mismoodi teekond veinimaailma kulgeb.

+7
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.10 08:32; 25.10 13:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen suur veinisõber ja tean väga hästi, mismoodi teekond veinimaailma kulgeb.

No kuskilt algas ju sinulgi see teekond. Küsimus ongi selles, millal täpsemalt.

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 25.10 09:32; 26.10 12:03; 26.10 12:42; 26.10 13:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui vanemad on otsustanud, et just seal restoranis võib 16-aastane nendega koos olles veini proovida, siis miks mitte. Sellest ühest korrast ei pea ju tegema järeldusi, nagu see 16-aastane kogu aeg toidukordade juurde veini lurbiks. Ei tasu ületähtsustada seda situatsiooni, vaevalt et see samm suureks veinisõbraks koolitamisel on või märk pidevast alkoholitarbimisest. Pigem tahtis proovida ja lubati.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen suur veinisõber ja tean väga hästi, mismoodi teekond veinimaailma kulgeb.

No kuskilt algas ju sinulgi see teekond. Küsimus ongi selles, millal täpsemalt.

Algas kuskilt, aga mitte 14-aastaselt veini suus loputamisega. See on lihtsalt nii loll jutt.

+7
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.10 08:32; 25.10 13:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu “teekond veinimaailma” algas täiskasvanuna. Kuna aga töö tõttu elasin 7,5 aastat Itaalias ja Portugalis, Hispaanias ka pool aastakest, siis veinimõistatest ja -dünastiatest mul ülevaade on.
Loomulikult hakkasid umbes 12+ lapsed juba saama maitsta veini, kui nad seda soovisid ja ainult maitsmiseks. Kust need veinispetsid siis tulevad, kes perekonna mõisa üle võtavad? 14-16-aastaselt nad juba teevad ekskurssioone ja valavad deugusteerimistel veini välja ja räägivad maitsenüanssidest (tõsi, mitte ükski neist ilmselgelt lastest degustatsioonide ajal veini ei joonud külaliste nähes, küll aga oskasid näidata oma lemmikveini). Küll aga võis seda näha, kui toodi mingi uus vein pererahva lauale õhtusöögi ajal, et tulevasele noorperemehele või -naisele valati natuke ja siis arutati ja vaadati ja keerutati ja mekutati.

Mina oma lastele andsin veini esimest korda, muidugi kui nad soovisid, 15. eluaasta paiku, lihtsalt et see teema maha võtta. Kodus maitsta. Küsimusega a la mis marja sa tunned. Sest ma pole ka nüüd meeletu veinispets, küll aga hea tavatundja.

+6
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 25.10 15:04; 26.10 09:54; 26.10 10:37; 26.10 11:06; 26.10 12:35; 26.10 12:55; 26.10 13:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oma kogemusest – saab küll.

Olen minagi lastele juba enne täiskasvanuiga veini lubanud ja ka pakkunud. Miks? Sest miks ta peaks oma alkoalast teadmist täiendama iseseisvalt kuskil nurga taga mingi kahtlase kraamiga?

Poisid hetkel 17-, 20- ja 22-a. Mingit alkosõbrad nad ei ole ja pidudel on need, kes sõpru koju toimetavad.

20-aastane ongi jäänud ainult veini juurde ja tal sama maitse, mis minul (joon ainult punast kuiva veini). Nüüd soovitab juba tema mulle mõnikord mõnda head veini.

22-a praktiliselt ei tarbi midagi. Tavaliselt võtab restos vms söögi kõrvale alkovaba õlle

17-a eelistab ka alkovaba õlut, kuid klaasist kuivast punasest veinist liha kõrvale ka ära ei ütle.

+4
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei võeta midagi ära. Miks peaks? Kui vanem kallab, siis ka vastutab.

Sedand küll, aga avalikus kohas ma oma 16a lapsele siiski veini ei valaks. Sest teemaalgataja suguseid on ju terve ilm täis ja kunagi ei või teada, mis s..ta nad sulle kokku keeravad.

See isend siin, ok, tegi veel mingi anonüümse teema, aga vblla on veel hullemaid olemas?

Ja 16a joovad, muidugi joovad ja neid ei saa ka paaniliselt alkoholist eemal hoida. Kodus võib talle anda proovida küll, miks mitte.

Ma ei kujuta parima tahtmise juures ka ette oma lapsega sellist suhtlust, kus ma muidu olen ema, aga reedeti muutun kambajõmmiks, kellega teismeline kodus veini proovib. Tänan ei.

+6
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.10 22:40; 26.10 09:34; 26.10 10:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei kujuta parima tahtmise juures ka ette oma lapsega sellist suhtlust, kus ma muidu olen ema, aga reedeti muutun kambajõmmiks, kellega teismeline kodus veini proovib. Tänan ei.

Ma olen seda lugu siin juba kirjutanud, aga panen veelkord kirja.

Kunagi olin USAs külas ühel sugulasel, kes on omal erialal maailmakuulus intelligent ja tema naine on pedagoogikateaduste õppejõud ühes hea mainega ülikoolis. Sattusin nendega sõitma ühes autos, sela oli kaasas ka nende mingid hõimlased, abielupaar ja selle abielupaari umbes 16 aastane teismeline. Tüdruk.
Juttu tuli sellest, et mingi koolilõpupidu on neil poole aasta pärast tulemas ja siis erialavalik ja suur pidu. Ma tunnen USA koolisüsteemi halvasti, seega ma ei tea, mis pidu või mis asi. Igatahes mingi SUUR lõpetamine, erialavalik ja ilmatu pidu ja klassikaaslastega lahkuminek.

Autos tuli juttu ka, et see tüdruk pole elus alkoholi proovinud. Sellest tõusis meeletu tohuvabohu. Kõik püüdsid lapse emale selgitada, et EI, see ei ole tark, kui su 17- või napilt 18 aastane tütar esimest korda alkoholi proovib kuskil meeletul lõpupeol, mis 95% tõenäosusega niikuinii juhtub. Õpilased lõpetavad kooli ja lähevad laiali, peod on meeletud. Kas sa tahaksid enne proovida alkoholi, küsiti sellelt teismelisels? No-no, ega ma jooma ei hakka, aga prooviksin kodus enne küll, vastas.

Kokkuvõttes lõppes asi sellega, et kohe hakkasid telefonid helisema ja organiseeriti seltskonna poolt nädalavahetuseks lähemad täiskasvanud sõbrad koju külla, et laps saaks esimest korda rohkem kui nokaotsatäie alkoholi (klaasi või kaks veini) kontrollitud õhkkonnas. Ustavate inimestega. Oma turvalises keskkonnas.

Ei lase ju ükski normaalne lapsevanem oma peaaegu (!) täiskasvanud last teadvalt lõpupeole, kus tarvitatakse alkoholi, ise teades, et laps pole seda kunagi proovinud ja ei tea, mida see tähendab ega tea oma piire. Ning hakata rääkima, et “minu 17-aastane kindlasti keelduks täiesti alkoholist, kui ta peaks selles vanuses kooli lõpetama, ta on korralik laps”, on naeruväärne.

Ärgem seadkem oma laste elusid ohtu. Enne ülikooli minekut peaks igal noorel olema võimalus oma kõige lähedasematega tunda õppida, mida teeb temaga klaas veini või sõrm viskit. Muidugi ilma sunduseta.

Nähtud küll neid lõa otsast pääsenud esmakursuslasi, kelle ema “ei hakanud ometi oma lapse kambajõmmiks” ja kes esimese kursusest suure osa veedavad kuskil kempsus oksendamas või ühika koridoris magamas. Noortega, kes juba teavad, mis alkohol teeb, sest nad on saanud oma pere ringis näha normaalset alkoholitarbimist ja teavad, kuidas alko mõjub, juhtub seda oluliselt-oluliselt vähem kordi. Kui ma olin meditsiinisfääris, siis kui toodi umbjoobes alaealine, siis üle 8/10 kordadest oli vastus: “ma ausalt esimest korda”. Ja sama väitsid neile järele tulnud vanemad. Kust pidi see teismeline teadma, et klaas viina energiajoogiga võtab jalad alt? Kui ta ei teadnudki, mis teeb kaks lonksu veini, sest vanemad polnud talle seda ohuallikat tutvustanud.

Andke oma teismelisele see võimalus turvaliselt oma lähedastega koos teada saada, mida teeb temaga kaks pokaali veini. Ei räägi me siin ju 12-aastastest, vaid 16-17 aastastest!

+7
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 25.10 15:04; 26.10 09:54; 26.10 10:37; 26.10 11:06; 26.10 12:35; 26.10 12:55; 26.10 13:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei kujuta parima tahtmise juures ka ette oma lapsega sellist suhtlust, kus ma muidu olen ema, aga reedeti muutun kambajõmmiks, kellega teismeline kodus veini proovib. Tänan ei.

Ma olen seda lugu siin juba kirjutanud, aga panen veelkord kirja.

Kunagi olin USAs külas ühel sugulasel, kes on omal erialal maailmakuulus intelligent ja tema naine on pedagoogikateaduste õppejõud ühes hea mainega ülikoolis. Sattusin nendega sõitma ühes autos, sela oli kaasas ka nende mingid hõimlased, abielupaar ja selle abielupaari umbes 16 aastane teismeline. Tüdruk.

Juttu tuli sellest, et mingi koolilõpupidu on neil poole aasta pärast tulemas ja siis erialavalik ja suur pidu. Ma tunnen USA koolisüsteemi halvasti, seega ma ei tea, mis pidu või mis asi. Igatahes mingi SUUR lõpetamine, erialavalik ja ilmatu pidu ja klassikaaslastega lahkuminek.

Autos tuli juttu ka, et see tüdruk pole elus alkoholi proovinud. Sellest tõusis meeletu tohuvabohu. Kõik püüdsid lapse emale selgitada, et EI, see ei ole tark, kui su 17- või napilt 18 aastane tütar esimest korda alkoholi proovib kuskil meeletul lõpupeol, mis 95% tõenäosusega niikuinii juhtub. Õpilased lõpetavad kooli ja lähevad laiali, peod on meeletud. Kas sa tahaksid enne proovida alkoholi, küsiti sellelt teismelisels? No-no, ega ma jooma ei hakka, aga prooviksin kodus enne küll, vastas.

Kokkuvõttes lõppes asi sellega, et kohe hakkasid telefonid helisema ja organiseeriti seltskonna poolt nädalavahetuseks lähemad täiskasvanud sõbrad koju külla, et laps saaks esimest korda rohkem kui nokaotsatäie alkoholi (klaasi või kaks veini) kontrollitud õhkkonnas. Ustavate inimestega. Oma turvalises keskkonnas.

Ei lase ju ükski normaalne lapsevanem oma peaaegu (!) täiskasvanud last teadvalt lõpupeole, kus tarvitatakse alkoholi, ise teades, et laps pole seda kunagi proovinud ja ei tea, mida see tähendab ega tea oma piire. Ning hakata rääkima, et “minu 17-aastane kindlasti keelduks täiesti alkoholist, kui ta peaks selles vanuses kooli lõpetama, ta on korralik laps”, on naeruväärne.

Ärgem seadkem oma laste elusid ohtu. Enne ülikooli minekut peaks igal noorel olema võimalus oma kõige lähedasematega tunda õppida, mida teeb temaga klaas veini või sõrm viskit. Muidugi ilma sunduseta.

Nähtud küll neid lõa otsast pääsenud esmakursuslasi, kelle ema “ei hakanud ometi oma lapse kambajõmmiks” ja kes esimese kursusest suure osa veedavad kuskil kempsus oksendamas või ühika koridoris magamas. Noortega, kes juba teavad, mis alkohol teeb, sest nad on saanud oma pere ringis näha normaalset alkoholitarbimist ja teavad, kuidas alko mõjub, juhtub seda oluliselt-oluliselt vähem kordi. Kui ma olin meditsiinisfääris, siis kui toodi umbjoobes alaealine, siis üle 8/10 kordadest oli vastus: “ma ausalt esimest korda”. Ja sama väitsid neile järele tulnud vanemad. Kust pidi see teismeline teadma, et klaas viina energiajoogiga võtab jalad alt? Kui ta ei teadnudki, mis teeb kaks lonksu veini, sest vanemad polnud talle seda ohuallikat tutvustanud.

Andke oma teismelisele see võimalus turvaliselt oma lähedastega koos teada saada, mida teeb temaga kaks pokaali veini. Ei räägi me siin ju 12-aastastest, vaid 16-17 aastastest!

Mina võin sulle öelda, et olen ise ka tudeng olnud ja alkoholi esmakordselt proovisingi ma tudengina, mitte enne ja kindlasti mitte koos vanematega. Olin selleks hetkeks juba 20 täis ja käisin sõbrannadega väljas kus siis jõime siidrit. Seda, mis on minu puhul normaalseks jäämise kogus, sain ma aru esimesel korral. Loomulikult sai aja jooksul ära peetud kõik peod, tarbitud kõik kokteilid, veinid, õlled. Kordagi pole ma ei tudengina ega hiljem kusagil koridoris maganud, oksendanud või end pildituks joonud. Tänaseks päevaks tarbin alkoholi väga harva ja ei isuta absoluutselt. Pean seda mõistlikuks, et enne ei olegi vaja proovida. Ülikooli lõpetasin üle 10 aasta tagasi.

+9
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.10 22:40; 26.10 09:34; 26.10 10:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pean seda mõistlikuks, et enne ei olegi vaja proovida.

Ega siis keegi pole öelnud, et KÕIK kodus lühikese keti otsas peetud lapsed kohe lolliks lähevad. Lihtsalt suurem osa, kelle vanemad pole hoolitsenud võimalike ohtude minimeerimise eest.

Kas sinu laps ka muide arvab, et enne 20. eluastat pole vaja proovidagi? Mitte ainult sõnades. Kas kui keegi pakub talle kooli lõpupeol klaasi veini, siis sirgeselgselt lahkub? Kindel? Ahhsoo. Loodame, et sul on õigus. Tahad sa sellega riskida?

Mina paljulapselise emana ei taha riskida, et mu laps ei tea nii suurest teemast meie ühiskonnas midagi. Muidugi kui ta ei soovi ise täiskarsklane olla (viiest lapsest kaks on, üks alates algusest, teine hakkas ca 25-aastasena). Meie lapsed on kõik saanud kodus turvalises oludes ja turvaliste inimestega teada (ei mingeid svipsis ja kiimalisi klassivend ega kursusevendi ega nende sõpru, näiteks), mis on klaas veini ja mismoodi see mõjub. Sina tee muidugi, nagu sa tahad. Sinu lapsed, ise tead 🙂

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 25.10 15:04; 26.10 09:54; 26.10 10:37; 26.10 11:06; 26.10 12:35; 26.10 12:55; 26.10 13:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui ma olin meditsiinisfääris, siis kui toodi umbjoobes alaealine, siis üle 8/10 kordadest oli vastus: “ma ausalt esimest korda”.

Nii naiivne oledki?

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.10 08:36; 26.10 10:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui ma olin meditsiinisfääris, siis kui toodi umbjoobes alaealine, siis üle 8/10 kordadest oli vastus: “ma ausalt esimest korda”.

Nii naiivne oledki?

Sama naiivne kui nende vanemad, kes kinnitasid alati sama “oi, ta pole iial varem joonud, üldse mitte, ta on korrlaik ja karske, me pole talle andnud proovidagi, alles laps”. Alaealistele pidi ju vanem järgi tulema. Kas meie seda uskusime, on teine asi. Sageli jah, just peale koolilõpupidusid või esimest eksamisessiooni või suvevaheaja algust oli põhjust uskuda, et oligi esimene kord. Vanemate tegemata töö viljad – nooruk ei tea, kas, kus, mida, kui palju, kellega alkoholi tarvitada. Aga maailm on ju nii avar! Pidusid on, uued sõbrad, vabadus!

SEDA ma just ju räägingi, et ei maksa nii naiivne olla, et kui teismeline ütleb vanematele, et “alko on pähh, ma seda iial ei joo”, peaks seda alati uskuma. Jutu mõte (puust, punaseks ja piiks sisse) on see, et ENNE kui teie teismelisel seisavad ees peod, kus keegi niikuinii joob ja pakub, ehk isegi käib peale, võiks vanemad lasta noorukil alkoholist vähimgi aim saada koduses ja turvalises õhkkonnas. Kui laps ise ei keeldu, muidugi. Mitte jätta see saatuse hooleks, et noh, kama, kus ja kui vanalt esimest korda alksi joob ja kellega. Ei huvita.

Lisaks see, et teismelised näevad kodus, et tõesti on võimalik ka elada nii, et mõned korrad aastas on laual alkohol ja seda võetaksegi klaas-kaks, no kolm. Mitte ei kardeta alkoholi nagu põnevat, aga saatanlikku asja ega ei ole lausa igapäevane pralle normaalsuse osa. Kust nad peaksid seda teadma, kui kodu ei õpeta.

+2
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 25.10 15:04; 26.10 09:54; 26.10 10:37; 26.10 11:06; 26.10 12:35; 26.10 12:55; 26.10 13:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega siis keegi pole öelnud, et KÕIK kodus lühikese keti otsas peetud lapsed kohe lolliks lähevad. Lihtsalt suurem osa, kelle vanemad pole hoolitsenud võimalike ohtude minimeerimise eest.

Arusaadav, et sinu hirmud oma paljude laste pärast on suured, aga sa liialdad täiega! Kui tõesti suurem osa nii käituks, olekski ühikad koridoris magavaid ja WC-s oksendavaid esmakursuslasi täis. See ei ole nii ja mitte selle pärast, et vanemad on nendega koos juues neil enne täiskasvanuiga alkoholi tarbimise harjumused välja kujundanud.
Kõike ei pea elus läbi proovima, et teada selle kahjulikkust. Ei pea kogema üledoosi, et piire teada. Põhimõtteid on lastes võimalik ka teisiti kujundada, perepidu kõigi sugulaste ees “sõrme viski” proovimiseks ei ole ainuvõimalik viis.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 25.10 09:32; 26.10 12:03; 26.10 12:42; 26.10 13:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ega siis keegi pole öelnud, et KÕIK kodus lühikese keti otsas peetud lapsed kohe lolliks lähevad. Lihtsalt suurem osa, kelle vanemad pole hoolitsenud võimalike ohtude minimeerimise eest.

Arusaadav, et sinu hirmud oma paljude laste pärast on suured, aga sa liialdad täiega! Kui tõesti suurem osa nii käituks, olekski ühikad koridoris magavaid ja WC-s oksendavaid esmakursuslasi täis. See ei ole nii ja mitte selle pärast, et vanemad on nendega koos juues neil enne täiskasvanuiga alkoholi tarbimise harjumused välja kujundanud.

Kõike ei pea elus läbi proovima, et teada selle kahjulikkust. Ei pea kogema üledoosi, et piire teada. Põhimõtteid on lastes võimalik ka teisiti kujundada, perepidu kõigi sugulaste eest “sõrme viski” proovimiseks ei ole ainuvõimalik viis.

Loe mu lauset korralikult. “pole öelnud, et KÕIK kodus lühikese keti otsas peetud lapsed kohe lolliks lähevad. Lihtsalt suurem osa, kelle vanemad pole hoolitsenud võimalike ohtude minimeerimise eest.”

Suuremat osa noortest vanemad siiski suunavad ja kasvatavad. Mitte ei hoia lühikese keti otsas. Laps lubatakse kööki ja pliiti näha ka hoolimata sellest, et seal on kuum pann. Selle fakti ingnoreerimine, et varem või hiljem ta puutub kokku üsna tüütute sellidega (või siis väga meeldivate sellidega), kes talle alkoholi või kuuma panni tutvustavad, ei ole mõistlik. Elevant on toas. Ärgem teeselgem, et teda pole.

Alko ja narkoga on ikka suur vahe, võime seda arutada narkoteemas, aga mitte siin. Juba kättesaadavuse ja avalike kohtade vahe.

JU siis teie hoolitsete oma lapse eest teistmoodi. Kui teie mure see kuidagi pole ja olete kindel, et teie meetod töötab. Pöidlad pihku!

+1
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 25.10 15:04; 26.10 09:54; 26.10 10:37; 26.10 11:06; 26.10 12:35; 26.10 12:55; 26.10 13:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

JU siis teie hoolitsete oma lapse eest teistmoodi. Kui teie mure see kuidagi pole ja olete kindel, et teie meetod töötab. Pöidlad pihku!

Sa nagu unustad ära, et iga lapsevanem on ise ka kunagi noor olnud. Su peres on ehk alkoprobleemidega ajalugu, et seda küsimust niivõrd määravaks pead noore inimese isiksuse kujunemise juures.
Ära muretse “meie” pärast. Meie nimelt oleme ise ka kord need noored olnud, õppimis- järelduste tegemise ja oma arvamuse kujundamise võimelised inimesed. Elukogemuse põhjal loome ka põhimõtted, kuidas oma lapsi kasvatada. Tahan vaid öelda, et on mitmeid variante ja endiselt – iga noor inimene EI pea olema end ema-isaga purju joonud, et ellu astuda. Ja see ei tähenda automaatselt mingit “lühikest ketti” ometi. Sa elad ehk sellistes äärmustes, aga enamik inimesi elab kuskil keskel. Alkoholi proovimine on ainult üks asjaolukene suures komplektis.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 25.10 09:32; 26.10 12:03; 26.10 12:42; 26.10 13:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

meie peres oli ka emal põhimõte, et las võtavad klaasikese pereringis ja siis ei hakka jooma kuskil aia taga. Jõime vennaga viksilt ja viisakalt vana-aastaõhtul šampust pereringis ja siis sõpradega kuskil aia taga.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.10 08:08; 26.10 12:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

JU siis teie hoolitsete oma lapse eest teistmoodi. Kui teie mure see kuidagi pole ja olete kindel, et teie meetod töötab. Pöidlad pihku!

Sa nagu unustad ära, et iga lapsevanem on ise ka kunagi noor olnud. Su peres on ehk alkoprobleemidega ajalugu, et seda küsimust niivõrd määravaks pead noore inimese isiksuse kujunemise juures.

Ära muretse “meie” pärast. Meie nimelt oleme ise ka kord need noored olnud, õppimis- järelduste tegemise ja oma arvamuse kujundamise võimelised inimesed. Elukogemuse põhjal loome ka põhimõtted, kuidas oma lapsi kasvatada. Tahan vaid öelda, et on mitmeid variante ja endiselt – iga noor inimene EI pea olema end ema-isaga purju joonud, et ellu astuda. Ja see ei tähenda autaamtselt mingit “lühikest ketti” ometi. Sa elad ehk sellistes äärmustes, aga enamik inimesi elab kuskil keskel. Alkoholi proovimine on ainult üks asjaolukene suures komplektis.

Ütlesin ju, et ju su meetod tootab ja pöidlad pihku. Soovin edu.

Ema isaga enda purju joomine on sinu liialdus. Isiklikult mina pole elu sees purjus olnud, ilmselt just seepärast, et ma teadsin juba enne iseseisva elu algust tänu perekonnale, mis tunde annab kasvõi klaasike veini.

Mul oli täiskarsklasest isa ja tavatarbijast ema. Kirjutasin vastavasse teemasse ühe loo. Lisaks rääkisin oma minevikukogemusest, kui ma pidin alkojoobes lastega aastaid ja aastaid kokku puutuma. Lisaks muidugi omad kogemused nii esimestest kursustest, maleva-aegadest ja esimestest pidudest, kus olid kohe näha kõik need “värskelt valla pääsnud vasikad”. Vaadates neid, oli mõnest väga kahju.
Isegi praegu, kui tulevad uued töötajad, siis mõne 19-aastasega on esimesel uusaastapeol päris keeruline ja mina kui vanem naine teen nende tüdrukute vanemate tegemata tööd. Räägin, et ära seda sellega segamini joo ja võta nüüd klaas vett ja nüüd teed tund aega pausi ja nüüd mine viska pikali ja eilähe laua peale tantsima. Lõpuks lohistan veel magama ka. Viimase tosina aasta jooksul olen pidanud tegema seda vast 3-4 neiuga, kes ennast oma esimesel tööpeol esimesel iseseisvusaastal silmini täis pumpavad ja hommikul halavad, et peaasi, et emme teada ei saaks ja kuidas nii koju minna.

Loomulikult pole see mingi määrav osa noortest, kes meil aatsate jooksul tööle tulnud on. Aga eranditeta sellised, kes muidu tööl on ülikorralikud ja peale tulevad ka tõrkuvalt ning saabuvad beežis seinavärvi kaelast kandadeni rõivastuses, sündsa plokk-kontsa peal. Kui piltlikult öelda.

Muidugi ma ei ütle, et sinu peres peaks selline inimene kasvama, ma pole seda kordagi öelnud.

Sul on väga õigus. Alkoholi proovimine on muidugi ainult üks osakene suures komplektis. Miks mitte siis ka sellega tegeleda, teades, et see suurte inimeste maailmas on möödapääsmatu asi, millega kokku puututatkse – peod, seltskonnad, banketid, juubelid, pulmad.

Aga veelkord. Kui sina arvad, et eitamine ja ignoreerimine on parim vahend – veelkord soovin sulle edu. Ära ainult unusta, et keelatud vili on teinekord väga magus 🙂

+3
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 25.10 15:04; 26.10 09:54; 26.10 10:37; 26.10 11:06; 26.10 12:35; 26.10 12:55; 26.10 13:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ühesõnaga, alkoholiga sul väga kogemusi pole, küll aga jagub “õpetusi”. Arvad, et muudad maailma, kui sa 19-aastasel peo ajal ühe klaasi käest võtad? Ja aitad neil oma tegusid varjata “emme” eest? Miks sa sellist märtrit mängid?
Arvata, et su lapsed alkoholi eluks ajaks kõrvale jätavad, sest emme lubas keeleotsaga proovida, on lihtsalt nii naiivne.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 25.10 09:32; 26.10 12:03; 26.10 12:42; 26.10 13:14;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 36 )


Esileht Pereelu ja suhted Kas 16a saab restoranis…