Esileht Tööelu, raha ja seadused. Korteriühistu ja rahateema – kuidas saate ülevaadet?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )

Teema: Korteriühistu ja rahateema – kuidas saate ülevaadet?

Postitas:
Kägu

Olen esmakordselt korteri omanik. Mismoodi omate ülevaadet, kuidas ühistus majandatakse? Minu kommunaalide arvel on neli erinevat rida, mille kohta täpsemalt ühistu liikmelt hoovi peal uurisin, kuid ta nagu polnud eriti kursis, mis see kõik tähendab, väitis näiteks, et heakorra tasu on iga kuu üks ja sama – talvel lume koristus ja suvel muru niitmine. Aga kui ühel kuul on vähe lund? Ei saa ju olla täpselt üks ja sama? Siis on remondifond, see on arusaadav, et kogutakse mingiks remondiks raha. Ning lisaks on veel tehnohooldustasu.
Siis on halduskulu, mille alla ei käi lumehooldus ega koristamine, aga ta jälle ei teadnud, mis see siis on.

Kokkuvõttes ma ei saanud mingit ülevaadet ja enne kui pöördun esimehe poole, uurin, kuidas mujal on, kui kursis inimesed on, mis ühistu täpsemalt teeb ja kuidas saate sellest ülevaadet?

+4
-16
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Heakorra tasu – iga kuu üks ja kindel tasu kuna inimene kes nende asjadega tegeleb saab kindlat kuupalka aastaringselt.

Halduskulu – palk raamatupidajale ja majahaldurile.

+14
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

väitis näiteks, et heakorra tasu on iga kuu üks ja sama – talvel lume koristus ja suvel muru niitmine. Aga kui ühel kuul on vähe lund? Ei saa ju olla täpselt üks ja sama? Siis on remondifond, see on arusaadav, et kogutakse mingiks remondiks raha. Ning lisaks on veel tehnohooldustasu.

Talvel lume koristus ja suvel muru niitmine – nt kuupalgal isik/kokkuleppelise palgaga, kes vastavalt vajadusele teebki siis kui vaja. Kui muru nt niidab kord nädalas, siis suure sajuga ehk lükkabki lund 7 korda nädalas (ja ei küsi lisa).

Tehnohooldustasu – on üldiselt nt fonolukk, lift, ühine elekter (trepikodade pirnid), trepikodade suitsuandurid vmt.

Halduskulud on ilmselt üldkulud. Kuskil ridadel on/võib-olla nö veekadu (või nt all ühiskraan, kust koristaja saab pesuvett), soojuskadu (sh nt keldri/trepikoja radikad), ühine elekter(valgustus), raamatupidaja tasu, koristaja tasu jne. Kui neid (ühiselekter, ühissoojus, raamatupidamistasu) eraldi pole.

Mingitest tasudest (kui pole firma palgal) ostetaksegi ühistu lumelabidad, harjad, niiduki kütus, ämbrid, kruus, et maja ees ei libisetaks jne. Kas see on nüüd mingis haldustasus või kellegi palka sisse arvestatud ei tea.

 

Aga ühistu esimees/raamatupidaja siiski võiksid teada, mis realt, mida makstakse.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga mida haldusfirma näiteks siis? Koristame trepikoda ise.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Halduskulud on haldamisega seotud kulud ja sõltuvad, kas KÜ ostab kõiki teenuseid haldusfirmalt või tegeleb ise erinevate tööde teostamise otsimisega. Väiksemad KÜ-d proovivad ise hakkama saada aga raamatupidamisteenus läheb kindlasti halduskuludesse.

Heakorratööd – enamik KÜ-sid ostavad täna neid töid mõnelt vastavalt ettevõttelt ning neil on aastaringselt sama tasu.

Tehnokulud – sõltuvalt majast liftid, tuletõrjesüsteemid, väravate automaatika jne.

Küsimusted esita oma KÜ-le.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuigi siin leitakse mu teema algatus miinustamise väärt olevat, julgen veel küsida – kas te saate mingi perioodi tagant ülevaate, mida plaanitakse remontida näiteks remondifondi raha eest? Või ei huvitagi enamikku, mille eest nad maksavad?

Tänan neid, kes selgitasid lahti kuluridasid! Loomulikult ma uurin oma ühistust, ma ju tegingi seda, aga ei saanud vastuseid. Kavatsen esimehelt täpsemalt küsida, aga enne tekkis huvi teada, kuidas mujal. Ja millised on teavitamise tavad.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuigi siin leitakse mu teema algatus miinustamise väärt olevat, julgen veel küsida – kas te saate mingi perioodi tagant ülevaate, mida plaanitakse remontida näiteks remondifondi raha eest? Või ei huvitagi enamikku, mille eest nad maksavad?

Tavaliselt räägitakse sellised asjad ühistu koosolekutel lahti.

Me näiteks maksame korteri remondifondiga majalaenu (fassaadi renoveerimine, torustiku renoveerimine sh küttetorud) jne ca 20-aastat veel (paari aasta tagune laen, et pikalt veel maksta). Mõnes kohas remondifondiga kogutakse ette renoveerimisraha (nt sissemaksuks, suuremad summad laenatakse enamast ikka). Samuti kõik üld- ja ootamatud kulud – a la peaukse klaasi vahetus (keegi nolk lööb katki), kusagil ühistoru tilgub/tekitab veeavari (nt vihmavee äravoolu torud on kõigi vastutada nö ühiskassast, samuti kui katus hakkaks läbi laskma). Mingi perioodi tagant värvitakse nt trepikoda üle, välisuks vajab tervenisti vahetust, elektripirnid/lambid vmt kulud. See oleneb täiesti kortermajast – igal juhul on mõistlik alati remondifondi koguda iga kuu, et oleks varuks olemas juhul kui kasvõi tormiga katus pealt lendab vmt. Kuigi kortermajal võiks ka kindlustus olla.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lihtsalt huvi pärast, et kas ema-isa, sugukased, kolleegi pole mitte kunagi korterühistutest rääkinud võu arutanud? Sa oled nagu koopas elanud.

Plaanid pannakse paika ühistu üldkoosolekul. Oma ettepanekud võid juhatusele esitada

+1
-12
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Lihtsalt huvi pärast, et kas ema-isa, sugukased, kolleegi pole mitte kunagi korterühistutest rääkinud võu arutanud? Sa oled nagu koopas elanud.

Kõik ei ole kuubikus elanud. Ei ole aimugi ühisvara rõõmudest ja muredest.

+7
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõik ei ole kuubikus elanud. Ei ole aimugi ühisvara rõõmudest ja muredest.

See tundub küll väga üleolev, kuubikus elanud. Mina elasin ca 10 aastat korteris, vanuses umbes 20-30, kasvasin eramajas ja abiellusin mehega, kes oli ka kogu elu eramajas elanud. Tol ajal korteriühistuid veel polnud, aga kuubikus elamiseks ma seda ka ei nimetaks. See oli mu noore täiskasvanuea esimene iseseisev elamine, koos kõigi tolleaegsete ühiselu rõõmude ja muredega.

Korterielul on omad plussid ja omad miinused. Loodetavasti pole teemaalgataja tsiteeritud postituse autor (või kui on siis palju õnne talle),  aga soovitaks ühistu esimehe käest järele küsida huvipakkuvad asjad, juhatuse liikmed võivad olla erinevatel asjaoludel juhatusse valitud (keegi teine ei tahtnud, tahab olla igal pool esimene vms) ja ei pruugi kõigest informeeritud olla

+4
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõige selgema seletuse nende ridade kohta oskab Sulle anda KÜ juhatus. Võid saata meili, kus palud need read lahti seletada. Veel võid lasta endale saata viimase koosoleku protokolli ja koos sellega majanduskava. Seal on näha, millised kulutused on

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Remondifond on sihtotstarbeline fond, mida jooksvalt ei kasutata. See läheb käiku siis, kui majas võetakse ette remont – seinte värvimine, soojustamine vms.  Tehnohooldus ongi nähtavasti jooksvate tekkinud kulutuste jaoks – lambipirnide vahetus, ukselukkude hooldus, soojasõlme hooldus näiteks meie majas. Hakduskulu on tasu kõige korraldamise eest.

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lihtsalt huvi pärast, et kas ema-isa, sugukased, kolleegi pole mitte kunagi korterühistutest rääkinud võu arutanud? Sa oled nagu koopas elanud.

Kõik ei ole kuubikus elanud. Ei ole aimugi ühisvara rõõmudest ja muredest.

Ja seal kuubikus ei pidanud tegema eelarvet, plaane remondiks, vahetama aknaid või värvima seinu, lükkama lund, niitma muru, maksma elektri eest?

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Soovitan minna järgmisele ühistu koosolekul, seal saab selgeks palju ja mille jaoks korjatakse. Lisaks: ükskõik kui mõttetu mõni kulu sinu meelest on, kui enamus ühistu liikmeid on selle poolt, siis nii ongi, nutad ja maksad.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja seal kuubikus ei pidanud tegema eelarvet, plaane remondiks, vahetama aknaid või värvima seinu, lükkama lund, niitma muru, maksma elektri eest?

Oma majas teed seda ise ja tõesti pole kursis kortermaja teenuslepingute sisuga. Mis selles nii imestamisväärset on?

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Soovitan minna järgmisele ühistu koosolekul, seal saab selgeks palju ja mille jaoks korjatakse. Lisaks: ükskõik kui mõttetu mõni kulu sinu meelest on, kui enamus ühistu liikmeid on selle poolt, siis nii ongi, nutad ja maksad.

Ja siis nutad veel kui potensiaalsed ostjad üle mõistuse suurte kommunaalarvete pärast kaovad.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

meil suur KÜ, 100+ korteriga uusarendus. Üldiselt saab info üldkoosolekult – sellega kaasnevad nii eelmise aasta aruanne, revisjoniakt (meil 5 lehekülge pikk ja seletab kõik detailselt (ja arusaadavalt) ära, kellele mida maksti, võrdleb kulusid aastate lõikes jms) ning uue aasta majanduskava.

Kujutan ette, et kui uus inimene tahaks midagi teada, siis majahalduriga oleks kõige õigem ühendust võtta.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lihtsalt huvi pärast, et kas ema-isa, sugukased, kolleegi pole mitte kunagi korterühistutest rääkinud võu arutanud? Sa oled nagu koopas elanud.

Plaanid pannakse paika ühistu üldkoosolekul. Oma ettepanekud võid juhatusele esitada

See teema ei ole mind kunagi tõesti puudutanud, sest olen elanud üürikorterites ning mingid halduskulud ei ole olnud minu teema. Nüüd olen esimest korda korteri omanik. Seega olen tõesti koopas elanud.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lihtsalt huvi pärast, et kas ema-isa, sugukased, kolleegi pole mitte kunagi korterühistutest rääkinud võu arutanud? Sa oled nagu koopas elanud.

Kõik ei ole kuubikus elanud. Ei ole aimugi ühisvara rõõmudest ja muredest.

Ja seal kuubikus ei pidanud tegema eelarvet, plaane remondiks, vahetama aknaid või värvima seinu, lükkama lund, niitma muru, maksma elektri eest?

Kui oled “kõigest” üüriline, siis mis plaane sa siin kortermaja remonti silmas pidades tegema peaksid? Kui üürilisel on kokkulepe omanikuga, et tema maksab kommunaalid + ka need kulud, siis nii on ja tal puudub igasugune sõnaõigus, mis selle rahaga tehakse. Miks peaks üldse selle vastu mingit huvi siis ilmutama, aega kulutama, kui sa niikuinii kaasa rääkida ei saa, midagi muuta ei saa?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See teema ei ole mind kunagi tõesti puudutanud, sest olen elanud üürikorterites ning mingid halduskulud ei ole olnud minu teema. Nüüd olen esimest korda korteri omanik. Seega olen tõesti koopas elanud.

Halduskulud maksid varem ju samuti kinni. Mis siis teisiti oli?

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lihtsalt huvi pärast, et kas ema-isa, sugukased, kolleegi pole mitte kunagi korterühistutest rääkinud võu arutanud? Sa oled nagu koopas elanud.

Kõik ei ole kuubikus elanud. Ei ole aimugi ühisvara rõõmudest ja muredest.

Ja mida asja sinna kuubikusse siis roniti? Miks maja ei ostnud?

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil toimub kõik ühistuga seotu korto keskkonnas. Igasugune info alates koosolekute protokollidega ja lõpetades detailse  arvete lahkamisega on seal kättesaadav. Sinna sisestatakse näidud, vesteldakse ühistu liikmetega “teadetetahvlil”, vajadusel  saab hääletada jne.  Väga mugav.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Halduskulud maksid varem ju samuti kinni. Mis siis teisiti oli?

Huvitav, kas sa lihtsalt mängid lolli või see teine variant

0
-1
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Kõik ei ole kuubikus elanud. Ei ole aimugi ühisvara rõõmudest ja muredest.

See tundub küll väga üleolev, kuubikus elanud. Mina elasin ca 10 aastat korteris, vanuses umbes 20-30, kasvasin eramajas ja abiellusin mehega, kes oli ka kogu elu eramajas elanud. Tol ajal korteriühistuid veel polnud, aga kuubikus elamiseks ma seda ka ei nimetaks. See oli mu noore täiskasvanuea esimene iseseisev elamine, koos kõigi tolleaegsete ühiselu rõõmude ja muredega.

Korterielul on omad plussid ja omad miinused. Loodetavasti pole teemaalgataja tsiteeritud postituse autor (või kui on siis palju õnne talle), aga soovitaks ühistu esimehe käest järele küsida huvipakkuvad asjad, juhatuse liikmed võivad olla erinevatel asjaoludel juhatusse valitud (keegi teine ei tahtnud, tahab olla igal pool esimene vms) ja ei pruugi kõigest informeeritud olla

No see postitus, millele ta vastas oli ka ikka väga ülbe. Üsna raske on jääda viisakaks, kui niimoodi ülbelt pöördutakse.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Huvitav, kas sa lihtsalt mängid lolli või see teine variant

Mina ei mängi midagi. Millest sa aru ei saa?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuigi siin leitakse mu teema algatus miinustamise väärt olevat, julgen veel küsida – kas te saate mingi perioodi tagant ülevaate, mida plaanitakse remontida näiteks remondifondi raha eest? Või ei huvitagi enamikku, mille eest nad maksavad?

Tänan neid, kes selgitasid lahti kuluridasid! Loomulikult ma uurin oma ühistust, ma ju tegingi seda, aga ei saanud vastuseid. Kavatsen esimehelt täpsemalt küsida, aga enne tekkis huvi teada, kuidas mujal. Ja millised on teavitamise tavad.

Vähemalt kord aastas on KÜ koosolek, kus lepitakse kokku suuremad kulutused, hääletatakse. Investeeringud tehakse ikka enamuse nõusolekul. Kui tahad teada, mis kokkulepped on varasealt sõlmitud siis palu endale varasemate koosolekute protokolle.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen mitmes kortermajas elanud, kommunaalkulude read üsna sarnased: haldus (koristajateenus, maja ümbruse korrashoid, raamatupidaja teenus jmt), üldelekter, prügivedu, remondifond, lifti hooldus jne. Aasta jooksul tehtud remonditööd jm kulud on kirjas aastaaruandes, kellelt tellitud, mis maksis jne. Plaanitavate tööde kohta esitab ka ühistu aruande.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küsi ikka juhatuselt, mitte suvaliselt naabrilt. Enamus ühistu liikmeid ei viitsi ka kord aastas endale asja selgeks teha, kui just rahanumbrid väga suureks ei lähe. Juhatus on see, kes peab teadma ning kellel on kohustus infot anda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ja tehnohooldus lahtikirjutatult: küttesõlme, vee, kanalsüst hooldus, ventsüst hooldus (tsentraalne), hoone automaatika hooldus, fonoluku hooldus, suitsuerastuse, tuletõrjevesikute, tuletõkkeuste, sprinklersüsteemi hooldus, ats, lps, 112, tuleohutusautomaatika, infotabloo hooldus, elektrisüst hooldus, varutoite generaatori hooldus, lifti hooldus ja dispetseri ühenduse, avariiteenuse valmisuolekutasu, internetiühendus automaatikale tasu, tõkkepuu tasu..

selline väljavõte ühe torniga korterelamu tehnohooldustegevustest, tasuliikidest

haldur tellib teenused, valvab nende teostuse üle, valmistab ette tehnohoolduse ja heakorra lepinguid (koristus, aednikuteenus, lillekastmisteenus, porimati vahetus, lipuheiskamine  jpm) võrdlevate pakkujate vahel,. paneb kokku aastase majandusremondikava. lisaks tegeleb avarii- ja igapäevase pisiremontide(ukselukud, lambipirnide vahetus, jäätmete ülejatühiveod, jõulukuuskede äravedu, ummistused, haisud, ..) tellimuste ja kontrolliga   ning suuremate  remontidega või parendamistega. annab aru juhatusele, viib läbi üldkoosolekuid, teavitab elanikke läbiviidavatest, elektriveekatkestustest, hooldusremontidest- lift seisab, hoolduses jne., kutsub elanikke korrale, et naabri ukse taga ei pargiks oma lapsekäru, ei hoiustaks süttivaid asju trepikodades, ukse taga, ei suitsetaks aknalrõdul, ei tekitaks toidukärsatamisega häireid (lapsedkoeradvanainimesed häiritud), ei teeks remonti väljaspool tööaega, parem kui üldse üldse mitte, ei kuulaks küvasti muusikat,…, ei peaks pidu, oleks viisakas (ka seda ei räägita vahel otse vaid soovitakse teha läbi kolmanda isiku),  lisaks palju ühekordseid tegevusi nagu lume, mööbli äravedu, akendepesu jms. LISAKS VASTAMA  IGA UUE KORTERIOMANIKU KÜSIMUSTELE.

nii, et lisaks üldelektrile, prügiveole, elekterkanalvesile on hulk kulusid ja kulutegevusi  mille eest korteriomanik maksab, maksab mugavuse eest, et võiks oma korteris elada ilma midagi tegemata (korteri remont on eralõbu, ka korterisiseseid  rikkeid nt  toruummistused, katkise segisti vahetus, vent filtri vahetus, ..), vaid teavitama haldurit, kui hakkab kandeseinu projektiga maha võtma vms.

majaomanik peab kõige sellega ise tegelema, va siis asjad mis kuuluvad vaid tornmaja korrashoiu juurde.

no lumelükkamistest, sõelmete ostmisest, kojamehe ja koristajate leidmisest (kui ei ole teenus) ja neile varustuse hankimisest kõnelemata. rääkimata sellest, kui mõnel kojamehel pää haige ja tööle ei tule või on juba tööpostilt läinud ning just siis sajab hunnik lund maha, siis vastutab naha ja karvadega haldur ja võtab vihaseid kü  liikmete kõnesid vastu. lisaks tegeleb kü võlgnikest liikmetega.

sattusin nüüd hoogu, keegi täiendab, kui miskit jäi kribamata

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Muu on eelnevalt põhjalikult lahti kirjutatud, aga remondifondi kogumine peab käima üldkoosolekul kinnitatud majandamiskava järgi.

Seda ei saa suvaliselt “korjame pangakontole igaks juhuks seisma” põhimõttel koguda.

Majandamiskavas pannakse paika, mis summa aastaga koguneb ja mis on plaanis selle rahaga (loomulikult mingi osa on ootamatute avariitööde jaoks planeeritud, aga ei pruugi käiku minna).

Haldur/juhatus peab selle kava koosolekule kinnitamiseks esitama.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Korteriühistu ja rahateema – kuidas saate ülevaadet?