Esileht Kodunurk Kuidas keeta head mulgi putru?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 47 )

Teema: Kuidas keeta head mulgi putru?

Postitas:
Kägu

Olen algaja kokkaja ja tahaks keeta head mulgi putru. Uurisin neti retsepte ja aru ei saa mis siis õigem. Üks ütleb – keeda kartuleid veidi, teine – pane toored kartulid. Üks ütleb – leota tange ööpäev, teine ütleb – pane tangud kohe kartulitele. Üks ütleb- lisa piima, teine seda ei räägi. Lihaga ka erinevad soovitused. Tahaks, et esimesel korral kohe kõik õnnestuks. Olen saanud väga head mulgi putru töö juures, aga ei tea kuidas see tehtud on. Kuidas siis õige on?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lõpptulemuses ei ole vahet, kas enne leotad tange või mitte. Leotamine peaks lihtsalt aitama kruubil kiiremini ja kergemini pehmeks keeda. Maitset see ei muuda.

Mina teen nii, et kallan kooritud kartulid keevasse vette. Kui vesi on keema hakanud kallan peale kuuma veega pestud kruubid. Seejärel keedan pudru vaiksel tulel pehmeks. Soola lisan ka. Lõpuks tambin nuiaga, aga nii, et natukene jääb ikka kartulitükke tunda.

Seejärel praen peekonikuubikud. Kui need on peaaegu pruunid, kallan sekka tükeldatud mugulsibula (kellele sibul ei maitse võib ära jätta). Praen natukene veel  ja siis kallan kogu kupatuse koos peekonist välja praetud rasvaga pudru sisse.

Kõrvale keefir. Salatiks keedetud peet või mõni toorsalat. Imeliselt sobib selle pudru kõrvale salatiks ka rohelise sibula hapukoore salat.

Rammus söök, aga väga hea.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Leotamine peaks lihtsalt aitama kruubil kiiremini ja kergemini pehmeks keeda. Maitset see ei muuda.

Seal on siiski see, et kui leotad, siis kruupidest saab organism paremini kasulikke asju kätte.
Üks allikatest:

Väga oluline on kiudaineterikkad kuivad terad, kruubid või tatratangud eelnevalt leotada. Sellega hakkavad terades juurde tekkima kasulikud vitamiinid, fermendid ja ensüümid ning hakkab toimuma gluteeni, fütiinhappe ja lektiini lõhustumine. Selle tulemusena kiudained enam ei seo soolestikus mineraalaineid (kaltsiumi, rauda, tsinki ja mangaani) ja ei vii neid välja. Leotamisega valmistatakse kruubid ette ja toitained omastatakse kordades paremini.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Leotamine peaks lihtsalt aitama kruubil kiiremini ja kergemini pehmeks keeda. Maitset see ei muuda.

Seal on siiski see, et kui leotad, siis kruupidest saab organism paremini kasulikke asju kätte.

Üks allikatest:

Väga oluline on kiudaineterikkad kuivad terad, kruubid või tatratangud eelnevalt leotada. Sellega hakkavad terades juurde tekkima kasulikud vitamiinid, fermendid ja ensüümid ning hakkab toimuma gluteeni, fütiinhappe ja lektiini lõhustumine. Selle tulemusena kiudained enam ei seo soolestikus mineraalaineid (kaltsiumi, rauda, tsinki ja mangaani) ja ei vii neid välja. Leotamisega valmistatakse kruubid ette ja toitained omastatakse kordades paremini.

Hea teada! Edaspidi püüan siis ka leotada.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Maitse osas pead ikka ise oma ja õige variandi leidma. Mõnele sobib piim ja või ning maitsestatud praesibul, mida saab ise peale tõsta, teisele sisse segatud pekikõrned, kolmandale suitsukondiga keedetud, neljandale peale valatud liharasv jne. Mina olen tangud leotanud ja kohe koos kartulitega keema pannud. Lisandeid olen kõiki katsetanud ja ei saa öelda, et üks ja ainus on hea. Mitut moodi sobib, ongi huvitavam. Aga jah, hapukoore-sibulasalat on super talvisel ajal kõrvale.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lapsepõlvekodus (Viljandi) tehti niimoodi: Tangud eelmine päev likku. Suurema poti põhjas praeti hakkliha või pekisemad singikuubikud läbi, sinna peale toore kartuli viilud ning kõige peale leotatud tangud (meil läksid koos leotusveega). Siis lisati vett nii, et ulatus enam-vähem tangudeni ja lasti keema, vaiksel tulel hautati vähemalt tund, ei segatud. Lõpuks võeti pudrunui ja segati selle abil kõik läbi, ühtlasi murenes siis pehme kartul veel rohkem pudruseks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mina leotan kruupe (paar tundi või rohkemgi), saab kiiremini ja kasulikkuse pool ka.

Potti kooritud kartulid (lõikan tükkideks), nõrutatud kruubid, vesi peale et kataks. Kui keeb, siis soola ka, ja keedan kuni kruup pehme (kartul pehmeneb niikuinii). Siis tambin nuiaga ja lisan võid  ja kohvikoort (või piima, vahet pole), klopin puulusikaga õhuliseks.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Paluks koguseid ka. Kohvikoor (või piim) peavad siis kuumad olema?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Leotamine lühendab oluliselt kruupide keemisaega ja ühtlustab pudru valmimist- kartulitükid ju ei kee niikaua kui kruubid.

Kuidas mina teen- eks kõik need erinevad moodused ongi, kuidas keegi teeb ja harjunud on- leotan kruubid mitu tundi (kuni öö, oleneb kuna tuleb meelde) ja panen kartulitükid kui kruubid soolveega keema. Kui mõlemad on pehmed, kurnan osaliselt keeduvee ära, lisan kuuma piima (kartulipudrule ei panda külma piima, see teeb pudru halliks), läbipraetud singikuubikud+sibulatükid ja võid. Tambin läbi ühtlaseks, kartulipudru ka vahustan, mulgi putru pole vahustanud. Kui pole käepärast sinki-kõrneid jms, siis saab taimetoidu, pole üldse suur vahe.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loputan kruubid, mõnikord jätan paariks tunniks likku. Panen kruubid keema. Koorin ja tükeldan kartulid. Lisan kartulid, kui kruup on juba poolpehme.  Kui kartulid ja kruubid on sobivalt pehmed, vajutan tükid spiraalikujulise kartulipudrunuiaga pudrumaks.

Lisa (sibul, salat, kõrned, peekon, keefir või piim) valib iga sööja ise.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Paluks koguseid ka. Kohvikoor (või piim) peavad siis kuumad olema?

ca 10 korralikku kartulit + 1,5dl kruupe.

Hiljem pealevalatav piim/koor kindlasti kuum. Osades retseptides pole üldse piima, aga mulle meeldib õhulisem. Kloppimine käsitsi, unusta mikser!

Mahekruup on väga palju parem kui tavaline.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu arust kasutatakse mulgi pudrus kruupe, aga osad räägivad tangudest. Kas tangudest ka tehakse?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu arust kasutatakse mulgi pudrus kruupe, aga osad räägivad tangudest. Kas tangudest ka tehakse?

Tangud on teravilja (näiteks odranisuhirsimaisi) kooritud ja purustatud tera.

Tangud on purustatud kruubid.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hea teema!

Kas keegi, kes teinud lihtsalt veega või piima või koorega, viitsib kommenteerida, milline neist variantidest parim on?

Ma ise olen teinud veega.

Leotamise info (et kasulik) on ka hea!

 

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kogustes no kartuleid ja kruupe niipalju kui putru soovid. Kuuma piima hiljem tampimise käigus lisad tasapisi juurde, kui paks on, siis paned piima, kõige lõpus võid. (ma pole vee ega koorega teinud, natukese keeduleeme+piima+võiga on just paras.) Kui jääbki väheke vedel, siis seismisega läheb puder paksemaks.

Tangud on purustatud kruubid, Lõuna-Eesti tangud peenemad. Kartuli-tangupuder on ka hea toit ja tehakse samamoodi (väiksemaid tangusid leotama ei pea), klassikaline mulgi puder on siiski kruupidega ehk tervete teradega.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

kartuleid koorida mitte viitsiva noore poissmehe variant ka :

kruubid eelmisel õhtul likku. keedad pehmeks, pliidil või mikros.
kamara tükid tervava noaga kuubikuteks (stockmannist saab kamarat ca 20 senti kilo), praed pannil läbi.
vesi kiirkeedukannus keema. kartulipudru pulber potti, keev vesi peale, segad, maisestad, kuuma piima võib ka hulka panna. segad juurde hautatud kruubid ja panni peal praetud kõrned koos sealt tulnud rasvaga.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen TA. Tuleb välja, et ongi palju erinevaid variante kuidas head putru keeta. Proovin nendest mõned ära ja püüan leida enda jaoks parima. Poissmehe variandi peale ei oleks tulnudki, omapärane, aga vist töötab.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu arust kasutatakse mulgi pudrus kruupe, aga osad räägivad tangudest. Kas tangudest ka tehakse?

Tangud on teravilja (näiteks odra, nisu, hirsi, maisi) kooritud ja purustatud tera.

Tangud on purustatud kruubid.

Milleks selline vastus? Ma tean, mis on kruup ja mis on tang. Mulgi putru tehakse ometi kruupidest, mitte tangudest, selles oli küsimus. Kas mõned teevad mulgi putru purustatud kruupidest (ehk tangudest) ja sel juhul miks nad seda teevad?

+4
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

“Ajaga on kaasas käinud ka mõned muudatused mulgi pudrus. 20. sajandi teisel poolel tuli Nõukogude liidu ajal seoses tooraine puudumisega mulgi pudru koostisosades väike muudatus, tangu puudumise tõttu hakati kasutama kruupi. Kruupi kasutatakse tänapäevalgi mulgi pudru koostisosana, kuigi retseptides nimetatakse tänaseni mulgi pudru koostisosaks tangu.”

https://rahvakultuur.ee/2020/03/19/mulgi-puder-mulgimaal/

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu arust kasutatakse mulgi pudrus kruupe, aga osad räägivad tangudest. Kas tangudest ka tehakse?

Tangud on teravilja (näiteks odra, nisu, hirsi, maisi) kooritud ja purustatud tera.

Tangud on purustatud kruubid.

Milleks selline vastus? Ma tean, mis on kruup ja mis on tang. Mulgi putru tehakse ometi kruupidest, mitte tangudest, selles oli küsimus. Kas mõned teevad mulgi putru purustatud kruupidest (ehk tangudest) ja sel juhul miks nad seda teevad?

Aga kuidas saab nii saamatu olla – pane googlesse tangupuder ja saad kohe retsepte. Kui saab kruupidest teha, miks siis tangudest ei peaks saama?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kuidas saab nii saamatu olla – pane googlesse tangupuder ja saad kohe retsepte.

Ikka mulgi putru tasub guugeldada. Ajaloolist varianti  kirjeldatakse  just kartuli-tangupudruna. Uuemates retseptides on kruubid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kuidas saab nii saamatu olla – pane googlesse tangupuder ja saad kohe retsepte.

Ikka mulgi putru tasub guugeldada. Ajaloolist varianti kirjeldatakse just kartuli-tangupudruna. Uuemates retseptides on kruubid.

See käis sellele vastuseks, kes küsis, et kas tangudest tõesti tehakse putru – korra googlesse ja oleks vastuse saanud, et jah, tehakse.

https://maaelu.postimees.ee/6409557/mulgid-tegid-oma-putru-uurides-avastuse

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ajaloolist varianti  kirjeldatakse  just kartuli-tangupudruna.

Mäletan nõukaaja lõpust kui vanaema pahandas: mis tangud need on, peenikesed nagu jahu.

Ei tea kas hakati teistmoodi jahvatama või vilja sort oli teine. Kruubid olid ka minu lapsepõlves suuremad, kruupidest tehti kruubiputru ja selles olid kruubid ikka väga prisked.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

https://maaelu.postimees.ee/6409557/mulgid-tegid-oma-putru-uurides-avastuse

Kaera-ja odra toodetest küll puudust ei mäleta, nisujahust oli puudus.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mulle väga meeldis tangupuder- just sellest peenikesest Lõuna-Eesti tangust. Meenutas täistera kuskkussi. Kruubid lapsena üldse ei meeldinud. Nüüd kasutan päris palju.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina teen hoopis poolvillast putru.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kusjuures jah ei teadnudki, et “õige” Mulgi puder on tangupuder, mitte kruupidest (miks nõukogude ajal oli siis saada kruupe ja mitte tangu (mis on purustatud samad kruubid), jääb küll ebaselgeks 🙂 ). Odratangupuder oli tavaline ja palju vanem toit, kartuli ilmudes hakati seda “pikendama” kartuli lisamisega. Tangu toodi otse veskist koos jahudega või päris vanasti tambiti uhmris ise terad tanguks, kruupe hakati lihvima teradest veskis alles hiljem. Juba igivana komme on tange ja herneid koos pudruks keeta (eks meigi tänapäeva hernesupid on kruupidega), samuti mulgi kapsad on kruupidega.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lisan- lahe tänapäevane uudistoit on orsotto, mis on risotto vesrioon kruupidega. Päris tore söök, soovitan prooviks teha 🙂

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lisan- lahe tänapäevane uudistoit on orsotto, mis on risotto vesrioon kruupidega. Päris tore söök, soovitan prooviks teha ????

Kiidan – kitsejuustu ja peediga või hoopis küüslauguga – mmm.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hea mulgipudru reptspti tõesti anda ei saa kuna maitsed on erinevad ning tulebki leida endale sobivaim kombo.

Ja kui juba orsotto teemaks tuli siis minu lemmikud on samuti peedi ja kitsejuustuga ning kukeseentega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 47 )


Esileht Kodunurk Kuidas keeta head mulgi putru?