Esileht Pereelu ja suhted maavanaemasid on veel?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 50 )

Teema: maavanaemasid on veel?

Postitas:
Kägu

Aega-ajalt jäävad silma-kõrva reklaamid ja ka lasteraamatud, kus räägitakse maale vanaema juurde minekust nagu täiesti enesestmõistetavast asjast. Inimeste suust kuuleb vähem jutte, et keegi läks või käis maal vanaema juures.

Minu lastel ei ole maavanaemasid, mõlemad elavad linnas ja nii mina kui abikaasa oleme sündinud linnas. Mõlemad oleme natuke alla 40 ja lapsi on erinevas vanuses. Minul ja abikaasal oli üks maavanaema, kuid nemad on ammu surnud (elasid kõrge vanuseni). Üsna sama seis on sisuliselt kõigil tutvusringkonnas – meil, praegu lapsevanematel, olid maavanaemad, kuid meie lastel enam mitte. Pigem on nüüdsed lapsevanemad oma peredega linna lähedale maale kolinud, aga vanem generatsioon kolib võibolla suuremast linnakodust väiksemasse linnakodusse, kui üldse kolib. Omal ajal oli nii tore minna linnast ära maavanaema juurde, kus oli meri ja mets, suur hoolitsetud aed.

Palju praegustel lastel siis on neid maavanaemasid? Kas teie lastel on maavanaema või olete ise kellelegi maavanaema?

+10
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Maal läks elu nii kalliks, et ämm ja äi kolisid hiljuti linna, kus elu odavam.

+15
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuna tänapäeval elavad inimesed rohkem linnas, siis käiakse linnavanaema juures. Mina arvan, et tänastes tingimustes on maal elamine luksus ja tasub ainult siis ära, kui töö on lähedal (max 30 min sõitu tööle, 30 tagasi) või on võimalus kodukontoris olla.

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu maavanaema oli kodune, siis võis ta pidada loomi ja suurt hoolitsetud aeda. Selline asi töö kõrvalt kuigi hästi välja ei mängi.

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas on mingi arvamus, et maal ei ela enam ainustki inimest?
Või et maal elavad ainult noored, kes ei ole vanaemaks saanud?

 

 

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Maal on ju elu inimestele võimatuks muudetud. Juba ammu, uue eesti ajal tehti seda ja nüüd ikka edasi tehakse. Noored inimesed , kes ise tõesti tahavad ja on kahekesi koos ja mitte päris vaesed, kolivad mõnda aega maale, aga isegi see pole enam sama, mis kunagi oli. Seda kõike, mis vanasti lähiminevikus maal oli, seda ikka enam ei tule, sest asjad ja inimesed on muutunud.
On peale maa (loomad ja hoolitsetud aed) veel olemas väikelinnad, alevid ja alevikud ja muud sellised kohad. Ka nendel pole tegelikult häda midagi, need on isegi head, võrreldes suurlinnadega.
Aga kokkuvõttes, kui ka vanavanemad kolivad maale või elavad juba seal nüüdsel ajal, ega siis ikkagi seda ei saa tagasi, mis kunagi enne oli. Sest lapsed on ka muutunud ja nende tegevused ja huvid. Mina pole maal vanaema juures omal ajal käinud, sest meie elasime ka maal. Kui maalt alevikku kolisime, siis meie alevikus oli mitu last, kes olid linnast seal siis vanaema juures, ikka kuu või kauem. Ja ma saan öelda, kuidas see siis oli. Vanaema käis tööl ja lapselaps oli ikka üksi kodus. Ühel käis vanaema õhtuti koristamas, teisel oli tavaline päevane töö. Kel tervist midagigi  oli, siis penss oli nii väike, et ikka töötati, kui saadi. Ja need lapselapsed olid alevi vahel, kus tol ajal kortermaju hooga rajati, koos kohalikega terve päeva omapead. Jõe ääres, aimaal raksus õhtuti, onne tegemas ja ehitustel salaja turnimas ootamas ,kui meid keegi taga hakkab ajama, et sealt ära ajada, suuremana koos kohalikega TPL -is kõplamas ja karjas ja heinal. Tahab keegi seda?

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lapsed on olnud suviti väikelinnas minu ema juures kus ka maja hoolitsetud aiaga. Kas see läheb arvesse?

Ema mul pensionil, tal on aega hoolitseda aia ja laste eest.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on suvemaja maal, kus veedame abikaasaga kõik suved ja ka enamike nädalavahetustest, kuni miinuskraadide tulekuni(maja ei pea hästi sooja). 10a pärast on kindel plaan sinna elama kolida ja maja korralikult talvekindlaks ehitada. Siis ma olengi maavanaema. Mul endal oli ka maavanaema ja kõik suved ja koolivaheajad veetsin maal. Nii tore oli! Tahan, et mu lastelastel oleks ka selline koht. Ülitähtis mu arust selline maavanaema.

Aga eks ta nii ole, et kui inimene teeb plaane siis Jumal naerab 🙂 Loodan, et mu plaan siiski ellu läheb ja minust saab mõnus maavanaema.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen 38. Kasvasin ise maal aga elasime korteris. Mul oli ka maavanaema, kelle juures käisime ning väikealevis elanud teine vanaema, kelle juures samuti käisime. Maavanaema pidas loomi ja tegi põllutöid, alevivanaema käis linnas tööl.

Minu lapsel on ka maal elavad vanavanemad, loomi küll peale koerte ei peeta aga põllutööd ja aiapidamine ning muud maatoimetused on ikka.

Tänapäeval nimetatakse maal elamiseks ka põllupealseid uusarendusi seega mõistete tähendused on ajas üsnagi muutunud.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu lastel maavanaemasid ei ole, mõlemad vanaemad elavad linnas. Üks vanavanaemadest elas maal. Aga ise elame maal, nii et kui mu lastel peaks kunagi lapsed sündima, saab minust maavanaema.

Aga meil ümberkaudu on päris palju vanaemasid-vanaisasid, kelle juures lapsed suvitavad, nii et ei ole päris väljasurnud liik see “maavanaema.”

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu laste vanaemad on praeguseks surnud, aga mõlemad elasid väikelinnades, üks korteris, teine majas. Lapsed nende juures omaette ei olnud, sest vanaemadel olid tervised kehvemapoolsed ja lastel polnud seal ka eriti midagi teha, sõbrad olid ju kõik kodu juures. Ja kodu oli meil tegelikult rohkem maa kui need väikelinnad – linnalähedane uusarendus, kus oli veel täisehitamata krunte jms metsikut loodust, mis minu meelest ongi peamine eelis laste jaoks maaelu juures.

Ise elasin lapsena väikelinna majas, maavanaemasid polnud samuti – üks elas koos meiega, teine tädi juures teises väikelinnas. Aga kui poleks olnud okupatsiooni ja küüditamist, oleks vähemalt üks mu vanaema olnud maavanaema – neil oli suur ja jõukas talu.

Mul veel lapselapsi pole, aga ma ei kavatse hakata maavanaemaks, mulle päris maaelu ei sobi. Siit uusarendusest ka metsikut loodust praeguseks enam ei leia, samas aed on ja väikestel lastel oleks siin suvel kindlasti mõnusam kui korteris. Aga eks näis, kuidas elu läheb, kui maja pidamine üle jõu käima hakkab, kolin linna korterisse.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Endal olid maavanaemad, lapsel on nüüd linnavanaemad, aga hetkel veel “maa”vanavanaisa elus, kuigi laps veel nii väike, et ta seda ei mõista. Maale ilmselt vanavanematest keegi tagasi ei koli – kõigil linnas hooviga (mõned peenrad) majad, küll aga ilmselt jääb siis teine koht kunagi alles suvilaks.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mul oli lapsena maavanaema, kes elas tegelikult väikelinnas. aga kuna ta pidas kanu ja küülikuid, tal oli suur õunaaed ja marjapõõsad, kartulipõld ja kasvuhoone, kus kasvasid kurgid ja tomatid, siis minu jaoks oli see täielik maaelu.

me elasime linnas ka majas, aga me mingeid loomi-linde ei pidanud, mõned tikripõõsad ja lillepeenar oli

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aega-ajalt jäävad silma-kõrva reklaamid ja ka lasteraamatud, kus räägitakse maale vanaema juurde minekust nagu täiesti enesestmõistetavast asjast. Inimeste suust kuuleb vähem jutte, et keegi läks või käis maal vanaema juures.

Minu lastel ei ole maavanaemasid, mõlemad elavad linnas ja nii mina kui abikaasa oleme sündinud linnas. Mõlemad oleme natuke alla 40 ja lapsi on erinevas vanuses. Minul ja abikaasal oli üks maavanaema, kuid nemad on ammu surnud (elasid kõrge vanuseni). Üsna sama seis on sisuliselt kõigil tutvusringkonnas – meil, praegu lapsevanematel, olid maavanaemad, kuid meie lastel enam mitte. Pigem on nüüdsed lapsevanemad oma peredega linna lähedale maale kolinud, aga vanem generatsioon kolib võibolla suuremast linnakodust väiksemasse linnakodusse, kui üldse kolib. Omal ajal oli nii tore minna linnast ära maavanaema juurde, kus oli meri ja mets, suur hoolitsetud aed.

Palju praegustel lastel siis on neid maavanaemasid? Kas teie lastel on maavanaema või olete ise kellelegi maavanaema?

Noo tänapäeval on pigem vastupidi, üks osa peresid läheb maale elama ja siis on tegemist linnavanaemadega. Nõukaajal tähendas suure aiaga maamaja ikkagi seda, et maad ei võetud ära ja inimest ei saadetud Siberisse, mis tähendab ka võimudega kaastöö tegemist.  Aga lapsele tundus ka väike aed suurena, nii et ilmselt ei ole siin kirjas mõeldud küüditajate maamaja.

0
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nõukaajal tähendas suure aiaga maamaja ikkagi seda, et maad ei võetud ära ja inimest ei saadetud Siberisse, mis tähendab ka võimudega kaastöö tegemist.  Aga lapsele tundus ka väike aed suurena, nii et ilmselt ei ole siin kirjas mõeldud küüditajate maamaja.

Minu vanaemal ja ka tema vennal mõlemal oli suur talu. Elasin nende juures pea kõik suved. Üks pere oli Siberist tagasi tulnud ja omaenda kätega kunagi ehitatud maja millalgi majandi käest uuesti tagasi ostnud ja teist korda üles ehitanud. Teine pere alles 50ndate lõpus ehitas oma maja üles ja hakkas talu pidama. Kõik koolivaheajad veetsin emma-kumma juures. Ja meid, lapsi, oli suviti ikka palju seal koos.

Nüüd olen ise maavanaema. Ja väga rahul selle rolliga. Saan lastelastele edasi anda selle, mille osaks ise kunagi sain. Heinamaa ja päikesepaiste, kui klassikuid tsiteerida.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu lastel on samasugused vabadust täis maasuved nagu mul olid, aga loomakasvatajat vanaema polnud ei mul ega ole neil.

(Sõja järel esivanematele aiad jäeti, ülejäänud maa võeti.)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jah plaanin olla tulevikus. Pean maakohta juba ligi 20 aastat. Minu lastel pole üldse vanavanemaid olnud, kes neid hoidnud oleks. Tahan oma lastelegi toeks olla lapselapsi kasvatades ja järgmine suvi olen mõelnud võtta aeg ajal oma vàiksemale võõrast last lisaks maale hoida.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil oli Kalamajas elav linnavanaema, kes käis iga päev meie juures, et lastel koolis tulles värske lõunasöök ja keegi kodus oleks.

Koolivaheajal aga sõitsime koos vanaemaga maale, ühte talusse – mis oli pärandus vanematelet põlvkondadelt. Ema ja vanaema jagasid suvist lapsehoidmise aega – kui emal oli puhkus, siis oli ta ise ka maal, kui aga ema oli tööl, siis suvitas koos meiega vanaema. Ema ja vanaema kasvatasid maasikaid, sõstraid, õunu… Nii et loomapidamist ei olnud, aga aiandus oli küll. Loomi nägime naabri juures,  kus vanaperenaine oli vanaema sõbranna ja pidas loomi. Ka teistel kohalikel peredel oli loomi. Seal said kõik loomalaudad läbi käidud. Temal käisid ka igal suvel lapselelapsed seal – tõis, nad ei olnud päris kogu suve nagu meie.

Nüüd elab minu ema Tallinnas, meie aga maal. Nii et meil on maalapsed ja Tallinna vanaema.

Suvitame aga kõik koos maal. Nagu meiegi omal ajal suvitasime kõik koos maal.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei ole meil maavanaemasid, ei olnud minul enne ega pole nüüd ka mu lastel.

Küll aga ostsime abikaasaga endale maale vana talukoha ja käime jõudumööda seda kõpitsemas. Nii et võib-olla saavad meist endist tulevikus maavanavanemad?

Lugedes kõiki neid lasteraamatuid, kus sisuks idülliline elu maal vanavanemate juures, torkab silma, et tegelikult oli seal päris suur hulk teisi lapsi mängukaaslasteks. Ainsana meenub raamat, kus peategelane oli maal ilma hulga sõpradeta, Jaan Rannapi “Maari suvi”. Aga teistes olid ikkagi lastepundid tegutsemas.

Nii et päris reaalne see ikka ei ole, et lased aga ühe lapse kolmeks kuuks maale vanaema-vanaisa juurde lahti ja teda ootab seal ees hiiglama põnev elu. Kui naabrilapsi või sugulaste lapsi, kellega mängida, ikka ei ole, siis on raske seda põnevat elu väga ette kujutada. Sest maal tuleb majapidamises kõvasti rohkem tööd teha kui linnas, ja vanavanemad ei saa kolmeks kuuks kõigist majapidamistöödest puhkust võtta, et lapselapsega mängida. Et siis, kas see lapselaps kaasatakse majapidamistöödesse (mis ei pruugi väga meeldida) või leiab endale sõbrad.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lastel on peaaegu-maa vanaema ja päris-maa vanaema. Peaaegu-maa tähendab siis seda, et ei ole põldusid ja värke, elab väikelinnas, kuid ikka oma maja-aiaga. Samamoodi nagu me ise – naabrid on kohe üleaedsed. Aga tegelikult elab ta suuremas kohas kui me ise 😀

Ja on ka “päris” maa-vanaema/isa – talu, põllud, kanad, traktorid jne

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Maal läks elu nii kalliks, et ämm ja äi kolisid hiljuti linna, kus elu odavam.

Meil just vastupidi. Maal olemise võlu on iga kell kallim kütusehinnast

 

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul maavanaema ei olnud, vanaema elas meiega ühes linnas, hiljem kolis meile elama. Aga on suvila, kus siis isa ja emaga iga suvi 2 kuud puhkasime – ema ja isa võtsid erinevatel aegadel puhkuse, et saaksin maal olla.  Alati võisin võtta ka sõbranna maale kaasa, oli ka üks naabritüdruk, kellega mängisme. Lisaks käis palju huvitavaid külalisi, kelle olid lapsed kaasas.

Ise elan pool aega linnas ja pool maal – vanemate suvila oleme ümberehitanud, kuid maale elama jääda ei plaani. Seega elan maal aprillist-oktoobrini, vahel talvel käin seal. Kui lapselapsed peaksid sündima, siis suvel saaksid nad maal olla küll, ruumi seal on.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuna tänapäeval elavad inimesed rohkem linnas, siis käiakse linnavanaema juures. Mina arvan, et tänastes tingimustes on maal elamine luksus ja tasub ainult siis ära, kui töö on lähedal (max 30 min sõitu tööle, 30 tagasi) või on võimalus kodukontoris olla.

Elame maal, oleme ettevõtjad. Mina kodukontoris, abikaasa ringleb üle Eesti. Igapäevane kilometraaž ~ 200+km. Eks ta pikk ja tüütu ole, aga linna ka ei koli. Siin ikka võimalusi tervislikult ja puhtalt elada palju rohkem.

Linnas elavaid tuttavaid on palju, kuid samapalju ka maakaid (see heas mõttes öeldud). Vanused +/- 40.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Käisin Võrumaal üht maja vaatamas. Küsisn, et kas siinkandis lapsi ka on. Maakler ütles, et kohalikke lapsi ei ole, aga suvel on palju lapsi siin oma vanavanemate juures.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elame maal, oleme ettevõtjad. Mina kodukontoris, abikaasa ringleb üle Eesti. Igapäevane kilometraaž ~ 200+km. Eks ta pikk ja tüütu ole, aga linna ka ei koli. Siin ikka võimalusi tervislikult ja puhtalt elada palju rohkem.

Linnas elavaid tuttavaid on palju, kuid samapalju ka maakaid (see heas mõttes öeldud). Vanused +/- 40.

Loomulikult, kui raha on (ettevõtja) ja igapäevane kütusekulu, maja ehitamine/parandamine, muud nipet-näpet majaga seotud kulud, alustades aiamööblist lõpetades ma ei tea millega ei võta puupaljaks. Maal elamine on tänapäeval luksus, arvan ma.

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loomulikult, kui raha on (ettevõtja) ja igapäevane kütusekulu, maja ehitamine/parandamine, muud nipet-näpet majaga seotud kulud, alustades aiamööblist lõpetades ma ei tea millega ei võta puupaljaks. Maal elamine on tänapäeval luksus, arvan ma.

Kas luksus või siis teine variant – inimesed ongi maausku. Meie mehega ei ole rikkad, kuid elu korteris ei meeldi. Tahaks ikkagi seda vabaduse tunnet, et astud suvehommikul kohvitassiga kodumurule või kui vaja, räägid mehega öösel juttu ilma hirmuta, et naabrid seinale kopsima hakkavad. jah, mõnigi korter on palju luksuslikum ja paremas korras kui see meie tagasihoidlik majake, ja seda oluliselt vähema raha eest, aga oma majas elamine on tihti maitseasi ja võimalus end hästi tunda.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas luksus või siis teine variant – inimesed ongi maausku. Meie mehega ei ole rikkad, kuid elu korteris ei meeldi. Tahaks ikkagi seda vabaduse tunnet, et astud suvehommikul kohvitassiga kodumurule või kui vaja, räägid mehega öösel juttu ilma hirmuta, et naabrid seinale kopsima hakkavad. jah, mõnigi korter on palju luksuslikum ja paremas korras kui see meie tagasihoidlik majake, ja seda oluliselt vähema raha eest, aga oma majas elamine on tihti maitseasi ja võimalus end hästi tunda.

Mina saan sellest suurepäraselt aru, tean paljusid maausku inimesi. Mul on omad põhjused, miks mulle ei meeldi veevärgita maja, kus on kaev, välikäimla, piiratud veekasutusvõimalus, pidev reisimine, eraldatus tsivilisatsioonist), pidev füüsiline töö, erinevad putukad. Kui on selline maja, kus on olemas voolav vesi, dušš, kanalisatsioon, ümbritsetud inimestest, asub lähedal linnale, laed on kõrged, toad on suured, putukaid pole, internetiühendus on superhea, kütusekulust kahju pole, bussiga, mis pole ääreni täis, saab linna sõita, miks mitte. Aga sellepärast ma ju ütlesingi, et mina arvan nii. Mul mitu koolikaaslast elavad maal ja mõned peavad isegi loomi, saavad suurepäraselt hakkama ja naudivad seda.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

https://www.youtube.com/c/tylerandtodd nemad elavad ju nö seda tõelist idülli paljude meelest, aga mina küll ise nii ei sooviks elada.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

https://www.youtube.com/c/tylerandtodd nemad elavad ju nö seda tõelist idülli paljude meelest, aga mina küll ise nii ei sooviks elada.

Tähendab, võimalik, et kui raha oleks puuga seljas, siis elaks kah, kui on päikesepaneelid ja kogu see värgindus, aga veevärk on must-be. Selline välidušš ei sobi kohe mitte.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

minu lastel olid isapoolsed maavanaema ja maavanaisa, elasid korralikus talus metsa serval ja mereni 300 meetrit.  minu vanemad elasid Tallinnas ja meie pere ka Tallinnas. kui meie esimene laps sündis 2000.a, siis oli maavanaema  54-aastane ja maavanaisa 63-aastane. mitte iialgi ei olnud nad nõus lapselapsi enda juurde jätma. kõigi aastate jooksul olid nad meie kahe vanema lapsega enda kodus ilma meieta kaks korda kaks tundi ehk kokku kõigi aastate peale 4 tundi. nad hoidsid lapselapsi väga, aga ei olnud nõus nendega üksi olema, ainult meiega koos. see tähendab, et nad armastasid lapselapsi, kuid polnud nõus lapselaste eest hoolitsema.

seega alati ei ole maavanaema see raamatute maavanaema.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 50 )


Esileht Pereelu ja suhted maavanaemasid on veel?