Esileht Pereelu ja suhted Miks saadakse palju lapsi?

Näitan 13 postitust - vahemik 91 kuni 103 (kokku 103 )

Teema: Miks saadakse palju lapsi?

Postitas:
Kägu

Paljude lastega ongi, et nad on varakult iseseisvad (mitte ema ei saa palju lapsi sellepärast, et suuremad lapsed on juba nii tublid, vaid suuremad peavad olema tublid ja iseseisvad, sest keegi ei tee nende eest asju ära ja emmel on kogu aeg (järgmise) beebiga tegemist), “no kukkus, juhtub”, “no küll ta ise mindud-tuldud-tehtud saab” jnejne.

Minu arust tuleb see ainult kasuks kui juba maast madalast õpitakse ja harjutakse teistega arvestama ja hoolitsema. Usun, et praegune ” lumehelbekeste” ajastu ongi sellest, et ollakse võimaldanud lastele liiga kohustuste vaba elu, toonitades, et nad on nii erilised, mille tagajärg on solvumine ja egoism. Lapsevanemad on muutunud laste jaoks lõbustajateks ja mänguasjadeks, lapsed ootavad, et neile pidevat meelelahutust pakutaks.

+9
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui lugeda siin teist teemat sellest, et lapsi pole kuhugi panna, siis ei jää sealt muljet, et enamikul seal mitut last oleks. Inimõigus tundub olevat pingeline töö ja suur palk ning tiheda liiklusega tänavate ääres elamine. Ja siis on häda, et pole seda ühtainsatki last suvel kuhugi mujale panna kui teleka taha. Rohkemate lastega inimesed oskavad justkui need lapsed loomulikumalt oma ellu võtta ja on ka altimad lahendusi leidma ja kompromisse tegema. Pole see “ilus elu” nii oluline.

1. Ühiskonda on ka vaja inimesi, kes teevad ära pingelised tööd ja ilma komptomissideta lähevad eesmärgile. Kui kõik kulgeks laste rütmis suvi läbi peenramaal, oleksime ühiskonnana kiviajas. Ning see on ka põhjus, miks lasteaiad loodi – emade tööl käimise võimaldamiseks. Kurb, kuidas teised naised töötavatele emade kõrri hüppavad.

2. Ajad põhjuse ja tagajärje sassi, nagu juba öeldi.

3. Tugivõrgustiku olemasolu on inimestel erinev. Kas või teoreetiline võimalus saada samal linnas elavalt pereliikmelt hädaolukorras abi, annab kindlust jurde. Ka siis kui pole vaja seda ebi kasutada, on vaimselt rahulikum elada.  See on hindamatu. Mina isiklikult ei tea rohkme kui kahelapselisi peresid, kellel poleks üldse perekonna abi olnud. Paljud ütlevad, et pole, aga lõpuks siiski tuleb välja, kuidas vahel harva andis ämm vaba õhtu või õde võttis vaheajal mõlema pere lapsed enda poole. Kui kõik ripub ema vastutuse otsas, ongi see vaene naine lõpuks närvipundar, kuigi midagi ei ole tegelikult valesti.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen samuti negatiivselt üllatunud naiste endi misogüünsuse üle.
Palju lapsi saada pole okei. Vähe lapsi saada kindlasti ei tohi. Hoolimata lasteaedade olemasolust, ei tohiks lapsi sinna panna. Ei tohi olla ilus, liiga ambitsioonikas, ega ka kole või laisk.

Isiklikul tolen õnnelik, kui kellelgi on elu lihtsam kui mul. Selle nimel teevad kõik vanemad tööd ometi – et lastel oleks lihtsam. Eesti iseseisvusest saati oleme selle nimel tööd teinud, et lastel oleks lihtsam. Et riik oleks toetuste maksmiseks piisavalt jõukas.  Et jaguks koole ja lasteaedasid.

Mis teie elus valesti on? Kust selline õelus?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Paljude lastega ongi, et nad on varakult iseseisvad (mitte ema ei saa palju lapsi sellepärast, et suuremad lapsed on juba nii tublid, vaid suuremad peavad olema tublid ja iseseisvad, sest keegi ei tee nende eest asju ära ja emmel on kogu aeg (järgmise) beebiga tegemist), “no kukkus, juhtub”, “no küll ta ise mindud-tuldud-tehtud saab” jnejne.

Minu arust tuleb see ainult kasuks kui juba maast madalast õpitakse ja harjutakse teistega arvestama ja hoolitsema. Usun, et praegune ” lumehelbekeste” ajastu ongi sellest, et ollakse võimaldanud lastele liiga kohustuste vaba elu, toonitades, et nad on nii erilised, mille tagajärg on solvumine ja egoism. Lapsevanemad on muutunud laste jaoks lõbustajateks ja mänguasjadeks, lapsed ootavad, et neile pidevat meelelahutust pakutaks.

Jah, ja selleks tuleb tegelikult vanemal aega ja vaeva kulutada, et laps oskaks teistega arvestada; et ta oskaks ise neid asju teha, mida keegi tema eest ära ei tee; et ta oskaks ise tulla-minna-hakkama saada. Kergem on ju ikka ise kõik lapse eest ära teha (või maksta kellelegi teisele, et ta ära teeks). Ma mäletan, et kunagi ühes teemas siin keegi kirjutas, et see laps, kelle jaoks ta oli kodusolev ema, sai rutem enda riietumise selgeks, sest emal oli aega oodata, kuni õppiv last enda valmis saab, mitte ei pidanud ta kähku riidesse toppima, et ise õigeks ajaks tööle jõuda.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Paljude lastega ongi, et nad on varakult iseseisvad (mitte ema ei saa palju lapsi sellepärast, et suuremad lapsed on juba nii tublid, vaid suuremad peavad olema tublid ja iseseisvad, sest keegi ei tee nende eest asju ära ja emmel on kogu aeg (järgmise) beebiga tegemist), “no kukkus, juhtub”, “no küll ta ise mindud-tuldud-tehtud saab” jnejne.

Minu arust tuleb see ainult kasuks kui juba maast madalast õpitakse ja harjutakse teistega arvestama ja hoolitsema. Usun, et praegune ” lumehelbekeste” ajastu ongi sellest, et ollakse võimaldanud lastele liiga kohustuste vaba elu, toonitades, et nad on nii erilised, mille tagajärg on solvumine ja egoism. Lapsevanemad on muutunud laste jaoks lõbustajateks ja mänguasjadeks, lapsed ootavad, et neile pidevat meelelahutust pakutaks.

Jah, ja selleks tuleb tegelikult vanemal aega ja vaeva kulutada, et laps oskaks teistega arvestada; et ta oskaks ise neid asju teha, mida keegi tema eest ära ei tee; et ta oskaks ise tulla-minna-hakkama saada. Kergem on ju ikka ise kõik lapse eest ära teha (või maksta kellelegi teisele, et ta ära teeks). Ma mäletan, et kunagi ühes teemas siin keegi kirjutas, et see laps, kelle jaoks ta oli kodusolev ema, sai rutem enda riietumise selgeks, sest emal oli aega oodata, kuni õppiv last enda valmis saab, mitte ei pidanud ta kähku riidesse toppima, et ise õigeks ajaks tööle jõuda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Paljude lastega ongi, et nad on varakult iseseisvad (mitte ema ei saa palju lapsi sellepärast, et suuremad lapsed on juba nii tublid, vaid suuremad peavad olema tublid ja iseseisvad, sest keegi ei tee nende eest asju ära ja emmel on kogu aeg (järgmise) beebiga tegemist), “no kukkus, juhtub”, “no küll ta ise mindud-tuldud-tehtud saab” jnejne.

Minu arust tuleb see ainult kasuks kui juba maast madalast õpitakse ja harjutakse teistega arvestama ja hoolitsema. Usun, et praegune ” lumehelbekeste” ajastu ongi sellest, et ollakse võimaldanud lastele liiga kohustuste vaba elu, toonitades, et nad on nii erilised, mille tagajärg on solvumine ja egoism. Lapsevanemad on muutunud laste jaoks lõbustajateks ja mänguasjadeks, lapsed ootavad, et neile pidevat meelelahutust pakutaks.

Jah, ja selleks tuleb tegelikult vanemal aega ja vaeva kulutada, et laps oskaks teistega arvestada; et ta oskaks ise neid asju teha, mida keegi tema eest ära ei tee; et ta oskaks ise tulla-minna-hakkama saada. Kergem on ju ikka ise kõik lapse eest ära teha (või maksta kellelegi teisele, et ta ära teeks). Ma mäletan, et kunagi ühes teemas siin keegi kirjutas, et see laps, kelle jaoks ta oli kodusolev ema, sai rutem enda riietumise selgeks, sest emal oli aega oodata, kuni õppiv last enda valmis saab, mitte ei pidanud ta kähku riidesse toppima, et ise õigeks ajaks tööle jõuda.

Ei tea, ma olen olnud ka suht kiiresti peale VH lõppu töötav ema. Ometi ka praegu mul 1a8k laps juba ronib ise kombesse. Isegi kui hommikul pole aega, siis õhtul aeda järgi minnes on ikka see aeg, et oodata, kuni laps ise kombesse ronib.

See on ikka põhimõtteline asi, kas sa paned lapsele lasteaeda kaasa lutipudeli, kust vett saab juua, või joob laps tassist – laste arvuga pole siin mingit pistmist.

 

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oma rolli mängib ka see, et mul pole elus olnud töökohta, mis mulle tõesti meeldiks. Mul on magistrikraad ning olen teinud nii erialast kui mitte-erialast tööd, aga minu jaoks need on kõik olnud lõppkokkuvõttes pikisilmi puhkuse ootamised. Eriti laste kõrvalt, kui tekib tunne, et kummalgi rindel sa ei funktsioneeri korralikult, ei tööl ega kodus. Kahe lapse kõrvalt käisin veel tööl, aga praegu olen kodune. Kes siin rääkis, et suures peres nunnutatakse beebit ja vanemad lapsed on unaruses, siis mulle tundub just vastupidi. Kui ema on väikse lapsega kodune, siis isegi suure pere puhul jääb rohkem aega ka suuremaid lapsi kasvatada, kontrollida ja nendega koos midagi toredat teha. Seda siis võrreldes perega, kus mõlemad vanemad tulevad alles kell 18 või hiljem koju ning algklassilapsed passivad kogu pärastlõuna ekraanide ees või teevad mis pähe tuleb (ei süüdista selles vanemaid, vaid täiesti mõistan, et tööl on vaja käia ja nendin et nii jääb laste jaoks vähe aega).

Selles mõttes ma ka ei saa aru, miks koduperenaised on kuidagi nii… alavääristatud. Umbes nii, et ega üks vähegi mõistusega ja haritud inimene küll ise lastega olla ja teha ei taha.

Tõesti, kui ema ei tule töölt alles 17 või 18, vaid on algklassilapse koju tulles kohe kodus, siis on palju rohkem sellist aega, kus ema ja laps saavad koos midagi toredat teha. Ja kõik koolivaheajad saavad ka koos igasugustes toredates kohtades käia ja teha.

Muidugi tekib see küsimus, et aga mis sa siis enne laste saamist teed ja pärast, kui lapsed juba suuremad (ja tähtsamaks muutuvad sõbrad). Seetõttu hea, kui mingi eriala õpitud ja tööstaažh kogunenud.

Koduperenaised on alavääristatud selle tõttu, et kui lapsed käivad juba lasteaias või koolis, siis ei ole neil ju tegelikult väga suurt midagi teha seal kodus. Laps ei vaja enam pidevat arendamist vmt. Et tegelikutl ei tee üks koduperenaine, kelle lapsed käivad aias/koolis, midagi rohkemat kui töötav ema/isa. Aga kiitust tahab saada rohkem, justkui tema näeks kodu ja pere nimel rohkem vaeva või oleks miskit ära teeninud. Reaalsuses pole seal kodus aga suurt midagi teha ju.

Sh mul nt 1. klassi laps on suht pettunud, et ma enamuse ajast olen kodukontoris – et mismõttes ta ei saagi üksi kodus olla 😀 Pean ekstra kontoris käima vahepeal, et laps saaks üksi olemist nautida

+5
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei tea, ma olen olnud ka suht kiiresti peale VH lõppu töötav ema. Ometi ka praegu mul 1a8k laps juba ronib ise kombesse. Isegi kui hommikul pole aega, siis õhtul aeda järgi minnes on ikka see aeg, et oodata, kuni laps ise kombesse ronib. See on ikka põhimõtteline asi, kas sa paned lapsele lasteaeda kaasa lutipudeli, kust vett saab juua, või joob laps tassist – laste arvuga pole siin mingit pistmist.

Mu näide polnud mõeldud mitte koduste vs töötavate vanemate vastandamiseks, vaid – just nimelt, selleks, et su 1a8k laps ise kombesse roniks, on vaja sul kasvõi õhtul see aeg võtta ja oodata (kuigi kibeled ehk ise ka juba koju teleka ette), mitu korda seletada, aidata, kui jalg on varrukasse pistetud, jne. See ei tule päris iseenesest, seepärast pole vaja nina kirtsutada, et näe, need vanemad lapsed peavad ise hakkama saama – ehk ongi lapsevanem investeerinud varem rohkem aega lapse ISE hakkamasaamisesse ja seetõttu saab nüüd lubada järgmist last, kellele taas rohkem tähelepanu pöörata (ja jälle ise hakkamasaamist õpetada).

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

lapsevanem investeerinud varem rohkem aega lapse ISE hakkamasaamisesse ja seetõttu saab nüüd lubada järgmist last, kellele taas rohkem tähelepanu pöörata (ja jälle ise hakkamasaamist õpetada).

Või ei istu seal kedagi kaastunlikult “isesesivust õpetades” kõrval ja laps peabki ise tegema. Minu meelest täiesti ebaeluline siirupine näide. Mitme lapse emal justnimelt ei ole aega seal kõrval seista ja ergutada vms. Ja teha tuleb, seega laps teeb ise ja harjub, et teebki ise, mitte ei seisa nutuvõru suu ümber ja saabas pihus, kuni emmel on aega.

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

On lihtsamaid ja keerulisemaid lapsi. Kellel juba mõni raskem laps ees, mõtleb rohkem enne laste juurde saamist. Näiteks kui esimene laps on puudega, ei saada tavaliselt palju lapsi perre. Vahel saadakse siis veel üks, siis on terve laps ka, loodetavasti, peres olemas. Kui puudega laps on teine, siis naljalt enam lapsi juurde ei saada. Või kui laps on niisama sageli haige, terviseprobleemidega – vanematel pole isegi aega ega võimalust lapsi juurde teha, kui nad elavad ellujäämisrežiimil kordamööda lastehaiglast kodus magamas käivad.

Kui perel veab ja ta esimesed lapsed on järest täiesti tavalised – tavalise tervisega, tavalise unevajadusega, tavalise iseloomuga, on võimalik sinna juurde saada lapsi. Kui näiteks esimene satub olema kehva une ja tervisega laps, siis järgmine ka parima tahtmise korral enne ei tule, kui vanem õve ees on algkooliealine.

Mina soovisin alati palju lapsi, kuid esimene laps oli nii traumeeriv, et enne kui ta sai 10 ei julgenud mõeldagi teisest lapsest. Ta lihtsalt ei maganud! Esimest korda magas laps regulaarselt öö läbi, kui läks kooli (ja enam lasteaia lõunauinakut ei pidanud tegema). Peale seda kulus veel paar aastat julguse kogumist ja teine laps sündis 12 aastat peale esimest ja õnneks magas päris hästi. Ütleme, et eakohaselt. Nüüd olen 38 ja proovin veel kähku kolmandat ka saada 1.5aastase kõrvalt.

Kui kolmas tuleb ja on sama tavaline, õnnestub äkki ka neljas 🙂

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

lapsevanem investeerinud varem rohkem aega lapse ISE hakkamasaamisesse ja seetõttu saab nüüd lubada järgmist last, kellele taas rohkem tähelepanu pöörata (ja jälle ise hakkamasaamist õpetada).

Või ei istu seal kedagi kaastunlikult “isesesivust õpetades” kõrval ja laps peabki ise tegema. Minu meelest täiesti ebaeluline siirupine näide. Mitme lapse emal justnimelt ei ole aega seal kõrval seista ja ergutada vms. Ja teha tuleb, seega laps teeb ise ja harjub, et teebki ise, mitte ei seisa nutuvõru suu ümber ja saabas pihus, kuni emmel on aega.

Kindlasti on neid, kes ei õpeta ega ka aita, nõus. Aga kõikide iseseisvamate laste puhul eeldada, et vanemad kindlasti on nad sama hästi kui hüljanud – täiesti iseseisvalt, ilma igasuguse vanematepoolse toetuseta-suunamiseta on lapsed selleni jõudnud, et on koolis õigeaegselt söönuna ja puhaste ja tervete riietega ja kodutööd tehtud, on ka natuke nagu liiast?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

On lihtsamaid ja keerulisemaid lapsi. Kellel juba mõni raskem laps ees, mõtleb rohkem enne laste juurde saamist. Näiteks kui esimene laps on puudega, ei saada tavaliselt palju lapsi perre. Vahel saadakse siis veel üks, siis on terve laps ka, loodetavasti, peres olemas. Kui puudega laps on teine, siis naljalt enam lapsi juurde ei saada. Või kui laps on niisama sageli haige, terviseprobleemidega – vanematel pole isegi aega ega võimalust lapsi juurde teha, kui nad elavad ellujäämisrežiimil kordamööda lastehaiglast kodus magamas käivad.

Kui perel veab ja ta esimesed lapsed on järest täiesti tavalised – tavalise tervisega, tavalise unevajadusega, tavalise iseloomuga, on võimalik sinna juurde saada lapsi. Kui näiteks esimene satub olema kehva une ja tervisega laps, siis järgmine ka parima tahtmise korral enne ei tule, kui vanem õve ees on algkooliealine.

Mina soovisin alati palju lapsi, kuid esimene laps oli nii traumeeriv, et enne kui ta sai 10 ei julgenud mõeldagi teisest lapsest. Ta lihtsalt ei maganud! Esimest korda magas laps regulaarselt öö läbi, kui läks kooli (ja enam lasteaia lõunauinakut ei pidanud tegema). Peale seda kulus veel paar aastat julguse kogumist ja teine laps sündis 12 aastat peale esimest ja õnneks magas päris hästi. Ütleme, et eakohaselt. Nüüd olen 38 ja proovin veel kähku kolmandat ka saada 1.5aastase kõrvalt.

Kui kolmas tuleb ja on sama tavaline, õnnestub äkki ka neljas ????

Magamise problemaatika saadab inimest kogu elukaare vältel. Vastsündinute ja pisikestega on häda, et nad ei maga. Teismelistega kaasnevad ka suurimad mured magamisega seoses- kus ja kellega nad magavad :D. Ühel päeval kõik kordub taas- siis kui lapsed on ise lapsed saanud. Magamise mure oli, on ja jääb.

Aga eks nii võib mure olla muugagi: söömisega, liikumisega, kõnelemisega jne

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

lapsevanem investeerinud varem rohkem aega lapse ISE hakkamasaamisesse ja seetõttu saab nüüd lubada järgmist last, kellele taas rohkem tähelepanu pöörata (ja jälle ise hakkamasaamist õpetada).

Või ei istu seal kedagi kaastunlikult “isesesivust õpetades” kõrval ja laps peabki ise tegema. Minu meelest täiesti ebaeluline siirupine näide. Mitme lapse emal justnimelt ei ole aega seal kõrval seista ja ergutada vms. Ja teha tuleb, seega laps teeb ise ja harjub, et teebki ise, mitte ei seisa nutuvõru suu ümber ja saabas pihus, kuni emmel on aega.

Kindlasti on neid, kes ei õpeta ega ka aita, nõus. Aga kõikide iseseisvamate laste puhul eeldada, et vanemad kindlasti on nad sama hästi kui hüljanud – täiesti iseseisvalt, ilma igasuguse vanematepoolse toetuseta-suunamiseta on lapsed selleni jõudnud, et on koolis õigeaegselt söönuna ja puhaste ja tervete riietega ja kodutööd tehtud, on ka natuke nagu liiast?

Mida rohkem lapsi, seda vähem peab vanem õpetama. Lapsed õpivad ka kui näevad kõrvalt kui mõnda vanemat õpetakse, vaadates oma vanemaid õdesid ja vendi, õed vennad võivad neid lausa õpetada.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 13 postitust - vahemik 91 kuni 103 (kokku 103 )


Esileht Pereelu ja suhted Miks saadakse palju lapsi?