Esileht Väikelaps Nädalavahetuste hommikune jant

Näitan 25 postitust - vahemik 31 kuni 55 (kokku 55 )

Teema: Nädalavahetuste hommikune jant

Postitas:

Tuleb õhtul varem magama minna. Su laps on 5 aastane ühe suve. Sul on praegu võimalus näidata lapsele, et ta on teile oluline. HEtkel annad lapsele teada, et ta on tühine ja tähtsusetu. Kuidas sa ise käituks, kui sulle kaks kõige kallimat inimest näitavad välja, et sa oled tõrjutud ja mittetahetud. Eks on üks vana aja võte, mis paneb lapse vaikselt olema. Hirmutamine ja vägivald. Ehk siis oled valmis hirmutama ja vägivaldne olema, et laps hommiku magada laseks. Soovitan ikkagi näidata lapsele, et ta on oluline, tulla mõlemad üles ja tegeledagi koos kõigega, mis hommikuti teha saab. See on sinu laps, mitte asi, mille saab kapi peale panna. Nii et tahad väljamagada, mine õhtu varem magama, et hommiku saaks olla rõõmus, et sul on laps, kes veel tahab vanematega koos olla.

Milline rumal soovitus. Kui sa ei suuda viieaastasele selgeks teha, et ka ema ja isa on olulised ja nende und tuleb austada, siis ära teismeliseeas kaebama tule, et sind ei väärtustata.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina magan nii, et panen ainult 1 kõrvatropi kõrva – sellesse kõrva, mis pole vastu patja. Muidugi pööran ma öösel külge, või libiseb kõrvatropp välja, aga enamasti siis ma juba magan. Kui peaks mingi heli mind üles ajama, siis panen tropi jälle kõrva – nt varahommikul kui laps kipub häälitsema.

Aga kas suuremale lapsele müraklappe ei saa osta? Et saaks nendega veel natuke edasi magada…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul 5 aastane laps. Iga öö tuleb ta märkamatult ema ja ise voodisse. Enamasti ma ei märkagi kui ta tuleb kuna voodi on lai.

Mure on aga selles, et laupäeval või pühapäeval tahaks vahel hiljem ärgata kui 6 või 7.

Tahaks, et kasvõi üks vanem ärkab lapsega ja üks saab raskest tööst puhata.

Laps on aga nii jonnakas, et keeldub minema multikaid vaatama või mängima. Tahab ka pikutada ema isa voodis, kuid ta ei oska seal vaikselt olla – niheleb, hakkab ka kõva häälega rääkima. Ei reageeri, et sosistaks. Ühesõnaga on trotsi täis ja väga kangekaelne. Ma ei saa aru millest nii jonni täis läheb. Pissile ei taha, hommikuhelbeid ei taha, vetsu ei taha. Ma ei suuda tuvastada vajadust, mis on selle taga, et peaks kohe hommikul jonnakaks muutuma.

Mis on teie mõtted, kuidas lahendada, et üks vanemgi saaks kauem puhata ja laps oleks nõus teise tuppa minema telekat vaatama.

Või selles vanuses veel vara seda tahta?

Mina umbes selles vanuses läksin ise vaikselt panin teleka tööle ja proovisin olla võimalikult vaikselt et vanemaid mitte üles ajada.

Hmm…vastus küsimusele ju tegelikult lihtne- laup. läheb üks vanem teise tuppa lapsega, pühap. teine vanem. Niikaua kuni laps on valmis hommikuti üksi tegutsema.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Issand, loe ja imesta!

Laps tahab ju turvatunnet, mida maailmas pakuvad talle ainult tema vanemad. Need kõige kallimad tema jaoks.

Lubage tulla tal oma voodisse, nagu keegi siin kirjutas, see on mõnus, soe ja turvaline.

lapsepõlves kogetud turvatunne annab tiivad! Hommikud võite küll ära jagada, kui on unevõlg tekkinud. Lapsed on aga praegu väiksed ja neile on see kõik tähtis, tähtsam kui teie uni. Küll jõuate magada.

7 aasta pärast see laps ei vajagi enam teid, maksate ainult tema arveid ja ostate riideid ja ongi kogu moos. Vestluse ajal pööritab silmi ja ütleb daah! Siis meenutus nendest mõnusatest hommikutest tundub eriti armas.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu 5 a ei taha üksi olla, nt isegi multikaid tahab vaadata minuga koos. Võib olla su laps kardab üksi? Ma olen lahendanud nii, et olen temaga teleka ees diivanil, ta istub, mina pikutan ja magan. Tavaliselt ütlen, et olen seda multikat juba näinud vms, kui midagi räägib, mõmisen läbi une. Kui aga unehäired on, siis see ei aita. Mina hommikul suudan ka teleka taustal magada. Kui ei suudaks, hangiks vist lapsele kõrvaklapid. Võidan nii umbes 30 min uneaega, kuni ta tüdineb, siis mängib veel minu kõrval millegagi ja saan veel natuke magada. Tähtis on, et emme lähedal oleks.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks laps peab üksi teise tuppa minema? Te olete ju pere. Laps tahab teie lähedal olla, otsib lähedust. Väikeste lastega ei saagi kaua magada. Ärgake kõik koos üles ja hakake tegutsema.

Oi, eksid siin. Oleme kõikide lastega maganud, kaua MEIE tahame.

Kasvatuse kysimus.

5-aastase puhul õige aeg ilmselgelt juba möödas

Taas yks pere, kus soovikontsert lapse pilli järgi.

+2
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul viiene ja kolmene, mõlemad saavad vaikselt multa vaatamisega hakkama nii üksi kui ka koos, koos muidugi võib mingi hetk vaidluseks/tralliks minna. Kolmesele panen snäkid-joogid ja vajaliku enne valmis aga viiene saab endaga juba tükk aega hakkama ja aitab vajadusel ka venda, st alati pakub talle ka. Smuuti või jogurti võtmine või siis krõbinad piima/jogurtiga või nt juustusaiade tegemine vms. Viiene oskan ka multika ise panna ja suudab kolmesega mingid diilid teha, et kordamööda valida.

Ma muidugi pole ka erilise hiire unega ja absoluutselt ei häiri kui vahepeal virgun ja mingile küsimusele vastan, uinun suht koheselt uuesti.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minule tuleb ka 6-aastane veel hommikuti kaissu, aga meil on paar aastat juba kokkulepe, et kaisus saab olla seni, kuni paigal suudab olla. Kui säbelema või jutustama hakkab, siis on TEMAL aeg ärgata ja läheb tegeleb oma asjadega. Võileiva tegemise ja krõbinatega saab ise hakkama. Multad suudab ka ise käima panna, kui selleks soovi peaks olema, aga enamasti eelistab ta hommikuti legosid. Üldiselt kestab vaikus seni, kuni 8-aastane ärkab, siis hakkavad omavahel jutustama ja mängima ja müra tase tõuseb oluliselt.

Miks laps suudab hommikuti üksi vaikselt olla? Sest titest saadik on räägitud, et oi issi/emme/venna/naabritädi alles magab. Ka kahesena ei lubanud tal koos vanemaga ärgates hommikul müra tegema hakata – ikka vaiksed tegevused ja jutt pidevalt juurde, miks vaikselt olema peab. Ühel hetkel oli laps juba nii suur, et peale hommikust kaisutamist saigi talle öelda, et sinul enam und pole, aga minul natuke veel on, mine ehita legodest üks loss või rongirada, millega saame pärast mängida. Ajaga see omaette tegutsemise aeg järjest pikeneb.

Meil on lastega näiteks ka selline kokkulepe, et kui täiskasvanu laua ääres kohvi/teed joob, siis see on täiskasvanu omaette olemise aeg, kui just otsest ohtu elule ei ole, siis peab laps oma mängu või mis iganes teemaga ootama seni, kuni tass saab tühjaks. Mina arvan, et ei tee kurja ega vähenda ka turvatunnet see, kui õpetada lastele maast madalast ka teistega arvestamist. 5-aastane võiks küll juba aru saada, et tema ei ole maailma naba.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No mina ei tea. Isegi minu kohe kohe 4-aastaseks saav ja kohe 3-aastaseks saavad lapsed oskavad ärgata, meie voodis kaisus ära olla ja siis hommikul multasi vaadata seni kuni meie magame. See annab meile 1-2h magamisaega. Abikaasa kõnnib koos nendega alla, paneb Käpapatrulli või Sipsiku vms käima, peseb ruttu hambad, annab kerge näksi kätte ja nii nad allkorrusel on ja tuleb magama tagasi. Aeg ajalt käivad üleval meid musitamas kallistamas, aga üldiselt oskavad nad küll kahekesi olla. 5-aastane peaks olema küll piisavalt arukas, et anda 1-2h uneaega juurde.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Meil sai laps alles 6 ja ei ole sellist probleemi. Kuidas teil need lapsed nii vara ärkavad? Ju ikka lähevad vara magama. Meil ei saa last lasteaiapäevalgi kell 7.30 üles. Nädalavahetusel ärkab kell 8. Läheb kööki ja võtab omale krõbinaid hommikusöögiks, vaatab multikaid. Ja siis millalgi tuleb meie voodisse, aga me juba ammu üleval.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis on teie mõtted, kuidas lahendada, et üks vanemgi saaks kauem puhata ja laps oleks nõus teise tuppa minema telekat vaatama.

No misasja, seda ei suuda ise välja mõelda, et ÜKS vanem tõuseb üles ja läheb lapsega elutuppa multikaid vaatama ja misiganes. Teise siis magab edasi. Ja järgmisel nädalavahetuse hommikul vahetate. Oli nii raske? Küll varsti saab harjutada, et laps tõuseb ise ja läheb elutuppa, aga 5a vast jah seda ei tee vabatahtlikult.

Aga seda õpetan küll lapsele, et magava inimese uni on püha, ei lähe lihtsalt heast peast üles ajama, kõrvust kiskuma või selga hüppama jms. Teise inimese und austatakse.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis kell see laps magama läheb, et ka laupäevahommikul ilma äratuseta 6 ärkab? Äkki võite reede õhtul natuke pikemalt üleval olla? Õnneks mu lapsed nii hullud pole, aga ma juba olen pahane, kui enne kaheksat kolistatakse mööda tuba ringi- ongi reegel, et enne kella kaheksat voodist üles ei tule laup-pühapäeval.

Veel on meil (sarnaselt selle kohvijoomise reegliga) kindel kord, et kui emme-issi raamatut loeb nt, siis ei segata ilma TÕSISELTVÕETAVA põhjuseta, see on inimese oma aeg ja siis peab laps ise endaga hakkama saama. Ei ole ikka nii, et iga lapse piiksu peale peab 24/7 emme-issi hüppama, kui laps pole enam titt.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas probleem oli siis tõesti selles, et viieaastane peksab nädalavahetusel 6-7 üles mõlemad vanemad, sest tema tahab nii? Või ei ole nõus nt isaga jääma, peab ema alati üles tulema? Sellise türanluse lõpetakse ära otsemat teed- kui laps ärkab, siis kui vaikselt ei ole, läheb üks vanem temaga üles ja teise jääb magama. See, et lapsel enam und ei ole, ei tähenda, et kellelgi ei oleks und. Vastasel juhul peaks ju selle peale ikka tulema, et ema-isa tõusevad vaheldumisi ja üks neist saab magada.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lapsed ei tule mulle voodisse. Küll aga ärkab 5-aastane oma toas kell 5.30–6.00 ja kõige paremal juhul suudab ta umbes kolmveerand tundi vaikselt olla (= veerib oma toas sosinal raamatuid, ma oma õrna hommikuse unega ikkagi magada ei suuda). Seda, et ta üle tunni ihuüksi hiirvaikselt olla suudaks, tundub mulle tõtt-öelda endalegi palju loota, ehkki NIIIIII tahaks mõnelgi hommikul magada.

Minu uni minu uneks, aga kõige jamam on see, et viiene ajab oma toimetamisega üles ka seitsmese õe, kes tõesti hädasti lisaund vajaks (lapsed ei maga ühes toas). Ja sellele ma pole suutnud head lahendust leida. Väiksem isegi püüab vaikne olla ja sosistada, aga ikka läheb tal meelest ära ja mingil hetkel hüüab midagi kõva häälega üle korteri.

Kas tõesti enamikul teil suudavad mudilased ihuüksi hiirvaikselt veeta TUNDIDE KAUPA? Kuidas te selle ometi saavutanud olete? Varem või hiljem ju väikesel lapsel hakkab surmigav ja tahab väljakannatamatult seltsi (enamik mänguasju ju ka rohkem või vähem kolisevad ning on seetõttu varahommikul keelatud).

Hiirvaikselt muidugi pole, aga vaid vaikne multika haal v lapse jutustamine on kaugel larmist:)

Ilmselgelt on siis teistel kas twrvemad narvid (iga piiks ei hairi) või suuremad elamised.

Mul kolm last. Kõik nad on ärganud vaikselt, pannud elutoas telekast multikad ja keeranud ennast siis sinna teki sisse monulema.

Väga varajases nooruses sai selgeks tehtud, et voodis olema ei pea, aga ema-isa und häirida ei tohi.

Ei olnud yhtki probleemi.

Teemaalgataja peres lastakse lapsel lihtsalt soovikontserti korraldada, ei muud. Nendel peredel ongi juhe koos, et lapsega on nii raske. Aga te ei õpeta ju talle teie pere reegleid, millele lapsed alluma peavad, vaid jooksete nende soovide järele. Jessas, eriti kui tegu 5-aastasega! See on ju suur laps! Nii suur ei tee enam isegi yhtki pahandust ju Ka on täiesti mõistlik inimene ja võtab ise ka hommikusöögi. Miks te yldse peate objektiivselt temaga koos yles tousma vaid seepärast, et tema tõuseb?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul tekkis kohe mitu küsimust. Esiteks, mis on see raske töö, mida tuleb teha esmaspäevast reedeni ja siis ka veel reede õhtul kodus, et ei saa varem magama minna? Kui soov on lihtsalt nautida reede õhtut pikemalt, siis on see ju valikute küsimus? Nagu ka valik saada laps. Ära leierdatud, aga siiski asjakohane: laps ju ei valinud, et ta tahab sündida. Aga nüüd on ta siin ja üle kõige tahab ta olla koos oma vanematega. Jah, eks laste seltskond võib olla väsitav, aga ma leian, et palju kurnavam on tegeleda lastega, kes tähelepanupuudusest igasugu põnevate ideede peale tulevad.

Aga hoopis olulisem küsimus: kas tõesti suunate eelkooliealised lapsed kohe varahommikul ekraani taha vähemalt tunniks ajaks? Kui uskumatu ja kurb.. ja siis spetsialistid muretsegu, et miks lapsed on nii ülestimuleeritud ja esineb palju keskendumishäireid.
Meil on nii, et kui üks lastest ärkab, siis ärkame ka meie abikaasaga, tavaliselt ärkavad lapses samal ajal. Mõnikord magab üks vanematest kauem edasi, kui on haige või kumbki lastest on haige ja öö on olnud keeruline vms. Varajane ärkamine on ju juba ette teada, kui otsustasite saada lapse? Paralleel oleks midagi sellist, et koeraomanik ei jaksa ära kiruda seda “janti”, et peab koeraga jalutamas käima.

+1
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vana-teema-kägu siin ka platsis…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

meie saime omal ajal sarnase probleemi lahendatud sellega, et ostsin tihedat musta riiet ja õmblesin lapse toa kardinatele pimendava voodri külge. laps hakkas kohe peale seda pikemalt magama. ärkas alles siis, kui keegi tema tuppa tuli ja kardinad eest ära tõmbas

tänapäeval peaksid lausa valmiskkujul pimendavad kardinad või rulood minuteada poodides müügil olema, saab kergema vaevaga

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul kolm last. Kõik nad on ärganud vaikselt, pannud elutoas telekast multikad ja keeranud ennast siis sinna teki sisse monulema.

Väga varajases nooruses sai selgeks tehtud, et voodis olema ei pea, aga ema-isa und häirida ei tohi.

Ei olnud yhtki probleemi.

Teemaalgataja peres lastakse lapsel lihtsalt soovikontserti korraldada, ei muud. Nendel peredel ongi juhe koos, et lapsega on nii raske. Aga te ei õpeta ju talle teie pere reegleid, millele lapsed alluma peavad, vaid jooksete nende soovide järele.

Irvadi irv… Ah et teemaalgataja lapsel on soovikontsert, aga sinu omadel hommikuti teleka ees passimine ei ole nende soovikontsert? Päriselt, teie peres on reegel, et lapsed vahivad üksi ekraani ja sa kohe meelega õpetasid neile, et sellele reeglile peab alluma? See peab olema liba, selliseid Matilda vanemaid ei ole ju päriselt olemas?
TA laps vähemalt tahab midagi teha koos ema-isaga, sinu omad eelistavad vanematele ekraani. Aga noh, emmeke saab voodis laiselda ja vastu rindu taguda, kui imeliselt ta on suutnud lastele reeglid selgeks teha.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

meie saime omal ajal sarnase probleemi lahendatud sellega, et ostsin tihedat musta riiet ja õmblesin lapse toa kardinatele pimendava voodri külge. laps hakkas kohe peale seda pikemalt magama. ärkas alles siis, kui keegi tema tuppa tuli ja kardinad eest ära tõmbas tänapäeval peaksid lausa valmiskkujul pimendavad kardinad või rulood minuteada poodides müügil olema, saab kergema vaevaga

Eriti suvise päikesega on need kuldaväärt asjad. Ikead on palju ja odavaid müügil, kõige odavamad 100% pimedavad on kahjuks musta põhjaga, niiet suvel hommikupäike kütab need tulikuumaks ja toas läheb palavaks, aga on ka ilma musta tagaküljeta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

selliseid Matilda vanemaid

Misasju?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

selliseid Matilda vanemaid

Misasju?

Hmm, piinlik teadmatus.
“Matilda” on Roald Dahli lasteraamat, loe läbi, tuleb kasuks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

#3955317: selliseid Matilda vanemaid

Misasju?

Päris kuulus nii raamat kui film.

Matilda ja tema vanemad: https://www.youtube.com/watch?v=nAZ9URFi5Sw

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

6-aastane tuleb keset ööd meie voodisse ja ma tõesti naudin neid hetke. Hommikul ärkame koos, kallistame, räägime uue päeva plaanidest. Meie voodis magab ka 4-kuune imik, kes muidugi ka ärkab varakult koos vennaga (5:50-06:00). Mis siis, lähme ise õhtul varem voodisse, päeval pikutan koos väiksemaga vajadusel. Vahel võimaldan mehele veidi pikemat und nädalavahetusel, vahel võtab tema beebit ja lubab mul veel pooltund voodis olla. Vahel hiilib 6-ne voodist vaikselt ära ja toimetab tahvlis kuni talle eraldatud aeg (1 tund) läbi saab.

Jah, tahaks küll voodis pikemalt mõnuleda. Aga lapsed vaid ükskord väiksed. Boonuseks see, et kooli/eelkooli/lasteaeda ärkamine varakult ei ole probleemiks. Ise jõuame ka rohkem – väga hea tunne on kui nv kl 9ks hommikusöök söödud ja 12ks kodused tööd tehtud. Ja õhtul kl 8 majas rahu 🙂

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

 Varajane ärkamine on ju juba ette teada, kui otsustasite saada lapse? Paralleel oleks midagi sellist, et koeraomanik ei jaksa ära kiruda seda “janti”, et peab koeraga jalutamas käima.

Ma olen oma mõlemad koerad kasvatanud nii, et välja minemise aeg on umbes kell 12 (mitte kell 7 või 8 hommikul 😀 (eelmisel õhtul viimane väljaskäik kell 19-22 vahel olenevalt, millal koju jõuame). Samamoodi on võimalik ka lastele selgeks teha/õpetada, mis kell mingeid tegevusi (koos)alustatakse). See on valikute ja kasvatuse küsimus, et kas on kokkulepe, et laps läheb multikaid vaatama/pistetakse ipad kätte või on kokkulepe, et mängib vaikselt oma mänguasjadega. Mõnes kodus ongi “vahva” komme, et telekas käib 24/7 ja seda ka siis kui keegi ei vaata. Kui maast madalast ka lapsele õpetatakse, et peale televiisori on ka muid vahvaid tegevusi, siis ei teki lastel ka nii suurt sõltuvust ja lapsed saavad ka omaette rahulikult oma mänguajadega mängitud.

Soovitan televiisorist üldse loobuda 😉 – mõjub nii enda kui lapse arengule väga hästi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

meie saime omal ajal sarnase probleemi lahendatud sellega, et ostsin tihedat musta riiet ja õmblesin lapse toa kardinatele pimendava voodri külge. laps hakkas kohe peale seda pikemalt magama. ärkas alles siis, kui keegi tema tuppa tuli ja kardinad eest ära tõmbas

tänapäeval peaksid lausa valmiskkujul pimendavad kardinad või rulood minuteada poodides müügil olema, saab kergema vaevaga

See nüüd oleneb küll lapsest. Minu laps terve elu maganud ilma ruloota ja kardinad on ilu pärast ning valgust kinni ei hoia. Magama minemiseja liiga vara ärkamisega probleeme ei ole. Üldiselt lastel lähebki varem uni ära :D. Mäletan, et kui ma laps olin, siis olin L ja P kell 9 juba trenni minemas, sest mulle nii meeldis ja tuli tuhin peale miskit teha.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 25 postitust - vahemik 31 kuni 55 (kokku 55 )


Esileht Väikelaps Nädalavahetuste hommikune jant