Esileht Väikelaps Nelja-aastase lapsega “hakkamasaamine”

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )

Teema: Nelja-aastase lapsega “hakkamasaamine”

Postitas:

Jutt käib nelja-aastasest tüdrukust, kes lasteaias ja mujal ilma emata on kui musterlaps. Saab kõigilt ainult kiita, ei ole kellegagi agressiivne, on nutikas, lõbus, ettevõtlik, seltskondlik, kaastundlik jne – kõik ideaalsed omadused.

Aga minuga, emaga, on nii ja naa. Eks ka minul on päris palju olukordi, kus ma ei suuda ära imestada, kuidas laps oma vanuse kohta nii leplikult, mõistlikult ja tasakaalukalt käitub. Aga siis on need teised olukorrad — oi-oi-oi!

Näiteks laps vihastab. Kas pettumusest, et ma midagi keelan, et peab magama minema, et ma jõudsin lasteaeda järele just siis, kui ta oli midagi põnevat toimetamas, mis iganes tühisel põhjusel — ning läheb täiesti tühiasja peale näost ülitigedaks, vehib rusikatega, lööb mind (seejuures minu juures olles ei häbene ta ka võõraid inimesi, ses mõttes ka näiteks lasteaiaõpetajad on tema seesugust käitumist kõrvalt näinud, aga ilma minuta ei ole iial mingit probleemi). Ja väga tihti ma ei oska sellise käitumise lõpetamiseks mitte midagi tõhusat teha. Keelan (muidugi väga tõsiselt) — ei kuula. Ähvardan mingi tema jaoks toreda tegevuse ära jätta — karjub, et ei tahagi seda (mis muidugi ei tähenda, et ta hiljem meeleheitlikult ei nutaks, kui mul pole olnud võtta seesugust karistust, mida rakendada kohe ja silmapilk, vaid toreda tegevuse ärajäämine saabub hiljem, kui halb käitumine on juba lõppenud). Hoian käsi kinni, et ta mind rusikatega ei taoks — hakkab mulle jalgadega vastu sääri peksma. Käsin resoluutsel toonil pigile istuda või teise tuppa minna — ei kuuletu, jookseb eest ära. Võtan kätest kinni ja püüan teda ise toolile või teise tuppa viia — punnib vastu, lööb, vingerdab, ainult väga suurt jõudu rakendades oleks sekundi murdosaks võimalik ta sinna pingile või teise tuppa panna, aga niipea kui ma haaret lõdvendan, lahkub ta silmapilk kas vihast röökides või mängu-ja võidurõõmust naerdes.

Seejuures ei ole ta minu meelest üldse mingis impulsiivses vahkvihas, kus ta enda üle kontrolli kaotaks, vaid vihane on ta ainult osaliselt, rohkem on tegu temapoolse rohkem või vähem teadliku võimuvõitlusega, mida näitab osalt ka see, et vahel kipuvad ta vihapisarad vastu tahtmist hoopis naeruks muutuma, ta ei löö kunagi (või siis ainult väga harva, poolkogemata) nii kõvasti, et see päriselt valus oleks, ning kellegi teisega ta sellist käitumist endale ei luba (paar üksikut korda on olnud teiste lähedastega: isa, vanaema, aga see on suur erand). Ning ilmselt olen ma ülisaamatu :'(, aga mingis mõttes tunnen, et ma olengi seda võitlust kaotamas. St formaalselt justkui mitte — laps ei ole kunagi halva käitumise tulemusema saanud seda asja, millest jonn algas –, aga faktiliselt käitub ta täiesti võimatult, ilma et sellel oleks tema jaoks mingeid tõsiseid tagajärgi. Vähemalt mitte seesuguseid, mis järgnevaid analoogseid episoode ära hoida aitaksid. Ja mina ei oska ka välja mõelda, mis asi see oleks, millega last mõjutada annaks.

Muidugi on ju põhimõtteliselt üks asi, millega konkreetses situatsioonis saab halva käitumise lõpetada — füüsiline karistus (ehkki seda ju ei tohi rakendada, samas kui laps mind klobida ilmselt siis tohib :P). Tuleb tunnistada, et paar korda mingis ahastusehoos, kui ma mitte kuidagi teisiti pole osanud situatsiooni lahendada, olengi ma last viimaks patsist sikutanud ja ühel korral vastu löönud (muidugi mitte jõuliselt) — kuna selline käitumine minu poolt ei ole tavaline, siis lapse rünnaku minu vastu on see küll korrapealt lõpetanud ning raevukas jonn on asendunud meeleheitliku enesehaletsusnutuga. Aga pikas perspektiivis see talle midagi õpetanud pole, pigem vastupidi — kuna mina olen nii, nagu kõik soovitused ette näevad ja ma ise samuti tundnud olen, lapselt vabandust palunud, et talle haiget tegin (nõudes küll samas, et ka tema peab oma eelneva halva käitumise pärast vabandust paluma), siis ma näen, et pigem pöörab see lapse jaoks olukorra tema kasuks: ta mõistab väga hästi, et see, kui ma talle haiget olen teinud, pole täiskasvanu poolt õige käitumine, ning siis olen moraalselt justkui mina lõpuks suur süüdlane ja tema süütu ohver, kui tema rünnaku sel moel lõpetanud olen. Ja eks ta õige ju ole, et täiskasvanu peakski suutma teisiti, aga paljudel juhtudel ma lihtsalt ei oska! No tõesti ei oska … (Vahel juhtub, et ma saan väga ilusasti sõnadega olukorra lahendada, aga tihti laps isegi ei hakka mind kuulama, ükskõik mida või kuidas ma temaga rääkida püüan.)

Ja noh, tuleb tunnistada, et neil paaril juhul, kui lapse isa või vanaema on analoogse käitumise ohvriks langenud, on nemad isegi veel märksa abitumad olnud olukorra lahendamisel kui mina … Nii et kindlasti on üks osa olukorra absurdsuses minu saamatusel, aga ilmselt on ka laps üle keskmise osav ennast “kehtestama”.

Vahepeal oli meil tubli pool aastat, kui niisugust käitumist ei olnud üldse või peaaegu üldse, aga nüüd on see tagasi ning hullemini ja sagedamini kui varem. Ikka mitu episoodi päevas. Samas muul ajal on laps ka minuga väga tore: soe, hell, sülelemb, rõõmus, arvestav, kaastundlik. Ja mina tegelen temaga palju (lasteaias käib ainult paar päeva nädalas), hellitan, hoian, väljendan oma armastust tema vastu nii sõnade kui ka tegudega — et ei ela laps mul tähelepanu- ega armastusepuuduses.

Mingitki nõu?

Teine asi, mis muret teeb, on lihtsalt tühjalt kohalt tekkivad kisa- ja raevuhood. Ma ei tea, võib-olla peabki neljane oma pingeid ja väsimust kuidagi niimoodi välja elama, kui ta on lasteaias ja mujal väljaspool kodu nii lõputa pai. Aga teistpidi tekib küsimus, kustmaalt läheb siiski normaalsuse piir ning mida peavad pereliikmed (ja kõrvalkorterite elanikud) igapäevaselt taluma ja mida mitte. Kõige sagedamini tabab seesugune hoog meid pärast lõunaund, aga mitte ainult. Laps ärkab, vedeleb veel veidi voodis, tuleb siis täiesti ärkvel minu juurde elutuppa, võib-olla vahetab veel mõne rõõmsa ja normaalse lausegi, istub siis minu kõrvale või sülle — ja äkki tõmbab kisa taevani. Vahel otsib selleks mõne täiesti mõttetu ettekäände (“Ma tahtsin, et köögi uks kinni oleks, kui ma ärkan!”), aga tihti ei viitsi sedagi. Lihtsalt paneb pasunad vihaselt üürgama nii kõvasti, kui suudab, ajab ise ennast vihaseks, peksab rusikate ja jalgadega diivanit, röögib nagu ratta peal, puutuda, sülle võtta, lohutada, endaga rääkida ei lase, lihtsalt röögib vihaselt nagu kõige jubedamas jonnihoos. Heal juhul on nõus minema teise tuppa kisama, aga isegi siis on mulle jube katsumus seda lihtsalt vaikides taluda. Aga midagi muud teha ka ei oska. See võib kesta sõna otseses mõttes 20 minutit näiteks, mille järel vihanutt asendub õnnetu nutuga, siis saab minna temaga rääkima ja teda lohutama ning kõik laabub juba lihtsasti, tuju normaliseerub ruttu. Jällegi situatsioon, mis tekib ainult kodus (aga kodus see-eest pea iga lõunaune järel!), lasteaias või vanavanemate juures tõuseb alati rõõmsalt ja probleemideta. Rahulikul hetkel rääkides toob laps igasuguseid ettekäändeid, aga ise ta igatahes nende kisahoogude põhjust adekvaatselt seletada ei oska. Igatahes ei tohiks see olla soov saada tähelepanu, sest ma panen tema ärgates niigi käest ära kõik, mis mul hetkel pooleli on, olen valmis last kohe sülle võtma, hellitama, temaga mängima, mida ta tahab — samas ka ei ahista teda oma tähelepanuga, kui on selgelt näha, et laps eelistaks sel hetkel just omaette mõtisklemist ja unelemist. Aga jah, mina lihtsalt ei tea, kas peaks selliseid tühjalt kohalt tekkinud jubeda röökimise hooge võtma kui ealist paratamatust ja normi varianti, lapse võimalust oma pingeid välja elada, või tuleks sellesse siiski mingisugusel (millisel?) moel sekkuda. 🙁

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 09.04 14:17; 09.04 18:53; 10.04 00:31; 10.04 10:30; 10.04 10:55; 10.04 12:14; 10.04 12:30; 10.04 13:06; 10.04 13:16; 15.04 16:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kellelgi mingeidki mõtteid? 🙁

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 09.04 14:17; 09.04 18:53; 10.04 00:31; 10.04 10:30; 10.04 10:55; 10.04 12:14; 10.04 12:30; 10.04 13:06; 10.04 13:16; 15.04 16:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nagu minu 4aastane. Kollektiivis ilma minuta hea ja kuulekas, ema ilmumisel muutub täielikuks jonnipurikaks. Ei julge talle lasteaeda järgigi minna, piinlik on oma jonniva ja ülemeeliku lapse pärast. Tundub, et tal on ports väljaelamata emotsioone, mida ta peab siis mingil moel endast välja elama. Emotsiooni ja vihapurske võib vallandada näiteks valal ajal eest tõmmatud ruloo, vale leivasort või pudruhelbed, tema toa põrandapesu. Ka pereelu on lapse tõttu pingelisemaks muutunud. Mees kisa ei kannata ja üritab võimalikult lapse meele järgi olla, kuid see minu arust just suurendab jonnihooge ja kapriisitsemist. Olen ka nõutu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nagu minu 4aastane. Kollektiivis ilma minuta hea ja kuulekas, ema ilmumisel muutub täielikuks jonnipurikaks. Ei julge talle lasteaeda järgigi minna, piinlik on oma jonniva ja ülemeeliku lapse pärast. Tundub, et tal on ports väljaelamata emotsioone, mida ta peab siis mingil moel endast välja elama. Emotsiooni ja vihapurske võib vallandada näiteks valal ajal eest tõmmatud ruloo, vale leivasort või pudruhelbed, tema toa põrandapesu. Ka pereelu on lapse tõttu pingelisemaks muutunud. Mees kisa ei kannata ja üritab võimalikult lapse meele järgi olla, kuid see minu arust just suurendab jonnihooge ja kapriisitsemist. Olen ka nõutu.

Tead, ka seda on hea lugeda, aitäh Sulle! Ikkagi in tpejd teadmine, et ma pole ainuke, kes oma bravuuritsejast alati jagu ei saa. Nii õudselt saamatu tunne tekib tihti, lugedes neid muuhulgas visatud fraase “Kehtestage ennast!”, “Miks te kardate oma lapsi, et lasete neil nii või maa käituda?!” No nii tahaks kehtestad või mitte lasta, aga tihtipeale kohe üldse ei oska … 🙁

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 09.04 14:17; 09.04 18:53; 10.04 00:31; 10.04 10:30; 10.04 10:55; 10.04 12:14; 10.04 12:30; 10.04 13:06; 10.04 13:16; 15.04 16:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul küll laps veidi noorem, aga ikka loen ja noogutan. Kallale minu oma (veel?) ei tule, aga karjub ja bravuuritseb küll. Ja see unest ärgates tigetsemine kestab meil juba mõnda aega, vahepeal oli hullem, siis jälle parem. Tema puhul tundub vahel mõjutavat see, kas ta magas nt minuti liiga vähe või palju, aga mitte ainult. Lisaks ma olen tegelikult ise samamoodi ärgates täiesti ebanormaalselt kuri, lihtsalt täiskasvanud inimesena suudan end talitseda. Mis aitab, kui ta jälle tuurid üles tõmbab? Ega väga miski peale aja ei aitagi. Kuna ta nagunii neil hetkedel “ei taha” mind ega midagi muud, siis ma teda väga ei torgi, olen kuskil läheduses ja lasen tal end tühjaks unnata, lõhkuda ja laamendada muidugi ei luba.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lõpeta oma tegevus. Lapse jõuga nn paikapanemine nagu sa kirjeldad, õpetab lapsele agressiivset käitumist. Samuti su nn resoluutne toon jne. Need EI mõju. Laps suures pildis käitub nii nagu sina oled talle õpetanud. Täpselt ei saagi aru, mis ootused sul 4-aastasele on. Kas ootad üdini alandlikku lapsukest, kes ennetab su järgmist käsku? Magamaminekut saab treenida, tehes selleks ennetavaid tegevusi. Esiteks, kindel kellaaeg. Teiseks, seletad lapsele rahulikult: nüüd on õhtu, aeg magama minna jne. Lapsega TULEB rääkida rahulikult ja positiivses võtmes ning otsustada tuleb KOOS. Kui laps läheb üle käte, hoiatad teda üks kord rahulikult ja kui ta ei kuula, teed nii nagu lubasid, nt ütled, mänguasi läheb kapi otsa ja enne homset sealt alla ei tule. On võimalik kasutada nn mõtlemise minuteid, laps peab hoo maha võtma ja pärast selgitad olukorda ja laps tunnistab oma viga. Kogu see jõunumbrite näitamine peab aga sinu poolt lõppema! Sa pead, PEAD, jääma rahulikuks! Sina oled ometi täiskasvanu, mitte teine 4-aastane. Palun joo enne lonks külma vett ja loe 10-ni, enne kui lapsega toimetama hakkad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.04 10:26; 10.04 12:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh kogemuste eest! 🙂 Ikka on hea teada, et su mured pole täiesti erandlikud … Ja annab lootust, et vast siis kasvab ikkagi aja jooksul välja, mitte ma ei kasvata tulevast kaklejat ja kriminaali.

Eest äraminemine meil kahjuks ei tööta — kui ma lihtsalt ära lähen ja ütlen, et ma ei luba ennast lüüa, siis see just tüdrukule hoogu annabki. Tuleb järele ja taob edasi ning kohe selgelt muutub selline võimunäitamine tema jaoks siis nauditavaks mänguks: ega sa minu eest ei põgene! Üldse ignoreerimisest pole kasu, siis lööb lihtsalt vähehaaval järjest kõvemini, kuni ignoreerimine muutub võimatuks. 🙂 Just niisugune võimuvõitluse ja “kes jääb peale” teema.

Koristamisega meil enamasti mingit vihastamise teemat pigem ei teki, aga iseenesest see mänguasjade ärapanenine mõnel juhul pole halb mõte. Sest meil on pigem teemaks, et kui mina ütlen, et hakkame nüüd koristama, siis tehakse, nagu ei kuuldaks, vedeldakse lihtsalt maas, heal juhul üks asi läheb lapse poolt omale kohale, kuni mina olen kakskümmend pannud. Ükskõik kui hästi on enne räägitud või mida kokku lepitud. (Samas, kui tal on tuju, võib ta mu kööki saata ja kiiresti kogu toa täitsa üksi ära koristada.)

Ma olen ka vahel unejutu ärajätmist sanktsioonina rakendanud, kui asi üle igasuguse piiri läheb, aga liiga tihti seda teha ei tundu ka õige, pealegi, kui liiga vara see otsus teha (näiteks pesemine ja ööriiete selgapanek on alles ees), siis see teadmine, et unejuttu niikuinii ei tule, võtab tal ära motivatsiooni üldse pingutada. Aga jah, meil üldiselt need magamaminekud jmt ei ole väga suur probleem ja sööma küll kaks korda ei pea kutsuma :P, ebameeldiva tegevuse juures ta pigem vingub ja venitab nagu lapsed ikka. Need plahvatused, kus laps võimatult käitub, tekivad tavaliselt just mingist täiesti ettenägematust pisiasjast või mõttetusest.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 09.04 14:17; 09.04 18:53; 10.04 00:31; 10.04 10:30; 10.04 10:55; 10.04 12:14; 10.04 12:30; 10.04 13:06; 10.04 13:16; 15.04 16:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lõpeta oma tegevus. Lapse jõuga nn paikapanemine nagu sa kirjeldad, õpetab lapsele agressiivset käitumist. Samuti su nn resoluutne toon jne. Need EI mõju. Laps suures pildis käitub nii nagu sina oled talle õpetanud. Täpselt ei saagi aru, mis ootused sul 4-aastasele on. Kas ootad üdini alandlikku lapsukest, kes ennetab su järgmist käsku? Magamaminekut saab treenida, tehes selleks ennetavaid tegevusi. Esiteks, kindel kellaaeg. Teiseks, seletad lapsele rahulikult: nüüd on õhtu, aeg magama minna jne. Lapsega TULEB rääkida rahulikult ja positiivses võtmes ning otsustada tuleb KOOS. Kui laps läheb üle käte, hoiatad teda üks kord rahulikult ja kui ta ei kuula, teed nii nagu lubasid, nt ütled, mänguasi läheb kapi otsa ja enne homset sealt alla ei tule. On võimalik kasutada nn mõtlemise minuteid, laps peab hoo maha võtma ja pärast selgitad olukorda ja laps tunnistab oma viga. Kogu see jõunumbrite näitamine peab aga sinu poolt lõppema! Sa pead, PEAD, jääma rahulikuks! Sina oled ometi täiskasvanu, mitte teine 4-aastane. Palun joo enne lonks külma vett ja loe 10-ni, enne kui lapsega toimetama hakkad.

No LOOMULIKULT alustan ma alati rahulikult ning püüan rääkida ja selgitada. Tihti see õnnestubki, nagu ma ka algses postituses mainisin.

Aga näiteks, palun konkreetselt, kui ma lähen lasteaeda lapsele järele ning laps pistab mind silmanurgast nähes täiest jõust röökima ja kukub rusikatega taguma, sest tema tahtis just õue minna ega soovinud veel koju minna — ega absoluutselt ei üritagi kuulata minu rahustavaid selgutusi, lubadust veel hetkeks lasteaia õue jääda vmt, sest ta lihtsalt karjub ja EI KUULA, kükita ta juurde maha või tee mis tahad, siis kuidas konkreetselt palun see olukord lõpetada? Rääkida saab siiski lapsega, kes võtab hetkegi kuulamiseks, mida sul öelda on.

Vähe sellest, paljudel kordadel laps röögib lihtsalt nii, et ma ei saa arugi, mis talle ei meeldi või mida ta soovib, et mingit läbirääkimist alustada — ning ei väljenda end arudaadavalt hoolimata kõigist mu keelitustest rääkida asjast nii, et ma aru saaksin ja oleks võimalik arutada.

Ning mis veel hullem, ehkki loomulikult on teoorias läbirääkimime õigem ja ka praktikas töötab see tihti paremini kui muu võitlus (eeldusel, et on suudetud saavutada mingi adekvaatne sõnaline kontakt), siis reaalses elus on küllalt palju olukordi, kus tahes-tahtmata ei ole lihtsalt aega pikki läbirääkimisi pidada — sest tõesti, need võtavad aega! –, vaid olukord tuleb lahendada ruttu kasvõi lapsevanema võimutsemise hinnaga. No näiteks, minul on töö, kuhu ei ole võimalik hilineda (see on ülim ekstreemsus, mida ei tohi juhtuda rohkem kui üliharva mingitel täiesti erakordsetel asjaoludel), ma PEAN jõudma õigeks ajaks. Laps teab seda. Ja kui laps pistab ikkagi karjuma vahetult enne kodust lahkumist — see ei tähenda, et ma poleks teda piisava varuga äratanud ja teele sättinud — ning sõnalise kontaktiga ei haaku, siis mul tõesti ei ole muud valikut, kui see viha teinud kinnas või saabas talle jõuga kätte-jalga toppida, rabelev laps sülle haarata ja autosse kanda (kus ta küll õnneks kiiresti rahuneb).

Ära arva, et ma olen idioot. Ma olen päris palju lugenud kasvatusteemalisi raamatuid. Aga KONKREETSET nõu on nendes sageli vähe. Või siis see ei toimi alati. Või ei ole lihtsalt käsitletud juhtumeid, mis minu praktiliste probleemidega haakuksid.

Ülimalt kerge on visata fraase: sa pead rääkima lapsega rahulikult ka positiivselt, valmistama teda magamaminekuks ette, selgitama (nagu ma seda kõike ei teeks, halloo!), “laps peab hoo maha võtma” — aga vot just selles mu küsimus oligi — kuidas KONKREETSELT seda saavutada, kui laps on parasjagu enda ja teiste kontrolli alt väljas?! Jah, mulle väga meeldiks, kui ma suudaksin välja mõelda toimiva nipi, kuidas panna oma laps hoogu maha võtma ja järele mõtlema — see ongi ju mu küsimus! Mitte kuidas last magama panna või kuidas temaga rahulikult rääkida, sellega saan ma üldjuhul ise ka ilusti hakkama. Mina küsin nende olukordade kohta, kus rääkimine ei ole toiminud ning laps ei võta kuidagi normaalseks suhtluseks vedu.

Lapse magamapanek vmt praktiline küsimus ei ole üldse teema, sellega saan ma üldjuhul siiski kenasti hakkama. Ning ka laps on ENAMASTI väga mõistlik, kellega annab asjad ilusasti ära rääkida ja kokku leppida. Teemaks on siiski olukorrad, kus ta ootamatult n-ö plahvatab. Ajend võib olla suvaline ja rääkimine sel puhul iga kord ei toimi — kui parasjagu toimib, siis probleemi ju polegi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 09.04 14:17; 09.04 18:53; 10.04 00:31; 10.04 10:30; 10.04 10:55; 10.04 12:14; 10.04 12:30; 10.04 13:06; 10.04 13:16; 15.04 16:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lõpeta oma tegevus. Lapse jõuga nn paikapanemine nagu sa kirjeldad, õpetab lapsele agressiivset käitumist. Samuti su nn resoluutne toon jne. Need EI mõju

Huvitav, minu 4a lapse puhul on nii, et kui on selline olukord, kus ta rahulikku seletamist meelega ignoreerib (jätkab oma tegevust, vigurdab või teeb “kivinägu”, nagu ta poleks kuulnud, et ma üldse midagi ütlesin või siis plärtsub minu jutust üle midagi sellist nagu: “Sa mine siit üldse minema!”) mõjub just, kui ma ütlen üsna inetu, agressiivse hääletooniga: “Kas sa kuulsid, mis ma ütlesin – või sa ei kuulnud?”

Siis teeb laps tülpinud häälega: “Oeehhhhhhh!”, aga lõpetab keelatud tegevuse või hakkab tegema seda, mis ma tal palusin teha. Vahel selle tegutsemise juurde käib ka porin ja enesehaletsus: “Ma ei saa mitte kunagi… sa ei lase mul mitte kunagi…” – millele mina siis vastan, et kuidas nii, sa oled juba täiesti piisavalt seda ja toda saanud/teinud või siis, et seda ja toda tehakse siis-ja-siis, praegu küll ei ole sobiv aeg jne. jne. Niimoodi me siis vaidleme, aga vähemalt asi saab tehtud.

Olukordades, kus rahulik seletamine toimib – suurepärane! Sest ega ma tegelikult ei taha kurja hääletooni kasutada, aga vahel lihtsalt pean.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 10.04 11:01; 10.04 11:37; 10.04 12:41; 10.04 13:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ning mis veel hullem, ehkki loomulikult on teoorias läbirääkimime õigem ja ka praktikas töötab see tihti paremini kui muu võitlus (eeldusel, et on suudetud saavutada mingi adekvaatne sõnaline kontakt), siis reaalses elus on küllalt palju olukordi, kus tahes-tahtmata ei ole lihtsalt aega pikki läbirääkimisi pidada — sest tõesti, need võtavad aega! –, vaid olukord tuleb lahendada ruttu kasvõi lapsevanema võimutsemise hinnaga.

Jah, ka mina arvasin kunagi, et igas olukorras tuleb säilitada lapsega hea läbisaamine. Aga elu näitas üsna ruttu, et kangema ja kavalama (kes taipab näiteks ära, et tingimise/vaidlemisega saab aega edasi venitada ja täiskasvanu üsna täbarasse olukorda panna) väikelapsega on see paraku ebareaalne.

Mida ma küll püüan jälgida: et ma ei jääks pikalt kurjustama – esimesest hetkest, kui laps keelatu lõpetab/soovitud suunas liigutama hakkab, tõmban kohe hääletooni neutraalseks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 10.04 11:01; 10.04 11:37; 10.04 12:41; 10.04 13:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei lugenud kõiki vastuseid, aga kui tõmbab ennast peale und käima, siis on näljane. Magab lõunat, pikutab pärast, toiduvahe venib pikaks. Anna talle kohe peale ärkamist süüa! Ära venita! Mingi kerge süsivesik. Mu enda lapsel oli nii ja tuttavad ka kurtsid, et laps peale lõunaund kuri. Sai kerge eine ja tuju parem. Meil tulid väga paljud käitumisprobleemid tühjast kõhust.
Ära lasku lapsega võimuvõitlusesse. Lööb sind, siis anna märku, et lõpeta ja kui jätkab, siis mine ise eest ära, ignoreeri teda ja tee oma toimetusi edasi. No umbes nagu tank, keda sääsk ei kõiguta. Pärast räägite asjad sirgeks, et mida sobib teha ja mida mitte.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 10.04 11:44; 10.04 12:56; 10.04 13:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tee oma päevakava ümber. Nt võta hommikuti pool tundi varem aega ja sõida nt lapsega tiir rattaga või jalutate. Siis istud autosse ja sõidate lasteaeda- tööle. Või nt saab lapsele anda lubaduse, kui ta hommikul kiiresti teeb ja ei jokuta, siis õhtul lähete koos nt õue jooksma, rattaga sõitma, jalutama peale lasteaeda või mängu väljakule mängima ning sellest siis tuleb kinni pidada. Kui laps ei kuula sõna, anna talle mõtlemisminutid: 4 minutit, sest 1 minut=1 eluaasta. Kui laps ikka ei kuula, siis jääd endale kindlaks. Sel päeval siis ei lähe rattaga sõitma vms. Paku välja 2-3 varianti mida lapsega koos teha, las valib mis talle meeldib. Samuti selgita juurde, mida temast arvatakse kui ta käitub nagu väike tita, vehkleb ja jonnib. Rõhuta tema häid omadusi: nt oled väga tubli ja tark tüdruk, nii ei tohi käituda, võta 4 minutit ja mõtle järgi. Kui lööb, siis keelad kohe “löömine on valus, teisi ei lööda, see ei ole ilus”.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 10.04 10:26; 10.04 12:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teema autor olen jälle.

Ma mõtlesin vahepeal järele, et oma viimases postituses ma väljendasin end siiski osalt valesti, kasutades väljendeid “plahvatab”, “on kontrolli kaotanud” jmt.

Tegelikult on olukord ikkagi selline, et laps on küll vihane, aga tegelikult ta kontrollib olukorda päris hästi — endale parasjagu meelepärasel moel. Et mitte ta ei plahvata äkkraevu mõttes, vaid pärast vihastamist on tal vaja käitumine valida — ning mõnikord, rohkem või vähem teadlikul moel, otsustab ta niisuguse, täiskasvanu vaatevinklist lubamatu reaktsiooni kasuks. Selles on tubli annus demonstratiivsust, võimu näitamist, kangust — igatahes mitte ainult vahkviha ja sellest tulenev kontrollimatu reaktsioon (muide, nende lõunaunejärgsete hüsteeriate puhul ma olen vahel kahtlustanud, et ka see on tegelikult suures osas sihilik aktsioon, aga selles ma pole päris kindel), vaid just hästi kontrollitud sihilik võimuvõitlus ja jõudemonstratsioon.

Ja iseenesest olen ma täiesti nõus, et õigem oleks leida lahendus, kus ma ei peaks oma jõu üleolekut kehtestama (millega ma küll samuti tihti hakkama ei saa), vaid väärikalt taanduda ja võitlus mõttetuks teha või muul moel tühistada. Aga ikkagi jääb õhku peamine küsimus: KUIDAS KONKREETSELT seda praktiliselt saavutada?! Ja eriti olukorras, kus laps on võtnud strateegilise otsuse, et ta põhimõtteliselt EI KUULA mitte sõnagi sellest, mida ma talle rääkida ja selgitada püüan.

Ma ei lugenud kõiki vastuseid, aga kui tõmbab ennast peale und käima, siis on näljane. Magab lõunat, pikutab pärast, toiduvahe venib pikaks. Anna talle kohe peale ärkamist süüa! Ära venita! Mingi kerge süsivesik. Mu enda lapsel oli nii ja tuttavad ka kurtsid, et laps peale lõunaund kuri. Sai kerge eine ja tuju parem. Meil tulid väga paljud käitumisprobleemid tühjast kõhust.
Ära lasku lapsega võimuvõitlusesse. Lööb sind, siis anna märku, et lõpeta ja kui jätkab, siis mine ise eest ära, ignoreeri teda ja tee oma toimetusi edasi. No umbes nagu tank, keda sääsk ei kõiguta. Pärast räägite asjad sirgeks, et mida sobib teha ja mida mitte.

Seda toiduteemat võiks muidugi katsetada, ehkki tihti tõmbab laps kisa üles ammu enne seda, kui ma ka parima tahtmise juures talle süüa jõuaksin anda. Ja kahtlane on ka see, et lasteaias ega vanavanemate juures ärkab ta heas tujus; kui kisa üle läheb, ei soovi ta kaugeltki alati esimese asjana süüa, vaid tahaks kõigepealt hoopis midagi mängida. Aga proovida võiks.

Halva käitumise ignoreerimine meil kahjuks ei toimi: kui ma eest ära lähen ja ignoreerin, siis nagu eespool kirjeldatud, saab laps ainult hoogu juurde. Tuleb mulle järele ja taob ühe kõvemini, kuni ühel hetkel pole enam kuidagi võimalik seda ignoreerida. See on just niisugune kontrollitud aktsioon lüüa üha tugevamini ja tugevamini, nii et oleks järjest valusam — millal see ema ükskord murdub?! Ja noh, kui mul on sääred ikka siniseks taotud, siis kuskilt läheb piir, mida keegi ei talu. Ja ikkagi ei saa ma lahti ka tundest (ehkki ma ausalt oöen ignoreerimist proovinud), et selles vaimus lapsele signaali anda, nagu ta võikski mind karistamatult klobida, ei ole tegelikult ka ikkagi õige.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 09.04 14:17; 09.04 18:53; 10.04 00:31; 10.04 10:30; 10.04 10:55; 10.04 12:14; 10.04 12:30; 10.04 13:06; 10.04 13:16; 15.04 16:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tee oma päevakava ümber. Nt võta hommikuti pool tundi varem aega ja sõida nt lapsega tiir rattaga või jalutate. Siis istud autosse ja sõidate lasteaeda- tööle. Või nt saab lapsele anda lubaduse, kui ta hommikul kiiresti teeb ja ei jokuta, siis õhtul lähete koos nt õue jooksma, rattaga sõitma, jalutama peale lasteaeda või mängu väljakule mängima ning sellest siis tuleb kinni pidada. Kui laps ei kuula sõna, anna talle mõtlemisminutid: 4 minutit, sest 1 minut=1 eluaasta. Kui laps ikka ei kuula, siis jääd endale kindlaks. Sel päeval siis ei lähe rattaga sõitma vms. Paku välja 2-3 varianti mida lapsega koos teha, las valib mis talle meeldib. Samuti selgita juurde, mida temast arvatakse kui ta käitub nagu väike tita, vehkleb ja jonnib. Rõhuta tema häid omadusi: nt oled väga tubli ja tark tüdruk, nii ei tohi käituda, võta 4 minutit ja mõtle järgi. Kui lööb, siis keelad kohe “löömine on valus, teisi ei lööda, see ei ole ilus”.

See on vähemalt konstruktiivne, aitäh! Ainuke asi, et seda kõike ma teen juba niikuinii. 🙁 (V.a varahommikusi jalutuskäike, sest me peame niigi mõlemad üle mõistuse vara tõusma. Mul on niigi alati dilemma, kui ma ta VEEL varem üles ajan, et ta saaks veidigi ärkamis-, toibumis- ja mänguaega. Aga ega see ei lahendaks ka probleemi, sest kisa võiks ta üles kiskuda ka sel hetkel, kui on aeg jalutuskäik lõpetada ja järgmiste päevakorrapunktide juurde asuda. Mul on ka toas korduvalt olnud, et ajan lapse väga aegsalt üles, lasen tal omas tempos ärgata ja toimetada, aga ühel hetkel on aeg minna — ja siis tuleb see pahameel ikkagi paosi tagant. Vahel tundub isegi lihtsam ja inimlikum lasta lapsel kauem magada, kui kisa ja trall niikuinii olemata ei jää ja saabub sellisel hetkel, kui on juba kiire. Aga noh, ka hommikused kodust minemasaamised pole tegelikult meie põletavaim probleem …) Ma saan päris hästi hakkama kokkulepete sõlmimisega, kui laps on läbirääkimist võimaldavas meeleolus, aga see kõik kahjuks ei toimi siis, kui laps on otsustanud parasjagu üldse mitte kuulata ja kategooriliselt keeldub igasugusesse diskussiooni laskumast. Siis ei huvita teda selgitused, kokkulepped, ta lihtsalt EI KUULA!

Aga iseenesest see mõneminutise mõtlemisaja andmine mingis normaslses läbirääkimisolukorras on täitsa hea mõte, ma seda pole varem juhtunud lugema. Ja ma kujutan ette päris mitmeid elulisi situatsioone, kus see võib täitsa hästi toimida. Lihtsalt need on natuke teistsugused situatsioonid kui need, millega mina hädas olen. 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 09.04 14:17; 09.04 18:53; 10.04 00:31; 10.04 10:30; 10.04 10:55; 10.04 12:14; 10.04 12:30; 10.04 13:06; 10.04 13:16; 15.04 16:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

alva käitumise ignoreerimine meil kahjuks ei toimi: kui ma eest ära lähen ja ignoreerin, siis nagu eespool kirjeldatud, saab laps ainult hoogu juurde. Tuleb mulle järele ja taob ühe kõvemini, kuni ühel hetkel pole enam kuidagi võimalik seda ignoreerida. See on just niisugune kontrollitud aktsioon lüüa üha tugevamini ja tugevamini, nii et oleks järjest valusam — millal see ema ükskord murdub?! Ja noh, kui mul on sääred ikka siniseks taotud, siis kuskilt läheb piir, mida keegi ei talu. Ja ikkagi ei saa ma lahti ka tundest (ehkki ma ausalt oöen ignoreerimist proovinud), et selles vaimus lapsele signaali anda, nagu ta võikski mind karistamatult klobida, ei ole tegelikult ka ikkagi õige.

See on jälle üks hea näid, et need meetodid, mis pehmema loomuga lapse peale võivad edukalt toimida, ei tasu ära kangema ja järjekindlama iseloomuga lapse korral – välja tuleb lihtsalt absurd.

Poksikotti mängida ei ole õige. Sest see jätab lapsele vale pildi, et “päriselus” inimesed ongi sellised – ülikannatlikud ega vihasta üldsegi, kui sa neile järjekindlalt sihilikku sigadust teed. Parem las saab laps selle koledama, aga õige pildi – et kui järjekindlalt sigatseda, siis inimesed saavad pahaseks kah.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 10.04 11:01; 10.04 11:37; 10.04 12:41; 10.04 13:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ka kanged lapsed. Poiss röökis, aga tüdruk tuli mõnikord selles vanuses kallale ka.
Kui ikka ignoreerimine ja käe ette panemine ei aidanud, siis põrutasin jalaga vastu maad ja röögatasin,
“eemale minust” või läksin ise teise tuppa. Ma väga ei kannata neid tagumisi, hammustamisi. Kui vaja, siis õiendan avalikus kohas ka.
Noh ja siis pärast arutasime asja, et milleks seda ema vaja on. Valigu õige vastus. Kas löömiseks? Kas hammustamiseks? Kas võib hammustada ema või õuna?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 10.04 11:44; 10.04 12:56; 10.04 13:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ka kanged lapsed. Poiss röökis, aga tüdruk tuli mõnikord selles vanuses kallale ka.
Kui ikka ignoreerimine ja käe ette panemine ei aidanud, siis põrutasin jalaga vastu maad ja röögatasin,
“eemale minust” või läksin ise teise tuppa. Ma väga ei kannata neid tagumisi, hammustamisi. Kui vaja, siis õiendan avalikus kohas ka.

Aga kui vali käratamine teeb ainult nalja ja teise tuppa tullakse järele? Tõesti on vahel selline tunne, et lukustaks enda WCsse ja las siis märatseb ukse taga. Aga no see ei ole ju ka normaalne. 😛

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 09.04 14:17; 09.04 18:53; 10.04 00:31; 10.04 10:30; 10.04 10:55; 10.04 12:14; 10.04 12:30; 10.04 13:06; 10.04 13:16; 15.04 16:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Halva käitumise ignoreerimine meil kahjuks ei toimi: kui ma eest ära lähen ja ignoreerin, siis nagu eespool kirjeldatud, saab laps ainult hoogu juurde. Tuleb mulle järele ja taob ühe kõvemini, kuni ühel hetkel pole enam kuidagi võimalik seda ignoreerida. See on just niisugune kontrollitud aktsioon lüüa üha tugevamini ja tugevamini, nii et oleks järjest valusam — millal see ema ükskord murdub?! Ja noh, kui mul on sääred ikka siniseks taotud, siis kuskilt läheb piir, mida keegi ei talu. Ja ikkagi ei saa ma lahti ka tundest (ehkki ma ausalt oöen ignoreerimist proovinud), et selles vaimus lapsele signaali anda, nagu ta võikski mind karistamatult klobida, ei ole tegelik

Eks see laste kasvatamine ongi tuumateadus ,kus üks variant saadab ühe signaali ja teine jälle teistpidise. Ignoreerimine=luba lõputult klohmida ja veidi järsem sõnum, kasvõi hääle tõstmine, lapsele=lapse alandamine,väärkohtlemine.
Vahepeale variant olekski rääkimine aga no kui see tulemust ei too, pole ju kasu.
Tead, mind nüüd põletatakse siin tuleriidal, aga mina paneksin sellises olukorras lapse nurka. Ei karjuks aga oleksin ilmselgelt tõsise,kurjema näoga ja ütleks lapsele et palun lõpeta! Mul on valus! Nii ei saa teha! Nurgast võid ära tulla 4min pärast kui emme ütleb. Ütlemise ajal langeks lapse tasemele kükki.
Mina olen oma poissi paar korda pannud ja see on ikkagi vaid äärmiselt ekstreemse käitumise korral. Ja eksreemne on minu jaoks juba see sama teemaalgataja siniseks taotud jalad ja see et laps tuleb järgi lausa ja teeb ikka meelega edasi ja teadlikult valusamini.

Olen lugenud jah, et nurka panek on nö lapse jaoks alandav aga kui 3x aastas seda vaid kasutada vaja on, siis minu isikliku arvamuse järgi olgu parem see vähene alandus/häbitunne lapsele sõnumi kohalejõudmisel,kui see et laps saab jätkuvalt ema niimoodi klohmida. Teemaalgataja kirjeldusest jääb mulje, et laos teebki seda teadlikult kiusi pärast,mitte mingi hüsteeria või kontakttivõimetus seisundis.

Muide, ma isegi paneksin küll, aga kuidas?! Ta ju ei lähe, kui tal niisugune tuju on! Ning kui jõuga üritada teda kuhugi paigutada, väänleb lahti kohe, kui veidigi haaret lõdvendada.

Ja see on õige, et tegu ei ole mi gi kontrollimatu hüsteeriaga, vaid sihiliku aktsiooniga (ma pole kindel, kas peaks seda kiusuks nimetama, aga vahest tõesti).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 10 korda. Täpsemalt 09.04 14:17; 09.04 18:53; 10.04 00:31; 10.04 10:30; 10.04 10:55; 10.04 12:14; 10.04 12:30; 10.04 13:06; 10.04 13:16; 15.04 16:20;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ka kanged lapsed. Poiss röökis, aga tüdruk tuli mõnikord selles vanuses kallale ka.
Kui ikka ignoreerimine ja käe ette panemine ei aidanud, siis põrutasin jalaga vastu maad ja röögatasin,
“eemale minust” või läksin ise teise tuppa. Ma väga ei kannata neid tagumisi, hammustamisi. Kui vaja, siis õiendan avalikus kohas ka.

Aga kui vali käratamine teeb ainult nalja ja teise tuppa tullakse järele? Tõesti on vahel selline tunne, et lukustaks enda WCsse ja las siis märatseb ukse taga. Aga no see ei ole ju ka normaalne. ????

See võib alguses naljakas olla, aga mõne aja pärast enam mitte. Ma kujutan suurepäraselt ette, mida sa mõtled. Tüdruk mul enamasti nunnu, aga võrreldes poisiga valdab manipuleerimiskunsti ikka väga hästi. Teda ei peta sanktsioonidega ära. Poiss tahab alati vabandust paluda, leppida, aga tüdruk mitte kunagi. Vahel viskab mokaotsast, “väbändust”. Samas, kui ma ikka järjekindel olen, siis jõuab talle kohale, et nii ei lähe mitte. Pikalt ukse taga laamendada laskmine pole jah hea, sest hullunud laps võib end vigastada. Aga ma ikkagi usun, et kui sa töötad oma last tundes välja mingid meetodid ja järgid neid, siis ajaga peaks tulemus tulema. Ka vesi lihvib lõpuks kivid siledaks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 10.04 11:44; 10.04 12:56; 10.04 13:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

eda ei peta sanktsioonidega ära.

Meil sanktsioonid ülsde ei toimi, ise ei kasutagi neid (vanaema vahel üritab, aga edutult).

Minu meelest on seletus selline: kui laps on parasjagu kangust täis, siis ta sel hetkel siiralt arvabki, et häh, mis sest raamatulugemisest – ma olen nii vinge, et elan edukalt selletagi! Kui tegelikult aeg kätte tuleb, siis võib kurb meel olla küll – aga siis enam aega tagasi ei keri. Kui aga järgmine kord jälle kangust täis läheb, on sellel hetkel taas tunne, et olen nii vinge ja saan ilma hakkama. Mistõttu väiksel lapsel, kes elab paljuski käesolevas hetkes, seda nö. vigadest õppimist, kui käitumise ja sanktsiooni vahel on pikk vahe, ka ei toimu – suuremal lapsel ilmselt toimuks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 10.04 11:01; 10.04 11:37; 10.04 12:41; 10.04 13:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Iga ema tunneb oma last kõige paremini ja seega ei saa kahjuks anda kindlat retsepti, mis sinu lapse puhul toimiks. Jagan aga endagi kogemust ja loodan, et sellest on veidi abi nagu teistestki vastustest, mida siin on juba üksjagu ja üsna asjalikke kogunenud.
Mul on 5-aastane poeg, kes võib ka üsna ägedalt vihastuda. Üldiselt on ka tegu väga mõistliku ja nö arusaaja lapsega. 4-aastaselt olidki tema vihahood vist kõige tugevamad ja nüüd tunduvad need tasapisi vaibuvat ja mõistuse kontrolli alla saavat. Üks suur muutus, mis aitas meid paremuse poole oli lasteaia vahetus – vahetasime suure rühma väikese vastu ja laps muutus teda ärritavates olukordades palju rahulikumalt käituvaks.
Üks, mis sinu postitustest silma jääb, on see, et sellistes äärmuslikes olukordades sa vastandad end lapsele ja teie vahel on distants, müür. Kirjutad, et saadad lapse teise tuppa karjuma. Täiesti loomulik, et selline karjuv ja vehkiv laps jätab mulje, et temaga polegi võimalik suhelda ja tundub kohasem temaga suhtlemine hilisemaks edasi lükata. Mind aitas sellest tundest üle saada kasvatusekspertide arvamus, et vihast vahutav väikelaps on tegelikult suures hädas ja vajab abi oma tunnetes selgusele jõudmisel. Neil on vaja vanema kindlat tuge. Nad ei ole väikesed täiskasvanud, kuigi võivad ajuti ehmatavalt täiskasvanulikku juttu rääkida ja ka tasakaalukalt käituda. Kui mu poeg vihastab, siis ma ei hakka teda rahulikuks sundima, aga olen kohal, olemas ja püüan tema tundeid sõnadesse panna ((kuri)kuulus peegeldamisvõte), samas annan märku, et me ei saa karjudes kontakti, aga ma väga tahan teda aidata. Seda on pisut keeruline kirjeldada, aga siinkohal tulebki kindlasti mängu oma lapse tundmine, iga ema teab oma lapse nö nuppe, mis mõjuvad. Olen küsinud oma lapselt ka otse, et mida emme-issi siis tegema peaksid, kui ta röögib ja vehib ja me ei saa täpselt aru, milles probleem on. Laps vastas täiesti siiralt, et olge lihtsalt rahulikud. Ja ma usun, et see ongi lahendus, laps satub vanema abitust märgates (ja märkama on nad oi kui osavad) veelgi enam segadusse ja olukord saab sellega aina tuure juurde.
Olen oma poja kasvatamisega jõudnud arvamusele, et igasugustele läbirääkimisi ja suhtekorraldust nõudvatele ametikohtadele tuleks palgata ainult lapsevanemaid, sest nende oskuste arendamiseks pole paremat ja intensiivsemat kursust veel välja mõeldud 🙂
Rõõmsat kevadet sulle ja su tütrekesele!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oi, ma tunenn selliseid lapsi. Minu teooria on see, et nad käituvad nii, et saada teatrit. Selliste laste arvates, on nende ema parim näitleja, kelle käitumist on äge jälgida ja nüansse selles tabada. Seepärast keerabki teatridirektor (laps) alati näitlejat (ema) nähes lava~tuled põlema ja eesriide eest ning vaatab, milliseks improvisatsioon siis sel korral kujuneb.

Minu soovitused näitlejale. Varieerida oma mängu. Mitte alati korrata sama etendust, sest direktor õpib selle selgeks ja hakkab iga kord sama nõudma. Aga kui mäng on erinev, siis võib direktor segadusse sattuda ja etenduse ära jätta.
Näiteks see klassikaline lugu pintsakuga isast toidupoes, kui tema laps hakkas kommileti juures jonnima. Isa viskas põrandale pikali ja hakkas karjuma võttes seega lapselt tema rolli ära. Laps jäi suu ammuli vahtima ja oma jonn ununes. Isa sai rahulikult püsti tõusta, vaatajate ees vabandada, kaubad ära osta ja edasi minna.

Laps ootab ema närvi minemise erinevaid staadiume, ta naudib seda mängu… Ag akui neid staadiumeid ei tule…

Teine soovitus on veel. Kui soovid lapsele mingit käsklust anda, mida kohe tuleb täita, siis tee oma hääl hästi madalaks. Selliseks mürisevaks isa-hääleks. See on juba ammune psuhholoogiline teadmine, et madala dämbriga hääl on autoriteetsem. (proovisime seda ükskord ühe sõbraga… kõndisime seltskonnaga tänaval ja teised olid veidi ees ära läinud. Ma siis hüüdsin oma tavalise häälega: oodake, aga keegi ei reageerinud. Kui tema siis oma madala (tavalise) häälega teisi hüüdis, siis oeatusid ja pöördusid kõik me poole… Töötab!)

Sellised soovitused. Jõudu!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu esimene reegel on olnud alati üks: mitte kunagi ei püüa jonnivale lapsele midagi seletada ega kuidagi rahustada. (Mitte segi ajada hirmunud, kurva või haigetsaanud lapsega) Ainult kindel ja konkreetne EI või JAH konkreetsele korduvale vingumisele/röökimisele või katsele lüüa. Mitte mingeid läbirääkimisi röökuriga. Kõigi kolme lapse puhul alati aidanud. Kõik pikemad arutelud ja selgitused toimuvad rahunenud lapsega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas see ei aitaks, kui lasteaeda järgi minnes laps lööma hakkab siis sina selle peale lihtsalt uuesti välja kõnnid. Kui uuesti lähed ja jälle lööma hakkab siis kõnnid jälle välja. Ehk siis korraks ikka jääb kuulama ja saad talle öelda, et sina ei lase ennast lüüa ja tahad rahulikult arutada, miks ta nii endast välja läheb. Kui see lasteaiast mineku teema tihti on siis äkki lapsega kodus sellest rääkida ja teha näiteks selline tabel, et kui laps ei ägestu ja kuulab rahulikult siis saab sinna tabelisse kleepeka panna ja teatud päevade täitumisel saab mingi üllatuse või elamuse vms. Sellise tabeli võib üldiselt löömise kohta ka teha, et laps saab kleepida iga päev, kui suudab probleemid ilma löömata lahendada. Või näiteks juba hommikul autos kokku leppida, et õhtul mängite veel natuke lasteaia õues või lähed sina korraks rühma ja laps näitab, millega ta parasjagu tegeles ja lõpetate selle koos ära jne. Siis ta äkki just ootab sind õhtul järgi, et koos midagi veel lasteaias natuke teha. Ka võib mõelda välja mingi mängu lasteaiast koju minekuga seoses, et näitkes peate mõlemad mõtlema mingi naljaka loo või muinajutu päeva jooksul välja ja siis autos räägite üksteisele või midagi muud põnevat, mida autosse saades lapsele meeldiks teha või kuulda vms. Mina oma vanema lapsega mängisin tihti erinevad mänge auots, näiteks pidime kordamööda ütlema loomad keda teame või riideesemed või lilled jne. Ja siis juba hommikul lepite kokku, et õhtul koju minnes laps valib mingi suulise mängu, mida mängite. Üldiselt löömise kohta mina räägiks lapsele (rahulikul hetkel), et igal inimesel on õigus ennast kaitsta ja kui ta oleks suur inimene, kes teist niiviisi peksab siis sellisele inimesele kutsutakse politsei. Et mitte kedagi ei tohi lüüa, isegi enda ema mitte. Ja arutle lapsega, mis tema sinu asemel teeks, kui keegi teda niimoodi rusikate ja jalgadega peksma tuleks. Küsigi lapse käest, mis sa peaksid tema arust tegema, sest sina ei ole nõus ennast enam lüüa laskma.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ka kanged lapsed. Poiss röökis, aga tüdruk tuli mõnikord selles vanuses kallale ka.
Kui ikka ignoreerimine ja käe ette panemine ei aidanud, siis põrutasin jalaga vastu maad ja röögatasin,
“eemale minust” või läksin ise teise tuppa. Ma väga ei kannata neid tagumisi, hammustamisi. Kui vaja, siis õiendan avalikus kohas ka.

Aga kui vali käratamine teeb ainult nalja ja teise tuppa tullakse järele? Tõesti on vahel selline tunne, et lukustaks enda WCsse ja las siis märatseb ukse taga. Aga no see ei ole ju ka normaalne. ????

Mina olen muuseas sellist asja paaril korral teinud. Võtsin oma telefoni kaasa, luksutasin ennast vannituppa ja lihtsalt lugesin telefonist midagi ja laps röökis ukse taga. Kuni maha rahunes. Just siis, kui tõesti midagi mõistlikku enam teha ei anna, laps lihtsalt kisendab ja juttu ei kuula. Kui eest ära lähen, liigub kaasa, kleebib ennast ikka külge, nii et see eest ära teise tuppa minemine ei mõika.

Mul ka 4-a-ne tüdruk, ajab oma jonni ka, ehkki mitte nii ekstreemselt nagu teemaalgatuses. Löönud mu laps ei ole, kui on paar korda elus üritnud midagi löömisele sarnast, siis olen sellest niisuguse draama üles tõmmanud, et enam ta ei proovigi.

Ma ei tea, kui palju tõtt selles on, aga tihti seostatakse selliseid käitumismustreid ka lapse kõne arenguga – kui hakkab varakult rääkima, siis annab temaga juba varakult ka rääkida ja selgitada, arutada. Kui aga kõne tuleb aeglaselt ja veel nt kolmeaastasena laps väga palju ei räägi, siis on tal raske ennast väljendada ja selline selgitustöö ja arutelu jääb ka hilisemaks ning laps on juba omandanud mingid “võtted”, mis vanematele ei meeldi. Ümberõppimine on raske.

Samas, teemaalgataja laps on juba neljane ja tema on ilmselt (kirjelduste põhjal) saanud tõesti selgeks selle, kuidas oma võimu näidata. Tundubki just eelkõige võimuvõitlusena. Võib-olla tuleks proovida ka äraminemist. Ma mõtlen nii: kui näiteks on kord jälle üks selline hoog möödas ja laps taas onb valmis rahulikult kuulama, siis võtad lapse sülle ja räägid talle, et sinule selline käitumine ei meeldi, kuna see teeb haiget ja et järgmisel korral, kui nii juhtub, lähed sina lihtsalt kodust ära. See muidugi eeldab, et on nt nädalavahetus ja mees või keegi ka kodus, nii et saadki riidesse panna ja lapsed tema hoolde jätta. Ja siis kõnnidki õue, lähed poodi või lihtsalt rahunemiseks jalutama. Tundub veidi ektreemne, kui n-ö lapsed maha jätta ja minema kõndida. Äkki mõjub? Muidugi, eks see ole tegelikult samasugune manipuleerimine.

Tänapäeval püütakse sageli kasutada preemiaandmise võtteid, nt kogutakse mingeid kleepse või punkte ja siis teatud arvu eest saab laps midagi head. Kas teil selline asi töötaks? Et lepite kokku, milline on hea ja õige käitumine, mille eest preemia saab ja arutate, mis on halb, mille eest siis punkte või kleepse vms ära võetakse. Ja siis järjekindlalt kasutatakse seda süsteemi. Pidi mõjuma. Kas teemaalgataja on seda proovinud?

Muuseas, mulle tundub, et teemaalgataja küsib ikkagi selliste vahel esinevate probleemsete olukordade kohta, aga enamikule vist jääb mulje, et laps ongi kogu aeg selline. Tegelikult mulle tundub, et laps on täiesti tavaline neljane, lihtsalt kui tulevad mingid oma nõudmised või jonnihood, siis on see veidi üle võlli, sest siis ta paneb ennast maksma nö jõuvõtetega. Kuidagi tuleks selline agressiivne enesekehtestamine välja juurida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

laps ei austa sind ja sa oled lasknud sellel juhtuda.
Võiks terve romaani kirjutada sellest, kuidas olla lapsele algusest peale tõeline semu, ise võimalikult lapsemeelne, koos käia, olla ja avastada, olla lapsele põnev, mitte range ja tülikas, kibestunud emme, kellega laps ei taha üldse koos olla ja ei tunne koosolemisest enam rõõmu..
kurb

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kui vali käratamine teeb ainult nalja ja teise tuppa tullakse järele? Tõesti on vahel selline tunne, et lukustaks enda WCsse ja las siis märatseb ukse taga. Aga no see ei ole ju ka normaalne. ????

No ausalt, sellise saadaks nurka! Või paneks tema enda luku taha. Misasja, ei pea laskma ennast taguda ja mitte 30. korral kui ema sinine on vaid kohe! Mismõttes ma lasen ennast neljasel vaeseomaks peksta. Võtad rusikast kinni ja teed autoriteetse häälega selgeks, et Nüüd ja edaspidi mingit l66mist ei toimu. Kui lasteaias on ometi sama reegel, mida ta teab ja täidab.

Mida sa siis üldse kasutad sellises olukorras, haleda häälega palud ja jooksed eest ära? Pole ime, et neljane arvab, et ta on sinust üle.

Meil on olnud alati reegel, et ema ei l66da. No õigemini kedagi ei l66da. Isa oli meil see, kes väiksena laskis ennast taguda, nii nunnu ju. Viieaastase pojaga siis hakkas isal probleem, et haiget sai juba, siis oli küll vaja keelata ja probleemi oli väga pikalt, sest laps oli aastaid harjunud-isa võib klobida. Mismõttes siis nüüd äkki ei tohi. Emaga ei tulnud see kõne allagi, sets kohe esimeste kordadega üritamist tõi kaasa asuure pahanduse, et sellist asja EI TEHTA.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et inimesed, kes pole sellist last kasvatanud, ei saa probleemist aru ega ka nõu anda. (Kõik see jutt, et ole konkreetsem ja laps ei austa sind ja et meie peres on küll reegel, et ema ei lööda, bla-bla-bla – te ausalt ei ole ainsad vanemad maailmas, kes selliste geniaalsete ja uudsete põhimõtete peale on tulnud! Küllap teemaalgataja peres on ka reegel, et ema ei lööda, aga laps, kurinahk, ikka lööb, kui hulluhoog peale tuleb.)

Minu laps ei ole enam neli, aga kui teemaalgatust lugesin, kerisin korra üles, et kuupäeva vaadata – ega ma ise kunagi aastate eest seda teemat algatanud? Väga tuttav tuli kõik ette, kaasa arvatud teemaalgataja omadus kõike, sealhulgas ka oma käitumist, ülipõhjalikult analüüsida 🙂 Ja vahel olen mõelnud, et võib-olla vanem, kes kõike nii üle ja läbi ei süva-analüüsi ja lapsele lihtsalt vanamoeliselt vitsa annab, teeb õigemini, jääb ise ja jätab lapse tervemaks. Ei tea, mina pole andnud.
Mustematel aegadel last kinni hoidnud, tema tahet murda püüdnud olen küll ja ennast selle pärast kohutavalt halvasti tundnud ja – ette rutates neile Tarkadele Kägudele, kes soovitavad konkreetsem ja järeleandmatum ja enesekindlam olla – mingit kasu sellest lapse murdmisest pole! MITTE MINGIT! Võib-olla mõnda last saab murda jonnist välja, aga selliseid, nagu teemaalgataja oma, selliseid, nagu mina oma, mitte. Nad väänduvad sellest võimuvõitlusest kuidagi veel rohkem ära ja omandavad lihtsalt oma niigi äärmiselt rafineeritud manipuleerimis- ja jauramisvõtete varamusse uusi huvitavaid võtteid.

Ma ei oska nõu ka anda, minu laps on 8 praegu ja tegelikult pole olukord lihtsam kui siis, kui ta oli 4. Ta on varasemast veel targem, tal on rohkem vabadust (=vastutust, kohustusi), talle esitatakse rohkem nõudmisi (kool, sõbrad, iseseisvumine üldse) ja ehkki ta on õppinud, oleme õpetanud, rohkem rahunemisvõtteid ja enesevalitsusmeetodeid, siis on ta eelmainitud ealistel põhjustel ikkagi suurema pinge all ja nutikam ja nii käib ikka jonn ja vile koos. Ta on superlaps koolis, tark ja tubli, ja tõeliselt vahva, armas ja tore enamasti ka kodus; tal on palju sõpru, kelle vanemad temast vaimustuses on, aga oma kõige lähedasematega elab ta end ikka aeg-ajalt välja moel, mis on raske kõigi jaoks. Lapse enda jaoks ju ka.

Aga mõned tähelepanekud, vabandust, et mitte kuigi konkreetsed ja praktilised:

* Võimuvõitlus sellise lapsega ei aita, vaid teeb kõik hullemaks. Temaga ei saa võitjaks jääda; kui jääd, toimub see sellise peedistamise hinnaga, et liigitub juba lapse väärkohtlemiseks. Kõik saate sellest võitlusest haiget ja laps toidab oma niigi kujunevat ohvrikuvandit. See käib ka jõuga kinnihoidmise, maha väänamise jne kohta, mida siin soovitati. Säärane laps ei anna sellest alla, ja isegi kui sa sunnid ta lõpuks oma suuruse ja tugevusega alla andma, siis oled sa tegelikult rakendanud palju suuremat psühholoogilist ja füüsilist jõudu, kui õige, ja laps tajub ära, et olid temaga (psüühiliselt või füüsiliselt) vägivaldne. Tal on erakordselt terav taju ebaõigluse vastu, see on pahe, mida ta tolereerib AINULT enda juures (mis ei tähenda, nagu oleks tegu puuduliku empaatiavõimega, normaalses olekus võib laps olla äärmiselt tundlik, empaatiline, hooliv, teiste tunnete suhtes isegi pigem äärmiselt arusaav). Ja iga järgmise korraga peab laps natuke kauem vastu ja sina pead natuke kaugemale minema. Ehk et teemaalgataja, ära seda teed mine! (Lihtsam öelda kui teha, ma tean. Aga kui laps teeb haiget, siis pigem eemaldugi ise, füüsiliselt teise tuppa, koridori, kuhu iganes ta järele tulla ei saa. See pole ideaalne lahendus, aga halbadest valikutest parem.) Ja olukordades, kus on vaja jõudu kasutada – neljasega on see vähemalt füüsiliselt veel võimalik – siis on parem see kiiresti ja liigse seletamiseta ära teha. Nagu kirjeldasid: haaradki kaenlasse ja viid autosse, rahunenud lapsele ütled vabandust, aga emme peab kahjuks iga kord nii tegema, sest ei tohi hilineda. Kõik, mingit pikka arutelu ei tasu pidada.

* Ootamatu reageerimine, mida üks kägu eespool soovitas, võib superhästi töötada. Ainult et reaalses elus saavad need ootamatud võtted näitleja-emal otsa ja alati pole nendeks aega, jaksu. Siiski huumorimeel aitab, jumal tänatud selle eest, ja jumal tänatud, kui lapsel juhtub ka huumorimeel olemas olema! Sellele saab VAHEL loota. Eeldab, et vanem ise ei reageeri liiga äkiliselt, sest mingist keeb-üle-etapist alates on väga keeruline olukorras naljamomente näha ja lapse tähelepanu neile suunata. Ehk et vanem, õpi ise ka rahumenistehnikaid, kohe teadlikke nippe, mida kasutada, kui osav laps on su kilomeetripakusest nahast mingi uue ägeda ora ikkagi läbi suutnud kruttida lõpuks.

* Armastuse väljendamine. Üks asi on see, et sa teda armastad – loomulikult armastad, armastad küllap nii, et süda tahab sees lõhkeda, ja väljendad seda enda meelest sõnades ja tegudega – aga kas laps PÄRISELT, tegelikult ka TUNNEB end armastatuna? Kas sa päris ausalt ja tegelikult tajud, et sinu laps tunneb igal hetkel sinu jäägitut armastust, usub sellesse? Sest kogu sinu armastus ei loe mitte tuhkagi, kui see mingi müüri pärast, mis teie vahel on, lapseni ei jõua. Võib-olla teemaalgatuses pole sellega probleeme, meil selgelt oli, minu laps on loomult nagu katkise põhjaga ämber: ükskõik, kui palju sa sinna armastust sisse ei kalla, päris täis ei saa ta kunagi. Aga ma kallan, ma kallan tõesti, ja hoian taset allapoole kriitilist piiri langemast 🙂 (“Normaased” lapsed oleks sellise voo peale juba armastuse alla ära uppunud, ausalt.)

* Piisav uni ja toit. Kas lapse ööuni on kvaliteetne ja piisav? Rutiin, kindel päevakava, kvaliteetne ja piisavalt lühikeste ajavahemike järel maustatav toit ja võimalikult rohke uni aitavad selliste ülitundlike laste enesevalitsuse hoidmisele palju kaasa. Minu 8-aastane läheb koolipäevadel magama kell 20 õhtul ja ärkab 7.30, sageli magaks isegi pool tundi kauem, aga kahjuks pole võimalik.

Aga üldiselt: su laps on alles neli! Ma annaks palju, et minu laps oleks alles neli, ma oleksin temaga (vastupidiselt sageli soovitatust) just leebem, ei üritaks enda võimu nii sageli maksma panna, nagu ma tegin, sest uskusin ka, et lapsega tuleb ennast kehtestada ja lihtsalt näidata, et jonnist pole kasu. Ma ei andnud tõesti kunagi jonnile järele (samas oli muul ajal sarnaselt teemaalgatajele meiegi kodune õhkkond väga soe, armastav, lapse suhtes toetav jne), aga laps jonnis, kui seda saab enam jonniks nimetada, ikka, kui “hoog” peale tuli. Ma arvan, et abi on hoopis lapse enesekindluse tõstmisest ja see enesekindlus tuleb täielikust psüühilisest turvatundest, mida mina vaatamata kõigele ei osanud ikkagi lapsele tekitada. Ma tahaksin küll teist võimalust, ma tunnen, et mina feilisin vaatamata oma parimatele kavatsustele ja kohati üliinimlikele jõupingutustele, aga loodan, et teemaalgataja oskab paremini, leiab varem õigema tee.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viimasele – väga hea postitus, aitäh!
Kas võiksid tuua näiteid sellest armastusega ülekallamisest, igapäevastest olukordadest?
Mul on tunne, et oma lapse puhul vist ka täpselt ei tea, mis talle minu armastust rohkem kohale viiks. Vahel jääb mulje, nagu ta vajaks midagi muud, kui see, mida mina oskan pakkuda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina soovitan raamatut “Viis armastusr keelt lastele”. Seal räägitakse eri viisidest, kuidas inimesed tajuvad, et neid armastatakse ja antakse näpunäiteid, kuidas neid ära tunda ja välja näidata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )


Esileht Väikelaps Nelja-aastase lapsega “hakkamasaamine”

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.