Esileht Väikelaps Nõuandeid alustajale sõimelapse vanematele

Näitan 24 postitust - vahemik 31 kuni 54 (kokku 54 )

Teema: Nõuandeid alustajale sõimelapse vanematele

Postitas:
Kägu

Mul on ka päris arvestatav investeeringute portfell. Kui mu igakuised kulud jääksid samale tasemele, jätkuks sellest vähemalt 2.5 aastaks, aga kui kulud väga kokku tõmmata, siis saaks ilmselt isegi üle 3 aasta hakkama. Aga pärast seda oleks mu säästud ja investeeringud ju otsas. Ehk kui ma oleks pärast vh lõppu üle 3 aasta kodus, siis ma oleks pärast seda täiesti rahatu, mu tööandja poleks kohustatud mind tagasi võtma, vaevalt ma ka teiste tööandjate juures 5-aastase tööpausiga väga atraktiivne kandidaat oleksin. Mina sellist olukorda ei taha.

Oled kindel, et sa investeeringu tähendusest aru saad? Investeering on miski, mis passiivselt sulle tulu teenib ehk et sa kasutad jooksvalt investeerimistulu, mitte investeeringut ennast.

Kuidas saavad sul investeeringud 2,5 aastaga ära kuluda?:)

Tundub, et sa pead silmas lihtsalt säästusummat kontol, kust kulutad. See pole investeering.

Kõige lihtsam näide, kinnisvarainvesteeringud. Piisab kolmest korterist, et väga normaalselt lõputult tool käimata elada. Elad ju üüritulust, investeeringut ennast sa ei puutu ja tema väärtus vaid tõuseb. Misasi sul siin täpsemalt “ära kulub”?

Sama asi aktsiate, fondide jm sellisega. Elamiseks kulutad ju vaid divikaid, mitte isegi investeeringu enda suurenemist ehk osaku voi aktsia hinna kasvu.

Mul on finantsharidus ja finantsalane töökoht, ma saan väga hästi aru, mida investeering tähendab.

Mul on arvestatav portfell, aga mitte nii suur, et ma saaks nautida finantsvabadust, see tähendab, et ma peaksin hakkama oma investeeringuid realiseerima. Kinnisvara otseinvesteeringuna mul pole. Sinu “lihtne näide” kolmest korterist, ei ole enamus inimeste jaoks realistlik. Finantsvabaduse jaoks peaks portfelli suurus 250 tuhat + eurot juba olema.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on privileeg olla sõpruskonnas kus mitu peret omavad üürikinnisvara ja investeeringuid. Need kipuvad olema need pered, kus laps saab alla aastaselt hoidja või läheb sõime esimesel võimalusel. Ainult tiksumine on selliste inimeste jaoks raskem kui käia kodust väljas lisandväärtust loomas.

See ei tähenda et ema peaks imiku kõrvalt 40tunniks nädalas palgatööle minema, kuid mingi koormusega natuke midagi teha, puhas rõõm 🙂

Minul on 11kuune laps ja olen täpselt aasta kodus olnud. Armastan oma beebit kuuni ja ümber maakera kuid juba aasta algusest olen ülikoolis ekstern ning teen jõudu mööda tööd. Hoidu pole veel laps saanud, aga oma sõprade seas pole kohanud suhtumist kus väikesed sinna minna ei tohiks. Hoopis mida noorem laps, seda paremimi hoius kohaneb. Paratamatult esimene aasta hoidu kulub nakkustele, parem see ruttu ära teha kui 4-5aastasega kodus hoolduslehel olla.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on ka päris arvestatav investeeringute portfell. Kui mu igakuised kulud jääksid samale tasemele, jätkuks sellest vähemalt 2.5 aastaks, aga kui kulud väga kokku tõmmata, siis saaks ilmselt isegi üle 3 aasta hakkama. Aga pärast seda oleks mu säästud ja investeeringud ju otsas. Ehk kui ma oleks pärast vh lõppu üle 3 aasta kodus, siis ma oleks pärast seda täiesti rahatu, mu tööandja poleks kohustatud mind tagasi võtma, vaevalt ma ka teiste tööandjate juures 5-aastase tööpausiga väga atraktiivne kandidaat oleksin. Mina sellist olukorda ei taha.

Oled kindel, et sa investeeringu tähendusest aru saad? Investeering on miski, mis passiivselt sulle tulu teenib ehk et sa kasutad jooksvalt investeerimistulu, mitte investeeringut ennast.

Kuidas saavad sul investeeringud 2,5 aastaga ära kuluda?:)

Tundub, et sa pead silmas lihtsalt säästusummat kontol, kust kulutad. See pole investeering.

Kõige lihtsam näide, kinnisvarainvesteeringud. Piisab kolmest korterist, et väga normaalselt lõputult tool käimata elada. Elad ju üüritulust, investeeringut ennast sa ei puutu ja tema väärtus vaid tõuseb. Misasi sul siin täpsemalt “ära kulub”?

Sama asi aktsiate, fondide jm sellisega. Elamiseks kulutad ju vaid divikaid, mitte isegi investeeringu enda suurenemist ehk osaku voi aktsia hinna kasvu.

Ma ikka pean seda kommenteerima veel, et kas sa ikka kujutad ette, kui palju aktsiaid peab olema, et dividendidest elada saaks? Balti börsil on üks paremaid dividendimaksjaid olnud Tallinna Kaubamaja, kelle dividenditootlus on umbes 7%. Selleks, et saada keskmiselt igakuiselt 1000 eurot dividende, peaks olema aktsiaid 171 tuhat. 1500 euro jaoks 257 tuhat. Ja tegelikult läheb sealt veel natuke tulumaksu maha.

Ka üürikinnisvara puhul saab kolme kinnisvara üüritulust elada siis kui neil laenu  peal ei ole või on tegemist pigem kallima otsa kinnisvaraga. Meie näiteks elame keskklassi uusarenduse 3-toalises. Ma arvan, et meie korteri saaks välja üürida 800-900 euroga, aga meil on kodulaen 550 eurot kuus. Kolme sellise korteriga ma oma igakuiseid kulutusi jooksvalt ei kataks.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui vähegi töö(koht) võimaldab siis hea alternatiiv on väikelapse kõrvalt ka poole (või 0,75) kohaga tööl käia. Laps 2-3 päeva (või poolikud päevad) hoius ja samas saab (lisa)raha teenida, vaim ei nüristu, ei teki (cv-s) pikka tööpausi jne.

Jah, see on hea võimalus, aga jällegi kahjuks miski, mida enamasti kasutavad naised ja mis pikalt tehes jätab naised ikka meestest nõrgemasse majanduslikku positsiooni. Lääne-Euroopas on seda väga palju, et naised töötavad poole kohaga pikki aastaid, sest lapsed väikesed ja küll on hea, kui keegi nende ja kodu eest suuremal määral hoolitseb. Aga see ju jällegi tähendab naisele madalamat pensioni, väiksemat oma raha ja vähem võimalusi investeerida jne, vähem võimalusi ametiredelil tõusta (tõusevad enamasti ikka need, kes täiskohaga töötavad), sõltuvust mehest.

Seega jah, näiteks aastase kõrvalt poole kohaga töötada on lausa super, aga pikki aastaid, nt mitme lapse korral, töötada poole kohaga kuni lapsed suuremaks saavad – see on jällegi nõme ja naistele kahjulik ohverdus. Millegipärast jälle ei eeldata, et mees sellise sammu teeks.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei tea, las igaüks otsustab ikka ise, mis teeb. Kvalifikatsioon ei kao mõned aastad poole kohaga töötades kuhugi.

Lastehoid on vajalik teenus, ükskõik, kas emal on vaja perele sissetulekut teenida, tööga titendusest pead puhata vm. Kollektiivis olla aastase lapse enda arenguvajadus otseselt ei ole, aga see ei tähenda, et ta ei võiks seal käia, kui kokkuvõttes kõigil nii parem on.

Enne lapse sõimepanekut peab lisaks praktilistele küsimustele (millele ilmselt osatakse konkreetsest hoiust palju paremini vastata kui siin) mõtlema ka kõik variandid läbi, mis saab, kui laps peaks mitte harjuma või sageli haige olema vms.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on ka päris arvestatav investeeringute portfell. Kui mu igakuised kulud jääksid samale tasemele, jätkuks sellest vähemalt 2.5 aastaks, aga kui kulud väga kokku tõmmata, siis saaks ilmselt isegi üle 3 aasta hakkama. Aga pärast seda oleks mu säästud ja investeeringud ju otsas. Ehk kui ma oleks pärast vh lõppu üle 3 aasta kodus, siis ma oleks pärast seda täiesti rahatu, mu tööandja poleks kohustatud mind tagasi võtma, vaevalt ma ka teiste tööandjate juures 5-aastase tööpausiga väga atraktiivne kandidaat oleksin. Mina sellist olukorda ei taha.

Oled kindel, et sa investeeringu tähendusest aru saad? Investeering on miski, mis passiivselt sulle tulu teenib ehk et sa kasutad jooksvalt investeerimistulu, mitte investeeringut ennast.

Kuidas saavad sul investeeringud 2,5 aastaga ära kuluda?:)

Tundub, et sa pead silmas lihtsalt säästusummat kontol, kust kulutad. See pole investeering.

Kõige lihtsam näide, kinnisvarainvesteeringud. Piisab kolmest korterist, et väga normaalselt lõputult tool käimata elada. Elad ju üüritulust, investeeringut ennast sa ei puutu ja tema väärtus vaid tõuseb. Misasi sul siin täpsemalt “ära kulub”?

Sama asi aktsiate, fondide jm sellisega. Elamiseks kulutad ju vaid divikaid, mitte isegi investeeringu enda suurenemist ehk osaku voi aktsia hinna kasvu.

Ma ikka pean seda kommenteerima veel, et kas sa ikka kujutad ette, kui palju aktsiaid peab olema, et dividendidest elada saaks? Balti börsil on üks paremaid dividendimaksjaid olnud Tallinna Kaubamaja, kelle dividenditootlus on umbes 7%. Selleks, et saada keskmiselt igakuiselt 1000 eurot dividende, peaks olema aktsiaid 171 tuhat. 1500 euro jaoks 257 tuhat. Ja tegelikult läheb sealt veel natuke tulumaksu maha.

Ka üürikinnisvara puhul saab kolme kinnisvara üüritulust elada siis kui neil laenu peal ei ole või on tegemist pigem kallima otsa kinnisvaraga. Meie näiteks elame keskklassi uusarenduse 3-toalises. Ma arvan, et meie korteri saaks välja üürida 800-900 euroga, aga meil on kodulaen 550 eurot kuus. Kolme sellise korteriga ma oma igakuiseid kulutusi jooksvalt ei kataks.

Ma ei pea midagi ette kujutama, kui palju aktsiaid on vaja X summa passiivse tulu saamiseks. vaid ma reaalselt elangi passiivsest tulust ja seetõttu tean valdkonna reaalsust väga hästi.

Kaubamaja aktsia on selles mõttes kehv näide, et Balti börsil minu jaoks pole yhtegi apetiitset aktsiat ja seetõttu pole mul Balti börsil yhtegi investeeringut. 7% divikas miinus tulumaks on nutune tootlus, kui valisborsidel on aktsiad, millega teenid topelt niipalju.

Kinnisvarainvesteeringute all pidasin jah loomulikult ikka silmas kinnisvara, millel pole laene peal, kohe välja ostetud ja seega kogu tulu ongi otsene brutotulu. Vastasel juhul ma ju poleks oma postituses nii sõnastanud, et piisab kolmest korterist, et ära elada.

Muide, parem tootlus on justnimelt odavamates piirkondades asuvatel tavainimese korteritel, mitte ülemise otsa kinnisvaral.

Aga las ta olla, see ei puutu teemasse ja vaatasin sulle ainult seetõttu, et sa ise hakkasid rääkima ARVESTATAVATEST investeeringutest, mis siis 2,5 aastaga sul kuidagi ära kuluvad. Arvestatavad investeeringud ei saa 2,5 aastaga ära kuluda.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

1,5 leheküljega laste riiete sildistamisest investeerimisportfellideni.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No fakt on see, et täiskohaga tööle saad hakata reaalselt ainult siis, kui sul on keegi, kes lapse haiguste ajal sinu eest temaga kodus istub. Alguses oleks hea võtta 0,5 kohta, sest kui sul tugiinimest pole, siis enamuse ajast istud nagunii lapsega hoolduslehel. Ehk umbes 4-5a. hakkavad nad vähem haigestuma.

Riiete sisse kleepisin rullplaastri peale kirjutatud nime, püsis päris hästi.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No fakt on see, et täiskohaga tööle saad hakata reaalselt ainult siis, kui sul on keegi, kes lapse haiguste ajal sinu eest temaga kodus istub. Alguses oleks hea võtta 0,5 kohta, sest kui sul tugiinimest pole, siis enamuse ajast istud nagunii lapsega hoolduslehel. Ehk umbes 4-5a. hakkavad nad vähem haigestuma.

Riiete sisse kleepisin rullplaastri peale kirjutatud nime, püsis päris hästi.

Siiri Oviir ütles hiljuti ERR eetris oleks hästi, et kui tema lapsed olid väikesed, läksid aastaselt hoidu ja kui jäid seal tõbiseks, siis pandi küüslauk ninna ja vanemad tulid ikka järele kell 18 õhtul.

See on võib-olla liialdus ja äärmus, aga kas teistele lasteaialaste vanematele ei tundu, et lapsi tänapäeval jube kergelt koju saadetakse? Ja kust peab see tugivõrk tulema,kui vanavanemad ka enamasti töötavad tänapäeval? Ja jällegi miks enamasti naised on need, kes poole kohaga tööle lähevad, et laste eest hoolitseda? Kõik need teemad ajavad mind nii pöördesse ja mul on nii kahju, et enne laste saamist üldse ei tajunud seda, et lasteaed pole piisav selleks, et tööelu jätkata.

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See kergelt koju saatmine on teiste laste hoidmiseks. Et teisi ei nakataks.

Tugivõrk on palgalise lapsehoidja näol, sest tõesti vanavanemad käivad tööl või elavad kaugel. Seda palgatud võrku saavadad lubada ainult paljuteenivad lapsevanemad, teised istuvadki oma haige lapsega enamjaolt töö ajast hoolduslehel. Sellepärast ka soovitus võtta alguses 0,5 kohta.

Enamasti lähvad naised poole kohaga tööle, sest nad on lastega osavamad ja neil on tunduvalt väiksem palk.

Ja lasteaed pole tõesti piisav, et madala palgaline saaks 100%  tööelu jätkata. Ainult sel juhul on see mõeldav, kui suudad lapse haiguste ajaks hoidja palgata. Kurb aga tõsi!

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Laps on vähem haige kui ta ei pea 5 päeva nädalas käima aias.

Minu laps käis esimesel aastal 2-3 päeva nädalas. Ühe päeva oli mees kodus, ühe päeva minu ema, ühe päeva olin vahel ise ka. Me isegi ei vähendanud ametlikult töökoormust vaid kasutasime puhkusepäevi ja võtsime palgata puhkuse päevi. Haigusi oli minimaalselt.

Teisel aastal läks 5 päeva nädalas. Sama rühm, kõik sama. Üks haigus ajas teist taga. Kolmandal aastal oli koroona ja olimegi rohkem kodus, ise tegime kodukontorit ja hoidsime samal ajal kahe peale last. Laps vaatas pool päeva telekat kuid vähemalt ei olnud haige.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No fakt on see, et täiskohaga tööle saad hakata reaalselt ainult siis, kui sul on keegi, kes lapse haiguste ajal sinu eest temaga kodus istub. Alguses oleks hea võtta 0,5 kohta, sest kui sul tugiinimest pole, siis enamuse ajast istud nagunii lapsega hoolduslehel. Ehk umbes 4-5a. hakkavad nad vähem haigestuma.

Riiete sisse kleepisin rullplaastri peale kirjutatud nime, püsis päris hästi.

Siiri Oviir ütles hiljuti ERR eetris oleks hästi, et kui tema lapsed olid väikesed, läksid aastaselt hoidu ja kui jäid seal tõbiseks, siis pandi küüslauk ninna ja vanemad tulid ikka järele kell 18 õhtul.

See on võib-olla liialdus ja äärmus, aga kas teistele lasteaialaste vanematele ei tundu, et lapsi tänapäeval jube kergelt koju saadetakse? Ja kust peab see tugivõrk tulema,kui vanavanemad ka enamasti töötavad tänapäeval? Ja jällegi miks enamasti naised on need, kes poole kohaga tööle lähevad, et laste eest hoolitseda? Kõik need teemad ajavad mind nii pöördesse ja mul on nii kahju, et enne laste saamist üldse ei tajunud seda, et lasteaed pole piisav selleks, et tööelu jätkata.

Algava nohuga saan koju saatmisest aru. Millest ma aru ei saa – miks peab last kodus hoidma kuni viimane nohukoll ninast läinud on? See pole enam ammu nakkav.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No fakt on see, et täiskohaga tööle saad hakata reaalselt ainult siis, kui sul on keegi, kes lapse haiguste ajal sinu eest temaga kodus istub. Alguses oleks hea võtta 0,5 kohta, sest kui sul tugiinimest pole, siis enamuse ajast istud nagunii lapsega hoolduslehel. Ehk umbes 4-5a. hakkavad nad vähem haigestuma.

Riiete sisse kleepisin rullplaastri peale kirjutatud nime, püsis päris hästi.

Täpselt. Lisan juurde, et see 0,5 koht peab ühtlasi olema paindlikel aegadel, st ise valid, millal töötad. Kui on kindlal kellaajal kindlas kohas vaja olla (medõde, õpetaja, müüja) siis on ka 0,5 koormusest haiguse korral vähe abi. Kõik eelnimetatud teenivad ka vähem kui lapsehoidja tavaline taks Tallinnas, 10 eur/h.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Enamasti lähvad naised poole kohaga tööle, sest nad on lastega osavamad ja neil on tunduvalt väiksem palk.

Naised on lastega osavamad, sest nad veedavad lapsega algusest peale rohkem aega koos, mitte sellepärast, et mehed oleksid lapse eest hoolitsemises kehvemad, mis puudutab juba lasteaiaealisi lapsi. Kui naised pärast lastega kodus olemist poole kohaga tööle lähevad, jääb neile alati meestest tunduvalt väiksem palk ja käärid meeste palkadega suurenevad veelgi. Ma saan aru, et pere rahakoti seisukohast võib see mingil hetkel tunduda mõistlik otsus, aga paljud naised ei taha mõista, et nad mängivad ise ennast nurka. Ükskõik kui tugev su abielu praegu on, keegi ei saa garanteerida, et see püsib või et su mees ootamatult surma ei saa. Ja siis sa ei taha olla lisaks kõigele muule veel madalapalgaline ja vähese töökogemusega.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemasse: mina alla 3-aastast kollektiivi ei viiks, aga mul ei ole midagi inimeste vastu, kes seda teevad. Eks seal paras kolhoos on.

Sama siin. Kui oma esimest last 4a (oli 2 last järjest) lasteaeda panin, siis käisin kohanemisperioodil lapsega kaasas ja nägin õuealal ka sõimerühma. Seal väiksed “lapsepambud” nägid sügisel alustades ikka paljud väga armetud välja ja lausa ulgusid nutta. Kuigi õpetajad olid väga lastesõbralikud ja toredad, muudki võtsid neid sülle. Samal ajal minu 4a laps läks lasteaeda uudishimu ja õhinaga, kohanes õpetajate ja lasteiarutiiniga kiiresti (hakkas isegi õpetajaid kallistama), ei olnud mingeid äärmuslikke kohanemisraskusi ega nutmist. Ei tea, kuid mulle jättis kinda tunde, et ka minu teine laps läheb lastekollektiivi siis, kui on juba “suur ja tubli”. Ehk mitte enne 3a.

Ma olen (vist?) boheemlikum tüüp – sest ma ei ole kunagi, isegi mitte noore, üksi elava, töötava ja lastetu naisena – planeerinud rikkaks saamist, elu kuni surmani materiaalselt ära kindlustamist või midagi sellist. Elasin-töötasin tunde järgi, materiaalselt ma ei nõudnud väga palju. Nii olen ka töö ja pereelu ühitamisel käitunud põhiliselt sisetunde järgi.

Kõige mõnusam oli tegelikult 0,6 kohaga tööl käimine. Kolm päeva tööl, kaks vaba. Ühelt poolt olin rahul, et ei “istu”enam ainult kodus. Teisalt tänu kahele vabale tööpäevale sai kodus kõik rahulikult ära teha. Täiesti luksuslik elu (isikliku heaolutunde seisukohalt). Kui töökoormust tõstsin ehk täiskoormusega tööle läksin, siis alguses tundus, et muidu ju kõik kena, aga kodusolemiseks jääb vähe aega. Nüüdseks olen “lühikeste” nädalavahetustega ära harjunud.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemasse: mina alla 3-aastast kollektiivi ei viiks, aga mul ei ole midagi inimeste vastu, kes seda teevad. Eks seal paras kolhoos on.

Sama siin. Kui oma esimest last 4a (oli 2 last järjest) lasteaeda panin, siis käisin kohanemisperioodil lapsega kaasas ja nägin õuealal ka sõimerühma. Seal väiksed “lapsepambud” nägid sügisel alustades ikka paljud väga armetud välja ja lausa ulgusid nutta. Kuigi õpetajad olid väga lastesõbralikud ja toredad, muudki võtsid neid sülle. Samal ajal minu 4a laps läks lasteaeda uudishimu ja õhinaga, kohanes õpetajate ja lasteiarutiiniga kiiresti (hakkas isegi õpetajaid kallistama), ei olnud mingeid äärmuslikke kohanemisraskusi ega nutmist. Ei tea, kuid mulle jättis kinda tunde, et ka minu teine laps läheb lastekollektiivi siis, kui on juba “suur ja tubli”. Ehk mitte enne 3a.

Ma olen (vist?) boheemlikum tüüp – sest ma ei ole kunagi, isegi mitte noore, üksi elava, töötava ja lastetu naisena – planeerinud rikkaks saamist, elu kuni surmani materiaalselt ära kindlustamist või midagi sellist. Elasin-töötasin tunde järgi, materiaalselt ma ei nõudnud väga palju. Nii olen ka töö ja pereelu ühitamisel käitunud põhiliselt sisetunde järgi.

Kõige mõnusam oli tegelikult 0,6 kohaga tööl käimine. Kolm päeva tööl, kaks vaba. Ühelt poolt olin rahul, et ei “istu”enam ainult kodus. Teisalt tänu kahele vabale tööpäevale sai kodus kõik rahulikult ära teha. Täiesti luksuslik elu (isikliku heaolutunde seisukohalt). Kui töökoormust tõstsin ehk täiskoormusega tööle läksin, siis alguses tundus, et muidu ju kõik kena, aga kodusolemiseks jääb vähe aega. Nüüdseks olen “lühikeste” nädalavahetustega ära harjunud.

Loomulikult on osakoormus mõnus! Aga majanduslikult ikkagi äärmiselt ohtlik naiste jaoks, isegi kui olla vähenõudlik boheemlane.

Miks ometi mehed ei tunne, et võiks töötada poole kohaga, et jõuaks kodus korda hoida ja lastega rohkem aega veeta?

Osakoormus on väga vahva, aga seda paljudel juhtudel vaid hetkeni, mil mees kõrval panustab. Lahkumineku või muu traagilise sündmuse puhul on siis see kodu koristanud ja lapsi poputanud naine väikese palgaga (või äkki üldse töötu, kui mitmeid aastaid otsustab seda lihtsamat elu nautida), raskustes nii elupinna üleval hoidmise kui kõige muuga.

Lihtsalt mind nii vihastab see, et mehed ei tee ju peaaegu kunagi selliseid tööalaseid ohverdusi laste ja kodu nimel, aga naised on neid nii kergelt valmis tegema.

Mul endalgi vahel tekib mõte, et jah peaks vist osakoormusega tööle minema, sest isegi üks hoid, mida käisime vaatamas ütles, et väikesed lapsed võiksid ikkagi kell 15.30 hoiust juba koju minna…

Aga tegelikult osakoormusega tööle minnes ma sean ju end igatpidi sõltuvusse ja ohtu. Isegi täiskohaga tööl käies oleks mul oma palgaga suhteliselt kitsas käes, kui üksi peaksin lastega jääma. Ja minu mees küll ei muretse selle pärast, et ta ei saa piisavalt lastega olla koos või kodus koristada, aga mina siis peaksin muretsema ja ikkagi poole kohaga lastega kodus olema?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Osakoormus on väga vahva, aga seda paljudel juhtudel vaid hetkeni, mil mees kõrval panustab. Lahkumineku või muu traagilise sündmuse puhul on siis see kodu koristanud ja lapsi poputanud naine väikese palgaga (või äkki üldse töötu, kui mitmeid aastaid otsustab seda lihtsamat elu nautida), raskustes nii elupinna üleval hoidmise kui kõige muuga. Lihtsalt mind nii vihastab see, et mehed ei tee ju peaaegu kunagi selliseid tööalaseid ohverdusi laste ja kodu nimel, aga naised on neid nii kergelt valmis tegema.

Tänapäeva lääne naised on paljud nagu mingi vaeseks jäämise ja mehega mitte-võrdne olemise hirmu vangid. “Teeks nii – aga näe, ei julge, sest äkki jään vaeseks ”  – niisuguse hirmu all elavad paljud kaasaja naised oma elu.

Ma olen 90.-tel elanud, kui oligi vaesus. Aga elatud sai ju ikka. Muidugi on rohkem materiaalseid võimalusi parem kui vähem võimalusi ning ka ma ise elan täna palju nö. luksuslikumalt kui siis. Aga elada pidevalt kartes, et äkki ma jään vaesemaks – no ma ei tea…

Mina ei võta osakoormusega töötamist nii, et olen midagi ohverdanud – võtan seda nii, et olen saanud jupi oma väärtuslikest eluaastatest (mis ei ole lõputud!) elada nii, nagu olen tegelikult tahtnud. Minu meelest ei tasu elada nii, et loobud sellisest valikust, mida sa tegelikult tahaksid teha (näiteks osakoormusega töötada), lihtsalt mingi sündmuse pärast,  mis võibolla tulevikus võib juhtuda.

Ja siis lõpuks olen ma vana ja seda sündmust (näiteks “lähen mehest lahku ja jään vaeseks”), mida jubedalt kartsin, pole tegelikult juhtunudki ? Minul tekitaks see tobeda tunde, et olen raisanud oma väärtuslikud eluaastad, kartes seda “mis võibolla võib juhtuda”  ja mitte julgedes elada nii, nagu tegelikult oleks need aastad elada tahtnud ja oleks ka väga vabalt võimalik olnud. Ja siis ei saa süüdistada isegi vingrpussi mänginud saatust (et elu pani mind sundolukorda ja polnud võimalust) vaid iseennast, et mul oli ju valik – aga ma kartsin niiväga näit. vaeseks jäämist ega julgenud.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

need sündmuses siiski juhtuvad. 1/2 abieludest lahutatakse, kooseludest ehk rohkemgi läheb katki, statistikat pole, vanaks jäävad kõik, naised saavad madalamat pensioni ja elavad kauem, vaja hooldekoduarvete tasumist, vajavad vananedes osakoormusega töötamist tervise pärast.

see pole hirm stiilis ‘äkki kukub lehm korstna peale’. lahkuminek ja vaesus vananedes on reaalsus rohkemate jaoks kui pooled.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

need sündmuses siiski juhtuvad. 1/2 abieludest lahutatakse, kooseludest ehk rohkemgi läheb katki, statistikat pole, vanaks jäävad kõik, naised saavad madalamat pensioni ja elavad kauem, vaja hooldekoduarvete tasumist, vajavad vananedes osakoormusega töötamist tervise pärast.

see pole hirm stiilis ‘äkki kukub lehm korstna peale’. lahkuminek ja vaesus vananedes on reaalsus rohkemate jaoks kui pooled.

Elus on erinevad etapid, Näit. lahkuminek toimub siis, kui lapsed on juba suuremad, siis vähemalt kodus pole enam nii raske, lapsed saavad juba külmkapist midagi kätte, kodutöödes aidata… Kui vanem paar, kelle lapsed juba suured  ja mees otsutab, et lahutame – no siis on ju variant, et elad edasi pmst nagu “vanatüdruk” ehk need naispensionärid,  kellel pole “mees, kolm last ja labradori koer” stiilis eluõnne kunagi olnudki: elamispind võib olla väiksem, ainult iseenda jaoks, toitu ostad ainult endale…  Sa ei sure ju sellest lahutusest!

Jah, kehv on siis, kui tervis on väga kehv, jääd lamama vms. – siis ei ole enam mingit eneseteostust, oma väikeses kodus omaette elamist vms. Aga lõppude lõpuks isegi need kõige vaesemad ehk täiesti omasteta lamajad KOV hooldab ju kuidagi ära.

Milleks seda mehest lahkuminekut nii paaniliselt karta, et sisuliselt ei julge oma elu elada nii, nagu tahaks – ma küll ei saa aru.

 

 

 

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu sõpruskonnas on lahkuminekud kui noorim laps on alles sõimeealine. Väga julm aeg, naine pikalt kodus olnud ja palk maha jäänud, võibolla alles esimest aastat tööl uuesi ning saab hooldusleht emiinimumi järgi ning siis peab hakkama sellega hakkama saama.

Kas jõulude ees on ka hirm? See on sama moodi teada kunas tuleb ja kuidas raha kulutab. Lastega naisena on mul kindel teadmine ja soov saada rahaliselt hakkama eesmärgiga mitte olla oma lastele rahaliseks koormaks. Kui praegu võitjate ja vanemad põlvkonnad ‘ah mis pensionisambad, lapsed on mu pensionisambad’ ajavad, on minul isiklikult nende lastest kahju. Lapsed peavad saama endale jalad alla töötada, mitte minu küttepuude ja apteegi ja vanadekodu arveid maksma.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

need sündmuses siiski juhtuvad. 1/2 abieludest lahutatakse, kooseludest ehk rohkemgi läheb katki, statistikat pole, vanaks jäävad kõik, naised saavad madalamat pensioni ja elavad kauem, vaja hooldekoduarvete tasumist, vajavad vananedes osakoormusega töötamist tervise pärast.

see pole hirm stiilis ‘äkki kukub lehm korstna peale’. lahkuminek ja vaesus vananedes on reaalsus rohkemate jaoks kui pooled.

Elus on erinevad etapid, Näit. lahkuminek toimub siis, kui lapsed on juba suuremad, siis vähemalt kodus pole enam nii raske, lapsed saavad juba külmkapist midagi kätte, kodutöödes aidata… Kui vanem paar, kelle lapsed juba suured ja mees otsutab, et lahutame – no siis on ju variant, et elad edasi pmst nagu “vanatüdruk” ehk need naispensionärid, kellel pole “mees, kolm last ja labradori koer” stiilis eluõnne kunagi olnudki: elamispind võib olla väiksem, ainult iseenda jaoks, toitu ostad ainult endale… Sa ei sure ju sellest lahutusest!

Jah, kehv on siis, kui tervis on väga kehv, jääd lamama vms. – siis ei ole enam mingit eneseteostust, oma väikeses kodus omaette elamist vms. Aga lõppude lõpuks isegi need kõige vaesemad ehk täiesti omasteta lamajad KOV hooldab ju kuidagi ära.

Milleks seda mehest lahkuminekut nii paaniliselt karta, et sisuliselt ei julge oma elu elada nii, nagu tahaks – ma küll ei saa aru.

Käia osakoormusega tööl või üldse kodune olla ilma vanemahüvitist saamata tähendab enamus naiste jaoks ju mehe kulul elamist. Sest olgem reaalsed, 99% -l eestlastest, ka meestest, ei ole kolme korterit, mis on otse loomulikult ilma laenuta kohe välja ostetud lisaks suurele väärtpaberiportfellile.
Mina isiklikult ei taha esiteks olla mehest sõltuv ja teiseks tahan ka ise karjääri teha. Kõik naised ei taha aastaid lastega kodus olla ja kodu koristada.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nii kaua kui mehega koos oleme, käin 0,5 koormusega. Kui peaksin üksi jääma, küllap siis võtan täiskoormuse. Aga milleks ma peaksin praegult, kui lapsed on väiksed, ennast koormama rohkemaga, kui rahaliselt tuleme ka minu osalisekoormusega hästi välja. Kui elu läheb mingil hetkel teisiti, siis teen uued otsused.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nii kaua kui mehega koos oleme, käin 0,5 koormusega. Kui peaksin üksi jääma, küllap siis võtan täiskoormuse. Aga milleks ma peaksin praegult, kui lapsed on väiksed, ennast koormama rohkemaga, kui rahaliselt tuleme ka minu osalisekoormusega hästi välja. Kui elu läheb mingil hetkel teisiti, siis teen uued otsused.

Üks asi on lihtsalt täiskohaga tööle minna, hoopis teine asi end laiemalt majanduslikult kindlustada. Kui peaksite lahku minema ja ta näiteks jätma su ilma teie praegusest kodust, siis kas sul on kohe raha leidmaks üürikodu (mitme kuu ettemakse, maakleritasu jne) või tegemaks sissemakse uue kodu laenule? Kui te elu lõpuni koos ei ole, siis ei toeta ta sind pensioni eas, mil saad väikese koormusega töötamise tõttu väikest pensioni. Kas oma 0,5 koormusega töötades vähemalt investeerid III sambasse ja veel kusagile, et sul oleks mingigi OMA varandus hetkeks, kui te ei peaks enam koos olema.

Rahaasjad on palju keerulisemad kui lihtsalt valik töötada 0,5 või täiskoormusega.

Enamasti tähendab 0,5 koormus ka seda, et sa teed lihtsamat tööd või vähemalt ei arene karjääriredelil nii kiiresti kui täiskohaga töötavad inimesed, nende hulgas ka sinu mees. Ehk siis ajal mil sina töötad vähe, et laste ja kodu eest hoolitseda, teenib mees rohkem raha, kogub rohkem pensioni, teeb võib-olla paremat karjääri ja kasvatab oma sissetulekuid veelgi. Sina saad praegu mugava äraolemise vähese töötamise näol, aga riske on palju.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõik oleneb ju ka varasuhetest. Meie nt abiellusime vaesete tudengitena, kõik oleme koos saavutanud ja kõik on ühisvara. Mõned aastad väiksemat koormust ei mõju nüüd nii laastavalt ka pensionile aga lastele on see oluline.

Meie saime üsna ruttu aru, et kaks suurte nõudmistega töökohta korraga perre ei mahu. Vähemalt meie põhimõtetega see ei sobi. Mõlema töökohad siis sellised, kus tihti lähetusi ja tööpaevad sageli nii pingelised, et hea kui vahepeal on meeles vetsus käia. Samuti on perioode, kus tuleb korralikult ületunde.

Seega olemegi mehega korda mööda karjääri teinud. Teise lapsega oli mees kodus ja mina tegin täiskohaga tööd. Peale vanemahüvitise lõppu ka mees kohe täiskohaga tööle ei läinud. Esimese ja kolmanda lapse ajal tegin mina osakoormusega tööd, max 0,5 kohta aga samas täitsa kodune olin max 6 kuud.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 24 postitust - vahemik 31 kuni 54 (kokku 54 )


Esileht Väikelaps Nõuandeid alustajale sõimelapse vanematele