Esileht Pereelu ja suhted Perekonnanimi, abielu, lapsed

Näitan 21 postitust - vahemik 31 kuni 51 (kokku 51 )

Teema: Perekonnanimi, abielu, lapsed

Postitas:

Tegelikult tohib kui juba on nt naine abielus ja sidekriipsuga liidetud perekonnanimi. Nt küsitakse, kas lapsele tahetakse panna Kask nagu isal või Mägi-Kask nagu emal. Tuttaval oli nii

Vast on seadus vahepeal muutunud, sest mina suutsin leida kehtivast nimeseadusest punkti, et sinu kirjeldatu on võimalik ainult siis, kui isadus pole kindlaks tehtud ???? Võmalik muidugi, et ise tõlgendan valesti ka, ehk siis võid mulle nimeseaduses viidata selle koha, mille põhjal on nii lubatud.

Seadus ei ole muutunud. Saab panna kas ema või isa nime. Kuna ema nimi on juba (varasemalt abiellunud) Mägi-Kask, siis see ongi tema nimi nüüd. Ainult Mägi enam ei eksisteeri.

No ehk ikka loeks seadust, mitte fanaseeriks siin perekoolis. Tsiteerin:

(2) Lapsele ei või perekonnanimeks anda vanemale abiellumisel või perekonnanime muutmise korras antud kahest nimest koosnevat perekonnanime. Kui mõlema vanema perekonnanimi koosneb perekonnanime muutmise korras antud kahest nimest, antakse lapsele vanemate kokkuleppel ühe vanema perekonnanimi. Käesolevat lõiget ei kohaldata kahest nimest koosneva nime suhtes, mis on saadud § 8 lõike 1 punktis 3 sätestatud juhul.
[RT I 2010, 1, 1 – jõust. 01.07.2010]

(21) Kui lapse õel või vennal on kahest nimest koosnev perekonnanimi, mis ühtib vanema kahest nimest koosneva perekonnanimega, võib lapsele erandina anda vanema kahest nimest koosneva perekonnanime. Mitmikutele antakse sama perekonnanimi.
[RT I 2010, 1, 1 – jõust. 01.07.2010]

Seega, laps saab ainult liitnime perekonnanimeks, kui tema õel või vennal see juba on. Ja õel-vennal saab see olla, kui emal on liitnimi ja isadus on tõestamata mis on:  § 8 lõike 1 punktis 3 sätestatud juhul saadud nimi.

Muide, see et Tuuli Roosma mitmikutel on erinev perekonnanimi on ajast, kui seda punkti seaduses veel polnud. Ma kahtlustan, et nende näide tekitaski vajadust seadus ära muuta.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.05 15:31; 07.05 09:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil on nii, et mehel on topeltnimi ja lapsed on minu nimega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tean kahte meest, kes võtnud naise nime. Ja tean peret, kus mees jäi oma nimega, naine oma nimega ja lapsed on naise nimega. Ja siis tean ka peret, kus lapsed olid naise nimega senikaua, kui omavahel abielluti ja naine võttis mehe nime ning lastel muudeti ka nimed ära.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere! Kas kellegi on sellist juhust või kuulnud, et abielludes mees võtab endale teise ehk naise perekonnanime juurde ja lapsele pannakse ema perekonnanimi? Mehe nimi on üks tuntumaid Eestis ja ei soovi tema nime võtta ja lapsele tahaks ka haruldast ilusat perekonnanime.

Sel juhul oleks nagu täpselt vastupidi kui naine võtaks endale teise nime juurde, et oleks lapsega sama nimi. Ei tohiks ju häirida kedagi ????

Lausa kaks inimest hõimlaste hulgas, kes võtsid naise perekonnanime. Mõlemal juhul oli mehel venepärane perekonnanimi ja isa ei olnud kunagi tõsiselt nende elus figureerinud. Seega polnud ka mingit vajadust “austusest isa vastu” neil meestel oma isa perenimega jääda. Võtsid kõige tavalisemad Eesti perenimed, mis naistel olid. A la Kuusk või Tamm.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teha võib kuidas iganes, peaasi, et mehe nõusse saad. Mina leian, et see on iganenud komme, et ühiseks saaks just mehe nimi, minu meelest võiks valida selle, kummal ilusam nimi on.

Mina tean juhust, kus mehe perekonnanimi oli Muna ja võttis abielludes naise nime. Aga tean ka juhust, kus ei oldud abielus ja laps sai isa perekonnanime, milleks on Köögard, põhjendusega, et see on haruldane ja kaduv nimi. Minu meelest poleks paha kui mõnel nimel lastakski kaduda…

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on küll mitu sõbrannat ja lihtsalt tuttavat, kelle peres abiellumisel võttis mees endale naise nime ja ka kõik lapsed saavad endale naise nime. Midagi imelikku seal kindlasti pole.

Mulle endale tundub imelik hoopis selline olukord, kus naine kannab lapsi, sünnitab ja on nendega aastaid kodus, kuid sealjuures ei ole tal õigust isegi oma lastega sama nime kanda – ta lapsed on täitsa võõra nimega. Sel juhul tekib küll küsimus, et kui mees-lapsed on ühe perekonnanimega, aga naisel hoopis mingisugune täiesti muu “perekonna”nimi, kas siis selle pere sisemine mõtteviis on säherdune, et naine ei kuulugi sinna perekonda? Mees-lapsed vajavad lihtsalt kedagi, kes nende sokke peseks ja süüa teeks, aga rohkemat naisel seal “peres” asja pole.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.05 08:33; 08.05 13:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle endale tundub imelik hoopis selline olukord, kus naine kannab lapsi, sünnitab ja on nendega aastaid kodus, kuid sealjuures ei ole tal õigust isegi oma lastega sama nime kanda

Julgen arvata, et see on Eestis pigem levinud peremudel.
Ametliku statistika andmetel sünnib abieludest natuke üle 40% lapsi, kes saavad valdavalt isa nime, seejuures oluline osa abielunaistest oma perekonnanime ei muuda ja väljaspool abielu sündinutest saavad suurem osa isa nime.
Niiet sina siis lihtsalt käidki muudkui ringi ja ainult imestad võõraste inimeste eraelu üle?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.05 10:39; 08.05 13:42; 08.05 17:10; 09.05 16:07; 09.05 22:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ametliku statistika andmetel sünnib abieludest natuke üle 40% lapsi, kes saavad valdavalt isa nime, seejuures oluline osa abielunaistest oma perekonnanime ei muuda ja väljaspool abielu sündinutest saavad suurem osa isa nime.

Sul on väga segane jutt. Tavapäraselt hakkab abielludes perekond kandma sama nime ja nagu nimetuski ütleb, on tegemist “perekonna nimega”. Seega, mis mõttes saab abielusisestest lastest 40% isa perekonnanime?

Või siis räägib see sinu statistika ainult neist abielus olevatest perekondadest, mille mees ja naine otsustasid endal säilitada kumbki oma perekonnanimed? Ja siis nendel sündinud lastest see 40% saabki isa nime? Kas niipidi mõtlesid?

Ja mis puutub sellesse, kas siin teemas tohib arvamust avaldada, siis teema selleks muide loodud ongi – kusagil ei ole kirjas, et rääkida tohib ainult oma perekonnast.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.05 08:33; 08.05 13:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sul on väga segane jutt.

Proovime siis uuesti.
Nagu teada andsid, on sinu jaoks imelik, kui lastel on isa perekonnanimi ja emal on erinev perekonnanimi.
Riikliku statistika järgi Eesti lastest 40% on sündinud abielust, 60% vabaabielust. Viimastel valdavalt ongi sinu imestatud nimekorraldus. OK, jäävad üksikemade lapsed ja muud juhtumid, ütleme, et neid on 5-10%, aga siit juba 50%-l kõigist lastest isa perekonnanimi, emal erinev.
Abielust sündinud lastest (40% kõigist) on mingi osa (mitte väga suur, aga taaskord ikka 5-10%), kus naine pole otsustanud nime muuta, lapsed aga mehe ehk taaskord emast erineva nimega.
Kokkuvõttes, vähemalt pooltel juhtudest ongi see seis, mille üle sina imestad – laps on emast erineva perekonnanimega.
Muidugi sa võid avaldada arvamust, mind huvitaski, et kas see suur imestamine asja üle, mis tegelikult on nii tavaline, ära ei väsita?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.05 10:39; 08.05 13:42; 08.05 17:10; 09.05 16:07; 09.05 22:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Riikliku statistika järgi Eesti lastest 40% on sündinud abielust, 60% vabaabielust. Viimastel valdavalt ongi sinu imestatud nimekorraldus.

Juba siit teemast on näha, et paljudel juhtudel saavad vabaabielus lapsed ema nime. Paljud neist, kes lastele isa nime panevad, abielluvad hiljem ja siis on ka naine sama nimega.

Kokkuvõttes, vähemalt pooltel juhtudest ongi see seis, mille üle sina imestad – laps on emast erineva perekonnanimega.

Ma imestaks ka kui neid niipalju oleks. Kui statistikat näitad, siis muidugi usun (ise ei viitsi otsida). Võib-olla sulle tundub nii, sest endal on selline seis. Meil said lapsed minu nime ja mulle tundus, et peaaegu kõik ümberringi tegid samamoodi. 😀

 

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.05 15:15; 08.05 17:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oh, tegelikult juba nõuka ajal oli neid paare, kus mees võttis naise nime. Sellest lihtsalt ei räägitud nii palju. Ma tean tutvusringkonna peale kokku päris mitmeid paare, kus mees on võtnud abielludes naise nime ning lapsed ka naise nimega, põhjuseks, et taheti slaavipärasest nimest lahti saada.

Samuti tean, kus ei abiellutud (mehel imelik nimi), seega naine jäi oma ilusama nimega ja lapsed ka naise perekonnanimega. Erilist on selles nii palju, et tol ajal oli aastakümneid kestev perekonnaelu (mees-naine siiani koos, lapsed täiskasvanud) ilma ametliku abieluta haruldus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võib-olla sulle tundub nii, sest endal on selline seis. Meil said lapsed minu nime

Mina eelistan, et kogu perel sama tagumine nimi, aga teiste perede puhul katsun seda nime asja mitte üle hinnata.
Samas selline mõtteviis on küll minu jaoks uudne ja raske samastuda, et kui lastel on isa nimi ja naisel erinev, siis on see naise jaoks “võõras”. Oma lastele valitud isa nimi on võõras? Miks lapsele ema nimi peab rohkem oma olema kui isa oma? (kui see “kandmine ja sünnitamine” välja jätta, mida ma ise naisena, ei suuda küll mingi “argumendina” näha)
Sinule on võõras, kui lastel oleks isa nimi, aga isal on ükskõik?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.05 10:39; 08.05 13:42; 08.05 17:10; 09.05 16:07; 09.05 22:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võib-olla sulle tundub nii, sest endal on selline seis. Meil said lapsed minu nime Mina eelistan, et kogu perel sama tagumine nimi, aga teiste perede puhul katsun seda nime asja mitte üle hinnata. Samas selline mõtteviis on küll minu jaoks uudne ja raske samastuda, et kui lastel on isa nimi ja naisel erinev, siis on see naise jaoks “võõras”. Oma lastele valitud isa nimi on võõras? Miks lapsele ema nimi peab rohkem oma olema kui isa oma? (kui see “kandmine ja sünnitamine” välja jätta, mida ma ise naisena, ei suuda küll mingi “argumendina” näha) Sinule on võõras, kui lastel oleks isa nimi, aga isal on ükskõik?

Ma ei olnud see, kes isa nime võõraks pidas ja temagi vist ütles, et naine oleks siis nagu “võõras” erineva nimega. Eks kõigil sama nimi on muidugi hea. Mul mees arvas ka nii ja abielludes võttis sama nime mis minul ja lastel. Mina tahtsin lihtsalt öelda, et ei ole märganud, et nii väga paljudes peredes emal erinev perekonnanimi on. Võib-olla osa neist tunnebki end selle pärast natuke võõrana ja tahaks abielluda, kõik kindlasti mitte.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.05 15:15; 08.05 17:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu pojal on mehe perekonnanimi. Mind küll see absoluutseltei häiri, et minul on teine perenimi. Hoolimata sellest pere oleme me ju ikkagi.
Kui kunagi abielluma peaksime, siis ilmselt võtaksin mehe perenime.
Minu joaks on see kuidagi traditsiooniline. Vb kui ikka väga veider nimi oleks(A’la Lehm, Piim, Ämber vms), siis mõtleks teisiti.
Samas mind absoluutselt ei häiri, kuidas teised seda nimevalikut lahendavad.
Pere on pere ka ilma sama perenimeta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 05.05 20:15; 05.05 20:32; 08.05 19:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oh, tegelikult juba nõuka ajal oli neid paare, kus mees võttis naise nime. Sellest lihtsalt ei räägitud nii palju. Ma tean tutvusringkonna peale kokku päris mitmeid paare, kus mees on võtnud abielludes naise nime ning lapsed ka naise nimega, põhjuseks, et taheti slaavipärasest nimest lahti saada.

Samuti tean, kus ei abiellutud (mehel imelik nimi), seega naine jäi oma ilusama nimega ja lapsed ka naise perekonnanimega. Erilist on selles nii palju, et tol ajal oli aastakümneid kestev perekonnaelu (mees-naine siiani koos, lapsed täiskasvanud) ilma ametliku abieluta haruldus.

Minu vanavanemad abiellusid ametlikult 1955, kumbki jättis oma nime. Lapsed said siiski isa perekonnanime, mida mu ema juhtumisi vihkas. 😛 Ei olnud vene nimi. Lihtne eestikeelne sõna ja üsna levinud eesti perekonnanimi, mille tähendus mu emale ei meeldinud. Vanaemal olid teised põhjused, miks ta nime vahetada ei tahtnud. Nimelt oli vanaisa olnud enne teda esimese vabariigi ajal juba abielus (esimene naine laskis end lahutada, kui venelased vanaisa vangilaagrisse saatsid ja mõistsid 25 aastat isamaa reetmise, st Saksa sõjaväkke mobiliseerimise eest). Kui pärast Stalini surma amnestia tuli ja vanaisa laagrist vabaks lasti, siis vanaema ei tahtnud olla sama nimega proua X, nagu juba esimene naine oli olnud. Mitte et mina sellest loogikast aru saaksin, kui ta ometi ju ikkagi oli nimest hoolimata teine ametlik abikaasa.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Mehe nimi on üks tuntumaid Eestis ja ei soovi tema nime võtta ja lapsele tahaks ka haruldast ilusat perekonnanime.

Tuntumaid? Levinumaid äkki ikka?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.05 01:52; 09.05 01:56;
To report this post you need to login first.

Tänapäeval ei ole miski imelik. Mul sõbranna abiellus, jättis enda nime, siis sündisid kaksikud ja üks kaksikutest sai ema perekkonnanime teine isa nime. Minu jaoks täiesti arusaamatu, sest mehel täitsa okei perek.nimi. Aga eks igaüks otsustab ise..

Tuuli Roosma või?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.05 01:52; 09.05 01:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

PEREkonnal võiks ikka olla ühine PEREkonnanimi. Mitte naisel üks ja mehel teine. Ei ole ju perekonnanimi mingi suvaline liignimi, et eristada ühte Juhanit teisest Juhanist. See näitab kuuluvust mingisse konkreetsesse perekonda. Kumma oma valida, on asjaosaliste enda otsustada, kuid võiks ikka ühine olla.

Maailmas on palju riike, kus abielludes naine jääb oma nimega. Perekond on ikkagi. Kas nimi teeb perekonna? Ma ei ole kunagi aru saanud,miks ma peaksin loobuma nimest, mida olen terve elu siiani kandnud ja mis näitab minu päritolu. Mul on oma nimi, mehel oma ja lastel meie m6lema (ei ela Eestis). Väga paljud naised siin ei vaheta abielludes nime ja see, mis nime lapsed saavad, on kokkuleppe küsimus. Näiteks mu parim s6branna leppis mehega kokku, et kui sünnib poiss, saab tema nime, kui tüdruk, saab mehe nime. Neil on kaks poissi :). Oleks tüdruk ja poiss, oleks lapsed eri perekonnanimedega. Ja neile oleks ilusti ära seletatud, miks. (Keegi ei taha ju, et suguv6sa nimi välja sureks).

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.05 13:09; 09.05 22:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on oma nimi, mehel oma ja lastel meie m6lema (ei ela Eestis).

Väga tore,aga nagu sa isegi märkisid, sa ei ela Eestis ja meil Eestis nii ei saa teha. S.t. tuleb teha ikkagi valik isa ja ema nime vahel (kui need on erinevad)
Kuidas te siis oleks toiminud, kui Eestis elaks?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.05 10:39; 08.05 13:42; 08.05 17:10; 09.05 16:07; 09.05 22:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on oma nimi, mehel oma ja lastel meie m6lema (ei ela Eestis).

Väga tore,aga nagu sa isegi märkisid, sa ei ela Eestis ja meil Eestis nii ei saa teha. S.t. tuleb teha ikkagi valik isa ja ema nime vahel (kui need on erinevad)

Kuidas te siis oleks toiminud, kui Eestis elaks?

Siis oleks kokku leppinud, kelle nime lapsed saavad. See on ju omavahelise kokkuleppe küsimus.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.05 13:09; 09.05 22:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siis oleks kokku leppinud, kelle nime lapsed saavad. See on ju omavahelise kokkuleppe küsimus.

Aga kumma nime sina oleks lastele eelistanud (kui mehel sobiks mõlemad variandid)?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 08.05 10:39; 08.05 13:42; 08.05 17:10; 09.05 16:07; 09.05 22:39;
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 31 kuni 51 (kokku 51 )


Esileht Pereelu ja suhted Perekonnanimi, abielu, lapsed