Esileht Pereelu ja suhted Suhe emaga

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 52 )

Teema: Suhe emaga

Postitas:
Kägu

Olen nii viimase piirini viidud, et küsin PK-st tagasisidet. Püüan kirjeldada situatsiooni ja oma tundeid sellega seoses. Olge head ja öelge palun, kuidas oleks adekvaatne reageerida.

Taust: olen 40+ vanuses, üks laps on endal juba täiskasvanu. Seega mitte mingi plikake. Suhe emaga on olnud terve elu tihe, ent rõhuv. Ema on selline tüüpiline muretseja, hädaldaja, ohkija, kukil elaja. Muidu igati korralik ja hea ema. Elame üksteisest kaugel ja viimastel aastatel oleme kohtunud korra aastas. Minu jaoks on see täiesti piisav, ma ei soovi väga sinna minna, sest nad ei saa isaga omavahel läbi ja väga ebamugav on viibida külalisena sõjatsoonis ning püüda teha viisakat nägu. Aga ma armastan oma ema, loomulikult ma armastan teda ja hea meelega suhtleksin temaga lähedasemalt ning soojemalt, aga…

Probleem on selles, et ema peab kursis olema iga meie pere näpuliigutusega ja see on minu jaoks väga ahistav. Nt küsib mitu korda päevas messengeris, et mida teeme, mis uudist on, haige olles tahab täpset ettekannet kui palju kellelgi palavikku oli hommikul ja õhtul, milliseid hindeid keegi on koolis saanud, kui ma midagi ostan, siis peab ta teadma, mis see maksis (ja kui ma ei ütle, siis uurib ise netist ja annab hiljem teada, et oi, see oli ikka kallis ka, ja mul on alati siis nii halb tunne, et ma piisavalt ei koonerda, “nagu peab”)  jne. Vaatab, millal keegi meist viimati on FB-s olnud ja järeldab siis selle põhjal, palju fantaasiat jagub. On väga väsitav kogu aeg aru anda, ei ole ju iga päev uudiseid, mida jagada, on tavaline pere igapäevaelu. Ma olen üldse väga vähene suhtleja, kinnine inimene, ema ise on teistsugune – lobiseb tuttavatega telefoniga pool tundi või kauem – mulle on selline asi võõras, ma ei oska nii. Vend on mul jälle ema tüüpi, ekstravertne suhtleja, ilmselt helistab ise emale pea iga päev, lisaks elab samas linnas, käib pidevalt seal. Ema on terve elu heitnud mulle ette, et miks mina pean selline imelik olema, miks ma ei võiks olla rohkem oma venna moodi. No tõesti, vabandust, olen isasse. Ega ma ise endale isa valinud. Tahan lihtsalt, et mul lastaks rahus olla, ei elataks kukil kogu aeg ega sunnitaks elama mulle vastuvõetamatute standardite järgi.

Nüüd te nähvate, et miks ma seda jura kõike siia kirjutan, emale peaksin ütlema, eksole. Probleem ongi selles, et ma olen oma 20 aastat seda emale selgeks teha püüdnud. Et ta läheb üle minu piiride, nii emotsionaalselt kui materiaalselt (nt kannab mulle pidevalt mingeid summasid oma väikesest pensionist, kuigi ma olen terve elu ise oma rahaasjadega hakkama saanud, lapsed kasvatanud, ühtki võlga ega järelmaksugi pole iialgi olnud, ja siis ise ohib, kuidas ta on vaene pensionär, kes endale midagi lubada ei saa – väga ebameeldiv on sellist juttu hiljem kuulda ju. Ma saan aru, et ta teeb seda enda enesetunde parandamiseks, aga teda ei huvita, et minu enesetunde teeb see väga halvaks). Kui ilusasti viisakalt ütlen ja palun oma piire austada, siis ta lihtsalt ei tee sellest välja! Teeb ikka nii nagu tema tahab. Kui olen kurjalt öelnud – ja neid kordi on olnud küll ja veel -, siis solvub, mossitab, kuidas ma olen tänamatu tütar, tema tahab ainult head ja kuidas keegi ei mõista seda ja teda ülekohtuselt koheldakse. Läheb natuke aega mööda – ja laseb samamoodi edasi. Mida ma pean tegema, et inimene mõistaks, et ma ei suuda enam ennast pidevalt halvasti tunda? Kui ta lastele väga intensiivselt pinda on hakanud käima, lapsed on ta lihtsalt mõneks ajaks ära blokkinud telefonis ja messengeris, aga ma olen täiskasvanud inimene, no ma ei bloki oma ema ju!

Oma emaga oli tal täpselt samasugune suhe: vanaema pmst elas ja kontrollis meie pere elu kuni oma surmani. Seetõttu ka emal ja isal omavahel need suhted nii halvad on, isa ei kannatanud seda, et ema ennast ei kehtestanud. Mu lapsepõlve eredamad mälestused on need, kuidas ema ja vanaema iga nädalavahetus raha pärast tülitsesid: vanaema toppis oma raha ja nõudis, et tema peab saama kinni maksta iga meie suutäie, ja et ema peab olema tänulik ja kuulekas, tegema asju nii nagu tema tahab. Kuigi meil ei olnud mingit puudust ja saime ilma vanaema “toetuseta” suurepäraselt hakkama. Nüüd on ema ise täpselt samasugune, kuigi mitte nii intensiivne kui vanaema oli. Tunnistan, et kui mu enda vanim laps iseseisva elu peale läks, olin algul samasugune: ei osanudki teisiti, kontrollisin ja kamandasin. Kuniks ta suht ruttu väga kurjalt mulle piiri tõmbas ja ma sain aru, et nii ei ole ok. Nüüd suhtleme harva, mõned korrad kuus, aga ta ise alati helistab või tuleb, saame hästi läbi, on, mida rääkida. Olen tänulik, et ta mulle pidurit tõmbas ja et ma sellest aru sain! Mu emale jälle see ei meeldi: heidab mulle ette, et mis ema ma olen, ei uurigi, mida mu laps teeb – et ma ei hoolivat.

Väga pikk jutt tuli, aga see kõik kurvastab mind väga. Sooviksin hoopis teistsugust suhet emaga, tean ju, et teda ei ole vb enam väga kauaks, aga tunnen, et ma lihtsalt enam ei jaksa nii jätkata, erinevatel asjaoludel mis viimastel nädalatel on juhtunud, on mu väga viimane piir kätte jõudnud. Elus on ka muid muresid, milleks selline pidev lisastress. Ma ei soovi olla tänamatu ja tõrges, aga ma tõesti tunnen  väga suurt meelehärmi kui mind pidevalt ahistatakse ja selle eest tänulikkust oodatakse. Võimalik, et paljudele inimestele sellise kaliibriga sõltuvussuhe sobiks, aga mina tunnen end sellises rollis väga halvasti.

Öelge palun, kuidas ma peaksin reageerima, et mitte solvata ema, aga samas mitte lasta endast lõputult üle sõita?

 

+29
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Raske on suhet muuta, kui see juba ühte moodi kujunenud on. Ma ikka jääks napisõnaliseks, aga viisakaks. Vastaks telefonile siis, kui mul on aega.

Aga see, et ema kurdab, et ta on vaene pensionär, selle heaks sa saad ju küll midagi teha. Kui teie perel on võimalik, siis hakka talle igakuiselt rahaülekannet tegema. Kasvõi püsikorraldusena. Tõesti on ju piinlik, et pensionär toetab oma keskealist tütart, kellel elus kõik paigas ja hea töökoht olemas. See peab ikka vastupidi olema. Seda vanaema-ema mustrit saad küll sina muuta. Ütlegi emale, et nüüd on minu kord sind rahaliselt aidata ja vastuväited lase ühest kõrvast sisse ja teisest välja – ta ei saa sinu püsikorraldusele niikuinii mingit blokki panna.

Seda viimast peaksid vist ka muu jutu ja ema tegevuse osas harrastama. Teist inimest ei muuda, mida muuta saad, on sinu suhtumine temasse ja tema viisi olemisse ja suhtlemisse. Lihtne öelda, aga vajab palju hajutamist, et seda ka päriselt suuta. Jõudu!

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mitte lasta endast lõputult üle sõita?

Ühel päeval, kui seda kõik enam ei ole, tunned sa sellist valu, et sul ei ole isegimitte valus. Kõik lõpeb kunagi, selles ei ole kahtlustki. Kui sa kõigest väsinud oled, siis ka sinu telefonil on on/off nupp, blokeerida ikka oskad, ja nii teegi. Nii ei sõida keegi ei alt ega üle.

0
-28
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Kui see on juba ka varem nii olnud, enne sind, siis soovitan üksi või koos emaga minna kuhugi nõustaja juurde. See, miks ema nii käitub ja sina niiöelda ohver oled, on muster, mis teil kordub, ja niisama ignoreerimisega sellised asjad ei lahene. Seal on sügavamad põhjused juba.

Muidugi on enesekehtestamine üks komponent, kuid see on kogu lahendusest vaid väike osa.

Raha saadaks mina tagasi, igakorf kui ta seda kannab, sest see raha ongi tema “õigus” sinu energiat vastu saada. Raha on energia, nagu kõik muu.

 

+10
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Veel jätkuks, soovitaksin sellist meetodit nagu perekonstellatsioon. Uuri netist, kas kõnetab.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on ema samasugune ja see on lihtsalt niiii väsitav. Kui lapsed haiged on, siis on kõige nõmedam see soigumine telefonis, et miks nad ikka haigeks jäid ja kus nad ikka haigeks jäid ja niimoodi mitu päeva järjest. Ja siis mitu korda päevas küsib, et nooo, kuidas nüüd seis on-kas palavikku on, kas seda ja teist rohtu andsid. Kas köhib väga palju, kas nuuskas ka.
Ja sama asi, ma peaks nagu absoluutselt iga asjaga talle aru andma ja mulle viimasel ajal hakkab see nii vastu, ma ei taha suhelda, aga ta ei jäta rahule ka.
Nüüd viimasel ajal on veel see asi tulnud, et ta räägib sama asja, mis on tema jaoks tähtis 10 korda üle. (Pole liialdus). Näiteks mul vanem laps on hetkel natukene tõbine jälle (põieprobleemid) ja sai rohtu. Ja siis ta räägib, et anna ikka kolm korda päevas rohtu ja loksuta enne ka. Järgmine päev-kas Sa juba hommikul andsid ja kas Sa ikka loksutasid. Kas Sa ikka tead, et loksutama peab ka ja kolm korda pead päevas andma. Siis kirjutab tunni pärast messengeri sama asja, et kas ma ikka panin tähele, et kolm korda päevas, mitte 2! Ja sama asi jätkub päeva jooksul. See ajab mind niiiiiii närvi, et ta peab mind mingiks idioodiks või ma ei tea kelleks. Need on minu lapsed! Ja ma tean täpselt, kuidas arst anda käskis! Ja siis ma olen väga pahur ja jälle ta hädaldab, et minuga ei saa üldse suhelda, et mis mul viga on.
Ja ma olen korduvalt temaga sellest rääkinud. Aga kasu on 0, suur ümmargune null! Mul ei ole õdesid ja vendi ka, seega kogu oma “tähelepanu” jagab ta mulle. Peab samamoodi kõigega meie elus kursis olema. Kõige hullem on see, et vahel kui ma tahaks teha omamoodi, siis ma tean alateadlikult, et emale see ei meeldiks ja siis otsutan ikka teistmoodi, sest ei taha järmgised kuu aega tema “terrorit” ja etteheiteid kannatada ja see ajab mind mind trotsi täis, et miks ma nii teen!

+18
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Piire ei saa kehtestada ühepoolselt ega ainult endale sobivalt. Need tuleb nimelt koos läbi arutada, neis ühiselt kokku leppida, mida kui palju ja millal teha või tegemata jätta. Kõik asjaolud tuleb üksipulki läbi rääkida, kui tihti suhelda, mis teemadel suhelda, mille kaudu suhelda, millal teineteisel külas käia jne. Kindlasti ei tasu vältida ja mitte telefonile vastata, mitte külla minna vaid tuleb rääkida ja vastavalt kokkulepetele ka käituda. Ema ilmselt tunnetab seda, et sina parema meelega väldiksid pooli suhtlemise kordi, kuid eest ära jooksmine panebki teise osapoole taga ajama või siis täiesti käega lööma. Sel juhul tulebki koos häirivad kohad lahti rääkida ja ka kompromissile jõuda, kuidas edaspidi parem oleks, mitte kuidas olnud on. Jõudke kompromissile.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sinu ema soovib lähedust ja turvatunnet. Ta ei taha sind kontrollida ega tüüdata. Ta tahab lähedust, aga ei oska seda teistmoodi otsida. Tema ema suhtles nii ja nüüd annab sinu ema kõige paremat, mida ta oskab –  annab raha, tunneb sinu elu vastu huvi ja jagab nõuandeid.

Aidata võiks 2 asja-  esiteks, sea oma emaga sisse kindel helistamise kord. Talle ära seda nii ütle, aga juuruta harjumus, et sa helistad talle iga päev kindlal kellaajal. Näiteks iga õhtul kell 20.00 helistad emale. Kõne võib olla lühike ja kesta mõne minuti, aga see peab toimuma iga päev kindlal kellaajal. Lühidalt räägidki, et tere ema, kuidas su tervis on, meil on kõik hästi, ilm hakkab vist külmaks minema ja natuke kuulad teda. Kui hakkab korrutama, siis ütle hästi rahulikult, et sul on nüüd tegemist, aga homme helistad jälle. Ja helistadki.

Selline kindel rutiin annab talle turvatunde ja siis võib juhtuda, et ta vähendab tasapisi ka messengeris suhtlemist, fb-s nuhkimist ja suvalistel aegadel helistamist. Praegu tal on ärevus, sellest saab võitu just rutiini abil.

Teiseks, võta endale üks kindel päev kuus, kui teed midagi koos emaga ja pühendad talle aega. Ühest päevast kuus piisab täiesti, aga see peab olema kindel ja korduv. Varsti võib juhtuda, et ta ei olegi enam nii klammerduv ja isegi keeldub kokkusaamistest.

Minul oma emaga aitasid need rutiinide sisse seadmised suhted korda saada. Ehk on kellelgi teisel abi.

+18
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei oska teile kaasa tunda. Ise ei soovi täiskasvsnuks saada.

Ssmuti ei oska te oma soove väljendada. Mida te siis tahate? Iga päev suhelda? Mitte suhelda? Mida?

Kirjutad messangeri-räägin sinuga 7 päeva pärast kell 4. Ja kõik. Vajadusel blokk.

+2
-17
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sinu ema soovib lähedust ja turvatunnet. Ta ei taha sind kontrollida ega tüüdata. Ta tahab lähedust, aga ei oska seda teistmoodi otsida. Tema ema suhtles nii ja nüüd annab sinu ema kõige paremat, mida ta oskab – annab raha, tunneb sinu elu vastu huvi ja jagab nõuandeid.

Aidata võiks 2 asja- esiteks, sea oma emaga sisse kindel helistamise kord. Talle ära seda nii ütle, aga juuruta harjumus, et sa helistad talle iga päev kindlal kellaajal. Näiteks iga õhtul kell 20.00 helistad emale. Kõne võib olla lühike ja kesta mõne minuti, aga see peab toimuma iga päev kindlal kellaajal. Lühidalt räägidki, et tere ema, kuidas su tervis on, meil on kõik hästi, ilm hakkab vist külmaks minema ja natuke kuulad teda. Kui hakkab korrutama, siis ütle hästi rahulikult, et sul on nüüd tegemist, aga homme helistad jälle. Ja helistadki.

Selline kindel rutiin annab talle turvatunde ja siis võib juhtuda, et ta vähendab tasapisi ka messengeris suhtlemist, fb-s nuhkimist ja suvalistel aegadel helistamist. Praegu tal on ärevus, sellest saab võitu just rutiini abil.

Teiseks, võta endale üks kindel päev kuus, kui teed midagi koos emaga ja pühendad talle aega. Ühest päevast kuus piisab täiesti, aga see peab olema kindel ja korduv. Varsti võib juhtuda, et ta ei olegi enam nii klammerduv ja isegi keeldub kokkusaamistest.

Minul oma emaga aitasid need rutiinide sisse seadmised suhted korda saada. Ehk on kellelgi teisel abi.

hea mõte, aga kammoon, iga päev!?

meil on tütrega (25a) nii, et helistame messengeris kas reede v laup õhtu ja räägime siis pikemalt, joome veini mingi tund aega vähemalt. mõlemad saavad hingelt ära rääkida, mis toimub.

ei jää keegi kaugeks, pole ka keegi ahistatud ja raha ma ka lapsele ei anna:)

+12
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sinu ema soovib lähedust ja turvatunnet. juuruta harjumus, et sa helistad talle iga päev kindlal kellaajal. Näiteks iga õhtul kell 20.00 helistad emale. Kõne võib olla lühike ja kesta mõne minuti, aga see peab toimuma iga päev kindlal kellaajal.

viimastel aastatel oleme kohtunud korra aastas

Nõus, et TA ema soovib ilmselt lähedust ja turvatunnet, aga iga päev suhtlust, kindal kellaajal võib olla liiga palju. Eriti, kui üks osapool on introvert ja tunneb ennast ahistatuna. Kompromiss oleks kui korra, paar nädalas helistada ja rääkida pikemalt. Samas külastused võiksid olla tihedamad, kui kord aastas. Kui ei taha ise vanematele külla sõita, sest ema ja isa omavahelised suhted on pingelised, siis võite kohtuda mujal.

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lihtsalt teatud tüüp torisejaid, kõik on neil nagunii halvasti, helista või jäta helistamata. Selleks, et oma last tänamatuks nimetada- kus suitsu seal tuld! Milleks üldse koormata vanainimest nii enda kui oma laste haigustega. Miks lobisete. Öelge, et kõik on hästi ja hästi läheb! Ei ole ilus teisi inimesi, eriti oma ema, oma muredega koormata.

+4
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sa ise annad infot, mis sulle endale kahju teeb. Lõpeta info andmine. See saab olema raske, aga kui läbi mõtled, mida vastata nii, et oleks vastatud, aga anda võimalikult vähe oma elu kohta infot. Ilmast ei räägita niisama, see on üks ohutu teema.  Hetkel on sinu ülesanne, mitte kasvada samasuguseks. Sa ise oled juba kindlalt sellel rajal, tahad kontrollida oma elu käitumist. Ema on tavaline inimene, kõigi oma eripäradeta, sina aga tahad, et ta oleks ideaal. Sul tuleb saada iseseisvaks ja mitte reageerida ema pärimistele muul moel kui väikse muigega. Noo mis teha, ta juba on selline, muidu ikkagi kallis ja armast minu emakene. Ära taha muuta ema ja jälgi, mida sa ise saad enda privaatsuse heaks teha. Millist infot sinu meelest on emale vaja ja millist mitte. Võimalik, et ema poolt paistab sinu jutt kui hädaldamine, kui kõik pere asjad äraräägid. Ja ema tormab muidugi appi oma nõuannetega, sest tütar on hädas. Näita talle pilti, et tuleb toime. Üks hea võte on see, et hakkad ise küsimusi esitama. Küsi emalt täpselt samu küsimusi, mis tema sinult küsib. Kui ta küsib, et mis toimub, ütled, et kõik hästi ja küsid kohe, aga kuidas sul läheb. Kuidas sellega on, kuidas tollega on. Las ta räägib ja ära räägituga haaku, lihtsalt küsi. Ta saab ärarääkida oma elu ja ongi hästi. Määrad omale aja, kuni sul aega on kui telefonis jutt ja siis “keeb sul kohe supp üle, mis sa perejaoks teed ja pead minema”. Sul tuleb vestlust ise juhtima hakata.

+16
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin ei ole kõige suurem küsimus, kui tihti suheldakse. Kuigi jah, kui inimesed on juba täiskasvanud, siis igapäevane helistamine-kontakti hoidmine näib ikka veel, kui ema-lapse suhe.

Kui ei oleks haiget mustrit/probleemi/seda et keegi tunneb end tühjaks imetuna, siis ei oleks ka küsimus niivõrd suhtlemise tiheduses. Asi on ikka pigem selles, et ema tahab elada täiskasvanud tütre elu ning temalt energiat ammutada. Küllap ei eksi, kui väidan, et see pole ainus suhe/situatsioon, kus tunned end tühjaks imetuna. Sest isiklikud piirid pole paigas. Nii kaua, kuni lased endaga nii käituda (endalt võtta), nii kaua seda ka tehakse.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tavapärane on, et kui hakata ise mingeid piire seadma, siis tekib süütunne. Nagu ei anna teisele piisavalt (ehk siis tegelikult toitu – oma energiat). Ning et äkki seetõttu teine hakkab kannatama.

Siin tulebki kõigepealt iseendale selgeks teha, kelle heaolu enne tuleb, kas enda oma või ema oma.

Ning kokkuvõttes, lõppude lõpuks, on see kasulik ka sinu emale, kui enda piirid paika seod, sest vastasel juhul ei õpi ka tema sellest situatsioonist midagi. Kõik läheb vanaviisi ja läheb hullemaks. Ka tema peab õppima enda elu elama, ise end “toitma”.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aitäh kõigi arvamuste eest! Panin üht koma teist kõrva taha.

Vastan nendele, kes soovitavad, et ära anna infot. Annangi selekteeritult, aga sellega on nii, et ülejäänu mõtleb ta siis ise juurde. Nt küsib, palju palavikku on, kõrge kindlasti? Vastan: ei ole, pisike, kõik on ok. Natukese aja pärast tuleb vastus: ma ei usu, sa ei räägi mulle ikka nii nagu asi on, kindlasti on kõrge ja sa lihtsalt ei räägi mulle. Helistab natukese aja pärast lapsele, kuulen, kuidas uurib: mis ema teeb? on ta pikali voodis? kas ta täna poes käis? aga tööl? mis te söönud olete?

Ma ei hädalda, ei kurda, vastupidi – juba mitu aastat iga nädal olen saatnud lastest pilte, kirjutanud nädala lõpus pika kirja, kuidas läinud on, mida toredat keegi teinud, alati positiivses võtmes. Olen palunud, et mulle sobib nii, et ta saab oma info nädala lõpul kui mul aega rohkem. See töötab paar päeva, siis on jälle messenger umbes, et mis teete, miks sa ei räägi midagi, miks sa ei suhtle, mis viga on, kindlasti on midagi viga ja sa ei räägi…oled mehega tülis? lastega on midagi halvasti? olete haiged?

Üks kord võtad huumoriga, teine kord, võtad, 10 aastat võtad, aga ühel hetkel enam ei jaksa võtta. Praegu ongi mul see hetk käes. Enam ei jaksa. Ja ma saan absoluutselt aru, et ma ei muuda teda, selles polegi küsimus. Küsimus on, mida mina pean teisiti tegema, et olukorda muuta. Ma lihtsalt ei oska. Hea ei aita ja kurja ei taha. Ja ega kuri ei aitaks samamoodi, ainult paariks päevaks.

+13
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mnjah, mul on oma emaga mõnes asjas natuke samalaadne suhe. Selles mõttes, et ta ka püüab iga hinna eest rahaga toetada või muid teeneid osutada ja siis ohib, kui raske see talle on, absoluutselt kuulamata ja saamata aru, et ma jätaksin pigem  need teened vastu võtmata, kui et laseksin sedasi endas süümepiinu tekitada.

 

Samas näiteks sellega, et ta tahab meie eluga kursis olla, olen ma küll elu jooksul väga hästi kohanenud. Igapäevane helistamine häiris mind ainult esimestel ülikooliaastatel, kui olin just kodust ära kolinud ja soovisin iga hinna eest end vanematest ja kodust võimalikult iseseisvaks võidelda. Aga hiljem on minu arust ainult hea, et ema huvitavad meie elu asjad ja ta alati tahab kuulda, kuidas meil läheb. Just ka neid kõige tavalisemaid igapäevaasju, mida keegi võõras kuulata ei viitsiks, aga mis oma elus ikka rohkem või vähem olulised on. Mulle endale tundub täiesti loomulik ja enesestmõistetav, et ükskõik mis emal on (loeb midagi huvitavat lehest, kohtab tänaval kedagi, keda pole ammu näinud, kuuleb mingit huvitavat juttu, käib kuskil, mis iganes), siis ta helistab mulle ja räägib (kui ta muidugi teab, et ma võiksin olla vaba, mitte tööl või muude kohustustega hõivatud). Ja ma ise ka helistan emale täie enesestmõistetavuse ja mõnuga iga päev ikka kindlasti rohkem kui üks kord, selleks et jagada mingeid “tavalisi” asju: kuidas lapsel koolis läks, kuidas uus treener meeldis, mis mul endal tööl juhtus, mida huvitavat või lõbusat ma ise kuskilt lugesin või kuulsin jne. Muidugi, eks ikka juhtub, et ema tikub mõnes asjas õpetama (eks mina teda ka), aga kuidagi need asjad lahenevad ise ära. Samas väga paljudes asjades ma ise tunnen, et nii hea on helistada emale ja pidada nõu ka sellistes tühistes asjades, kas nt panna kuhugi üritusele pükskostüüm või kleit selga, kas lapsele panna laagrisse kaasa suurem kott hõredamalt täis pressituna või väiksem kott tihedamalt täis pressituna või mis iganes. Selliseid kõige tavalisemaid igapäevaseid pisiasju arutangi emaga ja tunnen, et on nii hea, et on keegi, kellega arutada. Kedagi teist sellised olmelised kodused pisiasjad ei huvitaks. Tema arutab oma samasuguseid pisiasju minuga samuti. Seejuures ma üldse ei pea end ekstraverdiks, pigem olen ma ikka introvert.

+8
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Üks kord võtad huumoriga, teine kord, võtad, 10 aastat võtad, aga ühel hetkel enam ei jaksa võtta.

Mis huumoriga? Miks sa oma ema huumoriga võtad? Naerad ta üle? See on ju ülim solvang teisele…

Mitte huumoriga vaid rahulikult tuleb võtta. Las ta kirjutab, las ta uurib. Sina vastad siis, kui sul aega on ja niipalju kui sa tahad talle avaldada. Kui ei taha rääkida haigustest, siis ära räägi, aga valetama ei pea ka ja see polegi ilus. Tundub, et ema näeb ka su valed kergesti läbi. Ütledki lihtsalt, et ei taha öelda kui palju palavikku on ja küll see üle läheb.

Kui tunned, et lapsele hakkab su ema liiga peale käima, siis õpetad lapsele ka, et vanaemaga suhtled niipalju kui ise tahad ja vastad niipalju kui ise tahad. Lapse ja sinu ela suhe pole tegelikult sinu asi, aga kui näed, et laps on hädas, siis tuleb teda muidugi aidata.

+3
-13
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sinu ema soovib lähedust ja turvatunnet. juuruta harjumus, et sa helistad talle iga päev kindlal kellaajal. Näiteks iga õhtul kell 20.00 helistad emale. Kõne võib olla lühike ja kesta mõne minuti, aga see peab toimuma iga päev kindlal kellaajal.

viimastel aastatel oleme kohtunud korra aastas

Nõus, et TA ema soovib ilmselt lähedust ja turvatunnet, aga iga päev suhtlust, kindal kellaajal võib olla liiga palju. Eriti, kui üks osapool on introvert ja tunneb ennast ahistatuna. Kompromiss oleks kui korra, paar nädalas helistada ja rääkida pikemalt. Samas külastused võiksid olla tihedamad, kui kord aastas. Kui ei taha ise vanematele külla sõita, sest ema ja isa omavahelised suhted on pingelised, siis võite kohtuda mujal.

Kindlasti on väga hea ka see variant, et igapäevase lühikese kõne asemel on üks pikem kõne nädalas. Aga ikka kindlal päeval ja kellaajal.

Eakamatel naistel tekib tihtipeale selline painav ärevus oma lähedaste turvalisuse pärast. Peas hakkavad keerlema mõtted ja kujutlused, kuidas laste või lastelastega midagi halba juhtub. See on väga kurnav ja selle vastu aitab väga hästi just regulaarne kontakt. Kui sage see just on, las otsustab igaüks ise. Aga eakad ise hindavad üle kõige just seda igaõhtust kindlal kellaajal helistamist.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei oska teile kaasa tunda. Ise ei soovi täiskasvsnuks saada.

Ssmuti ei oska te oma soove väljendada. Mida te siis tahate? Iga päev suhelda? Mitte suhelda? Mida?

Kirjutad messangeri-räägin sinuga 7 päeva pärast kell 4. Ja kõik. Vajadusel blokk.

Aga sina oled vahel mõistnud, et sul puudub täielikult empaatiavõime?
Kas sul muidu ema elab?
Kas arvad, kõikide emad on samasugused kui sinu oma?

Kas oled ise ikka juba täisealine?

Teemaalgatajale – mina olen võtnud seda olukorda nii, et see on nagu spordivõistlus, kus mul on väga raske, aga küll ma lõpuni vastu pean, ükkord saab niikuinii läbi.

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei oska teile kaasa tunda. Ise ei soovi täiskasvsnuks saada.

Ssmuti ei oska te oma soove väljendada. Mida te siis tahate? Iga päev suhelda? Mitte suhelda? Mida?

Kirjutad messangeri-räägin sinuga 7 päeva pärast kell 4. Ja kõik. Vajadusel blokk.

Aga sina oled vahel mõistnud, et sul puudub täielikult empaatiavõime?

Kas sul muidu ema elab?

Kas arvad, kõikide emad on samasugused kui sinu oma?

Kas oled ise ikka juba täisealine?

Teemaalgatajale – mina olen võtnud seda olukorda nii, et see on nagu spordivõistlus, kus mul on väga raske, aga küll ma lõpuni vastu pean, ükkord saab niikuinii läbi.

Sul on naljakad küsimused. Arvad, et ma olen 13?

Naised sünnitavad ja  seejärel kaotavad iseenda sõbrad. Hiljem puudub neil oma elu ja sõbrad, mistõttu peedistakse igapäevaselt korduvalt oma lapsi. Lapsed on väsinud, aga ei julge midagi öelda ega teha,sest see on ju “ema, kes mu ples kasvatas”. Mõni viiskse lõpuks niikaugele, et katkestab igasugu suhted, sesr muudmoodi enam ei saa.

Aga kõik elavad ikka mingis süümekates. Milleks?

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

<p style=”text-align: left;”>Väga hirmus lugemine. Kindlasti ei ole see normaalne sinu ema poolt. Soovitan ka ta blokeerida messengerist ja leppida kokku, et ntks ainult sina helistad temale või siis helistate kord kuus vmt.</p>
Selline ahistamine e i ole normaalne! Uskumatu,  et tal on mees ka olemas? Ei taha mõeldagi, mis oleks siis, kui ta oleks üksik 🙁 Igaüks elab siiski o m a elu, selline seljas elamine pole ok. Väga palju on ka sinu enda teha. Minuga ei saaks sellist asja kunagi juhtuda, ema teab, et ma ei vasta alati ta kõnele kohe. Õnneks on ta normaalne, kord kuus helistada on igati okei.

Puhtast astrohuvist – mis tähtkujust su ema on? Aga sina?

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen nii viimase piirini viidud, et küsin PK-st tagasisidet. Püüan kirjeldada situatsiooni ja oma tundeid sellega seoses. Olge head ja öelge palun, kuidas oleks adekvaatne reageerida.

Taust: olen 40+ vanuses, üks laps on endal juba täiskasvanu. Seega mitte mingi plikake. Suhe emaga on olnud terve elu tihe, ent rõhuv. Ema on selline tüüpiline muretseja, hädaldaja, ohkija, kukil elaja. Muidu igati korralik ja hea ema. Elame üksteisest kaugel ja viimastel aastatel oleme kohtunud korra aastas. Minu jaoks on see täiesti piisav, ma ei soovi väga sinna minna, sest nad ei saa isaga omavahel läbi ja väga ebamugav on viibida külalisena sõjatsoonis ning püüda teha viisakat nägu. Aga ma armastan oma ema, loomulikult ma armastan teda ja hea meelega suhtleksin temaga lähedasemalt ning soojemalt, aga…

Probleem on selles, et ema peab kursis olema iga meie pere näpuliigutusega ja see on minu jaoks väga ahistav. Nt küsib mitu korda päevas messengeris, et mida teeme, mis uudist on, haige olles tahab täpset ettekannet kui palju kellelgi palavikku oli hommikul ja õhtul, milliseid hindeid keegi on koolis saanud, kui ma midagi ostan, siis peab ta teadma, mis see maksis (ja kui ma ei ütle, siis uurib ise netist ja annab hiljem teada, et oi, see oli ikka kallis ka, ja mul on alati siis nii halb tunne, et ma piisavalt ei koonerda, “nagu peab”) jne. Vaatab, millal keegi meist viimati on FB-s olnud ja järeldab siis selle põhjal, palju fantaasiat jagub. On väga väsitav kogu aeg aru anda, ei ole ju iga päev uudiseid, mida jagada, on tavaline pere igapäevaelu. Ma olen üldse väga vähene suhtleja, kinnine inimene, ema ise on teistsugune – lobiseb tuttavatega telefoniga pool tundi või kauem – mulle on selline asi võõras, ma ei oska nii. Vend on mul jälle ema tüüpi, ekstravertne suhtleja, ilmselt helistab ise emale pea iga päev, lisaks elab samas linnas, käib pidevalt seal. Ema on terve elu heitnud mulle ette, et miks mina pean selline imelik olema, miks ma ei võiks olla rohkem oma venna moodi. No tõesti, vabandust, olen isasse. Ega ma ise endale isa valinud. Tahan lihtsalt, et mul lastaks rahus olla, ei elataks kukil kogu aeg ega sunnitaks elama mulle vastuvõetamatute standardite järgi.

Nüüd te nähvate, et miks ma seda jura kõike siia kirjutan, emale peaksin ütlema, eksole. Probleem ongi selles, et ma olen oma 20 aastat seda emale selgeks teha püüdnud. Et ta läheb üle minu piiride, nii emotsionaalselt kui materiaalselt (nt kannab mulle pidevalt mingeid summasid oma väikesest pensionist, kuigi ma olen terve elu ise oma rahaasjadega hakkama saanud, lapsed kasvatanud, ühtki võlga ega järelmaksugi pole iialgi olnud, ja siis ise ohib, kuidas ta on vaene pensionär, kes endale midagi lubada ei saa – väga ebameeldiv on sellist juttu hiljem kuulda ju. Ma saan aru, et ta teeb seda enda enesetunde parandamiseks, aga teda ei huvita, et minu enesetunde teeb see väga halvaks). Kui ilusasti viisakalt ütlen ja palun oma piire austada, siis ta lihtsalt ei tee sellest välja! Teeb ikka nii nagu tema tahab. Kui olen kurjalt öelnud – ja neid kordi on olnud küll ja veel -, siis solvub, mossitab, kuidas ma olen tänamatu tütar, tema tahab ainult head ja kuidas keegi ei mõista seda ja teda ülekohtuselt koheldakse. Läheb natuke aega mööda – ja laseb samamoodi edasi. Mida ma pean tegema, et inimene mõistaks, et ma ei suuda enam ennast pidevalt halvasti tunda? Kui ta lastele väga intensiivselt pinda on hakanud käima, lapsed on ta lihtsalt mõneks ajaks ära blokkinud telefonis ja messengeris, aga ma olen täiskasvanud inimene, no ma ei bloki oma ema ju!

Oma emaga oli tal täpselt samasugune suhe: vanaema pmst elas ja kontrollis meie pere elu kuni oma surmani. Seetõttu ka emal ja isal omavahel need suhted nii halvad on, isa ei kannatanud seda, et ema ennast ei kehtestanud. Mu lapsepõlve eredamad mälestused on need, kuidas ema ja vanaema iga nädalavahetus raha pärast tülitsesid: vanaema toppis oma raha ja nõudis, et tema peab saama kinni maksta iga meie suutäie, ja et ema peab olema tänulik ja kuulekas, tegema asju nii nagu tema tahab. Kuigi meil ei olnud mingit puudust ja saime ilma vanaema “toetuseta” suurepäraselt hakkama. Nüüd on ema ise täpselt samasugune, kuigi mitte nii intensiivne kui vanaema oli. Tunnistan, et kui mu enda vanim laps iseseisva elu peale läks, olin algul samasugune: ei osanudki teisiti, kontrollisin ja kamandasin. Kuniks ta suht ruttu väga kurjalt mulle piiri tõmbas ja ma sain aru, et nii ei ole ok. Nüüd suhtleme harva, mõned korrad kuus, aga ta ise alati helistab või tuleb, saame hästi läbi, on, mida rääkida. Olen tänulik, et ta mulle pidurit tõmbas ja et ma sellest aru sain! Mu emale jälle see ei meeldi: heidab mulle ette, et mis ema ma olen, ei uurigi, mida mu laps teeb – et ma ei hoolivat.

Väga pikk jutt tuli, aga see kõik kurvastab mind väga. Sooviksin hoopis teistsugust suhet emaga, tean ju, et teda ei ole vb enam väga kauaks, aga tunnen, et ma lihtsalt enam ei jaksa nii jätkata, erinevatel asjaoludel mis viimastel nädalatel on juhtunud, on mu väga viimane piir kätte jõudnud. Elus on ka muid muresid, milleks selline pidev lisastress. Ma ei soovi olla tänamatu ja tõrges, aga ma tõesti tunnen väga suurt meelehärmi kui mind pidevalt ahistatakse ja selle eest tänulikkust oodatakse. Võimalik, et paljudele inimestele sellise kaliibriga sõltuvussuhe sobiks, aga mina tunnen end sellises rollis väga halvasti.

Öelge palun, kuidas ma peaksin reageerima, et mitte solvata ema, aga samas mitte lasta endast lõputult üle sõita?

Minu vanaemal on oma tütar (minu ema) siiani käpa all, ta juba üle 60ne. Meid tahtis ka oma pilli järgi tanstima panna, sundis orjama ja kuuletuma (elasime koos). Me olime teisest puust (vist temasse endasse :)) Isa ja ema ei suutnudki koos elada, sest isale hakkas see alandlikkus vastu. Mitte milleski ei saanud naisega kokku leppida, sest see tegi lõpuks ikka nii nagu vanemad ütlesid. Ma ei austanud lapsena oma ema (kõiki õudusi ei jõua kirjeldada), praegu praktiliselt ei suhtlegi. Närvi ajab selline alandlikkus ja oma tahte puudumine. Sisuliselt eelistas oma vanemaid mehele, lastele. Ja see ebakindlus, mis emas on, muudab mind ennast väga ebakindlaks, ja viib mind tagasi lapsepõlve. Mina pidin lapsena talle mingi tugi olema, milleks ma polnud kuidagi suuteline.

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mida te elate seal virtuaalmaailmas? Miks saate emaga kokku ainult üksnkord aastas??
Lihtaalt ei vasta seal pagana messengeris iga paganama rea peale. Kuisas üldse see aeg onnpidevalt kuskil messengeris olla?
Laadi maha see messenger ja suhlte inimesega päriselt sagedamini, siis ehk kaob ka see kõrvalejäetuse tunne ema poolt.
TA suhe emaga on täiesti proportsioonidest väljas, kui kohtutakse korra aastas, aga kuskil netis pidevalt online. Eestis pole kahte punkti olemas üksteisest nii kaugel, et see tingiks ainult korra aastas suhtlemist. Olete end ära kaotanud sinna “kiirsuhtluse” maailma netis.

+6
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu ema helistab mulle ka iga päev, vahel lausa mitu korda. Näiteks täna on juba helistanud kolm korda. Reaalselt helistab, mitte ei kirjuta messengeris (kuigi meil on see mõlemal olemas). Lisaks käin ma tal mitu korda nädalas külas ja tema meil ka mõned korrad kuus (käiks rohkem, aga juba vana on ja ei jaksa – 72, autot tal ka pole). Mina ise olen 50. Minu tütar (21) elab juba mitu aastat eraldi ja kontakteerub telefonitsi või messengeris minuga iga päev. Kohtume temaga ka peaaegu iga päev (mõni üksik päev jääb siiski vahele, kui mõlemal väga kiire on). Elame muidugi ka väga lähestikku kõik (tütar ca 1km, ema ca 5km). Samuti kohtub mu tütar oma vanaemaga (minu emaga) korra nädalas kindlasti. Ka minu teised lapsed, kes veel minu juures elavad, suhtlevad regulaarselt oma õega ja külastavad tihti vanaema. Ei minu ema, mina ega minu lapsed ei tunne ennast tiheda suhtluse tõttu ahistatuna. Minu meelest nii tore, et me hästi läbi saame ja tihedalt suhtleme. Ma tegelikult ei saa üldse aru, kuidas saab emaga kohtuda ainult korra aastas…

+4
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

<p style=”text-align: left;”>Kägu 19.50, mis siin keerukat on? Point ongi ju,et sina ja su ema tahate suhelda. TA ja ema puhul on soov ühepoolne. Usu, kõik inimesed sh emad ei ole toredad, nii lihtne see ongi.</p>

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

<p style=”text-align: left;”>Kägu 19.50, mis siin keerukat on? Point ongi ju,et sina ja su ema tahate suhelda. TA ja ema puhul on soov ühepoolne. Usu, kõik inimesed sh emad ei ole toredad, nii lihtne see ongi.</p>

Mina küll ei loe kuskilt välja, et teemaalgataja ema halb on. Teemaalgataja lausa ütleb ju selge sõnaga, et hea ema on. Minu ema on samasugune, pabistab, uurib, kus oleme, mis teeme, mida ostsime, palju maksis jne. Teemaalgataja kirjeldaks nagu minu ema. Ainus erinevus on, et minul ei ole enam isa, seega ei saaks ema ka hea tahmise korral enam temaga kakelda. Asi on ikka teemaalgatajas, mitte tema emas. Ma ei saa aru, mis selles halba on, kui ema oma laste ja lastelaste vastu huvi tunneb. Kirjutada on muidugi tülikas, ma eelistaks ikka telefoni. Äkki saaks emaga kokku leppida, et helistavad korra päevas, telefoniga saab 5-10 minuti jooksul palju rohkem rääkida. Ja ema saaks kõigile oma küsimustele kiired vastused. 5-10 minutit päevas emale pühendada ei tohiks olla üle jõu käiv.

+3
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma tegelikult ei saa üldse aru, kuidas saab emaga kohtuda ainult korra aastas…

See on üsna lihtne: meie vahemaa on 300+ km ja ma pean sõiduks sinna kasutama ühistransporti, nii et üks käik tähendab min 3 vaba päeva, millest 2 kuluvad sõidule. Niisiis käingi peamiselt puhkuse ajal nö kohustuslikus korras. Selge, et kui ma ikka hirmsasti tahaksin, siis võtaksin selleks töölt vabu päevi ja kannataksin seda bussides loksumist rõõmuga jne, aga ma tõesti ei tahagi tihedamini käia. Mulle ei meeldi seal, põhjuse tõin välja eespool. Vanemad ise enam autoga nii kaugele ei liigu. Seetõttu me ei saa ka tihedamini kokku ja suhtleme tel ja kirja teel. Aga see ei oma tegelikult tähtsust.

Rääkisin emaga veel kord, ilusasti, aga konkreetselt. Põhjendasin, miks end halvasti tunnen ja kuidas oleks minu meelest tore suhelda. Solvus, nagu ikka. Eks näis siis nüüd, kaua seekord. Aga aitäh, et ära kuulasite ja nõu andsite, vahel on kõrvaltvaataja kriitilist pilku väga vaja.

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

<p style=”text-align: left;”>Kägu 19.50, mis siin keerukat on? Point ongi ju,et sina ja su ema tahate suhelda. TA ja ema puhul on soov ühepoolne. Usu, kõik inimesed sh emad ei ole toredad, nii lihtne see ongi.</p>

Mina küll ei loe kuskilt välja, et teemaalgataja ema halb on. Teemaalgataja lausa ütleb ju selge sõnaga, et hea ema on. Minu ema on samasugune, pabistab, uurib, kus oleme, mis teeme, mida ostsime, palju maksis jne. Teemaalgataja kirjeldaks nagu minu ema. Ainus erinevus on, et minul ei ole enam isa, seega ei saaks ema ka hea tahmise korral enam temaga kakelda. Asi on ikka teemaalgatajas, mitte tema emas. Ma ei saa aru, mis selles halba on, kui ema oma laste ja lastelaste vastu huvi tunneb. Kirjutada on muidugi tülikas, ma eelistaks ikka telefoni. Äkki saaks emaga kokku leppida, et helistavad korra päevas, telefoniga saab 5-10 minuti jooksul palju rohkem rääkida. Ja ema saaks kõigile oma küsimustele kiired vastused. 5-10 minutit päevas emale pühendada ei tohiks olla üle jõu käiv.

Vot see ongi manipulatsioon. “Ts ju hoolib ja ei tohiks üle jõu käia”. Kui täiskasvsnud lspsel on teised arusaamad ja vajadused, siis ei manipuleerita temaga niimoodi.

Minu tädi nt käis minu kodu läbi tuustimas, kui ma tööl olin. Sest ta ju hoolib ja tema peab teadma.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

meie vahemaa on 300+ km ja ma pean sõiduks sinna kasutama ühistransporti, nii et üks käik tähendab min 3 vaba päeva, millest 2 kuluvad sõidule.

Liialdus! 300(+) km sõidule kulub pool päeva, kenasti saab hommikul mindud, teine päeva pool ja järgmisest esimene kohapeal. Reede õhtul minna, siis terve laupäev kohapeal. Ja mehel siis ka siis lube/autot pole?
Vabalt võiksite saada rohkem emaga kokku. Minu jaoks on kujuteldamatu, et lapsed näeksid vanaema /-vanemaid vaid korra aastas. Neid ei ole ju igaveseks ja mingi messenger ei asenda seda.

+3
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 52 )


Esileht Pereelu ja suhted Suhe emaga