Esileht Tööelu, raha ja seadused. Hooldekodu tasudest veelkord

Näitan 26 postitust - vahemik 121 kuni 146 (kokku 146 )

Teema: Hooldekodu tasudest veelkord

Postitas:
Kägu

Arusaam, et lastesse on mõistlikum panustada kui vanuritesse, kuna nemad on tulevik, tekitab paramatult küsimusi. Mida teha olukorras, kui laps läheb välismaale, ei hakka tööle (näiteks jääb koduseks emaks/isaks või on puudega ja elab hoopis toetustest) või näiteks nö OÜtab ja maksab riigile vaid vajalikku miinimumi. Tuletaksin siinkohal ka meelde, et peredele makstakse tulevikupotentsiaali pealt, lootuses, et saadud lapsed hakkavad just Eestis maksuraha maksma, samas kui pensioni makstakse vastavalt inimese panusele juba tehtud panusele ühiskonda, mitte hüpoteetilisele tulevikule tuginedes. Hetkel makstakse peredele vanemapuhkuse tasu, lastetoetuseid, lasteaiatasust osa kinni, üldharidus ja kõrgharidus on riigi kuludega, meditsiin (sh hambaravi), vanainimesele aga makstakse tillukest pensioni, mis ei kata ei elamis -ega hooldustasusid. Peredele suunatud toetuseid saavad kõik, ka need, kes näiteks mustalt töötavad või nagu eelpool mainitud OÜtavad ehk siis ise maksudesse ei panusta, kuid kasutavad peredele suunatud toetuseid. Ainus loogika, mida mina siit välja loen, on et “kui sa meile enam raha sisse ei too, oleks parem, kui ära sureksid” (sama loogika kajastub väga hästi ka puuetega inimeste toetuste vähesuses ja omastehooldajate nutuses olukorras).

Kas peaksid olema ainult Erakoolid, lasteaiad ja üldse haridus tasuline kuna äkki lähevad noored välismaale ei panusta Eesti majandusse. Vanurite hooldekodud tasuta pluss pension taskurahaks. Kas see on siis ôige. Minu arust lausa karjuvalt ebaôige. Vanuril on olnud vôimalik endale mammonat korjata eluajal, aga kui vanem ikka mingil pöhjusel oma laste eest ei soovi vôi ei suuda vôi ei oska hoolitseda, siis laps ongi ilma igasuguse hariduseta, lapsel pole vôimalik ka endale sissetulekut teenida et hariduse eest maksta. Mis tulevik meid siis ees küll ootab.

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Antud hetkel kommenteerisin lihtsalt seda, miks loogika, et lastesse on mõistlikum panustada kui vanuritesse, kajastab minu arvates inimese väärtuse hindamist turuloogika alusel. Tulles Teie küsimuse juurde – miks peaks tulema raha vanurite hooldamiseks lastelt ja vastupidi? On ka ju teisi kokkuhoiu kohti nagu näiteks eelpool mainitud Rail Baltic, raha betooni valamise vähendamine, ametnike koguarv + palkade vähendamine administratiivsetel ametikohtadel, riigiametist lahkujatele hüvitiste tasumisest loobumine, riigikogu liikmete arvu ja toetuste vähendamine jms. Lisan ka näitena lingi, millel tugineb minu arvamus ametnike arvu kohta: https://arileht.delfi.ee/artikkel/95249065/riigi-palgal-uha-rohkem-tootajaid-kaheksa-aastaga-saavutatud-kokkuhoid-kadus-kahe-aastaga (olukorras, kus rahvaarv justkui tõusnud pole, jääb arusaamatuks, miks on vaja rohkem ametnikke).

Usun, et kokkuhoiu kohti leiab, lihtsalt hetkel lähtub riiklik retoorika vist sellest, et hoiame oma jopesid ja muud rahvast hindame selle järgi, kui palju raha nad meile sisse tuua võiksid.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ametinke palkade vähendamine ei too sellist tulu, millest saaks hakata maksma vanurite hooldustasusid. Rail Balticu pooleli jätmine oleks kõige totram idee. Kunagi hakkab see tulu tooma. Kas te seda teate, et pensionite indekseerimine 2021, millega maksti juurde 24 eurot võttis eelarvest ca 23 miljonit eurot. Kui te tahate, et riik hakkaks veel hoolduskulusid maksma, siis kelle arvelt see raha võtta? Isegi, kui Riigikogu töötaks min. palga eest – siis sellest ei jätku.  Osade arvetes on riik ja KOV mingi lõppematu rahaallikas – see raha tuleb meilt, maksumaksjatelt, seega tuleb meilt hakata rohkem maksu võtma.

Aga kuidas nüüd äkki kõik on nii mudavaesed, ainult min. palga  peal ja vanemad saavad ainult rahvapensioni. Tegelikult on meie pensionäridel käes väga suur raha hoiuarvetel.

Nõustun – iga juhuse peaks läbivaatama linna/valla sotsiaalkomisjon ja tegema otsuse, keda toetada või keda mitte. Ise töötasin vallas – siis sõitsid lapsed džiibiga vallamaja ukse ette nõudes, et vald peab nende ema-isa hooldekodu kinni  maksma. Džiip võis olla ostetud sellele vanurile tagastanud metsa eest.

+10
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Arusaam, et lastesse on mõistlikum panustada kui vanuritesse, kuna nemad on tulevik, tekitab paramatult küsimusi. Mida teha olukorras, kui laps läheb välismaale, ei hakka tööle (näiteks jääb koduseks emaks/isaks või on puudega ja elab hoopis toetustest) või näiteks nö OÜtab ja maksab riigile vaid vajalikku miinimumi. Tuletaksin siinkohal ka meelde, et peredele makstakse tulevikupotentsiaali pealt, lootuses, et saadud lapsed hakkavad just Eestis maksuraha maksma, samas kui pensioni makstakse vastavalt inimese panusele juba tehtud panusele ühiskonda, mitte hüpoteetilisele tulevikule tuginedes. Hetkel makstakse peredele vanemapuhkuse tasu, lastetoetuseid, lasteaiatasust osa kinni, üldharidus ja kõrgharidus on riigi kuludega, meditsiin (sh hambaravi), vanainimesele aga makstakse tillukest pensioni, mis ei kata ei elamis -ega hooldustasusid. Peredele suunatud toetuseid saavad kõik, ka need, kes näiteks mustalt töötavad või nagu eelpool mainitud OÜtavad ehk siis ise maksudesse ei panusta, kuid kasutavad peredele suunatud toetuseid. Ainus loogika, mida mina siit välja loen, on et “kui sa meile enam raha sisse ei too, oleks parem, kui ära sureksid” (sama loogika kajastub väga hästi ka puuetega inimeste toetuste vähesuses ja omastehooldajate nutuses olukorras).

Kas peaksid olema ainult Erakoolid, lasteaiad ja üldse haridus tasuline kuna äkki lähevad noored välismaale ei panusta Eesti majandusse. Vanurite hooldekodud tasuta pluss pension taskurahaks. Kas see on siis ôige. Minu arust lausa karjuvalt ebaôige. Vanuril on olnud vôimalik endale mammonat korjata eluajal, aga kui vanem ikka mingil pöhjusel oma laste eest ei soovi vôi ei suuda vôi ei oska hoolitseda, siis laps ongi ilma igasuguse hariduseta, lapsel pole vôimalik ka endale sissetulekut teenida et hariduse eest maksta. Mis tulevik meid siis ees küll ootab.

Sa vist ei oma noukogude Eestis elamise kogemust ega mälestusi. Mis tohutult mammonat saab tolleaegsel rahval kogutud olla?

Krooni tulekuga havisid needki säästud.

Jah, mu isa Oli niigi tubli, kontol oli tema hooldekodusse sattudes 10+ tuhat eurot. Kogutud 470.- euro suurusest kuisest pensionist.

Nii. Tema hooldekodus olemise perioodil tiksub hetkel 11. aasta. Mis siis nüüd teha? Nagu sa aru saad, oli tema sääst kontol põletatud 2. aasta lõpuks.

Kas inimene on suudi, et ta ikka elab ja süda tuksub?

Või mis on sinu lahendus sellistes olukordades?

Koikidel vanakestel ebareaalsed 100+ tuhat saastud? Sul endal on ja su vanematel ja su naabrimemmedel?

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

25000 võib tunduda suur summa, aga sulab normaalse hooldekodu eest makstes paari aastaga.

1000 eest saab korralikku hooldekodusse. 330 eurot kuus pensile juurde leiab vast iga inimene.

Iga pensionär ei saa ju 670 eurot! Isegi Eesti keskmine pension on 520-550, rahvapension pole vist 300 eurotki. Seega tuleb paljudel oluliselt rohkem juurde maksta.

Ja 330 on sageli peaaegu pool inimese palka.

Kas sellega oleksite nõus kui tõstetakse makse ja ja kehtestatakse hooldemaks?

Kes peab maksma Teie vanemate hooldekodu arved?

Kas riik peab toetama erafirmade tegevust?

Jah, selleks riik makse kogubki. Lasteaiad, kool, huviharidus, arstiabi, politsei, tuletõrje, ühistransport.jne. Kõik on eraäri, mille riik kinni maksab. Pensionid, lastetoetused.

Kas ikka on? Su loetletud ärid kuuluvad riigile ja KOV

Mis see kuulumine asjasse puutub? Et meil pole eralasteaedu, erakoole, erahaiglaid, mille teenuseid riik kinni maksab? Absoluutselt igat teenust saab osutada erasektor. Miks lasteaed kinni makstakse, aga hooldekodu mitte?

Eralasteaia ja kooli maksab vanem kinni. Ei allu ka KOV le.

Nagu eile kirjutasin, et riigil/KOV tuleb teha valikuid maksta kinni ja üleval pidada koole, lasteaedu ja toetada laste huviharidust vôi hooldekodusid ja kinni maksta vanurite hoolduse. Siiani on otsustatud laste kasuks. Kas see on ôige vôi vale, seisukohta ma ei vôta. Môlemat ilmselgelt riik kinni maksta ei jôua ilma täiendavate maksudeta.

Ei maksa ainult vanemad. Pearaha makstakse ikka riigi poolt. Osa lasteaedu võib olla täielikult vanemate rahal.

. Vanuritele maksab riik samuti nn pearaha. Pension. Erakoolil on pearaha + vanema osalus, hooldekodul pension + omaosalus. See ei vii kuhugi kui hakata lapsi ja vanureid vôrdlema.

Juhin tähelepanu ühele erisusele.

Kui inimesel pole raha maksta oma lapse erakooli, on tal alternatiiv panna laps riigikooli/KOV kooli. Ning see on tasuta (riik maksab koolile vaid pearaha, vanem mitte midagi).

Vanurite osas see “tasuta” alternatiiv puudub (pearahaga võrreldavalt pension hooldekodule ja juurdemakset pole). Ka KOV hooldekodudel on samas suurusjärgus omaosalus kui erahooldekodudel.

Ehk sinu toodud võrdlus oleks kohane juhul, kui Eestis oleks võimalik lapsele haridust anda vaid erakoolides.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga miks peaks lastehoid ja kool tasuta olema? Miks täiskasvanud töötavad lapsevanemad ootavad, et nende laste heaolu maksab täies mahus kinni teine maksumaksja?

Maksudeks läheb ca 55% palgafondist. Kui ma sellest saaks nt 30% ise säästa ja hoida oma vanaduspõlveks, oleks väga väärikas elu lõpp.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tänases lehes näide elust:

Meie kahest pensionist saadav summa 1140 eurot oli piisav kahekesi ära elamiseks. Aga nüüd ma pärast 1000-eurost hooldekodu arvet ja elektri hinna tõusu enam 140 euroga toime ei tule.Loomadest hoolime ka rohkem.

 

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga miks peaks lastehoid ja kool tasuta olema? Miks täiskasvanud töötavad lapsevanemad ootavad, et nende laste heaolu maksab täies mahus kinni teine maksumaksja?

Maksudeks läheb ca 55% palgafondist. Kui ma sellest saaks nt 30% ise säästa ja hoida oma vanaduspõlveks, oleks väga väärikas elu lõpp.

Kust siis riigieelarvesse raha tuleb praeguste pensioniteks, lastetoetusteks, õpetajate palkadeks jne – kui sa tahad maksuraha endale saada?

Ühelt poolt leitakakse, et raha peaks minema lastele, aga siis need lapsed peavad  üleval tulevikus ka oma vanemaid?  Oleks ju tasakaal ja õiglane.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga miks peaks lastehoid ja kool tasuta olema? Miks täiskasvanud töötavad lapsevanemad ootavad, et nende laste heaolu maksab täies mahus kinni teine maksumaksja?

Maksudeks läheb ca 55% palgafondist. Kui ma sellest saaks nt 30% ise säästa ja hoida oma vanaduspõlveks, oleks väga väärikas elu lõpp.

Kust siis riigieelarvesse raha tuleb praeguste pensioniteks, lastetoetusteks, õpetajate palkadeks jne – kui sa tahad maksuraha endale saada?

Ühelt poolt leitakakse, et raha peaks minema lastele, aga siis need lapsed peavad üleval tulevikus ka oma vanemaid? Oleks ju tasakaal ja õiglane.

Ma nagu JUST kirjutasin, et õpetaja palga maksab kinni lapsevanem. Ja mis lastetoetust töötaval lapsevanemal vaja on???

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vanavanematel, kes hetkel ligi 90. aastased ja ei tule enam toime oma igapäeva elu korraldamisega ning vajavad, kas koduhooldust või hooldekodu “kasvatasid oma vara väärtust” ajal, mil ei räägitud söögi alla ja söögi peale investeerimisest ja raha säästmisest. Okei, arusaadav. Aga need inimesed, kes hetkel ei ole veel pensioniealised, saavad igapäevaselt oma asjaajamistega hakkama, käivad tööl, lapsed on suureks kasvatatud, siis enamikul neist inimestel on olnud ja on ka praegu aega panna raha kõrvale selle tarbeks, et nad ei peaks kunagi oma lastele ja lastelastele koormaks muutuma. Kui ei ole suudetud piisavalt raha kõrvale panna (II ja III sammas, säästud jms), siis enamikel neist inimestel on kinnisvara, mida on võimalik müüa. Ja selleks, et vältida erinevaid pärandmenetluse sekeldusi  tuleks teha notaris testament. Muide, suurel osal eestlastel ei ole testamenti, sest “aega ju on”. Siis on veel variant, kui peresuhted on head ja usaldusväärsed, vormistada pangas volitus, mille puhul saab raha kasutada ka siis kui sinu pereliikmega peaks juhtuma õnnetus või kui pikapeale tervis halveneb.

Miks inimesed arvavad, et keegi teine peab neid üleval pidama? Kui sa oled hetkel nt 60. aastane, siis äkki mõtled selle peale, et sul oleks vajadusel kas raha või kinnisvara, mille realiseerimisel hooldekodu eest maksta. Miks mõtled sa nii, et hooldekodu teenusena on nii kallis? Kui mõelda, mis kõik hooldekodu teenuse sisse kuulub – põhimõtteliselt 24/7 inimese järelvalve ja hoolitsemine, siis see ei ole palju. Kas tahaksid ise hooldekodus olles teenust, mis ei vasta mitte mingitele vajadustele ega nõuetele? Miks mõtled, et sinu lastele või lastelastele peaks lasuma koorem selle eest tasumisel? Ei peagi. Igaüks peaks oma eluajal looma piisava võimekuse, et vajadusel hooldekodu/teenuse eest maksta. Lisaks – mis suhtumine see on, et pension on liiga väike? Pension ongi lisaboonus sulle, sh ajal mil sa veel tööl käid, tulebki ressursse kõrvale panna mitte laristada kui viimnepäev.

Olen inimene, kes tasub hetkel oma vanema hooldekodu arveid, kuid seejuures mõtlen ja tegutsen selle nimel, et minu lapsed ei peaks seda tulevikus mitte kunagi minu eest tegema.

Tean piisavalt näiteid, kus mõne aasta pärast pensionile minevad inimesed sõidavad liisingus autoga (mina nt ei ole nii rikas, et liisingu alla raha tampida), käivad 2x aastas reisimas, kuid sääste neil ei ole. Kui midagi peaks juhtuma, siis nende lapsed ja lapselapsed hakkavad nende elu üleval pidama. Väga vastutustundetu käitumine.

Minu vanavanematel oli omal ajal isegi eraldi kogutud matuseraha, et lähedased ei peaks selle pärast muretsema, kui midagi ootamatut peaks juhtuma. Muidu tänapäeval tuleb arvestada matustel 2000 euroga, mis kindlasti kommiraha ei ole.

+5
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Arusaam, et lastesse on mõistlikum panustada kui vanuritesse, kuna nemad on tulevik, tekitab paramatult küsimusi. Mida teha olukorras, kui laps läheb välismaale, ei hakka tööle (näiteks jääb koduseks emaks/isaks või on puudega ja elab hoopis toetustest) või näiteks nö OÜtab ja maksab riigile vaid vajalikku miinimumi. Tuletaksin siinkohal ka meelde, et peredele makstakse tulevikupotentsiaali pealt, lootuses, et saadud lapsed hakkavad just Eestis maksuraha maksma, samas kui pensioni makstakse vastavalt inimese panusele juba tehtud panusele ühiskonda, mitte hüpoteetilisele tulevikule tuginedes. Hetkel makstakse peredele vanemapuhkuse tasu, lastetoetuseid, lasteaiatasust osa kinni, üldharidus ja kõrgharidus on riigi kuludega, meditsiin (sh hambaravi), vanainimesele aga makstakse tillukest pensioni, mis ei kata ei elamis -ega hooldustasusid. Peredele suunatud toetuseid saavad kõik, ka need, kes näiteks mustalt töötavad või nagu eelpool mainitud OÜtavad ehk siis ise maksudesse ei panusta, kuid kasutavad peredele suunatud toetuseid. Ainus loogika, mida mina siit välja loen, on et “kui sa meile enam raha sisse ei too, oleks parem, kui ära sureksid” (sama loogika kajastub väga hästi ka puuetega inimeste toetuste vähesuses ja omastehooldajate nutuses olukorras).

Kas peaksid olema ainult Erakoolid, lasteaiad ja üldse haridus tasuline kuna äkki lähevad noored välismaale ei panusta Eesti majandusse. Vanurite hooldekodud tasuta pluss pension taskurahaks. Kas see on siis ôige. Minu arust lausa karjuvalt ebaôige. Vanuril on olnud vôimalik endale mammonat korjata eluajal, aga kui vanem ikka mingil pöhjusel oma laste eest ei soovi vôi ei suuda vôi ei oska hoolitseda, siis laps ongi ilma igasuguse hariduseta, lapsel pole vôimalik ka endale sissetulekut teenida et hariduse eest maksta. Mis tulevik meid siis ees küll ootab.

Sa vist ei oma noukogude Eestis elamise kogemust ega mälestusi. Mis tohutult mammonat saab tolleaegsel rahval kogutud olla?

Krooni tulekuga havisid needki säästud.

Jah, mu isa Oli niigi tubli, kontol oli tema hooldekodusse sattudes 10+ tuhat eurot. Kogutud 470.- euro suurusest kuisest pensionist.

Nii. Tema hooldekodus olemise perioodil tiksub hetkel 11. aasta. Mis siis nüüd teha? Nagu sa aru saad, oli tema sääst kontol põletatud 2. aasta lõpuks.

Kas inimene on suudi, et ta ikka elab ja süda tuksub?

Või mis on sinu lahendus sellistes olukordades?

Koikidel vanakestel ebareaalsed 100+ tuhat saastud? Sul endal on ja su vanematel ja su naabrimemmedel?

Kus su isa elas enne hooldekodu? Üürikorteris? Või oma korteris/majas?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas maksumaksja peab ka su joodikust venda ülal hakkama pidama? Need ongi valikud elus. Väike Eesti ei jôua kôiki eelarvest kinni maksta. Katsu nüüd sinagi niipalju säästa et oma vanemaid saad hooldada.

Ei, minu meelest joodikut ei pea ülal pidama, aga ometi ju peetakse – joodikuid, narkareid, igasuguseid muid pätte, kes vangis istuvad. Ja muidugi ma katsun säästa, aga see ei ole nii lihtne, kui lapsed on ka alles teismelised. Teengi lisatööd, aga tunnen, kuidas esiteks see hakkab pikapeale tervisele ja teiseks olen ma oma laste jaoks liiga vähe olemas. Ja eks säästud kuluvad praegu teadagi kuhu.

Minu meelest peaks hooldekodu koht olema neile, kes seda vajavad, olema tagatud pensioni eest juba sellepärast, et see on nii suur loterii, kuidas kellelgi läheb – kõige halvemal juhul on ühel perel kaks paari vanemaid ja veel mõned vanavanemadki hooldada, aastaid ja isegi aastakümneid järjest (näit. dementsuse puhul), parimal juhul saavad kõik kõrge eani ise hakkama. Lahendus oleks tulevikus hoolduskindlustus ja mina oleksin kindlasti nõus seda maksma. See, kui tööeas inimesed jäävad olude sunnil koju vanureid hooldama, toob kokkuvõttes riigile teistpidi palju rohkem kahju kui hooldekodukohtade toetamine. Hooldekodus hoitakse inimeste tervisel ka jooksvalt silma peal ja on sobivamad tingimused (vähemalt ideaalis), ka sealt tuleb riigile kokkuhoid tervishoiukuludelt – vanurid ei satu nii tihti haiglasse, neid ei pea kuskilt metsast taga otsima, kuhu nad meeltesegaduses on uidanud jne.

Kes keelab praegu hoolduskindlustuse maksmise asemel säästa? Hoolduskindlustust jõuaksid maksta – kuidas siis järsku nii? Võib-olla tuleks õe-venna suhe taaselustada ja suunata vend abi saama? Või on arvamus, et joodik jääbki joodikuks?

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Arusaam, et lastesse on mõistlikum panustada kui vanuritesse, kuna nemad on tulevik, tekitab paramatult küsimusi. Mida teha olukorras, kui laps läheb välismaale, ei hakka tööle (näiteks jääb koduseks emaks/isaks või on puudega ja elab hoopis toetustest) või näiteks nö OÜtab ja maksab riigile vaid vajalikku miinimumi. Tuletaksin siinkohal ka meelde, et peredele makstakse tulevikupotentsiaali pealt, lootuses, et saadud lapsed hakkavad just Eestis maksuraha maksma, samas kui pensioni makstakse vastavalt inimese panusele juba tehtud panusele ühiskonda, mitte hüpoteetilisele tulevikule tuginedes. Hetkel makstakse peredele vanemapuhkuse tasu, lastetoetuseid, lasteaiatasust osa kinni, üldharidus ja kõrgharidus on riigi kuludega, meditsiin (sh hambaravi), vanainimesele aga makstakse tillukest pensioni, mis ei kata ei elamis -ega hooldustasusid. Peredele suunatud toetuseid saavad kõik, ka need, kes näiteks mustalt töötavad või nagu eelpool mainitud OÜtavad ehk siis ise maksudesse ei panusta, kuid kasutavad peredele suunatud toetuseid. Ainus loogika, mida mina siit välja loen, on et “kui sa meile enam raha sisse ei too, oleks parem, kui ära sureksid” (sama loogika kajastub väga hästi ka puuetega inimeste toetuste vähesuses ja omastehooldajate nutuses olukorras).

Kas peaksid olema ainult Erakoolid, lasteaiad ja üldse haridus tasuline kuna äkki lähevad noored välismaale ei panusta Eesti majandusse. Vanurite hooldekodud tasuta pluss pension taskurahaks. Kas see on siis ôige. Minu arust lausa karjuvalt ebaôige. Vanuril on olnud vôimalik endale mammonat korjata eluajal, aga kui vanem ikka mingil pöhjusel oma laste eest ei soovi vôi ei suuda vôi ei oska hoolitseda, siis laps ongi ilma igasuguse hariduseta, lapsel pole vôimalik ka endale sissetulekut teenida et hariduse eest maksta. Mis tulevik meid siis ees küll ootab.

Sa vist ei oma noukogude Eestis elamise kogemust ega mälestusi. Mis tohutult mammonat saab tolleaegsel rahval kogutud olla?

Krooni tulekuga havisid needki säästud.

Jah, mu isa Oli niigi tubli, kontol oli tema hooldekodusse sattudes 10+ tuhat eurot. Kogutud 470.- euro suurusest kuisest pensionist.

Nii. Tema hooldekodus olemise perioodil tiksub hetkel 11. aasta. Mis siis nüüd teha? Nagu sa aru saad, oli tema sääst kontol põletatud 2. aasta lõpuks.

Kas inimene on suudi, et ta ikka elab ja süda tuksub?

Või mis on sinu lahendus sellistes olukordades?

Koikidel vanakestel ebareaalsed 100+ tuhat saastud? Sul endal on ja su vanematel ja su naabrimemmedel?

Kus su isa elas enne hooldekodu? Üürikorteris? Või oma korteris/majas?

Oma korteris.

Mis siis?

Aaa, ma juba aiman. Et miks pole isa korterit muudud ja sellest hooldekodu ei tasuta.

Esiteks. Selles alevikus on sarnase korteri muugist saadav tulu umbes 7000-10000 eurot, millega kaugele ei purjeta.

Teiseks. Korteris elab isa abikaasa, teine vanur. Kuhu siis tema peaksin panema, lumehange tostma, temalt kodu käest votma, et see muua (isegi kui oleks võimalik juriidiliselt mul muua teise isiku vara) ?

Kuna sa tundud teadvat lahendusi kõikidele kusimustele, siis ootan huviga juhiseid.

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kes keelab praegu hoolduskindlustuse maksmise asemel säästa? Hoolduskindlustust jõuaksid maksta – kuidas siis järsku nii? Võib-olla tuleks õe-venna suhe taaselustada ja suunata vend abi saama? Või on arvamus, et joodik jääbki joodikuks?

Abi saama saab suunata seda, kes ise aru saab, et tal abi vaja on, minu vend nende hulka ei kuulu – talle on ema pensioni eest elamine siiani väga hästi sobinud. Ma ei arva, et joodik jääbki alati joodikuks, küll aga arvan, et niikaua, kuni joodikul ei ole endal mingitki motivatsiooni oma elustiili muuta, ei ole see ka kellegi teise võimuses.

Säästnud olengi senini niipalju kui võimalik, aga säästud hakkavadki nüüdsest kuluma ema hooldekodutasudeks. Ema korterit ei saa ka välja üürida, sest seal elab vend.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Või on arvamus, et joodik jääbki joodikuks?

Jah, joodik jääbki joodikuks ja mingi täiskasvanud mehe “suunamine” seda ei muuda, ära ole naiivne. Mina ei soovitaks kindlasti veel oma venna kaassõltlaseks hakata ja tema probleeme enda omaks teha.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina toetan igati vastavat kohustuslikku kindlustust.

See mõtteviis, et vanade eest ei ole vaja hoolitseda, sest neist pole kasu, on ikka väga võõras. On küll vaja hoolitseda. Ja kui vaja, tuleb noori selles riigi kaudu abistada. See, kas ja kui palju hooldust ja raha kellegi vanemad vajavad, ei ole ju kellegi enda teha. Puhas õnneasi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui minu isa peaks vajama hooldekodu teenust, siis tema pension on 670 eurot, lisaks on tal ca 25 000 hoiusel ja 3 töökat ning tublit last, kes silmagi pilgutamata maksaksid puuduva osa juurde. Meie lapsed on juba täisealised ning ei vaja enam meie abi – nad on saanud korraliku haridusi (st. ei tähenda ainult kõrghariduse) ning saavad ise hakkama. Tugev puu kasvatab tugevad oksd – meie pere lastest ja lastelastest ei ole tulnud abivajajad, kõigil on korralikud töökohad, elamised, säästud jne.

Kas teile empaatiavõimet ei õpetatud, tugevad oksad? Elu pole veel läbi, mitte keegi ei tea, mis juhtub homme, aasta pärast, kas te jääte tugevateks elu lõpuni. Võib juhtuda iseenda õnnetus, lapse, lapselapse haigus ja oletegi teistest sõltuvad. Kõigil ei lähe elu hästi, pingutagu palju tahes, ja see ei ole alati enda valik.

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga miks peaks lastehoid ja kool tasuta olema? Miks täiskasvanud töötavad lapsevanemad ootavad, et nende laste heaolu maksab täies mahus kinni teine maksumaksja?

Sest maksumaksja on käpuli ühel hetkel, kui kõik aru saaksid, et laste kasvatamine on üle jõu käiv luksusprojekt. Inimene võib olla kui rikas tahes, kui tööd tegevaid noori piisavalt juurde ei tule ja samas kaua elavate vanurite hulk kasvab, ei ole lihtsalt mitte kedagi, kes teenuseid osutaksid. Raha ei tooda sööki, ei paranda teid, ei paku tervishoiuteenust. Need on inimesed, kes seda pakuvad. Kui inimesi sünnib vähem kui sureb, nagu see juba praegu on, siis ühel hetkel ei ole seda kokku hoitudraha enam millekski kasutada, kui just suur immigrantide sissevool hädast välja ei päästa.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga miks peaks lastehoid ja kool tasuta olema? Miks täiskasvanud töötavad lapsevanemad ootavad, et nende laste heaolu maksab täies mahus kinni teine maksumaksja?

Sest maksumaksja on käpuli ühel hetkel, kui kõik aru saaksid, et laste kasvatamine on üle jõu käiv luksusprojekt. Inimene võib olla kui rikas tahes, kui tööd tegevaid noori piisavalt juurde ei tule ja samas kaua elavate vanurite hulk kasvab, ei ole lihtsalt mitte kedagi, kes teenuseid osutaksid. Raha ei tooda sööki, ei paranda teid, ei paku tervishoiuteenust. Need on inimesed, kes seda pakuvad. Kui inimesi sünnib vähem kui sureb, nagu see juba praegu on, siis ühel hetkel ei ole seda kokku hoitudraha enam millekski kasutada, kui just suur immigrantide sissevool hädast välja ei päästa.

Just, tulevaste maksumaksjate harimine puudutab meie kõigi heaolu. Vanuritele tuleb tagada elementaarne hooldus, sest see on humaanne, aga lapsi tuleb harida, sest see on panus meie kõigi tulevikku. Kui jätta laste harimise kulud täielikult lapsevanemate kanda, siis hakkab esiteks sündima vähem lapsi ja teiseks jäävad paljud sündinud lapsed korraliku hariduseta, sest nende vanemad ei saa seda endale lubada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga miks peaks lastehoid ja kool tasuta olema? Miks täiskasvanud töötavad lapsevanemad ootavad, et nende laste heaolu maksab täies mahus kinni teine maksumaksja?

Sest maksumaksja on käpuli ühel hetkel, kui kõik aru saaksid, et laste kasvatamine on üle jõu käiv luksusprojekt. Inimene võib olla kui rikas tahes, kui tööd tegevaid noori piisavalt juurde ei tule ja samas kaua elavate vanurite hulk kasvab, ei ole lihtsalt mitte kedagi, kes teenuseid osutaksid. Raha ei tooda sööki, ei paranda teid, ei paku tervishoiuteenust. Need on inimesed, kes seda pakuvad. Kui inimesi sünnib vähem kui sureb, nagu see juba praegu on, siis ühel hetkel ei ole seda kokku hoitudraha enam millekski kasutada, kui just suur immigrantide sissevool hädast välja ei päästa.

Kui iga inimene maast madalast õpib säästma/investeerima, siis ei ole vaja kedagi üleval pidada 😉 soovitus tulevastele põlvedele ja vanematele, kes kodus oma lastele rahatarkust jagavad 😉

0
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

siis enamikel neist inimestel on kinnisvara, mida on võimalik müüa.

See on mingisugune variant vaid Tallinna elamise puhul. Maal maksab kinnisvara nii vähe, et sellega venitab heal juhul aasta hooldekodus välja.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

siis enamikel neist inimestel on kinnisvara, mida on võimalik müüa.

See on mingisugune variant vaid Tallinna elamise puhul. Maal maksab kinnisvara nii vähe, et sellega venitab heal juhul aasta hooldekodus välja.

Nii ongi. Milleks seda postitust miinustada, kui see on tõde? Minu isa läks hooldekodusse ja tema 2-toaline 50m2 korter maksis 3800 eurot. Isa aga oli hooldekodus 6 aastat.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

(mina nt ei ole nii rikas, et liisingu alla raha tampida), käivad 2x aastas reisimas, kuid sääste neil ei ole. Kui midagi peaks juhtuma, siis nende lapsed ja lapselapsed hakkavad nende elu üleval pidama. Väga vastutustundetu käitumine.

Praegu on näha, mis inflatsioon nende säästudega teeb – sööb ära. 1000 eurot oli veel viis aastat tagasi palju suurem raha kui praegu ja ka hooldekodude tasud tõusevad pidevalt.

 

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Rail Balticu pooleli jätmine oleks kõige totram idee. Kunagi hakkab see tulu tooma.

Mille alusel arvad, et see hakkab kunagi tulu tooma? Millal ja millised kaubad ja reisijad, millises mahus hakkavad Rail Balticu Eesti lõigus niimoodi reisima, et see majanduslikult vähemalt nulligi jõuaks?

Hooldekodud on ja paraku ka jäävad kalliks, kui rahvastik vananeb ja tervena elatud aastaid võrreldes eluea pikkusega juurde ei tule ja me ühest kriisist teise liigume, peaasi et riigieelarve oleks tasakaalus. Ma pole tasakaalus riigieelarve vastu, aga praeguses maailmas pärsib see meie arengut, investeeringuid tulevikku.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lugesin uudist, et riigikogu võttis vastu seaduse, mis vabastab lapselapsed ülalpidamiskohstusest.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Rail Balticu pooleli jätmine oleks kõige totram idee. Kunagi hakkab see tulu tooma. Mille alusel arvad, et see hakkab kunagi tulu tooma? Millal ja millised kaubad ja reisijad, millises mahus hakkavad Rail Balticu Eesti lõigus niimoodi reisima, et see majanduslikult vähemalt nulligi jõuaks?

Et siis sinu arvates on RB surnult sündinud? Palun põhjendust koos viidetega sellekohastele allikatele.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 26 postitust - vahemik 121 kuni 146 (kokku 146 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Hooldekodu tasudest veelkord