Esileht Pereelu ja suhted Kurjad emad – miks nad sellised olid?

Näitan 26 postitust - vahemik 91 kuni 116 (kokku 116 )

Teema: Kurjad emad – miks nad sellised olid?

Postitas:
Kägu

Siin võib olla ka see, et ema arvas et need pole head sõbrad. Praegu tundub et ema kuri. Võib-olla et kaitses last. Oli hoopis kanaema ja valis seltskonda lapsele.

Enda lapsepõlvest midagi sellist ei mäleta, et keegi oleks ukse tagant minema saadetud või poleks kusagile minna lubatud. Ema pigem ei kontrollinud eriti, kellega sai suheldud ja midagi hullu sellest ka ei juhtunud. Olin üsna vabalt kasvatatud laps, ikka juba väiksena 5-6 a sai vahel ise üksi omapäi ringi liigutud mööda kodukanti ja sealsete lastega suheldud ja see oli sel ajal täiesti tavaline.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olin lapsena üsnagi ulakas ja poisilik tüdruk ja tegin kõike võrdselt poistega. Tüdrukutega eriti ei mänginud. Kindlasti polnud ma mingi korralik musterlaps. Lolluste tegemise eest sain emalt küll karistada, aga muul ajal oli ema pigem rahulik ja rõõmus ja minu ema vähemalt mulle kuri ei tundunud kunagi.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Egas midagi. Lasin hooga oma seljatoe alla, nii et emmel seljatoes olnud laualt kogu 10 kino manti – krõpsud, snäkid, Kroonika, tahvelarvuti ja telefon lendasid kõrges kaares. Tahvel läks katki, tänu taevale. Ta ise astus sellele peale.

Saan aru, et toksimine segab, aga sa ise ka väga stabiilne mutt ei tundu.

Polnudki eesmärk hiilata stabiilsusega. Eesmärk oli see tegevus lõpetada. Sa oleks rahumeeles istunud veel 4,5 tundi nii, et keegi toksib su seljatuge nii, et sa ei saa vettki juua, sest kui põrutab, siis seljatugi kõigub ja sina koos sellega? Ehkki sa oled palunud enam mitte nii teha korduvalt. 4-5 korda lapsele, paar korda emale. Eks siis näeme, kuidas sa selle olukorra lahendad, sest see juhtub sinuga…võib-olla. Stabiilset närvi sulle siis.

+16
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ka minul oli kuri ema, lisaks kurjale emale ka kuri isa. Isa tundus väljaspool kodu hästi abivalmis, vähese jutuga ja rahulik mees. Kodus oli lastega (mitte emaga, sest ema jalas olid püksid) õiendav, sellise põhimttega, et lapsed räägivad siis, kui kana pissib, talle ei meeldinud, kui temalt vennaga midagi küsisime, läks närvi, et teda segasime, mitte ei selgitanud laste küsimuste peale kannatlikult asju lahti, nagu nägin vahel külas olles teisi isasid tegemas. Ema oli samuti pidevalt närviline ja saime vennaga tihti vitsa, rihma ja tutistada nii emalt kui isalt.

Sündisime küll 1980. aastate algupoolel, siis oleks pidanud juba veidi kaasaegsemad vaated kasvatusele olema, aga meie peres mitte.

Ähvardati meile peksa anda (selline väljend nii emal kui isal oligi, kui nii ei tee, siis saate peksa või öeldi teistele, et peame lapsi peksma hakkama) nii külas olles, kui ei jõudnud näiteks torditükki lõpuni süüa, rääkisime mänguhoos kõvema häälega jne, samuti kodus. Külas olles vitsa saamist siiski ei mäleta.

Kindlasti vanemad hoolisid meist küll, mäletan, et mängisime vahel kogu perega lauamänge, siis käis tihti ka küll pidev tänitamine, et istu ilusti, ära nihele, ära veereta täringut siia, mida kõiki oleks saanud ilusti öelda või vahel võivad lapsed ka ju ennast vabamalt tunda. Loeti ka unejutte ette ja aeg-ajalt võeti sülle ka, aga seda kurjust oli nii palju, et tõmbusime vennaga mõlemad endasse ja võitleme kompleksidega siiamaani. Vend ongi eraklik, elab üksi, kellegagi ei suhtle. Minul on perekond, kuid pole väga hakkamasaav ema olnud, oma komplekside tõttu. Meheks sain kas alateadlikult või saatuse poolt määratult samasuguse iseloomuga inimese, nagu minu vanemad olid, kes harrastab vanaaegset kasvatusstiili, on samsugustes tingimustes kasvanud ja tema peab seda õigeks, ütles, et temale selline kasvatus küll mingeid traumasid ei jätnud ja nii ongi õige lapsi kasvatada. Mehe kodus võibolla vitsa andmine ei olnud nii palju teemaks kui meil ja tema sai tõesti suurte pahanduste korral, sest mees oli oma jutu järgi kõva pätt ka, täiskasvanuna ka väga julge ka väljaspool kodu, hea suhtleja. Mina seevastu üldse ei mäleta, et oleksin lapsepõlves pahandusi teinud, ei julgenudki, aga ikka leiti põhjuseid vitsa andmiseks.

Minu lapsed on minu iseloomuga või mehepoolse kasvatuse tulemusena, väga tagasihoidlikud, pole teinud suuremaid rumalusi, kuid mees on neid paar korda löönud, näiteks selle eest, et väiksena nutsid, mida mees pidas jonniks ja kui koolitöid teha ei viitsinud ja vastu hakkasid. Ma olin sünnitades väga noor ja null enesekindlusega, ei kaitsenud lapsi mehe eest, lihtsalt nutsin, kui mees lastega riidles. Mina ise pole oma lapsi kunagi karistanud, hiljem võtsin ennast kokku ja hakkasin lapsi mehe eest kaitsma, keelasin tal laste peale karjumise, alati sekkusin, kui mees hakkas häält tõstma. Nüüd on lapsed täiskasvanud ja mul polnud sellist enesekindlust, et mehest eraldi elama kolida, kui lapsed olid väikesed. Kahetsen elu lõpuni seda, et lasin oma mehel oma laste hingedesse haavad jätta, olen ise lastelt küsinud, üks ütleb, et temale küll mingeid haavu ei jäänud, teine on nii endasse tõmbunud, et ei taha sel teemal rääkida. Olen laste ees vabandanud mehe tegude pärast ja et neid alati ei kaitsnud.

Minu isa on praeguseks surnud, aga ma pole talle suutnud siiani andestada, kuigi täiskasvanuna saime näiliselt hästi läbi, suhtlesime palju, emaga siiamaani, kuid ma ei unusta seda hirmu, mida tundsin lapsena oma kodus, kuid samas olin nii klammerdunud, et üksi kuskil käia ei julgenud ning tahtsin ainult kodus olla. Nüüd tunnen, et olen klammerdunud oma mehe külge. Kõige hullem, nüüd kui lapsed on täiskasvanud, tahan nendega koos reisidel käia ja meest mitte kaasa võtta, lapsed on sellega nõus, sest ma teen alati neile, ühel lapsel on ka juba elukaaslane, ka talle kõik reisid ja niisama söömas- ja SPA-s käimised välja, kuid ei taha väga rippuda ka laste küljes ja omale tähelepanu osta. Ma ei teagi, mis on õige, kõige hullem on veel see, et lapsed lasevad mul meeleldi kõige eest maksta, kui elaksin üksi, ei saakski seda lubada, aga osaliselt tuleb ka raha mehe rahakotist. Selles suhtes olen ise vist vea teinud, et tasunud alati laste eest kõik, samas kui mina ei maksaks ei tahakski nad minuga ilmselt minna, vaid läheksid omaette. Kui mina eraldi elama asusin, maksin kõigi asjade eest ise. Käisime ka emaga tihti mõnel väljasõidul, SPA-s või reisil, isegi niisama söömas, teeme seda siiamaani ja mina maksan alati enda eest ise. Ema on mind palju minu täiskasvanu elus aidanud, kuid tänitamise ja nähvamise komme on tal siiamaani, samuti on ta kontrolliv, kui lapsed käisid koolis, helistas tihti lõuna ajal, kui mul vaba päev oli ja küsis, kas lastele on toit valmis, lapsed peavad sooja toitu saama. Iseenesestmõistetavalt tegin süüa, aga ema pidi üle küsima ja targutama.

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Paistab, et see tänitamine ja nähvamine jätavadki kõige hullema jälje.

Mul oli isa äkkvihaga mees, andis mõnikord täiesti tühja asja eest kere peale. Mõni teine kord, kui tal endal oli parem päev, ei pidanud täpselt sama pättust millekski. Ema oli vaikne ja rahulik, aga alati isa poolel ja see ei olnud hea – sest isal ei olnud õigus ju tegelikult. Ema muudkui selgitas, mis isa vihale ajas ja mida me õega oleksime pidanud teistmoodi tegema – aga mõnel teisel korral oli ju ükskõik, kui me samamoodi käitusime! Ja mõnel kolmandal korral oli hoopis kõigil seltskonnas maru lõbus, kui väikesed tüdrukud mingeid vempe tegid…

Aga meiega ei tänitatud. Üldiselt. Seda ema selgitamist ei saa päris tänitamiseks pidada. Ja meil oli häid hetki, kus meile ette loeti ja ekskursioonidel käidi, seda oli palju. Kui isal poleks olnud lolli kommet aegajalt tühja asja peale püksirihm kätte võtta, siis oleks olnud päris ideaalne lapsepõlv. Tagantjärele olen isale andestanud, emast aru saanud.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin on juba korduvalt kirjutatud, et teatud juhtudel on see müüt. Ei olnud kõik mehed sel ajal diivanipadjad. Võin sama kinnitada oma lapsepõlve kohta.

Ja mitu korda sulle peab ütlema, et ei ole ka kõik naised peale abiellumist kurjad ja väsinud? Naiste väsimus ja kurjus suuresti sõltuski sellest, kas mees oli diivanipadi või mitte.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin on kurjuse all silmas peetud seda, kuidas suruti nägu söögikaussi, ei antud talvel salli, karjuti, kui laps köhis, ühesõnaga kasutati vaimset ja füüsilist vägivalda.

Kas ikka on seda silmas peetud?

Sedasorti vägivalda harastavad peamiselt mehed. Mitte naised.

0
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sedasorti vägivalda harastavad peamiselt mehed. Mitte naised.

Sedasorti vägivalda harrastavad just naised: salli ei anna, karjub jne. Mehed annavad vastu vahtimist ja asi on unustatud. Naised saevad pikemalt.

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul oli autoritaarne ema, kellel ranged reeglid ja kes kõige eest karistas. Kui täiskasvanuna sellele tagasi mõtlen, siis saan küll aru, miks ta selline oli (ta enda vanemad olid veel hullemad ja ta ei osanud teisiti), aga mida ma täiskasvanuna talle ette heidan, on see, et ta armastas pidevalt rõhutada, et kui sa suureks kasvad, siis saad aru, miks; et kui sul endal lapsed on, siis tead jne.

Kasvasin suureks, sain lapsed ja olen endiselt temaga eriarvamusel. Ei läinud nii, et nüüd saan aru, miks ta mulle vitsa andis või nädal aega järjest ei rääkinud minuga kui koolis kolme sain. Seda heidan kõige rohkem ette, et mul oli juba toona õigus!

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

äkki olid need “kurjad” emad lihtsalt olmest väsinud?

Olen 70-ndate laps, ja vanemad 8-17 tööl, seejärel toidupoodides sabatamas (ikka mitmes), siis toitdutegu (ei mingeid pooltooteid ega külmutatud aedvilju). Nädalavahetusel Riga pesumasinaga pesupäev ja aiamaa.

Ausalt, juba mõtlemine väsitab jubedalt…

+3
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma olen ka 70ndate laps ja tean väga hästi seda olmet – koristasime koos isa ja vennaga  nädalavahetusel, ema tegi süüa, koristas kööki, pesu pesti ka mitmekesi – ema pesi, isa/vend väänasid välja ja mina aitasin pühapäeval triikida. Mäletan neid pühapäevi – mina triikisin, ema tegi süüa ja samal ajal näiteks aitas õppida vene keeles luuletust pähe. Mingit totaalset väsimust, kurjust, vägivalda meie peres küll ei olnud, isa töötas juhtival kohal. Vahest isa sai ministeeriumis pähe, sest tehnika oli praak, töölised jõid – aga meie peal seda välja ei elanud. Küll aga mäletan ema-isa vahelisi vaidlusi poliitika ja majanduse teemadel, et kui p– on nõukogude riik. Raske aeg oli siis, kui ema ema tuli meile hooldamisele, tegu siis süveneva dementsusega , pidin peale kooli vanaema pissitama ja söötma, aga see ei muutnud meil kurjaks. Vanaema enne veel kooris kartuleid ja tegi süüa, hiljem olin mina see, kes koolist tulles juba kartulid ära kooris, kui ema või isa tuli (isa tegi ka väga hästi süüa), siis tehti mõni kaste, kotletid vms.

Ma arvan mõni inimene ongi hingelt kuri, nagu need naised, kes seal Rakveres neide puudega laste kallal vägivallatsesid. Anti selleks võim ja seda kasutati ära, nii ka mõni ema sai aru, et tema käes on võim ja õigus oma last väärkohelda.

+12
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

äkki olid need “kurjad” emad lihtsalt olmest väsinud?

Olen 70-ndate laps, ja vanemad 8-17 tööl, seejärel toidupoodides sabatamas (ikka mitmes), siis toitdutegu (ei mingeid pooltooteid ega külmutatud aedvilju). Nädalavahetusel Riga pesumasinaga pesupäev ja aiamaa.

Ausalt, juba mõtlemine väsitab jubedalt…

Vanaema töötas telefonistina, vahetustega. Elas üksi, st meheta, aga sageli oli mõni lastelastest nädal või paar tema juures. Peaaegu alati, võibolla mõni päev jäi vahele, kuna meie, laste, kõigil vanematel oli reisiv töö. Enamasti olin vanaema juures kolm nädalat ja siis kolm kodus. Meid koos onu-. ja tädilastega oli kokku 13. Tavaliselt oli vanaema juures igal hetkel 4-5 last vanuses 5-12.
Kaks lehma, aiamaa, nädalavahetusel turul aiasaadusi müümas. Kanad-pardid-küülikud. Paar siga. Kaks koera ja pinu kasse.
Meie, lapsed pidime aitama ainult aiamaal ja seal jätkus meile tegevust ehk maksimum tunniks päevas. Koerale ja kassile, lindudele vee ette panemine ja munade korjamine, naabrile piima viimine ja raha koju toomine olid ka laste tööd. Omaenda aseme korda tegemine. Kõik.
Polnud mingit Riga pesumasinatki. Alukad, taskurätid ja sokid pesime ise pesukausis, muud asjad vanaema. KÕIK muud asjad tegi vanaema.
Ta ei öelnud kunagi karmi sõna, kuigi polnud mingi uduroosa memmeke. Kui ikka oli päev, mil õppima ei pidanud ja ilm polnud just -25 kraadi, siis tuiskasime pärast hommikusööki õue. Lõunaks hõiguti meid kokku ja siis kuni õhtuni taas õue. Ja kell 20.00 mitte piuksugi, ainult raamatute lugemine ja väga vaiksed lauamängud, sest siis läks vanaema magama. Et ärgata varavalges, lüpsta lehmad, anda siadele ja lindudele süüa, teha meile puupliidil hommikusöök ja minna telefonistitööle.

Mis pagana väsinud emad siin teemaks on. Ka väga väsinud ema ei topi lapse pead söögikaussi, ei kolgi teda ja ei luba tal vanematega koos toas süüa ja saadab aeda võileiba närima. Pole vaja otsida mingeid naeruväärseid põhjendusi mõne inimese sügavale sisemisele kurjusele, olgu see või omaenda ema.

+22
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

hakkasin lapsi mehe eest kaitsma, keelasin tal laste peale karjumise, alati sekkusin, kui mees hakkas häält tõstma. Nüüd on lapsed täiskasvanud ja mul polnud sellist enesekindlust, et mehest eraldi elama kolida, kui lapsed olid väikesed. Kahetsen elu lõpuni seda, et lasin oma mehel oma laste hingedesse haavad jätta, olen ise lastelt küsinud, üks ütleb, et temale küll mingeid haavu ei jäänud, teine on nii endasse tõmbunud, et ei taha sel teemal rääkida.

Kahjuks tõesti osad naised arvavad, et nui neljaks peab laste isaga koos elama. Arvavad, et lapsed ei saa aru. Kuigi pärast ravib laps elu otsa hingehaavu.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

äkki olid need “kurjad” emad lihtsalt olmest väsinud?

Olen 70-ndate laps, ja vanemad 8-17 tööl, seejärel toidupoodides sabatamas (ikka mitmes), siis toitdutegu (ei mingeid pooltooteid ega külmutatud aedvilju). Nädalavahetusel Riga pesumasinaga pesupäev ja aiamaa.

Ausalt, juba mõtlemine väsitab jubedalt…

Vanaema töötas telefonistina, vahetustega. Elas üksi, st meheta, aga sageli oli mõni lastelastest nädal või paar tema juures. Peaaegu alati, võibolla mõni päev jäi vahele, kuna meie, laste, kõigil vanematel oli reisiv töö. Enamasti olin vanaema juures kolm nädalat ja siis kolm kodus. Meid koos onu-. ja tädilastega oli kokku 13. Tavaliselt oli vanaema juures igal hetkel 4-5 last vanuses 5-12.

Kaks lehma, aiamaa, nädalavahetusel turul aiasaadusi müümas. Kanad-pardid-küülikud. Paar siga. Kaks koera ja pinu kasse.

Meie, lapsed pidime aitama ainult aiamaal ja seal jätkus meile tegevust ehk maksimum tunniks päevas. Koerale ja kassile, lindudele vee ette panemine ja munade korjamine, naabrile piima viimine ja raha koju toomine olid ka laste tööd. Omaenda aseme korda tegemine. Kõik.

Polnud mingit Riga pesumasinatki. Alukad, taskurätid ja sokid pesime ise pesukausis, muud asjad vanaema. KÕIK muud asjad tegi vanaema.

Ta ei öelnud kunagi karmi sõna, kuigi polnud mingi uduroosa memmeke. Kui ikka oli päev, mil õppima ei pidanud ja ilm polnud just -25 kraadi, siis tuiskasime pärast hommikusööki õue. Lõunaks hõiguti meid kokku ja siis kuni õhtuni taas õue. Ja kell 20.00 mitte piuksugi, ainult raamatute lugemine ja väga vaiksed lauamängud, sest siis läks vanaema magama. Et ärgata varavalges, lüpsta lehmad, anda siadele ja lindudele süüa, teha meile puupliidil hommikusöök ja minna telefonistitööle.

Mis pagana väsinud emad siin teemaks on. Ka väga väsinud ema ei topi lapse pead söögikaussi, ei kolgi teda ja ei luba tal vanematega koos toas süüa ja saadab aeda võileiba närima. Pole vaja otsida mingeid naeruväärseid põhjendusi mõne inimese sügavale sisemisele kurjusele, olgu see või omaenda ema.

Väga lahe elu. Ma tõesti igatsen vahel nõukaaega tagasi, õigemini küll mõnda osa sellest. Inimesed olid lahkemad, minu vanematel oli väga suur tutvusringkond ja ei mäleta küll kedagi mornina. Kodutöid oli rohkem kui praegu, nad oli ajamahukad, aga ometi leiti aega tihti üksteisel külas käis. Elasin Tallinnas korteris, pidevalt käis keegi külas ka nädala sees ja see polnud mitte ainult meil, vaid ka teistes peredes. Nädalavahetusel võeti alati midagi ette, kas olime maal vanavanematel abis, mõnel teisel perel maal külas või oli muid ettevõtmisi, kogu aeg inimesed suhtlesid omavahel ja see oli nii helge kõik. Praegu ei kutsuta koju, ei ole lastel aega sõpradega olla, ei lasta lapsi vanaemade juurde või siis pole neil aega. Minu arvates on praegusaja vaimsete probleemide põhjusteks see, et eri põlvkonnad pole enam koos, lapsed on palju üksi, peredega koos käiakse küll palju, aga pigem vaid oma perega. Mina julgen küll öelda, et suure osa suhtlemisoskusest, erinevate probleemide lahendamisoskusest, üksteisemõistmisest jne sain tänu ümbritsevatele inimestele.

+6
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Väsimus võib teha kergemini ärrituvaks, panna pahandama ja häält tõstma asjade pärast, millest puhanud olekus mööda vaataks või mida naljana võtaks, teha vanema rangemaks (näiteks ei luba sõpru külla kutsuda, sest tahab vaikust ja rahu). Kui niigi väsinud ema on just viimaseid energiavarusid kokku võttes kodu ära koristanud ja siis tuleb laps ja selle segi keerab, siis ega tekitabki sellist jõuetud viha, mis välja plahvatab. Selles osas võib küll väsimus “kurjaks” teha.

Aga väsimus ei pane süsteemselt lapse kallal vägivalda tarvitama nagu siin mõnedes näidetes toodud on.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis pagana väsinud emad siin teemaks on. Ka väga väsinud ema ei topi lapse pead söögikaussi, ei kolgi teda ja ei luba tal vanematega koos toas süüa ja saadab aeda võileiba närima. Pole vaja otsida mingeid naeruväärseid põhjendusi mõne inimese sügavale sisemisele kurjusele, olgu see või omaenda ema.

100% sinuga nõus. Üks võimalik põhjus võis olla ka võim kellegi üle. Nõukogude inimene pidi ju ennast tundma nagu väike tähtsusetu mutrikene. Kodus aga oli võimalus olla “keegi”, keda kõik kartsid. Vähemalt minu puhul lõppes emapoolne vägivald hetkest, kui jõuvahekorrad muutusid. Peale seda astusin julgelt ka õdede-vendade kaitseks välja ja päästsin nad nii mõnestki keretäiest.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

äkki olid need “kurjad” emad lihtsalt olmest väsinud?

Olen 70-ndate laps, ja vanemad 8-17 tööl, seejärel toidupoodides sabatamas (ikka mitmes), siis toitdutegu (ei mingeid pooltooteid ega külmutatud aedvilju). Nädalavahetusel Riga pesumasinaga pesupäev ja aiamaa.

Ausalt, juba mõtlemine väsitab jubedalt…

Vanaema töötas telefonistina, vahetustega. Elas üksi, st meheta, aga sageli oli mõni lastelastest nädal või paar tema juures. Peaaegu alati, võibolla mõni päev jäi vahele, kuna meie, laste, kõigil vanematel oli reisiv töö. Enamasti olin vanaema juures kolm nädalat ja siis kolm kodus. Meid koos onu-. ja tädilastega oli kokku 13. Tavaliselt oli vanaema juures igal hetkel 4-5 last vanuses 5-12.

Kaks lehma, aiamaa, nädalavahetusel turul aiasaadusi müümas. Kanad-pardid-küülikud. Paar siga. Kaks koera ja pinu kasse.

Meie, lapsed pidime aitama ainult aiamaal ja seal jätkus meile tegevust ehk maksimum tunniks päevas. Koerale ja kassile, lindudele vee ette panemine ja munade korjamine, naabrile piima viimine ja raha koju toomine olid ka laste tööd. Omaenda aseme korda tegemine. Kõik.

Polnud mingit Riga pesumasinatki. Alukad, taskurätid ja sokid pesime ise pesukausis, muud asjad vanaema. KÕIK muud asjad tegi vanaema.

Ta ei öelnud kunagi karmi sõna, kuigi polnud mingi uduroosa memmeke. Kui ikka oli päev, mil õppima ei pidanud ja ilm polnud just -25 kraadi, siis tuiskasime pärast hommikusööki õue. Lõunaks hõiguti meid kokku ja siis kuni õhtuni taas õue. Ja kell 20.00 mitte piuksugi, ainult raamatute lugemine ja väga vaiksed lauamängud, sest siis läks vanaema magama. Et ärgata varavalges, lüpsta lehmad, anda siadele ja lindudele süüa, teha meile puupliidil hommikusöök ja minna telefonistitööle.

Mis pagana väsinud emad siin teemaks on. Ka väga väsinud ema ei topi lapse pead söögikaussi, ei kolgi teda ja ei luba tal vanematega koos toas süüa ja saadab aeda võileiba närima. Pole vaja otsida mingeid naeruväärseid põhjendusi mõne inimese sügavale sisemisele kurjusele, olgu see või omaenda ema.

Väga lahe elu. Ma tõesti igatsen vahel nõukaaega tagasi, õigemini küll mõnda osa sellest. Inimesed olid lahkemad, minu vanematel oli väga suur tutvusringkond ja ei mäleta küll kedagi mornina. Kodutöid oli rohkem kui praegu, nad oli ajamahukad, aga ometi leiti aega tihti üksteisel külas käis. Elasin Tallinnas korteris, pidevalt käis keegi külas ka nädala sees ja see polnud mitte ainult meil, vaid ka teistes peredes. Nädalavahetusel võeti alati midagi ette, kas olime maal vanavanematel abis, mõnel teisel perel maal külas või oli muid ettevõtmisi, kogu aeg inimesed suhtlesid omavahel ja see oli nii helge kõik. Praegu ei kutsuta koju, ei ole lastel aega sõpradega olla, ei lasta lapsi vanaemade juurde või siis pole neil aega. Minu arvates on praegusaja vaimsete probleemide põhjusteks see, et eri põlvkonnad pole enam koos, lapsed on palju üksi, peredega koos käiakse küll palju, aga pigem vaid oma perega. Mina julgen küll öelda, et suure osa suhtlemisoskusest, erinevate probleemide lahendamisoskusest, üksteisemõistmisest jne sain tänu ümbritsevatele inimestele.

Minul nõukogude nostalgiat küll pole, lihtsalt vanade aegade nostalgia.

Nõukogude ajal õnnestu mitu korda käia ka lääneriikides ja näiteks Hamburgi äärelinnas oli kõik siis samamoodi kui meil siis suvalise linna päris tsentrist eemal. Nõukogude võim ei pakkunud siin midagi paremat kui oli samal ajal muus riigis.

Lapsed mängisid hoovides, emad aegajalt viskasid aknast pilgu peale. Juba 3-4-aastased lasti naabrilastega mängima huuvi, õue, 5-6 aastaseid ka vanemateta parkidesse. Muidugi pidi mõni vanem laps (10+ aastane) ka kaasas olema, pigem paar. Palju oli nii siin kui ka seal seda, et topiti kuhi omi lapsi ja naabrilapsi autosse ja tehti niisama lõbusõitu. Sõideti linnast välja, jalutati ja sõideti tagasi. Kõigis neid riikides.

See, et praegu enam ei kohta isegi Nõmmel mängivaid lapsi, ei sõltu riigikorrast. Tänapäeval ei leia neid Hamburgist ega Londonist ka.

Käisin ühel tuttaval Viimsis külas. Kuna oli oodata üht põnevat artiklit ja pere polnud sel päeval veel postkasti avanud, aga see väljaanne oli neil tellitud, siis üks teine külaline pöördus pererahva 8-9-aastase tütre poole, et kas see viitsib lipata alla ja tuua postkastist see ajaleht. Hea, et lapse ema teda ära ei söönud. Pime aeg, lapsuke õrnuke, nooruke, 4 korrust allapoole…mõtle, mis temaga seal trepikojas kõik juhtuda võib!!!???

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu tütar on sündinud 1994 ja tema algklasside eas olid Tartus majade vahel pidevalt suured lastekambad mängimas. Nii kui tema sellest east välja kasvas, nii kadusid ka lapsed väljast – telefonid, arvutid, arvutimängud jõudsid lasteni. See käis väga äkiliselt. Kohe imelik oli vaadata – kus on lapsed?

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul nõukogude nostalgiat küll pole,

Ju siin mõeldigi seda ajajärguna. Tänapäeval ei minna oma lastele/vanematelegi ilma kokkuleppeta külla. Siis oli tavaline minna õhtul niisama naabrit, töökaaslast või sugulast külastama.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma olen kuidagi võimeline mõistma, ise küll selline ei ole, aga kui inimene on äkkvihaga ja laps räägib vanema jaoks liiga kõvasti, vaidleb vastu või ei allu mitmekordsele keelamisele, seepeale vanem vihastab, röögatab, annab laksu. Aga nagu tegid minu vanemad ja siin paljude teiste vanemad, nagu lugedes mulje jääb, et võtavad vitsa või rihma ja siis peksavad sellega last mitu minutit järjest, laps röögib valust, see on ju sadism, minu arvates ükski inimene, kellel on vähegi empaatiat, ei suuda sellist asja teha. Kui lapsevanem vihastab ja läheb vitsa või rihma tooma, siis toomise käigus peaks juba maha rahunema.

Nõuka ajal oli küll veendumus, et lapsi ei tohi ära hellitada, aga selline lapsele haiget tegemine on minu jaoks mõistusevastane, kuidas oma lapsest kahju ei hakka. Minu vanemad rõhutasid pidevalt, et ei tohi lasta lastel üle käte minna, kord peab majas olema.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu sõbranna emal ja ka õpetas sõbranna minule oli terve rida mänge, mida sai mängida, kui ise olid väsinud. Näiteks pikutas voodis või diivanil silmad kinni ja lapsed pidid tema juurde hiilima, aega ajalt avas silmad – siis kes liigutas, läks tagasi.  Või siis lesis voodis ning mängis lastega äraarvamismänge jne, näiteks kõik k-tähega asjad jne.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tänapäeval ei minna oma lastele/vanematelegi ilma kokkuleppeta külla. Siis oli tavaline minna õhtul niisama naabrit, töökaaslast või sugulast külastama.

Sest siis polnud kõigil lauatelefonigi ja puudus võimalus külastamisest ette teatada. Tänapäeval on kõigil mobiilid ja viisakas, kui külastusaeg lepitakse kokku. Kes ikka tahab külalisi vastu võtta, kui teised plaanid tehtud, toad koristamata või pole midagi head snäkiks pakkuda.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

MInu ema ei olnud mitte kuri vaid labiilne.

Mis puudutab diivanikaunistustest mehi, siis lapsepõlves ei näinud ma enda sõbrannade isasid mitte ainult diivanit kaunistamas vaid üsna pidevalt alkoholijoobes. Kasvasin üles kohas mis on üsna sarnane teatud Venemaa youtube klippidele, kus enamik inimesi kakerdab joobes kusagil küla vahel ja viin on vee asemel. Oli täiesti normaalne ja aktsepteeritav et reede õhtul helistas üks naine teisele koju, et kuulge, te mees magab minu maja ees kraavis, viige ta ära…Iga kord kui ma selle kohta enda emalt rahulolematult pärisin, siis kästi mitte esitada küsimusi ja teha nägu et see on normaalne…

See selleks.

Ka minu ema abiellus teist korda ja mehega, kes otseselt kellegi kraavis ei maganud aga tuli teda ka pidevalt õhtuti koju oodata. Kunagi ei teadnud, mis kell ja mis olekus. Sellesse igaõhtusesse ootamisse pani mu ema väga palju energiat, tema jaoks aeg peatus kui tema meest kodus ei olnud ja väga tihti käis ta teda ka töö juurest otsimas. Tihtipeale ta ka enda mehe garaazhist leidis, koos teiste purjus abikaasade ja isadega. Mees oli autojuht ja minu ema siis kõrgharidusega (nõuka aja maapiirkonna klassika…)

Ma siiani mäletan (nüüd juba vähem) neid haisvaid sokke, alkoholiseid silmi ja seda haisu, mis sellest mehest igapäevaselt tuli. Ja ma kiristasin sisuliselt hambaid alandusest, et pidin enda kodu selle elukaga jagama ja et mu emal oli nii vähe eneseväärikust et ta temaga voodit jagas. Oli ka diivanikaunistus, kes kodus midagi ei teinud. Kui oli huvi, siis tegi mõnikord kalasuppi, mina seda kunagi ei söönud, põhimõtteliselt…

Nüüdseks on mu ema õnneks sellest mehest lahutatud. Võttis aega aga lõpuks asja sai.

See selleks.

Minu ema abikaasast on saanud minu jaoks Eesti mehe prototüüp. Ma saan mõistusega aru küll, et mitte kõik mehed pole sellised aga ma võin 100% kindlusega öelda, et ma mitte ühegi Eesti mehega intiimsel tasandil ei taha mitte mingit tegemist teha. Palju mõjutas ka see, et ma 20-ndate alguses, ükskõik mis mehega ma kusagil kohtusin, kes minust väga huvitatud oli siis ta oli alati abielus,  naine äsja sünnitanud ja mees kurtis kuidas ta on põhimõtteliselt seksi puudusesse suremas…

Veelkord, ma saan aru, et mitte nad kõik pole sellised, aga milleks ülearust riski võtta…

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

MInu ema ei olnud mitte kuri vaid labiilne. Mis puudutab diivanikaunistustest mehi, siis lapsepõlves ei näinud ma enda sõbrannade isasid mitte ainult diivanit kaunistamas vaid üsna pidevalt alkoholijoobes. Kasvasin üles kohas mis on üsna sarnane teatud Venemaa youtube klippidele, kus enamik inimesi kakerdab joobes kusagil küla vahel ja viin on vee asemel. Oli täiesti normaalne ja aktsepteeritav et reede õhtul helistas üks naine teisele koju, et kuulge, te mees magab minu maja ees kraavis, viige ta ära…Iga kord kui ma selle kohta enda emalt rahulolematult pärisin, siis kästi mitte esitada küsimusi ja teha nägu et see on normaalne…

Olles ka 70-ndate maalaps, siis taoline olukord on küll üllatav. Jah, külas olid mõned joodikud, aga need sai üles lugeda ühe, äärmisel juhul kahe käe sõrmedel. See, et su ema seda normaalseks pidas, oli pigem tema mingi kiiks. Vähemalt ma  ei tea, et sellist suhtumist kõikjal normaalseks oleks peetud.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olles ka 70-ndate maalaps, siis taoline olukord on küll üllatav. Jah, külas olid mõned joodikud, aga need sai üles lugeda ühe, äärmisel juhul kahe käe sõrmedel. See, et su ema seda normaalseks pidas, oli pigem tema mingi kiiks. Vähemalt ma  ei tea, et sellist suhtumist kõikjal normaalseks oleks peetud.

Meil ka nii ei olnud. Ühe klassiõe isa küll magas koridoris mõnikord, aga tema oligi ainuke. Minu isa kadus küll vahel garaaži autot remontima koos teiste meestega, aga seal võeti paar õlut, mitte ei tuldud purupurjus olekus koju. Aga nii ta oli küll, et ema pesi pesu, tegi süüa, koristas, tegi remonti, isa ka midagi vahel tegi, aga temal oli aega kalal käia, sõpradega istuda jne.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

MInu ema ei olnud mitte kuri vaid labiilne. Mis puudutab diivanikaunistustest mehi, siis lapsepõlves ei näinud ma enda sõbrannade isasid mitte ainult diivanit kaunistamas vaid üsna pidevalt alkoholijoobes. Kasvasin üles kohas mis on üsna sarnane teatud Venemaa youtube klippidele, kus enamik inimesi kakerdab joobes kusagil küla vahel ja viin on vee asemel. Oli täiesti normaalne ja aktsepteeritav et reede õhtul helistas üks naine teisele koju, et kuulge, te mees magab minu maja ees kraavis, viige ta ära…Iga kord kui ma selle kohta enda emalt rahulolematult pärisin, siis kästi mitte esitada küsimusi ja teha nägu et see on normaalne…

Olles ka 70-ndate maalaps, siis taoline olukord on küll üllatav. Jah, külas olid mõned joodikud, aga need sai üles lugeda ühe, äärmisel juhul kahe käe sõrmedel. See, et su ema seda normaalseks pidas, oli pigem tema mingi kiiks. Vähemalt ma ei tea, et sellist suhtumist kõikjal normaalseks oleks peetud.

Mina elasin linnas, aga vanaema külas oli kaks joodikut. Mitte ei olnud see massiline. Asukoht Valgamaa.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 26 postitust - vahemik 91 kuni 116 (kokku 116 )


Esileht Pereelu ja suhted Kurjad emad – miks nad sellised olid?