Esileht Pereelu ja suhted Lapsepõlvetraumad, mis mõjutavad tänaseni

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 95 )

Teema: Lapsepõlvetraumad, mis mõjutavad tänaseni

Postitas:

Kas teil on lapsepõlvest pärit traumasid, käitumismustreid vms, mille mõju tunnete tänaseni?

Minul on eluaeg olnud alaväärsuskompleks. Nüüd, täiskasvanuna, olen hakanud mõtlema, kust see tuleb. Mul on vennaga suur vanusevahe ja nii kaua kui ma mäletan, on ta olnud alkohoolik. Praeguseks on seda ka mu ema. Mäletan juba varasest noorusest mõtet, et kui mu perekond on selline, mida siis minagi väärt olen… Lisaks on ema meie peres alati olnud domineeriv, tihtipeale alandanud mu isa jne. Olen mõelnud, et mina selline olla ei taha, samas enda ehmatuseks olen märganud, et käratan oma laste peale vahel samamoodi või ütlen mehele pahasti 🙁

Võib-olla aitaks pisut teraapia? Kuigi tundub, et mineviku slepist vist päris vabaks ei saagi.

On teil ka lapsepõlvest pärit kogemusi, mis praeguseni elu kuidagi negatiivselt mõjutavad?

+27
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on traumad mõnedelt õpetajatelt. Olen sellest siin-seal oksendamiseni ka kõnelenud, niiet – väga täpselt ei viitsi enam. Aga point on hoopis selles, et sama on kogenud nüüdseks ka kõik mu lapsed. Ma ei tea, kust selline ühtne käitumismuster osades pedagoogides välja joonistub(rõhutan – osades, mitte kõikides!).
Ma ise arvan, et see on mõjutanud mu elu suuremalt, kui ma ettegi kujutada oskan.

+22
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu isa oli vaimselt vägivaldne. Kõndis minust mööda ja näpistas ja ütles, et olen pekine. Lapsena olin normaalkaalus. Alates teismeeast võitlen kaaluga ning isegi normaalkaalus tunnen end pekisena ja koledana.

+26
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kägu 08:14 – issand, kui õudne. Kas ema kunagi lähedal ei olnud, ei toonud teda “maapeale”?

Selle pekiteemaga vastupidiselt seostus mulle kohe kehalise kasvatuse õpetaja, lühike ja paks rull, kes mingi…maitea…kolmandas klassis või nii…kisendas mu peale riietusruumis, võta tennised ära-võta KOHE tennised ära, võta JUBA ometi need tennised äraaaaa! See oli selline aeg, kus tuli paar tiiru saalis paljaste jalgadega teha. Aga mul oli klaasikild augustis talda lõikunud ja see oli niigi valus ja plaastris ja sel ajal väga tagasihoidliku lapsena ma ei saanud sõnagi suust ega osanud ka end kaitsta selle karjuva värdjanna ees(sorry, tõesti pahasti öeldud!). Ja siis ta tuli, rebis mu istuli selle koleda külma pingi peale ja kiskus tennised ära, niiet need lendasid sedasi hooletult eemale. Ja vingus siis ise, viidates minu kõhnusele, et näääte – nüüd saame kuulda kudas(just – kudas!)kondid võimlapõrandal kõlisevad!!! Jeeesus. Saate aru siis. Mu kondid kõlisevad. Kui ma praegu kuuleks, et mõni inimene mu tütart selliselt kohtleks…

+45
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei suuda küll ühtegi sellist traumat esile manada, mis mu elu segaks.
Aga mulle õpetas isa ka varakult, et inimesi on igasuguseid ja kõigi nendega tuleb kuidagi suhelda ja toime tulla, viisakalt eneseväärikust säilitades.

+28
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

On traumasid paraku -väiksemaid, suuremaid. Eks öeldi mulle palju pahasti. Kooliajast on ühtteist. Vanemate osas mõjutab see, et kunagi ei tunnustatud, pigem märgiti ära, kui midagi valesti sai tehtud või tegemata jäänud. Sellest halb enesehinnang. Kõige halvemini mõjub aga see, et mu noor sugulane, mind lapsena ära vägistas. Sellepärast pelgan igasugust välist kontrolli enda üle.

+15
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 06.03 08:45; 06.03 11:59; 06.03 14:51; 06.03 18:25; 07.03 22:19; 09.03 11:38; 09.03 15:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nooh, mul on selline tühine traumake – keedetud kartulite lõikumine kartulisalatisse oli nii ebameeldiv, et ma ostan täiskasvanuna kartulisalatit ainult poest. Või teen riisi- või makaronisalati. Aga veel parem – ei paku üldse.

+15
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu jubedaim lapsepõlvemälestus on see, kui isa ema kägistas ja küsis meilt (6a ja 4a), kas tapame ema ära. Vägivalda oli loomulikult rohkem kui see üks kord.
Lisaks sellele ei oldud minuga kunagi rahul. Kui tulin kolmega koju, siis sain mõnitada, kui lõpetasin gümnaasiumi mõne neljaga, siis sain teada, et olin liiga laisk (olin siis vanemate jamade tõttu tegelikult päris katki ning tarvitasin juba rahusteid, et ûldse toime tulla). See tekitas tunde, et ma pole piisavalt hea ja pean püüdma alati parem olla.
Isa alkoholism ja vaesus oli täpp I peal.
Olen teraapiates käinud ja môned neist on isegi abiks olnud, kuid depressioonihood ja madal enesehinnang on saatnud mind kogu elu, kuigi töötan nûüd ülikoolis õppejõuna.

+34
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.03 08:54; 06.03 12:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu trauma on seotud minu vanemate omavaheliste suhetega. Igapäevased tülid ja need ei olnud niisama nägelused, vaidlemised, vaid kiiresti läksid üle sõimamiseks, kes on loll ja kes veel lollim 🙁 Pidev karjumine. Mäletan, kui olin umb 13-14aastane ja nad misiganes põhjusel keset ööd tülli läksid, siis lõpuks läksin ja käratasin ise nende peale, et olgu vaid, mul on homme kontrolltöö – pikas perspektiivis see neid küll mõtlema ei pannud ja käitumist muutma. Õnneks ma olen ise selline “tugev” inimene, ja juba teismelisena seisin enda eest (mistõttu ma polnud poste seas eriti populaarne, sest ei itsitanud igast rumalate naljade peale 😀 )

Terve teismeea mõtlesin, et miks nad ei lahuta, kas nad üldse on kunagi teineteist armastanud jne 🙁

Sellest võtsin ellu kaasa õppetunni, et mitte kunagi laste eest niimoodi ägedalt tülitseda ja ükskõik kui ägedaks tüli mehega läheb – niisama sõimata, et kes siis on lollim või rohkem idioot, ei tohi – tüli peab püsima fookuses ja kui enam midagi lisada ei ole, on alati võimalik vaikida. Kahjuks näen, et mu õde näiteks on läinud teist teed ja tema peres toimub tihti sama, mis minu vanematel – kindlasti mitte nii tihti, aga kui mehega tülli lähevad, siis on ükskõik, kes pealt näeb ja ikka need “kuidas sa võid nii idioot olla” jmt lipsab mõlemil üle huulte. Lapsed omavahel räägivad juba samamoodi.

Tegelikult ma arvan, et see on tugevasti mõjutanud ka mu suhteid meestega – olin väga valiv, kartes vanemate viga korrata. Lõpuks lõingi tõsisema pikaajalise suhte alles 31-aastaselt.

+32
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.03 09:10; 06.03 13:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas teil on lapsepõlvest pärit traumasid, käitumismustreid vms, mille mõju tunnete tänaseni?

Minul on eluaeg olnud alaväärsuskompleks. Nüüd, täiskasvanuna, olen hakanud mõtlema, kust see tuleb. Mul on vennaga suur vanusevahe ja nii kaua kui ma mäletan, on ta olnud alkohoolik. Praeguseks on seda ka mu ema. Mäletan juba varasest noorusest mõtet, et kui mu perekond on selline, mida siis minagi väärt olen… Lisaks on ema meie peres alati olnud domineeriv, tihtipeale alandanud mu isa jne. Olen mõelnud, et mina selline olla ei taha, samas enda ehmatuseks olen märganud, et käratan oma laste peale vahel samamoodi või ütlen mehele pahasti ????

Võib-olla aitaks pisut teraapia? Kuigi tundub, et mineviku slepist vist päris vabaks ei saagi.

On teil ka lapsepõlvest pärit kogemusi, mis praeguseni elu kuidagi negatiivselt mõjutavad?

Kommentaar eemaldatud.
3.1. Oodatud on arendav ja konstruktiivne arutelu.

Perekooli Moderaator

+1
-40
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.03 09:12; 06.03 09:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina kartsin koolis käia, hästi palju oli narrimist ja kiusamist. Ma ei saa ka öelda, et oleksin olnud kohe eriti kiusatav, aga mingiks toredaks kohaks kooli ja koolikaaslasi pidada ei saanud. Ei olnud sõbralikke suhteid peale paari lähema sõbranna.

Läks aastaid, kui ma õppisin inimesi päriselt ligi laskma ja sain aru, et meie kool oli mingi tobe erand ja üldjuhul inimesed ei otsi su puudusi, et neid osatada.

Nüüd ma enam ei tunneta, et see jätkuvalt mu elu segaks, aga kui koolis vilistlaste kokkutulek on, siis need teated kustutan ma alati muiates ära, sest mu ellu ei kuulu kindlasti need tollased kaaslased, kes ei osanud olla toetavad ega need töötajad, kes ei osanud märgata ja midagi parandamiseks ette võtta. Mida on mul seal teha!?

Väikesest endast on vahel nii kahju. Ma olin sõbralik uudishimulik laps, täiesti tavaline, korralikult riides, välja ka ei näinud kuidagi kole või tobe (minu hinnang tollaste piltide põhjal) ning pidin lihtsalt koolipäeva endassetõmbunult välja kannatama.

+41
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.03 09:17; 06.03 14:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina kartsin koolis käia, hästi palju oli narrimist ja kiusamist. Ma ei saa ka öelda, et oleksin olnud kohe eriti kiusatav, aga mingiks toredaks kohaks kooli ja koolikaaslasi pidada ei saanud. Ei olnud sõbralikke suhteid peale paari lähema sõbranna.

Läks aastaid, kui ma õppisin inimesi päriselt ligi laskma ja sain aru, et meie kool oli mingi tobe erand ja üldjuhul inimesed ei otsi su puudusi, et neid osatada.

Nüüd ma enam ei tunneta, et see jätkuvalt mu elu segaks, aga kui koolis vilistlaste kokkutulek on, siis need teated kustutan ma alati muiates ära, sest mu ellu ei kuulu kindlasti need tollased kaaslased, kes ei osanud olla toetavad ega need töötajad, kes ei osanud märgata ja midagi parandamiseks ette võtta. Mida on mul seal teha!?

Tundub olema mingi suur solvumine, et sind ei võetud klassi lahedamana omaks. Mingi kiivus on, kui lapsed peavad teisi lapsi veel toetama? Võid ju täiesti lõdvaks end lasta – 80% koolilastest ei oma koolist positiivseid mälestusi, sest nad ei olnud teiste laste poolt hinnatud ja kiidetud. Kõik need lapsed keda raskelt kiusati, kiusasid ise ka neid keda said või kiusavad kasvõi suurena perekoolis.

Kui ma loen pritnispeeers kommentaari, siis mina näen temas vägagi kiusavat ja halvustavat inimest. Aga tema endameelest on hoopis ohver. xDDDDDD

+7
-60
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.03 09:12; 06.03 09:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lisaks on ema meie peres alati olnud domineeriv, tihtipeale alandanud mu isa jne. Olen mõelnud, et mina selline olla ei taha, samas enda ehmatuseks olen märganud, et käratan oma laste peale vahel samamoodi või ütlen mehele pahasti ????

Sellist ema käitumise kopeerimist tunnen endas selgelt ära. Päris palju vaeva näinud, et mitte lastega nii käituda ja nende peale karjuda – vahel tuleb paremini, vahel halvemini välja. Viimasel juhul muidugi vabandan hiljem (kuigi see muidugi tehtut ära ei kustuta). Õnneks on mul selline abikaasa, kes keeldub lubamast enda kallal norida. Just niimoodi suurelt alandada ei luba (no mul olid vanemad muidugi mõlemad osavad üksteise alandajad, mitte ainult ema) ja ma olen läbi paari nurkade lihvimise draama endale selgeks teinud/saanud, et nii tõesti oma partneriga ei käituta. õnneks on mulle sattunud suurepärased õpetajad – mees ja lapsed, kes mind minu arengus toetavad.

Teraapias olen käinud ühe teise teema pärast ja selgeks saanud, et rääkida on väga mõnus ja toetav, aga kui muutsi tahad oma elus, siis peab ikka end ise korralikult käsile võtma justnimelt sellistes rutiinsetes igapäevaolukordades, kus need ebameeldivad käitumismustrid aset leiavad.

+20
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Traumana saan välja tuua seiga et lapsepõlve maakodus, isatalus kummitas. Kustutas tulesi, istus voodiserval kui magasin, hüüdis su nime korduvalt jne.
See põhjustas mulle aastateks hirmu võõrastes majades magamise ees. Õde ostis hiljuti talu, külla kahjuks pikemalt jääda ei saa kuna kardan magada seal.

+15
-11
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.03 09:51; 22.04 02:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sain lapsena väga palju rihma ja see on kindlasti oma jälje jätnud. Päris palju oli ka vaimset terrorit (kui sa hästi ei õpi, siis jääd lolliks ja inimesed tänaval näitavad sinu poole näpuga, et näe, loll läheb, sa ei saa mitte millegagi hakkama!, kuidas SINUST nii rumal laps on saanud?), jne, jne.

Nii vaimne, kui füüsiline vägivald on minusse kindlasti jälje jätnud, olen aastaid võidelnud madala enesehinnanguga. Aastaid saatis mind teadmine, et ma pole mitte midagi väärt. Alles siis, kui sain 30 hakkasin oma probleemidega tegelema, käisin teraapias ja lugesin väga palju selleteemalist kirjandust. Läksin seetõttu isegi sotsiaalala õppima. Olen elus õppinud, et peaaegu kõigest saab üle. Samas mul oli sarnase saatusega lapsepõlvesõbranna, kes võttis endalt elu, kuna ei suutnud karmide lapsepõlvetraumadega toime tulla.

+27
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Läks aastaid, kui ma õppisin inimesi päriselt ligi laskma ja sain aru, et meie kool oli mingi tobe erand ja üldjuhul inimesed ei otsi su puudusi, et neid osatada.

Nüüd ma enam ei tunneta, et see jätkuvalt mu elu segaks, aga kui koolis vilistlaste kokkutulek on, siis need teated kustutan ma alati muiates ära, sest mu ellu ei kuulu kindlasti need tollased kaaslased, kes ei osanud olla toetavad ega need töötajad, kes ei osanud märgata ja midagi parandamiseks ette võtta. Mida on mul seal teha!?

Täpselt nagu minu elu.
Olin kooli minnes vaikne, aga siiski üsna aval laps. Põhikooli lõpuks oli mul “tänu toredatele klassikaaslastele” välja kujunenud midagi, mida tänapäeval nimetataks ilmselt sotsiaalfoobiaks. Õnneks ülikoolis ja tööl kohtusin toredate inimestega ja leidsin ennast taas üles.
Kooli kokkutulekul käisin ühe korra ja tundsin end täpselt samamoodi kui põhikoolis.
Kõik olid viisakad, aga mul tulid vanad emotsioonid meelde ja ma tõesti ei taha neid inimesi rohkem näha. Eriti veel kambakesti koos.
Iga kokkutuleku eel küsib mu kooliaegne parim sõbranna, et kas ma ikka lähen. Ja ma tahaks karjuda, et KAS SA TÕESTI EI MÄLETA.

+30
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.03 10:25; 06.03 15:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Midagi head peale selle lapsepõlvest ei mäleta, kui et algklassides olid sõbrad ja see rühmaga “ringijooksmine” oli nii põnev. Kahjuks kolisime vanema alkoholismi ja vägivalla tõttu teise kohta. Seal ootas ees türannust õpetaja, kelle tunnis lapsed püksi pissisid, sest ei julgenud pissile küsida. Pidevaid alandusi mäletan ühe joodiku lapse kohta pedagoogi poolt. Teismelisena sain peksa, nii et riided võeti seljast ja taoti rihmaga, öeldi, et keegi ei kaitse mind. Juures olid kõik pereliikmed – ega mul kedagi usaldada polnud. Ma olin tubli laps – õppisin hästi, tegin trenni, samas olin kange ja põhimõttekindel. Täiskasvanuna ei suutnud seda absoluutselt mõista ja lõpetasin suhted selliste inimestega. Edaspidises elus sattusin vaimselt vägivaldse mehe otsa, kartsin lahkuda, sest arvasin, et keegi ei taha mind jms. See kõik on mind väga mõjutanud: ülimadal enesehinnang, soov mitte elada, pidev armastuse, tunnustuse ja oma pereloomise otsimine. Õnneks ma lõpuks leidsin hea mehe ja sain ka teada, mis on hoolimine ja armastus.

+37
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.03 10:41; 06.03 11:49;
To report this post you need to login first.

Lisaks sellele ei oldud minuga kunagi rahul. Kui tulin kolmega koju, siis sain mõnitada, kui lõpetasin gümnaasiumi mõne neljaga, siis sain teada, et olin liiga laisk (olin siis vanemate jamade tõttu tegelikult päris katki ning tarvitasin juba rahusteid, et ûldse toime tulla). See tekitas tunde, et ma pole piisavalt hea ja pean püüdma alati parem olla.

Teen sulle pika pai! Tean, mida tundsid. Ka minul tähendas üks neli tunnistusel (ülejäänud viied), et olen kohutavalt laisk. Selle ühe nelja eest mõnitas ema mind nii kaua, kuni hakkasin nutma ja oma tuppa jooksin, ja ema hüüdis võidurõõmsalt järgi, et mine jah ja hakka nutma ka veel, paras sulle, siis järgmine kord õpid rohkem!

Jah tänaseni pean endale meelde tuletama iga kord kui keegi mind kiidab, et see on päriselt kiitus, et ma olengi kiitust väärt, et ma olengi tubli.

+26
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Venna surm 9 aastaselt (tema oli 11), ootasin teda õhtul aknapeal koju. Tuli võistlustelt ja treener pidi koju tooma. Hommikul sain teada, et venda enam ei ole, treener tegi avarii.. sellest 30a möödas ja siiani,kui keegi kellaajast kinni ei pea, hakkan muretsema, paanitsema, kas midagi on juhtunud. Teine trauma kooli ajal ühe kaasõpilase poolt korraldatud jama.

+45
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 06.03 11:04; 06.03 21:34; 07.03 18:26; 08.03 08:51; 08.03 21:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Trauma, mis mõjutab tõeliselt, on see mida ei teadvusta. Kui juba teadvustab, siis ei ole traumal enam mingit mõju. Pole asja, mida inimene endas muuta ei saaks, kui ta juba näeb seda, mis muutmist vajab. Aga selleks tuleb ohvri seisundist väljatulla. Nii mugav on kõike põhjendada sellega, et näed, see ja too ja kolmas lapsepõlves oli selline ja selline ja selline. Kui hakata esivanemate elusid uurima, siis selgub, et nende endi traumad oli nii hullud, et üldse ime, et mingil moel inimesed suutsid ikkagi toimida. Kasvõi sõda. Majad puru, pommid, nälg, külm. Kes ikka lapsena selle üleelanud, noo mis seal närvidest enam alles on. Lisaks veel asumisele saatmised, vangilaagrid, hirm, et kohe koputatakse ukse taga. Need on kõik sellised asjad, millest praegu elavad inimesed pole und ka näinud. Ja siis näidatakse näpuga neile, kes lapsepõlves on nälginud ja vägivalda üleelanud, mis oli riiklik, et nad ei suutnud suureks kasvades enda lapsepõlvest üle olla. Trauma on seni trauma, kuni ei oska nimetada. Aga kui juba oskab, siis on juba inimene ise süüdi, kui jääb soiguma, et näed, mul on seetõttu kehvasti praegu, et siis ja siis ja siis toimus see ja see. Noo mida mäletseda oma lapsepõlve selliselt, kui see mürgitab. Muuda end ja ära tekita oma lastele ja lähedastele traumasid.

+10
-42
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Trauma, mis mõjutab tõeliselt, on see mida ei teadvusta. Kui juba teadvustab, siis ei ole traumal enam mingit mõju. Pole asja, mida inimene endas muuta ei saaks, kui ta juba näeb seda, mis muutmist vajab. Aga selleks tuleb ohvri seisundist väljatulla. Nii mugav on kõike põhjendada sellega, et näed, see ja too ja kolmas lapsepõlves oli selline ja selline ja selline. Kui hakata esivanemate elusid uurima, siis selgub, et nende endi traumad oli nii hullud, et üldse ime, et mingil moel inimesed suutsid ikkagi toimida. Kasvõi sõda. Majad puru, pommid, nälg, külm. Kes ikka lapsena selle üleelanud, noo mis seal närvidest enam alles on. Lisaks veel asumisele saatmised, vangilaagrid, hirm, et kohe koputatakse ukse taga. Need on kõik sellised asjad, millest praegu elavad inimesed pole und ka näinud. Ja siis näidatakse näpuga neile, kes lapsepõlves on nälginud ja vägivalda üleelanud, mis oli riiklik, et nad ei suutnud suureks kasvades enda lapsepõlvest üle olla. Trauma on seni trauma, kuni ei oska nimetada. Aga kui juba oskab, siis on juba inimene ise süüdi, kui jääb soiguma, et näed, mul on seetõttu kehvasti praegu, et siis ja siis ja siis toimus see ja see. Noo mida mäletseda oma lapsepõlve selliselt, kui see mürgitab. Muuda end ja ära tekita oma lastele ja lähedastele traumasid.

Kahju, just sellise suhtumise pärast mõned oma elu lõpetavadki, löövad kellegi teise maha või saavad mõne muu ühiskondliku sigadusega hakkama. Tugevamad jah elavad ehk näiliselt üle, aga sa ei tea, mis nende hinges toimub. Kahju, et võrreldakse kellegi kannatusi ja väidetakse, et inimene ise tahab ohvrirollis olla. Kusjuures on leitud, et isegi pommitamise ajal, kui lapsel on üks ja kindel armastav täiskasvanu, siis tema psüühika ei pruugi nii kannatada saada, vastupidi sellele, kui sul on terve armee täiskasvanuid, aga nad on nt vägivaldsed ja osavõtmatud.

+40
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.03 10:41; 06.03 11:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas te oma vanematele olete öelnud, mida nad lapsepõlves tegid ja mis tundeid need tekitasid, ning mis tagajärjed on hetkel tänu sellele olnud?

+15
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Trauma, mis mõjutab tõeliselt, on see mida ei teadvusta. Kui juba teadvustab, siis ei ole traumal enam mingit mõju. Pole asja, mida inimene endas muuta ei saaks, kui ta juba näeb seda, mis muutmist vajab. Aga selleks tuleb ohvri seisundist väljatulla. Nii mugav on kõike põhjendada sellega, et näed, see ja too ja kolmas lapsepõlves oli selline ja selline ja selline. Kui hakata esivanemate elusid uurima, siis selgub, et nende endi traumad oli nii hullud, et üldse ime, et mingil moel inimesed suutsid ikkagi toimida. Kasvõi sõda. Majad puru, pommid, nälg, külm. Kes ikka lapsena selle üleelanud, noo mis seal närvidest enam alles on. Lisaks veel asumisele saatmised, vangilaagrid, hirm, et kohe koputatakse ukse taga. Need on kõik sellised asjad, millest praegu elavad inimesed pole und ka näinud. Ja siis näidatakse näpuga neile, kes lapsepõlves on nälginud ja vägivalda üleelanud, mis oli riiklik, et nad ei suutnud suureks kasvades enda lapsepõlvest üle olla. Trauma on seni trauma, kuni ei oska nimetada. Aga kui juba oskab, siis on juba inimene ise süüdi, kui jääb soiguma, et näed, mul on seetõttu kehvasti praegu, et siis ja siis ja siis toimus see ja see. Noo mida mäletseda oma lapsepõlve selliselt, kui see mürgitab. Muuda end ja ära tekita oma lastele ja lähedastele traumasid.

See on küll erakordselt rumal jutt. Näiteks sõjakoldest tulnud teavad ju väga hästi, mis neil traumat põhjustab.

+32
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 06.03 08:45; 06.03 11:59; 06.03 14:51; 06.03 18:25; 07.03 22:19; 09.03 11:38; 09.03 15:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Trauma, mis mõjutab tõeliselt, on see mida ei teadvusta. Kui juba teadvustab, siis ei ole traumal enam mingit mõju. Pole asja, mida inimene endas muuta ei saaks, kui ta juba näeb seda, mis muutmist vajab. Aga selleks tuleb ohvri seisundist väljatulla. Nii mugav on kõike põhjendada sellega, et näed, see ja too ja kolmas lapsepõlves oli selline ja selline ja selline. Kui hakata esivanemate elusid uurima, siis selgub, et nende endi traumad oli nii hullud, et üldse ime, et mingil moel inimesed suutsid ikkagi toimida. Kasvõi sõda. Majad puru, pommid, nälg, külm. Kes ikka lapsena selle üleelanud, noo mis seal närvidest enam alles on. Lisaks veel asumisele saatmised, vangilaagrid, hirm, et kohe koputatakse ukse taga. Need on kõik sellised asjad, millest praegu elavad inimesed pole und ka näinud. Ja siis näidatakse näpuga neile, kes lapsepõlves on nälginud ja vägivalda üleelanud, mis oli riiklik, et nad ei suutnud suureks kasvades enda lapsepõlvest üle olla. Trauma on seni trauma, kuni ei oska nimetada. Aga kui juba oskab, siis on juba inimene ise süüdi, kui jääb soiguma, et näed, mul on seetõttu kehvasti praegu, et siis ja siis ja siis toimus see ja see. Noo mida mäletseda oma lapsepõlve selliselt, kui see mürgitab. Muuda end ja ära tekita oma lastele ja lähedastele traumasid.

Trauma teadvustamine aitab tervenemisele kaasa. Muidu oleks see ju jaanalinnu kombel pea liiva alla pistmine.
Tänu sellele olen vaatamata kehvale stardipositsioonile suutnud luua oma elu. Minevik aegajalt mõjutab mind praegugi, kuid tänu sellele, et olen enda sees väga palju selgemaks mõelnud ja õppinud end väärtustama sellisena nagu olen, olen praegu ikka kordi paremas seisus, kui 10-15a tagasi.

+17
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.03 08:54; 06.03 12:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õpiraskused koolis algklassides. Olin kodune laps ja kooli minnes ei osanud tähtigi. 80ndatel oli kiiruslugemine jm sadistlikud pedagoogilised võistlused.
Raske oli gümnaasiumi alguseni, siis sain kuidagi järje peale.

Vitsa saamine 8 aastaselt, valetamise eest. Kohutavalt alandav.

Pidev sisendamine, et koguaeg peab ülikorralik olema ja perele ei või häbi teha.

Ema äkkvihahood

Vanemate lahutus

Koolis narrimine välimuse pärast.

Kõik see kokku tegi ebakindlaks ja araks. Alles 40 aastaselt hakkasin elama

+19
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Trauma, mis mõjutab tõeliselt, on see mida ei teadvusta. Kui juba teadvustab, siis ei ole traumal enam mingit mõju. Pole asja, mida inimene endas muuta ei saaks, kui ta juba näeb seda, mis muutmist vajab. Aga selleks tuleb ohvri seisundist väljatulla. Nii mugav on kõike põhjendada sellega, et näed, see ja too ja kolmas lapsepõlves oli selline ja selline ja selline. Kui hakata esivanemate elusid uurima, siis selgub, et nende endi traumad oli nii hullud, et üldse ime, et mingil moel inimesed suutsid ikkagi toimida. Kasvõi sõda. Majad puru, pommid, nälg, külm. Kes ikka lapsena selle üleelanud, noo mis seal närvidest enam alles on. Lisaks veel asumisele saatmised, vangilaagrid, hirm, et kohe koputatakse ukse taga. Need on kõik sellised asjad, millest praegu elavad inimesed pole und ka näinud. Ja siis näidatakse näpuga neile, kes lapsepõlves on nälginud ja vägivalda üleelanud, mis oli riiklik, et nad ei suutnud suureks kasvades enda lapsepõlvest üle olla. Trauma on seni trauma, kuni ei oska nimetada. Aga kui juba oskab, siis on juba inimene ise süüdi, kui jääb soiguma, et näed, mul on seetõttu kehvasti praegu, et siis ja siis ja siis toimus see ja see. Noo mida mäletseda oma lapsepõlve selliselt, kui see mürgitab. Muuda end ja ära tekita oma lastele ja lähedastele traumasid.

Kust tuleb arvamus,e t trauma on ainult siis, kui ei teadvusta? Trauma on ikka midagi sellist, mis jääb meid piinama – täiskasvanuna lihtsalt me oleme võimelised aru saama oma käitumiste põhjustest ja võibolla ka käitumist suunama. Nt kui mina endale noroena teadvustasin, et ma ei taha mingit armastuseta suhet ja olin väga pikalt üksik – see, et ma teadsin, miks see nii on, ei tähenda, et poleks olnud traumat, mis mu käitumist ei mõjutaks. Osad traumad on tõesti sellised, mida ei mäleta – aga see, et trauma eeldab mittemäletamist, eeldab kuidagi seda, et trauma on võimalik ainutl väga varases lapsepõlves.

Hea võrdlus on siia tuua avariist. Inimene, kes on kaotanud kontrolli auto juhitavuse üle – kuigi ta otseselt ei tunne traumat, sisi tihti mingi pool aastat kuni aasta ta käitub liikluses ettevaatlikumalt, vähegi suuremas kurvis võib tekkida tunne, et “kohe lendan teelt välja” – jah, see ei ole suur trauma ja see ei mõjuta oluliselt elukvaliteeti, aga see on ikka märk traumast

+25
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.03 09:10; 06.03 13:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ema lahkumine minu beebieas oli vist kõige hullem. Lahkus isa peksmise pärast kui olin alla aastane. Tänaseni tekib hirm kui elukaaslane hilineb või ei vasta pikalt telefonile. Usaldus inimeste vastu on samuti täielik 0. Veel mõjutab siiani see, kui isa karjus ja peksis vanavanemaid juua täis peaga. Praegu vihkan alkohoolikuid ja kui keegi mu peale häält tõstab võin nutma hakata või lähen lihtsalt minema. Isa poolne kriitika mu kaalu ja välimuse suhtes mõjutab samuti, kui söön midagi ebatervislikku või võtan vähe suurema portsu tunnen süümepiinasid. Teiste inimeste ees söömine on välistatud. Pidevalt pidin kuulma kui loll ja saamatu ma olen, et näen välja nagu lits, sest kandsin vähest meiki ja liibuvaid riideid. Oma arvamust ei julge avaldada, komplimentidelt ootan mingit aga, sest lapsepõlves kõlasid need alati nagu ‘sul on ilus nägu, aga selle meigiga näed välja nagu sadama hoor’. Tegelikult on väga palju asju, mis mõjutavad elu tänaseni, kõik ei tule kohe meeldegi. Ei ole isaga suhelnud umbes 6 aastat. Isegi vanavanemate matustel ei teretanud, aga seljatagant kuulsin kommentaari ‘issand kui rõve’, mis oli märkus mu väga väikesele kehakaalule.

+32
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks mu traumadest on rahvastepall. Päris jube on olla väga pisike ja kondine tüdruk ning saada pihta suure hooga lendava kõva palliga. Puhkesin tihti valust ja hirmust nutma, mis tegi mind klassikaaslaste ees naeruväärseks ning mind hakati narrima.
Mu hirm läks aastatega suuremaks mitte väiksemaks. Algklassides suutsin end veel natuke talitseda, aga vanemates klassides oli mul juba selleks liiga suur kramp välja arenenud. Kahju, et pidin rohkem kui kümnendi oma elust tegelema alaga, mida ma väga kõvasti kartsin.

+30
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina kartsin koolis käia, hästi palju oli narrimist ja kiusamist. Ma ei saa ka öelda, et oleksin olnud kohe eriti kiusatav, aga mingiks toredaks kohaks kooli ja koolikaaslasi pidada ei saanud. Ei olnud sõbralikke suhteid peale paari lähema sõbranna.

Läks aastaid, kui ma õppisin inimesi päriselt ligi laskma ja sain aru, et meie kool oli mingi tobe erand ja üldjuhul inimesed ei otsi su puudusi, et neid osatada.

Nüüd ma enam ei tunneta, et see jätkuvalt mu elu segaks, aga kui koolis vilistlaste kokkutulek on, siis need teated kustutan ma alati muiates ära, sest mu ellu ei kuulu kindlasti need tollased kaaslased, kes ei osanud olla toetavad ega need töötajad, kes ei osanud märgata ja midagi parandamiseks ette võtta. Mida on mul seal teha!?

Täpselt nagu minu elu.
Olin kooli minnes vaikne, aga siiski üsna aval laps. Põhikooli lõpuks oli mul “tänu toredatele klassikaaslastele” välja kujunenud midagi, mida tänapäeval nimetataks ilmselt sotsiaalfoobiaks. Õnneks ülikoolis ja tööl kohtusin toredate inimestega ja leidsin ennast taas üles.
Kooli kokkutulekul käisin ühe korra ja tundsin end täpselt samamoodi kui põhikoolis.
Kõik olid viisakad, aga mul tulid vanad emotsioonid meelde ja ma tõesti ei taha neid inimesi rohkem näha. Eriti veel kambakesti koos.
Iga kokkutuleku eel küsib mu kooliaegne parim sõbranna, et kas ma ikka lähen. Ja ma tahaks karjuda, et KAS SA TÕESTI EI MÄLETA.

Mõlema käo jutu alguse kohta võin öelda, et ka minul oli midagi sarnast, olin üldjoontes heatahtlik ja vaikne laps. Koolis algklassides toimus asju, mille kohta võib öelda, et kiusamine, hiljem otseselt ei kiusatud – aga samas, “lahedamate” ringi ma ilmselgelt ei kuulunud. Ja need popimad kippusid ikka olema ka ülbemad ja teravkeelsemad, et oma popi poisi või tüdruku positsiooni hoida, ikka juhtus, et mingis olukorras midagi nähvati jne. Seetõttu tundus õhkkond ikka pingelisevõitu ning kool mitte eriti kerge ega mõnus koht (kuigi õppeedukus oli mul hea). Vahelduva eduga oli paar sõbrannat ja siis mingil mulle arusaamatul põhjusel suhete jahenemisi, kus ei olnudki nagu kedagi, kellega oleks lähemalt läbi käinud ning oli perioode, kus veetsin koolipäevi endamisi vaikides ja teisi vaid vaadates.

Aga klassi kokkutulekutesse on mul küll risti vastupidine suhtumine – alati käin kohal. Ah et mida mul seal teha? Eks seda, mis teistelgi – rääkida muidugi, igaüks on ju eluga eri suunas läinud, mõni tegutseb sellises valdkonnas näiteks, millega minul muidu mingit kokkupuudet pole (igal inimesele kipub ikka kujunema mingi oma ringkond). Ongi silmaringi mõttes hea. Lõdvalt räägitakse aeg täis, igav nagu küll ei ole.

Minu meelest oleks jabur veel nüüd, juba täiskasvanuna, ikka veel selle või tolle klassikaaslase peale viha kanda sellepärast, mis me kunagi “lollide lastena” (viisakamalt öeldes: noorte ja elukogenematutena) tegime või kuidas olime. Minu meelest siiamaani enda liigitamine “heaks”, et ma olin kooliajal tagasihoidlikum, vaiksem ja oskamatum ennast kehtestada ning teiste, kuna nemad olid sõnakamad ja väljakutsuvamad “pahadeks”, kellega ei ühel kokkutulekul viibida ega vesteldagi, oleks üsna lapsik. Eks tegelikult meile kõigile oli kool ja sõprussuhted laste vahel paras “oled vette visatud ja upu või uju” olukord (tol ajal ei olnud mingeid õpetusi ega nõustamisi ju ka) ja igaüks lahendas seda siis, kuidas oskas. Ning vastavad olukorrad tekkisid, kuna minu sünnipärased omadused olid natuke nii (aga analüüsida/parandada ma lapsena veel ei osanud) – ja klassikaaslastel olid isikuomadused jälle natuke teistmoodi ja lõid ka kuidagi välja (ega nemadki ennast lastena kõige paremini analüüsida/valitseda pruukinud osata). On see nüüd piisav alus, miks ennast paremaks ja teisi elu lõpuni pahadeks pidada? Teistel võivad olla teised traumad, mida minul jällegi pole – näit. mõnel oli õppimine/õpetajetega läbisaamine raske (lapsevanem survestas ühelt poolt, samas koolis õpetajaga olid suhted sassis ja stress laes – mille peale võin kergendatuslt ohata, sest mul õppimine kerge, head hinded tulid, mingeid selleteemalisi raskeid läbielamisi meenutada pole).

+12.5
-16.5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olen mõelnud, et ega meil polnudki seda “puutumatut tippkihti”, kes teisi kiusasid. Pigem oligi just seal tipus pidevat suurt kiusamist ja narrimist, mina olin see, kes püüdis mitte silma torgata ja “hambusse jääda” ning enamasti õnnestuski.

Aga et ma ennast kuidagi paremaks peaks – kust see nüüd siis tuli!?

+5
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.03 09:17; 06.03 14:21;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 95 )


Esileht Pereelu ja suhted Lapsepõlvetraumad, mis mõjutavad tänaseni