Esileht Pereelu ja suhted Vanemas eas lapsevanemaks

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 87 )

Teema: Vanemas eas lapsevanemaks

Postitas:
Kägu

Sooviks teiste inimeste arvamusi, kes on olnud sarnases olukorras või teab kedagi, kes on.

Mure järgmine. Olen hilistes 30ndates ja mees hilistes 50ndates. Meil on üks laps. Olen alati soovinud, et mu lapsel saaks olema õde/vend, et ta ei oleks üksi. Enne kui saime hakata teist last plaanime, pidi mees minema tööreisile. Siis tuli Covid ja ta ei jõudnudki tagasi enne kui piirid kinni pandi. Nüüd ta on tagasi. Ja ta oli nõus proovima teist last saada. Mul on tekkinud täielik ärevushäire. Ma ei suuda magada, süüa ega teha tavalisi toimetusi teha. Mõtlen, kas oleme hiljaks jäänud. Ma kogu südamest tahan teist last. Ja olen näinud, et päris palju on neid, kes on selles vanuses veel lapsevanemateks saanud nt. Marko Kaljuveer, Eda-Liis Kann jne.

Mainin ka ära, et meil kummagil ei ole eelmistest suhetest lapsi. Mis tähendab, et meie lapsel ei ole ka pool õde/venda.

Soovin, et keegi jagaks minuga oma kogemust või arvamust. Kas sarnases vanuses lapsevanemaks saamisel? Kas sul on ainult üks laps või oled ise ainus laps?

 

 

+4
-17
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina tegin. Olin alati kahte last soovinud ja kui lõpuks, pikkade otsimiste tulemusena mehe leidsin, tegime ära.

Praegune elu on väga raske. Laps on normaalse arengukäitumisega, aga minule on see üliintensiivne ja ma olen väga kurnatud. Elu on juhuslik-lesestusin, kui laps oli beebi. Nüüd proovin kõigega üksi toime tulla ja see käib peaaegu, et üle jõu.

40ndates tahaks raanatuid lugeda, vannis mõnuleda ja suuremate lastega matkata, mitte öösiti üleval olla, pidevalt haiget mudilast põetada ja legodega maju ehitada.

Aga see on minu kogemus. Mul on endast vanem sõbranna, kes sai minuga ühel ajal lapse ja ta ei kurda kordagi.

+21
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina tegin. Olin alati kahte last soovinud ja kui lõpuks, pikkade otsimiste tulemusena mehe leidsin, tegime ära.

Praegune elu on väga raske. Laps on normaalse arengukäitumisega, aga minule on see üliintensiivne ja ma olen väga kurnatud. Elu on juhuslik-lesestusin, kui laps oli beebi. Nüüd proovin kõigega üksi toime tulla ja see käib peaaegu, et üle jõu.

40ndates tahaks raanatuid lugeda, vannis mõnuleda ja suuremate lastega matkata, mitte öösiti üleval olla, pidevalt haiget mudilast põetada ja legodega maju ehitada.

Aga see on minu kogemus. Mul on endast vanem sõbranna, kes sai minuga ühel ajal lapse ja ta ei kurda kordagi.

Tohoh, lausa üle jõu?! Mina sain kaks viimast last 40+ ja mees 10 aastat vanem. Oleme sportlikud, nooruslikud ja sekunditki ei kahetse. Midagi ei käi üle jõu.

Never ever ei taha ma mingeid raamatuid lugeda:)

+15
-59
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kõige olulisem on eluenergia (sest laps vajab seda tohutul hulgal) ja reaalne tahe lapsele pühenduda. Kui teil seda jagub, siis ma sellest vanusest nii väga ei mõtleks. Lapsed annavad nii palju elule värve juurde lihtsalt.

Tänapäeval saavadki inimesed lapsi pigem 30ndates.

 

+22
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sa pead ikka ise otsustama. Meie hakkasime kolmandat üritama, kui olin 35. aastane. Laps õnnestus saada 2 aastat hiljem. Selles vanuses võib see rohkem aega võtta. Minu tegelik unistus oli 2+2 – 2 vanemat last ja 2 pisemat. Vanemate laste pealt nägin, kui tore on koos kasvada. Nad on ka praegu head semud. Aga – jäin oma plaaniga hilja peale 🙂 Kui pesamuna oli aastane, tundsin, et kahe väikse lapsega ma enam tegeleda ei jaksaks. Oleksin pidanud varem oma plaani realiseerimisega alustama 🙂  Kui Sul on toetav mees kõrval ja energiat ja tahet jagub, ära pikalt heieta! Vend või õde võiks ikka lapsel olla. Minu lapsed on praegu: 20, 18 ja 8. Vanemad lapsed tegelevad ka väiksemaga, õpetavad teda, mängivad. Ja loevad vahel mulle sõnu peale, et kuidas oleks ikka parem teda kasvatada 😉 Tore on!

+16
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Never ever ei taha ma mingeid raamatuid lugeda:)

Imelik asi, millega uhkustada.

+57
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Naise vanus oleks nagu enam-vähem, aga mees on küll lapse saamiseks vana mis vana! Vanadel meestel suur tõenäosus haige laps saada ja meeste surmadki 60+ vanuses on üsna sagedased. Ma isegi ei mõtleks lapse peale sellises vanuses kaaslasega!

+17
-13
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Naise vanus oleks nagu enam-vähem, aga mees on küll lapse saamiseks vana mis vana! Vanadel meestel suur tõenäosus haige laps saada ja meeste surmadki 60+ vanuses on üsna sagedased. Ma isegi ei mõtleks lapse peale sellises vanuses kaaslasega!

Pühap Raadio Elmaris rääkis Boris Lehtlaan (77) et võiks veel isaks saada.

+4
-12
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Never ever ei taha ma mingeid raamatuid lugeda:)

Imelik asi, millega uhkustada.

No see oli nali ilmselgelt.
Lahe postitus oli, energiat täis.

+6
-21
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Naise vanus oleks nagu enam-vähem, aga mees on küll lapse saamiseks vana mis vana! Vanadel meestel suur tõenäosus haige laps saada ja meeste surmadki 60+ vanuses on üsna sagedased. Ma isegi ei mõtleks lapse peale sellises vanuses kaaslasega!

Kui rumal jutt.

+11
-14
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elu parim otsus oli saada teine laps, ise olin 41 ja mees 49. Esimese lapse ajal emapalka ei olnud, seega puhas lust, kui riik su kodus olemise kinni maksab. Üksjagu karjääri ka tehtud, seega sain korraliku emapalga. Ja just paras aeg paar aastat kodus olla, aeg maha võtta. Praegu on laps juba 16.

Ahjaa, laps ei ole takistanud raamatute lugemist ega vannis mõnulemist. Raamatuid lugesin siis, kui lapsele rinda andsin, aga õhtul tegeles lapsega isa, siis käisime vanema lapsega kvaliteetaega veetmas – poes, kohvikus, raamatukogus või siis vedelesin vannis.

+26
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Naise vanus oleks nagu enam-vähem, aga mees on küll lapse saamiseks vana mis vana! Vanadel meestel suur tõenäosus haige laps saada ja meeste surmadki 60+ vanuses on üsna sagedased. Ma isegi ei mõtleks lapse peale sellises vanuses kaaslasega!

Kui rumal jutt.

miks rumal jutt? kui mees on praegu hilistes kuuekümnendates ja meeste keskmine eluiga oli aastal 2022 kõigest 72,8 aastat, siis on väga tõenäoline, et see planeeritav laps jääb üsna noorena oma isast ilma 🙁 ja mõtleks ka sellele, et kui ma olen lapse sündides ligi 50, kas ma siis 60sena suudan (üksi) puberteeti taltsutada ja 70sena last ülikoolis käimise ajal majanduslikult toetada

+15
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kolm aastat oli mees ära tööreisil? Ära aja pada, mis imekoht see oli, kust koju ei saanud enne kui praegu? Last ei saaks. Olem 39-aastane, mees 54-aastane. Absoluutselt teised soovid ja elud on meil, tigelappe vahetada ja karjuva vääksuga öösel üleval passida meie ellu kindlasti ei sobi.

+24
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Naise vanus oleks nagu enam-vähem, aga mees on küll lapse saamiseks vana mis vana! Vanadel meestel suur tõenäosus haige laps saada ja meeste surmadki 60+ vanuses on üsna sagedased. Ma isegi ei mõtleks lapse peale sellises vanuses kaaslasega!

See on küll vale info, et vanematel meestel on suurem tõenäosus haige laps saada. Ei ole sedasi. Sperma uueneb pidevalt ja pole vahet kui vana oma see on. Vanemal naisel tõesti on suurem võimalus haige laps saada.

+11
-26
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui on valik raamatute lugemine või laps, siis valiks lapse. Raamatuid jõuad lugeda, aga lapsi lõpmatuseni ei saa.

+13
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Naise vanus oleks nagu enam-vähem, aga mees on küll lapse saamiseks vana mis vana! Vanadel meestel suur tõenäosus haige laps saada ja meeste surmadki 60+ vanuses on üsna sagedased. Ma isegi ei mõtleks lapse peale sellises vanuses kaaslasega!

See on küll vale info, et vanematel meestel on suurem tõenäosus haige laps saada. Ei ole sedasi. Sperma uueneb pidevalt ja pole vahet kui vana oma see on. Vanemal naisel tõesti on suurem võimalus haige laps saada.

Teaduskirjanduse põhjal siiski ka meeste sperma kvaliteet langeb vanuse tõustes.

+21
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Naise vanus oleks nagu enam-vähem, aga mees on küll lapse saamiseks vana mis vana! Vanadel meestel suur tõenäosus haige laps saada ja meeste surmadki 60+ vanuses on üsna sagedased. Ma isegi ei mõtleks lapse peale sellises vanuses kaaslasega!

See on küll vale info, et vanematel meestel on suurem tõenäosus haige laps saada. Ei ole sedasi. Sperma uueneb pidevalt ja pole vahet kui vana oma see on. Vanemal naisel tõesti on suurem võimalus haige laps saada.

Ei ole vale info.

But a large 2014 study based on Swedish medical records hinted that the odds of autism among children born to fathers older than 45 are about 75 percent higher than for children born to fathers in their early 20s. And a 2010 analysis of Swedish data found that men over 55 are four times as likely to have a child with autism as men under 30.

https://www.spectrumnews.org/news/link-parental-age-autism-explained/

+18
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See nüüd küll vanem iga ei ole:)

Mina sain teise lapse 35. Kui pabistad, et oled hiljaks jäänud, siis tasub jälgida ovulatsiooni sh on olemas ka spetsiaalsed monitorid. Rasestumine õnnestub nii väga kiiresti.

+6
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Analüüsi nüüd ennast muus osas, kui selle tahtmise soovi kõrvale jätad korraks. Või oled kõik l’äbi mõelnud juba? Kas sa suudad pühenduda(mees ka muidugi) kõik need eesolevad aastad lapsele, ja eks nüüd, sellises eas vanemad peaksid just olema teadlikumad ja pühenunumad, kui noored inimesed. Siiski arvesta 18 aastat. Kuni koolini on üks tegelemine ja mängimine ja koos olemine. Kui kool algab, siis mäng jääb tahaplaanile ja tulevad muud asjad.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on küll vale info, et vanematel meestel on suurem tõenäosus haige laps saada. Ei ole sedasi. Sperma uueneb pidevalt ja pole vahet kui vana oma see on. Vanemal naisel tõesti on suurem võimalus haige laps saada.

Äkki ei võtaks sõna teemades, millest midagi ei tea!

+21
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma olin kolmanda lapse sündides 39 ja neljanda sündides 42, aga mees oli tublisti noorem kui sinu oma ja sellegipoolest oli asju, milles ta tervise tõttu aidata ei saanud. Kui sa väga tahad, siis saa muidugi, aga lihtsalt arvesta sellega, et sul ei pruugi mehest lapse kasvatamisel eriti füüsilist abi olla ja keskmist eluiga pea ka jah meeles.

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

kui mees on praegu hilistes kuuekümnendates

Sa ei oska lugeda, on sellest ainuke järeldus. Mehe vanus öeldi 55+.

Et 2-3 a varem oli veel täiesti ok ja nüüd äkki on hilja mis hilja? Ma arvan, et sa lihtsalt kardad. Eks te peate ise otsustama, kas jätkub aega, ruumi, raha ja jõudu-tervist. Sinu vanus 35+ ei ole midagi enneolematut, paljud naised sünnitavad selles vanuses teisi-kolmandaid või ka esimesi lapsi tänapäeval. Varsti on muidugi ka see koht, kus teie suur vanusevahe hakkab välja tulema, enne on nooruslik mees, isegi kui ta on vanem, samaväärne noorema naisega, aga nüüd hakkab vahe nii tervises kui välimuses kõvasti suurenema. Ja noh, “laps hoiab naise noorena”, miks mitte ka mehe.

 

+7
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui soov on siis muidugi. Kui on mure vanuse/tervise pärast siis võib-olla arstiga konsulteerida ja uuringuid teha enne.

Ise noor, aga ka kõhklesin kas saada teine laps ja praegu mõtlen, et parim otsus üldse.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja seda ka, et laste isa on minust oluliselt vanem, aga mõlemad lapsed on terved.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sinu enda vanus on selline, et võiksid vabalt veel ka 2 last saada, ilma et sa “vanemas eas” ema oleksid, aga mehe vanus paneb mõtlema. Arvesta ka, et lisaks keskmisele elueale mängivad vanemaks olemise juures rolli ka elukvaliteeti halvendavad kroonilised haigused ja sinu mees on juba eas, kus risk nende tekkeks on väga kõrge. Kas sa oled valmis võimaluseks, et pead väikelast kasvatama olukorras, kus su mees peab järsult halvenenud tervise tõttu töölt lahkuma? Kus sa pead ehk lisaks lapsele ka mehe eest hoolitsema? Saad sa sellega hakkama nii materiaalselt, füüsiliselt kui emotsionaalselt? Sa mainisid ärevushäiret, oled sa sellest üle saanud?

Enim ajab mind aga termaalgatuses segadusse hoopis jutt mehe pikaks ajaks välismaale jäämisest pandeemiaga seoses. Töötan juhtumisi valdkonnas, mis tegeles mh ka liikumistega pandeemia esimese kevade ajal ja tean seetõttu, et isegi väga rangelt lukku pandud riikidest sai inimesi hea tahtmise korral koju lennutada. Hiljemalt 2020 aasta lõpuks olid inimesed isegi ühest täiesti suletud riigist teise samasugusesse liigutatud ja tuletame meelde, et Eesti ei kuulunud nende suletud riikide hulka (riik ei takistanud Eestisse sisenemist ühestki maailma riigist, kehtis vaid isoleerumisnõue). Kui su mees just Põhja-Koreas polnud (ja ma suudan välja mõelda väga vähe töökohti, mis inimesi tööasjus sinna komandeerikid), siis hiljemalt 2020 suveks oleks ta pidanud vähimagi soovi ja rahalise ressursi korral kodus pere juures tagasi olema. Kui ta seda aga ei teinud ja jättis sind selle asemel ebakindlatesse oludesse lapsega üksi, ka ajal, mil sul olid juba vaimse tervise probleemid (ärevushäire), pidid tal olema selleks omad põhjused ja ma sinu asemel mõtleksin väga tõsiselt, kas sa ikka näed neid põhjuseid objektiivselt ja kas need samad põhjused ikka laseksid tal uuele lapsele heaks isaks olla.

+20
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen taas 11:41 kägu. Lugesin teemaalgatuse uuesti läbi ja nägin, et TA ärevushäire pole kuhugi kadunud, vaid takistab igapäevaelu. Sellises olukorras ei julgeks ma küll rasestumise peale mõeldagi, sest rasedus võib su vaimse tervise probleeme veelgi hullemaks muuta. Võib ka muidugi leevendada, aga milleks riskida? Su esmane prioriteet peaks praegu olema su enda tervis ja olemasolev laps.

Aga et ka otse mõnele TA küsimusele vastata, siis ma olen ise üksiklaps ning on ka 3 mu lähimat sõpra. Mingeid traumasid üksi kasvamisest pole, pigem andis vanemate jagamatu tähelepanuväärne ja hool eluteele kaasa turvatunde ja enesekindluse. Mu abikaasal on 5 aastat vanem õde, kellega ta mingit lähedust ei tunne ega sisuliselt suhtlegi. Koos mängimiseks peaks õdede-vendade vanusevahe ikka väike olema, teie lastel saaks see olema ju vähemalt 4 aastat, ilmselt rohkem.

+6
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu meelest saad sa lähtuda ainult sellest, kas sa ise tahad teist last. Last ei saada olemasoleva lapse kaaslaseks, ta on omaette inimene. Võibolla ei saaks nad omavahel läbigi, vanusest tulenevalt võivad olla täiesti erinevad mängud ja sõprusringkonnad.

Kui su mees ja sina ise kogu südamest last tahate ja oled võimeline rasestuma, siis ei ole teie vanus küll midagi erilist. Osad räägivad siin nagu valmistuks 80-aastased last saama.

+5
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul olid palju vanemad vennad (7 ja 9), siis lapsena olid ikka sõbrad , need kellega mängisin. Alles nüüd, kus vanemad on vanad ja vajavad hoolt, siis küll on hea, et on kellelegi toetuda. Seega üksilaps lapsena ei pruugi tunda üksikuna, aga kui vanemad on ise abivajajad, üks laps korraldab näiteks koduhooldust, teine toob ravimeid, kolmas viib süüa koju. Mis kõige olulisem – saad koos muresied jagada, kui näiteks ühel vanemal tervis halveneb, samuti, mis salata ka kulusid on lihtsam kanda.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Pühap Raadio Elmaris rääkis Boris Lehtlaan (77) et võiks veel isaks saada.

Vanainimesed muutuvad dementseks jah ja hakkavad segast panema.

+11
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul olid palju vanemad vennad (7 ja 9), siis lapsena olid ikka sõbrad , need kellega mängisin. Alles nüüd, kus vanemad on vanad ja vajavad hoolt, siis küll on hea, et on kellelegi toetuda. Seega üksilaps lapsena ei pruugi tunda üksikuna, aga kui vanemad on ise abivajajad, üks laps korraldab näiteks koduhooldust, teine toob ravimeid, kolmas viib süüa koju. Mis kõige olulisem – saad koos muresied jagada, kui näiteks ühel vanemal tervis halveneb, samuti, mis salata ka kulusid on lihtsam kanda.

7 ja 9 nüüd küll “väga palju” vanemad vennad ei ole (just paar päeva tagasi mainis tuttav, et tal on kaks last – 20a ja 45a), aga koos nendega ei mängita jah, vähemalt mitte siis, kui omavanune laps ka olemas on. Samas teemaalgatajal on praegu ainult üks, see võib küll suurest igavusest ka pisemaga seltsida – ikka parem kui mitte midagi. Mulle ka lapsepõlves kõlbas 10a noorem vend kah, kui 2a nooremat õde käepärast polnud. Praegu pole küll see vanusevahe enam oluline, ühed täiskasvanud kõik.

Ärevushäire, nagu ma aru saan, on teemaalgatajal tekkinud just suurest lapsesaamissoovist (et ei suuda enam millelegi muule mõelda – see pole ju nii ebaharilik), mitte varem olemas olnud?

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 87 )


Esileht Pereelu ja suhted Vanemas eas lapsevanemaks