Esileht Pereelu ja suhted kui lähedane ei lõpeta ülikooli

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 105 )

Teema: kui lähedane ei lõpeta ülikooli

Postitas:

Minu tutvusringkonnas on sellist rahvast küllalt, nagu see kellest jutt käib. Mõnedel ka  töövõimetus. Antud juhul keskendutakse sellele, mida sugulased soovivad. Samas peab arvestama, milleks inimene ise üleüldse hetkel ja ka pikemas perspektiivis võimeline on. Kui näiteks öeldakse, et pead paari kuu pärast 1.2 m kõrgust hüppama, siis kui inimene on üsna kindel, et ta selleks võimeline pole, asub ta hoolega treenima ja varsti saab vigastada ning on mõnest mõttes oma ülesande täitnud, kuna on teinud mida suudab. Igasugu sõltuvused ja haigused ongi üks võimalus põgenemiseks reaalsusest.

Võimalusel tuleks esimese asjana see üksi elamine ära lõpetada, sest kui oma elu ei kontrolli, saab ainult hullemaks minna. Sugulased peaksidki koos silma peal hoidma ja samuti esialgu hindama, kas on üleüldse kooli lõpetamiseks võimeline. Kuna kui nemad maksavad õppemaksu, saaksid kursusejuhendajalt järgi uurida milline on tegelik olukord õpingutega.

 

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ausalt öelda oli päris mõtlemapanev lugeda sellest, et tegemist võib olla arvutimängusõltuvusega. Ma ei ole niimoodi mõelnud, see mäng on lihtsalt asi, millest ta pidevalt räägib. Ma võin küsida nooremate sugulaste käest, kas see on tasuta või mitte (äkki sinna siis raha kulubki).

Mängusõltuvuse peale ei pea üldse raha kuluma – kui mitte arvestada head arvutit ja internetiühendust. Probleem on pigem selles, et inimene ei suuda midagi muud teha, kui ainult mängides aega veeta.  Aga muidugi võib see ka rahasööja olla. Kuigi ma aru saan, et tal pole ju kindlat sissetulekut ja loodetavasti ema ikka annab piisavalt vähe, et korterikulude ja söögi eest tasudes palju üle ei jää… Või?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Töövõimetushüvitist tuleb ise taotleda. Täita ankeet ja see digiallkirjaga töötukassasse saata. Vbl tegu midagi sellist töötukassa konsultandiga koos. Igal juhul tegemist on asjaga mida peab ka uuendama. Igavesti ei kesta.

Kui tal on osaline töövõimetus, eeldab see aktiivsusnõude täitmist. Saab seda kui õpib, töötab või on töötukassas arvel.

Kodust välja saab sellise inimese vaimse tervise spetsialistide toel ja vaid siis kui ta ise on ka motiveeritud.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin on niihästi sponsoreeritud logelemine kui sellest tekkinud vaimse tervise probleemid. Need on omavahel seotud. Kui sugulased ei oleks nii kohutavalt lahked ja hoolitsevad, siis oleks mees pidanud ise pingutama ja vastutuse võtma ning poleks arvutisõltuvusse jäänud. Nüüd aga on ta sõltuvuses nii kodusistumisest, arvutimängudest kui teiste abist.

Lõpetage kohe ära see täiskasvanud inimese ülal pidamine. Pange näiteks korter müüki (kasvõi fiktiivselt, aga nii, et ta jääks uskuma, et peab välja kolima). Las mees kolib ema juurde, kui ema ei raatsi pojukest tänavale jätta. Kuigi, kui tal on töövõimetoetus, siis võib mees ise endale korteri üürida ja taotleda toimetulekutoetust. Sel juhul on ta ju invaliid ja tal on õigus riigilt abi saada.

Kui mees on juba psühholoogi juures käinud, tabletiravi on olemas ja isegi töövõimetus saadud, siis on vajalik abi talle sellega võimaldatud. Edasi ta peab ise tegutsema. Mida rohkem te tema eest hoolitsete, seda passiivsem on ta ise. Kui ta näeb, et keegi teda ei poputa, küll hakkab ise ennast aitama.

Tema valitud elustiil ei pruugi teile sobida, näiteks võib juhtuda, et ta üürib endale mingi väga viletsa urka ja elab seal arvutimänguri elu. Aga see on tema valik ja kuni ta kellegi teise kulul ei parasiteeri, las ta olla.

Minu eksmees oli ka selline. Terve meie kooselu aja õppis erinevates koolides. Ühelgi töökohal ei pidanud vastu. Peale meie kooselu lõppemist üüris endale elamiseks ühe hästi odava pinna  laohoones ja teeb tööd täpselt nii palju, et hädapärast saab üüri ja interneti makstud. Süüa saab ema käest või toidujagamiskappidest  ja riided korjab second-hand poodide tasuta kastidest. Väga säästlik eluviis, kui nii võtta.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ehk et jalaga pe*se sellele vennale ja tuleb suureks saada ja tissitamine lõpetada.

Kole. Arst on sellel vennal diagnoosinud depressiooni ja sina sirutad siin jalgu. Sa ikka adud, et see paha soov tuleb sulle endale 10 x kordselt tagasi. See on lõplik ja edasikaebamisele ei kuulu. Kole.

+4
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ehk et jalaga pe*se sellele vennale ja tuleb suureks saada ja tissitamine lõpetada.

Kole. Arst on sellel vennal diagnoosinud depressiooni ja sina sirutad siin jalgu. Sa ikka adud, et see paha soov tuleb sulle endale 10 x kordselt tagasi. See on lõplik ja edasikaebamisele ei kuulu. Kole.

Ega see depressioon ei tähenda, et lähedased on nüüd kohustatud 41-aastast meest orjama ja ülal pidama. Depressioonihaige peab ennast ise tahtma aidata, muidu ta ei saagi terveks. Alustuseks näiteks las vabastab korteri ja kolib vanemate  juurde. Teiseks loobub arvutist ja alustab tervenemist toetavat elustiili. Ei mingeid nutiseadmeid vaid kerge või mõõdukas füüsiline töö ja pikad jalutuskäigud värskes õhus. Lihtne tervislik toit ja varakult magamaminek.

 

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No siis on tegemist nahhaalse suure titega, kes konkreetselt parasiteerib perekonna kulul. 41-aastane meesterahvas ei käi tööl ja ei maksa ise oma elamise eest – stiilipunktid talle selle eest, et ta on suutnud kogu pere ära lollitada jutuga ülikoolis käimisest, kui takistusest, miks ta ise enda eest hoolt ei kanna. Eks see emasüda on kindlasti pehme aga lõpuks võiks silmad ikka lahti teha ja asjale otsa ka vaadata. Kas tüüp pole mitte selles vanuses, kus peaks vanemaid toetama, mitte vastupidi?

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

P.S Kes selle netiühenduse eest maksab? Äkki ei peaks?

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui ta kaks aastat lõpetamist ära ei teinud, siis me arvasime, et ühel hetkel ülikool ise eksmatrikuleerib ta. Ma ei saagi tegelikult aru, kuidas saab niimoodi ülikoolis käia seitse aastat — vanasti said ikka eksmati, kui edasi ei jõudnud…

Vähemalt Tartu Ülikoolis käib nii, et isegi kui õppeaeg on 4 aastat (rakenduskõrgharidusastmes nt), siis väga kaua tiksuda ei saa. 2 aastat saab võtta tervislikel põhjustel, 1 a omal soovil ja lisaks kasutada pikendusaastat. Kõik.

Tüüp on tasulises ju, seal võib 30 aastat tiksuda

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tüüp on tasulises ju, seal võib 30 aastat tiksuda

Ei saa, üliõpilase staatuses sa siis pole. Aga ilmselt ongi ammu välja visatud (see kujuteldav härra) ja lihtsalt räägib, et õpib, et ta rahule jäetaks. Sest eksternina saab muidugi ka lõpetada. Aga noh, usutav see lugu pole.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin on niihästi sponsoreeritud logelemine kui sellest tekkinud vaimse tervise probleemid. Need on omavahel seotud. Kui sugulased ei oleks nii kohutavalt lahked ja hoolitsevad, siis oleks mees pidanud ise pingutama ja vastutuse võtma ning poleks arvutisõltuvusse jäänud. Nüüd aga on ta sõltuvuses nii kodusistumisest, arvutimängudest kui teiste abist.

Lõpetage kohe ära see täiskasvanud inimese ülal pidamine. Pange näiteks korter müüki (kasvõi fiktiivselt, aga nii, et ta jääks uskuma, et peab välja kolima). Las mees kolib ema juurde, kui ema ei raatsi pojukest tänavale jätta. Kuigi, kui tal on töövõimetoetus, siis võib mees ise endale korteri üürida ja taotleda toimetulekutoetust. Sel juhul on ta ju invaliid ja tal on õigus riigilt abi saada.

Kui mees on juba psühholoogi juures käinud, tabletiravi on olemas ja isegi töövõimetus saadud, siis on vajalik abi talle sellega võimaldatud. Edasi ta peab ise tegutsema. Mida rohkem te tema eest hoolitsete, seda passiivsem on ta ise. Kui ta näeb, et keegi teda ei poputa, küll hakkab ise ennast aitama.

Tema valitud elustiil ei pruugi teile sobida, näiteks võib juhtuda, et ta üürib endale mingi väga viletsa urka ja elab seal arvutimänguri elu. Aga see on tema valik ja kuni ta kellegi teise kulul ei parasiteeri, las ta olla.

Minu eksmees oli ka selline. Terve meie kooselu aja õppis erinevates koolides. Ühelgi töökohal ei pidanud vastu. Peale meie kooselu lõppemist üüris endale elamiseks ühe hästi odava pinna laohoones ja teeb tööd täpselt nii palju, et hädapärast saab üüri ja interneti makstud. Süüa saab ema käest või toidujagamiskappidest ja riided korjab second-hand poodide tasuta kastidest. Väga säästlik eluviis, kui nii võtta.

Täiskasvanud 40ndates mees just ei tohiks elada ema juures. Antud juhul ei saa ta ka mingit sotsiaaltoetust, sest sissetulek ja kinnisvara on olemas, abivajaja ta selles mõttes ei ole. Las elab seal korteris, kuid kulud tuleks ise kanda. Kui antud juhul sissetulekust piisab, siis kelle asi kuidas elab.  Suure tõenäosusega saab selle korteri nagunii endale.

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lähen ise sel nädalavahetusel talle külla, proovin siit teemast saadud mõtete teemal natuke temaga vestelda.

Sa susserdad liiga palju, tegelikult see ei ole sinu asi. Lapsest saadik koos – mis siis, nüüd olete suured, ära mängi märtrit. Tal ei ole sinu heategemist vaja.
Kui vanemad pole nõus toetamist jätkama, siis sa ei sa midagi teha.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Muide käin ka ise koolis kolmandat aastat, E-R olen “üksikema”, täiskohaga taksojuht, ja muu kodune elu ja on üks nö oma hobi, millega teenin ka veidi.

Mida tähendab “üksikema” (jutumärkides)?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mida tähendab “üksikema” (jutumärkides)?

Vist seda, et mees on, aga kodune elu teda ei huvita, jätab kõik naise kaela.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Selliste probleemide all võib olla ka mingi diagnoosimata psüühikahäire.  Ega psüühikahäire pole ainult depressioon, mida antidepressandid raviks, ja ka psühholoog ei jõuagi kohe jälile, eriti kui rääkijaks on see inimene ise, kes ei pruugi oma asju üldse nii probleemselt sõnastada, et psühholoog aru saaks, kui hull on suur pilt.

Kui inglise keelt loed, guugelda executive dysfuntion. See on täidesaatvate funktsioonide häiritus – inimene ei suuda asju planeerida, lõpule viia, ei suuda teha asju, mis hetkel ei huvita, “ülesande paralüüs” ehk ükskõik kui väga tahaks, ei suuda end viia selle asja ärategemiseni jne. Täidesaatvate funktsioonide häiritus käib kaasas näiteks aktiivsus- ja tähelepanuhäirega, autismispektrihäirega, obsessiiv-kompulsiivse häirega jne. Ja tänapäeva psühhiaatrias leitakse aina enam, et sellised häired on ka inimestel, kellel need väljast ei paista, väljast paistab inimene tavaline (nt pole hüperaktiivne, silmaga nähtavalt autistlike joontega vm), aga sisemiselt on see põhjuseks, miks lihtsalt “müstiliselt” ei saa midagi tehtud, ei suuda suheldud, tööl käidud jne. Ka see, et ta ainult oma arvutimängust räägib, võib viidata neile häiretele (nii autismi kui ATH puhul on omane hüperfookus ühele tegevusele, millest inimene on nii kaastud, et ei suuda enam muuga tegeleda).

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Njah, eks siin inimesed tänitamas ja parastamasm, aga tõenäoliselt on see inimene sisimas ikkagi päris õnnetu. Kindlasti on rohkemal või vähemal määral masendust, depressiooni. See võibki esineda nii, et ise ei saa arugi, oled nii harjunud sellega. Ja teistele paistabki sageli depressioon laiskusena. Aga inimene ei suudagi tegelikult midagi teha, end motiveerida. Ja antidepressandid paraku ka sageli ei aita.

Endal on värskelt pärast ülikooli lõpetamist kunagi selline periood olnud. Küll mitte 7a (jumal tänatud!) vaid 1-1,5a, aga see oli juba piisav, et eluks ajaks negatiivselt meelde jääks. Olin juba ülikooli lõpusirgel üsna masendunud ja vedasin selle lõpu otsa kõvasti end sundides ära. Nominaalajaga lõpetasin muidugi, aga motivatsioon ja jaks olid üsna otsas. Pärast lõpetamist ei näinud mingit sihti ega osanud kuskile enda samme seada. Olin üsna augus. Kohe edasi magistrisse ei tahtnud ka minna, tundsin, et ei suudaks end veel rohkem tagant suruda ja vägistada. Eriala väga suur huvi just ei pakkunud ja olin väsinud 15a jutti pidevast õppimisest. Olin ka perfektsionistlik ja endas väga pettunud, kui kõiges parimat tulemust ei saanud.

Samamoodi elasin poolteist aastat vanemate pool, millest aasta ei käinud ka tööl…Minu elu masendavaim aeg. Olin tugevas ärevus-ja masendusseisus, ei suutnud normaalselt magada, ärkasin öösiti 4-5x jne. Tööd otsisin, aga ei näinud tõesti mingit suunda ega sihti, kuhu liikuda. Asja ei teinud ka lihtsaks, et elasin maal, kuid otsisin tööd põhiliselt ikkagi oma ülikoolilinna, kuhu lõpuks ka suundusin. Mu ema toona tegi enesetunde veelgi hullemaks, pidevalt öeldes, et olen haige, ebanormaalne jne ning tegi etteheiteid. Kui maal madala palgaga ja osalise koormusega töö sain lõpuks ja seal mõned kuud töötanud, siis tahtis, et hakkaksin nö üüri maksma kodus elamise eest. Küsitud summa oli suurem, kui see, mis teenisin…Lõpuks kuidagi õnn naeratas mulle ja leidsin töö, mis väga kõnetas ja kuhu ka õnneks sain ning kolisin üsna päeva pealt teise linna, vanemaid eelnevalt teavitamata.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui tal sissetulekut pole, kas ta saaks siis mingit rahalist abi taotleda? 41-aastane enam oma vanematega samas leivakapis olema ei peaks. Seni kuni vanemad toetavad, on neil õigus ka tingimusi esitada – lõpetagu kool teatud tähtajaks, käigu sotsiaalametis ära, otsigu ajutine töökoht või käigu tööampse tegemas. Osadel inimestel tekitab õppimine selliseid pingeid, et nad ei suudagi kooli lõpetada. Sel juhul oleks parem kool lihtsalt pooleli jätta, mis seda kummi venitada. Kui ta iseendaga hakkama ei saa, siis parem üüride korter välja ja kutsuda ta koju tagasi, saab silma peal hoida ja professionaalse abi järele suunata. Ega depressiooniga pole nalja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Võib olla depressioon ja misiganes, aga sellise mugava eluga võib ära harjuda ja manduda ka täitsa tavaline inimene- pole ju mingit motivatsiooni ega välist põhjust, miks peaks pingutama hakkama. Unistuste erialast on ka vist saanud miski kivi kaelas, pole erilist motti lõpetada jne.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui inglise keelt loed, guugelda executive dysfuntion. See on täidesaatvate funktsioonide häiritus – inimene ei suuda asju planeerida, lõpule viia, ei suuda teha asju, mis hetkel ei huvita, “ülesande paralüüs” ehk ükskõik kui väga tahaks, ei suuda end viia selle asja ärategemiseni jne. Täidesaatvate funktsioonide häiritus käib kaasas näiteks aktiivsus- ja tähelepanuhäirega, autismispektrihäirega, obsessiiv-kompulsiivse häirega jne. Ja tänapäeva psühhiaatrias leitakse aina enam, et sellised häired on ka inimestel, kellel need väljast ei paista, väljast paistab inimene tavaline (nt pole hüperaktiivne, silmaga nähtavalt autistlike joontega vm), aga sisemiselt on see põhjuseks, miks lihtsalt “müstiliselt” ei saa midagi tehtud, ei suuda suheldud, tööl käidud jne.

Kahjuks jah – paljud inimesed ei saa oma sellistest häiretest teada koha noorena. Miks oleks oluline teada saada sellistes häiretsest kohe noorena? Sest see aitaks elu planeerida, valida endale selline elustiil, töö jne., mis on tegelikult jõukohane.

Kurjustamine ilmselt ei aita – inimese enesehinnang on niikuinii maani madal.

Küll aga võiks hakata inimesele heatahtlikult selgitama, et võibolla seadis ta nooremana (kui ta iseennast veel väga hästi ei tundnud) endale ülejõukäivad eesmärgid. Ja elu tegi oma korrektiivid. See kindlasti masendas. Kuid see ei tähenda veel, et peaks täielikult kõrvale tõmbuma ning laskma lõputult oma kommunaale teistel kinni maksta.

Kui ei õnnestunud eesmärkideni jõuda – siis tuleks oma elu ümber vaadata seada realistlikumad eesmärgid. Ravida depressiooni ja leida mingi töö, mille saab iga päev ära teha, palk jookseb ja elamiskulud saab kaetud.

Kui nn. unistuste eriala õpingute lõpetamine tunduks veel kuidagi mõttekas (aitaks töökohta leida, mis võimaldaks ära elada), siis võiks selles osas veel armuaega anda – tegeleb mingi aja ainult õpingutega ja senikauaks on tal kõik kulud kinni maksud. Aga see eeldaks siis kindlat ajakava, õpingute venitamine ei ole enam variant.

Muidugi “kerge öelda, raske taha”, sest inimesel on tekkinud juba harjumus nii elada. Ja leida igasugu õigustusi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Njah, eks siin inimesed tänitamas ja parastamasm, aga tõenäoliselt on see inimene sisimas ikkagi päris õnnetu. Kindlasti on rohkemal või vähemal määral masendust, depressiooni. See võibki esineda nii, et ise ei saa arugi, oled nii harjunud sellega. Ja teistele paistabki sageli depressioon laiskusena. Aga inimene ei suudagi tegelikult midagi teha, end motiveerida. Ja antidepressandid paraku ka sageli ei aita.

Endal on värskelt pärast ülikooli lõpetamist kunagi selline periood olnud. Küll mitte 7a (jumal tänatud!) vaid 1-1,5a, aga see oli juba piisav, et eluks ajaks negatiivselt meelde jääks. Olin juba ülikooli lõpusirgel üsna masendunud ja vedasin selle lõpu otsa kõvasti end sundides ära. Nominaalajaga lõpetasin muidugi, aga motivatsioon ja jaks olid üsna otsas. Pärast lõpetamist ei näinud mingit sihti ega osanud kuskile enda samme seada. Olin üsna augus. Kohe edasi magistrisse ei tahtnud ka minna, tundsin, et ei suudaks end veel rohkem tagant suruda ja vägistada. Eriala väga suur huvi just ei pakkunud ja olin väsinud 15a jutti pidevast õppimisest. Olin ka perfektsionistlik ja endas väga pettunud, kui kõiges parimat tulemust ei saanud.

Samamoodi elasin poolteist aastat vanemate pool, millest aasta ei käinud ka tööl…Minu elu masendavaim aeg. Olin tugevas ärevus-ja masendusseisus, ei suutnud normaalselt magada, ärkasin öösiti 4-5x jne. Tööd otsisin, aga ei näinud tõesti mingit suunda ega sihti, kuhu liikuda. Asja ei teinud ka lihtsaks, et elasin maal, kuid otsisin tööd põhiliselt ikkagi oma ülikoolilinna, kuhu lõpuks ka suundusin. Mu ema toona tegi enesetunde veelgi hullemaks, pidevalt öeldes, et olen haige, ebanormaalne jne ning tegi etteheiteid. Kui maal madala palgaga ja osalise koormusega töö sain lõpuks ja seal mõned kuud töötanud, siis tahtis, et hakkaksin nö üüri maksma kodus elamise eest. Küsitud summa oli suurem, kui see, mis teenisin…Lõpuks kuidagi õnn naeratas mulle ja leidsin töö, mis väga kõnetas ja kuhu ka õnneks sain ning kolisin üsna päeva pealt teise linna, vanemaid eelnevalt teavitamata.

Mul on hea meel, et sul lõpuks paremini läks ja oma elu joonde said. Antud teema juures on kaks aspekti:

Esiteks, jutt käib 41-aastasest mehest, kes on 7+ aastat, peaaegu pool oma täiskasvanuelust parasiteerinud vanemate rahakotil. Eks igal perel on omad kokkulepped, aga minul isiklikult oleks piinlik ja mõistusevastane minna 34-aastaselt ülikooli, lasta pensionärist vanematel kogu see nali kinni plekkida, ei mingit tööd samal ajal teha, isegi mitte suvel, ja siis õppimisega lõpmatuseni venitada.

Teiseks, väga lihtne on enda passiivsuse põhjuseks tuua depressiooni ja augusolekuid, kui kellegi teise töörabamine tagab ulualuse ja mõnusa äraelamise. Ka need teised kogevad depressiooni, aga neil ei oleks võimalik töötuna vegeteerida, sest kes selle kinni maksaks? Nad oleksid momentaalselt kodutud ja kuuse all. Sinu juhtum on veidi teistsugune, kuna olid eeldatavasti väga noor ja otse gümnaasiumist ülikooli läinud, puudus elukogemus ja suund edasiseks. Sellisel juhul on alati parimaks valikuks end aktiivsena hoida, võtta mõni töökoht vastu, üritada end tõestada ja edasi pürgida, uude kohta jalg ukse vahele saada, sest tegutsedes õpib palju rohkem ja tekib tuleviku suhtes selgem nägemus, kui kodus teki all masetsedes.

Kui rääkida veidi vanematest (30+) passiivsetest inimestest (lähen tagasi selle 41-aastase mehe juurde), siis ma vaatan enda tutvusringkonna põhjal, et nad saavad oma “depressiooni” lubada ainult tänu heldele elukaaslasele või vanematele. Elatakse kuskil unelmas, et ühel päeval ollakse rikkad ja edukad, aga ei mõisteta, mis on esimene samm ega taheta lihtsama tööga n-ö käsi mustaks teha. Võrreldakse oma elu nendega, kes on kõik need aastad metsikult tööd rabanud ja ennast arendanud, ja siis ollakse pettunud, et direktori kohale kandideerides läks nende CV otse paberihunti ja oh üllatust, peab alustama kõige madalamalt pulgalt. Kuna unelma ja reaalsuse vahel on suured käärid, siis masendus aina süveneb. Siin eespool oli juba hea soovitus esimeseks sammuks paranemise teel – nutiseadmetest loobumine, kerge-mõõdukas füüsiline töö, lihtne tervislik toit, füüsiline aktiivsus, värske õhk ja varakult magamaminek. Mina lisaks siia veel inimestega näost näkku suhtlemise, et depresiivik liiga üksikuks ei jääks.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jube kerge on niimoodi kõrvalt õpetada, targutada ja tänitada. Kui inimene pole ise sellises situatsioonis olnud, siis ei oskagi mõista. Kõik tundub nii lihtne kerge. Muudkui aga “hakka tegutsema”, “mõtle positiivselt”, “saa üle”, “mine tööle”, “lihtsalt lõpeta kool ära” jne jne. Sama vägivaldsete suhete puhul – “lihtsalt lõpeta see suhe ära ja unusta see mees”.

Aga huvitav, miks reeglina need asjad pea kellelgi nii lihtsalt ei käi? Ju siis pole nii lihtne. Kui ise kunagi sama kogetakse, siis ehk tuleb mõistmine. Kõik sellised asjad on nagu lootusetu nõiaring, inimene lihtsalt vajub üha sügavamale sohu ja järjest raskem on valgust tunneli lõpus näha. Lihtne öelda ka üksikule depressiivikule, et suhelgu rohkem näost näkku. Aga kui pole reaalselt kedagi, kellega suhelda?

Ja selline kõrvalseisjate tänitamine loomulikult teeb depressioonis inimese seisundi ainult hullemaks. Kellel on reaalselt abi sellest, kui augus olles veel kritiseeritakse ja tänitatakse? Või kas üldse kunagi selline ründav ja mahategev lähenemine kedagi aidanud on?

No vaadake seda lugu. 40a inimene. Kirjeldatakse ,et täiesti asotsiaalne, kellegagi ei lävi, mängib päevad otsa arvutimänge, istub kodus, isegi tööl ei käi ning pole 7a vältel suutnud bakat ära lõpetada. Minu meelest kõlab see küll pesuehtsa depressioonina. Ja kes siin targutas, et sellised depressiivikud elavad teiste armust, siis ilma lähedasteta elakski selline inimene võib-olla mingitest haledatest toetustest ning jah, satuks ka võib-olla lõpuks tänavale. Sest ta on kõigest täielikult loobunud ja alla andnud. Kes pole kõrvalt depressiooni näinud ega kogenud, see ei suudagi mõista. Sellisel inimesel ongi lõpuks kõigest täiesti ükskõik. Tunneb, et miski ei oma enam tähendust, sh tema ise. Halvemal juhul lõpetabki oma elu. Eks pärast saavad tänitajad endale õlale patsutada.

Ma olen olnud sellises situatsioonis ja tean, kui lootusetult võib end tunda. Et miski ei õnnestu ega lähegi kuidagi paremaks. Tulevik on ainult trööstitu must auk.

Ma kahtlustan, et antud isik oli juba 7a mingil määral kriisiseisundis, miks üldse ülikooli läks. Ju lootis, et see midagi muudab, tekib positiivne pööre elus. Kui seda ei juhtunud, kadus ka mott õppida.

Ma olen ise sarnaseid asju lihtsalt kogenud ja tunnen end ära. Kuigi arvutimänge ma ei mänginud ning ainult vanemate kulul ei elanud ning olin siis üldse ligi 20a noorem kui see mees. Oma elu ma siiski kahjuks joonde ei saanud. Tööle sain ja töötanud pidevalt siiani, seda küll. Mingit rahalist abi pole kordagi vajanud. Aga maadlen siiani kroonilise depressiooniga, elurõõmu pole ning ka antidepressandid pole aidanud. Tööl korralikult käinud kogu aeg, aga tegelikult on see ikka kole ja masendav, kuidas depressioon ning madal enesehinnang võivad tugevalt piirata ja takistada kogu elu aspekte. Elu automaatpiloodil, kus puuduvad eneseusk, motivatsioon ja energia enda arendamiseks ning millegi muutmiseks.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas depressioonil on ka kaassõltuvus. Kaassõktuvus pole õige sõna sest tegu pole sõltuvusega vaid haigusega. Seega selline seisund nagu kaasdepressioon, mida teeb ühe inimese haigus teistega.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei saa aru, mis kaasamuretsemine ja põhjuste otsimine siin käib. Lugu on väga lihtne – tegemist on tavalise parasiit/luuseriga,  kes teab väga hästi, et tema põhjustatud olukord on probleem kõigile teistele, aga mitte temale endale.

Teised kanmatavad, tema teeb haleda näo pähe ja vegeteerib edasi. Ainus viis seda mustrit murda on nö rattad tagurpidi käima panna – lõpetage see haletsemine, keskealise mehemüraka poputamine ja toetamine. Küll häda härja kaevu ajab.

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina ei loe kuskilt välja, et keegi pereliikmetest oleks selle teemaalgataja tuttava kallal tänitanud. Vastupidi, lähedased on aidatud, toetatud, tööd pakkunud. Pigem oleme meie (postitajad) siin üsna otsekoheselt arvamust avaldanud. Ma arvan, et paljud meist on oma elu jooksul depressiooni või musta masendust kogenud ja me räägime sellest lähtudes. Mina olen ka ja kuna toona poleks keegi mu olesklemist kinni maksnud, käisin aasta-kaks niimoodi tööl, et andsin endast ainult miinimumi, et tööd ei kaotaks, vabal ajal olin voodis siruli, mitte millekski muuks energiat ega tahtmist polnud. Aga ronisin sealt täiesti omal käel välja, paranemine ongi 100% enda teha. Absoluutset passiivsust saab lubada ainult see, kelle vegeteerimine kinni makstakse. Punkt. Ühel hetkel saab abistajate karikas täis, kaua sa jõuad endast ära anda, toetada, kuulata ja maksta, kui depressioonis inimene oma paranemiseks mitte midagi ei tee. See kõnealune mees võtab ravimeid, väga hea, esimene samm on tehtud. Nüüd tuleks arvuti ka kinni panna, terapeut leida ning oma elustiil üle vaadata.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei saa aru, mis kaasamuretsemine ja põhjuste otsimine siin käib. Lugu on väga lihtne – tegemist on tavalise parasiit/luuseriga,  kes teab väga hästi, et tema põhjustatud olukord on probleem kõigile teistele, aga mitte temale endale.

Teised kanmatavad, tema teeb haleda näo pähe ja vegeteerib edasi. Ainus viis seda mustrit murda on nö rattad tagurpidi käima panna – lõpetage see haletsemine, keskealise mehemüraka poputamine ja toetamine. Küll häda härja kaevu ajab.

Tõesti on sageli vaja kerget tõuget, et inimene liigutama hakkas. Samas, see “tõukaja” peab ikkagi näitama inimesele, et ta saab tema probleemidest aru. Seega on “kaasamuretsemine ja põhjuste otsimine” igati asjakohane.

Kõike seda teemaalgataja pere teinud – on räägitud, soovitatud otsida arstiabi jne. See kõik on vajalik ja pole üldse vale. Puudu on nüüd veel viimane samm konkreetsem kokkulepe tuleviku osas. Kui inimene keeldub igasugusest omapoolsest kokkuvõtmisest, siis hüved vähenevad (näit. ei maksta enam korterit kinni, sest see pole otstarbekas – mitte pahast tahtest, aga igavesti nii kulutada lihtsalt ei saa).

Olukord on jäänud kuidagi ebamääraseks – ja pere pole rahul selle ebamäärasusega, sest nad kardavad (põhjendatult), et nii jätkub see lõputult.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgajata olen. Külaskäik tehtud, emotsioonid… üsna segased.

Korter on tal igasugu uut nodi täis ostetud, mis ajas mind täitsa vihale. Võib-olla jäi see arusaamatuks ka siin teemas, et kui tema ema maksab kinni tema arveid, siis omakorda peame meie ülejäänud aitama tema vanemaid. Küsisin siis täitsa otse, et miks sa ostad endale asju, kui sa arveid ei maksa. Ei olnud väga meeldiv vestlus, läksime peaaegu tülli.

Eile rääkisime juba rahulikumalt, olin ka enda mõtted ritta jõudnud panna. Selgus, et tal ikkagi on tekkinud paar sõpra, nende toel tegi tegelikult juba suvel ära taotlused toetuste jaoks (näiteks see töövõimetuse asi, ma lähemalt ei hakanud surkima ka). Tundub, et tal on lihtsalt juurdunud vaesuse mõtteviis, isegi nüüd kui ta saab neid toetusi, on tema ikkagi “vaene” ja arveid maksta ei jõua. Ütles ka seda, et miks ta peab tööl käima, kui perearst ravimid välja kirjutas. Oli selgel seisukohal, et tema enne sügist kooliga kindlasti ei jätka.

Aga mingil hetkel kuidagi vestluse toon muutus, ma sain siit teemast ka häid mõtteid, mida rõhutada või mille kohta küsida. Näiteks sain teada, et kui vahepeal siin need väga suured elektriarved olid, siis ta oli just endale võimsama arvuti ostnud. Ta ei saanud ise arugi, et see võiks emale suure arve kaasa tuua. Eks ema hoiab tema eest seda teadmist. Selgitasin talle, et peame tema vanemaid aitama, maja on tarvis kõpitseda, ja keegi peab ju ometi arveid maksma. Talle tõesti tundus olukord kohale jõudvat.

Sõitsin hommikul minema sellise kokkuleppega, et järgmise kuu jooksul püüab ta endale leida jõukohase töö (kasvõi poole kohaga). Lubasin aidata kandideerimisprotsessiga (sain aru, et talle kõige raskem on motivatsioonikirjade kirjutamine). Vaatasime koos läbi ka mõningaid töökuulutusi. Tema õpitaval erialal pole praegu eriti midagi pakkuda, aga leppisime selles ka kokku, et ei hakkagi ebarealistlikke ootusi seadma. Kõigepealt leiab töö ja siis vaatame, kuidas edasi. Lubasin, et kuu aja jooksul keegi teda ei tülita ja mina ka ei urgitse, küsib ise abi, kui on vaja.

Eks siis kuu aja pärast näeb, kuidas olukord on! Aitäh kõigile, kes andsid nõu ja mõtteid. Edu ka kõigile neile, kes ise samasuguses olukorras on. Ehk ikka midagi on abiks.

Muide, tal tuleb varsti (aprillis) sünnipäev. Ütlesin siis naljaga, et noh, kolm aastat veel ja siis on juba 45. juubel, kus me seda siis peame. Tundus, et see pani ka teda mõtlema.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma pakun, et vahet pole, mis alal see 41-aastane laps oma diplomi lõpuks kätte saab, tööle saab ikka ainult Maximasse. Ükski normaalne koht ei võta teda, kui nii vanaks ära elanud, aga töökogemus null. Ei tundu eriti usaldusväärne isik, keda palgata ja mingeid oskusi tal ka pole ju ilma reaalse töökogemuseta.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga, kui ta on akadeemilisel siis pole ju haigekassat, samuti ei saa tundengid töötuna end arvele võtta, et kuida ta ravib end, kui midagi pole.

Lisaks, kui aineid ära ei tee on suht lootusetu mingit raha saada, et mis raha ta koolist saab. Meil isegi, kui üks aine jäi tegemata väisis järgmine semester stipist und näha.

Lisaks, kuidas saab 7a koolis olla. Enamasti peale 2-3a, kui pole norme teinud, saad eksmati.

Tõesti huvitab, mis kooliga tegu.

 

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Paljudel kohtadel nõutakse magistrit. Põhiharidusega edukad ettevõtjad on teine ooper.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Paljudel kohtadel nõutakse magistrit. Põhiharidusega edukad ettevõtjad on teine ooper.

Ma arvan, et ükski magistrit nõudev töökoht pole nõus tööle võtma inimest, kes suudab ülikooli lõpetada 3-4-kordse nominaalajaga. See ju näitab, et võimekus puudub.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 105 )


Esileht Pereelu ja suhted kui lähedane ei lõpeta ülikooli