Esileht Hobinurk Miks nõuka-ajal naistel mütsid peas olid ruumis sees?

Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 110 )

Teema: Miks nõuka-ajal naistel mütsid peas olid ruumis sees?

Postitas:
Kägu

Sa oled lihtsalt snoob ja tahad end paremana näidata. Westholmis sa ei käinud, sul oli samasugune tavaline nõukakool.

Milline tavaline? Kõrgetasemeline kool oli oma muusikakallakuga. Nõukakool oli 47 KK, mis asus Liivalaias mu maja vastas. Seda kutsuti lollidekooliks. Mul ei ole tarvidust end paremini näidata, tavaline elu.

Tundub, et see kõrgetasemeline kool pole sind eriti aidanud. Tsipa tuhm ikka.

+9
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milline tavaline? Kõrgetasemeline kool oli oma muusikakallakuga.

no jaa, muusikakallak, kui annet ei olnud, siis ainult kallakust alla kukkumine oligi

+5
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja meil võeti küll suvel vähemalt kuuks ajaks soe vesi ära.

Kuidas seda ära sai võtta, kui tegemist oli gaasiboileriga? Juba laps oskas tikku tõmmata ja tule sisse panna.

Tsentaalne soe vesi võeti ära vähemalt kuuks ajaks.

+17
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

kallist naaritsamütsi ei tahetud mantlivarrukasse toppida

Naaritsamütse oli vähe, enamasti ikka punarebane, hõberebane ja kährik, vahel ka polaarrebane. Ja need olidki liiga suured ja kohevad, et nad poleks vist sinna varrukasse mahtunudki.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mütsi pähe jätmise komme tuli siiski ilmselt kübarakandmise reeglitest. Kübarat kui naise riietuse osa ei võeta ju peast. Naised seisavad ja kuulavad ka hümni kübar peas.

Igapäevaelus ei olnud see kübar alati just kübar, aga komme jäi. Peenemad prouad istusid kohvikus alati mütsid peas ja sall õlgadel. Ei olnud see külma ega muu pärast.

Just. Küsisin oma emalt järele. Just kübarakandmisest see jäigi, lihtsalt nõuka naistel polnud kübaraid, seega kanti baretti, suusamütsi, karvamütsi.

Tegelikult olid nõukaajal naistel ikka kübarad ka. Minu ema (1925 – 2015) kandis kevadel ja sügisel viltkübaraid. Mõne laskis kübarategijal vahel ümber vormida. Viimane talvekübar oli tal baretilaadne karakulkübar. Igal endast lugupidaval linnadaamil oli veel 60ndatel-70ndatel ka talveks mingi kübaravariant (Kõige populaarsem tundus olevat naaritsanahk).

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ahjaa, mulle tundub, et selline koheva karusmütsi mood oli pigem venelaste hulgas levinud, eriti selliste natuke asisemate või nn nomenklatuuritöötajate seas. Lihtsad baabad kandsid halle karvaseid rätikuid, aga nemad muidugi kohvikus ei käinudki. Kui kübar, siis enamasti ikka eesti proua peas. Barette kandsid noored naised rahvusest olenemata. Vahepeal oli valge bareti hullus, kuid eks oli muid ka.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sa oled lihtsalt snoob ja tahad end paremana näidata. Westholmis sa ei käinud, sul oli samasugune tavaline nõukakool.

Milline tavaline? Kõrgetasemeline kool oli oma muusikakallakuga. Nõukakool oli 47 KK, mis asus Liivalaias mu maja vastas. Seda kutsuti lollidekooliks. Mul ei ole tarvidust end paremini näidata, tavaline elu.

Tundub, et see kõrgetasemeline kool pole sind eriti aidanud. Tsipa tuhm ikka.

<!– ezoic_video_placeholder-under_first_paragraph-240×135-999998-clearholder –><!– ezoic_video_placeholder-under_first_paragraph-240×135-999998-nonexxxclearxxxblock –>

Mina kindlasti mitte. Mis sul muidu viga on? Kuidas saab nii jälk olla? Täitsa kahju ju sinust????

+1
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Milline tavaline? Kõrgetasemeline kool oli oma muusikakallakuga.

no jaa, muusikakallak, kui annet ei olnud, siis ainult kallakust alla kukkumine oligi

On ikka annet, ikka mitu eriala sai lõpetatud. Su laeks jäigi põhiharidus?

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Karvamütse ja kraesid kandsid kõik kel rahakott võimaldas. Siis ei olnud ju enamasti kapuutsegi mantlitel.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

On ikka annet, ikka mitu eriala sai lõpetatud. Su laeks jäigi põhiharidus?

Ah, rahune! Keegi ei viitsi sinuga sõdida. Rumala inimesega vaidlemine on nagu lapse löömine.

+5
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Küll sina oled üks nunnu inimeseloom oma vanuses. Lase ikka samamoodi edasi.

Sa ajad ju nii rumalat juttu, mida sa vastuseks ootad? Kommunistipläma ka sinu toodetud. Uskumatu kibestumus. Pole siiani elu paremaks läinud?

See oli mu esimene kommentaar selles teemas, aga sinu vaimset olukorda see ilmselgelt paremaks ei muuda, nii et las jääb. Aga arsti juurde mine ikka. Vb mingi lootus on ja tekib hetk, kui sul ole enam tunnet, et pead netis inimesi solvama iga hinna eest.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ah, rahune! Keegi ei viitsi sinuga sõdida. Rumala inimesega vaidlemine on nagu lapse löömine.

Nõus. Oled tõesti rumal ja ebameeldiv.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ikka staatuse näitamiseks oli see müts peas. Nii kirjutavad ka vene ajakirjad. 22 naisest kolmel pole mütsi 🙂

 

Почему женщины в СССР не снимали меховые шапки даже в помещениях?

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

veerandil lausa eramajad. Ka mu sõprade kodudes ei vedanud keegi pangega vett.

Eramajades, Nõmmel ja Pirital veeti ikka sageli vett pangega. Pirital sai osa maju Tallinna Vee toruühenduse alles aastal 2009. Osal neist tuli küll varem vesi elektripumbaga oma kaevust, kuid mitte kõigil.

Ja takku panmakse tänapäevalgi torude keermete vahele tihendamiseks. Peetakse toruteibist paremaks ja vastupidavamaks materjaliks. Ainult igaüks ei viitsi sellega jännata

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Jäta naljad. Marli vahele pandi vatt, mis oli defitsiit ja saadi tutvuste kaudu või arstiretseptiga. Kasutati ka tehnilist vatti.

Mis naljad. Pandi seda mida kätte saadi sinna marli vahele. Vatti polnud üldse saada. Seda enam, et kirjutati Baltijaama peldikutest leitud asjadest. Seal käis ka selline kontingent, kes panid sinna jalgevahele kõike, et läbi ei tilguks.

+1
-12
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ikka staatuse näitamiseks oli see müts peas. Nii kirjutavad ka vene ajakirjad. 22 naisest kolmel pole mütsi

Mina kogu aeg olengi mõelnud, et babuuljade teema rohkem. Eesti naised nagu ei käinud niiväga selliste karvamütsidega. Minu arust isegi praegu vene naine tahab ikka midagi karvast endale selga või ümber toppida, muidu pole nagu õige naine.

+6
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Eesti naised käisid vägagi selliste mütsidega. Kellel ikka raha ja tutvusi oli, sebis kindlasti endale kähriku pähe.

Merl – Saagu Nüüd Mis Saab... (2023, Yellow Transparent, Vinyl) - Discogs

+12
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sündisin 1971 ja elasime emaga ja isaga Liivalaia tänaval kõigi mugavustega korteris. Käisin Westholmis ning meie klassis olid kõigil samaväärsed elamised, veerandil lausa eramajad. Ka mu sõprade kodudes ei vedanud keegi pangega vett.

Sind pandi alles 18-aastaselt kooli, et Westholmis käia said?

Mina sündisin 1973 ja käisin ka Westholmis. Lõpetasin keskkooli aastal 1991 ja lõputunnistusel on kooli nimena kirjas J. Westholmi Keskkool.

Aga meie pere kolis kõigi mugavustega korterisse alles siis, kui ma põhikoolis õppisin. Enne seda elasime ahjuküttega 2-toalises korteris, wc oli koridoris ja köögis oli külmaveekraan. Pesemas käisime vanaema juures vannis või siis linnasaunas.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sündisin 1971 ja elasime emaga ja isaga Liivalaia tänaval kõigi mugavustega korteris. Käisin Westholmis ning meie klassis olid kõigil samaväärsed elamised, veerandil lausa eramajad. Ka mu sõprade kodudes ei vedanud keegi pangega vett.

Sind pandi alles 18-aastaselt kooli, et Westholmis käia said?

Mina sündisin 1973 ja käisin ka Westholmis. Lõpetasin keskkooli aastal 1991 ja lõputunnistusel on kooli nimena kirjas J. Westholmi Keskkool.

Aga meie pere kolis kõigi mugavustega korterisse alles siis, kui ma põhikoolis õppisin. Enne seda elasime ahjuküttega 2-toalises korteris, wc oli koridoris ja köögis oli külmaveekraan. Pesemas käisime vanaema juures vannis või siis linnasaunas.

Wiki väidab, et Westholmiks nimetati see kool uuesti 1989. Jah, sina, olles sündinud 1973,  lõpetasid westholmi. Too kägu, sündinud 1971, ei käinud westholmis, vaid 21.  keskkoolis.

+5
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Eesti naised käisid vägagi selliste mütsidega. Kellel ikka raha ja tutvusi oli, sebis kindlasti endale kähriku pähe.

Merl – Saagu Nüüd Mis Saab... (2023, Yellow Transparent, Vinyl) - Discogs

Siin pole kellelgi kährikut, ainult Reedal mingi suuremakarvaline. Eks tema maitse ongi selline nii ja naa olnud.

+3
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

ei käinud westholmis, vaid 21.  keskkoolis.

:O

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Wiki väidab, et Westholmiks nimetati see kool uuesti 1989. Jah, sina, olles sündinud 1973,  lõpetasid westholmi. Too kägu, sündinud 1971, ei käinud westholmis, vaid 21.  keskkoolis.

Oled vist khm, khm, väheke kohtlane proua. Või siis on selline jauramine seotud pervasiivse arenguhäirega. Päris õige sa kindlasti pole.

+4
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Eesti naised käisid vägagi selliste mütsidega. Kellel ikka raha ja tutvusi oli, sebis kindlasti endale kähriku pähe.

Merl – Saagu Nüüd Mis Saab... (2023, Yellow Transparent, Vinyl) - Discogs

Siin pole kellelgi kährikut, ainult Reedal mingi suuremakarvaline. Eks tema maitse ongi selline nii ja naa olnud.

Kährik oli 70ndatel kõva sõna. Mõnel rippusid veel mingid sabakesedki mütsi küljes.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Millises igas linnakorteris oli koguaeg soe vesi? Suveks lülitati ju vesi ka välja mingiks ajaks. Lisaks 70 ndatel oli Tallinnas veel hulga kortereid, kuhu soe vesi ei jõudnud ja oli neidki, kus vesi tulu pangega väljatassida korterist. Paneelikaid alles hakati ehitama. Tee endale asjad selgeks, enne kui tuled põhjusi uurima. Ühel talvel ei tõusnud tubades temperatuur üle 10 kraadi. Lihtsalt ei köetud selliselt, et oleks soe olnud.

Mina elasin korteris kaheksakümnendatel, siis oli suvel tõesti kuu aega soe vesi ära. Jahe oli ka talvel mõnikord, aga pigem ikka selline +18 kandis. +10ga tuleks juba talveriided selga panna ja müts pähe, kui õhtu otsa kodus istud, tean millest ma räägin (kui maakodus esimese kütmise peale on toas umbes selline temperatuur, siis üle kümne minuti ei kannata istuda ilma mütsita, kahe paksu fliisita, vatipükste ja kahe paari villaste sokkideta).

Ilma sooja veeta või üldse vesi väljas, solk sees korterid olid ilmselt vanades puumajades. Paneelikaid hakati ehitama juba kuuekümnendatel (näiteks seesama korter, milles ma elasin), aga üsna kindlalt oli vesi sees ka hrustsovkades, soojendati gaasibolieriga.

Juba eesti ajal projekteeriti enamus linnamaju veevärgi ja kanalisatsiooniga, tsaariaegsetes majades ei pruukinud seda kõigis olla.

Kui mütsiteema juurde tagasi minna, siis karvamüts oli ilmselt jah staatuse sümbol teatud ringkondades, minu kui kaheksakümnendate noore jaoks kindlasti mitte, pigem selliste 10+ aastat vanemate jaoks. Bareti pähejätmine võis olla pigem vanemate prouade harjumus kübarat mitte peast võtta, no kui kübar enam moes polnud, siis asendas seda mingi muu peakate.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kütteperiood oli 1.10-1.05, siis köeti nii, et vähe ei olnud. Kui kütteperioodi ei olnud, siis ei antud ka sooja vett. Nii et septembris kooli minnes sooja vett ei olnud. Siis saadeti lapsed veel kaheks nädalaks kartuleid võtma ja ema kirus maa põhja, et kuidas neid mudaseid lapsi puhtaks saada. Tegu siin suurema linnaga veel. Vahest oli kevad väga soe, aga ega siis kütmist katkestatud – pandi ikka täie rauaga, samas septembris võis olla külm ja niiske, aga kütma ei hakatud.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kütteperiood oli 1.10-1.05, siis köeti nii, et vähe ei olnud. Kui kütteperioodi ei olnud, siis ei antud ka sooja vett. Nii et septembris kooli minnes sooja vett ei olnud. Siis saadeti lapsed veel kaheks nädalaks kartuleid võtma ja ema kirus maa põhja, et kuidas neid mudaseid lapsi puhtaks saada. Tegu siin suurema linnaga veel. Vahest oli kevad väga soe, aga ega siis kütmist katkestatud – pandi ikka täie rauaga, samas septembris võis olla külm ja niiske, aga kütma ei hakatud.

Täpselt nii oligi.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ikka staatuse näitamiseks oli see müts peas. Nii kirjutavad ka vene ajakirjad. 22 naisest kolmel pole mütsi

Mina kogu aeg olengi mõelnud, et babuuljade teema rohkem. Eesti naised nagu ei käinud niiväga selliste karvamütsidega. Minu arust isegi praegu vene naine tahab ikka midagi karvast endale selga või ümber toppida, muidu pole nagu õige naine.

Loomulikult käisid. Moeteadlikud linnanaised vähemalt. Eks maakatel olid oma trendid nagu ka tänapäeval.

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sündisin 1971 ja elasime emaga ja isaga Liivalaia tänaval kõigi mugavustega korteris. Käisin Westholmis ning meie klassis olid kõigil samaväärsed elamised, veerandil lausa eramajad. Ka mu sõprade kodudes ei vedanud keegi pangega vett.

Sind pandi alles 18-aastaselt kooli, et Westholmis käia said?

Mina sündisin 1973 ja käisin ka Westholmis. Lõpetasin keskkooli aastal 1991 ja lõputunnistusel on kooli nimena kirjas J. Westholmi Keskkool.

Aga meie pere kolis kõigi mugavustega korterisse alles siis, kui ma põhikoolis õppisin. Enne seda elasime ahjuküttega 2-toalises korteris, wc oli koridoris ja köögis oli külmaveekraan. Pesemas käisime vanaema juures vannis või siis linnasaunas.

Wiki väidab, et Westholmiks nimetati see kool uuesti 1989. Jah, sina, olles sündinud 1973, lõpetasid westholmi. Too kägu, sündinud 1971, ei käinud westholmis, vaid 21. keskkoolis.

Kas see kooli nime muutmise kuupäev muudab sinu jaoks kooli sisu? Sina käisid mööda külakoole, mõni õnnelikum käis linnas heal tasemel keskkoolis.

+1
-12
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ikka staatuse näitamiseks oli see müts peas. Nii kirjutavad ka vene ajakirjad. 22 naisest kolmel pole mütsi

Mina kogu aeg olengi mõelnud, et babuuljade teema rohkem. Eesti naised nagu ei käinud niiväga selliste karvamütsidega. Minu arust isegi praegu vene naine tahab ikka midagi karvast endale selga või ümber toppida, muidu pole nagu õige naine.

Loomulikult käisid. Moeteadlikud linnanaised vähemalt. Eks maakatel olid oma trendid nagu ka tänapäeval.

Maakad oli töökangelased, kolhoosides olid head palgad, tööl olid rätsepad ja juuksurid. Neid veeti pidevalt Moskvasse või Bulgaariasse, tagasi tuldi viimaste moeröögatustega või vähemalt Burdadega.

+10
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ikka staatuse näitamiseks oli see müts peas. Nii kirjutavad ka vene ajakirjad. 22 naisest kolmel pole mütsi

Mina kogu aeg olengi mõelnud, et babuuljade teema rohkem. Eesti naised nagu ei käinud niiväga selliste karvamütsidega. Minu arust isegi praegu vene naine tahab ikka midagi karvast endale selga või ümber toppida, muidu pole nagu õige naine.

Loomulikult käisid. Moeteadlikud linnanaised vähemalt. Eks maakatel olid oma trendid nagu ka tänapäeval.

Maakad oli töökangelased, kolhoosides olid head palgad, tööl olid rätsepad ja juuksurid. Neid veeti pidevalt Moskvasse või Bulgaariasse, tagasi tuldi viimaste moeröögatustega või vähemalt Burdadega.

Ei tea, ei suhelnud maaaktega. Küllap neil olid ikka oma juuksurid ja rätsepad, tänagi on ju, teevad roosasid triipe prouadele tuka sisse.

+1
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 61 kuni 90 (kokku 110 )


Esileht Hobinurk Miks nõuka-ajal naistel mütsid peas olid ruumis sees?