Esileht Pereelu ja suhted Mõttetud eramajade aiad, kus vaid muru ja elupuud

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 178 )

Teema: Mõttetud eramajade aiad, kus vaid muru ja elupuud

Postitas:
Kägu

Nii palju on selliseid aedu, eriti just uuselamurajoonides, kus aias vaid muru ningnoored elupuud hekiks ja kõik. Eriti hull on, kui sellised aiad on põllurajoonides, kus pole ka mitte ühtegi suurt puud endistest aegadest alles jäänud.

Lihtsalt siiras uudishimu ja küsimus selliste aedade omanikele – et miks teie aed on selline?

Ei pea just kartulimaad ja juurviljaaeda rajama hakkama, kui huvi pole, aga – maailmas on olemas veel nii palju teisi taimi peale muru ja elupuude, miks mitte neist mõnda oma aeda tuua? Miks te ei istuta omale 2-3 suuremat puud või kasvõi paari õunapuudki? Mõned õitsvad ilupõõsad? Väike lillepeenar või pisikest peenrakast maasikatega?

Kuidas aia-ala kujundus teie jaoks kinnisvara väärtust mõjutab?

 

+34
-24
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen nõus. Elan uuselamurajoonis ja enne maja ehitust tõmmatakse siin krunt nii lagedaks kui lagedaks – kõik kased ja männid maha. Jääb muruplats elupuudega aia ääres, grill ja batuut – kõik. Ja robotiga niidetav ülimadal muru. Ei saagi aru, mis sellestki siis enam jätta, asfalteerigu ära kogu oma krunt.

+25
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina nüüd pole see, kellele küsimus mõeldud on, sest ei oma sellist aeda. Ma olen oma Tootsi aiaga väga rahul. Olen lilli pannud erinevatesse kohtadesse, pole mingit kindlat ääristatud lillepeenart. Palju põnevam on, et erinevates suundades on midagi vaadata ja midagi oodata ja üllatusi. Ma ilmselt sureks igavusse ja masendusse pelgalt muru ja elupuudega. Elupuid ma ei taha ühtegi oma aeda. Vaeva rohkem kui asi seda üldse väärt nendega. Mul on kuuski, kadakaid , toomingaid, sarapuid, kased, paar  hõberemmelgat, parukapuu, paar pisikest tamme on ka kasvama hakanud. Mõni viljapuu. Hekiks kasvatan kuuski.  On viljapõõsaid, murtud süda, sirel, ebajasmiini. Kui hea selle lõhn õhtuti on.

+14
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui originaaaaaalne teemaalgatus…. kas su ving sind ennast vähemalt rõõmustab või rahuldab kuidagimoodi? Tüütab küll.

Põllu peal ei kasva mingeid mände ega kaski! Ja lageda põllu peal on elupuu üks kiirestikasvav ja odav hekivõimalus. Ei aja lehti, on igihaljas, pügatav ja ühtlase kasvuga. Kogu müstika.

+21
-20
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina täitsa mõistan neid inimesi. Enamasti ju tegemist noorte peredega, kel polegi huvi aianduse vastu ja pole eriti aegagi sellega tegeleda. Ma ka noorena ei viitsinud aias midagi teha, meil on vana maja suure aiaga ja siin õnneks olid marjapõõsad ja viljapuud ning suured põlispuud olemas, aga kui oleks olnud uus maja, siis ma poleks ise küll noorena midagi ise istutanud. Enne lapsi rändasin suviti ringi, poleks olnud aega rohida ega kasta. Kui lapsed olid väikesed, siis oli tegemist nagunii nii palju, et aiatöid lisakohustusena poleks soovinud. Nüüd olen juba paar peenart teinud, aga needki üsna lollikindlad taimed (hostad, pojengid, roosid). Suvelilli kasvatan suurtes pottides, siis jääb rohimise vaev ära ja kasta-väetada lihtsam. Sellest pole üldse aru saanud, kui keegi ütleb, et pane paar maasikataime või siin teemaalgatuses soovitatakse pisikest peenrakasti maasikatega. Hoolitsed ja rohid ja siis saad 10 marja ning söömiseks ostad ikka turult maasikaid, miks see kast siis sul seal hoovis olema peab? Marjapõõsaga on lihtsam, erilist hoolt ei vaja, aga marju annab söömiseks ja moosikski.

+28
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on üks sõbranna selline. Tal oli oma uuselamu hoovil kolm marjapõõsast, mille ta lasi välja juurida, sest ütles, et ta vihkab taimi.

Mul vajus suu ammuli selle teate peale. Ma mõtlen, et no las see põõsas olla seal aiaääres, ära siis hoolda seda, see kasvab ise. Milleks välja juurida…

Ja nüüd siis ongi selline muru ja elupuuhekk. Ta vist juuriks need elupuud ka välja kui saaks, aga need on naabri krundil.

Sellised inimesed võiksid elada korteris, ilma igasuguse aiata. Miks üldse majas elada, kui igasugune floora on vastumeelne. On olemas küll ka avaramaid kortereid, nii et see ei ole argument, et maja on suurem.

+35
-18
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina täitsa mõistan neid inimesi. Enamasti ju tegemist noorte peredega, kel polegi huvi aianduse vastu ja pole eriti aegagi sellega tegeleda. Ma ka noorena ei viitsinud aias midagi teha, meil on vana maja suure aiaga ja siin õnneks olid marjapõõsad ja viljapuud ning suured põlispuud olemas, aga kui oleks olnud uus maja, siis ma poleks ise küll noorena midagi ise istutanud. Enne lapsi rändasin suviti ringi, poleks olnud aega rohida ega kasta. Kui lapsed olid väikesed, siis oli tegemist nagunii nii palju, et aiatöid lisakohustusena poleks soovinud. Nüüd olen juba paar peenart teinud, aga needki üsna lollikindlad taimed (hostad, pojengid, roosid). Suvelilli kasvatan suurtes pottides, siis jääb rohimise vaev ära ja kasta-väetada lihtsam. Sellest pole üldse aru saanud, kui keegi ütleb, et pane paar maasikataime või siin teemaalgatuses soovitatakse pisikest peenrakasti maasikatega. Hoolitsed ja rohid ja siis saad 10 marja ning söömiseks ostad ikka turult maasikaid, miks see kast siis sul seal hoovis olema peab? Marjapõõsaga on lihtsam, erilist hoolt ei vaja, aga marju annab söömiseks ja moosikski.<br /><br />

<br /><br />

Aga nui neljaks, majas peab elama? Oleks tunduvalt mugavam siis juba korteris elada.

+15
-21
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Äkki tal on koer, kellega ta jalutada ei viitsi, siis on oma aed hea ju.

+2
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Äkki tal on koer, kellega ta jalutada ei viitsi, siis on oma aed hea ju.<br /><br />

<br /><br />

Aga milleks siis koer? 

+22
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on üks sõbranna selline. Tal oli oma uuselamu hoovil kolm marjapõõsast, mille ta lasi välja juurida, sest ütles, et ta vihkab taimi.

Mul vajus suu ammuli selle teate peale. Ma mõtlen, et no las see põõsas olla seal aiaääres, ära siis hoolda seda, see kasvab ise. Milleks välja juurida…

Ja nüüd siis ongi selline muru ja elupuuhekk. Ta vist juuriks need elupuud ka välja kui saaks, aga need on naabri krundil.

Sellised inimesed võiksid elada korteris, ilma igasuguse aiata. Miks üldse majas elada, kui igasugune floora on vastumeelne. On olemas küll ka avaramaid kortereid, nii et see ei ole argument, et maja on suurem.

Majas on rohkem privaatsust. Täna olin üksi kodus ja kuulasin Pink Floydi nii kõvasti, et terve maja kajas, mõnikord harva tuleb selline tuju kõva muusikat kuulata. Lapsed on jooksnud, palli mänginud ja kilganud kedagi segamata. Öösel on majas vaikne, naabri pesumasin või WCs veetõmbamine ei kostu meieni.

+19
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis siis viga on? Sellises aias saabki grillida, lapsel lasta mängida, päevitada, õues istuda. Selline aed seisab korras ja sa ei pea seal väga midagi tegema. Paljudes uuselamurajoonides on hispaania teod, need söövad ära kõik salatid ja maitsetaimed, midagi kasvatada ei saa. Õunapuudel puudub mõte, kui ei söö neid õunu. Ma kaalun ka oma marjapõõsaste ja õunapuude väljavõtmist, keegi ei söö neid asju, pigem kiduvad, marjapõõsastel on pidevalt mingid haigused ja õunad lihtsalt ei maitse. Kui on liiga palju träni aias, siis tuleb seal ikka riisuda, rohida, robot ei saa ligi jne. Kui soovingi hooldusvaba aeda, siis selline aed ongi tore. Suured puud toodavad ka väga palju sodi, lehti ja okkaid, mis omakorda ajavad muru sammalt täis. Mul on palju mände, nende õietolm on väga happeline ja sööb maja krohvi, kõik aknad on teatud ajal tolmu täis, okkad meelitavad ligi palju sipelgaid jne, jne. Mina saan täiesti aru, miks sellist aeda eelistatakse.

+18
-21
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina just sellist lihtsat ja lakoonilist aeda tahaksingi! Tahan, et maja ümber oleks võimalikult vähe tööd ja aeda oleks lihtne hooldada. Tahaksin muruplatsi ja terrassi. Korralikku hekki ümber krundi ka. Aga mingeid peenraid või lilli  – nendest ma ei hooli. Ilu lisaksin õue soovi korral pigem potililledega. Võib-olla istutaksin mõne üksiku kevaditi õitseva puu/põõsa, nt sireli või kirsi, aga see on ka kõik.

P.S. Elupuid ma küll iial koduaeda ei taha, need seostuvad mul ainult surnuaiaga ja mulle üldse need ei meeldi.

+14
-20
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on üks sõbranna selline. Tal oli oma uuselamu hoovil kolm marjapõõsast, mille ta lasi välja juurida, sest ütles, et ta vihkab taimi.<br /><br />Mul vajus suu ammuli selle teate peale. Ma mõtlen, et no las see põõsas olla seal aiaääres, ära siis hoolda seda, see kasvab ise. Milleks välja juurida…<br /><br />Ja nüüd siis ongi selline muru ja elupuuhekk. Ta vist juuriks need elupuud ka välja kui saaks, aga need on naabri krundil.<br /><br />Sellised inimesed võiksid elada korteris, ilma igasuguse aiata. Miks üldse majas elada, kui igasugune floora on vastumeelne. On olemas küll ka avaramaid kortereid, nii et see ei ole argument, et maja on suurem.<br /><br />

Majas on rohkem privaatsust. Täna olin üksi kodus ja kuulasin Pink Floydi nii kõvasti, et terve maja kajas, mõnikord harva tuleb selline tuju kõva muusikat kuulata. Lapsed on jooksnud, palli mänginud ja kilganud kedagi segamata. Öösel on majas vaikne, naabri pesumasin või WCs veetõmbamine ei kostu meieni.<br /><br /><br /><br />

Valjult muusika kuulamiseks on leiutatud kõrvaklapid. Ma pole kunagi majas elades ka muusika üürgama pannud, vaid koguaeg selleks kõrvaklappe kasutanud.

+17
-14
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma vihkan aiandust ja puhtalt “näpud mulda” tähendaks minu jaoks õuduste vaba aja veetmisega.

Sest ma tahan, et mu lapsed saaksid väljas mängida (lastele on asjad aias olemas)

Sest ma armastan päevitamist, aga randa ei viitsi minna.

Sest ma armastan grillimist.

+15
-14
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Valjult muusika kuulamiseks on leiutatud kõrvaklapid. Ma pole kunagi majas elades ka muusika üürgama pannud, vaid koguaeg selleks kõrvaklappe kasutanud.

No sina oled sina, minule meeldib ka päriselt muusikat kuulata, mitte klappidest. Ja jäta ükskord meelde, et kirjutatakse “kogu aeg”.

+13
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina täitsa mõistan neid inimesi. Enamasti ju tegemist noorte peredega, kel polegi huvi aianduse vastu ja pole eriti aegagi sellega tegeleda. Ma ka noorena ei viitsinud aias midagi teha, meil on vana maja suure aiaga ja siin õnneks olid marjapõõsad ja viljapuud ning suured põlispuud olemas, aga kui oleks olnud uus maja, siis ma poleks ise küll noorena midagi ise istutanud. Enne lapsi rändasin suviti ringi, poleks olnud aega rohida ega kasta. Kui lapsed olid väikesed, siis oli tegemist nagunii nii palju, et aiatöid lisakohustusena poleks soovinud. Nüüd olen juba paar peenart teinud, aga needki üsna lollikindlad taimed (hostad, pojengid, roosid). Suvelilli kasvatan suurtes pottides, siis jääb rohimise vaev ära ja kasta-väetada lihtsam. Sellest pole üldse aru saanud, kui keegi ütleb, et pane paar maasikataime või siin teemaalgatuses soovitatakse pisikest peenrakasti maasikatega. Hoolitsed ja rohid ja siis saad 10 marja ning söömiseks ostad ikka turult maasikaid, miks see kast siis sul seal hoovis olema peab? Marjapõõsaga on lihtsam, erilist hoolt ei vaja, aga marju annab söömiseks ja moosikski.<br /><br />

<br /><br />

Aga nui neljaks, majas peab elama? Oleks tunduvalt mugavam siis juba korteris elada.

Majas on privaatsem. Maja hoov oli ka noorena mõnus koht, kus grillida, raamatut lugeda, päevitada, sõpradega istuda. Talviti leilist tulnuna lumehange hüpata. Kui lapsed olid väikesed ja oli selline laisem päev, kui ei viitsinud kuskile minna, siis viisid lapsed õue ja ise istusid terrassil, lugesid raamatut. Suvel ei pidanud lapsi riidessegi eriti panema, olid koduriietega ja nii porised ja räpased, kui tahtsid olla. Lumememmed, kelgumäed ja lumekindlused jäid koduaias terveks, keegi neid ei lõhkunud. Aed on mõnus, ka siis, kui seal peale elupuuheki ja muru midagi muud ei oleks. Selleks, et õues olla, ei pea majas elades kuidagi selleks valmistuma või ennast sättima, mine või öösärgis, kammimata juuste ja pesemata hammastega õue.

+22
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga nui neljaks, majas peab elama? Oleks tunduvalt mugavam siis juba korteris elada.

Korteris ei ole mugav elada. Õue ei saa minna ja naabrid häirivad. Ei pea selleks aias lilled kasvama või maasikapeenar olema, et seal tore oleks.

+17
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga milleks siis koer?

Et ta toas sinu seltsiline oleks. Aeleb koos sinuga diivanil. Sügad ta mõnusat pehmet karvast selga ja kõrvatagust. Mõnus ju.

+11
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis sinu põllu peal kasvab, sajandised põlispuud ja kiviktaimla-botaanikaaed? Kadedus on kole asi küll, kui ise oled majatu rott, siis vähemalt elupuu kallal võib hambaid teritada! Aia rajamine võtab aastaid plaanimist ja teostamist, ei ole nii, et viskad mingi peenra valmis ja soodukaga taimed sisse ja voila! iluaed valmis. TA-l ei ole ju aiaga mingeid kogemusi, aga igiseda jaksab mitme eest, kohutavad moorid sellised.

+3
-23
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul pole küll uusarendus, aga on üsna taimevaene küll. Esimestel aastatel tõepoolest üritasin ka aiandusega tegeleda – kingiti nii seemneid kui ka istikuid. Aga mu maa on väga niiske ja soine (pool murust on täiesti sammaldunud tegelikult) – paljud seemned ei idanenud üldse (võimalik, et külvasin ka valesti) ja istikud kuivasid (või surid liigniiskuse tõttu) ära. Sain 7 sorti roose – eelmisel suvel oli ainult 3 sorti alles jäänud – ülejäänud haihtusid? 5 aastat tagasi pidin mõned suured puud ka maha võtma (neil levis mingi seenhaigus, linnaaednik soovitas haiged puud kõik eemaldada), istutasin küll uued, aga ega siis nii kiiresti ka nad sama suureks kasva kui mahavõetud olid.

Nüüd pole töö tõttu üldse aega aiaga tegeleda. Ega mul pole aedniku haridust ka – oskamatuse tõttu lihtsalt enamus taimi hukkub. Eelmisel aastal võttis esimesed külm ära – ei teadnud, et need pole külmakindlad lilled. Ja ampel jälle kuivas ära (no arvasin, et korra nädalas piisab kastmisest).

Siia kolides polnud veel seda probleemi, aga nüüd kubiseb nendest Lusitaania tigudest. Need on nii aplad elukad, et said jagu ka suurtest karvastest kõrvitsataimedest. Söödi koos lehtede ja väätidega ära. Eelmine suvi mööduski neid korjates. Rahast lihtsalt kahju – ostsin ilusad taimed, aga ei saanud mitte ainsatki kõrvitsapoegagi.

Vähemalt naat ja võilill kasvavad hästi. Ja hostad – need on tõesti suht lollikindlad taimed. Nii et ma saan nendest taimevaestest täiesti aru – mõnel pole aega, mõnel pole raha, mõni ei näe mõtet ja mõni suudab ka kaktuse ära tappa.

+13
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma kaalun ka oma marjapõõsaste ja õunapuude väljavõtmist, keegi ei söö neid asju, pigem kiduvad, marjapõõsastel on pidevalt mingid haigused ja õunad lihtsalt ei maitse.

No kui tegemist uuselamurajooniga siis saad ju omale valida õunapuusordid, mis maitsevad? Sama marjapõõsastega? Vanades aedades on jah tavaliselt mingid  pisikesed ja hapud taliõunasordid mida keegi ei söö, aga tänapäeval ju ka väga häid uusi sorte saadaval, mis maitsvamad ja haiguskindlamad.

Ma vihkan aiandust ja puhtalt “näpud mulda” tähendaks minu jaoks õuduste vaba aja veetmisega.

Enamasti ju tegemist noorte peredega, kel polegi huvi aianduse vastu ja pole eriti aegagi sellega tegeleda.

Kui ise näppe mulda ei taha, siis keegi ju oli, kes  külvas su aeda selle muru ja istutas need elupuud? Nende elupuude asemel oleks ju saanud kohe sellelt haljastajalt tellida ka mingite muude erinevate puude/põõsaste ja taimede istutamise, mis samuti igapäevast hooldust ei vaja?

See muru + elupuud on nii vaimuvaene lahendus.

+12
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Imelik, et osadel on nii suur mure, kuidas keegi elab. Teie tehke oma aed selline, nagu teile meeldib, kuidas see teie asi on, mida teised teevad.

+21
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga milleks siis koer?<br /><br />

Et ta toas sinu seltsiline oleks. Aeleb koos sinuga diivanil. Sügad ta mõnusat pehmet karvast selga ja kõrvatagust. Mõnus ju.<br /><br /><br /><br />

Ei usu eriti. Koer on selleks liiga must loom , et teda kaissu võtta. Alati kassigi voodisse ei taha, aga temaga polegi tõesti vaja jalutamas käia ega hoovi jooksma lasta.

+4
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teie tehke oma aed selline, nagu teile meeldib, kuidas see teie asi on, mida teised teevad.

Oma aia ilusaks tegemisest on vähe abi, kui kogu ülejäänud arendus on ikkagi majad põllu peal. Igaühel vaid tühi muru ja kuivanud elupuud aia ääres.  Kui keegi oma aeda ühtegi suuremat puud ei istuta, on see arendus ka 20 aasta pärast täpselt samasugune masendav lage plats nagu alguses.

Otsisin ikka pikalt sobivat kohta, kuhu maja osta, et ei peaks eluaeg lageda põllu peal elama.

 

+19
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Koolilaste teemas ei saanud piisavalt huraasid oma arvamusele, et oli vaja kohe uus teema teha?

+5
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui keegi oma aeda ühtegi suuremat puud ei istuta, on see arendus ka 20 aasta pärast täpselt samasugune masendav lage plats nagu alguses.

Ei tea ühtki sellist arendust. Enamus 15 aasta pärast ikka parajad dšunglid. Aga siin oli jutt ikka sellest, et miks peenraid ei tee, miks õunapuid ei pane. Milleks.

+4
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minul ei ole aedniku soont ja seepärast ongi suht vaimuvaene aed, enamuses muru, paar kasti kuhu salatit külvab ja tomateid kasvatan. Visa hing-tüüpi püsikud. Üks suur õunapuu oli eelmistest omanikest, las kasvab. Aja on suur terrass, bassein, kuhu saab saunast karata.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olid Mähe, Viimsi Kirovi kalurikolhoosi tagune ja muud kunagi samasugused “majad põllu peal” uusasutused, nüüd on põlispuid täis. Mida sa virised kogu aeg!

 

+7
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sellised murukõrbed on ökosüsteemi seisukohalt tõesti sama palju väärt, kui asfalt või kunstmuru. Ma teeks heameelega seaduse, et eramaja aiapinnast peab olema vähemalt 30% kesk- või kõrghaljastuse all, muidu maksad kõrgemat maamaksu.

+11
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Äkki tal on koer, kellega ta jalutada ei viitsi, siis on oma aed hea ju.<br /><br />

<br /><br />

Sellised inimesed peaksid koertest kaugele hoidma.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 178 )


Esileht Pereelu ja suhted Mõttetud eramajade aiad, kus vaid muru ja elupuud