Esileht Kodunurk Uus ahi

Näitan 16 postitust - vahemik 121 kuni 136 (kokku 136 )

Teema: Uus ahi

Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Vana tõde on see, et näiteks mustas potis läheb vesi varem keema, kui valges või hõbedas.[/tsitaat]

Olgu muuga kuidas on, aga valge ahi püsib kauem soe. See on järgi proovitud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Mis erialainimene sa ise oled, kui kõigi jutus kahtled? Mina võin ju rumal naisterahvas olla, aga isegi mina saan asjadest aru.
Kas sa siis aru ei saa, et asi pole ahju kvaliteedis ega selles, kes selle ahju ehitas. Absoluutselt kõik ahjud põlevad ainult hapniku peal ehk nad imevad toast hapnikku. Mu mees alustas pottsepatööd juba 90ndate keskpaigas ja ka tema luges Vareeniku mehe juttu ja seda teise pottsepa juttu. Ütles, et jutt 100% tõsi.
Meil on näiteks vannitoas vent, mis töötab siis, kui me selle tööle paneme. Muidu on ta niisama. Kui ahjud põlevad ja vannitoa uks on lahti, on tunda lausa tuuletõmbust. Sel hetkel ma isegi ei taha näiteks vannitada lapsi vannitoas. Vannitan siis, kui õhtul ahjud köetud.
Meil ahjud tõmbavad väga hästi ja ka siis, kui kõik aknad oleks täiesti kinni. Lihtsalt enda tervisele hakkab halvasti mõjuma kui toas on vähe õhku. Ahi on äärmiselt hea toa ventileerija. Seepärast on ahjuküttega majades ja korterites selline mõnus kliima. Hoopis midagi muud, kui keskküttega majas.
Meie majas on ahjud mu enda mehe tehtud ja ma arvan, et ta endale kohe kindlasti midagi jama valmis ei teinud. Ja meil oli samuti nö hingav maja. Igasugune soojustus esialgu puudus. Lae asemel oli kile. Mida rohkem saab maja soojustatud, seda enam on vaja tuulutada. Meil puudub kallis ventilatsioonisüsteem. Seda asendavad ahjud ja tuulutuse peal olevad aknad.
Mees mul väitis, et kui ahjuuks on 1mm lahti, siis veab sealt tunnis u 1m3 õhku peale. Meil kaks ahju ja uksed lahti u 1cm. See teeb siis 20m3 õhku tunnis. Seda on päris palju, arvestades, et ahjud köevad 1,5-2 tundi.[/tsitaat]

Ja-jah.Hea,kui ise vähemalt rahul olete.Peaasi,et teistele inimestele raha eest sellist jama kokku ei meisterda.
See ventilatsiooni probleem paistab on ikka igivana teema,millest keegi aru ei saa või ei taha saada.
Saage ometi aru,et maja,mis teie mõistes\” ise hingab\” ongi hea ventilatsiooniga maja mitte maja millele on pandud ümber vähe soojustust ja ta on puidust ehitatud.
Kui on normaalse ventilatsiooni võimsusega elamu,kas siis mehaanilise või loomuliku ventilatsiooniga tõmbavad ka ahjud normaalselt ja kodus on hea sisekliima.
Pole vaja aknaid ega uksi pilukil hoida ja ei teki ka toas tuuletõmbust.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt 13.01 10:14; 13.01 14:05; 13.01 14:07; 13.01 14:17; 18.01 10:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Ja-jah.Hea,kui ise vähemalt rahul olete.Peaasi,et teistele inimestele raha eest sellist jama kokku ei meisterda.
See ventilatsiooni probleem paistab on ikka igivana teema,millest keegi aru ei saa või ei taha saada.
Saage ometi aru,et maja,mis teie mõistes\” ise hingab\” ongi hea ventilatsiooniga maja mitte maja millele on pandud ümber vähe soojustust ja ta on puidust ehitatud.
Kui on normaalse ventilatsiooni võimsusega elamu,kas siis mehaanilise või loomuliku ventilatsiooniga tõmbavad ka ahjud normaalselt ja kodus on hea sisekliima.
Pole vaja aknaid ega uksi pilukil hoida ja ei teki ka toas tuuletõmbust.[/tsitaat]

Loodetavasti oled sa kogemustega pottsepp ja tead millest sa räägid:)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oota, mis ahju uks on lahti põlemise ajal 1 cm? Mul need vanad tartu ahju malmuksed, seesmine võredega. sellel peab väline uks olema täiesti lahti ja võreuks kinni. Alles nii tõmbab mis mühiseb. Kui ukse kinni paned, siis läheb ahi seest suitsu täis ja hakkab tahmama.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 15.01 19:31; 16.01 09:35; 17.01 12:01; 18.01 10:37; 18.01 10:41; 18.01 11:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]vareenik kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Kui nad viimaste aastate jooksul oma kolde materjalis midagi muutnud ei ole, siis ei arva ma midagi. Viie aasta vanuse Tulikiviahju kolde seinad olid lihtsalt ära lagunenud. Kuni sinnani andis sooja ja polnud häda midagi.
Pealegi on nad masstoodangu kohta liiga kallid.
Sama hinna eest saab juba korraliku pottahju ja jääb raha päris kõvasti ülegi.
Muidugi plussiks on Tulikivi ahju puhul kiire paigaldus, umbes 2 päeva. Pottahju tegemine aga võtab ca 2 nädalat.[/tsitaat]

Oskamatu kütja suudab iga ahju tuksi keerata. Ka Tulikivi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 12.01 21:30; 13.01 09:00; 13.01 12:06; 13.01 12:53; 14.01 14:27; 16.01 14:58; 18.01 13:19; 18.01 13:29; 18.01 13:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]vareenik kirjutas:[/small]

Oskamatu kütja suudab iga ahju tuksi keerata. Ka Tulikivi.[/tsitaat]

Viga võis osaliselt muidugi ka kütjas olla, aga sellise hinnaga ahju(¤6000 ja üles)kollet ei tohiks küll ükskõik millise kütmise juures juba viie aastaga ära laguneda. Köeti siiski puudega mitte kivisöega:)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle rääkis seda korstnapühkija, et tema on näinud elus ka lõhkiköetud Tulikivi-ahjusid.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 12.01 21:30; 13.01 09:00; 13.01 12:06; 13.01 12:53; 14.01 14:27; 16.01 14:58; 18.01 13:19; 18.01 13:29; 18.01 13:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Mulle rääkis seda korstnapühkija, et tema on näinud elus ka lõhkiköetud Tulikivi-ahjusid.[/tsitaat]

No see peaks ju nii mõndagi nende ahjude ja nende kvaliteedi kohta ütlema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See käis selle kohta, et tuksi annab keerata iga ahju…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 9 korda. Täpsemalt 12.01 21:30; 13.01 09:00; 13.01 12:06; 13.01 12:53; 14.01 14:27; 16.01 14:58; 18.01 13:19; 18.01 13:29; 18.01 13:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]See käis selle kohta, et tuksi annab keerata iga ahju…[/tsitaat]

\”Tuksi\” on lai mõiste. Ka pottahju saab üle küttes lõhki kütta. Aga shamotist ehitatud kolle ei hakka niimoodi pudisema. See peab ikka kordi kauem vastu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

värvi järgi soojuse neeldumise/peegeldumise reegel kehtib ainult päikese puhul. ehk siis ultravioletkiirguse korral.
ahjusoojus on ikka veidi teine asi.

PS endal ka ahjuehitamine plaanis ja väga tahaks näha selle käo ahju pilti, kellel on uus plekkahi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Oota, mis ahju uks on lahti põlemise ajal 1 cm? Mul need vanad tartu ahju malmuksed, seesmine võredega. sellel peab väline uks olema täiesti lahti ja võreuks kinni. Alles nii tõmbab mis mühiseb. Kui ukse kinni paned, siis läheb ahi seest suitsu täis ja hakkab tahmama.[/tsitaat]

Siis on küll midagi valesti sul. Meil samamoodi vanad malmuksed ees. Seesmine uks on kinni ja välimine on u 1cm irvakil. Meil all seda tuhaluuki pole ja mujalt ahi õhku peale ei saa. Põlevad mühinal ja mõnikord lausa koliseb see sisemine uks. Tõmme on nii hea. Võiks isegi vaiksemalt ja kauem põleda. See oligi üks põhjus, miks mees meil ahjudele tuhaluuki alla ei teinud. Siis on põlemine veelgi intensiivsem ja tekibki ülekütmise oht. Absoluutselt igasuguse ahju võib oskamatu kütja lõhki kütta. Ahju ei tohi ülekütta. Muud midagi polegi keerulist.
Sulle ehk pottsepad oskavad öelda, milles viga.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 12.01 22:53; 13.01 14:21; 16.01 10:42; 20.01 17:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üks põhjustest, miks mina enamuse ahjudest ehitan tuharestiga, on just see, et tuharuumi uks annab suurema võimaluse õhu pealevoolu reguleerimiseks. On ju tuharuumi uksel pilud, mida saab vajadusel liigutada ja kui jääb nendest piludest väheks, on võimalus see uks lahti teha. Lisaks, kui ilma tuharestita jääb kolde tagaseina juurde (nö. surnud alasse)üksikud põlevad tukid,siis tuharesti puhul neid sinna ei jää(jääb ära vajadus ahju segada).
Need on minu kogemused…see ei tähenda, et teiste pottseppade väited, kui nad neid põhjendada oskavad, valed oleksid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

huvitav

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 11 korda. Täpsemalt 12.01 18:49; 13.01 19:23; 13.01 23:32; 14.01 13:11; 14.01 19:54; 14.01 21:09; 15.01 11:57; 15.01 21:38; 15.01 22:35; 16.01 16:24; 22.11 23:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]vareenik kirjutas:[/small]
[tsitaat]Selle vastu ma üldse ei vaidle, et pottahi on investeering aastakümneteks, kui mitte kauemaks, sest pottidest väliskest kestab kindlasti kauem, kui paarkümmend aastat, küll aga tuleb paarikümne aasta pärast sisu uuesti laduda.
Plekkahju puhul aga vaidleks vastu, et ei pea sooja. Oleneb, kui hästi on elamine soojustatud, kui hästi siiber peab ning, kui palju on pottsepp osanud ahju sisse kivimassi laduda…samas ei tohi ka kividega üle pingutada, sest need kivid peavad seal ka kuumaks minema. Kui oled pidanud oma plekkahju kaks korda kütma, siis ilmselt on olnud miskit valesti.[/tsitaat]
Mul on vana maja 160a. ma ei tea kui vana on mu pottahi, aga tundub, et ikka vana-vana, pottsepp alles käis ja hindas väga heaks ahju tervise ja palus jumalakeeli \”ärge seda küll välja löhkuge\”. Igatahes 100a vanustel fotodel on sama ahi. Et pole siin midagi, et vaid paarikümneks aastaks :). talvel kütame üle päeva, pole vaja tihedamini.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Siis on küll midagi valesti sul. Meil samamoodi vanad malmuksed ees. Seesmine uks on kinni ja välimine on u 1cm irvakil. Meil all seda tuhaluuki pole ja mujalt ahi õhku peale ei saa. Põlevad mühinal ja mõnikord lausa koliseb see sisemine uks. Tõmme on nii hea. Võiks isegi vaiksemalt ja kauem põleda. See oligi üks põhjus, miks mees meil ahjudele tuhaluuki alla ei teinud. Siis on põlemine veelgi intensiivsem ja tekibki ülekütmise oht. Absoluutselt igasuguse ahju võib oskamatu kütja lõhki kütta. Ahju ei tohi ülekütta. Muud midagi polegi keerulist.
Sulle ehk pottsepad oskavad öelda, milles viga. [/tsitaat]
huvitav, korstnapühkijad ja tuttavad kogenud pottsepad väidavad, et ahjuuks peab kütmise ajal olema võimalikult pärani (sisemine uks muidugi kinni), et ahjus oleks \”valus\” tuli. niimoodi pidi ahi kiiremini soojaks minema ja kauem soe püsima kui pikalt (pool)kinnise uksega \”sussutades\”

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 16 postitust - vahemik 121 kuni 136 (kokku 136 )


Esileht Kodunurk Uus ahi

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.