Esileht Koolilaps 12 aastase terror

Näitan 30 postitust - vahemik 91 kuni 120 (kokku 184 )

Teema: 12 aastase terror

Postitas:
Kägu

Seal trennides ja koolis ei ole tal sellist käitumist. Seal suudab oma käitumist kontrollida ja viisakas ning sõbralik olla?

Siis vaata peeglisse.

0
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Seal trennides ja koolis ei ole tal sellist käitumist. Seal suudab oma käitumist kontrollida ja viisakas ning sõbralik olla?

Siis vaata peeglisse.

Ära kräunu vaid vaata peeglisse ja môtle mis valesti on ja mille peale pea liiva alla pistad.

0
-6
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Seal trennides ja koolis ei ole tal sellist käitumist. Seal suudab oma käitumist kontrollida ja viisakas ning sõbralik olla?

Vabandust, et segadust tekitasin. Mõlemad pidid olema küsilaused. Seda ei kirjutanud selle lapse ema, vaid mina.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Seal trennides ja koolis ei ole tal sellist käitumist. Seal suudab oma käitumist kontrollida ja viisakas ning sõbralik olla?

Siis vaata peeglisse.

See “vaatapeeglisse” on nii tore sõna – kui midagi öelda ei ole, siis pillu seda hulgi vasakule ja paremale ja ongi sisutühjal sõnumil hoobilt sügav mõte sees 😛

+8
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Pai TA-le ja ta kodustele…

Kas täiskasvanud inimene ei võiks siiski mingil muul moel oma kaasatundmist/lohutamist või edu soovimist väljendada? See võõraste inimeste paitamine on nii jube ja infantiilne.

+8
-7
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Pai TA-le ja ta kodustele…

Kas täiskasvanud inimene ei võiks siiski mingil muul moel oma kaasatundmist/lohutamist või edu soovimist väljendada? See võõraste inimeste paitamine on nii jube ja infantiilne.

Okei, aga mida siis inimesele öelda võiks, kui sa ei taha ta muret veel suuremaks muuta kui see juba niigi on?

Kusjuures neid halvustamisei-tänitamisi ja vaatapeeglissetajaid on siin niigi küllalt ja siis küll ei öelda, et ära käia, vaheta plaati kah…

+8
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Okei, aga mida siis inimesele öelda võiks, kui sa ei taha ta muret veel suuremaks muuta kui see juba niigi on?

(Üks teine kägu)

Kui just ilmtingimata peab midagi ütlema, siis mina kirjutaks umbes nii: “Soovin/loodan, et leiate oma murele lahenduse”.
Paitamine ja kallistamine on tõesti natuke totter. Üsna pealwtükkiv niikuinii (isegi virtuaalselt).

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et selline kaäitumine teeb mulle haiget ja kurvastab mind väga. Selle peale tavaliselt vastatake, aga sina lõid mind 3 aastat tagasi. Või midagi taolist. Kusjuures laps pole tegelikult kunagi tõsiselt karistada saanud. Kui mõni pepulaks välja arvataa ammu aega tagasi.

Kui mu peres sellised probleemid esineksid, siis viiksin lapse kas kohtu või juristi ukse taha. Need on asutused, kus teatakse, kuidas lapsi kasvatada ja saad veel kaasa A4 nimekirja, mis lapsel peab olema. Mäletate neid aegu, lapsel ei tohi olla vähem. Üldiselt mine ütle töökollektiivis,et sind mõni asi kurvastab või teeb haiget, kindlasti leidub mõni, kes sind kiusama hakkab. Kui lapsed on diagnoositud, tuleb ennast ka lasta ära diagnoosida. Mis need pepulaksud siis ammu aega tagasi tähendasid? Ikka diagnoos endale ka.

+1
-14
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Äratan hommikul üles. Vastab kas, ”küll ma tulen” või ”jää vait. ” lahen 5-10 min pärast tagasi ja äratan uueati, ütlen kellaaja. Sama vastus . Nii mitu korda. Ajab end lõpuks üles, vaatab kella ja hakkab räuskama et ma ei äratanud teda piisavalt vara.

Koolis jäeti hilinemiste pärast peale tunde. See mõjus ja poiss oli mõnda aega ise valmis õigeks ajaks. Aga ärritund nagu tige herilane ja mina loomulikult süüdi et kool teda karistas. Räauskamine tähendab, et ta käib ringi, loobib asju, lööb jalaga pesukorvi, prügikasti vms. Tuleb hasti lahedale ja röögib mulle otse näkku .

Tuleb koolist, kohe arvuti taha. Palun kenasti tal riided vahetada, käed pesta. Vastab, et kohe kohe. Aga tunni aja pärast ikka istub kooliriietes. Ütlen,et sa tund aega tagasi lubasid vahetada riided. Kargab siis toolilt püsti nii et tool lendab . Röögatab jah ma vahetan. Vahetab siis poolenisti, kas ainult aärgi või püksid ja kohe arvutisse tagasi. Kui interneti kinni panen, kukub oma tuba segi peksma ja karjub mulle et ma olen ainult loll naine ja ei otsusta midagi.

Kui kutsun sööma, isegi ei vasta. Kutsun mitu korda ja siis lülitan ülevalkorrusel elektri välja. Kuulen röögatust, tool lendab õhku ja tulivihane poiss jookseb alla et mul nägu täis sõimata.

Hakkame siis sööma kogu perega. Üks vale sõna meie poolt või kui ta õde julgeb naerda ta üle ja püssirohutünn plahvatab. Röögib meie peale, haarab oma taldreku ja laheb üles oma tuppa sööma. Elektri muidugi lülitab ta kohe tagasi, aga vähemalt saan ta alla sööma.

Jah selline elu on meil enamuse ajast. Kusjuures ma mäletan, mu isa oli selline kergesti ärrituv ja kukkus pidevalt jaurama mõttetute asjade pärast

Ütle, et kui veel märatseb, siis kutsud hullumaja auto järgi, pangu kott valmis riietega

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Äratan hommikul üles. Vastab kas, ”küll ma tulen” või ”jää vait. ” lahen 5-10 min pärast tagasi ja äratan uueati, ütlen kellaaja. Sama vastus . Nii mitu korda. Ajab end lõpuks üles, vaatab kella ja hakkab räuskama et ma ei äratanud teda piisavalt vara.

Koolis jäeti hilinemiste pärast peale tunde. See mõjus ja poiss oli mõnda aega ise valmis õigeks ajaks. Aga ärritund nagu tige herilane ja mina loomulikult süüdi et kool teda karistas. Räauskamine tähendab, et ta käib ringi, loobib asju, lööb jalaga pesukorvi, prügikasti vms. Tuleb hasti lahedale ja röögib mulle otse näkku .

Tuleb koolist, kohe arvuti taha. Palun kenasti tal riided vahetada, käed pesta. Vastab, et kohe kohe. Aga tunni aja pärast ikka istub kooliriietes. Ütlen,et sa tund aega tagasi lubasid vahetada riided. Kargab siis toolilt püsti nii et tool lendab . Röögatab jah ma vahetan. Vahetab siis poolenisti, kas ainult aärgi või püksid ja kohe arvutisse tagasi. Kui interneti kinni panen, kukub oma tuba segi peksma ja karjub mulle et ma olen ainult loll naine ja ei otsusta midagi.

Kui kutsun sööma, isegi ei vasta. Kutsun mitu korda ja siis lülitan ülevalkorrusel elektri välja. Kuulen röögatust, tool lendab õhku ja tulivihane poiss jookseb alla et mul nägu täis sõimata.

Hakkame siis sööma kogu perega. Üks vale sõna meie poolt või kui ta õde julgeb naerda ta üle ja püssirohutünn plahvatab. Röögib meie peale, haarab oma taldreku ja laheb üles oma tuppa sööma. Elektri muidugi lülitab ta kohe tagasi, aga vähemalt saan ta alla sööma.

Jah selline elu on meil enamuse ajast. Kusjuures ma mäletan, mu isa oli selline kergesti ärrituv ja kukkus pidevalt jaurama mõttetute asjade pärast

Ütle, et kui veel märatseb, siis kutsud hullumaja auto järgi, pangu kott valmis riietega

Kutsugu. Tahaks näha, “keda” ta siis täpselt kutsub ja mis need selle peale ütlevad.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tundub nagu kohutavalt pingeline elu. Ära ärata teda siis enam ning otsi välja internaatkoolid, mille vahel valikut paku. Te ju vanematena hädas. Las siis teised teevad ning laps saab ka “lolli naise” juurest minema.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tundub nagu kohutavalt pingeline elu. Ära ärata teda siis enam ning otsi välja internaatkoolid, mille vahel valikut paku. Te ju vanematena hädas. Las siis teised teevad ning laps saab ka “lolli naise” juurest minema.

Osas Euroopa riikides on säherdused noortekodud väga laialt levinud. Kui vanemad tunnevad, et ei saa enam oma teismelisega hakkama, siis teatavadki sotsiaaltöötajale ja too suunab nad noorte koolkodusse.

Samas on selliste asutuste osas väga vastukäivaid hinnanguid. Reklaamvoldikutes lubatakse küll, et seal olevat kogenud spetsialistid ja laps pidavat saama just temale sobivat ravi ja tuge – ja muu sihuke reklaamkantseliit seal kirjas. Ent tegelikkuses on peamine “kasu”, mis laps sealt saab, suhete loomine teiste omasugustega ja neilt õppimine.

Lisaks on sellistesse asutustesse paigutatud lastel 4 korda suurem tõenäosus surra kui nende koju jäänud õdedel-vendadel. Lihtsalt probleemseid lapsi ümber on palju, õppimine ja korralik olemine pole popid, personal ei jõua igaühel individuaalselt silma peal hoida jne.

Osa vanemaid loodavad, et laps õpiks asutuses distsipliini ja enese eest hoolitsemist; et seal õpetatakse lohest pubekas lõpuks ometi oma voodit üles tegema, oma tuba koristama ega lubata ööd läbi nutikas istuda. Tegelikkuses aga võib tänapäeva asutuses elu välja näha pigem nagu hotellis – tube koristab koristaja, sööki teevad kokad ja nutikakasutust ei valva keegi. Koolitundi minema ka ei sunnita. Ehk siis lapsele võib hakata seal hoopiski rohkem meeldima kui kodus.

Seetõttu kostab Euroopas üha enam hääli, mis ütlevad, et asutuste teed minek ei ole andnud loodetud tulemusi ja keeruliste teismeliste puhul oleks vaja anda abi pigem koju. Muidugi ei pea see abi olema sihuke, kus psühholoogitädi viibutab vanemate poole õpetavalt näppu ja räägib ainult, kui raske teismelisel vaesekesel endal on, ning olgu vanemad ikka leebed ja kannatlikud. Pigem peaks lapsega üsna tõsiselt rääkima keegi, kes ei ole ema ja kes on lapsele autoriteet.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Äratan hommikul üles. Vastab kas, ”küll ma tulen” või ”jää vait. ” lahen 5-10 min pärast tagasi ja äratan uueati, ütlen kellaaja. Sama vastus . Nii mitu korda. Ajab end lõpuks üles, vaatab kella ja hakkab räuskama et ma ei äratanud teda piisavalt vara.

Koolis jäeti hilinemiste pärast peale tunde. See mõjus ja poiss oli mõnda aega ise valmis õigeks ajaks. Aga ärritund nagu tige herilane ja mina loomulikult süüdi et kool teda karistas. Räauskamine tähendab, et ta käib ringi, loobib asju, lööb jalaga pesukorvi, prügikasti vms. Tuleb hasti lahedale ja röögib mulle otse näkku .

Tuleb koolist, kohe arvuti taha. Palun kenasti tal riided vahetada, käed pesta. Vastab, et kohe kohe. Aga tunni aja pärast ikka istub kooliriietes. Ütlen,et sa tund aega tagasi lubasid vahetada riided. Kargab siis toolilt püsti nii et tool lendab . Röögatab jah ma vahetan. Vahetab siis poolenisti, kas ainult aärgi või püksid ja kohe arvutisse tagasi. Kui interneti kinni panen, kukub oma tuba segi peksma ja karjub mulle et ma olen ainult loll naine ja ei otsusta midagi.

Kui kutsun sööma, isegi ei vasta. Kutsun mitu korda ja siis lülitan ülevalkorrusel elektri välja. Kuulen röögatust, tool lendab õhku ja tulivihane poiss jookseb alla et mul nägu täis sõimata.

Hakkame siis sööma kogu perega. Üks vale sõna meie poolt või kui ta õde julgeb naerda ta üle ja püssirohutünn plahvatab. Röögib meie peale, haarab oma taldreku ja laheb üles oma tuppa sööma. Elektri muidugi lülitab ta kohe tagasi, aga vähemalt saan ta alla sööma.

Jah selline elu on meil enamuse ajast. Kusjuures ma mäletan, mu isa oli selline kergesti ärrituv ja kukkus pidevalt jaurama mõttetute asjade pärast

Ütle, et kui veel märatseb, siis kutsud hullumaja auto järgi, pangu kott valmis riietega

Kutsugu. Tahaks näha, “keda” ta siis täpselt kutsub ja mis need selle peale ütlevad.

Töövälisel ajal on võimalik pöörduda otsese suitsiidohuga, psühhootilise seisundi kahtlusel erakorralise vältimatu abi saamiseks vastuvõtuosakonda. Valveõde viib läbi triaaži osakonda pöördunu abivajaduse erakorralisuse hindamise ning otsustab edasise abi ja vajadusel suunab patsiendi valvearstile.

küll kiirabi viiv

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keegi ütles kommentaaris, et “varsti olete kõik erivajadusega”. Ma olen selle kommentaariga üle 100 % nõus. Selline laps põhjustab nii vanematel kui ka õdedel-vendadel psüühilise erivajaduse. Meil oli ka selline laps, piinlesime aastaid, nii meie – tema vanemad kui ka tema õde ja vend olime raskelt depressiivsed, kõik neli olime mingil ajal ka suitsiidsed, kõik võtsime antidepressante. Äärmiselt alatu on öelda sellise pere vanematele, et vaadake peeglisse. Tegemist on kindlasti täiesti normaalsete vanematega ja teine laps ju neil funktsioneerib korralikult. Ka meie peres on teised kaks last eeskujulikud. Pere õhkkond on kahtlemata toksiline, aga see pole mitte lapsevanemate süü, vaid põhjustatud lapse raskest erivajadusest. Kujutage näiteks ette, et teil on pereliige nt pereisa, kes karjub, asju lennutab ja toole loobib. Selline pere elabki pidevas toksilises õhkkonnas.
Tundub, et teemaalgataja pojale on antidepressandid vältimatult vajalikud. Minu laps sai esimesed antidepressandid 10-aastaselt. Lisaks saime ka erinevaid teraapiaid ja õnnestus lapsele saada koht talle sobivasse kooli (meie puhul Ristiku Põhikooli). Suuremaks saades antidepressandid polnud enam piisavad, lapse psüühikahäire muutus (autistlikest joontest psühhootiliste joonte poole) ning laps sai raviks antipsühhootikumid.
Siin ei ole tegemist kasvatamatusega, vaid lapse haigusega. Teemaalgataja, sinu laps vajab ravi. Teie vanematena olete niikuinii kõik võimaliku juba teinud. Kasvatus ei saa jagu lapse haigusest. Mingi vanuseni veel saab, meil umbes 8-aastaseni õnnestus last veel kuidagi ohjes hoida, aga edasi enam mitte.

+12
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keegi ütles kommentaaris, et “varsti olete kõik erivajadusega”. Ma olen selle kommentaariga üle 100 % nõus. Selline laps põhjustab nii vanematel kui ka õdedel-vendadel psüühilise erivajaduse. Meil oli ka selline laps, piinlesime aastaid, nii meie – tema vanemad kui ka tema õde ja vend olime raskelt depressiivsed, kõik neli olime mingil ajal ka suitsiidsed, kõik võtsime antidepressante. Äärmiselt alatu on öelda sellise pere vanematele, et vaadake peeglisse. Tegemist on kindlasti täiesti normaalsete vanematega ja teine laps ju neil funktsioneerib korralikult. Ka meie peres on teised kaks last eeskujulikud. Pere õhkkond on kahtlemata toksiline, aga see pole mitte lapsevanemate süü, vaid põhjustatud lapse raskest erivajadusest. Kujutage näiteks ette, et teil on pereliige nt pereisa, kes karjub, asju lennutab ja toole loobib. Selline pere elabki pidevas toksilises õhkkonnas.

Tundub, et teemaalgataja pojale on antidepressandid vältimatult vajalikud. Minu laps sai esimesed antidepressandid 10-aastaselt. Lisaks saime ka erinevaid teraapiaid ja õnnestus lapsele saada koht talle sobivasse kooli (meie puhul Ristiku Põhikooli). Suuremaks saades antidepressandid polnud enam piisavad, lapse psüühikahäire muutus (autistlikest joontest psühhootiliste joonte poole) ning laps sai raviks antipsühhootikumid.

Siin ei ole tegemist kasvatamatusega, vaid lapse haigusega. Teemaalgataja, sinu laps vajab ravi. Teie vanematena olete niikuinii kõik võimaliku juba teinud. Kasvatus ei saa jagu lapse haigusest. Mingi vanuseni veel saab, meil umbes 8-aastaseni õnnestus last veel kuidagi ohjes hoida, aga edasi enam mitte.

Olen Sinu kirja esimese poolega täielikult nõus. Meilgi on kodus samamoodi käituv teismeline, samas pere teine laps, olles kasvanud ju ometi samas keskkonnas ja samade vanematega, on igati terve, tore ja tubli laps. Ja kahjuks antidepressandid ei aidanud üldse, arstid katsetavad praegu tema peal paljusid erinevaid tablette ja ta käib ka teraapias – seni pole kahjuks märgata olnud mitte mingit kasu.

Kusjuures siin on võtmeküsimuseks, et kas laps ongi tõeliselt haige või on tegu pubekaea hormoonidega? Selle üle juurdlevad meie lapse puhul ka suurte kogemustega arstid juba aastaid. Kuna lapse probleemne käitumine ravist hoolimata süveneb, on viimasel ajal tasapisi hakatud lõpuks juba rääkima haiguse võimalusest. Samas võib haigus tekkida ka suure hulga erinevate AD-de katsetamisest. Seega – nii vanemad kui arstid on selle koha pealt suhteliselt pimeduses, kindlaid vastuseid pole.

Lapsed ei tule siia ilma puhta lehena. Päris kindlasti pole nad mingid hingetud robotid, keda vanemad programmeerivad ja siis “töötabki” õigesti. Tegureid on palju, ja iga inimene (sh laps) tõlgendab asju omal moel.

Nt väiksema lapse nutu peale reageerides ema läheb ja võtab ta kaissu ning lohutab, kuni laps nutmise lõpetab. Ühest sedasi kasvatatud lapsest saab empaatiline inimene, kes oskab kodust saadud hellust omakorda teistele jagada. Seevastu teisest sama pere samamoodi kasvatatud lapsest tuleb noor, kes pole kunagi harjunud oma emotsioonidega iseseisvalt hakkama saama. Tal puudub oskus oma tusatuju juhtida, see võtab tema üle võimust; see noor hakkab oma halba tuju leevendama mõnuainete ja eneselõikumisega. Ja vanemad imestavad, mismoodi küll sama pere üks laps sai asjadest “õigesti” aru, ent teine suutis sama seika n-ö tõlgendada täiesti omamoodi.

See oli vaid üks näide paljudest, kuidas kasvatuses võib viga sisse tulla täiesti ootamatul moel. Me kunagi ei tea, mis lapse peas liigub ja kuidas tema asju näha võib. Samamoodi ka spetsialistid ei oska seda ette näha.

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mitte ükski inimene pole ideaalne ega eksimatu. Ka teie mitte, materdavad käod!!!
Mul pole õnneks selliseid probleeme nagu teemaalgatajal, aga vaatamata sellele ei ole ma mitte kuskilt otsast täiuslik inimene ega lapsevanem.

Nõu anda on raske! Ainsana torkas silma tarbetu võimuvõitlus. Olen oma lapsi kasvatades aru saanud, et igasugused kõrgemalt positsioonilt lähtuvad jõumeetodid ( elektri / neti välja lülitamine) on ebaefektiivsed.
See on pigem tagajärgedega tegelemine, aga tegelikult oleks vaja saavutada olukord, kus poleks tarvis jõuga sekkuda.

Mulle tundub, et teil on lapsega kontakt kadunud. Ka mul on seda kiire ja närvilise elutempo juures juhtunud.
Ehk et ma arvan, et sa peaksid kuidagi jälle temaga ühele lainele saama. Võta  aega rääkimiseks! Selleks on ehk kõige parem hetk siis, kui laps on juba õhtul voodis. Olen märganud, et siis on nad arutelule kuidagi vastuvõtlikumad. Küsi, mis tal mureks, mis südamel. Räägi, mis sul mureks. Proovige teha kokkuleppeid. Kas või käitumise osas ühe päeva kaupa.  Võib- olla saate koos minna kuhugi, kus keegi teid ei segaks.
Ühesõnaga suhe tuleb kuidagi üles soojendada.

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle jääb silma, et ainuke, kes tänitab – on EMA.

Siinses olukorras võiks ehk rohkem rakendada isa.

Hommikul äratab isa, sööma kutsub isa, palub asjad panna või õppimis vaadata isa….

Kas ka sel juhul poiss kärataks hommikusele äratajale “jää vait!”??

Mõnikord kipuvad poisslapsd emaga suhtlema stiilis nagu peres isa suhtleb emaga.

Palub ema isal õllepudeli või taldriku ise ära panna ja vastuseks on etteheited, et mis sa tänitad, tee ise ka midagi.  Ei leia mees oma pükse – saab jälle naine riielda.  Või nagu siin eespool  toodud näide – mees lennutab toole või karjub??? mismõttes??? sellise mehega ma naisena koos ei ela – sest mul on ainult üks elu ja ma ei taha seda kulutada kellegi stressimaandamise nartsuks olemisele.   Näited on ekstreemsed, kuid sellist stiili mürgist suhtlust võib kohata üsna tihti.

 

Ma prooviks su asemel veidi aega seda, et just poisi asjadega tegelebki isa – äratab, kutsub sööma,  palub laiali jäetud asjad ära panna….  Kuidas poiss isale regaeerib?

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Isa on ikka täielik jobu, mulle tundub. Tema asi on see poiss paika panna. Poistega on nii, et kui nad aru saavad, et nendest ollakse füüsiliselt üle (ilma seda rakendamata), siis nad väga ei vaevu sulle näkku räuskama.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nagu vanemad ees, nii lapsed järgi

+5
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma tahan TA kaitseks siinkohal öelda et enamik vastanuist kohe kindlalt ei tea mis tunne on koos eksisteerida sellise probleemse ja impulsiivse lapsega. Kommentaarid on suures osas jäetud nende kägude poolt kellel kodus tavalaps, kellega on kas vähe vaimseid probleeme või siis on need olnud küllalt lihtsalt lahenduvad. Olgu teadmiseks, et osade vaimsete jamade jaoks, ka. TA juhtumil ilmselt puudubki lõplik lahendus. See ei olene üldse vanemate kasvatusmeetmetest vaid tuleneb siiski asjaosalise ajukeemiast. Ka ei saa keegi kuidagi ette näha kas nende laps on vaimselt ok, raske iseloomuga või siis suisa kullatükk. No ja mis see annakski. Pai TA-le ja ta kodustele, jaksu edaspidiseks! Ehk läheb kunagi olustik lihtsamaks.

Jah, aga samamoodi nagu lapsel on pidev alibi, et ta võibki kogu perekond terrori all hoida, väärivad inimväärset elu ka ülejäänud pereliikmed.

Miks peaks ainult marodööri järgi kohanduma, teda aastakümneid taluma, oma elu põrguks tegema? Tulemus on neli vaimuhaiget ùhe asemel.

Mina seaks konkreetsed piirid, otsiks abi psyhhiaatrilt, alustaks ravi medikamentidega. Kui näkku sõimab, nett maha. Kui sööma ei tule, koristan köögi ja nii on. Ei palu, ei anu. Kõike seda rahulikult, aga väga konkreetselt.

Meil toimis.

Meil muidugi asju ja interjööri segi ei pekstud, see oleks eraldi teema, kelle rahast kodu parandatakse.

 

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga see on muidugi õige, et 12-aastase kasvatamisega on hiljaks jäädud. See lœpmatu naeratamine, tunnustamine, armastuse rõhutamine ja muu malbe metoodika on sama “kasulik” kui kaasav haridus koolides. Ikka ainukt kõike sallime ja lubame ja tulemus on, et kõik need erilised ja mitteerilised võivad süüdimatult käituda.

Hmm. Mina olen naeratamisest, tunnustamisest ja leebusest niimoodi aru saanud, et last tunnustatakse ikka siis, kui ta midagi kiiduväärset teeb. Seda ei tule mõista nii, et kiidetakse valimatult ükskõik mille eest, ka halbade asjade eest.

Need, kes soovitavad naeratamise ja tunnustamise üldse eemaldada, eks kujutage ise ette suhet, kus teine pool teid mitte kunagi ja mitte millegi eest ei tunnusta. Kunagi lahkelt ja sõbralikult juttu ei aja. Ainult siis, kui teete midagi paha – siis saate vastaspoolelt mingi reaktsiooni (pahandamise, karistamise, iroonia vms. ). Selline kõle õhkkond teeb igaühe (ka täiskasvanu) närvilisemaks – kui lahkus ja sõbralikkus on siin kodus defitsiitkaup, mida mina niikuinii ei saa, mida ma siis üldse punnitan…

Loomulikult, käitumisprobleemide puhul tuleb leida mingi toimiv meetod. Ma arvan, et toimivaid meetodeid autistide ohjeldamiseks oskaks soovitada praktikud, kellel on reaalselt kogemus selliste raskete lastega. Näiteks teised autistide vanemad – mõnda autistide vanemate tugigruppi ei ole, kus praktikud kogemusi vahetavad? Suvainimene, kes pole autistlikku last lähedalt näinudki, võib ju teoorias olla tugev, aga sellest ei pruugi piisata.

Aga head asjade eest tohib ju ikka kiita. Ja leebes toonis rääkida, kui laps parasjagu pahandust ei tee, tohib ju ikka. See ei mõju kindlasti kuidagi kahjulikult ja last “ära rikkuvalt”.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mõnikord kipuvad poisslapsd emaga suhtlema stiilis nagu peres isa suhtleb emaga.

Huvitav jah, kus poiss selle “sina oled loll naine ja ei otsuta midagi” on võtnud? Kas isa on öelnud emale tülide ajal nii? Või isa ei ole öelnud, aga näiteks sõprade käest üle võtnud? Kui see viimane, kas siis isa on astunud ema kaitseks välja?

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga see on muidugi õige, et 12-aastase kasvatamisega on hiljaks jäädud. See lœpmatu naeratamine, tunnustamine, armastuse rõhutamine ja muu malbe metoodika on sama “kasulik” kui kaasav haridus koolides. Ikka ainukt kõike sallime ja lubame ja tulemus on, et kõik need erilised ja mitteerilised võivad süüdimatult käituda.

Hmm. Mina olen naeratamisest, tunnustamisest ja leebusest niimoodi aru saanud, et last tunnustatakse ikka siis, kui ta midagi kiiduväärset teeb. Seda ei tule mõista nii, et kiidetakse valimatult ükskõik mille eest, ka halbade asjade eest.

Need, kes soovitavad naeratamise ja tunnustamise üldse eemaldada, eks kujutage ise ette suhet, kus teine pool teid mitte kunagi ja mitte millegi eest ei tunnusta. Kunagi lahkelt ja sõbralikult juttu ei aja. Ainult siis, kui teete midagi paha – siis saate vastaspoolelt mingi reaktsiooni (pahandamise, karistamise, iroonia vms. ). Selline kõle õhkkond teeb igaühe (ka täiskasvanu) närvilisemaks – kui lahkus ja sõbralikkus on siin kodus defitsiitkaup, mida mina niikuinii ei saa, mida ma siis üldse punnitan…

Loomulikult, käitumisprobleemide puhul tuleb leida mingi toimiv meetod. Ma arvan, et toimivaid meetodeid autistide ohjeldamiseks oskaks soovitada praktikud, kellel on reaalselt kogemus selliste raskete lastega. Näiteks teised autistide vanemad – mõnda autistide vanemate tugigruppi ei ole, kus praktikud kogemusi vahetavad? Suvainimene, kes pole autistlikku last lähedalt näinudki, võib ju teoorias olla tugev, aga sellest ei pruugi piisata.

Aga head asjade eest tohib ju ikka kiita. Ja leebes toonis rääkida, kui laps parasjagu pahandust ei tee, tohib ju ikka. See ei mõju kindlasti kuidagi kahjulikult ja last “ära rikkuvalt”.

Aga mitte keegi ei olegi siin ju soovitanud, et last ei tohi üldse mitte kiita! Ja samuti ei ole absoluutselt mitte keegi väitnud, et kui laps pahandust ei tee ja on kukupai, siis peab teda tingimata sõimama, ei tohtivat leebel toonil rääkida. No kust sa sihukesi veidraid fantaasiaid veel välja lugesid?

Vaid jutt on ju hoopis sellest, et tänapäeval ei tohi lapsele justkui iialgi anda mitte mingit negatiivsema tooniga kriitikat, vaid peab ainult lõppematult lapse iga liigutust kiitma ja ülistama, nagu suu võtab. Selles on probleem.

Selle tõttu ei oska üha suurem hulk tänapäeva lapsi enam eluraskustega kokku sattudes nendega üldse toime tulla, vaid eeldab, et kogu maailm peab neid ainult kiitma ja ülistama, sõltumata nendepoolsest panusest. Haiglad on praegu täis vaimse tervise probleemidega noori, kes leiavad, et nende elu on täiesti mõttetu. Neil puudub oskus pingutada ja pingutuse üle rõõmu tunda, kohe esimese tagasilöögi peale ollakse käpuli. Ja see jutt, et “vanemad vaadaku peeglisse, rääkigu-rääkigu veel rohkem oma lapsega” on pullikaka. Millal meie lapsepõlves vanematel aega oli tundide ja tundide kaupa lapse juures istuda ja hoolega laterdada, suurt psühholoogiliselt professionaalset aktiivset kuulamistööd sooritada? Lubage naerda!

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaid jutt on ju hoopis sellest, et tänapäeval ei tohi lapsele justkui iialgi anda mitte mingit negatiivsema tooniga kriitikat, vaid peab ainult lõppematult lapse iga liigutust kiitma ja ülistama, nagu suu võtab. Selles on probleem

No aga ma ju rääkisingi sellest, et ma pole kunagi aru saanud, kust on tulnud see arusaam, et “moodne kasvatus tähendab seda, et peab ainult lõppematult lapse iga liigutust kiitma ja ülistama, nagu suu võtab”

Kriitikat (et näit. enda järelt on lõigutud paberitükid koristamata või et ära jagele oma õega jälle vms. ) olen teinud oma lastele ja minu meelest teevad ka teised lapsevanemad, keda ma tean, oma lastele…. Kus on nii massiliselt neid vanemaid, kes üldse ei kritiseeri?

Haiglad on praegu täis vaimse tervise probleemidega noori, kes leiavad, et nende elu on täiesti mõttetu. Neil puudub oskus pingutada ja pingutuse üle rõõmu tunda, kohe esimese tagasilöögi peale ollakse käpuli.

Eks näit. haritlased on nendes küsimustes – elu mõte, olla või mitte olla – alati õrnemad olnud. Tänapäeval on inimesed haritumad, vastavaid probleeme ka rohkem.

Ja see jutt, et “vanemad vaadaku peeglisse, rääkigu-rääkigu veel rohkem oma lapsega” on pullikaka. Millal meie lapsepõlves vanematel aega oli tundide ja tundide kaupa lapse juures istuda ja hoolega laterdada, suurt psühholoogiliselt professionaalset aktiivset kuulamistööd sooritada? Lubage naerda!

Eks see rääkimine sõltus rohkem sellest, kui kinnised või avatud olid vanemad. Aga kui rääkida taheti – siis need võimalused ka leiti. Ei pea istuma ju tingimata, võib ju rääkida ka kartulikoorimise või pesu nöörile riputamise kõrvalt. Vanasti oli palju neid rutiinseid töid, mille kõrvalt sai rääkida. Lisaks koosnesid pered sageli mitmest põlvkonnast ehk siis oli vanavanemaid, kes võisid olla head rääkijad ja “kuulamistöö sooritajad”. Nii et ma ei alahindaks vanemate põlvkondade inimesi selles mõttes.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ulme mida just lugesin… ema terroriseerib last neti ja elektri väljalülitamisega kui ei alluta ema enda kehtestatud tobedatele reeglitele.

Mis siis sellest kui laps ei pesegi käsi või ei tulegi ema nõutud ajal sööma, vaid sööb kui tahab ja kõht on tühi. Siit loen välja hoopis ühe autokraatse vanema haavatud eneseuhkuse ja terrori kättemaksuks lapsele allumatuse eest.

Ei kujuta ette, et enda pubekaga niimoodi käituksin. Jh, sööb ja teeb asju nii nagu talle sobib ja vajalikuks peab. Vabakasvatus? Võib- olla tõesti, aga meile sobib. Laps on laisk ja ülekäte? Jh, mõnes asjas tõesti laisk, aga mis selles halba on kui ei rüga terve elu hommikust õhtuni mingite reeglite järgi. Koolis asjad korras, käib trennis, on edukas sportlane, käib tööl. Tuba koristamata? Mis sellest, ei kujuta ette et hakkaksin selle pärast õiendama või elektrit välja lülitama. Ja lapsel on närvid korras ja meil suhted väga head.

Lapsevanem, otsi hoopis endale abi!

0
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Viimane vastaja – TA laps on alles 12. Kui juba nii noorelt nii vabaks lasta piirid, rääkimata sellest, et see vabadus ei baseeru (välja teenitud) usaldusel, vaid on täiesti sobimatu käitumise (sõimamise, löömise, laamendamise) teel saavutatud – siis ei taju laps seda väga tõenäliselt mingi kontaktiloomise ja suhete paranemisena, vaid et vanemad on tema suhtes lõplikult alla andnud ja tekib hoopis suurem turvatunde auk. 12-aastane on ikka täitsa laps alles, äärmiselt ebaküps ja noor, paljudel pole selles vanuses veel õige puberteetki alanud. Laps vajab piire, ta ei saagi veel olla küps täiesti vaba suure inimese elu elama ja seda enam pole küps, et käitub, nagu teemaalgataja kirjutas.

Aga muidugi pole lahendus ka pidev õiendamine, võimupositsioonilt neti väljalülitamine iga sõnakuulmatuse peale jne. Alustada tuleb uuesti kontaktiloomisest lapsega ja siis selle pinnalt saab hakata loodetavasti tegema kompromisse ja kokkuleppeid. Oma võitlusi tuleb väga hoolikalt valida, sest sedasorti ebastabiilse lapse puhul on iga tüli väga tugevalt niigi ebakindla omavahelise suhte alustalasid õõnestav.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vaid jutt on ju hoopis sellest, et tänapäeval ei tohi lapsele justkui iialgi anda mitte mingit negatiivsema tooniga kriitikat, vaid peab ainult lõppematult lapse iga liigutust kiitma ja ülistama, nagu suu võtab. Selles on probleem

No aga ma ju rääkisingi sellest, et ma pole kunagi aru saanud, kust on tulnud see arusaam, et “moodne kasvatus tähendab seda, et peab ainult lõppematult lapse iga liigutust kiitma ja ülistama, nagu suu võtab”

Kriitikat (et näit. enda järelt on lõigutud paberitükid koristamata või et ära jagele oma õega jälle vms. ) olen teinud oma lastele ja minu meelest teevad ka teised lapsevanemad, keda ma tean, oma lastele…. Kus on nii massiliselt neid vanemaid, kes üldse ei kritiseeri?

Haiglad on praegu täis vaimse tervise probleemidega noori, kes leiavad, et nende elu on täiesti mõttetu. Neil puudub oskus pingutada ja pingutuse üle rõõmu tunda, kohe esimese tagasilöögi peale ollakse käpuli.

Eks näit. haritlased on nendes küsimustes – elu mõte, olla või mitte olla – alati õrnemad olnud. Tänapäeval on inimesed haritumad, vastavaid probleeme ka rohkem.

Ja see jutt, et “vanemad vaadaku peeglisse, rääkigu-rääkigu veel rohkem oma lapsega” on pullikaka. Millal meie lapsepõlves vanematel aega oli tundide ja tundide kaupa lapse juures istuda ja hoolega laterdada, suurt psühholoogiliselt professionaalset aktiivset kuulamistööd sooritada? Lubage naerda!

Eks see rääkimine sõltus rohkem sellest, kui kinnised või avatud olid vanemad. Aga kui rääkida taheti – siis need võimalused ka leiti. Ei pea istuma ju tingimata, võib ju rääkida ka kartulikoorimise või pesu nöörile riputamise kõrvalt. Vanasti oli palju neid rutiinseid töid, mille kõrvalt sai rääkida. Lisaks koosnesid pered sageli mitmest põlvkonnast ehk siis oli vanavanemaid, kes võisid olla head rääkijad ja “kuulamistöö sooritajad”. Nii et ma ei alahindaks vanemate põlvkondade inimesi selles mõttes.

Aga paraku ongi just nii, et tänapäeva lastekasvatusalased raamatud rõhutavad lakkamatult ainult seda, et last peab lakkamatult kiitma ja tunnustama, kogu aur kulub neis ära vaid sellele, et lapse ego tuleb kergitada nii kõrgeks kui vähegi võimalik. Seda, et lapse ego polegi kõrgem kui Munamägi, peetakse millegipärast kõige koledamaks asjaks üldse – seda siis tänapäevase moevoolu psühholoogia poolt.

Ja kriitikagi, kui seda üldse julgeda natukene edastada, peab olema ikkagi peidetud ohtra kiituse taha – jättes arvestamata võimalusega, et mõni tuimem laps ei leiagi selle suure kiidulaulu sisse peidetud kriitikat sedasi üles.

Õnneks jah ei ole päris kõik tänapäeva vanemad selle psühho-moevooluga kaasa läinud ja julgevad veel oma lapsi kasvatada ka. Aga kui neid psühholoogiaõpikuid ja -looge sõnasõnalt võtta, siis tekib mul küll hirm nende laste pärast, kes sedasi üles kasvanuna peavad kord pärismaailma sisenema.

Mis “kuulamistöö sooritamisse” puutub, siis vanasti olid vanavanemad, praegu on noorel mustmiljon võimalust – kõiksugu koolipsühholoogid ja lasteabi telefonid, peale oma pere siis.

Ja täpselt nii ongi nagu ütled – ehk palju sõltub ka inimeste iseloomujoonest, kes on avatum, kes kinnisem. Sama nii vanemate kui lastegagi. Nüüd aga nõutakse vanematelt, et nad kõik peavad äkitselt hakkama mingiteks vägevateks jutulobistajateks, kellel on tohutult oskust, tahtmist ja aega iga päev tundide kaupa laterdada ja laterdada. Ja just nimelt lapse juures istudes. Ajakirjanduses ja meedias on mingisugune suur “rääkimine” mõeldud otsekui võluvitsaks, mis kõik probleemid hoobilt lahendab.

Ja kui kellegi lapsel on tormiline teismeiga, siis reeglina alati sõimatakse vanemaid, et ju siis nad ei ole oma lapsega “rääkinud”. Ning kui vanemad kinnitavad, et on küll rääkinud, pareeritakse automaatselt: “Ju siis pole osanud õigesti rääkida!” See väide on nii ebamäärane ja ümmargune, et mitte keegi ei saa sellele vastu vaielda.

Oma pika elu jooksul olen aru saanud üht: rääkimine on tore küll, kuid see on vaid üks väike osa probleemide lahendamisest. 50% sõltub kuulajast. Kui ikka teine pool n-ö toru ei võta, pole rääkimisest mingit kasu. Ja kui teisele poolele lihtsalt ei meeldi rääkija ideed (nt et peab õppetükke tegema hakkama), siis pole ka kasu.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis siis sellest kui laps ei pesegi käsi või ei tulegi ema nõutud ajal sööma, vaid sööb kui tahab ja kõht on tühi. Siit loen välja hoopis ühe autokraatse vanema haavatud eneseuhkuse ja terrori kättemaksuks lapsele allumatuse eest.

Kui lapseeas ei kujundata hügieeniharjumusi nagu nt kätepesu enne sööki, siis võib see kaasa tuua terviseprobleeme – see ju ongi asja mõte. Ning kui laps peaks haigestuma pesemata kätest saadud tõppe, siis peab teda ravima ja v-o ka töölt pikka aega puuduma ju ema!

Ning see, kui laps ei soovi koos perega söögiaegadel ühises lauas süüa – palun väga, minul iseenesest pole selle vastu midagi. Ainult et mina küll ei viitsi hoida tundide viisi lapsele mõeldud osa lõunasöögist soojas ja köögis lauda kaetud.

See mure on paljudes tänapäeva peredes – lapsed on arvutimängu nii süvenenud, et kui ema sööma kutsub, siis karjutakse “Ei taha!”

Kui emal on muud tegemised ootamas ja ta ei jõua tunde köögis lauda kaetuna ja lapsele eraldi toitu soojas hoida, vaid koristab köögi ära, siis enamik lapsi ei viitsi endale toitu ise soojendama hakata, paraku. Vaid selle asemel laps, kes arvutimängust millalgi välja tuleb ja tajub, et kõht tühi on, tellib endale nt pitsa, või läheb ostab bensiinijaamast hamburgeri. Või läheb koduse külmiku kallale ja teeb selle näksidest tühjaks, siis siirdub elutoa kapi kallale ja korjab sealt välja külaliste jaoks mõeldud küpsised-maiustused.

Muu pere on varunud näkse, et laupäeva õhtul mõnusalt üheskoos veidi maiustada, aga nüüd on teismeline, kes keeldus koos perega söömast normaalset lõunasööki, teinud kapis puhta töö ja pistnud üksi nahka tervele perele varutud näksid. Aga midagi teha ei tohi, siis on kohe paha ja “autokraatne lapsevanem”!

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nüüd aga nõutakse vanematelt, et nad kõik peavad äkitselt hakkama mingiteks vägevateks jutulobistajateks, kellel on tohutult oskust, tahtmist ja aega iga päev tundide kaupa laterdada ja laterdada. Ja just nimelt lapse juures istudes.

Ajakirjanduses ja meedias on mingisugune suur “rääkimine” mõeldud otsekui võluvitsaks, mis kõik probleemid hoobilt lahendab. Ja kui kellegi lapsel on tormiline teismeiga, siis reeglina alati sõimatakse vanemaid, et ju siis nad ei ole oma lapsega “rääkinud”. Ning kui vanemad kinnitavad, et on küll rääkinud, pareeritakse automaatselt: “Ju siis pole osanud õigesti rääkida!” See väide on nii ebamäärane ja ümmargune, et mitte keegi ei saa sellele vastu vaielda.

Nõutakse, sõimatakse… Laps peab kriitikat taluma, aga lapsevanem kriitikat taluma ja valmis olema juurde õppima, kuidas näit. lapsega õigesti rääkida, ei peagi?

Loomulikult oleks ebaloogiline eeldada, et vanem on autistliku lapse kasvatamiseks näit. juba enne lapse sündi valmistunud. Ta ei ole. Aga samas – pole see autist maailmas esimene ega viimane ehk siis eksisteerib autistidega toime tulevaid inimesi, kellelt saaks õppida töövõtteid. Võiks pöörduda nende inimeste poole, kes on autistide kasvatamises tugevad praktikud. Ja kuulata ära, mis kasvatusvõtted on neil sarnastes olukordades töötanud. Jah, sealhulgas ka seda, kuidas lapsega tõhusalt rääkida – sest ime-ime jah, kõik ei pruugigi loomulikust intelligentsist osata lapsega õigesti rääkida. Eriti, kui pole tegemist tavalise (neuroolgilselt normaalse), vaid autistliku lapsega, kellega kõik ongi raskem.

Analoogia, et inimene ei pruugi osata sünnist saati ka näit. kapsaid kasvatada. Kui on aga probleemid kapsaste kasvatamisega, siis kõige õigem on pöörduda selle poole, kellel on kogemusi kapsaste kasvatamisega. Ja õppida juurde, mida ja kuidas teha, et kasvatada neid kapsaid paremini. Jalgade trampimine: “Mina pole sündinud kapsakasvataja, mul pole oskust, mul pole tahtmist süveneda” vist edasi ei aitaks?

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nüüd aga nõutakse vanematelt, et nad kõik peavad äkitselt hakkama mingiteks vägevateks jutulobistajateks, kellel on tohutult oskust, tahtmist ja aega iga päev tundide kaupa laterdada ja laterdada. Ja just nimelt lapse juures istudes.

Ajakirjanduses ja meedias on mingisugune suur “rääkimine” mõeldud otsekui võluvitsaks, mis kõik probleemid hoobilt lahendab. Ja kui kellegi lapsel on tormiline teismeiga, siis reeglina alati sõimatakse vanemaid, et ju siis nad ei ole oma lapsega “rääkinud”. Ning kui vanemad kinnitavad, et on küll rääkinud, pareeritakse automaatselt: “Ju siis pole osanud õigesti rääkida!” See väide on nii ebamäärane ja ümmargune, et mitte keegi ei saa sellele vastu vaielda.

Nõutakse, sõimatakse… Laps peab kriitikat taluma, aga lapsevanem kriitikat taluma ja valmis olema juurde õppima, kuidas näit. lapsega õigesti rääkida, ei peagi?

Loomulikult oleks ebaloogiline eeldada, et vanem on autistliku lapse kasvatamiseks näit. juba enne lapse sündi valmistunud. Ta ei ole. Aga samas – pole see autist maailmas esimene ega viimane ehk siis eksisteerib autistidega toime tulevaid inimesi, kellelt saaks õppida töövõtteid. Võiks pöörduda nende inimeste poole, kes on autistide kasvatamises tugevad praktikud. Ja kuulata ära, mis kasvatusvõtted on neil sarnastes olukordades töötanud. Jah, sealhulgas ka seda, kuidas lapsega tõhusalt rääkida – sest ime-ime jah, kõik ei pruugigi loomulikust intelligentsist osata lapsega õigesti rääkida. Eriti, kui pole tegemist tavalise (neuroolgilselt normaalse), vaid autistliku lapsega, kellega kõik ongi raskem.

Analoogia, et inimene ei pruugi osata sünnist saati ka näit. kapsaid kasvatada. Kui on aga probleemid kapsaste kasvatamisega, siis kõige õigem on pöörduda selle poole, kellel on kogemusi kapsaste kasvatamisega. Ja õppida juurde, mida ja kuidas teha, et kasvatada neid kapsaid paremini. Jalgade trampimine: “Mina pole sündinud kapsakasvataja, mul pole oskust, mul pole tahtmist süveneda” vist edasi ei aitaks?

Sa räägid tegelikust teemast pisut mööda. Jah, kogemusnõustamine aitab, ka mina ise olen kogemusnõustaja tunnistusega, muide. Kuid endiselt jään enda juurde selles, et pelgalt rääkimine ei ole võluvits, mis kõik asjad hoobilt ära lahendab. Mõnele jäädki rääkima, talle ikka ei jõua pärale.

Lisaks on oskusi, mis ei ole ka õpitavad. Oma keerulise lapsega abi otsides olen trehvanud mitmeid kordi ka selliste psühholoogide otsa, kes absoluutselt ei oska ei rääkida ega kuulata. Ehkki nemad ilmselgelt on seda asja palju aastaid õppinud. Ehk nagu mu sõbranna (kes samuti psühholoogilt oma murele üldse abi ei saanud) nentis: “Empaatia ei ole õpitav.”

Meie esiemad ei olnud kuigi suured jutupaunikud. Jutustamine asendati tihti tööga. Ja nii oligi, et kui keegi haudus peas mingeid muremõtteid, nii öeldi talle, et läki põllule tööle! Ning tõtt öelda aitas selline metoodika vähemalt sama hästi kui praegune moehitt ehk rääkimine. Suurt vahet polegi.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 91 kuni 120 (kokku 184 )


Esileht Koolilaps 12 aastase terror