Esileht Pereelu ja suhted Kuidas toetada alkohoolikut alkoholist loobumisel?

Näitan 30 postitust - vahemik 91 kuni 120 (kokku 184 )

Teema: Kuidas toetada alkohoolikut alkoholist loobumisel?

Postitas:
Kägu

(Kägu, kes abielu aastaid tagasi lõpetas)

 

Palju häid mõtteid siin. Üks kindlasti see, et ära usu joodiku juttu. Sõnad ei loe, loevad teod. Täiskarsklus, ravi, teraapia ja jõhker sisemine motivatsioon. Kui ühte neist pole, jääki lootma.

Ja kulda väärt on see mõte, et vaatamata kainena “parim issi” tiitlile, mõtle, mida ta tegelikult lastele tegi. See on alaealise elu ohtu seadmine. See ei ole mingi isa, kes peab alkoholi primaarsemaks kui laste elu ja füüsilist ning vaimset tervis. Enesekeskne alkohoolik.

Soovitan raamatut, mis selgitab väga hästi, miks sõltlase puhul siiras hoolimine ei toimi ja toob vastupidise olukorra. Hoolida võib aga mitte kaassõltlasena kaasa aidata. Parimate soovidega ütlen, et TA kahjuks sa seda teed. Jah, ma ei tea sinu olukorda lõpuni aga kahjuks on väga tihti sõltuvuslood sarnased. Ainus, mida sõltlased  õpivad, on veel paremini varjama ja valetama. Raamat siin: Armastades sõltlast

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mnjh.

Mu ümber on olnud palju joodikuid. Lapsepõlves mäletan, kuidas naabrist kirurg oli kogu aeg purjus. Tuttavad muusikud ka, rääkimata väga andekast kunstnikust jne.  Tasapisi jääb loomingulises seltskonnas joomist vähemaks. Kõik on abielus. Kõigi lapsed on andekad, tublid, ilma traumadeta. Ainsaks traumaks on ehk alkoholi pooldamine. Alati on peolaual veini ja õlut ja keegi kurda kas tema mees või naine joob.

Traumad on nendest tuttavatest, kes õiendavad, karjuvad, näägutavad… Onunaine hüsteeritses pikalt kui onu palgapäeval end purju jõi. Äi on tige ilma alkoholita. Mul tõsiselt hakkavad käed värisema, kui keegi röögatab, halvustab, näägutab.

+1
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma olen üks neist toredatest tädidest, kelle juures teemaalgataja mees vestlemas käis. Ja julgen ausalt välja öelda, et kui alkohoolik meie juurde kellegi teise survel tulema on sunnitud – vali, kas lahutus või ravi – võime me kõrvade peal kõndida, pole meil selle alkohooliku jaoks teha midagi.

Ma ei saa sellest mõttekäigust aru. Kas see, kui alkohoolik valib pere säilitamise nimel ravi, ei olegi siis motivatsioon, millegipärast nimetad seda üleolevalt “teise survel tulemiseks”? Kas tõesti alkohoolikuid aitav inimene ei tea, et tihti alkoholism on enesehävituslik, need inimesed ei hooli endast, nende motivatsioon ongi väljaspool iseennast. Endast on tal savi, ta tuleb abi otsima siis, kui saab aru, et teeb perele halba. Kui tuleb, muidugi, loomulikult kõik ei tulegi. Seda enam võiks ju austada neid, kes tulevad, neile anda veidi lootust?

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See hoolimine lihtsalt ei aita, ükskõik kui palju sõltlase ümber tantsida. Kui otsus loobuda ei tule inimese enda seest, ei aita ükski hoolimine.

Kas keegi on rääkinud “lihtsalt hoolimisest”? Juttu oli ju mehest, kes proovib oma elu muuta. Ja naine küsib, kuidas teda selles aidata. Igati normaalne ja mõistlik küsimus. Mida aga siin vastuseks laotakse? “Jäta maha”, “ära hooli”, “kaassõltuvus”. Inimesed, tulge mõistusele. Kaaslast aidata, kes ise proovib oma elu muuta, on normaalne ja õige.

Ei ole ainult sellised vastused – vaid ka – mees marss AA’sse, kogu pere vajab pereterapeuti, ka lapsed.

Aga samas on kõigil õigus ka enda arvamusele ning kui leitakse, et tegemist on kaassõltuvusega, kus kannatajaks on lapsed – siis nii ka välja öeldakse.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei saa sellest mõttekäigust aru. Kas see, kui alkohoolik valib pere säilitamise nimel ravi, ei olegi siis motivatsioon, millegipärast nimetad seda üleolevalt “teise survel tulemiseks”? Kas tõesti alkohoolikuid aitav inimene ei tea, et tihti alkoholism on enesehävituslik, need inimesed ei hooli endast, nende motivatsioon ongi väljaspool iseennast. Endast on tal savi, ta tuleb abi otsima siis, kui saab aru, et teeb perele halba. Kui tuleb, muidugi, loomulikult kõik ei tulegi. Seda enam võiks ju austada neid, kes tulevad, neile anda veidi lootust?

See aitaja rääkis ju teisest asjast. Kui inimest motiveerib tema perekond, ta tõesti saab aru, et ta teeb perele halba ja tema siiras soov on olukorda muuta, ongi see tema isiklik motivatsioon. Teiste survel tulemine tähendab hoopis seda, et ta tegelikult ei pea olukorda nii hulluks, ilustab seda enda jaoks, et no okei, seekorda läks tõesti halvasti, aga tegelikult ma ju suudan ka ilma olla, kui ma soovin. Teised räägivad talle, et olukord on väga hull, aga ise ta seda ei arva. Seda peeti silmas, kui öeldi, et teiste survel tulemine ei aita. Väga paljud alkohoolikud petavad ennast, ei tunnista endale probleemi, sest see oleks liiga hirmus asi, millega silmitsi seista. Paljud alkohoolikud on tundlikud inimesed, kes kriitikat üldse ei kannata ja iga vihje sellele, et nad joovad liiga palju, teevad teistele haiget, ajab neid rohkem endast välja ja stressi leevendamiseks on muidugi kõige parem ravim jälle joomine. On ka egoistlikke inimesi, kes arvavad, et see pisike joomine ei tee midagi ja naine paisutab asja üle. Hakkavad süüdistama teisi oma joomises. Siingi teemas on üks selline akoholiprobleemiga isik, kes muudkui ütleb, et mis sa näägutad, ajadki mehe jooma sellega, mis see joomine teeb. Alkohoolikuid on erinevaid, aga kui ta sisimas ei arva, et tegelikult üldse midagi väga viltu oleks, aga kuna naine näägutab, ähvardab ära minna vms, siis petteks võib ju seal terapeudi juures käia. Siis pole ka terapeudist mitte mingit abi. Mulle tundub, et teemaalgataja mees on samasugune, millele viitab ka see, et ta terapeudi juures käia ei soovi.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle tundub, et teemaalgataja mees on samasugune, millele viitab ka see, et ta terapeudi juures käia ei soovi.

Mina küll ei näe põhjust, miks teemaalgataja mees ei peaks oma soovis siiras olema. Ja mina ka ei sooviks käia terapeudi juures, kui nad niimoodi abiotsijaid lahterdavad ja kritiseerivad kui siin teemas näha.

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja mina ka ei sooviks käia terapeudi juures, kui nad niimoodi abiotsijaid lahterdavad ja kritiseerivad kui siin teemas näha.

Kui sa ka oma töös näeks päevast päeva inimesi, kes soovivad nõu, aga tegelikult ei soovi oma elus mitte midagi muuta, mitte mingit vaeva näha, ootad ainult, et keegi teine “teeks sind korda”, ilmselt sa kritiseeriks siis ka. Kui inimesed lähevad trenni, siis nad tavaliselt saavad aru, et kui ma ise trenni üldse ei tee ega vaeva ei näe, siis mu lihased ei kasva. Aga kui minnakse terapeudi juurde, siis samuti ei soovita ise midagi teha, aga siis nagu ei saada aru, et nõuannetest pole kasu, kui sul tegelikult puudub soov oma elus muudatusi teha.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui sa ka oma töös näeks päevast päeva inimesi, kes soovivad nõu, aga tegelikult ei soovi oma elus mitte midagi muuta, mitte mingit vaeva näha, ootad ainult, et keegi teine “teeks sind korda”, ilmselt sa kritiseeriks siis ka.

Täitsa võimalik. Sel juhul ei oleks ka mina hea terapeut ning jääks faktiks, et üheks põhjuseks, miks ei taheta teraapiasse tulla on just terapeudi eelarvamuslik suhtumine. Hea terapeut ei suhtu patsienti toonil “nagunii sa ei saa hakkama”. Iga patsient tuleb teraapiasse omade hirmude ja eelarvamustega ning naiivse lootusega, et terapeut oskab aidata just sellisel moel, mis patsiendile sobib ning just selles, mida ta vajab. Siit ei saa teha järeldust, et teraapiasse tulija ise pole nõus panustama või et ta loodab passiivset abi saada. Ma ei kujuta ette, mida täpselt alkohoolikute teraapias tehakse, aga kui mina oleksin see patsient ning peaksin tegema asju, mille tähendust ma ei mõista või millesse ma ei usu … siis ma ei teeks. Ja oleksin selle üle väga kurb, et ma ei leidnud terapeuti, kes mõistaks, millist abi ma vajan. Aga terapeudi järeldus on: “Tuli niisama, ei tahtnud tegelikult terveneda”.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

aga kui mina oleksin see patsient ning peaksin tegema asju, mille tähendust ma ei mõista või millesse ma ei usu … siis ma ei teeks.

Väga suur osa alkohoolikuid ei soovi tegelikult alkoholist loobuda, siis ta muidugi ei usugi midagi. Neile meeldib juua ja kui see ära võtta, tundub neile elu tühi. Tean palju alkohoolikuid, kes on küll jätnud pikaks ajaks alkoholi maha, aga tunnevad end alkoholita halvasti ja õnnetult. Ja siis hakkavadki jälle jooma, sest see on nende jaoks ainuke asi, mida neile meeldib teha.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui abi piirdubki vaid sellega, et tehakse selgeks, et lähedased on vähe ja valesti teinud, siis ongi tegu vaid toreda tädiga. Antakse joodikule veel tuge, et kõik tema ümber sunnivad teda, toredad joodikut, valikuid tegema. Kinnitatakse, et lähedased on süüdi ja vastutavad. Nullitakse ära esimene samm, et ta üldse on jõudtud abi otsimiseni (kui oli fakti ette pandud – lahutus või ravi – ja ta valis ravi!, aga oh imet, jõuab tädini liialt katkisena)

Lähedastel ja sõltlasel võtab see igasuguse lootuse, et kusagil on olemas professionaalne abi, mis just peaks toetama eneseleidmist ja sisemise motivatsioonini jõudmist.

 

 

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui abi piirdubki vaid sellega, et tehakse selgeks, et lähedased on vähe ja valesti teinud, siis ongi tegu vaid toreda tädiga. Antakse joodikule veel tuge, et kõik tema ümber sunnivad teda, toredad joodikut, valikuid tegema. Kinnitatakse, et lähedased on süüdi ja vastutavad.

Kui nii oleks, ilmselt siis see mees tahaks seal küll käia, kui ainult teised on süüdi, endal mingit vastutust ei ole. Ilmselt ikka öeldi, et endal tuleb tööd teha, mis ei meeldinud.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lähedastel ja sõltlasel võtab see igasuguse lootuse, et kusagil on olemas professionaalne abi, mis just peaks toetama eneseleidmist ja sisemise motivatsioonini jõudmist.

Kui inimesel pole sisemist motivatsiooni, ei saa seda keegi talle anda. Kui inimese jaoks pole seegi eriti hoiatav, et ta paneb oma laste elu ohtu, siis kellegi tädi jutt küll midagi ei aita.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lähedastel ja sõltlasel võtab see igasuguse lootuse, et kusagil on olemas professionaalne abi, mis just peaks toetama eneseleidmist ja sisemise motivatsioonini jõudmist.

Täpselt. Kui terapeut on nõus aitama vaid seda, kes on juba ise piisava motivatsioonini jõudnud, siis siin ongi kinnine ring – nimelt selle motivatsioonini jõudmine ongi kõige raskem osa. Ükski joodik ei taha juua, aga nad ei suuda leida ka piisavat jõudu joomine lõpetada, sest see on parem kui tühjus. Just sellel hetkel on neil abi vaja, mitte juba siis, kui ta, silmade särades, targa tädi juurde jõuab, kes ütleb, et nüüd teeme kätekõverdusi ja võtame vitamiini. Siis on ta kuskilt selle motivatsiooni juba leidnud – näiteks oma naise käest, kes ütles, kas pere või joomine. Siit ongi vaja inimene edasi aidata uskumiseni, et ta suudab, soovini kaine olla, tõestuseni, et ta on ka ilma alkoholita mõndagi väärt.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui inimese jaoks pole seegi eriti hoiatav, et ta paneb oma laste elu ohtu, siis kellegi tädi jutt küll midagi ei aita.

Kus antud mees selle laste elu ohtu pani, muudkui käib jutt selle ümber, aga mina aru ei saa, kus see toimus?

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui terapeut on nõus aitama vaid seda, kes on juba ise piisava motivatsioonini jõudnud, siis siin ongi kinnine ring – nimelt selle motivatsioonini jõudmine ongi kõige raskem osa.

Terapeut on nõus aitama igaüht, aga kui inimesel motivatsiooni pole, siis ta jätab teraapia varsti ise pooleli jutuga, et midagi polnud kasu.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tean palju alkohoolikuid, kes on küll jätnud pikaks ajaks alkoholi maha, aga tunnevad end alkoholita halvasti ja õnnetult. Ja siis hakkavadki jälle jooma, sest see on nende jaoks ainuke asi, mida neile meeldib teha.

Depressioonist oled kuulnud? Ei, joomine ei ole “nende jaoks ainuke asi, mida neile meeldib teha”. Nad on hädas oma masendusega ja nad ei leia abi kuskilt, võib-olla ei tule nad selle peale, et minna psühholoogile või pole neil selleks raha. Alkohol paneb nad end inimesena tundma. Kui nad saavad sama tunde mõne ravimi või teraapia abil või leiavad oma ellu mingi muu mõtte, mis käimas hoiab, siis nad ei hakka jooma uuesti.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Terapeut on nõus aitama igaüht, aga kui inimesel motivatsiooni pole, siis ta jätab teraapia varsti ise pooleli jutuga, et midagi polnud kasu.

Kui inimene tuleb terapeudi juurde sooviga leida motivatsiooni ning terapeut teda seda leidma aidata ei suuda, siis ju polnudki kasu. Milles ta eksib?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kus antud mees selle laste elu ohtu pani, muudkui käib jutt selle ümber, aga mina aru ei saa, kus see toimus?

Äkki näiteks loeks teemaalgatust:

Järgmisel päeval vestlesin lastega, kes seda koormat mitu aastat on kandnud ja nad rääkisid üksteise võidu nuttes oma südantlõhestavaid lugusid:<br style=”box-sizing: border-box; color: #212529; font-family: ‘Helvetica Neue’, Helvetica, Arial, sans-serif;” />– „Issi ei luba meil sulle rääkida, kui ta on purjus olnud.“<br style=”box-sizing: border-box; color: #212529; font-family: ‘Helvetica Neue’, Helvetica, Arial, sans-serif;” />– „Issi istub tihti onudega (oma) saunas ja joob alkoholi.“<br style=”box-sizing: border-box; color: #212529; font-family: ‘Helvetica Neue’, Helvetica, Arial, sans-serif;” />– „Vahel käib issi naabrite juures (vahel lausa mitme km kaugusel), ütleb, et läheb korraks. Mõnikord jõuab ta tagasi hommikul kell 4.“<br style=”box-sizing: border-box; color: #212529; font-family: ‘Helvetica Neue’, Helvetica, Arial, sans-serif;” />– „Issi käib naabrite juures ATV-ga. Vahel võtab ta meid ka kaasa. Ta on mitu korda peaaegu kraavi sõitnud.“

Isa on aastaid käinud kõik nädalavahetused 10 ja 11 aastaste lastega maal, kus on end purju joonud, lapsed ööseks üksi jätnud, nendega purjus peaga ATV-ga sõitma läinud, kuigi on ATV-ga purjus peaga juba korra kraavi sõitnud.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Nüüd läks tsiteerimine küll täitsa võssa, aga kahjuks ei saa parandada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui inimese jaoks pole seegi eriti hoiatav, et ta paneb oma laste elu ohtu, siis kellegi tädi jutt küll midagi ei aita.

Kus antud mees selle laste elu ohtu pani, muudkui käib jutt selle ümber, aga mina aru ei saa, kus see toimus?

Teemaalgatusest

Nädalavahetustel sõidab mees maale … kuritarvitab maal olles alkoholi- siis kui mind ei ole. Igal jumala nädalavahetusel, ja ikka mõlemal päeval!

– „Issi käib naabrite juures ATV-ga. Vahel võtab ta meid ka kaasa. Ta on mitu korda peaaegu kraavi sõitnud.“<br style=”box-sizing: border-box;” /><br style=”box-sizing: border-box;” />Ma ei oska sõnadesse panna, mida ma tunnen naisena- ta on meie laste elu ohtu seadnud, nendega manipuleerinud, hoidnud ärevuses ja pannud nad tema pärast muretsema. “

Lisaks on ohuks kogu psüühhiline koorem, mis ei ole lastele kuidagi eakohane kanda.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Isa on aastaid käinud kõik nädalavahetused 10 ja 11 aastaste lastega maal, kus on end purju joonud, lapsed ööseks üksi jätnud, nendega purjus peaga ATV-ga sõitma läinud, kuigi on ATV-ga purjus peaga juba korra kraavi sõitnud.

Ok, ATV-ga sõit on küll kurjast. 10-11-aastaste laste vahetevahel ööseks üksi jätmises ei näe ma midagi hullu, kui just lapsed ise seda väga ei karda.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui inimene tuleb terapeudi juurde sooviga leida motivatsiooni ning terapeut teda seda leidma aidata ei suuda, siis ju polnudki kasu. Milles ta eksib?

Seda võibki talle ju kohe öelda, et terapeut ei saa sind motiveerida, kui sul pole soovi joomisest loobuda. Samamoodi ei saa kedagi panna õppima, kaalu alandama, mida iganes. Kui endal soovi pole, siis teiste jutt ei aita. Teraapia aitab vaid siis, kui sul on tunne, et teen mida iganes, ma tahan sellest asjast loobuda ja oma elu muuta. Siis saab toetada, rääkida, mis takistused ette tulevad vms. Aga keegi ei saa sind veenda, et jäta joomine maha, kui sa seda ise ei soovi ja ise selles mingit erilist probleemigi ei näe.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

10-11-aastaste laste vahetevahel ööseks üksi jätmises ei näe ma midagi hullu, kui just lapsed ise seda väga ei karda.

Asi algas ju aastaid tagasi, kui lapsed olid nooremad. Ja keegi nende käest ei küsinud, kas kardate. Öeldi, et minnakse korraks ja tagasi enam ei tuldud, lapsed pidid siis ise muretsema terve öö, kas isa on kraavis, midagi juhtus vms.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

10-11-aastaste laste vahetevahel ööseks üksi jätmises ei näe ma midagi hullu, kui just lapsed ise seda väga ei karda.

Lapsed ei olnud ju üksi turvalises keskkonnas.

Tahaksid olla see 8- või 10-aastane? Või 15-aastane?
– „Enne kui magama lähen, helistan issile ja palun, et ta saunast tuppa/ naabri juurest koju tuleks.“<br style=”box-sizing: border-box; color: #212529; font-family: ‘Helvetica Neue’, Helvetica, Arial, sans-serif;” />– „Kui issi tuppa tuleb, aitan ta voodisse ja panen teki peale.“<br style=”box-sizing: border-box; color: #212529; font-family: ‘Helvetica Neue’, Helvetica, Arial, sans-serif;” />– „Ma käin alati nädalavahetusel issiga maal, sest ma pean tema eest hoolitsema ja tal silma peal hoidma.“ / ja teine laps otsa: „Ma ei ole ka enam linna jäänud, sest XXX (teine laps) ei saa issiga üksi hakkama, kardab ja nutab.“

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin on nüüd pikalt olnud juttu teraapiast ja motivatsioonist. Kogemuse põhjal ütlen, et pikalt ei tööta ka see pere või laste pärast kaine olemine. Kas see on motivatsioon, kui inimene tahab perekonda säilitada ja sellepärast kaine olla? Jah, ilmselt on. Aga nüüd vaatame edasi – ta on mõnda aega olnud kaine, aga see, miks ta varem jooma hakkas, on ikka alles. Olgu see siis debrekas, suutmatus oma pingeid maandada, asjaolu, et sõpradega juua on lõbusam kui lastega kodus istuda. Ja ta alustab uuesti, peale mõnda kuud kainust. Muide enamusel alkohoolikutel on olnud elus pool aastat kuni aasta kestnud kaine periood. Ainus mis tegelikult töötab, on see, kui inimene tahab kaine olla enda pärast. Et tema elukvaliteet oleks parem. See on tõeline motivatsioon. Alles peale seda saavad naine ja lapsed oluliseks muutuda, kui inimene enda jaoks on olemas.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siin on nüüd pikalt olnud juttu teraapiast ja motivatsioonist. Kogemuse põhjal ütlen, et pikalt ei tööta ka see pere või laste pärast kaine olemine. Kas see on motivatsioon, kui inimene tahab perekonda säilitada ja sellepärast kaine olla? Jah, ilmselt on. Aga nüüd vaatame edasi – ta on mõnda aega olnud kaine, aga see, miks ta varem jooma hakkas, on ikka alles. Olgu see siis debrekas, suutmatus oma pingeid maandada, asjaolu, et sõpradega juua on lõbusam kui lastega kodus istuda. Ja ta alustab uuesti, peale mõnda kuud kainust. Muide enamusel alkohoolikutel on olnud elus pool aastat kuni aasta kestnud kaine periood. Ainus mis tegelikult töötab, on see, kui inimene tahab kaine olla enda pärast. Et tema elukvaliteet oleks parem. See on tõeline motivatsioon. Alles peale seda saavad naine ja lapsed oluliseks muutuda, kui inimene enda jaoks on olemas.

(Kägu, kes abielu aastaid tagasi lõpetas)

Minu kogemuse põhjal 100% õige. Ta võib ju rääkida, et lapsed ja naine on kõige olulisemad aga teod ei jõudnud järgi. Lühiajalised kainuseperioodid lõppesid ruttu, sest pingeid teisiti maandada ei osanud. Aga vaadata enda sisse, mis see algpõhjus on, see oli tema mõtetes mingi uhuutamine. Eesti mees ei tegele ju mingite sisemiste emotsioonide mõtestamisega! Ta ei seostanud joomist muude asjadega. Väitis, et on motivatsioon kaine olla ja selleks ei tohtinud lihtsalt juua. No ei toiminud see. Tal oleks olnud vaja töökohta läbipõlemise tõttu vahetada jms. Lõpuks ta oli endaga nii puntras, mina nägin teda inimesena hääbumas. Muutus masendunud ja kibestunuks, joomises olid pigem teised süüdi, sest tema ju pingutas, et mitte juua. Käis ju kord kuus tädiga rääkimas!

Seetõttu enne ütlesingi:täiskarsklus, ravi, teraapia ja jõhker sisemine motivatsioon. Ei naise ega laste pisarad ei ole piisavad, kui enda elu tegelikult muuta ei taheta ja algprobleemidele otsa ei vaadata.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Seda võibki talle ju kohe öelda, et terapeut ei saa sind motiveerida, kui sul pole soovi joomisest loobuda. Samamoodi ei saa kedagi panna õppima, kaalu alandama, mida iganes.

Sa ei saa ikka aru. Alkohoolik tuleb terapeudi juurde sooviga joomisest loobuda, aga ta ei soovi seda teha enda pärast, vaid pere, armastatud inimeste pärast, laste pärast. Alkohoolik seepärast joobki, et iseennast ta ei armasta, ei austa, ta ei pea ennast piisavaks põhjuseks, et joomist jätta. Pere pärast tuleb. Aga terapeut suhtub, et “aga ta tuli käsu peale” ja arvate, et alkohoolik seda ei taju? Abi, mida see alkohoolik tegelikult vajab, on tema perest alanud motivatsiooni pööramine sisemiseks iseenda väärtustamiseks, motivatsiooniks iseenda pärast joomist jätta. Ja siin on tühiks – terapeut ütleb talle, et kuni sa iseenda pärast ei taha, seni ei saa ma aidata. No ja siis ei lähebki kõik metsa. Alkohoolikul on seda vahepealset sammu vaja aidata teha, joomise jätmine on pisiasi selle kõrval, kuidas inimene ennast austama ja armastama õpetada.

Siin on nüüd pikalt olnud juttu teraapiast ja motivatsioonist. Kogemuse põhjal ütlen, et pikalt ei tööta ka see pere või laste pärast kaine olemine. Kas see on motivatsioon, kui inimene tahab perekonda säilitada ja sellepärast kaine olla? Jah, ilmselt on. Aga nüüd vaatame edasi – ta on mõnda aega olnud kaine, aga see, miks ta varem jooma hakkas, on ikka alles. Olgu see siis debrekas, suutmatus oma pingeid maandada, asjaolu, et sõpradega juua on lõbusam kui lastega kodus istuda. Ja ta alustab uuesti, peale mõnda kuud kainust. Muide enamusel alkohoolikutel on olnud elus pool aastat kuni aasta kestnud kaine periood. Ainus mis tegelikult töötab, on see, kui inimene tahab kaine olla enda pärast. Et tema elukvaliteet oleks parem. See on tõeline motivatsioon. Alles peale seda saavad naine ja lapsed oluliseks muutuda, kui inimene enda jaoks on olemas.

Jah, nõus. Aga just selles alkohoolik abi vajabki – tõelise motivatsiooni leidmises. Inimesed, kes ennast väärtustavad ei joogi. Nõuda, et inimene, kes joob, enne ei tuleks teraapiasse, kui on ennast väärtustama hakanud ja motivatsiooni leidnud, on nagu nõuda jalaluu murdnult, et ära enne arstile tule, kui jalale toetuda saad. Ma kirjutan selle boldis, see on nii oluline asi, mida inimesed üldjuhul ei mõista.

 

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul küll puuduvad joodikutega isiklikud kogemused, aga tutvusringkonnast olen korra näinud, et vanasõnal “joodikut parandab vaid haud” on tõepõhi all. See joodik ongi nüüd juba mõned aastad hauas. Enne seda ajas hauda oma ema, kes teda päästa püüdis.

Aga minu meelest ei olegi siin asi alkoholis, vaid selles, et su mees ei ole tegelikult üldse oma lastele isa. Selle kirjelduse järgi on ta pannud lapsed täiskasvanu rolli ja iseendale võtnud tite rolli. Lapsed kantseldavad, vastutavad, ajavad ööseks koju, panevad voodisse ja teki peale. WTF? Kes siin laps ja kes täiskasvanu on? Absoluutselt igast vaatenurgast täiesti LUBAMATU on täiskasvanud inimesel suruda laps sellisesse rolli ja panna talle vastutus, milleks ta arenguliselt võimeline pole. Su mees joob ennast abituks lapseks ja su lapsed on siis tema lapsevanemad, kes ta eest vastutavad ja kantseldavad. Jah, see ongi justnimelt väärkohtlemine. Üks laps on pandud lisaks veel ka teise eest vastutama, sest too ei saa üksi hakkama. Ja nüüd on siis veel probleem, et kuidas küll seda mehekest TOETADA, et ta ikka kaineks saaks. Ehk siis sina oled ka mehe suhtes lapsevanema rolli pandud. Hallloooo, sul on kaks päris last ju. Nendele tuleb ema olla, mitte joodikule. Mul on sinu kirjeldust õõnes lugeda, sest laste öeldu kõlab nii väärastunult. Iial mitte ükski laps ei tohiks sellist asja kogeda. Su mees ei ole täiskasvanud inimese intellektiga, ta on sõltlane. Kui edasi kodu mängid temaga, siis jäätegi lastega igavesti sellesse rolli, kus kõik kolmekesi bonnetate titte. Mõtle ise edasi.

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lastel võib ikka õudne olla näha ja kantseldada purjus vanemat. Peaksid enda poolt tagama, et nad ei peaks seda rohkem tegema ja et see lõpeks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina lihtsalt ei lubaks enam lapsi sinna maakohta koos mehega kordagi, teades miks sinna minnakse ja mida seal tehakse. Mingis võõraste purjus inimeste seltskonnas on lastel ka ohtlik, purjus täiskasvanut ei peaks kantseldama tema alaealised lapsed. See on ju lausa lastekaitse teema.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 91 kuni 120 (kokku 184 )


Esileht Pereelu ja suhted Kuidas toetada alkohoolikut alkoholist loobumisel?