Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Tööelu, raha ja seadused. Lapsetoetuse tõstmine

Näitan 30 postitust - vahemik 421 kuni 450 (kokku 3,763 )

Teema: Lapsetoetuse tõstmine

Postitas:
Kägu

seda teemat lugedes tekib imestus küll, et kuidas umbes 25 aastat tagasi lapsi üldse saadi. lapsetoetus oli väike, emapalka ei olnud, lasteaiatasud, söögirahad, töövihikud, koolisöögirahad tuli ise tasuda. ei olnud lastelisauhkuse päevi, isapuhkust….oli kaks vanemat ja ei tuldud selle pealegi, et riik peaks kõik kulud hüvitama. nagu näha siis nõudmised ainult kasvavad, nagu need oleksid ainult riigi lapsed

+16
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lapsed,keskolivad välismaale- ma küll loodan, et nad vajadusel toetavad oma penskaritest vanemaid ja läbi selletuleb riiki ka raha.

Sellest rahast ei lähe midagi maksudeks, erinevateks riigitoetusteks, riik saab kaudselt kasu ainult vanemate poolt kohapeal tarbitud toodetest ja teenused. Selles osas on kõigi nende panus riigi heaks üliväike ja uhkeldada küll ei tasu, et lapsed elavad välismaal.

+12
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

seda teemat lugedes tekib imestus küll, et kuidas umbes 25 aastat tagasi lapsi üldse saadi. lapsetoetus oli väike, emapalka ei olnud, lasteaiatasud, söögirahad, töövihikud, koolisöögirahad tuli ise tasuda. ei olnud lastelisapuhkusepäevi, isapuhkust….oli kaks vanemat ja ei tuldud selle pealegi, et riik peaks kõik kulud hüvitama. nagu näha siis nõudmised ainult kasvavad, nagu need oleksid ainult riigi lapsed

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei tea, ma ostsin üleeile lapsele saapad 18 euroga (uued, goretex). Oleks kolmelapselistele ka müüdud. Ei olnud neile sadu eurosid kallimad.

+7
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tehku siis lastetusmaks, mis ka on ebaôiglane. Praegu peavad hakkama ju kahe lapsega pered toetama vôôraid kuldmune.

Tehke endale selgeks, kuidas toimib riik ja kust tuleb raha riigikassasse. Ei hakka ainult kahe lapsega pered toetama nn võõraid kuldmune. Kõik praegused tööealised, lastega või lasteta inimesed maksavad kinni nö tasuta teenused, erinevad riigitoetused, laste hariduse, haigekassa, pensionid jne. Suurem probleem on inimestes, kes on kohe pärast kooli lõpetamist läinud välismaale elama ja sinna jäänudki või töötavad mustalt, sest nemad pole kunagi midagi maksude näol panustanud ja Eesti riigile tagasi andnud, kuigi neid koolitati, maksti kinni meditsiiniteenused jne.

Jah, samas väga palju suurperesid elab hoopis nii, et isa teenib raha üle lahe, aga kogu pere tarbib siin. See ka toob raha Eestisse sisse.

+2
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui meie pere oleks jäänud 2-lapseliseks, siis oleksin ma praeguseks pärast lhp käinud jutti tööl 11 aastat. Oleksin praeguseks väga tõenäoliselt arvestatavalt kõrgema palgaga, sest oleksin jõudnud tööalaselt rohkem panustada, end rohkem täiendkoolitada jmt.

Me ei oleks võtnud ette kolimist piirkonda, kus kinnisvara on odavam, samas ka palgad madalamad, vaba aja sisustamise võimalused väiksemad.

Oleksin saanud juba aastaid elada rohkem iseendale, korralikult magada, lugeda ennast huvitavat kirjandust, mitte lasteraamatuid aina uuesti ja uuesti. Käia teatris eelkõige iseenda pärast, mitte jälle vaatamas Tsuhh, tsuhh, tsuhhi jne.

Olen ema olnud kokku peaaegu 16 aastat, kuid kui 2-lapselisena oleks imetamine, mähkmed ja lasteaiaga harjutamine, lõppematud nohud jpm aastaid minevik, siis meil on see pidev olevik, olen oma elust ainuüksi imetanud juba 6 aastat.

 

Otsus saada rohkem lapsi mõjutab väga palju paarisuhet. Meil näiteks on peres 5 last, see tähendab, et viis korda on meil majas olnud beebi ja väikelaps, kellega toimetamise kõrvalt jään voodisse heites magama nii, et ei jõua abikaasaga suurt vesteldagi, rääkimata sellest pingutusest, et üldse jõuda koos midagi teha, kuhugi minna.

Saada suurem pere, see mõjutab elu väga palju rohkem kui vaid see, et on vaja osta rohkem saapaid ja tasuda rohkemate huviringide eest.

Mõju on nii suur, et väga paljud ei sooviks end nii suure osa elust laste kasvatamisele pühendada ka siis, kui need toetused oleksid veel külluslikumad.

Kolmandaid, neljandaid jne lapsi ei sünni heaoluühiskonnas pigem seetõttu, et inimesed on enesekesksemad, väärtustavad elus muud ja see on normaalne. Paraku kui pensioniikka jõuab aastas mitu tuhat inimest rohkem kui sünnib, siis on normaalne ka see, et riik annab oma panuse, et neid lapsi sünniks rohkem ja ühiskond ei vananeks nii kiiresti. Keeruline on neil kuidagi otse toetada minu paarisuhet, anda mulle rohkem aega iseendale jms, nende parim võimalus ongi vähemasti rahaliselt kompenseerida neid suure pere kulusid, mis praegusel ajal on tõesti palju palju suuremad kui veel aasta või kaks tagasi.

Toita ära selliste hindadega nagu praegu 7 inimest, kelle seas on 2 teismelist poissi, on paras peavalu küll, nii suurt kaupade hinnatõusu ei osanud tõesti ette näha.

Ja ei ela kuidagi selle toetusega lahedalt ära, pesamuna on saamas 2, kulud on nii palju suurenenud, et tuleb minna tagasi täiskohaga tööle, teine vanem mõistagi on kogu aja käinud täiskohaga tööl.

See raha ei ole kunagi kulunud minu vajaduste katmiseks, iluteenustest tarbin vaid juuksuri teenuseid, lastes paar korda aastas juukseid lõigata.

Sügisel tuleb kohe seista silmitsi probleemiga, et kui peres on nii palju lapsi, kõigil oma lasteasutused, trennid jms, pisikuid jõuab meeletult koju, alates eelmise aasta augustist siiani on olnud üksikuid nädalaid, kus ma saan öelda, et kõik 5 last on terved. Pigem oli ikka nii, et suured toovad koolist, trennist jne, lasteaialaps lasteaiast ja üks lõputu põdemine. Seega on meil mehega tõenäoliselt palju rohkem vaja hoolduslehel see järgnev aasta olla kui siis kui peres oleks nt vaid üks  väikelaps ja üks suurem laps, samas meid mõjutab hoolduslehel oldud aja tõttu vähenenud sissetulek kõvasti, sest jätkuvalt tahavad kõik 5 last toitmist ja katmist, selle vähenenud raha eest tuleb tõesti tagada viiele lapsele saapad ja kolmele koolitarbed ja kahele lasteaiakoht jne. Siin tulebki appi see suurperetoetus.

 

Muidugi, kõiki peretoetusi puudutavaid muudatusi ei pea isegi mõistlikuks, nt see 24a piir. Teretulnud on osade kaupa vähendamine, kuid vanus võiks küll väiksem olla.

 

+5
-17
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Viis last on hoopis teine asi, aga kahel ja kolmel lapsel küll sellist vahet pole, mis nõuaks kordades suuremat toetamist. Lisaks ei pruugiks tänapäeval need kolm last praeguste reeglite põhjal tegelikult ühe pere lapsed ollagi. Need kolm last saab nii kokku “kleepida”, et keskmine laste arv vanema kohta jääb väiksemaks, kui kahelapselises peres.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma ei tea, ma ostsin üleeile lapsele saapad 18 euroga (uued, goretex). Oleks kolmelapselistele ka müüdud. Ei olnud neile sadu eurosid kallimad.

Ja kindlasti oli seal suuruses jalanõud 39 ja 43?

+4
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Pole siia aastaid kirjutanud, olen jälginud seda foorumit niisama info lugemiseks. Täna ajendab mind siia kirjutama ja ka oma sõna sekka ütlema eeltoodud eestlaste kommentaarid, mis lihtsalt ei anna rahu. Mina olen väga tänulik EV-le kui nad selle seaduse eelnõu ka vastu võtavad. Ausalt öeldes tunnen, et meie pere on seda rahalist toetust väärt. Oleme abielus ja meil on 3 last (poisid) ning tulemas on ka pere neljas laps. Kõik meie pere lapsed on hoolega planeeritud ja tulnud siia ilma suurest soovist ja armastusest. Ükski laps pole meil kunagi olnud tehtud raha pärast. Kui meie esimese ja teise lapse saime oli rahaline toetus kummagi lapse eest üldse 19 eurot. Kas sellise summa eest tahaks keegi veel edasi lapsi teha kui sa näed, et see on tegelikult naeruväärne summa lapse kasvatamiseks? Kolmanda lapse tegime me ka siis kui ei olnud suurperede toetuseid plaaniski. Kui olin lõpurase siis selgus alles, et SOTSID soovivad lastetõetuseid nii kõrgeks tõsta, kui nad on meil täna. Olen tänulik.

Neljanda lapse perre tulekuga poleks me iial arvanud, et võiks tulla selline lastetoetuste tõus ja veel nii lähiajal. Jällegi oli see lapse saamine kaalutletud otsus kuna jäin beebiootele aasta algul ja siis pold sellest teemast juttugi.

Aga rahalisest lapsetoetustest. Vaadake, mis maksavad täna laste ja eelkõige noorukite riided ja eriti jalanõud. Täiesti tavalised riided Prismas, mitte firmakad. Hea küll mul on poisid. Nad on tegelikult ka veel suht leplikud. Kannavad oma riideid pool aastat. Ostame hooaja kaupa riideid ja jalanõusid. Aga neile KÕIGILE kolmele on vaja neid korraga üldjuhul. Talv tuleb alati nii peale, et poodides pole veel talvesaapaid müügilgi siis otsid tiku tulega mööda poode neid ainukesigi taga, et laps saaks sooja jalaga kooli minna. Oma 15 aastasele pean ma need saapakesed (jalg 43 suurus) ja riided juba ostma meeste riiete osakonnast ja üldjuhul seal allahindluseid tavaliselt ei ole. Kui on siis selleks ajaks pole meil enam neid riideid vaja, sest riietust on vaja kohe, mitte osta soodustuste ajal ette kui nad välja kasvavad. Ka joped maksavad. Me ei osta firmariideid, vaid täiesti tavalisi. Tõsi, vahel nad tahavad endale ka midagi kallimat lubada nagu Nike airmax vms tossud. Selliseid, mida kannavad teised eakaaslased. Peale pikki kaalutlusi me püüame neid kord aastas ka neile lubada.

Käime ka kaltsukatuuridel. Kuna olen töötav inimene siis ei ole mul seal aega iga nädal käia vaid heal juhul korra kvartalis. Ise ma olengi enda seal riidesse saanud kuna noorte trendikaubad enam ei sobi mulle. Aga noorukitele sealt asju ei leia. Esiteks nendele endale ei meeldi kõik riided ja teiseks seal pole erilist valikut poistele. Riided lihtsalt trööbatakse ära. Väga harva leiab üldse sealt nendele midagi. Jalanõudest ärme räägigi, sest sealt ei julge ma ka endale neid jalanõusid jalga proovida.

Lisaks maksavad ju igasugused laste ringid ja trennid. Hea küll, me elame Harjumaal äärelinnas. Pole Tallinna kõige kalleima hinnaklassiga trenne, aga siiski kui iga laps mul tahab vähemalt üheski trennis käia ja iga trenn maksab 30-40 euri on see paras välja minek. Üks lastest tahab lisaks sporditrennile ka robootikas käia, sest see on tema huvi ja tõenäoline perspektiiv on, et ta tulevikus selle ala peale läheb peale kooli lõpetamist.

Ka koolihariduse peavad lastele tagama vanemad. Jah, kool on tasuta ja riiklikult ettenähtud kohustuslikus korras. Lõunasöök ka üldjuhul koolis tasuta. Aga kooli riided, kotid ja koolitarvikud maksavad. Minul lähevad see aasta kooli esmakordselt 3 last. Ma juba pabistan kas jaksan neile korraga kogu laadungi augustis ära osta või jääb mõni asi ripakile. Joonlauad, kustukummid, erilised vihikud (joontega ja joonteta), dressid, tossud, teksad ja muud jalanõud nii sisse kui välja. Pikad esimese klassi nimekirjad, mida jagatakse koolist.

Meie käime mehega mõlemad tööl. Ei ole jäänud lastetoetuste peale koju ja „rikastunud“. Ega mõtlegi sellise võimaluse peale nagu siin vällja on pakutud. Samuti oleme oma palkadega saanud lubada endale ruumikama elamise kus igal lapsel on oma tuba. Minul on aga nt selline töö (administratsiooni vallas), et ma ei kujuta üldse ette millal minu palk saavutab Eesti keskmise taseme. Kas see üldse kunagi juhtub. Aga elada on vaja nüüd ja praegu ning lapsi kasvatada täna. Süüa ja riidesse tahavad saada kõik. See on miinimum elementaarne, mida ma pean oma lastele võimaldama.

Küttepuud, kütus, soojus, vesi ja elekter ei ole suurte arvetena inimestel planeeritud väljaminekud (nagu liisingud ja muud planeeritavad kulud) vaid tekkinud iseeneslikult ja on peres ühistarbimiseks (ka siis kui pole lapsi) ja siin kohal ei saa rääkida lastetoetuste tõstmisest kui kommunaalkulude katmisest. Need kulud peavad minema muude toetuste arvele mille riik peab tagama.

Minu arvates on aus kui Eesti riik lapsi toetab. Üldjuhul jäävad lapsed Eesti riiki elama, kellest saavad täiskasvanud mehed ning peavad hakkama Eesti riiki (aja)teenima. Või naised kes lapsi sünnitavad. Minu arvates on aus, et algul toetab riiki lapsi ning hiljem peavad panustama need lapsed (noormehed) riigikaitsesse.

See on puhtalt minu pere näide, kogemus ja arvamus.

Ja ühe lapsega pered saavad kõike seda kraami kusagilt tasuta, et neid pole vaja toetada? Mis sa vorbid neid lapsi, kui kõik nii kallis on?

ikka suur vahe on, kas osta korraga saapad ühele või kolmele. Lapsed,keskolivad välismaale- ma küll loodan, et nad vajadusel toetavad oma penskaritest vanemaid ja läbi selletuleb riiki ka raha.

Taaskord – miks sa teed lapsi, kui sul raha ei ole? Riik ei pea sinu tittesid sponsoreerima.

+17
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oli 39 ka, aga mul oli 35 vaja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See on ju aastaid nii olnud, et esimene ja teine laps on endale, kolmas jne riigile. Ma olen kahe käega poolt sellisele toetusele. Vähemalt ei panda lapsi varakult lasteaeda ja seega 1 ja 2 lapsega pered saavad sõimekohti. Mis puutub huviharidusse, siis paljud koolid pakuvad tasuta huviringe, aga need pole ju sobilikud. Mina elan Kiili vallas ja siin on lasteaiatasu Eesti kõrgeim, aga koolis pakutakse mõningaid huviringe tasuta või siis üliväikese kuutasu eest. Lapsed saavad ise liigelda ühistranspordiga. Peretoetuste tõus võimaldab ka endal hinnatõusudega paremini hakkama saada. Kui vanust oleks vähem, siis mõtleks ka 4nda lapse peale.

+3
-14
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Peretoetuste tõus võimaldab ka endal hinnatõusudega paremini hakkama saada.

Taaskord, kas väiksema pere jaoks ei ole hinnad tõusnud või? Neile pole mitte mingisuguseid soodustusi ja toetus tõuseb minimaalselt. Aga mingid sarisigijad tuleb üle kullata.

+15
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Pole siia aastaid kirjutanud, olen jälginud seda foorumit niisama info lugemiseks. Täna ajendab mind siia kirjutama ja ka oma sõna sekka ütlema eeltoodud eestlaste kommentaarid, mis lihtsalt ei anna rahu. Mina olen väga tänulik EV-le kui nad selle seaduse eelnõu ka vastu võtavad. Ausalt öeldes tunnen, et meie pere on seda rahalist toetust väärt. Oleme abielus ja meil on 3 last (poisid) ning tulemas on ka pere neljas laps. Kõik meie pere lapsed on hoolega planeeritud ja tulnud siia ilma suurest soovist ja armastusest. Ükski laps pole meil kunagi olnud tehtud raha pärast. Kui meie esimese ja teise lapse saime oli rahaline toetus kummagi lapse eest üldse 19 eurot. Kas sellise summa eest tahaks keegi veel edasi lapsi teha kui sa näed, et see on tegelikult naeruväärne summa lapse kasvatamiseks? Kolmanda lapse tegime me ka siis kui ei olnud suurperede toetuseid plaaniski. Kui olin lõpurase siis selgus alles, et SOTSID soovivad lastetõetuseid nii kõrgeks tõsta, kui nad on meil täna. Olen tänulik.

Neljanda lapse perre tulekuga poleks me iial arvanud, et võiks tulla selline lastetoetuste tõus ja veel nii lähiajal. Jällegi oli see lapse saamine kaalutletud otsus kuna jäin beebiootele aasta algul ja siis pold sellest teemast juttugi.

Aga rahalisest lapsetoetustest. Vaadake, mis maksavad täna laste ja eelkõige noorukite riided ja eriti jalanõud. Täiesti tavalised riided Prismas, mitte firmakad. Hea küll mul on poisid. Nad on tegelikult ka veel suht leplikud. Kannavad oma riideid pool aastat. Ostame hooaja kaupa riideid ja jalanõusid. Aga neile KÕIGILE kolmele on vaja neid korraga üldjuhul. Talv tuleb alati nii peale, et poodides pole veel talvesaapaid müügilgi siis otsid tiku tulega mööda poode neid ainukesigi taga, et laps saaks sooja jalaga kooli minna. Oma 15 aastasele pean ma need saapakesed (jalg 43 suurus) ja riided juba ostma meeste riiete osakonnast ja üldjuhul seal allahindluseid tavaliselt ei ole. Kui on siis selleks ajaks pole meil enam neid riideid vaja, sest riietust on vaja kohe, mitte osta soodustuste ajal ette kui nad välja kasvavad. Ka joped maksavad. Me ei osta firmariideid, vaid täiesti tavalisi. Tõsi, vahel nad tahavad endale ka midagi kallimat lubada nagu Nike airmax vms tossud. Selliseid, mida kannavad teised eakaaslased. Peale pikki kaalutlusi me püüame neid kord aastas ka neile lubada.

Käime ka kaltsukatuuridel. Kuna olen töötav inimene siis ei ole mul seal aega iga nädal käia vaid heal juhul korra kvartalis. Ise ma olengi enda seal riidesse saanud kuna noorte trendikaubad enam ei sobi mulle. Aga noorukitele sealt asju ei leia. Esiteks nendele endale ei meeldi kõik riided ja teiseks seal pole erilist valikut poistele. Riided lihtsalt trööbatakse ära. Väga harva leiab üldse sealt nendele midagi. Jalanõudest ärme räägigi, sest sealt ei julge ma ka endale neid jalanõusid jalga proovida.

Lisaks maksavad ju igasugused laste ringid ja trennid. Hea küll, me elame Harjumaal äärelinnas. Pole Tallinna kõige kalleima hinnaklassiga trenne, aga siiski kui iga laps mul tahab vähemalt üheski trennis käia ja iga trenn maksab 30-40 euri on see paras välja minek. Üks lastest tahab lisaks sporditrennile ka robootikas käia, sest see on tema huvi ja tõenäoline perspektiiv on, et ta tulevikus selle ala peale läheb peale kooli lõpetamist.

Ka koolihariduse peavad lastele tagama vanemad. Jah, kool on tasuta ja riiklikult ettenähtud kohustuslikus korras. Lõunasöök ka üldjuhul koolis tasuta. Aga kooli riided, kotid ja koolitarvikud maksavad. Minul lähevad see aasta kooli esmakordselt 3 last. Ma juba pabistan kas jaksan neile korraga kogu laadungi augustis ära osta või jääb mõni asi ripakile. Joonlauad, kustukummid, erilised vihikud (joontega ja joonteta), dressid, tossud, teksad ja muud jalanõud nii sisse kui välja. Pikad esimese klassi nimekirjad, mida jagatakse koolist.

Meie käime mehega mõlemad tööl. Ei ole jäänud lastetoetuste peale koju ja „rikastunud“. Ega mõtlegi sellise võimaluse peale nagu siin vällja on pakutud. Samuti oleme oma palkadega saanud lubada endale ruumikama elamise kus igal lapsel on oma tuba. Minul on aga nt selline töö (administratsiooni vallas), et ma ei kujuta üldse ette millal minu palk saavutab Eesti keskmise taseme. Kas see üldse kunagi juhtub. Aga elada on vaja nüüd ja praegu ning lapsi kasvatada täna. Süüa ja riidesse tahavad saada kõik. See on miinimum elementaarne, mida ma pean oma lastele võimaldama.

Küttepuud, kütus, soojus, vesi ja elekter ei ole suurte arvetena inimestel planeeritud väljaminekud (nagu liisingud ja muud planeeritavad kulud) vaid tekkinud iseeneslikult ja on peres ühistarbimiseks (ka siis kui pole lapsi) ja siin kohal ei saa rääkida lastetoetuste tõstmisest kui kommunaalkulude katmisest. Need kulud peavad minema muude toetuste arvele mille riik peab tagama.

Minu arvates on aus kui Eesti riik lapsi toetab. Üldjuhul jäävad lapsed Eesti riiki elama, kellest saavad täiskasvanud mehed ning peavad hakkama Eesti riiki (aja)teenima. Või naised kes lapsi sünnitavad. Minu arvates on aus, et algul toetab riiki lapsi ning hiljem peavad panustama need lapsed (noormehed) riigikaitsesse.

See on puhtalt minu pere näide, kogemus ja arvamus.

Ja ühe lapsega pered saavad kõike seda kraami kusagilt tasuta, et neid pole vaja toetada? Mis sa vorbid neid lapsi, kui kõik nii kallis on?

ikka suur vahe on, kas osta korraga saapad ühele või kolmele. Lapsed,keskolivad välismaale- ma küll loodan, et nad vajadusel toetavad oma penskaritest vanemaid ja läbi selletuleb riiki ka raha.

Taaskord – miks sa teed lapsi, kui sul raha ei ole? Riik ei pea sinu tittesid sponsoreerima.

See on väga väiklane küsimus. Samal põhjusel miks sina tegin esimese ja teise lapse. Minu puhul mängib rolli see, et mulle meeldivad lapsed ja tahan oma elu edasi jätkata.

Ma ei väida, et ma teen arutult lapsi ja mul pole raha. Ma olengi teinud lapsed arvestades MEIE pere sissetulekut. Ja rõõmustan selle üle kui riik meid veelgi omalt poolt toetab! Mina pole kuhugi kerjama läinud ja saan hakkama ka selle sissetulekuga mis mul on.

+2
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

https://www.postimees.ee/7561382/miks-makstakse-perehuvitist-kuni-lapse-24-eluaastani

 

kus kohast saab osta  goretexi saapaid sellise hinnaga? kindel, et kasutamata ja originaalid?

Vahe on ju suur kasostad  oma palga eest 1x 18 euri maksvad saapad või 3×18. 36 eurot vähem jääb ju muudele asjadele sellisel juhul.

 

+4
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Pole siia aastaid kirjutanud, olen jälginud seda foorumit niisama info lugemiseks. Täna ajendab mind siia kirjutama ja ka oma sõna sekka ütlema eeltoodud eestlaste kommentaarid, mis lihtsalt ei anna rahu. Mina olen väga tänulik EV-le kui nad selle seaduse eelnõu ka vastu võtavad. Ausalt öeldes tunnen, et meie pere on seda rahalist toetust väärt. Oleme abielus ja meil on 3 last (poisid) ning tulemas on ka pere neljas laps. Kõik meie pere lapsed on hoolega planeeritud ja tulnud siia ilma suurest soovist ja armastusest. Ükski laps pole meil kunagi olnud tehtud raha pärast. Kui meie esimese ja teise lapse saime oli rahaline toetus kummagi lapse eest üldse 19 eurot. Kas sellise summa eest tahaks keegi veel edasi lapsi teha kui sa näed, et see on tegelikult naeruväärne summa lapse kasvatamiseks? Kolmanda lapse tegime me ka siis kui ei olnud suurperede toetuseid plaaniski. Kui olin lõpurase siis selgus alles, et SOTSID soovivad lastetõetuseid nii kõrgeks tõsta, kui nad on meil täna. Olen tänulik.

Neljanda lapse perre tulekuga poleks me iial arvanud, et võiks tulla selline lastetoetuste tõus ja veel nii lähiajal. Jällegi oli see lapse saamine kaalutletud otsus kuna jäin beebiootele aasta algul ja siis pold sellest teemast juttugi.

Aga rahalisest lapsetoetustest. Vaadake, mis maksavad täna laste ja eelkõige noorukite riided ja eriti jalanõud. Täiesti tavalised riided Prismas, mitte firmakad. Hea küll mul on poisid. Nad on tegelikult ka veel suht leplikud. Kannavad oma riideid pool aastat. Ostame hooaja kaupa riideid ja jalanõusid. Aga neile KÕIGILE kolmele on vaja neid korraga üldjuhul. Talv tuleb alati nii peale, et poodides pole veel talvesaapaid müügilgi siis otsid tiku tulega mööda poode neid ainukesigi taga, et laps saaks sooja jalaga kooli minna. Oma 15 aastasele pean ma need saapakesed (jalg 43 suurus) ja riided juba ostma meeste riiete osakonnast ja üldjuhul seal allahindluseid tavaliselt ei ole. Kui on siis selleks ajaks pole meil enam neid riideid vaja, sest riietust on vaja kohe, mitte osta soodustuste ajal ette kui nad välja kasvavad. Ka joped maksavad. Me ei osta firmariideid, vaid täiesti tavalisi. Tõsi, vahel nad tahavad endale ka midagi kallimat lubada nagu Nike airmax vms tossud. Selliseid, mida kannavad teised eakaaslased. Peale pikki kaalutlusi me püüame neid kord aastas ka neile lubada.

Käime ka kaltsukatuuridel. Kuna olen töötav inimene siis ei ole mul seal aega iga nädal käia vaid heal juhul korra kvartalis. Ise ma olengi enda seal riidesse saanud kuna noorte trendikaubad enam ei sobi mulle. Aga noorukitele sealt asju ei leia. Esiteks nendele endale ei meeldi kõik riided ja teiseks seal pole erilist valikut poistele. Riided lihtsalt trööbatakse ära. Väga harva leiab üldse sealt nendele midagi. Jalanõudest ärme räägigi, sest sealt ei julge ma ka endale neid jalanõusid jalga proovida.

Lisaks maksavad ju igasugused laste ringid ja trennid. Hea küll, me elame Harjumaal äärelinnas. Pole Tallinna kõige kalleima hinnaklassiga trenne, aga siiski kui iga laps mul tahab vähemalt üheski trennis käia ja iga trenn maksab 30-40 euri on see paras välja minek. Üks lastest tahab lisaks sporditrennile ka robootikas käia, sest see on tema huvi ja tõenäoline perspektiiv on, et ta tulevikus selle ala peale läheb peale kooli lõpetamist.

Ka koolihariduse peavad lastele tagama vanemad. Jah, kool on tasuta ja riiklikult ettenähtud kohustuslikus korras. Lõunasöök ka üldjuhul koolis tasuta. Aga kooli riided, kotid ja koolitarvikud maksavad. Minul lähevad see aasta kooli esmakordselt 3 last. Ma juba pabistan kas jaksan neile korraga kogu laadungi augustis ära osta või jääb mõni asi ripakile. Joonlauad, kustukummid, erilised vihikud (joontega ja joonteta), dressid, tossud, teksad ja muud jalanõud nii sisse kui välja. Pikad esimese klassi nimekirjad, mida jagatakse koolist.

Meie käime mehega mõlemad tööl. Ei ole jäänud lastetoetuste peale koju ja „rikastunud“. Ega mõtlegi sellise võimaluse peale nagu siin vällja on pakutud. Samuti oleme oma palkadega saanud lubada endale ruumikama elamise kus igal lapsel on oma tuba. Minul on aga nt selline töö (administratsiooni vallas), et ma ei kujuta üldse ette millal minu palk saavutab Eesti keskmise taseme. Kas see üldse kunagi juhtub. Aga elada on vaja nüüd ja praegu ning lapsi kasvatada täna. Süüa ja riidesse tahavad saada kõik. See on miinimum elementaarne, mida ma pean oma lastele võimaldama.

Küttepuud, kütus, soojus, vesi ja elekter ei ole suurte arvetena inimestel planeeritud väljaminekud (nagu liisingud ja muud planeeritavad kulud) vaid tekkinud iseeneslikult ja on peres ühistarbimiseks (ka siis kui pole lapsi) ja siin kohal ei saa rääkida lastetoetuste tõstmisest kui kommunaalkulude katmisest. Need kulud peavad minema muude toetuste arvele mille riik peab tagama.

Minu arvates on aus kui Eesti riik lapsi toetab. Üldjuhul jäävad lapsed Eesti riiki elama, kellest saavad täiskasvanud mehed ning peavad hakkama Eesti riiki (aja)teenima. Või naised kes lapsi sünnitavad. Minu arvates on aus, et algul toetab riiki lapsi ning hiljem peavad panustama need lapsed (noormehed) riigikaitsesse.

See on puhtalt minu pere näide, kogemus ja arvamus.

Ja ühe lapsega pered saavad kõike seda kraami kusagilt tasuta, et neid pole vaja toetada? Mis sa vorbid neid lapsi, kui kõik nii kallis on?

ikka suur vahe on, kas osta korraga saapad ühele või kolmele. Lapsed,keskolivad välismaale- ma küll loodan, et nad vajadusel toetavad oma penskaritest vanemaid ja läbi selletuleb riiki ka raha.

Taaskord – miks sa teed lapsi, kui sul raha ei ole? Riik ei pea sinu tittesid sponsoreerima.

Sinu väide on kohe vale! Raha on niikaua kui sul on 1-2 last. Kolmanda lapse saamisega sa automaataelt loobud teatud võimaluatest. Mina nâiteks otsustasin kolmanda lapse kasuks ainult tänu kolmanda lapae toetusele sellepärast et ma teadsin mis võimalusest ma loobusin. Ma olen valmis kasvatama kolme last. Kes ei soovi kolme last kasvatada, las teenivad!

+6
-12
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vahe on ju suur kasostad oma palga eest 1x 18 euri maksvad saapad või 3×18.

Jutt oli sellest, et kolmanda lapse saapad ei maksa rohkem kui esimese omad, seetõttu pole talle kolm korda rohkem lapsetoetust maksmine kuidagi õigustatud. Iga laps peakski täpselt sama palju raha saama, mitte et kolmas mitu korda rohkem. Kui iga laps saaks näiteks 150 eurot, siis saakski ju kolmelapseline kolm korda rohkem raha kui ühelapseline. Ongi suur vahe.

+16
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kahelapseline 160€

Kolmelapseline 860€

 

Noo kolme lapsega saapad 700€ küll kallimaks ei lähe kui kahe lapsega peres. Kuidas on õigustatid nii suur vahe, et kahelapseline 160 ja kolmelapseline 860€

+14
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vahe on ju suur kasostad oma palga eest 1x 18 euri maksvad saapad või 3×18.

Jutt oli sellest, et kolmanda lapse saapad ei maksa rohkem kui esimese omad, seetõttu pole talle kolm korda rohkem lapsetoetust maksmine kuidagi õigustatud. Iga laps peakski täpselt sama palju raha saama, mitte et kolmas mitu korda rohkem. Kui iga laps saaks näiteks 150 eurot, siis saakski ju kolmelapseline kolm korda rohkem raha kui ühelapseline. Ongi suur vahe.

See ei ole päris nii. Kolme lapsega on seotud sellised kulutused mida kahega ei ole, ntx kaks lapsetooli mahub iga auto tahaistmele. Ka elueuumi küsimused. Kahe lapse puhul saab osasid asju jätta vanemalt lapselt nooremale.

kuid miks kust alates kokmandast? Just selleks et motiveerisa saama vähemalt kolm last et säilitada eesti rahvas! Kui praegune toetus ei motiveeri, siis TULEBKI KOLMANDA LAPSE TOETUS TÕSTA!

+8
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kujuta ette et sul on kaks last, ja saad ise hakkama ilusti. Kui suur peaks olema toetus on motiveerida sind kolmas laps saama? 2000€? 3000€? Vot nii suur peakski olema kolmanda lapse toetus, et säilitada eesti rahvas ja eesti rahvus!

+4
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vahe on ju suur kasostad oma palga eest 1x 18 euri maksvad saapad või 3×18.

Jutt oli sellest, et kolmanda lapse saapad ei maksa rohkem kui esimese omad, seetõttu pole talle kolm korda rohkem lapsetoetust maksmine kuidagi õigustatud. Iga laps peakski täpselt sama palju raha saama, mitte et kolmas mitu korda rohkem. Kui iga laps saaks näiteks 150 eurot, siis saakski ju kolmelapseline kolm korda rohkem raha kui ühelapseline. Ongi suur vahe.

See raha pole kolmanda lapse eest ega kolmanda lapse jaoks. See on perele.

Kui tunned end kahe lapsega ebavõrdseis seisus siis see toetus ongi just selle pärast, et motiveerida kolmandat saama ja/või preemiaks neile, kes kolmandad said, et rahvus jääks püsima. See toetus ei olegi seotud otseselt niiväga elukallidusega või sellega, et kolmas laps rohkem maksaks. Selle toetuse eesmärk on suurendada kolmandate laste sündivust – ehk need, kes saavad siis juba seda suuremat toetust on oma osa ära teinud. Kõigil teistel on ka see võimalus.

Lihtsalt häirib see, et läbivalt jookseb, et raha on justkui kolmandale lapsele.

 

Küll aga olen nõus, et pigem peaks suurendama esimeste ja teiste laste toetusi, ideaalis näiteks tulumaksuvabastusega (esimeste laste pealt seda hetkel pole ja teiseks see premeeriks just töötavaid inimesi, kel on tulu, mida tagasi saada). Kolmandast lapsest toetus võiks samaks jääda.

+6
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Peretoetuste tõus võimaldab ka endal hinnatõusudega paremini hakkama saada.

Taaskord, kas väiksema pere jaoks ei ole hinnad tõusnud või? Neile pole mitte mingisuguseid soodustusi ja toetus tõuseb minimaalselt. Aga mingid sarisigijad tuleb üle kullata.

Kahe lapse vanem on tubli, ja kolme lapse vanem on sarisigija? Rumalus kuubis! Vahe on selles et ühe lapse pere puhul on eesti rahva iive negatiivne, kahe lapse puhul null, ja kolme lapse puhul on eesti iive positiivne! Siit tulebki see threshold – 3 last peaks olema NORM!

+8
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mind täitsa nüüd huvitab see, et milline erakond sellele vastu on? Kelle poolt hääletada, et mina kui maksumaksja ei peaks seda lollust kinni maksma. Mul on kaks last, kolmandat tervislikel põhjustel tulla ei saaks. Ja minu jaoks on see täiesti ebaõiglus, et kolmas laps tähendab +700€ lisa. Hetkel mu hääl jääb saamata nüüd ka reformierakonnal, kuna ka nemad nüüd on selle jaburuse toetajad.

Sa saad kolida mujale, ntx venemaale, lus teine laps on 250 000 rubla.

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kujuta ette et sul on kaks last, ja saad ise hakkama ilusti. Kui suur peaks olema toetus on motiveerida sind kolmas laps saama? 2000€? 3000€? Vot nii suur peakski olema kolmanda lapse toetus, et säilitada eesti rahvas ja eesti rahvus!

Mitte ükski summa ei pane mind last tegema, kui ma parajasti last ei soovi. Sind paneb?

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

kuid miks kust alates kokmandast? Just selleks et motiveerisa saama vähemalt kolm last et säilitada eesti rahvas!

kahtlen et ainult eestlased sünnitama hakkavad, arvestades seda ,jääme ikka vähemusse

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lisaks lastetoetustele, võiks reguleerida ka tulumaksu soodustusi. Ntx on suur vahe, kas su laps saab 18 aastaseks 31 detsemmber 2022 või 1 jaanuar 2023.

Esimesel juhul  detsembrilapselt tulumaksu soodustust terve aasta eest ei saa aga jaanuari lapse eest saab.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Siit tulebki see threshold – 3 last peaks olema NORM!

Ja juba praegu on kolmelapselistele väga suur toetus võrreldes kõigi teistega. Mingit põhjust ega põhjendust pole seda vahet veel suurendada, kui riigis on olulisemaid kohti, kuhu raha on tarvis. Kuidas mõnele põmmpeale see pähe ei mahu. Juba praegu saate üle 500 euro, mis on väga suur raha teiste toetustega võrreldes ja mingit põhjust pole seda tõsta.

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu
  1. Kui meie pere oleks jäänud 2-lapseliseks, siis oleksin ma praeguseks pärast lhp käinud jutti tööl 11 aastat. Oleksin praeguseks väga tõenäoliselt arvestatavalt kõrgema palgaga, sest oleksin jõudnud tööalaselt rohkem panustada, end rohkem täiendkoolitada jmt.

    Me ei oleks võtnud ette kolimist piirkonda, kus kinnisvara on odavam, samas ka palgad madalamad, vaba aja sisustamise võimalused väiksemad.

    Oleksin saanud juba aastaid elada rohkem iseendale, korralikult magada, lugeda ennast huvitavat kirjandust, mitte lasteraamatuid aina uuesti ja uuesti. Käia teatris eelkõige iseenda pärast, mitte jälle vaatamas Tsuhh, tsuhh, tsuhhi jne.

    Olen ema olnud kokku peaaegu 16 aastat, kuid kui 2-lapselisena oleks imetamine, mähkmed ja lasteaiaga harjutamine, lõppematud nohud jpm aastaid minevik, siis meil on see pidev olevik, olen oma elust ainuüksi imetanud juba 6 aastat.

    Otsus saada rohkem lapsi mõjutab väga palju paarisuhet. Meil näiteks on peres 5 last, see tähendab, et viis korda on meil majas olnud beebi ja väikelaps, kellega toimetamise kõrvalt jään voodisse heites magama nii, et ei jõua abikaasaga suurt vesteldagi, rääkimata sellest pingutusest, et üldse jõuda koos midagi teha, kuhugi minna.

    Saada suurem pere, see mõjutab elu väga palju rohkem kui vaid see, et on vaja osta rohkem saapaid ja tasuda rohkemate huviringide eest.

    Mõju on nii suur, et väga paljud ei sooviks end nii suure osa elust laste kasvatamisele pühendada ka siis, kui need toetused oleksid veel külluslikumad.

    Kolmandaid, neljandaid jne lapsi ei sünni heaoluühiskonnas pigem seetõttu, et inimesed on enesekesksemad, väärtustavad elus muud ja see on normaalne. Paraku kui pensioniikka jõuab aastas mitu tuhat inimest rohkem kui sünnib, siis on normaalne ka see, et riik annab oma panuse, et neid lapsi sünniks rohkem ja ühiskond ei vananeks nii kiiresti. Keeruline on neil kuidagi otse toetada minu paarisuhet, anda mulle rohkem aega iseendale jms, nende parim võimalus ongi vähemasti rahaliselt kompenseerida neid suure pere kulusid, mis praegusel ajal on tõesti palju palju suuremad kui veel aasta või kaks tagasi.

    Toita ära selliste hindadega nagu praegu 7 inimest, kelle seas on 2 teismelist poissi, on paras peavalu küll, nii suurt kaupade hinnatõusu ei osanud tõesti ette näha.

    Ja ei ela kuidagi selle toetusega lahedalt ära, pesamuna on saamas 2, kulud on nii palju suurenenud, et tuleb minna tagasi täiskohaga tööle, teine vanem mõistagi on kogu aja käinud täiskohaga tööl.

    See raha ei ole kunagi kulunud minu vajaduste katmiseks, iluteenustest tarbin vaid juuksuri teenuseid, lastes paar korda aastas juukseid lõigata.

    Sügisel tuleb kohe seista silmitsi probleemiga, et kui peres on nii palju lapsi, kõigil oma lasteasutused, trennid jms, pisikuid jõuab meeletult koju, alates eelmise aasta augustist siiani on olnud üksikuid nädalaid, kus ma saan öelda, et kõik 5 last on terved. Pigem oli ikka nii, et suured toovad koolist, trennist jne, lasteaialaps lasteaiast ja üks lõputu põdemine. Seega on meil mehega tõenäoliselt palju rohkem vaja hoolduslehel see järgnev aasta olla kui siis kui peres oleks nt vaid üks väikelaps ja üks suurem laps, samas meid mõjutab hoolduslehel oldud aja tõttu vähenenud sissetulek kõvasti, sest jätkuvalt tahavad kõik 5 last toitmist ja katmist, selle vähenenud raha eest tuleb tõesti tagada viiele lapsele saapad ja kolmele koolitarbed ja kahele lasteaiakoht jne. Siin tulebki appi see suurperetoetus.

    Muidugi, kõiki peretoetusi puudutavaid muudatusi ei pea isegi mõistlikuks, nt see 24a piir. Teretulnud on osade kaupa vähendamine, kuid vanus võiks küll väiksem olla.

  2. kas teised peavad su titenduse nüüd kinni maksma vôi tegidki tited riigile. Millal tööle kavatsed minna vôi kohe pensile. Järgmised toetused vaja sulle.
+10
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu
  • Kujuta ette et sul on kaks last, ja saad ise hakkama ilusti. Kui suur peaks olema toetus on motiveerida sind kolmas laps saama? 2000€? 3000€? Vot nii suur peakski olema kolmanda lapse toetus, et säilitada eesti rahvas ja eesti rahvus!

    Kust see raha tuleb?

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui kahe esimese lapse t-särk maksab 10€, siis kolmandale lapsele maksab 100€? Kahe esimese saapad 40€, siis kolmandale  maksavad 140€? 3- ja enama lapsega peres on suurem tõenäosus, et ühelt teisele saab riideid, jalanõusid, koolikotte pärandada nooremale, kui kahelapselistes (kuigi ka seal on see võimalik). Minul isiklikult on 2 erinevast soost last 6-aastase vanusevahega, kellest vanem on omavanuste seas pigem pikk ja noorem vastupidi, alla keskmise. Kuigi kallimaid asju (nt välisriided) saaksin ka osta neutraalseid, siis ka parema tahtmise juures ei ole mul neid 6-7 aastat kuskil hoida. Suurperedes on vanusevahed enamjaolt pigem väiksemad ja ooteaeg lühem.

Üllatus Sulle ehk, aga ka meie – ühe- ja kahelapselised pered maksame kütuse, vee, elektri, küttepuude ja toidu eest. Ei ole meil mingit ebamaist soodustust. Toidu osas – kindlasti ei söö see kolmas laps 600€ eest rohkem, kui esimesed kaks last ja ülejäänud pere ei hakka ka rohkem sööma selle pärast, et kolmas laps sünnib.

Huviringid ei maksa kolmandale lapsele järsku 50€ rohkem, kui esimesele-teisele. Lasteaiatasudelt saab soodustust, kui mitu last korraga samas lasteaias käivad. Võimalik, et sellised soodustused on ka huvirngide kohta? Ma viimases muidugi kindel ei ole, kogemus puudub veel.

Kool ei tule ootamatult. Vihikuid, kustukumme, ümbrispabereid, koolikotte, pinaleid saab jupi kaupa juba tunduvalt varem hakata ostma või igakuiselt varem selle raha augustiks koguda. Isiklikult ostan juba praegu ka riideid ja jalanõusid nii kooli- kui lasteaialapsele valmis, kui soodustustele satun (enam-vähem teab iga vanem, kui palju laps paari kuuga kasvab). 120€se talvejope sain hooaja lõpus 30€ga nooremale uueks talveks näiteks. Ei ole vaja kõike korraga viimasesse kuusse jätta.  Tundub nagu kolmanda lapse tulekuga kaoks perel ka planeerimisoskus. ????‍♀️

Kas olen kade, et toetused nii suureks aetakse? Ei. Kas olen pettunud? Jah. Siin on palju juba välja toodud, kus seda raha rohkem oleks vaja. Omalt poolt lisaks juurde, et koolides peaks kohustuslikus korras õppekavasse tooma toimiva rahatarkuse õpetuse. Soovitavalt algklassidest alates. Ehk siis mõistetaks ka tulevikus paremini, et need toetusrahad ei kuku vihmana taevast alla.

+9
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Praegu saab kahelapseline perekond 120 eurot, kolmelapseline 520 eurot, 400 eurot on vahe, kas seda on tõesti vähe? Nüüd tuleb vahe 700 eurot, mis hea pärast, mulle ei mahu pähe.

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 421 kuni 450 (kokku 3,763 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Lapsetoetuse tõstmine