Esileht Tööelu, raha ja seadused. Detsembrikuu elektriarve

Näitan 30 postitust - vahemik 151 kuni 180 (kokku 280 )

Teema: Detsembrikuu elektriarve

Postitas:
Kägu

30% alet? Mõnele on see 200% tõus.

No ja siis? Väiksem tõus, kui börsipaketil olles, dziisas

See tähendabki, et KÕIK hinnad tõusevad. Pikas perspektiivis ja suure laksuga. Pole võimalik, et hinnatõus kedagi puutumata jätaks – tööstused, ettevõtted, eraisikud. Suur vahe on kui varasemate arvete asemel hakkavad hinnad olema 50€ asemel 150€, talviti 200€ asemel 500 eurot jne. Tegu ei ole sellega, et paar talvekuud on vaid kallimad.

Kuidas sa ei suuda suurt pilti näha?

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

30% alet? Mõnele on see 200% tõus.

No ja siis? Väiksem tõus, kui börsipaketil olles, dziisas

See tähendabki, et KÕIK hinnad tõusevad. Pikas perspektiivis ja suure laksuga. Pole võimalik, et hinnatõus kedagi puutumata jätaks – tööstused, ettevõtted, eraisikud. Suur vahe on kui varasemate arvete asemel hakkavad hinnad olema 50€ asemel 150€, talviti 200€ asemel 500 eurot jne. Tegu ei ole sellega, et paar talvekuud on vaid kallimad.

Kuidas sa ei suuda suurt pilti näha?

Elektri kallimine tähendab nt, et veistele ülalpidamiskulud suurenevad – st elektrit tarbib elektriaed, valgustus, pumbad, jootmine jne. Laudas elektrikulu +200%.

Tapamaja on elektriline. +200% kulud. Tapetud liha hoiustamine +200%. Töötlemine +200%. Pakendamine +200%. (Ilmselt tõusevad ka transpordikulud). Poes külmkapid, valgustus, kassasüsteemid +200%.

Ja nii igas valdkonnas – kõiki neid etappe, kus 200-300% hinnatõus (ka mitte neil, kel börsipakett pole, vaid fikseeritud hind muutub ajas) on metsikult palju. Sinna juurde veel inimeste palgasurve, et kallinenud kaupa osta ja arveid maksta. Ma ei kujuta hetkel ühtegi tööstusharu ette, mida elektri kallimine ei mõjutaks. Ka juurikad, köögiviljad nõuavad elektrit (kastmine, valgustus, hoiustamine, külmkambrid) jne.

See, et hetkel mõned maksavad jah börsi hinnaga varasema 300 asemel 1000 ei ole tegelikult ajutine probleem. See on süvenev ja pikaaegsem probleem. Nagu öeldud – ega need soodsad fikseeritud hinnad pole igavesed, ka need tõusevad ja hakkab suur vahe olema kui nt 2000€ palgast on elektrikulu 200 asemel 600. Ja seda, mitte talvel, vaid kallinenud elektriarve sööb nüüd tunduvalt suurema osa palgast LISAKS kallinenud tooted. Ettevõtted peavad samuti elektriarveid tasuma. Palgad ei jõua lihtsalt järgi.

Lisaks tõesti elektri käibemaks. Tarbimine on ju sama, kui varasemalt 200€ arve pealt tasuti 40€ käibemaksu siis nüüd nt 600€ arvest on käibemaks juba 120€. Lisaks sellele, et elektrihind on tõusnud saab nüüd riik ka käibemaksuna ulmelisi summasid “eelarvesse” juurde.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See tähendabki, et KÕIK hinnad tõusevad. Pikas perspektiivis ja suure laksuga. Pole võimalik, et hinnatõus kedagi puutumata jätaks – tööstused, ettevõtted, eraisikud. Suur vahe on kui varasemate arvete asemel hakkavad hinnad olema 50€ asemel 150€, talviti 200€ asemel 500 eurot jne. Tegu ei ole sellega, et paar talvekuud on vaid kallimad. Kuidas sa ei suuda suurt pilti näha?

Mis see suur pilt siia puutub-see on nagunii. Me räägime hetkel igakuistest elektrikuludest kodumajapidamises. Ja 17,5 senti maksta on vähem kui 20,4 senti või vaidled vastu?

0
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

1) Kuni 31.12.21 päev: 0.05442 eurot, uus pakkumine alates 01.01.22 on 0.13930 eurot; 2) Kuni 31.12.21 öö: 0.04525 eurot, uus pakkumine alates 01.01.22 on 0.11440 eurot.

No need sinu kuni 31.12 hinnad on naeruväärsed. Mingid aastatetagused kehtestatud ilmselt. Selliseid pole ka börsipaketis ammu olnud. Nii et kõik õiglane.

+1
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

nende kosmiliste arvete kaudu saab riik mega käibemaksu.

teiseks, miks ei ole soomes ja rootsis sellist kohutavat hinnatõusu?

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See, kui ”fikseeritud pakett lõppeb ära ja siis neil ka pidu läbi kuna uued hinnad kallimad”.
Tähendab, et kui minu fix pakett saab läbi, siis ma ei eeldagi ju et ma uue paketi ka 5 senti ja 6 senti saan. Tean et saan kõrgema pakkumise. Ja siis mul ongi valik, kas tahan maksta selle 15-18senti iga kuu stabiilselt või riskin ja võtan börsi 🙂 Nii lihtne ongi.

Ma mõtlen praegu eraisiku vaatevinklist. Jah majanduskulud nüüd kuus tulevad üldkokkuvõttes  kallimad, aga see ongi see hetk kus ma teen valiku. Kas maksan iga kuu stabiilselt ~80€(Fix) või riskin: näiteks 10 kuud veab, et arved ~40€-50€(Börs) ja palju madalamad kui see ~80€ fix, kuid järsku võib ka arve 200€ olla.

(Räägin puhtalt ainult eraisiku poolt isiklikest võimalikest valikutest, mitte rohepöördest, ettevõtetest, teenustest jms mis mõjutavad muid asju.)

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Huvitav, mul arve peal börsihind detsebri eest 20.27.

Käibemaksu ikka liitsid juurde?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas sul pump niimoodi seadistatud on? Kas on mingi vahejubin või kohe ostetuna selline funktsioon? Kas päeva jooksul tuba maha ei jahtu, kui kütab ainult öösel? Kas tohib küsida, mis firma ja mis mudel pump?

Ma ei tea, kuidas sinu küsitud käol, aga mul jahtub küll peale kütmise lõppu maja suht ruttu maha, sest ega see soe ju kuhugi ei salvestu. Nii et minu puhul on öine kütmine puhas kulu: öösel, ku kõik magavad, on tuba soe. Milleks?

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

1) Kuni 31.12.21 päev: 0.05442 eurot, uus pakkumine alates 01.01.22 on 0.13930 eurot;

2) Kuni 31.12.21 öö: 0.04525 eurot, uus pakkumine alates 01.01.22 on 0.11440 eurot

 

Need elektrienergia või võrgutasu hinnad? Kui elektrienergia siis kull kummaliselt madal.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elektri kallimine tähendab nt, et veistele ülalpidamiskulud suurenevad – st elektrit tarbib elektriaed, valgustus, pumbad, jootmine jne. Laudas elektrikulu +200%.

MIKS sa arvad, et laudas on börsipakett? Minu sugulaste juures on väikefarm, kus ka paar sugulast töötavad. Pole küll veised, aga siiski. Mõistagi on omanikel fikspakett, sest ette ennustatamatult muutuvat olulist kulu ükski majanduslikult mõtlev firma ei võta, just keskmistest ja väiksematest. Stockmannist ja Swedbanki peahoonest tõesti ei tea.

+4
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elektri kallimine tähendab nt, et veistele ülalpidamiskulud suurenevad – st elektrit tarbib elektriaed, valgustus, pumbad, jootmine jne. Laudas elektrikulu +200%.

MIKS sa arvad, et laudas on börsipakett? Minu sugulaste juures on väikefarm, kus ka paar sugulast töötavad. Pole küll veised, aga siiski. Mõistagi on omanikel fikspakett, sest ette ennustatamatult muutuvat olulist kulu ükski majanduslikult mõtlev firma ei võta, just keskmistest ja väiksematest. Stockmannist ja Swedbanki peahoonest tõesti ei tea.

LOE mõttega. Ma POLE arvanud, et laudas on börsipakett. Vaid seda, et ka FIKSEERITUD hinnad pole igavesed ja fikseeritud hinnad tõusevad ja pole igavesed. Mul on 2020 a fiks hind 0.06, kui nüüd “parim” hind on 0.17 nt siis see on ka +200% tõus. Ehk ka fiks.pakettide omanikkele on tõus suur.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Seda arusaamatum on see kadedus ja hala nüüd börsihinna valinute poolelt.

Püüa mõista, et see ei ole kadedus ega hala ja ülikõrged börsihinnad hakkavad mõjutama ka sinu sissetulekuid.

Jah, börsil toimub kõikumisi, aga see mis sel sügisel on toimunud, on juba anomaalselt liiga suur muudatus. Ja kui hinnad on tõusnud ja püsima jäänudki senisest 4-5korda kõrgemale tasemele, siis tõusevad absoluutselt kõik hinnad, ka sinu jaoks, kellel on fiks pakett.

Börsihinna püsivalt lakke jäämine tõstab toidukaupade hindasid, teenuste hindasid, transpordi hindasid, meeleelahutuse, huvitegevuse hindasid jne jne jne.

Nii et püüa asja veidi laiemalt vaadata kui ainult oma elektriarve kaugusele.

Seda kõike tean. Kahju, aga kõik kallineb. Kas saame midagi selle vastu teha? Kas valitsus on süüdi, et mul või sul on börsipakett? Ise valitud.

Miski kallineb vähem, miski rohkem. Häälekalt kurdetakse aga oma naba ümber oleva elektriarve üle, olles ISE selle muutumise valinud. Küsin veelkord. Kas tõepoolest polnud elus kuulnud, kuidas börs kellegi eusäästud ära sõi ühe ööga? Nagu päriselt? Seod oma eluliselt olulised asjad hasartmänguga – liialdades öeldud – ja siis kurdad?

Mina mitte. Minu risk. Minu tagajärjed.

Kui vähesemad oleksid ahnusest liitunud börsipaketiga, oleks ka vähem jama. Ka on need inimesed ise ju öelnud, et kokkuvõttes on võidus. Tore ju ????

Anna abi

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keskkütte,fikseeritud, novembri arvega tõsteti hinda.

Detsember 2021 9.61€

Detsember 2020 8.22€

Detsember 2019 8.10€

Detsember 2018 6.64€

elmise aasta november oli 6.40€

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

nende kosmiliste arvete kaudu saab riik mega käibemaksu.

teiseks, miks ei ole soomes ja rootsis sellist kohutavat hinnatõusu?

Soome tõusis ka hind. https://www.err.ee/1608428462/soomes-nahakse-rootsit-korge-elektrihinna-uhe-pohjustajana

Olen viimastel päevadel rikaste hädaldamist kuulnud ja imestan – et kaes tõesti keegi kütab oma suuri majalahmakaid elektriga? Et nüüd elektriarve on 1400 eurot.  Meile sai selgeks juba 15 aastat tagasi, et eletkriga kütmine on  kallis – alguses ehtasime korraliku, soojussalvestma kamin-ahju, kui see ära kütta on alumine korrus 2 päeva soe. Siis olid veel ka õhksoojuspumbad, aga kui need otsad antdsid – lasime teha korraliku õhk-vesi soojuspump küttesüsteemi.  Novembris oli eletker ca 90 eueot, detsembris 150 eurot. Maja on muidugi korralikult soojustatud, ca 150 ruutu suur.  Samas on suvel arved mingi 30-40 eurot.

+2
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

nende kosmiliste arvete kaudu saab riik mega käibemaksu.

teiseks, miks ei ole soomes ja rootsis sellist kohutavat hinnatõusu?

Soome tõusis ka hind. https://www.err.ee/1608428462/soomes-nahakse-rootsit-korge-elektrihinna-uhe-pohjustajana

Olen viimastel päevadel rikaste hädaldamist kuulnud ja imestan – et kaes tõesti keegi kütab oma suuri majalahmakaid elektriga? Et nüüd elektriarve on 1400 eurot. Meile sai selgeks juba 15 aastat tagasi, et eletkriga kütmine on kallis – alguses ehtasime korraliku, soojussalvestma kamin-ahju, kui see ära kütta on alumine korrus 2 päeva soe. Siis olid veel ka õhksoojuspumbad, aga kui need otsad antdsid – lasime teha korraliku õhk-vesi soojuspump küttesüsteemi. Novembris oli eletker ca 90 eueot, detsembris 150 eurot. Maja on muidugi korralikult soojustatud, ca 150 ruutu suur. Samas on suvel arved mingi 30-40 eurot.

Õhk-vesi on ka sisuliselt elektriküte (kui just päikesepaneele pole ja talvel need ei aita väga). Detsembri 150 eurot on fikseeritud hinnaga? See tähendab, et edaspidi hakkab ka suviti nt hoopis 80-100eurot ja talviti 300-600 eurot olema. Küsin kuna endal ka õhk-veel küte ja ku samas hinnaklassis, kuid ei saa öelda, et see elektri hinnatõus mind puudutamata jätaks. Jah, ka fiks hinnaga 500 maksta oleks parem kui börsiga nt 800, aga siiski tõus tundub hirmutav ja suur kui sellised elektrihinnad tavapäraseks jäävad.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

nende kosmiliste arvete kaudu saab riik mega käibemaksu.

teiseks, miks ei ole soomes ja rootsis sellist kohutavat hinnatõusu?

Soome tõusis ka hind. https://www.err.ee/1608428462/soomes-nahakse-rootsit-korge-elektrihinna-uhe-pohjustajana

Olen viimastel päevadel rikaste hädaldamist kuulnud ja imestan – et kaes tõesti keegi kütab oma suuri majalahmakaid elektriga? Et nüüd elektriarve on 1400 eurot. Meile sai selgeks juba 15 aastat tagasi, et eletkriga kütmine on kallis – alguses ehtasime korraliku, soojussalvestma kamin-ahju, kui see ära kütta on alumine korrus 2 päeva soe. Siis olid veel ka õhksoojuspumbad, aga kui need otsad antdsid – lasime teha korraliku õhk-vesi soojuspump küttesüsteemi. Novembris oli eletker ca 90 eueot, detsembris 150 eurot. Maja on muidugi korralikult soojustatud, ca 150 ruutu suur. Samas on suvel arved mingi 30-40 eurot.

Küsimus ja ei ole kas elektriga kütmine kallis voi mitte. Küsimus on proportsioonides. Hinnatõus 10-15% on talutav, hinnatõus 100-300 % ei ole normaalne (ning ei ole määrav kas sa oled “rikas” või mitte).

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Õhk-vesi on ju ka elektriküte. Hetkel päästab see, kui on fikseeritud hinnaga pakett.  Endal on nii ja tean, et kui oleks meil ka börsipakett, oleks arve ca 500€ tulnud.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elektri kallimine tähendab nt, et veistele ülalpidamiskulud suurenevad – st elektrit tarbib elektriaed, valgustus, pumbad, jootmine jne. Laudas elektrikulu +200%.

MIKS sa arvad, et laudas on börsipakett? Minu sugulaste juures on väikefarm, kus ka paar sugulast töötavad. Pole küll veised, aga siiski. Mõistagi on omanikel fikspakett, sest ette ennustatamatult muutuvat olulist kulu ükski majanduslikult mõtlev firma ei võta, just keskmistest ja väiksematest. Stockmannist ja Swedbanki peahoonest tõesti ei tea.

LOE mõttega. Ma POLE arvanud, et laudas on börsipakett. Vaid seda, et ka FIKSEERITUD hinnad pole igavesed ja fikseeritud hinnad tõusevad ja pole igavesed. Mul on 2020 a fiks hind 0.06, kui nüüd “parim” hind on 0.17 nt siis see on ka +200% tõus. Ehk ka fiks.pakettide omanikkele on tõus suur.

Jah, muidugi tõusevad. Kunagi. Kõik hinnad tõusevad. Pole kunagi meeldiv 🙁 Eks siis ole neil inimestel, lautadel ja firmadel aega valmistuda, et tõus, mis aasta-kahe pärast tuleb, ei lööks jalgu alt.

Aga see ei pruugi olla seotud praeguse elektrihinna tõusuga, vähemalt veel aasta-kaks, sest ega kõik firmad pole ju börsipaketil. Mingi suurfirma ehk võib teadmatusega riskida ja gambleda börsil, aga väike pagarikoda või laut või töökoda ei saa seda ju endale lubada, kui juhil ajukurrud paketi valimisel olemas olid. Mis uudis siin täsikasvanule saab olla.

+2
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

hinnatõus 100-300 % ei ole normaalne

Mitte et mulle meeldiksid 300% hinnatõusud, aga kes selle normaalsuse piiri paika pani?

Kas 300% hinnalangus, näiteks nagu on toimunud osade tehnikakaupadega, tekitas ka tunde, et see on kuradi ebanormaalne, peaks protestima?

0
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

hinnatõus 100-300 % ei ole normaalne

Mitte et mulle meeldiksid 300% hinnatõusud, aga kes selle normaalsuse piiri paika pani?

Kas 300% hinnalangus, näiteks nagu on toimunud osade tehnikakaupadega, tekitas ka tunde, et see on kuradi ebanormaalne, peaks protestima?

Lihtsalt vaidlemise pärast pole mõtet vaielda.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga see ei pruugi olla seotud praeguse elektrihinna tõusuga, vähemalt veel aasta-kaks, sest ega kõik firmad pole ju börsipaketil.

A) osad elektriettevõtted on juba tükk aega firmade fikseeritud hinnaga pakette üles öelnud ja hindu tõstnud

B) See on vaid arvamus, et fikseeritud paketid ettevõttetel ehk veel paar aastat kehtivad. Mõnel ehk jah, aga kui paljudel – seda tegelikult ei tea. Ilmselt paljudel lõppevad ka fikseeritud hinnaga paketid jooksvalt lähikuudel.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

hinnatõus 100-300 % ei ole normaalne

Mitte et mulle meeldiksid 300% hinnatõusud, aga kes selle normaalsuse piiri paika pani?

Kas 300% hinnalangus, näiteks nagu on toimunud osade tehnikakaupadega, tekitas ka tunde, et see on kuradi ebanormaalne, peaks protestima?

Kuidas sa aru ei saa, et elektri hinnatõus ei puuduta vaid üht valdkonda (nt tehnika) ehk elektriarvet. Vaid kõik, mida sa ilmselt tarbid sõltub elektrist ja elektrihinnast. Et ei ole nii, et vaid elektriarve tõuseb 300% vaid kõik, mida sa tarbid hakkab tõusma. Ehk näiteks kui saad 2000 palka, 1000 on igakuised kulud, 1000 paned kõrvale siis nüüd justkui hakkavad igakuised kulud olema 1500-3000+, aga palka ehk saad ehk ikka vaid 2000.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

hinnatõus 100-300 % ei ole normaalne

Mitte et mulle meeldiksid 300% hinnatõusud, aga kes selle normaalsuse piiri paika pani?

Kas 300% hinnalangus, näiteks nagu on toimunud osade tehnikakaupadega, tekitas ka tunde, et see on kuradi ebanormaalne, peaks protestima?

Kuidas sa aru ei saa, et elektri hinnatõus ei puuduta vaid üht valdkonda (nt tehnika) ehk elektriarvet. Vaid kõik, mida sa ilmselt tarbid sõltub elektrist ja elektrihinnast. Et ei ole nii, et vaid elektriarve tõuseb 300% vaid kõik, mida sa tarbid hakkab tõusma. Ehk näiteks kui saad 2000 palka, 1000 on igakuised kulud, 1000 paned kõrvale siis nüüd justkui hakkavad igakuised kulud olema 1500-3000+, aga palka ehk saad ehk ikka vaid 2000.

Muidugi saan aru. Hinnad kasvavad niikuinii. Nad on kasvanud sellest ajast, kui ma esimest korda 4-aastasena üksi nurgapeale poodi saia ja purgis hapukoort läksin ostma. Kordades.
Mind paneb muretsema kaks asja. Üks on see, et ka need firmad, kel pole vähemalt praegu elektrihinna tõusuga midagi pistmist, sets neil endal ja peamistel tarnijatel on fikspakett, tõstavad ka salaja sama lainega hindu, sest ega lõppklient ehk mina või sina ju ei tea, kas omast seemnest kapsakasvatajal päriselt ka elektrihind tõusis või ajab jura.
Teine mis mind ärevaks teeb, on vastutustundetute hulk. Oma otsused ja nüüd on krahh käes ja kerjakott seljas. Äärmiselt vastik hinnatõus, aga kas keegi peksis mind või sind, etvaliksime börsipaketi? Mind ei. Seega ma E-R ei tegele hinna üle kurtmise ja valitsuse kirumisega, vaid otsisin endale lisatöö. Perekoolis on kuidagi nende kontsentratsioon maru suur, kes nüüd laiutavad käsi, et andke mule nüüd pappi, sest ma ise astusin ämbrisse. Muud tuttavad vangutavad pead, kiruvad nina alla iseennast ja oma vanrasemat süvenematust ja mõttelaiskust, nagu minagi.

+3
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga see ei pruugi olla seotud praeguse elektrihinna tõusuga, vähemalt veel aasta-kaks, sest ega kõik firmad pole ju börsipaketil.

A) osad elektriettevõtted on juba tükk aega firmade fikseeritud hinnaga pakette üles öelnud ja hindu tõstnud

B) See on vaid arvamus, et fikseeritud paketid ettevõttetel ehk veel paar aastat kehtivad. Mõnel ehk jah, aga kui paljudel – seda tegelikult ei tea. Ilmselt paljudel lõppevad ka fikseeritud hinnaga paketid jooksvalt lähikuudel.

A kohta ma ei tea. Võimalik. Kuulnud küll pole, aga ei eita. Nimeta need elektrifirmad, palun? Siis saan sugulastelt-tuttavatelt kontrollida, kas nende firmadele on selliseid signaale. Lähisugulase firmale sellist teadet poe tulnud, aga ma ei eita, et sa tead minust rohkem.

B muidugi ei kehti enamik enam üle 2 aasta. Niikaua siis sätimegi ennast selles valguses elama.

Mäletan seda aega, kui rõivapoes maksis peaaegu kõik rohkem kui pool kuupalka. Foorumites räägiti, et nüüd on lõpp ja ei saa enam tööriideidki osta. Ja mis praegu on, kui riided on veel kordi kallimad? Enamikul se unustatud, kapp riideid täis. Mäletan ka, kuidas kütus hüppeliselt kallines, mitte nüüd. Ajalehed olid täis lugejakirju, et tööle sõita ei saa, see ok. Aga ei saa enam vanaema juurde 40 km linnast, sest lihtsalt füüsiliselt ei jää 10 liitri bensu jaoks tallinlasel kontoritöötajal kuus raha. Ja nüüd mis on? Linn on paksult autosid täis, meil käib isegi koristaja autoga tööle kaks linnaosa kaugemalt.

Ehk siis – sattusid sita sisse, tunnistame oma osa selles ja hakkame tegutsema. Ühel päeval me elame nende 700-euroste arvetega, orienteerume ümber, korraldame oma elu vastavaks oludele ja ei köhi ka selle peale. Jah, äkki peab keegi vanemas eas kolima Liivalaia tänavalt Hagudisse või 4-toalisest korterist pärast laste suurekskasvamist kahetoalisse. Mida siin siis käsi ahastusest õhku loopida? Eluaeg on inimesed pidanud oma elu võimaluste järgi seadma. Ehk suu sekki mööa säädma, nagu vanarahvas ütles.

+2
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teine mis mind ärevaks teeb, on vastutustundetute hulk. Oma otsused ja nüüd on krahh käes ja kerjakott seljas. Äärmiselt vastik hinnatõus, aga kas keegi peksis mind või sind, etvaliksime börsipaketi? Mind ei. Seega ma E-R ei tegele hinna üle kurtmise ja valitsuse kirumisega, vaid otsisin endale lisatöö. Perekoolis on kuidagi nende kontsentratsioon maru suur, kes nüüd laiutavad käsi, et andke mule nüüd pappi, sest ma ise astusin ämbrisse. Muud tuttavad vangutavad pead, kiruvad nina alla iseennast ja oma vanrasemat süvenematust ja mõttelaiskust, nagu minagi.

Sa justkui loed, aga ikka ei saa aru. Kellelgi pole käsi ees ja ei küsita pappi. Samuti pole mul börsipakett, aga selline hinnatõus (mitte kuni 10%) paneb muretsema ikka. Mure EI OLE ainult börsipakettide omanikkel. Vaid ka mul on suur vahe kui fikseeritud hinnad tõusevad ja ainuüksi järgmine aasta hakkan fikseeritud pakettiga varasema 200 asemel nt talviti 400-600 maksma. Lisaks hinnatõus kõigis muudes valdkondades.

Jah, lihtne on teha lisatööd kui elektriarve on nt 20 asemel 29, aga raskem on teha lisatööd kui nt elektriarve on 200 asemel 600, 400 asemel 1200 jne. Mul on hetkel väga hea hinnaga fikseeritud pakett ja olen rahul AGA mind paneb muretsema, mis ees seisab. Jäin just lapsega koju, seega mul ei ole loota, et ettevõte saab palgatõusuga hinnakasvuga sama kiiresti järgi tulla või sama lihtsalt näiteks lisatööd teha ja lisaraha teenida. Ma ei ole ka kehval järel, mu palgast on piisanud kõikide arvete tasumiseks ja lahedalt ära elamiseks, et jätkuks ka kõrvale panna. AGA muidugi paneb muretsema kui hinnatõus ümberringi peaks kujunema 150%+ ja mõjutab iga valdkonda, mis sööb kogu nö vaba raha ja säästud ära.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina saan ka aru, et kõik hinnad tõusevad ja nii edasi, olgu. No mis teha, nii paratamatult on ja saan aru kui ettevõtjad tõstavad teenuse hinda kuna energia hind kallis. Nii on kui tarbitakse palju ja sellega peab arvestama. Elektri tarbimine aina suureneb ja kuskilt see elekter peab tulema, kui nö ”elektrinappus” on mingitel hetkedel siis paratamatult tuleb müüa kõrgema hinnaga, et vähem tarbitaks.

Need kes jagavad oma kogemust elektriarve osas nende vastu pole mul midagi. Aga need kes vinguvad, et börsil nüüd kallim, ISE ju valisid börsipaketi. Mis nad arvasid, et börsil ei võigi hind kunagi tõusta või. Ja olen näinud siiani börsipaketi austajaid, kes vastu rinda taovad, et lõppkokkuvõttes ja aasta lõikes tuleb ikkagi börsipakett odavam. Et siis ma nagu ei saa üldse enam aru mis nad vinguvad. Kahju jah, et mõne elektriarve 1000€ on, aga kas tõesti polnud siis oma elektripaketti valides selle võimalusega arvestatud, et hinnad võivad ikka VÄGA palju tõusta. Muidugi valitakse omale sobivam diil antud ajaketkel, aga võimalused ja riskid, nendega peaks siis ka arvestama mis see võib kaasa tuua. Alati ei pea võidus olema.

Fikseeritud hinnaga inimesed maksid siin nüüd vist aastaid ju rohkem iga kuu, ei vingunud keegi, teadsid et maksavad börsist rohkem aga nii nad olid valinud. Need kes enne hõõrusid nina alla ”meie-maksame-börsil-küll-vähem-börs-on-läbi-aegade-odavama-hinnaga-olnud-ainult-lollid-valivad-fikseeritud-paketi-ja-maksavad-rohkem” nüüd siis on teie aeg kui riskitegureid arvestada ei osanud ????

Euribor võib ka tõusta, siis kodulaenude kuu tagasimakse summad suurenevad. Siis ma arvan inimesed lähevad puhta hulluks ja on jälle üllatunud, et mida asja nüüd toimub, kuidas see võimalik on.

Praegused fikseeritud hinnad pole ka igavesed. Kui läbi saab siis annab ka fiks.hinnaga paketi valijatele tunda kui varasea 0.06 asemel on ka hoopism 0.20 fikseeritud hind, või 0.15. Olenevalt tarbimisest ja vajadusest, jah min. palga teenijale on ka suur vahe, kas elektrihind on nt 20 vs 29 kuid suurema tarbimisega on ka ikka korralik vahe ka nö heal järjel olijal kui varasemast 200 saab 400.

Olen nõus. Ma ei saagi päris hästi aru, kas fikseeritud pakettide omanikud arvavad, et neile pakutakse lepingu lõppedes sama hinnaga uut paketti? Mul fikseeritud pakett ja siiani ongi arved samad olnud, v.a siis vahe tarbimise mahult. Aga pakett sai kahjuks 31.12.2021 läbi. Vanad hinnad vs uued hinnad on järgmised:

1) Kuni 31.12.21 päev: 0.05442 eurot, uus pakkumine alates 01.01.22 on 0.13930 eurot;

2) Kuni 31.12.21 öö: 0.04525 eurot, uus pakkumine alates 01.01.22 on 0.11440 eurot.

Hinnatõus saab seega olema suur ning fikseeritud pakett seda küll vältida ei aita. Siiani on mul kõige külmematel kuudel (detsember, jaanuar) olnud arved 188 eurot – 210 eurot. Eramaja, põhilise elektri võtab õhk-vesi-soojuspump. Kuna mul on pumba tööd võimalik näha mobiilirakendusest, mis näitab mh tarbimist, siis näen, et 2021 detsembris kulus kütmisele 136 eurot. Õnneks on mul tarbimine öösel regulaarselt ca 25% suurem kui päeval, sest Elektrumil on öine tariif muu hulgas ka kogu nädalavahetuse sõltumata kellaajast, lisaks on pump nii seadistatud, et töötab öösel, reeglina alates 03.00.

Kuidas sul pump niimoodi seadistatud on? Kas on mingi vahejubin või kohe ostetuna selline funktsioon? Kas päeva jooksul tuba maha ei jahtu, kui kütab ainult öösel? Kas tohib küsida, mis firma ja mis mudel pump?

Ikka tohib. Pumba mudel on Atlantic Alfea Extensa A.I. 10. Kaugjuhtimise jaoks ostsin sellise lisamooduli: https://www.atlanticbaltic.ee/pood/kat_cosytouch-bridge/cosytouch-bridge/?fbclid=IwAR0g5G-QIoxGuw_i-ek-_1DYjQudmQ6cPWz-VM0AZTdcb0ch1h_Qbw10Ak8

Sellega saab telefoni äppi tõmmata ning sealt siis kõike reguleerida. Päeva jooksul jahtub tuba maha küll. Mul on selline süsteem, et on radikad + põrandaküte. Toatemperatuur on pandud 23 kraadi peale, seega pump peaks teoreetiliselt koguaeg seda temepratuuri hoidma aga ega ta nii tundlik pole. Olen täheldanud, et kui temperatuur langeb umbes 22.2 kraadini, siis hakkab pump tööle, et jälle 23 kraadi saavutada. Seega kütab pump regulaarselt, vahest vaatsavalt vajadusele ka päeval, et oleks soovitud temperatuur, aga peamiselt ikkagi öösel. Põrandast kiirgab  soojust päris kaua, mistõttu väga ruttu tuba siiski ei jahtu.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Sa justkui loed, aga ikka ei saa aru. Kellelgi pole käsi ees ja ei küsita pappi. Samuti pole mul börsipakett, aga selline hinnatõus (mitte kuni 10%) paneb muretsema ikka. Mure EI OLE ainult börsipakettide omanikkel. Vaid ka mul on suur vahe kui fikseeritud hinnad tõusevad ja ainuüksi järgmine aasta hakkan fikseeritud pakettiga varasema 200 asemel nt talviti 400-600 maksma. Lisaks hinnatõus kõigis muudes valdkondades.

Oota-oota. Minu meelest igas selles teemas süüdistatakse valitsust, riiki jne, et miks ei aidata. Miks te mind ei toeta? Kus on kohaliku omavalitsuse toetus? Miks valitsus ei vastuta?
Või sa pole tõesti neid postitusi näinud, ainult asjalikku muret ja nõuandeid päikesepaneelide paigaldamiseks? Siis me käime erinevates perekoolides.

Seda ei palu pisarsilmi mitte vaid vaesemad ja puudega inimesed. Natuke jõukamad nõuavad.

Selle vastu, et teeb murelikuks, pole mul ühtki sõna öelda. Muidugi teeb. Pusime oma elukorralduse siis ringi, anname vaesemale naabrile abi ja toimime. Lihtsalt foorumis kurtmine ja raha ning kompensatsioonide nõudmine ei täida kogu seda tühimikku. Mingid riigikogu liikmed kurdavad oma 1900 eurose elektriarve üle? Siin foorumis imestatakse, et börsipakett hüppas kahekordseks. Naiivsuse tipp.

+3
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keegi siin rääkis lisatööst, et elektrit kinni maksta jne

90 aastane pensionär ei suuda külma ilmaga kaks korda paevas ahju kütta. Aeg ajalt vaja radiaator abiks võtta.  Soovitan tal lisatööd otsima minna?

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

90 aastane pensionär ei suuda külma ilmaga kaks korda paevas ahju kütta. Aeg ajalt vaja radiaator abiks võtta.  Soovitan tal lisatööd otsima minna?

Pensionär kvalifitseerub tõenäoliselt alla keskmise sissetulekuga pereks ja saab kompensatsiooni. Tõsi, arvatavasti peab keegi teda selle taotlemisel aitama.

Saan aru, et hädas on praegu just need napilt üle keskmise sissetulekuga pered, kellel reaalselt ka suured kulud on (laenud, liisingud) ja küttekulud suured (eelkõige elektriga kütjad). Samas on energia hinnatõus paratamatu, lihtsalt liiga järsku tuleb see tänavu, inimesed ei suuda nii kiiresti oma elus ümberkorraldusi teha.

Kompenseerimise süsteem on muidugi mitmel põhjusel mitte kõige mõistlikum (keeruline taotleda, nõuab ametnikelt palju lisatööd, soosib ametlike sissetulekute varjamist e. “mustalt” töötamist). Samas mingit head alternatiivi pakkuda ma ise ka ei oskaks.

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Keegi siin rääkis lisatööst, et elektrit kinni maksta jne

90 aastane pensionär ei suuda külma ilmaga kaks korda paevas ahju kütta. Aeg ajalt vaja radiaator abiks võtta. Soovitan tal lisatööd otsima minna?

Siin ennegi kirjutatud, et vaeseid, puudega inimesi ja eakaid tuleb aidata. Mitte aga niisama keskmise palgaga inimesi, kes panustasid riskibörssi ja ehmatasid, kui kaotasidki. Lisaks on neil kohe autoliising, sest ega 10 aastat vana autoga kõlba ju sõita.

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 151 kuni 180 (kokku 280 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Detsembrikuu elektriarve